STAKINGSCOMMISSIE BINDT IN CONSOLIDATIE VAN DEN VREDE RESTAURANTS HEROPEND De kerkelijke strijd in Duitschland HET CONFLICT MET CATALONIE Versterking Zweedsche weermacht De overstroomingen in Japan TEGEN FASCISME EN OORLOG Vrees voor een nieuwen oorlog OOSTELIJK LOCARNO PUNT VAN DISCUSSIE HEVIG NOODWEER IN FRANKRIJK LAATSTE BERICHTEN rAlleen in de katoenindustrie hebben toch nog dertien duizend arbeiders gestaakt San Francisco, 16 Juli. (V.D.) Dc le- vensmiddelenprijzen in San Francisco stij gen onrustbarend, hoewel van de zijde der autoriteiten verklaard wordt, dat do groot handel nog voorraden tor waarde van tien tnillioen dollar aan levensmiddelen in do pakhuizen heeft opgeslagen liggen. De nog geopende restaurants worden door het publiek bestormd. Zooals reeds gemeld werd, heeft de stakingsleiding negentien lo calen aangewezen, waar de stakers en hun gezinnen zich van het noodige voedsel zul len kunnen voorzien. Thans heeft zij den groentenhandelarcn toegestaan Dinsdag hun groenten- en fruit,voorraden op de markten van Oakland aan te vullen. De arbeidersorganisaties in bijna alle steden langs de Pacifickust nemen reso luties aan, waarin zij den stakers hun steun toezeggen. Senator Wagner is per vliegtuig uit New-York vertrokken om te trachten het conflict bij te leggen. De nationale garde was Maandag bezig met het wriebten van mitrailleurnestcn op de daken der pakhuizen en opslagplaat sen. De zakenwijk wordt den geheelon dag en nacht door patrouilles doorkruist. In de Laven wachten 170 schepen, die lading aan boord hebben of geladen moe ten wordên. Tengevolge van de langdu rige staking der havenarbeiders loopt de levensmiddelenvoorziening van Alaska, dat tengevolge van het korte zomerseizoen slechts gedurende zeer korten tijd voor de scheepvaart, bereikbaar is, gevaar, terwijl ook de voorziening van Hawaii wordt be dreigd. Het gas- cn electricitcitsbedrijf werken nog cn ook de krantenkiosken, melkwin- kels en bakkerijen zijn nog open. Vleescb en groenten zijn niet meer te krijgen. Schouwburgen en bioscopen zijn gesloten. De radio-uitzendingen zijn zeer beperkt, aangezien ook de musici zich bij do staking hebben aangesloten. Te Minneapolis zal eveneons een sta kingsreferendum worden gehouden onder 6000 georganiseerde vrachtaulo-chauffcurs. San Francisco, 17 Juli. (V.D.) Tc Oakland heeft een menigte van 1000 per sonen een kruidenierswinkel geplunderd. Er zijn tien mannen en twee vrouwen aan gehouden na een gevecht met de politie, waarbij twee. agenten cn twee stakers wer den gewond; Minneapolis, 17 Juli. (V.D.) De leden van den Labor Board en de functionarissen van de vakvereenigingen hebben gisteren den geheelen dag alle krachten ingespan nen om een algemeene staking, die zich over do geheclc stad zou uilbreiden, te voorkomen. De gedelegeerden van de federale en staat6instantics zijn er te elfder ure nog in geslaagd de werkgevers en do vertegen woordigers van dc vakvereenigingen bijeen te .krijgen in een conferentie ter bespre king van bemiddelingsvoorstellen. Des middags werd deze conferentie verdaagd, waarbij overeen werd gekomen later op den dag opnieuw te vergaderen. Moskou, 16 Juli. De staking te San Francisco wordt hier met groote belang stelling gevolgd. De Amerikaansche sectie der Komintern roept de arbeiders in een proclamatie op tot het verstrekken van ver deren steun aan de stakers. San Francisco, 17 Juli. (Reuter.) De krachtige troepenbezetting, welke thans na het aankomen van versterkingen uitgebreid is tot 7000 man, benevens het demonstratieve opstellen van kanonnen, machine-geweren en tanks, schijnen tezamen met do onze kerheid met betrekking tot de houding der bevolking een eenigszins ontnuchterenden invloed te hebben op do stakingsleiding, dio thans bereid is concessies te doen met betrekking tot den toevoer van levensmid delen. Desondanks worden de gevolgen van dc staking van uur tot uur merkbaarder. De pers van de gcheelo Westkust veroordeelt met de grootste scherpte do stakingsbewe ging. liet gaat hier om een communistische révolte tegen de regeering. Gouverneur Merriam heeft voor do radio een toespraak gehouden, waarin hij mede deelde, dat hij de militairo troepen pas had ontboden, nadat hem door een buiten lander (waarschijnlijk den stakingsleider Bridges) medegedeeld was, dat het bedrijf van do door do havens leidende slaat-s- spoorlijncn niet toegestaan was. Mochten de troepen niet voldoende zijn, dan be houdt Merriam zich de toepassing voor van alle middelen, die noodig zullen zijn voor bescherming van het algemeen welzijn. „Niemand zal honger lijden". Washington, 17 Juli. (V.D.) Dc fede rale regeering heeft gisteren de plechtige verzekering gegeven, dat, wanneer men bij de algemeene staking te San Francisco de levensmiddelcnblokkade mocht trachten te handhaven, zij er voor zorgen zou, dat nie mand honger zou lijden. Inmiddels zet pre sident Roosevelt rustig zijn vacantiereis voort. Hij blijft echter draadloos voortdu rend in contact met de overheid en houdt zich op de hoogte van de ontwikkeling van den toestand. San Francisco, 17 Juli. (V.D.) Het is buiten kijf, dat de algemeene staking al- bier voor de 6takers een succes is gewor den. Het gemeentebestuur heeft besloten zich te weer te stellen tegen do stakers door te trachten het gcmecnte-spoorvcrkecr met werkwilligen aan d engang te houden. Aangekondigd is reeds, dat gewapende po litie de wagens zal beschermen Do toe stand, gelijk die thans is. kan echter niet lang duren, aangezien reeds thans het spook van den honger zijn intrede heeft gedaan ten gevolge van het feil, dat de posters op dc groote wegen er volledig in ge slaagd zijn. levensmiddelentransporton naar de stad tegen te houden. Winkels worden geplunderd. De staat van beleg is nog niet afgekondigd. San Francisco, 17 Juli. (Reuter.) De staking heeft zich thans ook uitgestrekt over Auckland, Berkeley en Vlameda. De burgemeester \an San Fsancisco heeft aan de buitenlandsche consuls, die hen kwamen vragen voorzorgsmaatregelen te nemen voor hun levensmiddelenvoorzicning, mede gedeeld, dat de 6taat van beleg voorloo- pig nog niet zal worden afgekondigd. Zij verzochten hem verder om, indien dit zal geschieden, vrij in hun auto's te mogen rondrijden. De aankomst van de infanterie en artillerie was voor de stakers een sein om barricades op te richten. New York, 17 Juli (V.D.). Terwijl de al gemeene staking in San Francisco met on verminderde kracht voortduurt, dreigen ook stakingen uit te brek#cn in tal van an dere steden der Vereenigde Staten. Giste ren dreigden zestig vakvereenigingen in Portland in Oregon in staking te gaan, wan neer niet aan de eischen der arbeiders wérd voldaan. Do arbeiders in Oakland in Cali forniö hebben reeds gedreigd met een alge meene sympathie-staking. Te Houston in Texas zijn drie man ge dood en drie anderen gewond bij relletjes met de havenarbeiders Ook de dreiging met staking in de haven van New York is nog niet geweken. De havenarbeiders te Vancouver hebben bij meerderheid van stemmen besloten schepen te lossen, die met werkwilligen-hulp geladen zijn. Te Boston hebben dc vakvereenigingen vergaderingen bijeengeroepen ter bespre king van den toestand in San Francisco. Tc Minneapolis hebben de vrachtauto chauffeurs ondanks het feit, dat op het laatste oogenblik nog een conferentie met de werkgevers tot stand is gekomen, te middernacht alles in gereedheid gebracht voor de staking. Twee derden van de tex- tiel-arbeidcrs in Alabama zijn in staking. San Francisco, 16 Juli (Reuter). Te Oakland heeft een menigte van 1000 per sonen een kruidenierswinkel geplunderd. Voor andere winkels werden creosoot- bommen geworpen. Ook hier zijn vele vrachtauto's met levensmiddelen omver ge worpen. Er zijn thans 10 mannen en 2 vrou wen aangehouden na een gevecht met de politie, waarbij twee agenten en twee sta kers werden gewond. Dc burgemeester van San Francisco werd op straat door communisten omringd en op schandelijke wijze uitgescholden. San Francisco, 17 Juli. (Reuter). De nationale garde houdt de negen K.M. lange kade langs de haven bezet, doch tot nu toe is niets gebeurd. De bevolking gebruikt als ontbijt conser ven, omdat anders niets te krijgen is. Er zijn eenige auto's met levensmiddelen aangekomen, welke hoop geven dat het vanavond beter zal worden. De zakenlieden gaan 's morgens naar hun kantoren, bepakt cn bezakt met alle mogelijke verpakte levensmiddelen. Gisteren zijn nog 16 huwelijken voltrok ken, terwijl 21 paartjes hebben „aangetee kend." In de pakhuizen zijn overvloedige voor raden levensmiddelen. De groote moeilijk heid schuilt echter in de distributie. Verzoek om interventie van Roosevelt. Washington, 17 Juli. (Reuter). Het Witte Huis maakt bekend, dat van ver schillende zijden verzoeken zijn binnenge komen dat president Roosevelt interve- nieere. De verzoeken zijn aan den presi dent doorgezonden. De staatssecretaris van arbeid, miss Perkins, wordt voortdurend van de situatie te San Francisco op de hoogte gehouden. De radiotelcgrafistcn op dc schepen heb ben van liun organisaties bericht ontvan gen, dat ook zij in staking moeten gaan en wel zoodra de schepen een haven zullen binncnloopcn. De stakingsgolf. New York, 17 Juli. (V. D.) De gou verneur van Minnesota beeft een bataljon van de nationale garde geconsigneerd. Te Huntville (Alabama) zijn 'meer dan 10.000 arbeiders in de katoenindustrie in staking gegaan. Tc San Antonio (Texas), zijn S000 werk lieden in staking. 13.000 stakende arbeiders in de katoenindustrie. New York. 17 Jul i. (V. D.) Tc Hunls- ville (Ontario) hebben stakende arbeiders uit de katoenindustrie kort, na den aanvang der textielarbeidersstaking een spinnerij, waar nog werd gewerkt bestormd. Zij dwongen de directie de fabriek te sluiten. Hierdoor is bet aantal stakende textielarbeiders tot 13.000 toegenomen. Verbetering? San Francisco, 17 Juli. (V. D.) De stakingscommissie heeft reeds Dinsdag eenige concessies gedaan, naar hel schijnt, daar zij inziet, dat een toespitsing van den toestand voor do stakers zélf ook nadceligc gevolgen zal hebben. O.m. is de herope ning van bijna alle restaurants goedgevon den. Ook de trarns rijden weer. In een proclamatie van de stakingslei ding wordt verklaard, dat niemand te San Francisco honger "zdl 'lijden en dat de vrachtauto's met levensmiddelen ongehin derd zullen kunnen paSseeren. Ook de post is op normale wijze verzon den. - Rijksbisschop Mullers positie weer verstevigd? Berlijn, 17 Juli. (V.D.) De bisschop van Hessen-Nassau, dr Dietrich, een vurig aan hanger van het centrale kerkbestuur, heeft zijn predikanten verboden lid te zijn van den PforreivNolbund en iels uitstaan de lo hebben met de beweging der vrije synode, op straffe van verwijdering uit. hun functie. Berlijn, 17 Juli. V.D.) Het heeft er allen schijn van, dat dc positie van rijks bisschop Muller en zijn medewerker dr. Ja ger door onbekende oorzaken weer sterker is geworden. Gisteren zou de rijksbisschop door Hitier worden ontvangen Hot is och ter niet békend, of dit bezoek is doorge gaan. Het verluidt, dat de bisschop getracht heeft uitgebreider volmechten te krijgen, teneinde de inlijving van de regionale ker ken onder zijn centraal bestuur te kunnen doorzetten. Het onderhoud was van te vo ren aangekondigd cn er werd verklaard, dat de aanleiding daartoe lag in de inlij ving van de'e-i/sté Zuid-Duitsche regionale kerken, die van Hessen-Waldeck, in de Evangelische rijkskerk. De inlijving is doorgezet met behulp van de politie, die een kerkcongres uiteen joeg, waar de noodige meerderheid van ten gunste van de in'ijlving niet verkregen was en dat weigerde zich zelf te ontbinden. Ook in Baden is tot inlijving besloten tegen den wil van het regionale kerkcongres in. Gematigde nota van ministers president Samper Madrid, 16 Juli. '(\r. D.) Eerste minister Samper .beeft, een nota gezonden aan den president der generaliteit Gompanys, \vaar- in hij hem verzö/kPde Gatalaaïische pacht wet, die ongrondwettig is verklaard, niet ten uitvoer le leggen, alvorens wijzigingen zijn aangebracht in overeenstemming met de be palingen van het autonouiio-statuut en de. nationale constitutie. De gematigde toon van de nota en de niet uitgesproken, maar toch aangeduide moge lijkheid, dat dc Catalaansche wet eventueel, zal kunnen worden erkend, hebben in poli tieke kringen van rechts eenigo agitatie ge wekt, daar men hier dezen slap der regee ring als zwakheid beschouwt. De nota was niet aan Companys gericht als voorzitter van de generaliteit, maar als vertegenwoordiger van Spanje in Catalonic. Stockholm, 16 Juli. .(V. Met hot oog op den ernst van den buitenlandschen toestand heeft generaal-majoor Nygren, de chef van den Zweedschen gencralen staf, buitengewone credieten gevraagd voor de nationale verdediging. In een schrijven aan den legerraad heeft hij gedetailleerde aan bevelingen gedaan met betrekking tot de verbetering van de verdediging te land en heeft hij voorgesteld, dat de extra-uitgaven die hiervoor noodig zullen zijn, verdeeld zullen worden over de begrootingen voor de eerstvolgende twee of drie jaren. Generaal Nygren beveelt aan de verdedi gingswerken van Gotland te versterken in verband met de strategische belangrijkheid daarvan Verder vraagt hij luchtafweerge schut, zware arillerio en kuslbatterijen, voorzien van verdragend geschut. Verder vraagt de generaal versterking van de lucht strijdkrachten in overeenstemming met de aanbevelingen van de commissie voor lucht verdediging, een vergrooting van de leger reserve en 't herstellen van dc militaire training, die do recrüten van 1931 door be zuinigingsmaaluegelen gemist hebben. Botsingen met de autoriteiten Tokio, 10 Juli (V.D.). Nu de regenval opgehouden is, beginnen de overstroomin gen in dc drie getroffen prefecturen te ver minderen. De toestand wordt echter vooral in verband met het feit, dat onder meer in de prefectuur Toyama ernstige relletjes ontstaan zijn, zeer ernstig geacht. Zaterdag j.l. hebben een aantal slacht offers van do overstroomingen een aantal ambtenaren aangevallen daar zij meenden, dat deze bij het verdeelen der voedselvoor raden onrechtvaardig te werk waren ge gaan. De ambtenaren werden ernstig ver wond, zoodat men het noodzakelijk achtto politieversterkingcn naar de streek te stu ren. Gisteren is het water, dat een dorp over stroomd had, door een verkeerde manoeu vre naar den anderen kant van do rivier geleid, zoodat een ander dorp onder water kwam le staan. De bewoners van dit laatste dorp vielen daarop de ingenieurs en de bewoners van het eerste dorp aan, waarop vechtpartijen ontstonden, die gisteravond laat nog voort duurden. Men acht den toestand zeer ern- tig. temeer daar dc door de overstrooming getroffenen reeds eonigen -tijd ernstig tc lijden hebben gehad'door Sella'arscivic van rijst, terwijl men tevens vreest, dat de on tevredenheid jegens de autoriteiten door politieke factoren gevoed wordt. DE MOORDENAAR VAN BRIGHTON. Bevindt hij zich in Frankrijk? Parijs, 17 Juli (V.D.). In dc havens van Noord-Frankrijk wordt op verzoek der En- gelsché regeering een scherpe controle uit geoefend, omdat men gelooft, dat de moor denaar van Brighton naar Frankrijk kan zijn gevlucht. Twee Engelsche politie-amb- tenaren zijn te Boulogne sur Mer aangeko men cn naar Parijs doorgereisd. Samenwerking tusschen communisten en socialisten in Frankrijk Parijs, 16 Juli. De nationale raad der socialistische partij heeft Zondag gelijk men weet een nvolie aangenomen, waar in het aanbod der communistische partij voor een gemeenschappelijke actie tegen fascisme en oorlog wordt aanvaard en waar in de raad het aan de bestuurscommissie der partij overlaat, den tekst van de over eenkomst to formuleercn en c'e overeen komst te onderteekencn. De nationale raad heeft besloten de com munistische partij reeds thans het organi seren van 'gemeenschappelijke demonstra ties ter gelegenheid van den twintigsten verjaardag der oorlogsverklaring voor te stellen. De nationale raad heeft verder be sloten zijn eischen mede te deelen aan do tweede Internationale en haar te verzoeken bij de derde Internationale inlichtingen in te winnen, of deze bereid is een dergelijke slap in internationaal kader te ondernemen. Intusschen bevat de motie, die is inge diend door den secretaris-generaal der so cialistische partij, Faure, eenige reserves. De communisten hadden n.i. geëischt, dat alle geschikte middelen voor het voeren der actie zouden worden aangewend. Do socialisten daarentegen verlangen, dat iedere onwettige handeling achterwege blijft cn zij eischen, dat de onafhankelijk heid der partij bewaard blijft. Parijs, 17 Juli. (V.D.) Het besluit van de socialistische partij om een bondgenoot schap met de communisten te aanvaar den, wordt door de geheel© pers een poli tieke gebeurtenis van zeer groote beteekc- nis genoemd. Van socialistische en com munistische zijde wordt verzekerd, dat men de wederzijdsche verplichtingen royaal zal nakomen, opdat de gemeenschappelijke actie zooveel mogelijk resultaat zal heb ben. Engeland bereidt zich voor op alle eventualiteiten Londen, 17 Juli (V.D.). Naar de Daily Herald mededeelt, werkt de leverantie-af- deeling in het Engelsche ministerie van oorlog, die zich bezighoudt met de voorbe reiding der plannen voor de bespoediging cn uitbreiding, der leverantie van oorlogs- voorraden in geval van mobilisatie, op het oogenblik onder hoogspanning. Volgens het blad zijn zes nieuwe deskun digen. n I. drie chemici en drie ingenieurs, in dienst genomen. De kosten der leveran- tie-afdeeling zijn dit jaar gestegen tot 22.200 pend sterling, bijna het drievoudige van het vorig jaar. Deze versterking zou in ver band staan met het besluit- van den En- gelschen legerraad, die zou wenschen vast te stellen, welke fabrieken in geval van oorlog op doelmatige wijze haar bedrijf zouden kunnen veranderen. IIet voorgestelde pact eenerzijds fel gekritiseerdanderzijds uitbundig geprezen De Daily Mail doet een scherpen aanval op de plannen betreffende liet tot stand brengen van een Oostelijk Locarno. Het blad verklaart, dat een dergelijk pact voor Engeland ernstige gevaren metzich zou brengen. Het is niet duidelijk, waarom do Engelsche regeering Haar 6tcun verleent aan deze plannen In vele kringen werpt men ernstige bezwaren op tegen de ge dachte, dat, Engeland ernstige verantwoor delijkheden in Oo6t-Europa zou aanvaar den cn daarmede zou afwijken van zijn his- tonsohe politiek van niet-inmenging in Oost-Europa. Het onvermijdelijke resultaat der nieuwe pacten is volgens de Daily Mail, dat zekere landen deze diplomatieke wapenen als te gen zich gericht zullen beschouwen. Zij zouden zeer verontrust worden door de ge dachte, dat zij door tegenstanders omringd worden. Het blad is van meening, dat de nieuwe Fransch-Russieohe voorstellen even als vele hunner voorgangers in de diplo matieke prullemand thuis behooren. De diplomatieke medewerker van de Morning Post is van meening. dat Duitsch land het Oostelijk Locarno niet zal afwij zen. Duitschland zal ongetwijfeld trachten, als tegenprestatie voor het aanvaarden van het pact, nauwkeurig omschreven beloften te verkrijgen inzake dc .rechtsgelijkheid. In een hoofdartikel onder het opschrift „Voor het Oostelijpact" schrijft de Is- westia o.rn.: Wij zijn benieuwd hoe debetrokken mo gendheden zullen reageeren op het voor stel inzake een regionaal Oostelijk pact. Dc eenige kwestie van werkelijke portée is de vraag: Wenscht de Duitsche regecring voor dc gchoele wereld de verantwoordelijkheid op zioh te nemen voor een besliste weige ring den duurzaraen vrede in Oo6t-Europa te verzekeren? De beteekenis van het re gionale pact is absoluut duidelijk; geeh en kele afwachtende houding kan deze betee kenis verduisteren en het zou het beste zijn voor Duitschland niet te lang te wach ten met zich tc laten overhalen tot een politickcn stap die het land slechts ten voordcel kan strekken. Verder schrijft dc Iswestia, dat dc hou ding van het Poolsche toonaangevende dag blad Gazeta Polska beslist op Duitschcn leest geschoeid is, volgons het recept: „La ten we afwachten en kijken wat er van koint" .Hel regionale Oostelijke pact voor ziet in een krachtige verplichting voor alle deelnemers om de bestaande grenzen niet te schenden cn geeft hun dienovereenkom stige waarborgen. Polen behoeft geen enke^ offer te brengen. Bijna alle mogendheden zien in aanvaarding van het regionale pac ten-systeem een middel om den vrede te consolidceren. Dc zware verantwoordelijkheid, die zou rusten op hen, ah thans dit groote vredes initiatief zouden doen mislukken, zal alle aarzeling en iedere afwachtende houding moeten overwinnen. Rusland verdedigt de gedachto aan dit pact zoo vurig, aangezien het het vredeswerk in belangrijke mate kan consolidoeron, geen enkel land omsin gelt en geen enkel vijandelijk front in het leven wenscht te roepen. Het systeem kan een toestand scheppen, waarin men erin zal slagen de meest ingewikkelde knoopen, die tot dusverre onontwarbaar waren en slechts door het zwaard zoudon kunnen worden doorgehakt, te ontwarren. Rusland stelt een vitaal belang in deze vredescon- solidatie cn bijgevolg is de Russische re geering bereid zeer ernstige verplichtingen op zioh te nomen. Maar het vredeswerk verdient wel, iJat men het groote offers brengt. Parijs, 16 Juli (V.D.). Behalve de or kaan, die groote schade heeft aengericht in de buurt van Charolles bij Lyon hebben nog eenige fello orkaanvlagen in velschil lende deeien van Zuid- cn Oost-Frankrijk tijdens het weekend groote schade aange richt. Nabij Cbalpons sur Saonc is een 12- jarig meisje door den bliksem gedood, ter wijl nabij Besanqon eenige huizen door in slaan van den bliksem in brand vlogen. To Montflanquin in het departement Lot et Garonne is een kerktoren door inslaan van de bliksem vernield. Te Panjas in Gers is een boerderij door dezelfde oorzaak in brand gevlogen. BRAZILIË VERBIEDT UITVOER VAN GOUD R i o de Janeiro, 16 Juli (V.D.). In verband met den achteruitgang van den goudvoorraad heeft de regeering gisteren een verbod uitgevaardigd voor allen uit voer van goud, terwijl zij tevens veror dende. dat allo goud, dat uit de mijnen gedolven wordt, verkocht moet worden aan dc Banco do Brasil. Verder is de Munt ge machtigd goud cn sieraden op to koopen tegen den Londenschcn prijs van ongeveer 1 dollar per gram. Tengevolge van do crisis is de goudre serve in Brazilië gpslonken tot een waarde van 203 duizend dollar. WIE MET DE K.L.M. MAG VLIEGEN. Uitslag der verloting. Soestcrberg, 13 Juli. De uilslag van de loting, welke beeft plaats gehad om vast te stellen welke nummers, vermeld de programma's van den nationalen luclit- vaartdag recht geven op een vrije vlucht met de K.L.M;, zijn de volgende: 967, 1632, 27i5, 3201, iOlO, 5GSS, 6M0, 7917, 82ii, 9062.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 2