STOFZUIGER HERZIENING DER STEUNREGELING DE FINANCIEN NOPEN ERTOE B. SCHOOLEMAN NEDERL WIELREN KAMPIOENSCHAPPEN DE INTERNATIONALE ZESDAAGSCHE DE ZESDAAGSCHE TE LONDEN Zorgvolle toestand der publieke kassen Radiorede van den heer van Hoeven Den Haag, 17 Juli. Hedenavond heelt de heer G. W. F. von Hoeven, referendaris aan het Departement van Sociale Zaken en Rijksinspecteur voor de eteunverleening voor de radio een rede gehouden over da herziening der steunregeling. Aan deze rede wordt liet volgende ont leend: Spreker ving aan met op te merken, dat hij in het bijzonder zal spreken over de herziening der steunregeling, welke voot enkele weken is ingegaan en welke alge meen, voor het geheele land geldt. Ter algemeene inleiding tot dit vraagstuk wees hij er voorts op, dat, hoewel de over heidshulp aan behoeftigen in het algemeen gebonden is aan do bepalingen der armen wet, voor. de werklooze arbeiders een steun regeling is getroffen welke naast de armen wet is gesteld. Echter zijn toch de grondbe ginselen van de armenverzorging en de stcunverleoning dezelfde. Armenzorg en 6teunverleening hebber» dit versohil met de werkloosheidsverzekering, dat, terwijl bij laatstgenoemde de arbeider recht op uit- keering heeft, ongeacht zijn financieele omstandigheden, ingevolge de Armenwet en do steunregeling slechts hulp mag wor den verleond voor zoover de gezinsomstan digheden daartoe aanleiding geven. De steunregeling kent derhalve de indi vidueels beoordeeling, waardoor de uitkee- ring verschilt naar gelang van de klasse van gemeente, waarin de betrokkenen woonaohtig zijn, naar de grootte van de ge zinnen en do omstandigheden, waarin elk gezin afzonderlijk verkeert, in het bijzon der naar gelang er in het gezin reeds in komsten uit anderen hoofde zijn. Op dit laatste vooral legde 6fr. den nadruk, om dat en dit is den laatsten tijd herhaal delijk gebleken, men uitsluitend afgaat op het bedrag, dat de ondersteunde ont vangt, zonder te vragen hoeveel inkomsten het gezin nog heeft buiten den steun. Vervolgens gaf spr. een overzicht van da overheidsfinanciën. Voor 1935 zal de be grooting alleen door drastische bezuinigin gen op allerlei gebied 6luitend gemaakt kunnen worden. De begrootingen van ver scheidene gemeenten vertoonen reeds voor 1934 een ongedekt tekort. Getracht is deze tekorten tot de kleinst mogelijke proporties terug te brengen. Aan de herziening van de voorsohriften voor 6teunverleening is reeds dikwijls krasse bezuiniging en op voering van de belastingen tot het uiterste voorafgegaan. Deze maatregelen hebben wel tot gevolg gehad, dat het bedrag, dat aanvankelijk ongedekt was, niet onbelang rijk kleiner werd, doch ten slotte is toch nog een bedrag *an ettelijke millioenen overgebleven, waarvoor geen dekking te vindon is. Deae zorgvolle toestand van de publieke ka^sm heeft de regeering ten slot te genoodzaakt ook op de werkloozcnzorg te bezuinigen. Na gewezen te hebben op de noodzake lijkheid tot vermindering van steunuitkee- ringen in verband met de daling van de loonen in het vrije bedrijf, gaf de heer Van Hoeven een uiteenzetting van de strekking der met ingang van 1 Juli j.l. ingevoerde wijzigingen in de bepalingen der steunre geling. - Bij de nieuwe "cgeiing zijn negen ver schillende tarieven vastgesteld, in verband waarmee de gemeenten in negen klassen verdeeld zijn. Voor de eerste klasse van gemeonten be draagt het tarief thans voor de uitgetrok- kenen 12.voor man en vrouw, en 1.35 per kind per week. De dubbel-ultgetrokke nen ontvangen thans 11.— en 1.35 per kind. Voor de eerste groep bedraagt do verla ging 1.50 van het grondbedrag en 0.15 per kind. Voor de tweede groep is de ver laging van het grondbedrag eveneens 1.50. doch i6 de kindertoeslag dezelfde gebleven. Een verlaging met 150 ondergingen even eens de tarieven van de klassen 2. 3 en 4. De kindertoeslag van deze klassen ver minderde voor een aantal eveneens met 0.15, voor anderen minder. De klassen 5, 6, 7 en de vroegere klasse 8, verminder den in het algemeen met 1— voor man en vrouw en de kindertoeslag 0.20 of min- der. Ten 6lotte werden de laatste tarieven niet gewijzigd. De tweede wijziging die nauw verband houdt met het tarief is die van een huur- toeslag. De Minister heeft hiervoor vastgesteld, dat geen enkele gebeente meer dan 100% mocht vergoeden en dat men niet verder mocht gaan, dan het reeds in verschillen de gemeenten bestaande voorschrift dat twee derde als toeslag mocht worden ver strekt. Vervolgens is> voor alle gemeenten een bedrag vastgesteld boven hetwelk geen en kele uitkeering mag gaan. Een dergelijk maximum bestond reeds in de regeling voor de vier groote gemeenten, doch behoudens een enkele uitzondering gold in de andere gemeenten een zoodanige bepa ling niet. De hoogere uitkeering voor uitgetrokke- nen ontvangen zij slechts een bepaalden tijd en wel tot dusverre gedurende maxi maal 24 weken per jaar, daarna krijgt deze groep steun volgens het een gulden-lagere tarief en wordt dan genoemd: dubbel uit getrokkenen. Deze regeling is thans in dier voege ge wijzigd, dat de hoogere uitkeering van 24 weken slechts eenmaal kün worden ontvan gen en voor de tweede en volgende malen slechts dertien weken. Spr. wees hierbij op een belangrijke overgangsbepaling. De Mi nister heoft nl bepaald dat diegenen, die op 1 Juli als uiigetrokkenen de hoogere uitkeering ontvangen, ook al waren zij voor dc tweede of de derde maal als uit- getrokkenen in die positie, den vroeger voor hen geldenden termijn van 24 weken mogen blijven uittrekken. Wat do wijziging betreft, welke plaats hoeft gehad in d« bepaling voor de bere kening van den maximum 6teun, deelde 6pr. mede, dat die trots alle bezuinigings maatregelen tot gevolg heeft, dat voor een aantal geen verlaging, voor anderen zelfe verhooging van steun plaats vindt. De hoogte van de uitkeering is in vele gevallen afhankelijk van de hoogte van het loon. liet is dringend noodzakelijk, dat tusschen den steun cn het loon een be hoorlijke marge bestaat. Met het oog hier op was bij de vroegere regeling bepaald, dat de steun voor uitgetrokkenen nooit hooger mocht zijn dan 70% van het loon. Niet alleen voor dc groote gezinnen nu is dat- percentage verhoogd, doch ook de kleinste gezinnen met lage loonen zagen hun maximum opvoeren. Het maximum loopt thans zelfs tot 90%. Deze regeling is in de eerste plaats be doeld om de groote gezinnen die daaraan behoefte haddm zooveel mogelijk tegemoet te komen, doch Is ook voor verscheidene kleine gezinnen zeor zeker niet zonder be teekenis. Daar de bedoelde percentages thans, in tegenstelling met vroeger, hooger worden, naargelang het loon daalt, is bo ven Jien een meer gelijkmatige verdeeling van het beschikbare bedrag verkregen. Wanneer men het geheele samenstel van de genomen maatregelen beziet, dan blijkt dat het streven van den Minister van So ciale Zaken er op gericht is geweest de noodzakelijke bezuiniging fn de eerste plaats te verkrijgen van de uitkeeringen, die In verhouding tot die van anderen het hoogst waren en voorts door vermindering van den steun van hen. die nog inkom sten uit anderen hoofde hadden Van hen. die het het 6leohts hadden is niets afgeno men; in verschillende gevallen heeft zelfs verhooging plaats gevonden. Spr. wees er op, dat het niet zoo eenvou dig is om een oordeel over den omvang der verlagingen te kunnen vellen. Men moet wel ovar alle gegevens kunnen be schikken oin een juisto conclusie to kun nen trekken. Spr. lichtte dit met enkele voorbeelden toe. Een gezin, woonachtig in Amsterdam, heeft vier kinderen. Het loon van den va der zou als hij werkte 2-4.— bedragen. Volgens het vroegere tarief zou de man ontvangen 13.30 en 4 X 1.50 is tc zamen 19.50. Deze uitkeering ontving hij echter nooit, omdat hij niet meer steun mocht hebben dan 70% van zijn loon van 24.— of 16.80. Volgens het lagere tarief zou hij ontvangen 12.en 4X ƒ1.35 is 17.40. Ook deze uitkeering kan niet worden ge daan, omdat de maximum uitkeering in verband met het loon 16.80 is. Zoowel voor als na de verlaging wordt in dit ge val dus uitgekeerd 16.80. Geen verminde ring van uitkeering dus hoewel het tarief is verlaagd De Minister heeft indertijd toegezegd zoo veel mogelijk voor de groote gezinnen iets te zullen doen. In verband daarmee werden de maximum uitkeeringen voor die gezin nen ook bolangrijk verhoogd. Nu voert men meermalen voorbeelden aan van groote ge zinnen, die niettemin verlaging van uit keering kregen. Men wil met die gevallen aantoonen, dat de Minister zijn toezegging niet, althans niet ten volle heeft gestand gedaan. Wanneer men de gevallen, welke genoemd werden, naging, bleek echter dat deze gezinnen nog een inkomen buiten den steun hadden. Spr. wilde nog eenige gevallon noemen. Een gezin van man, vrouw en negen kin deren in een middelgroote gemeente. Vol gens de oude regeling kreeg het gezin 13.25 steun en thans 9.05. Wordt er nu niet meer bijvsrteld, dan lijkt het of dit ge zin van negen personen thans moet leven van 9.05. Echter bleek later, dat dit gezin bovendien nog een inkomen had van ƒ22.05, zoodat met den verlaagden steun samen nog 31.10 ontvangen werd. Soortgelijke verhoudingen zijn in andere gevallen ook aanwezig. Spr. hoopte met een 9n ander te heb ben aangotoond, dat men niet af moet gaan op de mededeeling. dat A. of B zooveel gulden minder steun heeft gekregen, doch dat men voor een juiste beoordeeling over alle gegevens moet kunnen besohikken. In elk geval zegt de mededeeling dat een ge zin een verlaging van x gulden heeft ge had niets, zoolang men njet tevens daarbij vermeldt hoeveel do inkomsten in dat ge zin zijn. Hiermede is de beteekenis van al|e lot dusver gepubliceerde voorbeelden waarin men vermelding van deze gegeven? had nagelaten gekenschetst. Spr. is er zioh ton volle van bewust, dat |n rpeerdere gevallen zelfs belangrijke ver lagingen van steun ijitkeering hebben plaats gehad, doch hij wenscht er alleen voor te waarschuwen dat men in vele gevallen met verlagingen schermt, die op zich zelf wel belangrijk zijn, dooh die als men ze in het Voor reparatie en schoonmaken van den naar v. PERSEYNSTRAAT 19. TeleL <23 juiste licht beziet, niet die beteekenis heb ben welke men er bij oppervlakkige be schouwing aan zou hechten. Ten slotte noemde spr. nog een tweetal maatregelen, die buiten dc herziening dei steunregeling staan, doch die niettemin voor vele arbeiders beteekenis hebben: In do eerste plaalt- heeft de Regeering voor kort besloten de rente van de uil 's Rijks kas verstrekte voorschotten voot woning volbouw, wc'ke meer dan 4% be draagt, tot dat percentage terug te bren gen, zulke met de bedoeling om waar dat noodig is. tot verlaging van de huren der Woningwetwoningen te geraken. En in de tweede plaats heeft de Minister de vorige week ter kennis van de Ge meentebesturen gebracht, dat er zijnerzijde geen bezwaar tegen bestaat, dat een gedeel te van de contributie van de ondersteun den voor ziekenfondsen voor rekening der gemeenten wordt genomen. HET PENSIOEN DER GOUVERNEURS- GENERAAL. Een vrijwilliOe korting. Zooals bekend hebben de oud-gouver- neurs-generaal - in verband met de pen sioenkorting voor de Indische ambtenaren met 17 vrijwillig afstand gedaan van eenzelfde percentage van hun pensioen. Do omstandigheden dat op het ontwerp der Indische bcgrooting voor 1935 zooals dit bij don volksraad is ingediend de pensioe nen vóór oud-gouverneurs-generaal nog on veranderd blijkt tc zijn geraamd heeft aan leiding gegeven tot de in de pers uitge sproken veronderstelling, dat aan het voornemen der vrijwillige korting geen uit voering zou zijn gegeven. Deze veronder stelling is onjuist. Naar van gezaghebbende zijde wordt medegedeeld is de korting met 17 op de landhoofdelijke pensioenen reeds van 1 Jan. 1934 af toegepast. DE NEDERLANDSCHE KANO BOND. Bondstocht door Nederland. Voor den grootcn Bondstocht, welke van 5 t/m 12 Augustus a.s. zal plaatvinden, zijn nagenoeg alle voorbereidingen getroffen. Langs het geheele traject zijn uitstekende kampeerterreinen besproken, waar de kam- peerende kanovaarders van alle gemakken zullen worden voorzien. Leveranciers van levensmiddelen zullen onder meer op de terreinen aanwezig zijn. Kanovaarders uit 'het geheele land zullen elkander op Zaterdagavond 4 Augustus te Westervoort ontmoeten. Zondags gaat het den IJsel af tot Dieren. Gedurende dit tra ject kan men genieten van de schitterende vergezichten op de Oostelijke Veluwezoorn. Te Doesburg zal onder leiding van de kano- verccniging ter plaatse een bezichtiging van liet oude stadje plaatsvinden, terwijl men in Dieren in de gelegenheid zal zijn de schitterende bosschen van Hagenau en de Zijpenberg te bezoeken. Dan volgt het tra ject DierenOlst met een oponthoud in de parken van het kasteel Nijenbeek. Door de Kamper Kanovereeniging zijn uitgebreide maatregelen getroffen om do toebtgenooten te ontvangen, pan gaat de tocht door het voor kanovaarders zoo bij uitstek interessante gebied van het Kam pereiland naar het oude stadje Genemui- den. Te Wanneperveon zal een dag rust worden gehouden met gelegenheid een be zoek te brengen aan Giethoorn en zijn romantische omgeving. Vrijdag 10 Augustus komen de kanovaar ders te Zwolle aan waar de ontvangst bereid zal» worden door de Kanovereeniging De Peddelaars" en waar tot slot van den tocht propagandawedstrijden zullen plaats vijlden. Verder is ook het vervoer cjer booten naar Westervoort cn vanaf Zwolle volledig geregeld. Eventueel verder gewenschte inlichtingen omtrent dezen tocht zijn te verkrijgen bij den Secretaris der Toercommissie, Roer straat 17 Amsterdam Z. HANDBAL De beslissingswedstrijd handbal tusschen Excelsior I en Amsvorde I wordt Donder dag a.s. gespeeld op het A.B. v. L.O.-terrein aan den Leusderweg. „WAAR BLIJFT BLEKEMOLEN?" Van Egmond prof. kampioen v. d. Linden eerste amateur Amsterdam. 17 Juli. De belangstel ling voor de finales tier nationale sprint en stayerskampioenschappen was in het Stadion Dinsdagavond, mede dank zij het fraaie weer, grooter dan Zaterdag j.l., hoe. wel de kleinste helft der plaatsen niette min leeg was. Voor de pauze werd het geheele pro gramma ingenomen door een groot aantal sprints, die meesta' interessanto strijden te zien gaven en ons de wielersport op haar best toonden. v. d. Linden heeft wederom het natio nale amaleur-kampioenschap verworven Tweede werd B. Leene en derde de jeug dige Ari® van Vliet, die voor do toekomst nog veel belooft en wiens verdiensten door de Sportcommissie der NAV U. erkend wer den door zijn uitzending naar de wereld kampioenschappen te Leipzig Behoudens veel bandenpeoh bij Leene en v. d. Linden hadder de 6print een vlot verloop Finale Ie manche: 1 v. d. Linden (laat ste 200 M 13% sec. 2. B Leene. Finale 2e mincho: 1. v. d. Linden (laat ste 200 M. 12% sec); 2 B. Leene met hand breedte verschil. Om den derden prijs: le manohe 1. Van Vliet (15% sec.); 2. Kremers. 2e manche 1 Van Vliet (14%); 2. Kremers. In een fraaien strijd, waarbij een derde beslissingswedstrijd tegen v. d. Leur noo dig was, heeft Beukers het kampioenschap der onafhankelijke verworven. Tweede werd v. d. Leur, derde Jazet. Finale le manche: 1, v. d. Leur (15% sec.), 2. Beukers. Finale 2e manche: 1. Beukers (14% sec.), 2. v. d. Leur. Finale 3e manche: 1. Beukers (13% sec.), 2. v. d. Leur. Om den derden prijs: lo manohe: 1. Jazet (13% 6ec.), 2. v. d. Horst. 2e manohe: 1. Jazet (13% sec.), 2. v. d. Horst. Van Egmord thans prof. kam pioen. Op fraaie wijze heeft G. Leene gestreden tegen onzen Olympischen en wereldkam pioen en eervol zich met de tweede plaats tevreden moeten stellen. Pijnenburg en v. d. Heuvel hebben fel gekampt om de derde plaats, waarvoor zelfs een beslissingsrit noodig was, waarin onze Zesdagen-koning het loodje moest leg gen. Finale le manche: 1. J. van Egmond (13%), 2. G. Leene. Finale 2e manche: 1. J. vnn Egmond (12%), 2. G. Leene. Om den darden prijs: le manche: 1. v. d. Heuvel (13%), 2. Pij nenburg. 2e manche: 1 Pijnenburg (13%), 2. v. d. Heuvel. 3e manche: 1. v. d. Heuvel (14%), 2. Pij nenburg. De kwesHa Blekemolen» Na de pauze heeft de voorzitter van de N.W.U., jhr. v. d Bergh van Heemstede eon kort woord gesproken waarin hij do kampioenen gèluk wenschte en de critiek, die op de organisatie der kampioenschap pen was uitgeoefend, gedeeltelijk aanvaard, gedeeltelijk weerlegd. 9e mededeeling van den heer van der Berch van Heemstede heeft tot gevolg dat men op de tribune spreekkoren vormt: Blekemolen in de baan". Na de pauze wordt als tusschennuramer een tandemwedstrijd van twee ritten over drie ronden ingclnscht. Van beide ritten is de uitslag: 1. S Bouquet en VV. Bouquet. 2 Pelzer—Favejé. 3. Medek—van Loon. 4. Kordon—Cornel issen. Sprintkampioenschap van Ne derland, Om het 6printkampioenschap van Neder land rijden de drie eprintkampioenen drie matches ft deux, waarvan vooral dc match tusschen van'Egmond en van der Linden interessant i6. Do uitslag is: Forste rit: 1. Van der Linden 14% 6ec> 2 Beukers. 2e rit: 1. van Egmond 13% sec.; 2. Beu kers 3e rit: 1 Van Egmond; 2. Van der Linden 13% sec. laatste 200 Meter. Klassement' Kampioen van Nederland sprint: van Egmond 2 punten; 2 Van der Linden 3 punten; 3. Beukers 4 punten. Van F/gmond wordt met moeite In de Rood-Witte-Blauwe kampioenshirt gewron gen en rijdt onder luid applaus bij de tonen van het Wilhelmus een eererondje. Stayerskampioenschap van Ne derland. Het Is bijna tien uur als do groote moto-, ron in de baan komen, waarachter de acht candidaten hun honderd kilometer zullen rijden om het stayerskampioenschap van Nederland. De vo'gorde van vertrek is bij loting de volgende- 1. De Graaf; 2. Alkema; 3. Ledd>; 4. v. d. Wulp; 5. Snoek sr.; 6. Snoek jr.; 7. Domhof; 8. Lorlé. De einduitslag werd: 1. Lediy 1 u. 22 min. 4% 6ec. 2. Lorlé op 50 M. 3. Snoek Jr. op 400 M. 4. Van der Wulp op 420 M. .5 Alkoma 7.ronden. Domhof, de Graaf en Snoek Sr. hebben den strijd gestaakt. De N.W.U. heeft besloten L e d d y af te vaardigen naar Leipzig. MOTORSPORT De Nederlandsche teams vastgesteld Met de T.T.-races op het Circuit van Drentel) is de Internationale Zesdaagsohe een strijd die de volle belangstelling heeft van de tienduizenden liefhebbers van de motorsport. De zesdaagsche zal dit jaau* ge houden worden in Duitschland, in de Beicr- schc Alpen met Garmisch Partenkirchen als centrum. De routcafstanden zijn dit jaar belangrijk hooger dan dit tot nu toe bij de zegdaag- sche het geval was. Zoo is het af te leggen stuk op den derden dag niet minder dan 496 K.M. De afstanden zijn, in dag-volgorde, 348 K.M., 348 K.M., 496 K.M., 337 K.M. en 217 K.M.; op den laatsten dag vindt dan de snelheidsproef of liever dc snelheidswed strijd plaats. Immers, wanneer eenige teams met een gelijk aantal punten aan den start voor de snelheidsproef verschijnen, wordt dit onderdeel beslissend. De minimum snel heden bedragen daarbij: 175 cc. 65 K.M., 250 cc. 68 K.M., 350 cc. 73 K.M., 500 cc. 70 K.M., 750 cc. SO K.M,, 1000 cc. 80 K.M., 600 cc. zijspan 64 K.M., 1000 cc. zijspan 66 K.M. Naar verhouding zijn de geëischte snelhe den vrij laag, n.l. varieerend \an 20 tot 48 K.M. per uur voor de verschillende klassen. Dit wijst er echter op dat het traject zwaar zal zijn, dus het blijft voor de deelnemers een even moeilijk parcou.rs. De deelnemers, die Nederland officieel zul len vertegenwoordigen, aan do zesdaagsche 1934, te houden van 27 tot en met 2 Septem ber, zijn de volgende teajns: G. Bakker Schut, Dick Eysink en G. G. W. Timmer; G. A. de Rjdder, Jaap Fijma en J. Moejes. Deze bekende rijdeps, die ongetwijfeld rpet succes, zooals vorige jaren, de Nederr larjdsche eer op motorgebied zullen verder digen, wensohen wij een geslaagde rjt toe, zonder pech. Tot nu toe ljebben onze Neder- landscho rijders op do Zesdaagachen. waar aan zij deelnamen, voortreffelijk individueel en teamwerk laten zien, dat de meeste bui tenlanders van motorrijders uit een zoo vlak land niet hadden verwacht Londen, 18 Juli. De derde nacht vaü de zesdaagsche heeft heen belangrijke wij ziging in den stand gebracht, welke het di recte gevolg was van een ernstige valpartij, even voor 3 uur in den nacht tijdens do laatste sprints. Tijdens de jachten, kwamen Buckler en Cozens met elkaar in botsing on violen Gilliberti en Lepage, die onmid dellijk achter hen reden, konden niet meer wijkon en vielen over hen heen. Giliberti maakte een leelijke val en viel met een smak op het middenterrein. Hij bleef lig gen en het bleek, dat hij een sleutelbeen gebroken had. Hij is naar het West London llospital overgebracht. Cozens was vreese- lijk geschrokken, doch was na eenigen tijd rust in staat weer in de baan te gaan. De jachten duurden geruimen tijd voort, met het gevolg, dat de stand van gisteravond volkomen veranderd is. Do laatste stand luidt: 1. Iviflan—Vopel 162 punten. Op 1 ronde: 2. Winter—Ottevairc, 59 punten. Op 2 ronden: 3. P. v. Kempen—Cozens 387 punten. 4. Piano—Giliberti, 160 punten. 5. LepageAndy, 91 punten. 6. BartellMaalmest, 87 punten. WATERPOLO. NED. JEUGDZEVENTAL TEGEN FRANKRIJK, Op 29 Juli a.s. Naar wij vernemen zal het Ned. Jeugd- zevental op 29 Juli a.s. een wedstrijd spelen te Sittard tegen het Fransche zevental. Ons team is als volgt samengesteld: Paerl (Het IJ). Regtep (RZC), v. Aalst (HZ en PC), den Boer (GZC)< v. d. Bosch (Het IJ), Franken (Zwemlust), Mooy (HUC). Reserve: van Bommel (UZC). O.Z.C.JE UGDZE VENT AL. In den gisteravond te Gouda gespeelden waterpolowedstrijd G.Z.C.—Jeugdzevental wist het nationale jeugdteam met 10—2 t« winnen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 7