„Frankrijk heeft den vrede lief" OOST-LOCARNO Moeilijkheden met de Dawes-leening KRANTENOORLOG MET DUITSCHLAND De Fransch-Duitsche transferregeling Stakingsexcessen in Catalonië Japans verhouding tot Amerika Radioprogramma Onze Postvliegers onderweg 18 Een radiorede van Doumergue Par ij 6, 17 Juli. (V. D.) Nu het parlement op reees en de Fransche ministers met va cantia uraan, heeft minister-president Dou mergue Dinsdagavond een radiotoespraak tot het Fransche volk gehouden. Hij wendde zich tot zijn „chers conci- toyens" met een verklaring van de vrij 6lechte organisatie en verwarring bij vele staat6instanties, volgens hem veroorzaakt door het feit, dat in het verleden de regee ringen elkaar te dikwijls hadden vervan gen, waardoor het werk bemoeilijkt was. Doumergue 6prak als zijn overtuiging uit, dat de groote meerderheid der Franschen hem hun vertrouwen zouden schenken. Bij het volbrengen van zijn taak had hij van de gebruikelijko parlementaire procedure moeten afwijken, omdat men anders niet gereed zou zijn gekomen met de begrooting- 1934. De minister-president gaf vervolgens een opsomming van de verdienstelijke din gen, die door zijn kabinet tot stand zijn ge komen en noemde o.a. het feit, dat 6edert Maart j.L voor 5!/t milliard aan goud naar Frankrijk was gevloeid. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek verklaarde Doumer gue^ „De regeering heeft nooit nagelaten, zich druk bezig te houden met het veiligheids vraagstuk en met het brengen der Fran eche grenzen in den verdedigingstoestand Ik 6preek van verdediging, mes chers amis, want niemand in Frankrijk denkt eraan, met iemand een strijd te beginnen of zelfs onder eenig voorwendsel het initiatief tot een aanval te nemen. Wij hechten harts tochtelijk aan den vrede en wij zullen nooit den vrede van anderen verstoren, doch wij willen ook niet, dat do ontoereikendheid van onze verdedigingsmiddelen iemand in de verleiding zou kunnen brengen met ge weld onze deur in te slaan en een inval in ons gebied te ondernemen. Frankrijk zal onvermoeid naar de handhaving van den vrede in de geheele wereld blijven streven Wanneer ik er prijs op gesteld heb. dat ons land op het gebied der buitenlandsche politiek een houding aanneemt, die in over eenstemming is met zijn verleden, zijn roem en zijn menschenliefde, dan is dat om zoo krachtig mogelijk bij te dragen tot handhaving van den vrede door het ver krijgen van de grootste veiligheid Frankrijk is bereid aan elke verzoening en aan elke overeenstemming mede te werken, waar door anderen en wij zelf in vrede kunnen leven en werken. De minister van buiten landsche zaken heeft dit aan alle nattes. die hij bezocht heeft, doen weten." Doumergue besloot zijn rede met een op roep tot eenheid en eindigde met de woor den: „Verhoort dezen wensch, meer in uw belang dan in het mijne" Het standpunt van de Poolsche regeering nog steeds niet bekend Warschau, 18 Juli. (V.D.) In Poolsche regeering6kringen blijft men nog 6teeds zwijgen over het standpunt dat Polen zal innemen ten opzichte van de voorstellen inzake een Oost-Locarno-Pact. De bladen bespreken het pact echter met buitengewoon veel interesse. Het oppositie blad „Gazeta Warszawska" brengt een aan tal reserves naar voren en beveelt de regee ring bezonnenheid aan. De „Illu6trewany Kurjer Codzienny" zegt dat het Oost Locarnopact een blanco wissel is, die door Frankrijk is onderteekend, en door Rusland en door Italië en Engeland is gegireerd, terwijl beide laatstgenoemden van te voren verklaren, dat zij niet zullen betalen. De „Wieczor Warszawski" en de „Kurjer Wanszawski" zijn van meening, dat Polen een positief standpunt ten opzichte van het Oost Locarno Pact moet innemen, opdat de wereld niet gelooven zal dat Polen in één politiek kamp is met Duit6chland. UITBREIDING BRITSCHE LUCHT- MACHT. Londen, 18 Juli. (V.D.) Het Britsche kabinet heeft in zijn zitting van vandaag het program voor de vereterking der mili taire luchtvaart definitief goedgekeurd. Het verluidt dat do regeering het voor nemen heeft de luchtstrijdkrachten met ongeveer 50 eskaders uit te breiden. ONTPLOFFING IN EEN BELGISCHE DYNAMIETFABRIEK. Blad el, 17 Juli. (V.D.) Hedenmorgen te omstreeks half negen heeft ip de dynamiet- fabriek Harendonck (België) een ontploffing plaatfi gehad. Een persoon had zich juist near buiten begeven, terwijl een andere ar beider, zekere Couwenberg uit Harendonck, gehuwd en vader van drie kinderen, nog aanwezig was. Laatstgenoemde werd op slag gedood. De fabriek en het laborato rium hebben ernstige 6chadc bekomen. In Bladel, op 10 K.M. afstand van Harendonck, werd de 6chok gevoeld en is van een huis •en schoorsteen afgerukt. Een stap der trustees, die te Ben lijn niet in goede aarde valt Berlijn, 17 Juli. (Reuter.) In verband met den bekenden deviezentoe6tand bij de rijksbank konden do op lö Juli vervallende raaandelijksche deviezen voor don dienst der Dawes- en Youngleeningon niet ter be schikking gesteld worden van de trustees. Deze annuïteiten bedragen in R.M. 4.22 milliocn voor de Dawes- en 6.3 milliocn voor de Young-leening. De rentebetalingen aan de leeningscre- diteuren vervallen bij de Dawes-leening pas op 15 October en bij de Young-lcening op 1 December. De Duitsche regeering heeft zich derhalve in verbinding gesteld met de regeeringen der landen, waar de leeningen uitgegeven zijn, teneinde een verbetering van den deviezentoestand en van het Duit sche transfervermogen te verkrijgen. Met Engeland is reeds een overeenstemming bereikt. Teneinde den leeningsdienst, voor zoover het opbrengen van do R.M.-bedragen voor de deviezenbetalingen betreft, veilig te stel len, heeft de Duitsche regeering de verval lende maandelijkschc bedragen voor de verschillende landen der leeningen in R.M. gestort op afzonderlijke rekeningen bij de rijksbank. Bovendien is voor de Dawes- leening door de trustees een bedrag van 4.3 raillioen R.M. uit verpande inkomsten als borg reed voor den vervaldatum gere serveerd Zonder hiermede rekening te houden aldus een desbetreffende officieuze Duit sche mededeeling hebben de drie trustees van de Dawes-leening gisteren de rijks bank medegedeeld, dat zij het gereserveer de bedrag van 4.3 millioen R.M. niet vrlj- goven en verder hun aan de rijksbank ge geven permanente opdracht herroepen. Volgens deze opdracht gaf de rijksbank alle bij haar gestorte verpande inkomsten uit de tarieven, de tabaks-, bier- en suiker belasting en uit het brandewijnmonopulie automatisch terug aan het rijk. zoodra de deviezen voor den leeningsdienst betaald waren. Met betrekking tot deze inkomsten bestaat alleen voor de Dawes-leening een ruilpand. De inkomsten bedragen maande lijks omstreeks 200 milliocn. dus meer dan het vijftigvoudige van den maandelijk- 6chcn dienst der Dawes-feehlng. Bovendien aldus gaat dit officieuze bericht voort ontvangt de maandelijkschc dienst der Da wes-leening zeer belangrijke aflossingsbe dragen. De trustees hebben nu de totale opbrengst van de verpande inkomsten „ge- sperrt", ofschoon deze Inkomsten slechts R.M.-inkomstcn vormen en ofschoon de^ op 15 Juli vervallende maandelijksche, dienst der Dawes-leening reeds dubbel gewaar borgd was. Verder zijn ook voor de boven genoemde annuïteit der Dawes-leening van 15 October bij de bank voor internationale botalingen 50 reeds in deviezen voorhan den. Het officieuze bericht gaat dan voort: liet optreden der trustees kan slechts beschouwd worden als chicane of als een poging om druk uit te oefenon. De R M.- betalingen loopen geen gevaar; de transfer hangt echter niet alleen af van de beta lingscapaciteit van Duitschland. Door de handelwijze van de trustees is een belang rijk deel der inkomsten van het financieele rijksbeheer aan zijn bestemming onttrok ken. Daarmede ioopen verschillende uit gaven der Duitsche regeering gevaar. Ten einde deze gevaren af te wenden en aange zien het optreden van de trustees niet in overeenstemming is met het algemeene principe, dat chieaneuze uitoefening van bestaande verdragsrechten niet gerecht vaardigd is, heeft de Duitsche regeering de noodige maatregelen genomen, om de inkomsten veilig te stellen mat betreft dc doelstelling. ste twaalf maanden is de tonnage der stoomschepen afgenomen met 2.673.866 ton en die der zeilschepen met 73.841 ton, ter wijl dc tonnage der motorschepen is toege nomen met 404 134 ton. In totaal is de ton nage dus afgenomen met 2.343.573 ton. Al leen in Sovjet-Rusland, Griekonland en Fin land is de tonnage aanmerkelijk toegeno men. liet sterkst was de vermindering van tonnage in Groot-Britannië en Jerland 1965.827 ton), de Vereenigdc Staten van Amerika (312.762), Italië (221.411 ton), Frank rijk (214.160 ton). Duitschland (210.284) en Japan (185.452 ton). We enen, 17 Juli. (V. D.) De bondskan- selarij heeft voor den tijd van een jaar een verbod uitgevaardigd voor een aantal geT illustreerde Duitsche bladen, alsmede voor de Saarbruckcr Zeitung. Genèvc. 17 Juli. (V.D.) Tot nader order heeft dc regcering hot verbod der drie Duit sche dagbladen Der Angriff, Berliner Bör- senzeitung en Völkischer Beobachter ver lengd, als tegenmaatregel voor het verbod voor zes maanden in Duitschland van drie Zwitscrsche kranten. Boedapest, 17 Juli. (V.D.) De Hon- gaarsche minister van binnenlandsche za ken theeft het weekblad Tarsadalmunk, een extreem-liberaal orgaan, wegens een artikel over de jongste gebeurtenissen in Duitsch land voor den tijd van 30 dagen verboden. HET DORP DER LANGLEVENDEN. Lissabon, 17 Juli. (V.D.) Het dorp Vila Ruiva staat bekend als het dorp der lang- levenden". In het afgeloopen jaar zijn daar slechte drie personen overleden, die boven dien allen de 100 jcar waren gepasseerd. De oudste was 115 jaar toen hij stierf en de beide anderen 104 en 101 jaar. DE WERELPSCHEEPVAART. Londen, IS Juli (V.D.). Uit de 101ste editie van Lloyds- scheepsregister blijkt, dat de totale tonnage der wereldscheep vaart in Juni 1934 65,576.612 ton bedroeg, tegenover 67.920.185 ton in 1933. In de laat- Parijs, 17 Juli. (Reuter). Officieus wordt gemeld, dat de instelling van een clearing- bureau en garanties aan Duitschland voor een actieve handelsbalans van minstens 200 millioen franken per jaar de beide be langrijkste punten zijn eener Fransch-Duit sche transferovereenkomst. Alle bedragen, welke Fransclic impor teurs verschuldigd zijn aan Duitsche expor teurs, zullen aan hef clearinginstiuut wor den voldaan.' De Fransche exporteurs zullen van deze rekening worden betaald, terwijl ook de dienst van de Dawes- en Young-lee- ningen daaruit zal worden bestreden Het overschot, dut niet minder dan 200 millioen franken per jaar mag zijn, zal naar Duitschland «aan. Madrid, 17 Juli. (V.D.). De stakingen in de verschillende deelen van Catalonië eischen nog steeds slachtoffers. In het kolendistrict van Salentc lieerscht staking Zondag is een werkwillige gedood en Dins dag heeft men het lijk van een werkwillige gevonden met zes kogclwonden Te Barce lona zelf vielen in dc laatste dagen twee dooden. De politic treedt thans energiek op tegen de benden, die tramwagens in brand trachten te steken. Een lid van een dergelijke bende had een flesch vloeibare brandstof bij zich, die ,tocn de man tenge volge van een politiekogel doodelijk ge wond neerstortte, vlam vatte en hem ge heel in vlammen hulde. Een andere brand* stichter, die gearresteerd werd, kon slechts met moeite beschermd worden tegen de menigte, die hem wilde lynchen. OER-OUD KLOOSTER AFGEBRAND. Athene, 16 Juli. (V.D.) Het oeroude klooster Megaspeilion bij Kalsavrita op den Peloponesus, dat o.a. bekend is door zijn prachtige rotstuinen, is door tot nog toe onbekende oorzaak in brand geraakt en geheel uitgebrand. Een nader bericht meldt, dat in het afge brande klooster Dinsdagochtend een hevige ontploffing heeft plaats gehad. Ten gevolge van dc hitte was het sedert den vrijheids oorlog van 1821 bewaarde kruit geëxplo deerd. Het kruit was indertijd bestemd om het klooster bij een cventueele bezetting door de Turken in dc lucht te Jafen vliegen. Bij de ontploffing zijn zes personen ern stig gewond. Bovendien is een kostbare bibliotheek verwoest. VARGAS PRESIDENT VAN BRAZILIË. Rjo de Janejro, 17 Juli (V.D.) Het Braziliaanschc bondsparlement heeft den voorloopigen president Getulio Vargas met 175 van de uitgebrachte 248 stemmen geko- ?ijn tot president der Braziliaansche repu bliek voor dc komende vier jaar. Op Vargas' tegencandidaat Borges de Madeiros werden 59 stemmen uitgebracht. DE EXPEDITIE NAAR DE HIMALAYA. Drie Duitschers vermist. S'imla, 17 Juli. (V.D) Volgens een hier ontvangen bericht is de Duitsche Hima- laya-expcditie opnieuw door een ernstig on geluk getroffen. De Duitsche leden der ex peditie Merkl, Wielend en Welzen-baoh worden sedert ecnige dagen vermist na een ontzettenden sneeuwstorm, die hen bij de beklimming van de Nanga Parbat ver raste. Dc pogingen, om hen te zoeken, zijn tot dusver zonder resultaat gebleven. In hetzelfde bericht wordt ook de dood van drie inlandsche dragers medegedeeld IntU6Sohen zijn deze berichten nog niet door den leider der expeditie bevestigd. DE STÜRMER VERSCHIJNT NIET MEER IN OOSTENRIJK. Ween en, 17 Juli. (Reuter). Dc bladen melden, dat het anti-semietische blad Der Stürmer niet meer verschenen i6. KASTEEL DOOR BRAND VERNIELD. Londen, 18 Juni (V.D). Hét kasteel Lord Fortviot is door een brand, die bijna zes uur duurde, vrijwel geheel vernield. Het kanteel was in 1S28 gebouwd en in 191Ó door de familie Dewar gekocht voor een bedrag van 249.000. KATHOLIEKEN IN DUITSCHLAND GEARRESTEERD. München, 18 Juli. (V.D.) Zes lodep van de voormalige Bayern-wacht, een orga nisatie van de vroegere roomsch-kalholieke Belersche volkspartij, zijn in Schutzhaft ge nomen door de politieke politie te Bam berg. Zij worden er van verdacht illegale partijpropaganda te hebben gevoerd. Nietsaanvalsverdrag met de Ver. St. niet noodig geacht Tokio, 17 Juli. (V.D.) Ambassadeur Saito, die uit Washington met verlof over is, heeft tegenover journalisten verklaard, dat het sluiten van een niet-aanvalsverdrag tuèschen dc Vereenigdo Staten en Japan niet noodzakelijk is. De betrekkingen tus- schen beide landen, aldus Saito, zijn viol- doendo geregeld bij dc boodschap-wisscling, welke onlangs heeft plaats gevonden tus- schen Huil cn Hirota. VIER KINDEREN DOOR KOLENDAMP VERGIFTIGD. Kattowitz, 17 Juli. (Reuter.) In een klein dorp bij Olkocsj zijn vier kinderen van een boer, tusschen 13 en 17 jaar oud, door kolendamp vergiftigd cn om het leven gekomen. VRIJDAG 20 JULI Huizen- 301.5 M. N.C.R.V. 3.00—8.15 Schriftlezing cn meditatie. 8.J5—9.30 Morgenconcert (Gr. muz.) 10.3011.00 Morgendienst, tc lelden door Ds. B. J. C. Rijndors, Zcndingsdirector te Ooegst- gcest. 11.00—12.00 Ccllo-rccital door George v. Sca- gcr. Aan den vleugel: André Jurres. J2.15—12.30 Thom Dcn'u's, bariton, .zingt met planobegeleiding. 12.30—1.15 Populaire bespeling van het N.C. R.V.-orgel door J. J. Bieselaar. I.15—2.80 Gramofoonplatenconcert. 2.30—3.00 Lezen van Chr. Lectuur. 3.00—3.45 Liederen-recital door Gé Veenbaas, alt. Aan don vleugel: Kopellmeister Bruno Op pen, 4.00 Concert door het ensemble van der Horst. (Viool, cello, klarinet en piano.) 4.45—5.15 Orkestmuziek. 5.156.00 Vcrvolg-concert door het ensemble van der Ilorst. 6.00—6.30 Marschen uit alle landen. 6.306.58 „Irissen én Pioenen", door den heer A. J. Herwig, te Bussum. 7.007.15 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau. 7.15—7,30 Giamofoonmuziek, of „een greep uit het dogelüksch gebeuren." 7.30—8.00 Literair Halfuurtje. Spreker: De heer C. Rünsdorp, te Rotterdam.. Onderwerp: „Het Chr. Letterkundig Tijdschrift „Opwaart- sche wegen". 8.00—9.00 Orgelconcert door Jan Zwart uit de Luthersche Kerk, Kloveniersburgwal, te Amster dam. 9.00—9.30 .«StedebQuwen landschapschoon" aoor Ir. J. D. J. Waardenburg, Directeur Ge meentewerken, te Alphen a. d. Rijn. 9.30—11.00 Concert door het N.C.R.V .-kleln-or- kest, o.l.v. Piet v. d. Hurk. 10.00 Persberichten van het Persbureau Vaz Dias tc Amsterdam. II.00—11.30 Gramofoonmuziek. Hilversum 1875 M. V.A.R.A. 8.01 Gramofoonmuziek. v.p.r:o. 10.00 Morgenwijding. V.AR.A. 10.15 „De Krokodil". Een fragment uit Schkid. de republiek der vagebonden, van G, Bjelieh en L. Pantelejew, vertaald door S. van Praag. Voor dracht door Frans Niênhyya. 10.30 Orgelspel door Joh. Jong. 11.00 Frans Nienhuys draagt voor: „Do elfde", Hcnri Barbussc. 11.20 Beroemde violisten cn pianisten spelen. 11.45 We draaien nu nog. A.V.R.O. 12.0112.30 Gramofoonmuziek. 12.80—2.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Tus- schenspelen van gramofoonmuziek. 2.30—2.50 Knippen en verwerken van de blou se van het gratis A.V.R.O.-knippatroon." 2.608.10 Gramofoonmuziek. 3.103.30 Zang door Bussum's dameskoor o.l.v. Jacob Hamel. A. d. vleugel: Jacques Hamel en Egbert Veen. 3.30—4.00 Gramofoonmuziek. V.A.R.A. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Na Schooltijd. 5.00 Orkest o.l.v. Hugo de Groot. Snip 12—7 13—7 14—7 15—7 16—7 17—7 IS—7 Amsterdam Boedapest Belgrado Atheno Mersamalruh Cairo Gaza Rutbawelli Bagdad Boeahir Djask Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta Akyab Rangoon Bangkok Singapore Medan Batavia Vertrek van het eerstvolgende poet vliegtuig van Amsterdam 26 Juli. Rijstvog. [Jsvogei 18—7 17—7 16—1- 15—7 14—7 IS—7 13—1 1-2—7 187 11-1 CtS 5.45 Muzikaal allerlei; met medewerking van Joop Carlquist, hawaiian-guitaar; Eug. Char- mon, zang; Jan Mulder, saxofoon; Jan Vogel, piano. 6.01 Orkest o.l.v. Hugo de Groot speelt een Strauss-programma. 6.45 Muzikaal Allerlei (vervolg). 7.00 Orgelspel door Cor Stoyn. 7.30 De Corporatieve Staat. II. „Corporatieve staat en fascisme". Lezing door L. J. Kleyn. 7.50 Gramofoonmuziek. 7.57 Herhaling van S.O.S.-berlchtcn. A.V.R.O. 8 3010.15 Kurhaus-programma. V.P.R.O. 8.01 Lezing: Leiden in het licht van de kerk geschiedenis. Spreker: Ds. E. J. v. d. Brug,h Tiol. 9.00 Cursus. 2e voordracht. De natuurmen- schcn en wij. Spreker: Dr. H. Th. Fischer. Utrecht. (In dc pauze van het Kurhaus Con cert). 10.05 Persberichten van Vaz Dias. 10.30 Declamatie, Ben Royaards en Georgctt» Hagendoorn V.A.R.A. 11.01 Een half uurtje Jazz. 11.80 Voor elck wat wils! Brussel. Vlaamschc uitr. 321,9 M. 12,17 Gramofoonmuziek. 1.20 Max Alexys en zijn orkest. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Operette-uitzending. Fransche uitz. 483,9 M. 12.15 Concert door orkest. 5.15 Concert door orkest. 6.85 Gramofoonmuziek. 7.20 Accoi*deonconcert. 8.20 Concert door orkest o.l.v. J. Kümpai m.m.v. tenor. 9.35 Vervolg concert. 10.40 Gramofoonmuziek. Davontry 1500 M. 12.20 Orgelconcert. 12.50 Het BBC-Dansorke'st. 1.35 Orkestconcert o.l.v. Bridge. 2.00 Vervolg concert. 2.20 Concert door Doedelzak-orkest en Band. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Orkestconcert. 4.50 Emilio Colombo en zijn orkest. 6.55 Concert door solisten. 8.20 Pianoduetten. 9.45 Operauitzending. 10.5012.20 Dansmuziek. Deutschlandsender 1571 M. 6.35 Morgenspreuk. Hierna tot 8.20 Concert. 12.15 n.m. Gramofoonmuziek. 1.15 Gramofoonmuziek. 6.40 Concert door solisten. 8.86 Rijkszending. „Stunde der Nation". Co»* eert door solist, koor cn orkest. Kalundborg 1261 M. 12.202.20 n.m. Concert. 2.55 Concert Omroeporkest .o.l.v. L. Gröndahl m.m.v, solisten. 5.15 Concert en gramofoonmuziek. 8.20 Russische muziek Omroeporkest o.l.v; Gröndahl. 10.85 Kamermuziek door solisten. 11.1012.50 Dansmuziek. Parijs (Radio Paris) 1648,4 M. 7.05 Gramofoonplaten. 8.208.50 Gramofoonplaten. 10.3511.50 Orkestconcert. 12.602.20 Concert door orkest. 10.50 Dansmuziek. DE STERRENHEMEL VAN 18 JULI-24 JULI 1934. Ster J« grootte, of Udw Ster '/a 2* grootte. Ster Va t* gr. 71-Melkweg r. Wettelijk (ogeachrevea bij bet Bureau Indus tri eel en Eigendom onder No. 64222 EEBSIEKVi" VDLLEMMN 3 UAJSTE KV&EI1ER ©NIEUWE HAAN ZUIP VENÜS® HABS® JUPITBBQ) SOTJENUS© Sterrctijd 18 b 41 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de slerrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schiiji. lettere getoekend. De wassende maan v.d. 2!e staat in !\«t W.Z.W. (aan de kaartrand); de bijna vol!» maan van den 24en juist in het Zuiden, la den Schutter.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 2