AMERSFOORTSCH DAGBLAD FEUILLETON Amersfoortsche Kunsthandel Donderdag 19 Juli 1934 33: Jaargang No. 16 TWEEDE BLAD EERSTE KAMER ONTPLOFFING IN EEN MOTORBOOT NASLEEP VAN DE RELLETJES Dr. Ir.C. F. STORK OVERLEDEN Kent U het werk van de Nazorginrichtingen te Gennep? DOOR HET NOODLOT ACHTERVOLGD BRAND TE DEN BOSCH Het Mysterie van het Diamanten Kruis Aan de orde is bet wetsontwerp nadere voorzieningen ter bescherming van de open bare orde. De heer Droogleever Fortuyn ziet het belang van dit wetsontwerp in zijn pre ventieve kracht. Hij gelooft, da't het be hoorlijke critiek niet zal belemmeren. De bezwaren tegen de preventieve hechtenis deelt spr. niet, evenmin als die tegen den nieuwen vorm voor vervolging van klacht delicten. Do heer Men dels acht het te hulp roe pen van de strafwet met het geschikte mid del om de maatschappelijke orde te sanee- ren. Strafwet moet blijven: uitzonderingsrecht Dit wetsontwerp zet heel veel op losse schroeven. Het begrip bevolkingsgroepen vindt spre ker gewrongen. Bovendien zijn anderlei ontduikingen der wet denkbaar. Den nieu wen vorm der klachtprocedure keurt spre ker af. De heer Steger ziet in de gebeurtenis sen, die zich voornamelijk in de hoofdstad hebben afgesneeld, een krachtig exnerimen- teel argument ten gunste van dit wets ontwerp. De bescherming, die het ontwerp brengt tegen verkeerde volksvoorlichters is een sociale plicht der overheid. Spr. acht het onverklaarbaar, dat ook niet krachti ger wordt opgetreden tegen de zedenver wildering. die met den dag groeit. De heer Po 11 erna acht het wetsont werp in zijn vorm zeer matig. De groote vrijheid van meeningsuiting, die de Neder landsche staatsvorm biedt, kan alleen ge handbaafd blijven als de autoriteit van den Staat geëerbiedigd wordt De vraag is of dit ontwerp wel ver genoeg gaat. Minister v. Scha ik bestrijdt den heer Mondeis op het punt van het drukpers delict. zich beroepende op prof. v. Hamel Wat het wetsontwerp betreft, meent spre ker dat hier een taak van de overheid ligt op strafrechtelijk gebied. Het beleedigen is een politiek systeem geworden. De regce- ring kan dit. niet liidelijk aanzien. Spr. 'c voorstander van vrije critiek op de over heid Hij heeft daarom de materieele be- leediging niet strafbaar willen stellen. In dezen tijd heeft de regeering dit ont werp noodig om. nu van de volksvriiheden misbruik gemaakt wordt, te voorkomen dat van die volksvrijheden niets zou over blijven. De heer Men de Is (S.D.) repliceert De Minister dupliceert Het ontwerp wordt aangenomen met 24 tegen 10 stemmen. Tegen de S. D. A. P. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag 11 uur. ÊL Schipper en dekknecht ernstig gewond Amsterdam, 18 Juli. Aan boord van de motorboot „Primus", ligplaats hebbend aan het terrein van do Stoomvaart Mij. „Nederland" aan de Sumatrakade, is he denmorgen een luchtketel, welke zich in de motorkamer bevond, in de lucht gevlo gen, De slag was tot in verren omtrek hoorbaar. De schipper en de dekknecht, die zich in de motorkamer bevonden, liepen ernstige verwondingen op. Nadat door de Mij. „Nederland" de eerste hulp was ver leend, zijn de slachtoffers, resp. woonach tig te Zaandam en Koog a.d. Zaan, naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Naar de oorzaak van het gebeurde wordt een onderzoek ingesteld. Opruier tegen de politie tot 3 maanden veroordeeld Amsterdam, 18 Juli. De snelle be rechting, vandaag voor een week, van een zestal delinquenten, dat betrokken is ge weest bij de ongeregeldheden in de hoofd stad, is vanmiddag gevolgd door de be handeling ditmaal door den waarnemend politierechter mr. Swagerman van een eveneens op de relletjes betrekkin? h»hben- de strafzaak, aan welke dus ook nog de kwalificatie „snel recht" kan worden toe gekend. De verdachte was de 25-jarige werklooze suikerbakker J. F. K., die zich op den dag dat de ongeregeldheden een aanvang na men 4 Juli j.l. te ongeveer vier uur 's mid dags op de Palrngracht. hoek Brouwers gracht, ophield. Op dit tijdstip trok een op tocht van 300 a 400 wcrkloozen door den Jordaan, welke mcnschen als protest tegen de verlaging der steunnormen, op weg waren naar het bureau van Maalschappc- lijken Steun in de Schicmannstraat. In de omgeving, waar K. zich bevond, trad de po litie met kracht op en joeer de demonstran ten uit elkaar, hetgeen blijkbaar zoo op verdachte's zenuwen werkte, dat hij zich tot het verzamelde publiek wendend en doelend op de politie, de woorden ..Gooi ze dood!" uitriep, woorden welke hij even later, eveneens aan het adres van het ge zag, door een kleine serie scheldwoorden deed volgen. Twee agenten, die in burger straatdienst verdichtten en het optreden van verdachte van nabij hadden medege maakt, rekenden hem in en brachten hem per politieauto over naar het bureau Spaarndammerstraat K. ontkende het ten laste gelegde, dat in de dagvaarding is omschreven als o»-"—j:og tot mishandeling en belecdiging van een ambtenaar in functie, met groote hardnek kigheid en kwalificeerde de verklaringen van de politiebeambten, die er in hun ge tuigenis nog op wezen dat een burger ver dachte op zijn onbehoorlijk optreden had gewezen, als „allemaal leugens"! De officier van justitie m r. van Dul- lemen was echter van meening, dat aan het bewijs niet te tornen viel en eischte vier maanden gevangenisstraf, daarbij op merkend dat hij zeker verdachte's gevan genneming zou hebben verzocht als de on geregeldheden nog voortgang hadden ge vonden. De verdediger, mr. Simon de Jong, pleitte clementie. De politierechter, uitspraak doende, acht te de door verdachte begane feiten zeer ern stig. Al moge het dan waar zijn, dat zijn op treden een direct gevolg was van de steun verlaging, welke dien dag ook voor hem en zijn gezin was ingegaan, toch paste het ver dachte niet zich op een dergelijke wijze te uiten ten aanzien van de politie, dio niet anders dan haar plicht deed. In aanmer king nemend, dat de ongeregeldheden tot rust zijn gekomen, doch dit feit ook ten voorbeeld stellende aan eventueele nieuwe onruststokers, veroordeelde de politierech ter verdachte tot drie maanden gevangenis straf. NEDERLANDSCHE ORGANISTEN VEREENIGING Amsterdam, 17 Juli. Geslaagd voor 't getuigschrift „Kerkelijk Orgelspel" mej. B. van Essen te Maastricht. Afgewezen vier candidaten. Directeur van de Machine fabriek te Hengelo Hengelo, 18 Juli. Hedenmiddag te on geveer half vier is alhier op 69 jarigen leef tijd overleden dr. i-r. C. F. Stork, directeur der Machinefabriek Gebr. Stork en Co. De lieer C. F. Stork werd geboren op 6 Februari 18G5 te Oldenzaal. Na aldaar de lagere school te hebben bezocht, ging hij over naar de z.g. „Fransche school" te Hen gelo. Reeds op 17-jarigen leeftijd behaalde hij te Arnhem bet einddiploma H. B. S. Daarna fungeerde hij drie jaar lang als volontair aan de fabriek van zijn vader, de machinefabriek C. T. Stork en Co. IR. C. F. STORK. In 1885 kwam hij te Delft, waar hij op 3 Juli 1888 het diploma behaalde als werk tuigkundig ingenieur. In 1888 trad hij in dienst der fabriek. Ilij bezocht een tijdlang do beetwortelsuikerfabriek in Duitscliland. Van 1890 tot 1892 bestudeerde hij de sui*' kerindustrie, in het bijzonder in Britsch- Indie, bij bezocht Suriname, Cuba, Mexico, Noord-Amerika en Jnpan, waarna een lang verblijf op Java volgde. Terugkeerende werd hem de technische leiding der fabriek opgedragen. In 1893 werd hij als firmant met zijn beide broers D. W. en H. C. in de zaak van zijn vader opgenomen. Als 28-jarige stond hij dus als leider der technische afdeeling aan het hoofd der fabriek. Hij kwam daarbij veel vuldig in aanraking met het personeel der fabriek, dat hem als een zeer humaan pa troon leerde kennen. Onder zijn leidersschap is het bebouwde oppervlak der fabriek zeker zes a zeven maal zoo groot geworden als het tijdens den Wij étaleeren o.a. Raffia-tasschen, Tea- cosy's, Badtasschen enz. UTRECHTSCHEWEG 36 - TELEFOON 1753 Direct over 't spoor aanvang van zijn optreden aan de fabriek was. Onder zijn leiding zijn vele sociale in stellingen aan de fabriek verbonden. Met de v. Markens Gist- en Spiritusfabriek tc Delft stond zijn fabriek in ons land bekend als de meest democratische inrichting. Het ontwikkelingswerk zijircr employees had zijn bijzondere zorg. Reeds vele jaren is een fabrieksschool en teekenschool aan zijn in dustrie verbonden, waarin vooral de tech nische en maatschappelijke ontwikkeling van het jeugdige personeel aan bekwame leerkrachten is toevertrouwd. Veel weten schappelijk werk werd door den heer Stork gesteund. De Openbare Leeszaal en Biblio theek is mede een zijner instellingen. Ook buiten Hengelo nam hij aan veel maat- schappelijken arbeid deel. Van 191 i192C was hij bestuurslid cn daarvan vier jaren voorzitter van de Verecniging van Neder- landsche Werkgevers. Jarenlang heeft hij zitting gehad in den Hoogen Raad van Ar beid cn was tevens werkgevcrsgedelegeerde der Internationale Arbeidsconferenlie. De sociale maatregelen voor het volk hadden zijn bijzondere aandacht. We mo gen hierbij herinneren aan de openbare vergadering van den Senaat van de Tech nische Hooge 'School te Delft, waar hem tegelijk met sir Henri Deterding voor en kele jaren terug door den rector-magnifi- cus der Hooge School het diploma van doc tor honoris causa in de technische weten schappen werd uitgereikt. De heer Stork heeft vervolgens een be langrijken invloed gehad in de bedrijven „Werkspoor", De Vries Robbé te Gqrkum, de Werf Conrad en Wilton en andere groot-bcdriivcn in ons land. Vanaf 1921 maakt hij doel uit van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Twente, waar zijn adviezen op zeer hoogen prijs werden gesteld. Voor deze Kamer is hij gedurende het zittingsjaar 1927—1928 lid geweest van den Ned. Spoorwegraad. Hij is vervolgens commissaris van de Twentsclie Bank, commissaris in het Be heer van het Twentsch Centraal Station voor Electrische Stroomlcvering, commissa ris en plaatsvervangend voorzitter van de Ned. Land- en Bosclibouw Maatscliapnij, Commissaris van de N.V. Bebcock- en Wil- cox-Stork voor Nederland cn Koloniën. Wij was tenslotte Officier in de Orde van Oranje Nassau. De lieer Stork stelde zijn leven in dienst van zijn medemenschen, hij bezat een praclischen en vooruitziender? blik en heeft zich een wereldnaam verworven. Hij is de laatste der drie gebroeders Stork, welke do machinefabriek beheerd hebben. VROUW DOOR MESSTEKEN GEWOND. II oer 1 en, 18 Juli (V.D.). Dinsdag werd even buiten de kom van het dorp Nyswil- len nabij Gulpen een vrouw bloedend langs den weg aangetroffen. Dr. Dclissen uit Gul pen was spoedig ter plaatse en constateer de dat de vrouw verschillende messteken waren toegebracht. In zorgwekkenden toe stand werd zij naar het ziekenhuis te Heer len overgebracht. Het onderzoek wees uit, dat de vrouw Maria Schouwen heette en een woordenwisseling met haar man, zeke re K. uit Eindhoven, lieeft gehad, van wie zij gescheiden leeft, doch die den laatsten tijd getracht had met haar in verbinding te komen. De man heeft de vrouw eenigo messteken toegebracht. Do dader is voort vluchtig. Het onderzoek wordt voortgezet. TWEE JONGENS VERDRONKEN. Sn eek, 18 Juli. Hc-denmiddag zijn vier zoontjes van den schipper F. Tichelaar in een roeibootje gaan varen in de Franeker Vaart te Sneek. Zij grepen een motorboot vast om zich te later trekken met het ge volg, dat het roeibootje omsloeg. Alle vier de jongens geraakten te water. De zeven jarige Piet Tichelaar en de negenjarige Johan Tichelaar verdronken. De beide an dere knaapjes konden tijdig worden gered. NEDERLANDSCHE GROENTEN- EN FRUIT-CENTRALE. Met ingang van Donderdag 19 Juli a.s. zal de minimumprijs voor vroege aardappelen worden verlaagd tot 3.50 per 100 K.G. De heffingen blijven ongewijzigd. De renmachine van v. d. Pluym verbrand met nog vijf andere motorfietsen Nunspoet, 18 Juli. Hedenochtend is nabij Nunspeet een groote vrachtauto, af komstig uit Amsterdam, in brand gevlogen. In dezen wagen werden vervoerd zes IIus- quarna renraotoren, afkomstig van de in ternationale motorrennen in Belgic, w.o. die van de de vorigo week zoo noodlottig om het leven gekomen Nederlandschcn motor renner Van der Pluym. In den wagen be vonden zich voorts eenigo zuurstofappara ten, welke ontploften. Tengevolge van deze explosio sprongen tot op ongeveer 200 M. afstand de ruiten van de in de omgeving van de plaats van liet ongeval gelegen boer derijen stuk. De auto brandde geheel uit en do zes motoren, elk vertegenwoordigende een waardo van 4000, werden vernield. Het voertuig was op weg naar Zweden. Op den weg moest de politie maatregelen nemen om het verkeer te beveiligen. Ook eenige hooibergen in de onmiddellijke nabij heid moesten tegen brandgevaar worden beschermd. Drie personen, die zich op den wagen be vonden, konden deze verlaten, zonder letsol op te loopen. In in aanbouwde zijnde huizen Den Bosch, 18 Juli. Hedenmorgen om streeks 4 uur werd brand ontdekt in een der blokken van 112 in aanbouw zijnde ar beiderswoningen, die voor rekening der ge meente in de Vogelwijk alhier worden op getrokken. De huizen waren reeds bijna ge reed. De brandweer slaagde er in twee hui zen, waarin de brand woedde, in zooverre te behouden, dat slechts de bovenverdiepin gen uitbrandde. Een huis, waarin 160 deuren waren opgeslagen, is met den inventaris ge heel uitgebrand. Het kan niet anders of brandstichting is de oorzaak, evenals het ee- val was bij een brand die in dezelfde wijk een week Tcleden heeft gewoed. Do aanne mers zijn verzekerd. .ATLANTA" FAILLIET. Drukkerij van de Trlbnne. Amsterdam, 18 Juli. De vacantieka- mer der arrondissements rechtbank alhier, welke gepresideerd werd door mr. W. H. J. Dons, heeft hedenmiddag uitgesproken bet faillissement van de drukkerij N.V. ..Atlan ta", uitgeefster van het dagblad „De Tri bune". Het faillissement was namens den raad van Arbeid aangevraagd door mr. J. G. Steneker. Het werd bij de hedenmorgen plaats gehad hebbende behandeling namens de N.V. Atlanta tegengesproken door mr. Ch.' J. F. Karslen. Tot rechtcr-commissaris werd benoemd mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken en tot curator mr. D. Giltay Veth. PROF. DR. H. T. DEELMAN. Van GronlnSen naar Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijn zitting van gisteravond benoemd tot hoogleeraar aan de gemeentelijke univer siteit, in de ziektekundige ontleedkunde en de gerechtelijke geneeskunde Dr. II. Th. Deelman, hoogleeraar aan de rijksuniver siteit le Groningen. Alleen, wat er van ons uitgaat aan geloof en kracht, heeft blijvende waarde. Uit het Engelsch van Chester K. S. Steele door A, W. v. E.—v. R. „Beide kunnen zijn toegebracht, nadat het vergiftigde horlogo haar gedood had als het dat deed! Bedenk wel, Jack, dat ik geen stellingen opwerp, maar alleen moge lijkheden!" „Maar Groote God, kolonel Shere Ali werd op dezelfde manier vermoord! Hij had het tikkende horloge in de hand, en rijn hoofd was ingeslagen!" „Ja!" „En hij kon natuurlijk een slag op het hoofd hebben gekregen, nadat hij gestorven was door het vergiftigde horloge?" „Precies!" „En dat horloge had Darcy in zijn bezit, om het te repareeren, juist even, voordat mrs. Darcy dood werd gevonden en zij had het in haar hand en zeg kolonel, waar gaan wij heen?" En Jack Young keek rijn chef wanhopig aan. „Ik weet het niet!" was het afgemeten antwoord. „Er is maar één ding, waar wij reker van kunnen zijn, en dat is, dat, welk aandeel Darcy met dat horloge mag gehad hebben als hij dat had in den moord op mrs. Darcy, hij niet betrokken was bij dien op Shere Ali, want Darcy was opgesloten, toen dat droevige voorval plaats had." „Dat is zoo, kolonel! En toch och, waar dienen die veronderstellingen voor! Wat gaan we nu doen?" „Ik weet het niet ik wil Daar werd weer op de deur geklopt, en een stem vroeg: „Is Chet hier binnen, kolonel? Gewoon lijk is hij bij U, als hij niet in mijn kamer is, en Mr. Bland trad binnen en do oogen van Chets eigenaar gingen van den detective en zijn helper naar den bewegenloozen hond. Chet's meester voelde, dat er iets niet in den haak was, want, den naam van zijn lieveling roepend, liep hij snel naar het op den grond uitgestrekt liggende dier. „Kom er niot bij!" riep de kolonel, zijn hand opstekend, om hem tegen le houden. „De hond is vergiftigd en wel met zoon doodelijk vergif, dat zelfs het schuim van zijn lippen, als dat in een klein schram metje terecht kwam, den dood zou veroor zaken!" „Vergiftigd? Chet vergiftigd, kolonel?" Met leedwezen vertelde kolonel Ashley, hoe het zich had toegedagen, en liet het vergiftigdo horloge zien, zonder er echter nog bij te vermelden, dat het ook een rol had gespeeld bij den dood van mrs. Darcy en van Sherre Ali. En daar niet bekend was, dat het horloge, dat een aandeel had gehad in beider dood, een vreemd soort uurwerk was, bracht mr. Bland het ook niet met die twee moorden in verband- Kolonel Ashley deed het voorkomen, alsof het horloge een merkwaardigheid was, die iets te maken had met een geval, dat hij bezig was te onderzoeken. „Als ik had kunnen droomen, dat uw hond het van den stoel zou halen om er 'mee te spelen, zou ik hem hier niet heb ben binnengelaten!" zei de detective. „Ik kan U niet zeggen, hoe het mij spijt, mr. Bland, want ik hield bijna evenveel van Chet als U!" „Dat weet ik dat weet ik! En hij hield van U! Arme kleine hond!" Met teedére zorg droegen zij hem naar buiten, waarbij de kolonel er op stond, dat niemand hem zonder handschoenen zou aanraken, en kort daarop was Chet begra ven. „Maar wat zijn uw plannen met dat hor logo en alles, wat het beteekent?" vroeg Jack Younk later, toen hij op het punt stond, te vertrekken, om Harry King te gaan schaduwen. „Ik moet zien, hoe het gemaakt is, cn probeeren uit te vinden, of Darcy iets af wist van zijn doodende eigenschap. Als dat het geval was De kolonel eindigde den zin niet. „Nu, ik ga er vandoor," zei Jack na een pauze. „Ik zal met U in verbinding blijv.m voor het geval, U me noodig mocht heb ben." „En verlies Harry King niet uit het oog!" luidde de vermaning bij het afscheid „Net zooiets onverwachts als d i t kan ook op zijn weg komen!" en de kolonel wees op het horloge. Toen hij alleen was, keek de kolonel naar het uurwerk op zijn tafel, dat nu geluid loos in zijn papieren omhulsel lag. De neald, die onder het vergrootglas hol bleek te zijn en het gif waarschijnlijk uit een ko kertje binnen in.de kast betrok, was weer naar binnen gegleden, toen de drukking op den rand had opgehouden. „Het horloge des doods!" dacht de kolo nel. „Ik moet zien, hoe het er van binnen uitziet, en ik geloof, dat ik het beste doe, het door een deskundige uit elkaar te la ten halen. Ik zal Kettridge laten komen. Hij weel alles van horloges af, hoewel ik betwijfel, of hij er ooit zoo een als dit ge zien heeft." De kolonel wilde juist gaan telefoneeren, toen do telefoonbel rinkelde en hij vernam, dat een nieuwe bezoeker hem wenschte te spreken. ,.Wie is het?" vroeg hij den klerk bene den. „Mr. Aaron Grafton." „Laat hem boven komen." Grafton was zeer zenuwachtig, toen hij de kamer binnentrad, cn als de kolonel geen man van ervaring was geweest, zou die zenuwachtigheid van invloed zijn ge weest op zijn oordeel, en de eerste vermoe dens, die de detective tegen dezen man had gpkoesterd, weer te voorschijn hebben ge roepen. „O, mr. Grafton, U wou mij' spreken?" „En oogenblik maar, kolonel Ashley! Ik g'i niet graag zoo openlijk naar U toe, want dat zou aanleiding kunnen geven tot aller lei praatjes, maar „O, maak U daar niet bezorgd over! Ik b^n een detective en sta nu ook als zoo danig hekend. .En U, als de eigenaar van een groot warenhuis, waar winkeldiefstal len en andere misdaden telkens kunnen voorkomen, hebt dikwijls de diensten van een detective noodig, zou ik zeggen". „Dat is zoo, maar „Maak U geen zorg. Als iemand van uw komst hier afweet, zal hij denken, dat IJ mij raad wenscht te vragen over iets, dat met U.v zaak in verband staat. Laat dat U dus niet beïnvloeden. Is er iets gebeurd?" „Ja," antwoordde Grafton. „Wat dan?" vroeg de kolonel. „Ik ben hier gekomen, om U te zeggen dat ik Uw diensten niet meer noodig heb." „Niet meer noodig?" „Neen. En ik wensch U te betalen en te bedanken. Ik ben U zeer verplicht voor wat U gedaan hebt „Maar ik heb nog niets gedaan! Ik heb O, ik begrijp het al! U bent niet tevre den over mijn werk! Nu ik kan het U niet kwalijk nemen, maar ik heb werkelijk nog geen tijd gehad, er zooveel moeite voor to doen, als ik gewenscht had. Maar daar kan ik niets aan doen, en O, U moot mij niet verkeerd begrijpen, kolonel Ashley! Ik ben heclemaal niet on tevreden!" En mr. Grafton stak de hand afwerend op. „De kwestie is, dat ik Uw hulp niet meer noodig heb, om het diaman ten kruis van mrs. Larch of miss Ratch- ford, zooals zij zich na haar scheiding noemt terug te vinden. U kunt die zaak laten loopen, kolonel!" „Laten loopen?" „Ja, het diamanten kruis is terecht! Ik heb juist een brief van Gyn van miss Ratchford gekregen, waarin zij schrijft, dat zij het kruis terug heeft." „Heeft zij het verloren kruis terug?" schreeuwde de detective bijna. „Ja." „Waar heeft zij het vandaan? Zou de Sproetige De kolonel fluisterde dien laatsten naam bij ^zichzelf en zweeg toen plotseling. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5