N.V. GELDERSCHE GREDIETVEREENIGING De „Postjagers te voet" al in Indië Een van hen reeds aan 't werk ZWAAR WEER BOVEN AMSTERDAM INDUSTRIEBANK IN LIMBURG UIT DE STAATSCOURANT MISLUKTE BESPREKINGEN DE HITTEGOLF VAN GISTEREN UTRECHTSCHESTRAAT GOEDKOOPE TOERISTEN- EN VACANTIE-MARKEN VREEMD BANKPAPIER SAF E-KO FFERKLUIS A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TELEFOON 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE Nadere bijzonderheden over hun zware reis Velen zullen zich afgevraagd hebben wat het lot is geworden van de beide jonge Nederlanders E. G. Greidanus en T. van Heyningen, die in December van het vorig jaar, elk met een bedrag op zak, dat de 25 gujden niet. overschreed, van hun woon plaats Bussum vertrokken zijn met het vaste voornemen, Nedcrlandsch-lndie te bereiken, in de verwachting daar het zelf standig bestaan te vinden, dat het moeder land hun ondanks hun energie niet bie den kon. Onder dc leuze: „Overal wonen goede menschcn en overal bakken zo brood!" hebben zij, vele avonturen op hun weg ont moetend, verscheidene duizenden kilome ters afgelegd. Het mag in dit verband een alleszins verblijdend feit genoemd worden, dat de beide globe-trotters reeds eenigen tijd ge leden het doel van hun 'geweldigen tocht hebben bereikt, en dat Greidanus, dank zij de vele introducties, die hij en zijn vriend op vele plaatsen hadden ontvangen, maar vermoedelijk bovenal dank zij de faam die hun was vooruitgesneld, in Indisch-Neder- land een goede positie heeft gevonden. Wij twijfelen er niet aan, dat van Heynin gen hem ook op dezen weg zal volgen, zoo dit niet reeds is geschied. Er is betrekkelijk geruimen tijd verstre ken, 6inds wij de laatste reportage van het tweetal publiceeron. Thans zijn wij echter in de gelegenheid, aan een nieuwen reis brief van Greidanus, kort geleden in het bezit gekomen van het Persbureau Vaz Dias en 12 April 1.1. te Bombay geschreven, bekendheid te geven. Zaterdag 31 Maart des namiddags ko men we te Karachi aan en stappen direct naar de „Young Men Christian Associa tion", waar wij elders reeds zulke prettige ondervindingen hebben opgedaan. Ook hier worden we hartelijk ontvangen; we mogen gebruik maken van een kamer met twee kribben. We hebben dus weer een dak bo ven ons hoofd en de rest zal ook wel ko men. Daar het ondertusschen vrij laat ge worden is, en wij den consul niet meer kunnen bereiken, besluiten we er maar al leen eens op uit te gaan om te informeeren wanneer hier de K.L.M.-vliegtuigen arri- veeren. We worden verwezen naar het Bristol Hotel, waar vroeger bemanning en passagiers der toestellen, toen hier nog een nacht overgebleven werd, altijd hun in trek namen. Wie schetst onze verbazing toen we in den eigenaar, den heer Wijsman, een rasechten Nederlander ontdekten. On middellijk noodigde de heer Wijsman ons tot een „drink" uit, hetgeen wc niet afsloe gen (wat slaan we eigenlijk wel af!), en onder het genot van een heerlijk glaasje koud Hollandsch bier vertelden we hem onze wederwaardigheden. Ook hij bleek er sympathie voor te hebben en bood ons aan, de maaltijden in het hotel te gebruiken. Weer was een probleem opgelost. Daar we ons echter voor die gelegenheid niet kon den „kleeden" was het ons niet mogelijk gelijk met de andere gasten aan te zitten, weshalve we de uitnoodiging ontvingen vóór of nk dc officicele maaltijden te komen. Daar toen echter juist de gong voor het diner luidde, en do heer Wijs man ons verlaten moest, namen wc af scheid met- de afspraak over anderhalf uur terug te komen teneinde het vakman schap van den kok danig te probeeren. We waren een eindje rond gaan loopen, in een parkje op een bank gaan zitten, weer een eindje gaan loopen om na afloop daarvan nogmaals te gaan zitten. Onder deze vermoeiende bezigheden verstreek de tijd en precies vijf minuten te vroeg stap ten we het hotel binnen, lïetgeen gelukkig geen bezwaar was. Op een heerlijken maal tijd voorbereid, installeerden we ons in de eetzaal. Nu is het Bristol Hotel te Karachi zeer bekend -en wel in het bijzonder om zijn keuken. Wij kwamen rechstreeks uit eeu land, waar men reeds in vroegere arti kelen kennis mee heeft gemaakt en had den daar een fikschcn honger uit overge houden. Hoe dan ook dat diner in Bristol verloopcn is, laat ik geheel aan uw ver beelding over. Het middernachtelijk uur was nabij, toen we onze laatste krachten bij elkaar raapten om ons naar huis te begeven Den volgenden morgen stonden weer drukke bezigheden op het programma. Te tien uur zou het vliegtuig uit Indië aan komen, om een uur later, na getankt te hebben, zijn vlucht te vervolgen. De af stand tot het vliegveld was volgens de mededeeling van de menschen die het we ten konden, ruim één uur loopen en daarom namen wij het wisse voor het onwisse en bielden er rekening mee, dat we twee uur noodig zouden hebben. Na een uur wan delen was dan ook het vliegveld nog niet in zicht; zelfs niet de groote hoogc hangar, welke zich erop bevinden moet. We keken •lkaar eens aan, innerlijk voldaan, dat we 9oo handig waren geweest er een extra uurtje voor uit te trekken, doch niet zoo'n klein beetje verontwaardigd jegens onze „voorlichters". Tegen negenen kregen we het veld in zicht en, dichterbij komende, lagen we dat er een vliegtuig stond! We Tersnelden onze pas en ontdekten tot onze verbazing een donkere romp en groote lichte vleugels. Even later kwam ons een vrachtwagen achterop rijden, welke wij onmiddellijk annexeerden. Hetgeen we voor onmogelijk hadden gehouden, bleek de naakte waarheid te zijn: het was het Indië-vliegtuig van de K.L.M.! Verdraaid, waarom reed die chauffeur ook niet har der! Het was nog maar een kwestie van een paar minuten toen er beweging in hel toestel kwam. Zijn neus naar den wind draaiend nam het zijn aanloop, was even later los van het veld en verdween, lang zaam stijgend in westelijke richting. Vooi het gebouw van de luchthaven stonden we het na te kijken. Binnen troffen we den agent van de K.L.M. nog bezig met zijn pa pieren. We vertelden hem van de strop, die we net gehaald hadden. „Tja", zeide'hij, „vandaag waren ze twee uur vroeger dan gowoonlijk. Jammer voor jullie, maar niets aan te doen". Hij noodigde, als een pleister op de wonde, ons uit mee terug te rijden en bij hem te ontbijten. De afstand van het veld tot de stad, op zijn kilometer teller afgelezen, bleek 9 mijl te bedragen. Om dien afstand in een uur te loopen, moet je op zijn minst een Nurmi zijn! On der het ontbijt kwam de jongste zoon des huizes binnenstuiven met twee chocolade paascheieren, waarvan wij er ieder een ontvingen. Weer een moment, dat in je her innering blijft hangen, want nu pas schoot ons te binnen, dat het Paschen is... Werk voor de brandweer Amsterdam, 18 Juli. Tijdens een he vig on-veer, dat zich, gepaard gaande met zware slagen en stortbuien, hedenavond boven de hoofdstad ontlastte, heeft de brandweer uit verschillende punten der stad aanzeggingen gekregen over inslag van den bliksem. Van ernstigen aard zijn deze gelukkig niet geweest, terwijl ook geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. De eerste aanzegging kwam uit de Lek straat bij de Amstellaan, waar de leiding van het electrisoh tramnet door den blik sem getroffen was, met het gevolg, dat een lichtpaal in brand was geraakt en een hek onder stroom was komen te staan. Voor er dingen van ernstiger aard konden ge beuren had de brandweer het euvel ver holpen. Voorts werd er hulp ingeroepen voor oen schoorsteen van het Luther6che weeshuis aan het Spui, welke door het he melvuur beschadigd wa6, alsmede door het Nieuwe Huis aan- het Roelof Harlplein, waar de bliksem in een vlaggestok was geslagen met het gevolg, dat deze op 6traat terecht was gekomen. Ernstiger leek de melding, dat boven een onlluchtingspijp op het terrein van de Bataafsche Import Maatschappij aan den Westerdoksdijk een vlam wgs waargeno men, döch bij onderzoek bleek, dat ook hier niets ernstigs aan de hand was. Maastricht, 13 Juli. De Provinciale Staten van Limburg hebben in de heden gehouden zitting zonder hoofdelijke stem ming besloten om tot een bedrag 100.000 deei te nemen in de op te richten Indus- triebank in Limburg. Uit den boezem der vergadering werd warme hulde gebraoht aan den Commis saris der Koningin in dc provincie Lim burg, die het initiatief voor de oprichting ecner Industriebank had genomen. DRONKEMANSRELLETJES TE ARNHEM. De politio moest schieten. Arnhem, 18 Juli. Hedenavond is te Arnhem een dronkemansrelletje gebeurd waarbij 1 persoon door een schot, afge vuurd door een agent van politie, in den buik werd getroffen. Een tweetal agenten wilde n 1 in het be gin van den avond in Klarendal een dron ken man arresteeren, die zich <?chter hevig verzette. Ook een aantal vrienden van den beschonkene bemoeide zich er mee en ver zette zich eveneens tegen de arrestatie. De agenten werden zoodanig in het nauw ge. dreven, dat een der politiemannen zich ge noodzaakt. zag zijn revolver te trekken, waarmee hij een los schot in de lucht loste, Toen dit niet hielp, heeft hij een scherp schot afgevuurd, dat een der verzetplegers zekeren Sinit6 ernstig in den buik trof. Het slachtoffer is per ziekenauto naar het ge meenteziekenhuis overgebracht. Zijn toe stand is redelijk Bvhalv de dronken man werd nog een persoon gearresteerd. MOTORRIJWIEL DOOR EEN WINKEL- RUIT. A msterd a m, 17 Juli. Te vier uur vanmiddag is een motorrijder die de con- tróle over het stuur kwijt raakte, met vrij groote vaart in de etalage van den sigaren winkel hoek Singel en Raadhuisstraat ge reden. De rtiit sloeg in duizenden scherven aan stukken terwijl de uitgestalde sigaren grootendeels op straat rolden. De motorrij der was door glasscherven vrij ernstig aan het gelaat verwond. Het voorwiel van den nmtor, die vrij ernstig beschadigd was, is geheel in de etalage gedrongen. BIJ ONTPLOFFING OMGEKOMEN. Eindhoven, 18 Juli. Bij een ontplof fing in de dynamietfabriek te Arendonck is ook het tweede slachtoffer, de G7-jarige F. Gevers, uit Arendonck, die werkzaam was aan de nytroglycerinefabriek, aan de beko men verwondingen overleden. Met ingang van 1 September is benoemd lot burgemeester van Apeldoorn Jhr. Dr. C G i. („marles van Ufford; loi lm.gemeester van Haaften met ingang van l A-.;g<1*1 us de heer H. A. van Willigen; lol b .ig.-meester van Denekamp met in gang aO i.) .iuli de Heer J. L. C. van der Heyiie tot borgeniees'er van Wijk bij Duurstede met ingang van 16 Juli de heer A. J. M. van der Ven, tot burgemeester van Klaaswaal met in gang van 16 Juli de heer J. G. de Zeeuw, thans burgemeester van Numansdorp. Benoemd is tot le luitenant bij het Reg. Genie-troepen II. de Jongh van dat regi ment. Bij K.B. is aan J. C. L. Esser op zijn ver zoek met ingang van den dag van indien6t treding van zijn opvolger eervol ontslag verleend al6 notaris te Princenhage. Bij K.B. is aan E. Schrage op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het col lege van regenten over de Rijkswerkinrich tingen te Veenhuizen, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Bij K.B. is aan Ch. PI. Hanewinckel op zijn verzoek met ingang van 1 October eer vol ontslag verleend als commissaris van politie te Rotterdam, onder dankbetuiging voor bij de politie bewezen diensten. Bij K.B. Is benoemd tot lid van den Voog dijraad te Arn'hem W. J. van Hagen, direc teur der Nederlandsche IJzer- en Metaal- gieterij „Lovink" te Terborg, wonende al daar. Bij K.B. is aan C. R. A. van Stolk op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Voogdijraad te Rotterdam, onder dank betuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Bij K.B. is aan Mr. D. Visser op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de gevangenis te Tiel, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Bij K.B. is met ingang van 16 Augustus benoemd tot ontvanger der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen der 5e kl. Ie 's-Gravcnhago D. A. L de Putter, com mies dier middelen ter Inspectie der invoer rechten en accijnzen te Amsterdam en Is hij tijdelijk werkzaam gesteld aan het Depar tement van Financiën, afdeeling invoer rechten. Bij K.B. is aan H. S. Bul te Farmsum op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de afdeeling voor de kii6tvisscherij van den Raad voor de visscherij Bij beschikking van den Minister van Financiën zijn de volgende ontvangers der directe belastingen enz. verplaatst: J. J. van der MeuJcn van Boskoop naar Middelburg; Mr. P. de Lange van Doesburg naar Woer den; B. ten Kate van Kampen naar Zwolle; S. Hoekstra van Eist naar Laren; U. de Haan van Drachten naar Pu mie rend; N. J. den Hartog van Groenlo naar Waal wijk. DE DANK VAN HARE MAJESTEIT DE KONINGIN OVERGEBRACHT AAN DE RIJKSVELDWACHT. Hare Majesteit dc Koningin heeft, mid dels den Procureur-Generaal fungeerend Directeur van Politic te 's-Gravenhage, Ilaar groote tevredenheid betuigd over de wijze waarop de Rijkspolitie heeft medegewerkt aan de handhaving van een rustig verkeer en van de orde bij dc uitvaart van Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Deze. dankbetuiging is door de Districts commandanten der Rijksveldwacht aan het onder hun bevelen staand personeel over gebracht. Zooals mogelijk bekend, zijn bij dc be grafenis-plechtigheid ruim 200 Rijksveld wachters gedetacheerd geweest in de ge meenten Delft en Rijswijk, onder commando van den Districts-Commandant der Rijks veldwacht te 's-Gravenhage, den heer O. Ch. Croiset van Uchelen. „DE BLAUWE VAAN". Voor militairen verboden lectuur. Naar aanleiding van vragen van het Eer- 6te~Karnerlid Hermans betreffende de in houding van aan militairen geadresseerde exemplaren van het orgaan voor drankbe strijders „De Blauwe Vaan", deelt de minis ter van Defensie het volgende mede: Het blad „De Blauwe Vaan", orgaan voor drankbestrijding, uitgegeven door de Ne derlandsche vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, beperkt zich niet tot het in den naam van de vereeniging aangeduide doel, doch strijdt tevens vóór de doeleinden, gesymboliseerd door de roode vaan, cn tegen het zoogenaamde „militairisme". Dit orgaan werd kosteloos toegezonden aan onderofficiers- en man- schappen-cantines. Een en ander heeft den Minister aan leiding gegeven te bevorderen, dat de ter zake bevoegde commandanten geen vergun ning verleenen tot het aanbieden van „De Blauwe Vaan" binnen de kazerne-com plexen, in andere tot huisvesting of verblijf van militairen aangewezen inrichtingen en tijdens de rust bij militaire oefeningen. IETS NIEUWS. Ontevreden over de steunverlaging is door werkloóze arbeiders te Appelscha (Fr) in een zoogenaamde neutrale vergadering besloten als protest tegen die verlaging -— hunne kihderen niet naar sobool te zen den. Aan dit besluit werd ook uitvoering gege ven, zoodat van de 130 leerlingen der o.l school aan de Derde Wijk nu ongeveer 30 ter school komen. Aan de twee o.l. scholen In de kom van het dorp aan het Kanaal is het getal thuis gehouden scholieren veel kleiner. (N.R.Ct). Geen basis te vinden voor het afsluiten van een handels- overeenkomst tusschen Engeland en Nederland „De Telegraaf" meldt uit Londen dat de Nederlandsch-Britscho on derhandelingen niet tot het ge- wenschte resultaat hebben geleid. Aan belde zijden is men tot de slot som gekomen, dat voor het oogen- blik geen basis te vinden is, hetzij voor het afsluiten van een breed opgezette handelsovereenkomst, of zelfs van een beperkte afspraak, welke nochtans wederzijdsche con cessies zou inhouden. Men heeft, derhalve besloten de onderhandelin gen voor onbepaalden tijd te ver dagen. Heden namiddag zullen de dclcgöties op nieuw bijeenkomen, teneinde het slotproto- col op te stellen. Waarschijn lijk zal deze bijeenkomst de laatste zijn, welke in het huidige stadium wordt gehouden. Naar het blad vernam was het voornaam ste struikelblok, dat ingrijpende afspraken in den weg stond, wel het feit dat Groot- Brittannië op landbouwgebied niet tot we zenlijke concessies bereid werd gevonden. Dit maakt de waarde eener nieuwe han delsovereenkomst voor Nederland zeer pro blematiek. Een handelsoorlog zou eenter niet te wachten zijn. Onze weerkundige medewerker schrijft ons: Op den warmsten dag van den zomer is onmiddellijk de heetste gevolgd. De tempe ratuur steeg namelijk in den namiddag tot ruim 32 graden C. (90 F.). Sedert 27 Juli van den vorigen zomer hebben wij zulk een hooge temperatuur niet meer gehad. De hittegolf trad op aan de N.O.-zijde van een kleine, vlakke depressie over het En- gelsche Kanaal, die in den loop van den dag in diepte toenam. Het was te verwach ten, dat het onder deze omstandigheden wel tot de ontwikkeling van warmte-on- weersbuicn zou komen. De in den voormid dag overdrijvende, typische onweervoor- spellende wolken (alto-cumulus castellatus) faalden ook ditmaal niet in haar voorspel lende beteekenis, want in den avond be gonnen de eerste onweersbuien op te tre den. Het was bij het gereed maken van dit bericht nog niet te zien of het tot zware on- weders zou komen. Over het algemeen vlotte het niet dade lijk met de verdere ontwikkeling van den onweerstoestand. Mogelijk was ook in dc hoogcrc luchtlagen de temperatuur abnor maal hoog en ontbrak daardoor het voor de ontwikkeling van warmle-onwedcrs noodzakelijke sterke vertikale tempera- tuurverval. Mogelijk ook was de lucht te droog om dadelijke regenvorming mogelijk te maken, die eveneens een ontwikkelings- voorwaarde voor onweders is. Wanneer de kleine onweersdepressie voorbijgetrokken zal zijn zal hot waai^ schijnlijk veel koeler worden. Dat do af koeling lang zal duren is niet waarschijn lijk. (Nadruk verboden.) HET TEKORT OP DE AMSTERDAMSCHE TRAM. Blijkens de concept-begrooting voor 1935, die vanmorgen in de commissie van bij stand voor de bedrijven is behandeld, re kenen B. en W. er op, dat rij het tekort op de gemeentetram kunnen terugbrengen tot 425,000. Over het loopende jaar wordt dit geraamd op 1,058,000 en over 1933 was het niet minder dan 1,819,333.77. Om tot het kleinere tekort te geraken, zullen nieu we, sterke bezuinigingen moeten worden doorgevoerd. 9 O EIGENAARDIG VERKEERSONGEVAL OP MUNTPLEIN. Auto zonder chaulfeur er vandoor. Amsterdam, 17 Juli. Kort na half tien is vanavond op Muntplein een eigen aardig verkeersongeval geschied, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De chauffeur van een blokband-taxi die zijn avondstandplaals had ingenomen, ter hoogte van de zaak van Schravendijk, wilde zijn wagen starten, nadat twee dames als passagiers waren ingestapt. De starter werkte echter niet zooals het behoorde, als gevolg waarvan hij met een paar collega's de auto van achteren ging opduwen. Plot seling sloeg de motor aan on daar de wagen op de derde versnelling stond, ging hij er zonder chauffeur vandoor in de richting van den Singel. De bestuurder trachtte nog op zijn wagen te springen doch hij viel er weer af. Van do inzittende dames die uiter aard zeer ontdaan waren, sprong er een uit de auto, waarbij zij kwam te vallen en een buil aan het hoofd opliep, dc andere die was blijven zitten kwam met den schrik vrij, toen do wagen op het gedeelte van den Sin gel bij den Munt tegen een boom botste, waarbij hij danig werd beschadigd. SCHAPENVLEESCH-UITVOER. Met het oog op de te treffen regelingen bij den overgang naar 't nieuwe tremester, zal de uitvoer van schapenvleesch naar Frankrijk in de laatste week van Juli stil staan cn kunnen dus deze week voor dit doel geen aankoopen verwacht worden. OVERSCHRIJVING VAN WEGEN- BELASTINGKAARTEN. Mededeeling van den B.B.N. De B.B.N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, deelt mede: Artikel 11 van dc Wegcnbelastingwet laat toe, dat voor- een motorrijtuig, hetwelk dient ter Vervanging van een, waarop een wegenbelastingkaart is afgegeven, een nieu we kaart wordt afgegeven tegen intrekking van de oude. Tot nog toe werd dit. zoo ver staan, dat de vervanging blijvend moest zijn, d.w.z. dat het motorrijtuig, waarop oorspronkelijk een wegenbelastingkaart liep, afgeschaft werd cn een ander er defi nitief voor in de plaats kwam Over die interpretatie bestond tusschen den fiscus en de bedrijfsautohouders vaak verschil van inzicht. Op een desbetreffend verzoek van den B. B. N. heeft de Minister van Financiën nu aangegeven, hoe de strek king van art. 11 opgevat dient te worden. Hoewel do practijk heeft uigrwezen, dat vóór een eventueele overschrijving nauw keurig moet worden nagegaan, of het eene motorrijtuig inderdaad wel het andere ver vangt, is de Minister van oordeel, dat de interpretatie toch te ver gaat, indien daar bij alleen gedacht wordt aan definitieve vervanging. De Minister heeft daarom bepaald, dat indien overschrijving wordt /erzocht voor een motorrijtuig ter vergunning van een ander, hetzij definitief, hetzij tijdelijk, daar tegen geen bezwaar behoeft te worden ge maakt. Indien b.v. een motorrijtuig defect geworden is en een aangifte wordt aange boden ter overschrijving van de wegenbe lastingkaart voor een ander motorrijtuig, dat tijdelijk de plaats inneemt van het defecte, kan die overschrijving zonder be zwaar plaats vinden. METALEN LEDIKANTEN, DIVAN BEDDEN, OPKLAPBEDDEN, GEZONDHEIDSMATRASSEN BEEKENST. LAAN 10 OPGERICHT 1909 r'— zult ze moeten houden, meneer, lk kan ze niet meer uitkrijgen, (Passing 6how).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6