HOLLAND OP MARSCH! F aillissemeetem Het ongeluk van van der Pluym fa. M.R.N. OOSTERVEEN GESCHIEDENIS DER VIERDAAGSCHE ZESDAAGSCHE TE LONDEN Dr. PELZER OOK SNOEK Jr. NAAR LEIPZIG RENNERS WILDEN NIET RENNEN Geen of wel 500 cc. klasse? Langestraat 42 - Tel. 77 IETS NIEUWS. 3 soorten hagelslag in EEN bus 25 cent. AT II LET IE K Het aantal deelnemers overschrijdt dit jaar de 3000 I. Holland-molens. Noord-Holland bloembol- lenvelden. Eindaoven-Philips. Alkmaar- kaasmarkt. Nijmeg-in-de vierdaagsclie. Zie daar eenige associaties die een ieder te binnen schieten bij het hooren van de eer- 6te woorden. Niemand in Nederland, die niet afweet van de vierdaagsclie afstandmarsohen, die reeds jaar in jaar uit in de omstreken van Nijmegen gehouden worden. Waar van daan die populariteit, waar vandaan dat enthousiasme van honderden, die zich ieder jaar weer op die 4 dagen in Juli vlassen en ernstig voorbereiden? Vier da gen lang marcheeren door regen, wind of gloeiende hitte; vier dagen lang slapen in kazernes of tenten op 6troozakken; vier dagen lang met honderden samen eten in groote zalen aan lange tafels. En na dit alles geen vermelding in de krant, geen eer tc behalen door eerst aan te komen; alleen een 6impel kruis, wanneer men de marschen volbrengt. Waarom dan al die moeite getroost, al dat enthousiasme ver spild? Een zee van vragen waarop slechts één antwoord te geven valt: de sfeer, die bij deze marschen heerscht is de oorzaak, dat al die honderden opgewekt deelnemen, en ier zich niet om bekommeren, dat hier geen luid ritselende lauwerkransen te behalen zijn, maar slechts een gevoel van voldaanheid over eigen kunnen de beloo- uing is en het weten, dat er nog kame raadschap bestaat. De marschen werden reeds vóór den oor log gehouden. De eerste in 1909. Het aantal deelnemers was toen uiterst gering, hoofd zakelijk namen militairen deel. Er moet toch wel heel wat gebeurd zijn, om dit getal van 45 in 1910 op te voeren tot 3100 in 1934! En dan moet men wel in het oog houden, dat de organisatoren in het geheel geen overdreven propaganda gemaakt had den. maar dat deze marschen zich zelf ge propageerd hebben. In 1916 namen voor het eerst burgers deel, zegge en '6chrijve vier. In 1919 ver schijnt de eer6te dame op het appèl. Erg veel animo schijnen deze niet voor de vier- daagsche te koesteren. In 1925 zijn net er nog slechts zeven, het aantal heeren-bur- gers I» 190, terwijl de militairen mat 984 man verre in do meerderheid zijn. Maar dan gaat het in de volgende jaren met sprongen de hoogte in, en in 1933 zijn er 292 dames, 10G9 burgei's en 1174 militairen; men ziet hoe de soldaten lang niet meer zulk een groote meerderheid vormen, ja zelfs in de minderheid zijn, wanneer men dames en heeren bij elkaar telt. En dat da dames haar man wel staan, weet een ieder, die de marschen met meer of minder be langstelling volgt. Waaraan is deze plotselinge opkomst te danken? Ten eerste aan het feit, dat de vierdaag- sche in 1925 internationaal werd. Het be langrijke hiervan is niet zoozeer de ver meerdering van hot aantal deelnemers, als wei de groote geestelijke beteekenis, die cr aan gehecht moet worden: 't 6treven een toenadering tusschen de velschillende vol ken te bewerken, het in staat stellen elkan der te leeren kennen en misschien te waar- deeren. Frankrijk, Noorwegen, Duitschland, Engeland en Oostenrijk zijn sedert 1928 ge regeld te gast geweest. In 1929 behoorde ook een groep Spaansche militairen tot de deelnemers. De politieke toestand is oorzaak, dat dit 'jaar Duitsoliland op het appèl zal ontbro ken, maar de anderen zullen weer trouw [verschijnen. „Natuurlijk militairen", zal menigeen Zeggen. „Het is en blijft een militaire be weging". Men is don echter te vlug met zijn oordeel en te onrechtvaardig. Uit het buitenland komen ook veel burgers. Het i6 bovendien een verkeerde opvatting, dat dc .Vierdaagsohe militair is; de cijfers bewijzen duidelijk anders. In 1934 zullen 1400 mili tairen deelnemen tegen 1700 burgers. Daar bij moet men er wel aan denken, dat de soldaat alle faciliteiten ondervindt, wan neer hij aan de marschen wil deelnemen. Kantoorbedienden, dienstboden, rechters, winkelier s,boekhouders, kellners, ambtena ren en bakkersknechten (ziedaar een door snee van de deelnemers) kunnen niet steeds op aller medewerking en steun rekenen. Ongetwijfeld zou het aantal burger-deelne mers nog grooter zijn. „Ja maar", zal men tegenwerpen, „en al die officieren, die de wandelaars controlee ren?" Misschien kunnen wij nu even beter kapitein J. N. Breunese aan het Avoord la ten, die, zooals wel bekend ie, als secreta ris van de Nederland6che Bond van Licha melijke Opvoeding veel voor deze mar schen presteert. ,lk gebruik niet graag militairen, maar op het parcours- moet ik lui hebben, die kaart kunnen lezen en op ieder punt, dat,- ik aangeef, kunnen gaan controleeren. Wie is daar beter geschikt voor dan een offi cier? Maar komt U eens in de kazernes? P* regeling daér is uitsluitend in handen burgers. Daar wil ik geen militairen zien. En wat de deelnemers aangaat: het verheugt mij meer, wanneer ik hoor dat deze Rotterdamsche H.B.S., dit Haagsohe Gymnasium deelneemt, dan één of ander nieuw regiment soldaten. Onze marschen beoogen een opvoedende waarde, een kwee- ken van volkskracht." Maar door het internationale karakter hebben de vierdaagsche afstandmarschen Hiet alleen zulk een groot aantal deelne mers verworven. Dink zij de medewerking van Minister Lambooy kreeg men in 1928 de beschikking over de tenten van het le ger. Zoodoende was rr.en in staat een groot aantal deelnemers, dat men vroeger we gens plaatsgebrek moest afwijzen, nu weer toe te laten. Onrustbarend stijgt het aantal deelne mers 1 iSO21392535 en nu ver over de drie duizend. Begrijpt men welk een orga nisatie er noodig is om al deze deelnemers te bergen en te voeden? Bij Nijmegen rijst thans weer een tenten kamp uit den grond met straten en straat namen. De veldkeukens werken op volle kracht. Negen koeien, duizenden eieren, een millioen liter water enz. enz. zullen in de hongerige mag^n van de deelnemers ver dwijnen. Meer dan 14.000 K.G. 6troo dient voor vulling der slaapzakken. In het begin van het jaar koopt de leiding de opbrengst van geheele velden aan. Welk een moeite 7-a.i het ook dit jaar weer kosten om die tweeduizend porties warm op te dienen, zonder dat de honge- rigen ongeduldig beginnen te worden. Zoo zijn er nog tallooze moeilijkheden, die men echter alle de baas ie-. En hapert er het eenc jaar iets het volgende jaar is dit uit den weg geruimd. Londen, 19 Juli. (V.D.). In den loop van den nacht van Woensdag op Donder dag hebben de koppel's MietheVroomcn en van Bartell— Dolmcsi hun voorsprong weer ingeboet. Het laatste koppel heeft zich zelfs niet in het hoofdpelcton weten te handhaven. P. v. Kempen—Cozens die daardoor wederom in het hoofdpelcton kwamen kregen dc leiding. Na do nachtsprints wa6 de stand om lialf 4 als volgt: Aan den kop. 1. P. van Kempen—Cozens 504 punten. 2. Kilian—Vopel 272 punten. 3. MietheVroomcn 2G7 punten. 4. Winter— Oteevaire 165 punten. 5. AnkesAarts 68 punten. 6. Bartel liMalmesi 82 punten. Buhler rijdt alleen daai* zijn koppelge- noot den strijd heeft moeten opgeven. Als Buhler niet spoedig een koppelgenoot krijgt jal hij uit de baan genomen worden. Na 72 uur rijden hadden de rijders een totale afstand van 1117 mijl afgelegd. Saarbruecken, 17 Juli. Bij de al hier gehouden athlctickwedstrijden lever de dr. Peltzer een mooie prestatie door de 800 M. te winnen in den tijd van 1 min. 58,8 Amsterdam, IS Juli. Naar wij verne men zal ook de jonge stayer Snoek Jr. (Den Haag) worden afgevaardigd naar de wereld kampioenschappen der U.C.I., welke dit jaar te Leipzig van 11—18 Augustus aldaar worden gehouden. Snoek Jr. is tot deelne ming in staat gesteld door bemiddeling van de directie van het Stadion. Zijn gangma ker zal zijn VViersma. Naar men weet is Snoek Jr. als derdo geëindigd bij de Nederland6che kampioen schappen. welke Dinsdagavond op de Sta- dionbaan werden verreden. Hij zal dus met Leddy de Nederlandsche kleuren in den 100 K.M. stayerswedstrijd verdedigen. VOETBAL H.V.C.A.D.O. Zondag a.s. speelt H.V.C. I op het sport terrein Birkhoven een oefenwedstrijd tegen een A.D.O.-elftal uit den Haag. In dit elftal komen 7 spelers van het eerste elftal uit, o.a. de bekende internationaal Wsber. Dc opstelling van het A.D.O. on II.V C- toam is. W. Koek, M. Weber, J. van Gijtcnbeek, F. Ni hof, C. van Maren, C. v. d. Heuvel, P. van Osch, F. Vogel, A. Berg, F. Wilbords, F. de Roo. O Polderman, Castcleijn6, Appeldoorn, Vee- nendaal, v. d. Linden. Adje v. d. Pol, Brandsen, Ramse'.aar, Alcx v. d. Pol, Heitman, Winterswijk. Scheidsrechter is de heer H. Brits. Zooals gemeld, neemt de ILV.C.-pIoeg Zondag 5 Augustus deel aan het Voor- waarts-tournooi, waar zij moet spelen tegen Vriendenschaar uit Culemborg. Voorts komen op een nader te bepaien datum het eerste en het tweede team vnn Dc Spartaan op „Birkhoven" oefenwedstrij den spelen tegen H.V.C. I en II, terwiji Hil versum I ook op bezoek bij do rood-witten komt, 'Tenslotte wordt met, A.G.O.V.V. uit Apel doorn nog onderhandeld voor een even- tucelcn oefenwedstrijd; De 14e étappe van de Tour de France is een fietstocht geworden P e r p i g n a n, 18 Juli. (V. D.) De 14e étappe leiddo heden van Montpellier naar Perpignan, een afstand van 177 K.M. Er werd over Sete, Beziers, Narbonne naar Perpignan gereden en om 12.30 uur gestart. Dit feit, het starten in een gloeiende tem peratuur wekte protest bij do renners, die van deze étappe er maar wat van maakten. Het waren ditmaal geen renners, maar rij ders, die een uistapje op de fiets maakten. Zij kwamen niet minder dan anderhalf uur na den vastgestclden tijd op de baan te Perpignan aan. Alle renners waren in deze hitte gestart, maar hielden er een vaart op na, dat elke toerist hen gemakkelijk zou kunnen bij houden. De groep bleef voortdurend bijeen, er werden grappen gemaakt. Gesprekken wer den gevoerd met langs den weg staande kijkers, sommige renners slapten af om op autogrammen beluste jongedames tevreden te stellen. De post" werd tijdens den fiets tocht verdeeld! Geen enkele renner trok er tusschen uit, allen bleven bij elkaar. Het gold hier blijkbaar een passief pro test tegen het starten om half 1 in een gloeiende temperatuur. Om half zes wer den do eerste renners in normaio omstan digheden te Perpignan verwacht, doch het liep anders. Eerst om 7 uur kwamen zij aan. alle vlak bij elkaar. Vanzelfsprekend waren de organisatoren weinig tevreden over de verrichtingen der deelnemers. Tot straf moesten zij op dc baan te Perpignan nog deelnemen aan een wedstrijd over en kele ronden, terwijl bij niet voldoende in spanning van renners gedreigd werd den rustdag, die Donderdag te Perpignan op het programma stond, te laten uitvallen. Deze derde rust, sedert het vertrek uit Parijs, is hartelijk welkom na de hitte der laatste étappes. Bovendien kun nen de renners zich nogmaals goed prepa reeren op do komende étappes door do Py reneeën, waarin de beslissing wel zal val len. De snelste tijd in een ronde heeft te Per pignan tenslotte heslist wie étappewinnaar werd. Het was Lapebie met als tweede Le Grcvcs. Rechterhelft J v.h. bord: wit; J linkerhelft: 2 roode rend, I m. rood door- J gestreept e 1 xwarto P) l Aan de linker- J zijde d. straatde rechter- is parkeeren straathelft is verboden. J dus vrij. Houtop vertelt over de rennen te Francorchamps In verband met het doodelijk ongeluk, den Nederlandschen motorrijder Arie v. d. Pluym bij de wedstrijden om den grooten prijs van België in Francorchamps overko men, hebben wij een onderhoud gehad met den snellen Ulrechtschcn rijder Houtop, die als eerste Nederlander en op dc vierde plaats do eindstreep te Francorchamps passeerde, na een waren titanenstrijd op i.ijn Eyeink uitgereden te hebben tegen Sarolea. Natuurlijk voelden wij ons verplicht hem van ganscher harte geluk te wenschen met zijn succes. Het bewijs is nu geleverd, dat oen Nederlandsche rijder op een Neder- landsch motorrijwiel gerekend kan worden tot de beste van de wereld. Duidelijk was aan den rijder te merken, dat alles hom nog versch in het geheugen lag. Als was hij juist van zijn motor gestapt, zoo vertelde hij van de moeilijkheden, welke bij gedu rende de race had te overwinnen. „Het begon al In de eerste ronden, al dus de heer Houtop. Op een gegeven oogen- blik haperde mijn motor in een scherpe De Nederlandsche Eysinkrijders van Ha mersveld, Bakker Schut en Houtop (v-l-n-r.) bocht. Ik kon hem daardoor niet door de bocht laten optrekken en vloog er uit. Het ging behoorlijk hard door een greppel en een paar kuilen om ten slotte toch weder om op den weg terecht te komen. Doch mijn motor sloeg af en mijn eerste gedachte was uitscheiden, want hier is toch niets meer aan te doen. Ik zag do jongens mij voorbij- suizen, Jaap Fijma, de Ridder, v. Hamers- vcld cn nog anderen, die ik reeds zoo heer lijk genomen had. Toevallig keek ik toen nog eens nauwkeurig, waar nu wel de fout schuilde, cn zag warempel dat mijn bougie losgeschoten was. Nu was het slechts en kele seconden en daar ging ik weer. De eigenlijke lust was er evenwel uit, want hoe ik ook reed, de jongens, waarmee ik op de haan gezeten had gedurende de eer ste ronden, kon ik maar niet meer te pak ken krijgen. Eindelijk na een tiental ron den zie ik v. Hamersveld tanken. Daar kreeg ik weer schik in het geval. Toen ben ik aan het spurten gegaan, zooals ik nog nooit gedaan heb. Ik kroop in verschillen de bochten maar niet meer op mijn zadel, doch bleef op het uiterste puntje van mijn achterspatbord zitten. Toen ik moest tan ken schoof natuurlijk Bcrtus van Hamers veld mij weer voorbij, doch alles ging ge lukkig gesmeerd, zoodat ik hem nog onder oogen kon krijgen toen ik wederom startte. Na een twintigtal ronden had ik hern ton- slotte definitief te pakken. Wij waren toen samen fraai naar boven geklommen, zoodat wij ons bij do leiders gingen voegen. Het werd een heerlijke race, zooals ik zelden gereden heb. Bertus v. Hamersveld kreeg een gebroken tandwiel en moest in de laat ste ronden den strijd staken. Toen keek ik maar weer naar een ander uit. Vóór de laatste ronde op het oogenblik dat ik voor het laatst do pitches passeerde, zie ik voor bij het tweetal bochten, waarmede het cir cuit bij Francorchamps reeds aanstonds een aanvang maakt en waar v. d. Pluym zoo jammerlijk kwam te vallen, een 500 met razende snelheid den berg opstormen. Jou moet ijt hebben, dacht ik. Hij scheelde met mij op dat oogenblik minstens 200 me ter. Gehaald heb ik hem. Het viel niet mee, want het was een Sarolea en die knapen zijn geweldig in het optrekken en in snel heid. Vlak voor de eindstreep gingen wij 6amen door een bocht Ik bleef er in en hij vloog er uit. Gepakt had ik hem en kwam als vierde aan". „U had het zoo juist over v. d. Pluym, zoo vroegen wij verder. Hoe is het eigenlijk in zijn werk gegaan?" „Ja, gezien heb ik het niet, doch het is gemakkelijk te verklaren. U moet namelijk weten, iedere bocht op zoo'n circuit heeft haar bijzonderheden. De eene bocht kan je nemen met 100 k.m. snelheid en de an der met 125 k.m., doch dan moet je het daarbij houden en geen k.m. méér willen rijden in zoo'n bocht want dan weet je vrijwel vooruit, dat je gaat. Zoo is het met alle rijders gegaan, die in het afgelco- pen jaar zijn omgekomen. Het is gevaarlij ker met een iets te groote snelheid door een bocht te gaan dan met 300 k.m. snel heid een berg af te komen zetten op een recht stuk". „Er wordt, aldus onderbraken wij, ge sproken over het uitschakelen van de 500 c.c. klasse, wat denk u er van"" „Dat is dwaasheid. Dat verandert han de 6ituatie niets. Met een 350 c.c. gaat men met evengroote snelheid door een bepaal de bocht heen als met een 500 c.c. motor. Het gevaar blijft dus bestaan, al zou men zelfs niet hooger willen gaan dan de 250 cc., klasse. Een bepaalde bocht ie nu een maal met een bepaalde snelheid te nemen cn al heeft men een 175 c.c. motor, wan neer die knaap 110 loopt en men kan een bocht roet een maximum snelheid nemen van 100 k.m. dan wordt ook met een 175 c.c. motor met 100 k.m. snelheid een der gelijke bocht genomen". Wij beëindigden hiermede bet onderhoud, dat wij met dozen h artelij ken, bekwamen Nederlandschen, Utrechtschen renner had den. Wanneer wij hem zoo bezig zien en hooren vertellen van de races, dan twijfe len wij niet of hij haalt het nog in zijn hoofd in dc volgende races om do eerste plaats te gaan strijden met de Norton rij ders. WAT ETEN WIJ MORGEN? Voor dt koffietafel. Ansjovis met vinaigrettejwus. Laat de ansjovlsson een paar uur weeken In wat water met melk. splijt ze in hun twee zijhelftcn en verwijder zorgvuldig alle graatjes. Wasch de filets en laat ze goed droog uitlekken. Schil de vischjes op eon schaaltje kruisgewijs. Maak van V* d.L azijn, V/t d.L. Delftscho slaolie, wat zout cn peper en 1 eetlepel fijngehakte grocno kruidon een sausje, door alle ingrediënten te zamen in een kom te voegen on ze met een garde tot oen samen hangende massa te kloppen. Giet do eaus over de ansjovis en goof er geroosterd brood bij. Voor de middagtafel. Gestoofde schol. Botersaus. Gemengde sla. Zoete omelette. ÜE 6EN000I6CE VISCH even bestellen bij GLASTRA'S VISCH HANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 10. Tel 8X ZWEMMEN NEDERLAND—FRANKRIJK JUN. De Fransche ploeg samen» gesteld. Parijs. 28 Juli. (V.D.) Het Fransche ju- nioreswaterpoloteam, dat op Zondag 29 Juli a.e. te Sittard tegen het Ncderlandsch ju- niorespoloteam uitkomt, is als volgt samen- gesteld: Doel: Benoit. Achter: Arditti, Michelly en Hirth. Voor: Groschenny, Bidot cn Nakache. Reserve: Schatz. Op de 100 Meter vrijo slag komen uit Nakache on Schatz (reserve Cavalero), op de 100 Meter rugslag zwemmen PhUlippot on Barbit (reserve Cavalero), op do 290 Me ter schoolslag zwemmen Benoit en Lefcvre, terwijl de 5X50 Meter vrijo slag estafette gezwommen wordt door Groshcnny, Hirth, Cavalero, Schatz en Nakache. RUITERSPORT. CONCOURS-HIPPIQUE TE HOOFDDORP, In het gisteren te Hoofddorp gehouden concours-hippique heeft onze stadgenoot Luit. Pahud do Mortanges met Madel wie du, het nummer rijpaarden lichte klasse, gewonnen. Daarenboven wist dezo Tuiter zich met Modeste als vijfde tc plaatsen in het springconcours, hetwelk door 40 deel nemers werd bekampt. Als winnaar van dit zware nummer trad Ritmeester Schummelketcl uit het strijd perk; hij behaalde deze overwinning met Ernica (C. F.) in een parcours met 8 fouten. Uitgesproken. De arrondissements-rechtbank te Utrecht heeft failliet verklaard: A. J. Molsbergen, handelsreiziger, te Utrecht, Prinsestraat 15. Recht.-comm.: mr. D. Visser. Cur.: mr. P. G. H. Dop, te Utrecht. Geëindigd. Geëindigd zijn de faillissementen van de Handelsvennootschap onder de firma Vroege en Co., bankiers, gevestigd en kantoor hou dende te Utrecht, Achter St. Pieter 4. Cur.: mr. II. N. J. Bink, te Utrecht, door vernieti ging op grond van verzet. Mevr. S. A. van Eeden, wed. C. J. Vroege, vennoot van de Handelsvennootschap van do firma Vroege en Co., te Baarn, Veldstraat 8. Cur.: mr. II. N. J. Bink, te Utrecht, door vernietiging op grond van verzet. W. Vroege, vennoot van de Handelsven nootschap onder do firma Vroege en Co, bankier, te Bilthoven, Julianalaan 207. Cur.: mr. II. N. J. Bink, tc Utrecht, door vernie tiging op grond van verzet. E. J. van Lint, eerder caféhouder, thans zonder beroep, te Soesterberg. Cur.: mr. C. L. Eldering, te Utrecht, door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met eene uitkcering van 4.836 P. van der Pol. aannemer, te Utrecht. Cur.: mr. C. L. Eldering, te Utrecht, door het verbindend worden der eenige uitdee lingslijst met een uitkeering van 3.184 J. Stigtcr, veehouder, vroeger te Willes- kop, thans te Rietveld. Cur.: mr. C. L. Wie- ringa, te Utrecht, door het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijst met een uit keering van 5.318 M. Lemmers, veehouder, te Heeswijk gem. Linschoten. Cur.: mr. C. L. Eldering, t# Utrecht, door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met een uitkeering van 0.848 G. Veerman, graanhandelaar, vroeger ts Breukelen-Nijenrode, thans te Zoetermeer. Cur.: mr. H. G. V. Hymans, te Utrecht, door het verbindend worden der eenige uitdee lingslijst met eene uitkeering van 7y%

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 7