Het telegram der predikanten Nadere verklaring Wedstrijd op transport rijwielen NIEUWE SPELLING GROOTE BOERDERIJ IN ASCH Trouw aan het gezag. Maar opkomend voor sociale gerechtigheid Onderstaand© verklaring is gezonden aan den minister president, dr. H. Colijn: Het telegram door 18 Hervormde predi kanten in Amsterdam aan uwe excellentie gezonden, heeft, behalve tallooze bewijzen van instemming en dankbaarheid, van ge- loovige gemeenteleden die door den nood te lijden hebben, ook critiek uitgelokt in den vorm van particuliere brieven en hier en daar in de pers, als zouden wij de regee ring hebben willen afvallen. Wij 6tellen er daarom prijs op ons standpunt nader uiteen te zetten. Men beeft zich verbaasd over de onder- teekening van sommigen onzer die m«»n kent als steeds onvoorwaardelijk opkomen de voor het gezag. Wij wenschen to verklaren, dat wij dat steeds zullen blijven doen. Wij hebben reeds jaren aangedrongen op de opheffing van de Communistische Partij Holland; op het verbod van de Tribune cn undere revo- lutionnaire bladen, die do volksziel vergif tigen, op een kalkverbod zoodat men niet meer op onze straten kan lezen: ,.Weg mot Honjgér-Ruys", „Weg met Colijn", en derne lijUe ophitsende leuzen; op een verbod van revolutionnaire optochten met opschriften1 „Godsdienst is opium voor het volk" In woord en geschrift zijn wij daartegen opgekomen, on hebben ons daardoor den haat der communisten op den bals gehaa d dreigbrieven ten gevolge hebbende. Wij hebben ons daar niet aan gestoord, maar gezegd en geschreven wat wij meenden te moeten zeggen en schrijven. Daaruit blijkt dat wij niet anders dan toe juichen kunnen dat het oproer onmidd«l lijk radicaal is onderdrukt met alle daari-e beschikbare middelen en zijn stads- en landsregeering daarvoor dankbaar. In dit verband willen wij echter opmer ken. dat wanneer reeds voor jaren, voordat de crisis zulke onrustbarende vormen hsd aangenomen, de Communistische Par:ij Holland zou zijn opgeheven en de „Tribune" en andere revo.utionnaire bladen zoud.-n zijn verboden, er geen gelegenheid zou zijn geweest ons volk door opruiing te vergif tigen. Dan zou de ontevredenheid, omdat die dan niet stelselmatig zou zijn gekweekt, niet in een vorm als nu is gebeurd zijn tot uiting gekomen. Jaren lang heeft men do dragers van Ie revolutionnaire ideeën ontzien en hun ge legenheid gegeven daarvan zelfs in do pu blieke lichamen uiting te geven. Op grond van de „Vrijheid". Maar nu de andere kant. Er is nood. Die nood heeft zich geuit in oproer, noch volgens goddelijke, noch volgens mensche- lijke wetten te verdedigen. Het oproer moest onderdrukt worden, hoe eerder en hoe radicaler, hoe beter. Maar daarmede is niet alles gedaan. Het oproer is bedwongen en de orde is hersteld door te schieten. Diep ontroerd hebben wij beiden bij het lijk gestaan vin een onschuldig slachtoffer, een vromen jon gen van 17 jaar. zoon uit een apostolisch gezin die *6avonds om 10 uur uit zijn kap perszaak Kwam, om half twaalf paarden getrappel hoorende in de 6traat, daar evm naar gaat kijken voor het raam, en door een kogel wordt getroffen. Het oproer is gedwongen, maar het op roer in de harten is niet weggenomen. De „Manchester Guardian" schreef dezer da gen: „men kan de wanhoop niet door ge weld.doen verdwijnen". Revolutionnaire elementen hebben hot oproer, dat bedwongen moest worden, var oorzaakt, maar do wanhoop leeft in de har ten van duizenden, die een te gering inko men hebben om behoorlijk te kunnen be staan of zonder werk zijnde van steun m »e ten leven, te veel om te verhongeren en te weinig om behoorlijk te kunnen leven. Wanhoop leeft ln die harten omdat er nood is, een nood die niet weggenomen is nu het oproer is bedwongen. En nu is het met dien nood, waarmede wij Amsterdamsche predikanten dagelijks in aanraking komen, dat wij diep zijn be gaan. Wij waren het reeds lang. wij hadden al veel eerder moeten spreken. Het is ons tot schuld, wij hebben dat erkend dat ni«*t eerder gedaan te hebben. Maar nu was h-1! 't oproer, door revolutionnaire element-m aangestookt, dat ons als in eens dien nood in zijn schrijnenden vorm deed voor ->ogHn staan En toen mochten wij niet zwijgen Toen moesten wij spreken. Men heeft on6 verweten dat wij de reg^e ring in den rug hebben aangevallen d*t wij het den gezagsdragers nog moeilijker hebben gemaakt. Noch het een, noch h-f ander hebben wij willen doen en ook nUt gedaan. WIJ hebben slechts dit gevraagd dat die steuntrekkers, voor wie vermindering vin steun beteekent dat ztj beneden de be staansmogelijkheid worden gebracht, wo der hun ouden steun mogen terug ontvan gen. En met wat wij zeiden over belastlng- verhooging van de hoogere inkomens be doelden wij uiting te geven aan onze ba reidheid om, indien dat dan noodig was ten behoeve van den algemeenen nood iet/: meer bij te dragen. Is die belasting-verhooging, wat wij niet kunnen beoordeolen. onmogelijk, zou er dni niet een middel kunnen gevonden worden dat aan de diaconieën verlof gegeven wordt om lie raen6chen te helpen, zonder dat bet van hun 6teun wordt afgetrokken 1ie van hun steun onmogelijk leven kunnen vooral de groote gezinnen. Tegen de revolutie, het Evangelie! Dat beeft bij ons voorgezeten. Tegen de revolutie! dus: het oproer zoo krachtig mogelijk gedempt Het Evangelie! dus. opkomen voor de on der den zwaarsten druk verkeerenden, op komen voor sociale gerechiigheid. Er wordt geleden, onzegbaar geleden. Er zijn gezin nen. talloos vele, die aan den rand van de bestaansmogelijkheid 6taan Wij predikan ten, die daar dagelijks mee in aanraking komen, kennen ze. Wat te zeggen als menschen, die wij ken nen als belangstellende godvruchtige se meenteleden ons weenende komen verte len, dat zij mot de grootste zuinigheid der, vijfden dag geen cent meer ln huis hebber,, en de twee laatste dagen van de week voor dat de nieuwe steun komt niet weten hoe zij hun kinderen eten moeten geven. Dal zijn geen oproermakers, geen vork wiste os. maar menschen die in hun leven God w»; len dienen „Als wij geen houvast hadden zouden wij opstandig worden", heeft men ons meermalen gezegd. Wat moet de kerk, wat moeten wij als evangeliedienaren nu doen? Zeggen: „ga heen en word warm, er is niets aan te doen, niemand kan u verder helpen, want dan wordt het van uw steun afgetrokken"? Of haar stem laten hooren en zeggen „Zoo kan en zoo mag het niet; zij die hon ger lijden, die beneden de bcstaansmogelijk beid zijn gekomen, moeten geholpen wor den"? Moet de kerk het overlaten aan de socialistische en communistische pers om op dien noodtoestand te wijzen, óf haar tank als christelijke kerk vervullen en het Evan gelio van barmhartigheid en gerechtigheid prediken? Van wat er in ons land wordt gezien atii godloosheid, revolutiegeest, geestelijke cn maatschappelijke ellende, dragen de kerken een deel der schuld. Zij hebben toch toecc laten dat de Bijbel van de openbare schoo is genomen, dat de openbare instellingen, werden ontkerstend. v\aardoor de Staat e-n neutrale staat is geworden en een groot der- van ons volk is opgegroeid zonder God. Zij hebben haar stem niet verheven toen in ruil voor de gelijkstelling van openbaar en bizonder onderwijs algemeen kiesrechi werd ingevoerd. Zij zijn niet zóó voor de armen en ver drukten, voor sociale gerechtigheid, open* komen als Gods Woord dat wel eischt en hebben gemeend genoeg te hebben gedaan door alleen filantropie te beoefenen. Zij hebben gezwegen als tegen corrupte moest worden getuigd, tegen te hooge truc lomenten, tegen cumulatie van tractemeh ten en pensioenen, waardoor de gemeen 6chop zwaarder werd belast en de sllei armsten minder konden worden gesteund Zij hebben rustig aangezien tientallen ui ren lang, dat do S. D. A. P. zonder God deed. wat zij mèt God hadden behno ren te doen: opkomen voor de belangen van de minder bedeelden. En zoo is de kerk 6teeds meer buiten het volksleven komen te staan. De kerken. <1p christelijke partijen, wij, hebben mede schuld. De profeten-stem heeft, zooal niet gezwe gen. dan toch niet als kerken zich laten hooren, toen er moest worden opgekomen tegen godloosheid en revolutiegeest aan den eenen kant, tegen het „akker aan akKiu trekken" (Jes. 5 8) aan den anderen kant Het is om al deze overwegingen, dat wij gemeend hebben in dezen hangen tijd on?e stem te moeten doen hooren Hebben wij den schijn verwekt ons te genover de regcering te stellen die zulk tv.n allermoeilijkste taak heeft, dan willen wij onomwonden verklaren, dal dit allerminst in onze bedoeling heeft gelegen. Integendeel wij staan onvoorwaardelijk aan de zijde der regeering. wij danken haar voor de krachtige wijze waarop zij het op roer heeft onderdrukt en zullen ons ver heugen als zij de consequentie wil trekKv.n en de revolutionnaire partijen verbieden, opda: het opgeruide volk straks misschien niet weer tot misdaad vervalle. Ons doel was alleen op te komen voor hen die lijden, en hun te doen gevoelen dat de kerk met hen medelijdt. Hebben de revolutionnaire partijen ons daarom geprezen, toonendo niet het min&te van onze motieven te verstaan, wij wijzen die hulde onvoorwaardelijk af, aangezien die revolutionnaire partijen in ons chrisle lijk Nederland geen bestaansrecht hebban. Maar wat wij niet afwijzen, maar met die pe ontroering beluisteren is de dankbare instemming van talloozen der minder-be deelden van alle kanten ontvangen, dat de kerk in dezen bangen tijd heeft gesproken en het heeft opgenomen voor het in grooten druk verkeerende volk. Heel oti6 land moet weer tot God terug, tot Gods Woord on tot Gods Wet, tot de gerechtigheid die Godes is. Met God achter Koningin en regeering! - Deze verklaring was onderteekend door ds. A. G II. van Hoogenhuyze en ds. P J. Kromsigt. BEGRAFENIS F. A, LANDSMAN. Du ss urn, IS Juli. Onder zeer groote belangstelling werd Woensdag ra id.dag het stoffelijk overschot van den heer F. A Landsman, in loven voorzitter van de afd. Bussum van de Liberale Staatspartij de Vrijheidt-bond en van den Kring bot Gooi, ten grave gebracht op do algemeone be graafplaats alhier Aanwezig was het voltallig bestuur en een groot aantal leden der afd. Bussum, do liberale raadsfractie, wethouder King ma bestuursleden uit alle plaatselijke at- deelingen in don omtrek en vele anderen. Vole bloemstukken en kransen dekten do baar, waarbij het bestuur van de afdcellng Bussum als slippendragers fungeerden. Aan de geopende groeve voerden achter eenvolgens het woord, een zwager van den overledene, de heer A. H Pey, secretaris van den Vrijheidsbond te Bussum De heer E. W. S chol ten, namens de firma Geo Wc-ory en Co. te Amsterdam, waarbij de lieer Landsman als procuratiehouder wa6 werkzaam geweest en wethouder B. H. Bakker van Hilversum. Een broeder dankte voor de belangstel ling. Voor Bussumsche boodschappen jongens bij Bussumsche patroons De Woensdag te Bussum gehouden wed strijd op transportrijwiclen voor Bussum sche boodschappenjongens werkzaam bij Bussumsche patroons, uitgeschreven door de afdceling van de Landelijke Federatie van Handelaren in rijwielen en motoren (Lafermo) is een buitengewoon succes ge worden. De organisatie, waarbij veel ge leerd is van de wedstrijden in het vorige jaar gehouden, was uitstekend. De start en de finale was op het Wilhelminaplant- soen, de route door het dorp moest twee maal gereden worden, waarbij de totale lengte was 6.230 M. Het aantal deelnemers, 85 in getal, was verdeeld in twee categorieën, dc juniores, beneden 18 jaar, de seniores in leeftijd daarboven. De eerste categorie omvatte 30, de tweede 55 jongens. Gestart werd in groepen van 10 voor de juniores, in 5 groe pen van 11 voor de soniores. Reeds bij de series, waarbij motorrijders vooruit reden en volgden, werden groote snelheden bereikt op de transportfietsen, meermalen werd in de snelheidsmeters der controleurs meer dan 40 K.M. per uur ge constateerd. Van de series der juniores gingen de drie snelste rijders naar de fi nale, van de seniores de twee snelsten. Langs den weg bestond enorme belang stelling van de zijde van het publiek, op het Wilhelminaplantsoen, waar de Harmo nie Crescendo vroolljke marschrauziek hoo ren deed, stonden duizenden toeschouwer* opgesteld. Onder groote spanning werden dc finales van beide groepen verreden. Van de juniores was no. 1 A. Banis in den tijd van 11 min. 412 sec. No. 2 W. Veerman, tijd 11.448 met een miniem verschil met no. 3 E. Hendriksen, wiens tijd was 11 min. 44.0. Bij de finale voor de seniores deed zich een incident voor, omdat de eerst aanko mende van de laatste serie onder ccn ver keerden naam bleek te hebben gereden. De jongen had zich niet doen inschrijven we gens uitstedigheid. Hij was 's middags uit Ede komen fietsen, en had bereikt dat een undere inschrijver hem zijn. plaats afstond. DU was te elfder üre bemerkt en onder hevig protest van hem en vele zijner ka meraden werd de jongen door dc politie van de startplaats verwijderd. Het resultaat van dq finale seniores was no. 1 J. Bollander 10 min. 30.8 sec. die daarmede don snelsten tijd maakte van den geheelen wedstrijd, no. 2 T. Bliek in 10 min. 42 sec. Na afloop heeft burgemeester De Bordes de winnaars van elk der belde categnriën een oranjcejerp omgehangen, de tweeden ontvingen een rood-wit-blauw sjerp. Bol lander ontving tevens een wisselbeker en werd met een krans omhangen wegens het bereiken van der) snelsten tijd. Burgemeester De Bordes sprak daarna de prijswinners en andore deelnemers toe. terwijl een luidsprekersinstallatie op dc muziektent het gesproken woord krachtig over het terrein deed schallen. Ten slotte is met de muziek voorop, ge volgd door alle deelnemers met hun fiets aan de hand, en een duizendkoppige me nigte een wandeling door het dorp ge maakt naar café Central aan den Bredius- weg, waar do talrijke waardevolle prijzen zijn uitgereikt. TWEE BOERDERIJEN IN ASCH. Door den bliksem gotrolfen. Alkmaar, 10 Juli. Tijdens het hevig onweeer, dat zich gisteravond tusscher. 10 en 12 uur boven het Hollandsche Noorder kwartier ontlastte, werd de kapitale boer derij van C. Brum Dzn., staande in het Noord-Oost gedeelte van den ouden Niedor- per Folder te Maasland en die van de wed. G. Bruin—Roozendaa] in den Spekcter pol der door hot hemelvuur getroffen. Beide boerderijen zijn geheel afgebrand. Van do eerste boerderij werden ook de aangrenzen de koolschuren een prooi der vlammen. Bij dc wed. Bruin gingen do voorraden hooi verloren. Verzekering dekt de schade. In de omgeving van Burgerbrug richtte een hagelbui tijdens het onweder groots schade aen de te velde staande gewassen aan. MESSENSTEKERIJ VAN 15-JARXGE, Veelbelovende Jeugd. Rotterdam, IS Juli. Hedenavond om streeks half tien zat de 15-jarige loopjon gen H. C. Levering uit de Laurierstraat op don stoep van een woning aan de Prins Hendrikkade een sigaret te rooken. Dc 15- jarige C. J de Jongen, dio passeerde, sloeg hem de sigaret uit don mond. Er ontstond hierop een vechtpartij, waarna L. doorwan delde. De jongen, met wien hij twist had gehad, kwam echter plotseling weer ach terop en stak hem met een zakmes in den rug onder het linker schouderblad. Met een diepe wonde is de jongen daarop naar het politiebureau Nas^aukade gegaan, van waar hij door don G G.D. naar het zieken huis aan den Coolsingel is overgebracht. De dader is later ln zijn woning door de politie gearresteerd. HOFBERICHT. HM. de Koningin heeft zich gisteren per auto naar Het Loo begeven, vanwaar H M heden weer in de residentie wordt terug verwacht* Adres van de uitgevers Amsterdam, 19 J uü. Do Neder- landsche Uitgeversbond hoeft een adres ge zonden aan den Raad van Ministers in ver band met het besluit, dat bevorderd zal warden invoering van algcmeene maat regelen van bestuur, waarbij met ingang van 1 September a-s, een sterk gewijzigde schrijfwijze wordt voorgeschreven voor het examen van onderwijzer en eindexamens, benevens in het programma voor Middel baar Onderwijs en Voorbereidend Hoogcr Onderwijs. Met groot leedwezen wordt vastgesteld, dat met de financlecle nadeelen. welke uit 't invoeren van een zoodanige nieuwe schrijf wijze niet alleen voor de uitgevers, maar ook voor de overheid en voor het geheelo Neder- landsche volk voortvloeien, geen rekening is gehouden. Adressante is van meening. dat de heerschende verwarring op het gebied van de schrijfwijze van onze taal, in plaats van te worden opgeheven, nog zal worden vergroot. Adressante verzoekt den Raad van Minis ters ernstig te willen overwegen, of de hier voor bedoelde nadeelen nog kunnen worden voorkomen en, zoo neen, op welke wijze deze zullen kunnen worden beperkt en voorts nader te willen toelichten in welke inrichtingen van onderwijs de nieuwe spel ling zal worden voorgeschreven, opdat den leden van den Nederlandschcn Uitgevers bond spoedig de noodzakelijke voorlichting zal kunnen worden verstrekt. PERSEN VAN DE „TRIBUNE" NOG NIET VRIJ GEGEVEN. Request door de Rechtbank behandeld. Amsterdam, 19 Juli. Naar wij verno men heeft de Vacantickamer der Recht bank gistermiddag een request behandeld lot vrijgeving der persen van het dagblad „De Tribune". De Rechtbank heeft nog geen beslissing genomen. DE NASLEEP VAN DE ONGEREGELD- HEDEN TE AMSTERDAM. Weinig verdere arrestaties te wachten. Amsterdam, 19 Juli. Wat de vele arrestaties betreft, wclko ook nadat de on geregeldheden in de hoofdstad tot rust waren gekomen, door de politie van ver schillende secties zijn verricht, kan nog worden medegedeeld dat vandaag voor den Officier van Justitie een jonge man is ge leid, die door de politie van hot bureau Kattenburg was gearresteerd op beschuldi ging van openlijke geweldpleging. Gisteren is dit eveneens geschied met een jong- mensch, dat door de politie van het bureau Ma cn bestraat was aangehouden, aangezien hij tijdens dc relletjes in de Jordaan had mcdegeholpen aan het oprichten van barri cades. Na zijn verhoor heeft de justitie hem op vrije voeten gesteld. Ofschoon nog enkele aanhoudingen zijn te verwachten, kan in het algemeen gezegd worden dat het onderzoek der politie in de verschillende secties naar de elementen, die daadwerkelijk aan do ongeregeldheden heb ben deelgenomen, vrijwel is beëindigd. VAN OPRUIING VRIJGESPROKEN. Haarlem, 19 Juli. De Haarlemsche po litierechter behandelde hedenmorgen een zaak tegen een inwoner vaü Zaandam, die op 6 Juli op straat opruiende «oorden had gesproken. Ter verdediging voerde de verdachte aan, dat zijn woorden een citaat waren uit een rede van den heer F. J. Schmidt, voorzitter der O.S.F., waarin deze zijn toehoorders had opgewekt, bij eventueelen oorlog de wapons te richten tegen dc leden dor kapi talistische klasse- De officier van justitie eischte twee maanden gevangenisstraf, doch de politie rechter, Mr. Top, die van meening was, dat het citeoren van opruiende woorden op zich zelf geen opruiing vormt epra.k verdachte vrij. O.S.P.-BESTUURDERS OP VRIJE VOETEN GESTELD. Rotterdam, 19 Juli. De op 8 Juli j.l. te Rotterdam gearresteerde bestuursleden van de O.S.P., te weten G. v. OFl. H. C. C. en Fl. A., zijn gisteren op vrije voeten ge steld. Ook de Dinsdag te Maastricht tijdens de vacantiereis gearresteerde secretaresse van de federatie Rotterdam der O.S P. en lid van het partijbestuur, is vrij gelaten. Dit Is ook geschied met den voorzitter van de O.S.P. in Gouda, A. M. Op het oogenblik zijn nog twee bestuursleden van plaatse lijke O.S.P.-afdeelingen in arrest gehouden, n.l. de voorzitter van dc afdeeling Over- schle O. en de secretaris van de afdeeling Gouda P. den E. Bij K. B is met Ingang van 16 Juli eer vol ontheven van de functie van plaats vervanger van den gedelegeerde van den Minister van Defei-ie bij de Nederlandsche Centrale Organis-it:e voor toegepast natuur wetenschappelijk onderzoek dc heer H. L. van Royen, luitenant kolonel de genie en Is als zoodanig aangewezen de heer J. de Ronde Bresser, ni «foor der venie, met In gang var dien datum werkzaam gesteld bij de Ve afdeeling van het Departement van Defensie. NIEUWE BURGEMEESTERS. De treuwe burgemeester van Denokamp, de heer J. L. C. van dor Heijden, 19 te Rot terdam geboren en Is thons 41 Jaar. De heer Van der Heijden Is volontair ter gemeente-secretarie von Heumen. De nieuwe burgemeester van Ilaaften, de heer H. A. van Willigen, werd geboren te Ilaaften en is thans 27 jaar. De heer Van Willigen is ambtenaar ter gemeente-secretarie van Herwijnen. Gevolg van het inslaan van den bliksem Leeuwarden, 19 Juli. In den afgeloo- pen nacht is de groote boerderij, bewoond door G. dc Jong, In Hompens nabij Leeu warden. welke in eigendom toebehoort aan mr. D. J. A. baron van Harinxma «-hoe Sloo- ten, geheel door brand verwoest. Een aan tal inwoners van Hompens, dat terugkeer de van een bezoek aan de Leeuwarder ker mis. zag plotseling een groote vuurzee bo ven het dak van de boerderij. Het bleek, dat do schuur aan alle zijden brandde Een buurman van De Jong. zekere De Boer. die de vuurverschijnselen het eerst waarnam, wekte dc bewoners van de boerderij, die allen reeds te ruste waren. Daar op dat moment het geheele huis reeds brandde, vluchtten de bewoners m hun nachtgoed den weg op, zonder iets van hun eigendom men te kunnen medenemen. De brandweer uit Huizum, die men di rect had gewaarschuwd, kon tegen de ge weldige vuurzea niets beginnen. Te om streeks drie uur was dan ook de geheele boerderij afgebrand Tachtig voer hooi ging verloren. Gelukkig waren allo machines nog op het land, daar het hooien nog niet was afgeloopen. Een hooiwagen, die in do schuur stond ging echter verloren. Eon hond en een paar kippen verbrandden eveneens. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De boer met zijn vrouw, twee kinderen cn een dienstbode vonden bij de buren een onderdak. Men vermoedt, dat de brand aan het in slaan van de bliksem moet worden toege schreven'. Van hooibroei kan geen sprake zijn daar Zaterdag alles nog was nagezien. De schade wordt door verzekering ge dekt. EERSTE KAMER. Eenige kleinere wetsontwerpen worden zonder debat en z. h. st. aangenomen, als ook dat in zake conversie-leeningen ten laste van Ned. Indiö. Bij dat betreffende bijzondere uitgavon in verband met den financleelen en economi- schen toestand betoogt de heer Fock (Lib), dat de kosten van den crisisdienst aan het departement van koloniën ten laste moeten komen van Nederland. I)e minister zal zijn aandacht nog eens aan deze zaak wijden. Het wetsontwerp wordt z. h. et. aange nomen. De vergadering wordt gesloten. HUISZOEKING BIJ COMMUNISTEN. Leiden, 19 Juli. Hedenmorgen in de vroegto heeft de Loidsche politie, op last van den officier van justitie te Den Haag, huiszoeking verricht bij een vijftal com munisten hier ter stede naar opruiende ge schriften. Een aantal geschriften is in beslag genomen. Arrestaties hebben niet plaats gehad. DOOR DE WARMTE OVERVALLEN. Halfweg, 19 Juli. Gisteravond is op den nieuwen rijksweg Velsen—Amsterdam ter hoogte van do boerderij van den landbouwer De Ridder, een zwerver van middelbaren leeftijd door de warmte overvallen en be zweken. Bij nader onderzoek bleek deze per soon te zijn een zekere A. Korver, vermoe delijk woonachtig in een logement te Am sterdam. DRIE GEWONDEN BIJ VERKEERS ONGEVAL. Kleine oorzaken, groote ge volgen. Rotterdam, 18 Juli. Hedenavond reed in de Rosestraat de 16-jarige J. Huisman, thuisbehoorende op het schip „Hondrika", liggende in de Coolhaven, achter een vrachtauto met zijn fiets en hield zich ach ter aan den wagen vast. Dit begon den chauffeur te vervelen en deze begon zig zag te rijden. H. moest loslaten en kwam to vallen. De 25-jarige J. Bravcnboer uit de Gaesbeekstraat, die met zijn motorrij wiel dicht achter II. reed, kon hem niet meer ontwijken De motorrijder en zijn duopas sagier, do 3S-jarige A. Wagernaker, kwa men te vallen Alle drie werden gewond en zijn naar het ziekenhuis aan den Cool singel overgebracht H., die bewusteloos was, had zijn linkerbeen gebroken. B had ernstige schaafwonden bekomen, terwijl W. er het ergst aan toe was. Hij was over den motor heengeslagen en had een schedel breuk en een ernstige hoofdwonde beko men. Men vreest voor zijn leven. BLIKSEM IN EEN SCHUUR GESLAGEN. Beemster, 19 Juli. Gisteravond ont lastte zich boven Beemster een hevig on weer. De bliksem sloeg in de schuur van den veehouder J. Konijn, gelegon aan den Wisperweg De vrijwillige brandweer was spoedig met twee spuiten ter plaatse. Zij kon evenwel niet verhinderen, dat de schuur geheel verbrandde. Acht varkens en veertig kippen -kwamen in de vlammen om. Een groote voorraad hooi ging verlo ren. Het woonhuis kon bchoudon blijven. De schade wordt door verzekering gedokt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6