Beursoverzicht H. M. Koene Jzn. (GEEN NEDERLANDER TE VINDEN? NA DE RELLETJES TE SCHIEDAM DREIGEND CONFLICT IN DE MIJNEN HET WERKFONDS 1934 Woninginrichting en Kunstnijverheid Torenstraat no.l h°ek Plantsoen-West Voor de vacature Prof. Roland Holst een Duitscher aangezocht! Zooals men weet is er nog altijd niet voor zien in de vacature bij do Rijksacademie voor beeldende Kunsten, ontstaan door het beengaan, op het einde van 1D33, van prof. R. N. Roland-HoJst. liet directeurschap is sedert tijdelijk waargenomen door prof. Van Moerkerken, terwijl de heer Georg Rueter tijdelijk belast werd met het onderwijs in de monumentaal-dccoralieve kunst. Naar wij vernemen, zoo meldt de Tele graaf, zijn thans enkele leden van de Com missie van Toezicht, dio den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in dezen adviseert, op weg naar Duitschland om den Duitschcn schilder Heinrich Cam- pendonk te polsen omtrent het evcntueeele aanvaarden eener benoeming tot hoog leeraar in de monumcntaal-docoratieve kunst aan do Rijksacademie voor Beelden de Kunsten te Amsterdam. Campcndonk, leerling van Thorn-Prikker (den llollandschcn schilder, dio een groot deel van zijn leven in Duitschland door bracht), is een 6childcr uit den kring van den „Blauen Roitor", van Klec, Marc, etc., die sinds 1921 als professor der kunstaca demie to Dusseldorp leeft. Hij maakte ach- .terglasschilderingcn cn houtsneden, etc. De Telegraaf schrijft verder: De persoonlijkheid van dezen schilder blijft hier natuurlijk buiten spel. Een stom me verbazing Is echter gepermitteerd over 'het feit, dat de positie van hoogleeraar in de monumentaal-dccoralieve kunst aan het hoogste kunstinstituu t van ons land zal worden aangeboden aan een buitenlander! Het is een klap in liet aangezicht der moderne Nederlanders, die hierdoor voor niets gerekend worden. Indien men hier te lande niemand kan vinden, die de be kwaamheid cn do gelegenheid heeft deze functie to vervullen, dan blijkt hieruit ten stelligste, dat èf de afdceling voor monu- mentaal-decoratieve kunst aan de Rijks academie overbodig is en geen recht op bestaan meer heeft, óf dat der Commissie van Toezicht liet inzicht ontbreekt in de beteckenis der jongo decoratieve kunst van ons eigen land. Wij voor ons denken genereuzer over het belang dier kunst. Een Gestel, een Nicolaas, een Weyand, om voorloopig slechts deze te noemen, behoeven zich voor geen buiten lander te verbergen: hun verdiensten zijn zelfs meermalen in datzelfde buitenland erkend. In hun eigen land schijnen zij echter niet voldoende geóerd te worden en behandelt men hen cn anderen met hen als non-exis- tenten. Men schijnt hier, om beroemd te worden, absoluut een doodo of een vreem deling te moeten zijn! Het is te hopen dat de commissie van toezicht alsnog van de dwalingen haars weegs moge tcrugkecrcn, vóór den storm van verontwaardiging, die ongetwijfeld zou opsteken, als haar plannen verwezenlijkt werden. OPRUIENDE TAAL IN DE TRIBUNE. Vragen van Prof, Lohman beantwoord. Op de vragen van den heer de Savornin Lohman, betreffende het nemen van maat regelen in verband met den inhoud van het nummer van dc Tribune van I Juli 1934: 1. lit eft de Minister kcnni6 genomen van hot feit, dat in het nummer van 4 Juli 1934 van de Tribuno tot driemaal toe de opmerking voorkomt, dat dc bourgeoisie geen oogen-biik met rust moet worden ge laten? 2. Lijkt den Minister niet waarschijnlijk, dat tusschen de publicatie van dergelijke opruiende taal en de relletjes te Amster dam, die reeds een doode vorderden, oor zakelijk verband bestaat? 3. Is de Minister bereid, met toepassing der bestaande wetlelijke bepalingen, zoo deze hem daartoe de noodige middelen verschaffen, het zijne te doen om dergelijke openlijke ophitsing tot burgeroorlog te ver hinderen en zoo de wet hem daartoe niet de bevoegdheid geeft, ten spoedigste her ziening der wettelijke voorschriften te dien einde te bevorderen? luidt het antwoord van den heer Van Schaik, Minister van Justitie: Ad 1. De ondergeteekende heeft van den inhoud van het dagblad do Tribune van 4 Juli j.l. kennis genomen. Ad. 2. Hij is van oordeel, dat de opruien de taal in de artikelen van,genoemd dag blad de woelingen te Amsterdam bevordert. Ad 3. Ter beantwoording van deze vraag moge verwezen worden naar het optreden van de justitie, zooals dit dezer dagen heeft plaats gevonden. KRANSLEGGING TE DELFT Bij het monument van Willem van Oranje. Naar reeds gemeld is, zal de kransleg- ging bij het Monument van Prins Willem van Oranje in de Groote Kerk te Delft, ter herinnering aan den 350 jaar geleden ge- pleegden moordaanslag, op Vrijdag 27 Juli a.s. geschieden, de9 anmiddags te 1 uur. Aan deze plechtigheid zal worden deelge nomen door de Evangelische Maatschappij, de Gustaaf Adolfvereeniging, de afdeeling Rotterdam van de Algemeene Protestanten Vereeniging, den Protestanten Wereldbond en do Evangelische Bund uit Berlijn. Sprekers zullen zijn de voorzitters dezer Vereenigingen, terwijl voor den Protestan ten Wereldbond het woord zal worden ge voerd door prof. Csikesz uit Debrecen in Hongarije en voor den Evangelische Bund jdoor ds. Fahrenhorst uit Berlijn, HET CONFLICT BIJ DE H. O. V. In verband met het conflict bij de Haar- lemsche Orkest Vereeniging heeft mr. T. Mobach te 's-Gravcnhage, ten verzoeko van een 20-tal musici van de II. O. V., het be stuur dier vereeniging doen sommceren, 5 pet. te betalen van het gezamclijk salaris der 20 musici over het tijdvak van 1—11 Juli 1934, hetgeen bedoelde musici beweren minder te hebben ontvangen dan waartoe een dienstverband met de H. O. V. was aan gegaan. Voorts is het bestuur bovenge noemd aangezegd, dat de requiranten nu reeds het bestuur aansprakelijk stellen voor alle schade, welke zij zullen lijden bij oen eventueele verbreking van het dienst verband door de gerequireerdc vóór 15 Maart 1935. Gevangenisstraf van 5 maanden opgelegd Rotterdam, 20 Juli. Evcnak in andero plaatsen van ons land, is het de vorige week ook in Schiedam zeer rumoerig ge weest. De politie heeft dikwijls zeer hard handig moeten optreden cn als een nasleep uit dio dagen heeft zich vanmorgen voor den politierechter te verantwoorden gehad de 33-jarige lo6werkrnan H. K. uit Schie dam, thans gedetineerd, wien opzettelijke vernieling, wederspannigheid cn beleedi- ging van een ambtenaar was ten la6te ge legd. Verdachte nam een weinig fiere houding aan. Hij ontkende geweten to hebben, dat het op 10 Juli woelig in de 6tad was ge weest. Hij was op weg geweest naar het clubgebouw van de Roode Sport Eenheid, toen de op do Markt 6taande politic-agenten hem zeiden, dat hij niet mocht passeeren. Voordat hij gevolg had kunnen geven aan hun aanwijzingen, waren zij begonnen te slaan. Verdachte was toen in een portiek van een winkel gevlucht en daar hebben do agenten hem opnieuw geslagen. Bij het achteruit deinzen voor de klappen was de ruit gebroken. Ook zou verdachte niet ge scholden hebben voor moordenaars cn bloedhonden. Alleen had hij Moord geroe pen. De agenten van politie, die als getuigen gehoord werden gaven een andere lezing Verdachte werkt in de werkverschaffing, doch Vrijdagavond was hij in Schiedam terug gekomen. De agenten kennen ver dachte als een der voormannen van de Communistische partij, die bij geen relletje ontbreekt. Zoo was hij op 10 Juli, toen een demonstralie op de Groote Markt aange kondigd was, dadelijk gezien, hij het pu bliek, dat naar de Groote Markt was geko men. Toen do agenten het toegestroomde volk niet op de Markt, die afgezet was, wil den toelaten, doch een anderen weg wezen, was verdachte naar voren gekomen, blijk baar met dc bedoeling door zijn moedig optreden indruk op de massa te maken. Zij hadden verdachte daarop aangemaand langs een andere route zijn weg to vervol gen, doch dat had verdachte niet gewild, die in een portiek ging staan en scheld woorden naar de agenten riep. Een der agenten is daarop naar hem toegegaan om hem uit die portiek te halen. Verdachte heeft zich toen sterk verzet en den agent een schop tegen het onderlijf gegeven. Alle drie de agenten, die als getuigen gehoord werden hadden gezien, dat verdachte op zettelijk de ruit vernield had. Ook bij zijn overbrenging naar het politic bureau had verdachte zich verzet. Het O.M., waargenomen door mr. II. A. J. Reumcr bracht in zijn requisitoir een woord van lof aan de agenten, die door hun flink optreden dc opkomende onlusten hebben bedwongen. Volgens het O.M. heeft men hier te doen met een communistisch voor man, die speciaal voor de relletjes uit de werkverschaffing naar Schiedam was over gekomen. Hij had zich wegens een zieke lijke aandoening aan zijn pols een dokters briefje weten te verschaffen, zoodat hij op kosten van het Rijk naar Schiedam is kunnen reizen. Het O.M. was van oordeel, dat de bedoeling van verdachte was met het plegen van verzet tegen de politie, het publiek op te zetten. Was zijn toeleg gelukt, dan zouden dc gevolgen niet te overzien geweest zijn. Het O.M. sprak de hoop uit dat de politierechter do daden van ver dachte naar waarde zal weten te schatten en gezien in bet licht van de omstandig heden achtte het O.M. zich gerechtigd hier do maximumstraf te eischen, die het voor den politierechter kan vorderen en het ei6chte zes maanden gevangenisstraf. De politierechter, Mr. S. N. B. Halbertsma heeft de ten laste gelegde feiten bewezen geacht en een straf opgelegd van vijf maan den. De politierechter heeft er daarbij reke ning mee gehouden, dat verdachte dan weer met de feestdagen in December op vrije voeten zal zijn. DE ZILVEREN DRIEMARKSTUKKEN Worden uit hel verkeer genomen. Naar gemeld wordt, zullen de Duitsche zilveren drie-markstukken met ingang van 1 October a.s. niet meer als wettig betaal middel gelden. Tot einde December 1934 kunnen deze 3 Markstukken nog bij de Duitsche Rijks- betaalkantoren worden ingewisseld. VOORZITTER DER O. S. P. In het Huis vau Bewaring. Arasterdam, 20 Juli. Naar wij vernee- men, is de voorzitter van de Onafhankelijk Socialistische Partij, de heer P. J. Schmidt, die dezer dagen op last van den officier van Justitie werd gearresteerd, zulks naar aanleiding van verschillende opruiende ar tikelen, die hij in het partijblad der O.S.P. „De Fakkel" bad geschreven, in het Huis van Bewaring opgesloten. fTelA Slaking in de Domaniale en de Willem Sophia? Heerlen, 21 Juli. Vrijdag vond een bespreking plaats tusschen dc besturen der vier mijn\verkor6bonden. Algemeen was men hot er over eens, dat voor enkele mijnen gcon afzonderlijko regeling van loon- en arbeidsvoorwaarden kan worden toegestaan. Do Algemeene Nedcrland6chc Mijnwerkers Bond en do Neutrale Mijnwerkers Bond 6taan op het standpunt, dat geen enkele loonsverlaging kan worden goaccepteerd, evenwel willen de besturen dezer organisa ties hun leden cn respectieve bondsinstan- ties opwekken om uit 6olidarlteitsovcrwe- gingen mede op de Domaniale en de Wil lem Sophiamijnen in staking tc gaan. Nadat deze besturen de noodige volmachten van hun bondsinstanties hebben gekregen zul len de vier organisaties Maandagavond wederom in vergadering bijeen komen tot het bespreken van dc verder te ncmon maatregelen. Taak en bevoegdheid De voorzitter van den Raad van ministers heeft den volgenden brief gericht aan het Bestuur van het Werkfonds 1934. „Het is mij gebleken, dat er behoefte be staat aan eenlge meerdere preciseering van laak en bevoegdheid van het bestuur van het Werkfonds 1934, in verband waarmede de Regeering cr prijs op stelt van Haar op vatting terzake nader te doen blijken. Voorop sta, dat de beslissing omtrent de uit te voeren werken bij de Regeering be rust, zoodat de taak van het Bestuur hoofd zakelijk als vau voorbereidenden cn advi- scerenden aard moet worden beschouwd. In het bizonder zal het volgende tot dc laak van het Bestuur bebooren. I. Een algemeen' onderzoek en beoordco- ling der bij het Werkfonds ingediende pro jecten, waarbij binnen de grenzen van het beschikbare crediet, twee criteria moeten worden aangelegd: a. De uit te voeren werken zullen ortoo moeten bijdragen do economische werk kracht van het land te verstevigen. b. De uit te voeren werken zullen tot een 6ubstantleele vermindering van do werkloosheid moeten leiden, waarbij reke ning is te houden zoowel met do situatie in het gehecle land als met plaatselijke om standigheden. II. Het voeren van onderhandelingen met betrekking tot de voorwaarden, waar onder de in aanmerking komende werken zullen worden uitgevoerd. III. Het ter kennis brengen van dc Re geering, in den vorm van concrete voorstel len, van de resultaten van den voorberei denden arbeid, bedoeld onder I en II. Aan de technische voorbereiding van projecten neemt het Werkfonds dus geen deel, terwijl ook de wijze van financieren niet tot de bemoeienis van het Werkfonds behoort. Bij de sub I t/m III aangeduide werkzaam heden zal rekening zijn te houden met de herkomst van de ingediende projecten. Tc dien aanzien is in hoofdzaak te on derscheiden tusschen: 1. Rijkswerken, 2. Werken voor andere publiekrechtelijke or ganen (provincie, gemeente, enz.), 3. In* dustrieele projecten. 1. Rijkswerken. Aangezien in eerste instantie alleen die Rijkswerken in aanmerking komen, waar bij vervroegde uitvoering op den voorgrond staat,-is hiermede tevens aangegeven, welke werken tot uitvoering kunnen worden ge bracht. Het onderzoek, bedoeld la en b, zal zich dientengevolge kunnen beperken tot een overleg met den Rijkswaterstaat inzake de volgorde, waarin deze Rijkswerken tot uit voering dienen te komen. Ter informatie van het Bestuur zal van de zijde van den Rijkswaterstaat mede- deeling worden gedaan omtrent het bedrag, dat uit het Fonds voor de bovenbedoelde vervroegdo uitvoering wordt noodig geacht. 2. Werken voor andere publiekrechtelijke organen (Provincie, gemeente, enz.). Met betrekking tot deze projecten zal het Werkfonds de bovenomschreven taak ten volle dienen te vervullen. Het zal voorts bij het sub 1 bedoelde on derzoek er voor moeten waken, dat niet het oog valt op werken, welke anders toch reeds nu zouden worden uitgevoerd. Er zal dus zooveel mogelijk getracht moeten wor den die werken te entameeren, waarbij het Werkfondskarakter zich duidelijk demon streert, al bestaat er geen bezwaar, in den aanvang een ietwat milderen maatstaf te dien aanzien te gebruiken, in verband met do wenschelijkheid om reeds spoedig werk gelegenheid te verschaffen. Ook dient het zich rekenschap te geven van de financieele gevolgen dezer werken, ten einde aan de Regeering de gegevens te verschaffen voor de beoordeeling van de meest gewenschte financiering ervan. In verband met het groote aantal ont vangen voorstellen van deze tweede cate gorie is schifting ervan en toetsing aan de onder Ia en b genoemde criteria noodzake lijk. Ten einde het bestuur in staat te stellen den daaraan verbonden omvangrij ken arbeid te verrichten, i6 de Regeering bereid een vijftal ingenieurs van den Rijks waterstaat ter beschikking te stellen van het Werkfonds, waarbij zij echter nogmaals den nadruk erop legt, dat de technische voorbereiding van projecten goheel door be doelde organen zelf diont to geschieden. 3. Industrieelo projecten. Het ligt in het voornemen der Rcgocring, zooals reeds bij mondo van den minister president bij do behandlcing van het cre diet voor Werkverruiming in de Tweede Kamer werd mcdegodocld, aan het depar- tcmont van Economischo Zaken een klein bureau, behoorendo tot de afdeeling Nijver heid in te richten, dat zich zal bezig houden met dc behandeling van ïndustricele vraag stukken op tochni6ch cn oconomlsch gc- biod. Ten aanzien van industrieoio projocton zal do taak van het Werkfonds derhalve in hoofdzaak bestaan uit oen algemeene toet sing aan do onder Ia cn b genoemdo criteria on uit eon voorloopigc schifting cn rang schikking van de binnen gekomon ondor- werpen, waarvan do- vordere behandeling zal geschieden door hot bovenbedoelde bureau. Bij deze verdere behandeling zal het bureau weer gebruik kunnen makon van het advies van deskundigen in het bestuur (en Raad van Bijstand cn Advies) vertegenwoordigd of zich incidentcol blj- zondero technlscho krachten kunnon assu- meeren. De resultaten hiervan zullon daar na ter beoordeeling en bc6li6sing worden voorgelegd aan de Mlnisterieele Commis6lo van het Werkfonds. De Regeering vertrouwt, dat zij door het bovenstaando te uwer konnis te brengen, aan het geblokon verlangen tot afbakoning van uwe taak cn bevoegdheid zal hebben voldaan. EEN NIEUW BOEK OVER DE LUCHTVAART. W. van Vocnendaal, gezagvoerder bij do K. L. M., heeft oen boek goschroven, getiteld „Cockpit", handelende over luchtvaart cn luchtvaardors. Zijn collega A. Viruly leidt iet in, de kunstschilder A. M. Luijt, dio do wandschilderingen in het Hoofdkantoor dor K. L. II. aan den Hofweg tc Den Haag vor- vaardigde, teekendo er een omslag hene vens een 12-tal illustraties voor. Tiet bock verschijnt dit najaar bij den uitgevor An- dries Blitz tc Amsterdam. De 31/2% conversieleening van Zuid-Hol land is ten slotte toch niet zulk een succes geworden als waarop door breede kringen werd gerekend. De zeer groote 3/2% conver sieleening van Noord-Holland, waarmede een nominaal kapitaal van 56.343.000 gld.. 4 uitstaande leeningen is gemoeid, wordt dan ook 1% lager op 9714% gesteld. Niet zonder spanning wordt afgewacht, of de tijd hier voor reeds rijp zal blijken. Slechts een enkele maatschappij houdt er een 3^2% basis op na. In den algemeenen wedloop naar lagere rente is het 4% type nog zeer overwegend en de drang van beleggers naar iets hooger rende ment op andere soorten van materiaal wordt grooter. Nu is dc bevrediging van die wen- schen niet zoo heel gemakkelijk. In de afge- loopen week viel wat meer vraag op te mer ken naar 4% S-obl. Koninkl. Petroleum, die het tot 82% brachten. Deze koers wordt al gemeen niet te hoog geacht in verband met de gunstige kansen van het goudclausulepro- ces. Ook de 4|/^% S-obl. Bataafsche Petro leum kregen hun deel van de vraag, daar het twijfelachtig is of op 66% de gunstige proces kansen wel voldoende zijn verdisconteerd. Merkwaardigerwijs blijven Fransche obliga ties nog tamelijk verwaarloosd. De nieuwe emissie van 3 milliard francs 4% obl. 95%, binnen 50 jaar aflosbaar 140%, met een net to rendement van 5.1% wordt met ruim 4 mil liard uitgebreid voor conversie der in Octo ber vervallende bons van 1924. Deze operatie schijnt met goed succes tc zullen worden be kroond. Minder gunstige klanken werden daarente gen vernomen uit Zwitserland, waar vooraan staande bankiers en industriëelen, met klem wezen op de gevaren van het relatief veel te hooge prijspeil daar te lande. Met name de exportnijverheid en het toeristenverkeer drei gen daardoor in het gedrang te geraken. Eenigszins wankel lijkt ook de situatie in Bel gië, waar het zooveelste kabinet dc Brocque- ville zijn zooveelste machtigingen heeft ge vraagd. Het is ook zeer merkwaardig, dat de oderhandelingen tusschen de bekende Ne- derlandschc bankgrocp en België over een schatkist crediet in guldens vooralsnog zijn gestranl op de dezerzijds geëischte goudclau sule waarin België niet wil toestemmen. Frankrijk heeft de coscessie wel toegestaan bij het vermaarde crediet van 100.000.000. Zóó stabiel schijnen onze bankiers de verhou dingen binneen het goudblok ook niet te be schouwen, dat zij hun steuncredieten, zonder goudclausule, wenschen af te sluiten, ook waar het leeningen in guldens betreft. De vraag naar pandbrieven nam iets toe. Bij beoordeeling dezer kategorie wordt o.i. nog te weinig rekening gehouden met het feit, dat hypothecaire inschulden niet alleen gedekt zijn door de waarde der zakelijke onderpanden, maar ook of juist door de draagkracht der hypotheek-debiteuren zelf. In sommige gevallen waarin deze in gebreke blijven, is voor courante panden realisatie heden ten dage inderdaad moeilijker gewor den. Indien echter de meerderheid der debi teuren zonder haperen aan haar verplichtin gen blijft voldoen, dan is de waarde der onderpanden min of meer een bijkomstige omstandigheid. Intusschen is de steeds nog dalende rentevoet voor de hypotheekbanken een bijkomende omstandigheid geworden, Immers kunnen goede hypotheken niet meer GEVANGENNEMING DOOR HET HOF GEWEIGERD. Een messenstekerlj te Echt. Den Bosch, 19 Juli. Het Gerechtshof te Don Bosch bohafldeldo heden do strafzaak logon den arboider Chr. W. M. K. te Echt, dio door de Rechtbank tc Roormond van doodslag was vrijgesproken. Ilcm was n.l. ten lasto golegd dat hij op 9 April 1933 des avonds omstreeks elf uur.te Echt met een mos F. Tltmacr In den bovonrug licoft rc- stokon, waardoor hot rugpemerg word ge raakt en Titmacr daags daarna ovorlocd. Wegons gebrek aan voldoende bewijs werd do zaak nlot vervolgd, totdat In Soptombor J. Vorstraaton aan do Justitie mcdodoeldc, dat verdachte hem op 10 April bokond had, het misdrijf geploegd to hebben. Na den aanslag had het slachtoffer aan twee ge tuigen verklaard door K. van achteren to zijn aangevallen en togen den grond gesla gen, toen hij zich naar huis bogaf. Boido mannen hadden van to voren cnfó's be zocht cn hadden twist gekregen. Tltmaer was dronken. Gotulgo J. Vorstraaten deel de mode, do bekentenis van K. corst open baar gomaakt lo hebben, toon hij met hom onconigheid had gekregen.' Do vcrdachto ontkende do daad geploegd te hebben. Op grond van do getuigenverklaringen oischto do advocaat-generaal mr. Massink wegens mishandeling mot doodelijken af loop drie jaren gevangenisstraf en onmid- dellljko gevangenneming van verdachte. Nadat mr. P. Tripels het overtuigend bo- w|js in de verklaringen van Titmacr die dronken was, cn van Verstraaten, die met niemand over de bekentenis had gespro- kon, totdat hij uit wrank zijn mcdedceling was gaan doen, had ontkend, weigerde het Gerechtshof den verdachte onmiddellijk gevangen te laten nemen. Uitspraak Woens dag 25 Juli. meeste hypotheekbanken hebben nog zeer groote bedragen aan 5% pandbrieven uit staan die nog niet afgelost zijn. Voor het overige is de bcleggingssfecr ta melijk beperkt geworden, waardoor de con versies vrij spel hebben. Het jaarverslag der Koloniale Bank was in mineur gesteld, maar het balansbceld laat toch weinig twijfel aan de soliditeit der 5% obligaties, die zich dan ook tot 96% hebben hersteld. Naast de niet zeer opwekkende beschouwingen nopens dc suikersiluatie stak het verslag der Javascho Bank wel zeer optimistisch af. Het is wel juist, dat dc situatie in Indië min of meer is gestabiliseerd, maar het stabilisatie-niveau is zoo uitermate laag, en wat voor een tropisch rijk welhaast nog erger is, dc fiscale lasten zijn er zoo ondragelijk, dat van ccnlgo wel vaart op dit peil nog niet kan worden gespro ken. Van de thee alleen kan Indië niet ge dijen; de rubber is over het ergste heen (de rubberprijzen van 8 <1 10 ets per pond, gelijk in 1933, bewogen zich echter buiten iedere commercieel© mogelijkheid. Sumatratabak staat er beter voor met welwillende mede werking van het weer, maar suiker, sisal, koffie, palmolie, etc. staan nog beneden be staansmogelijkheid. Inderdaad is de export van Indië iets stijgende en de invoer dalen de. Dit verschijnsel raag echter niet onver deeld gunstig worden beoordeeld, nadcmaal de dalende importen ondanks stijgende exporten symptoom zijn van de toenemende verarming, niet in de laatste plaats door den ondragelijken fiscalen druk cn de voortge zette kortwieking der landsambtenaren. Om van de importhuizen, die te lijden hebben onder dc pénétration pacifique der Japansche détaillisten, maar niet tc spreken, Aandcelcn Lindcteves Stokvis lagen bepaald flauw op 57% als klaarblijkelijke voorafschaduwing van een verliesgevend jaar 1934. Aand. Ned. Mij. v. Havenwerken werden door dikwijls goed ingelichte zijde uit de markt genomen, waarschijnlijk in verband met het dividend ad 3% over 1934, welke uit- keering overigens een vrucht is van jaren lange conservatieve reserveeringen. De mij. Oost-Borneo zal op beide soorten aandeelen 25% afstempelen en 180.dividend op de prefs afbetalen. Daar de afstempeling de dividendrechten absoluut onveranderd laat is zij een zuiver boekhoudkundige kwestie. De gewone aandeelen zijn voor houders met eenig geduld op den duur een bezit met goede kans op een behoorlijk dividend. De berichten uit Amerika zijn hier en daar niet ongunstig. In dc petroleumnijverheid schijnt de saneering nu toch iets verder voort tc schrijden; de automobielindustrie maakt melding van wederom stijgende afzetten na de prijsverlagingen, ook de kleinhandelomzct- len vallen niet tegen; een groote maat schappij als de Colgate Palmolie hervatte de dividendbetaling wegens stijgende omzetten en winsten. Dc Bethlehem Steel zal vermoe delijk een gunstig verslag over het tweede kwartaal van 1934 publiceeren waarbij dan het preferente dividend zou zijn verdiend (achterstand 14%), ook voor de U. S. Steel worden goede cijfers verwacht, terwijl de activiteit in de staalnijverheid na een plotsc- lingen val weer in een stijgende lijn is. E«a teleurstellend symptoom blijft weliswaar de Londensche koperprijs, die verder afbrokkelt. Hier speelt de geringe koopkracht van Duitschland een rol. De Amerikaansche cif- prijzen van koper zijn ook afgebrokkeld, maar in 't hermetisch afgesloten binnenland heeft het roode metaal zich op 9 $cts. per lb. ge handhaafd. De invoer van granen zal van de thans aparte oogstmislukking missohien het gevolg moeten zijn. Graan en katoen zijn nog al aanzienlijk gestegen in prijs. De speculatie verplaatste een deel harer activiteit naar Winnipeg, waar zij niet gebonden is aan maximale dagfluctuaties. Wallslrcet zelf kan zich aan het nieuwe regiem van conlrdle nog niet goed gewennen. Dc ondertoon blijft niet slecht. Het goederen-indexcijfer is ver der gestegen, de effectenspeculalie durft zich niet te roeren: obligaties blijven zeer hoog geprijsd en zelfs komt nu een staatsleening met een rendement van minder dan 3%. Een en ander wijst op een mogeliik koersherstel der aandeelenmarkt, zoodra dc apathische stemming maar even omslaat. (NADRUK VERBODEN).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 7