POLITIEKE REDE VAN PROF. AALBERSE DE STEUNREGELING BRANDEND SCHIP IN DEN WATERWEG HEFFING OP ALLE OLIËN EEN BLOEMPOT VIEL OP STRAAT HUMORHOEKJE Het vraagstuk van de draagkracht Breda, 20 Juli. Na aanneming en vast stelling van het algemeen Partij regiem ent is in de avondvergadering van de R.K. Staatspartij van Vrijdag (de behandeling van de overige reglementen, regelende de positie van afdeelingen, provincialo en rijkskieskringen, den Partijraad, de Partij rechtspraak, benevens het kiesreglement voor de Kamerverkiezingen, aan de orde gesteld. De Zaterdagochtendvergadering werd ge houden in do Aula van het seminarie Lies bosch te Princenhage, Nadat de nieuwe Partij raad voorzitter, de lieer mr C. Goseling, de bijeenkomst had geopend, werden de aanwezigen welkom ge- hecten door den pa ter-provinciaal van het convicnt. In behandeling kwam het rapport van de commissie top bcsludeering van het pachtvraagstuk. De heer Hou ben gaf een korte uiteen zetting over dit rapport, dat inhield de richtlijnen van practische toepassing van do in een vroeger rapport opgestelde ethi sche grondslagen. Prol. Aalberse spreekt. Hierna werd het woord gevoerd door prof. Mr. Aalberse. Prof. Aalberse wees op het belang om als Katholieken bijeen te blijven en in eenheid kracht te zoeken. Spr. wilde vooral het belang naar voren brengen, om juist de jongeren deze nood zaak bij te brengen. AALBERSE. De grondslagen voor iedere gezonde de mocratie is het vertrouwen, meende spr., en vertrouwen moet er ook in de partij zijn! Dan ging spr. over tot bespreking van het nalionaal-socialisme, waar spr. vroe ger ook al tegen had gewaarschuwd. Spr. meende dat do bestrijding van het chris tendom in Duitschland reeds ver is ge vorderd. Wanneer in een land waar vrij heid is van critiek op het parlementaire stelsel dat was gebeurd wat thans in Duitschland is geschied, dan had de re geering zich bloot gesteld aan een alge- meene verachting. De groote vraagstukken van het heden, de voortdurende crisis, de werkloosheid en de steunregeling, moet men niet geschei den beschouwen, daar zij eigenlijk één ge heel vormen. We hebben een toestand van crisis, die heel lang zal aanhouden. Dat komt omdat de oorzaken ook steeds voort duren. Het streven in ieder land, ook al ziet men liet verkeerde er van, om ge dwongen het eigen afzetgebied te bescher men, maakt dezen toestand langdurig. En het gevolg van dit alles is ook in ons land een ontzaglijke werkloosheid. De middelen om de werkloosheid te bestrijden zijn: werkverruiming, werkverschaffing en steun. Ook deze drie bestrijdingsmiddelen zijn nauw verbonden, terwijl de werkver ruiming wel de voornaamste is. Zooals het nu is, wordt door de werkverruiming ech ter niet de werkloosheid verminderd, maar verschoven. Een voordeel zag spr. in het verminderen van bestellingen in het bui tenland, van producten die in eigen land even goed kunnen worden geproduceerd. Verder vond spr. het noodig, om nieuwe in- dustricn op te richten, terwijl spr. hulde bracht aan de initiatiefnemers in het Zui den, om tot oprichting te komen van een industriebank. Vervolgens ging spr. over tot de bespreking van den steun. Men moet er aan denken, dat behalve de werk- looze arbeiders, er nog meer groepen zijn van menschen die gesteund worden. In de nieuwe regeling heeft men niet alleen ge streefd naar verlaging, maar naar een goe de verdeeling van het beschikbare bedrag. Men heeft twee dingen, waar men aan moet denken: welk bedrag is noodig cn kan men dit bedrag blijven uitkeeren. Spr. vond ook den steun in ons land te laag, om dat de levensstandaard in ons land voor arbeiders nu eenmaal hoog is. Ook de hoo- ge huren maken de steunregeling niet vol doende; spr. was dan ook van meening dat men op den duur zou moeten overgaan tot wettelijke regeling van de huren. Daar naast is echter altijd de vraag van iedere regeering: wat is mogelijk. Bovendien zal er een groot bedrag beschikbaar gesteld moeten worden voor het groote aantal ge meenten die hun begrooting niet kloppend kunnen krijgen. Spr. keurde verder ten sterkste af, dat zoovele Nederlanders de belasting ontloopen door zich in het bui tenland te vestigen. In het algemeen was 1W2JC. y.an indruk dat met de nieuwe steun- regeling, diegenen die lagere loonen had den gehad en de groote gezinnen vooruit gingen. Het bedrag, dat volgens de nieuwe steun regeling zal worden uitgekeerd is, naar spr. had vernomen, 13.000.000. Gedachtenwisseling. Vervolgens werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Na het noenmaal ging prof. mr. Aalberse over tot behandeling der opmerkingen en gestelde vragen. Prof. Aalberse vestigde er do aandacht op, dat hij, waar hij heeft gewezen op het goede in de nieuwe regeling, daarmede niet wilde zeggen dat hij do gehecle steunrege ling" zoo goed vond. Op de vraag of de Ka tholieke Kamerfractie het had moeten la ten komen tot een conflict met de regee ring, antwoordde spr., dat zij dit alleen had mogen doen wanneer zij dacht dat bij het vallen van de regeering beter werk zou worden geleverd. Wat betreft vrijhandel, was spr. op het juiste moment overgegaan tot bescher ming van den buitenlandschen handel. En het is juist de Katholieke fractie geweest, die in die richting gestuwd heeft. Over de opmerking dat de belastingen nog wel kon den worden verhoogd, zei spr., dat onge twijfeld daardoor verschillende industriën in den put zouden geraken en ook de mid denstand een klap zou krijgen. En dan moet men niet denken aan een verhooging van een millioen, wan't dat zou veel te wei nig zijn. In '35 verwacht men een tekort van 85 millioen, nu kan men reeds zeggen dat de raming van de belastinginkomsten 31 millioen is, Verlaging van huur gebeurt niet omdat er bij de huiseigenaren geen enkele prikkel aanwezig is. om daartoe te komen. Wat er van de crisisbelasting zal komen, wist spr. niet. Het zal technisch een moeilijk uitvoerbare heffing blijken te zijn. Dat in devaluatie van don gulden een op lossing voor het crisisvraagstuk zou zijn te vinden, daar zal men zeer voorzichtig mee moeten zijn. Trouwens wat voor voor deel zouden de werkloozen er bij hebben Aan de stakingen in Amerika kan men zien. dat zij er inlegendeel juist nadeel van zouden hebben. Zeker zouden schulden makkelijker af zijn te betalen, maar aan de andere kant zouden grondstoffen voor de industrie, die in ons land voornamelijk worden ingevoerd, duurder worden Het speet spr. dat het devaluatie-vraagstuk zooveel hoofden op hol heeft gebracht. Spr. wees er op, dat alle landen die er toe zijn overgegaan moeite doen om uit de moei lijkheden te geraken. No een kort woord ging de voorzitter over tot het behandelen van de schriftelijk ingekomen vragen. Op een vraag of het verbod voor ambte naren om lid te 'zijn van de N.S.B uitge breid moet worden tot de S.D.A.P. ant woordde spr., dat men wat dat betreft een blindelings vertrouwen in de regeering moet hebben. De laatste vraag was, hoe het partijbestuur dacht over versterking van de weermacht. Het antwoord hierop was dat een beetjo leger en vloot veel erger kan zijn dan heelemaal geen leger en vloot. Practisch is echter uitbreiding wel lastig uit te voeren. Het Roemeensche s.s. S. F. Nicolae met een brandende lading lijnkoeken ONGELUK IN EEN CIRCUS. Op „Klein Venetië" te Tilburg. Tilburg, 22 Juli. Vanmiddag tegen half vijf heeft de 18-jarige circus-acrobaat van de Chineesche acrobatengroep, die in het cabaret 'op Klein Venetië op de ten toonstelling (e Tilburg optreedt, een ern stig ongeluk opgeloopen. Vóór iedere voorstelling liet de man zich aan zijn haren langs een kabel van de tcn- toonstellingstoren naar het attractie-terrein zakken. Vanmiddag schijnt de kabel iets gerekt te zijn. De man sloeg In vollen vaart tegen de leuning van de brug over de vijver op Klein Venetië. Met een bek kenfractuur en een beenbreuk is de man nadat het geneeskundige hulp was ver leend, naar het St. Elisabethziekenhuts overgebracht. JONGEN VERDRONKEN IN HET STRANDBAD. Hoorn, 21 Juli. In het nieuwe strandbad alhier heeft heden een ernstig ongeluk plaats gehad. Hét 10-jarig zoontje van den heer Hendriks sprong van de springplank bij den duiktoren, waar het water drie me ter diep iö. Hij verdween in de diepte cn kwam niet meer boven. Toen men hem aan wal bracht, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Dalfsen, 21 Juli. Tijdens een hevig on weer sloeg hedenavond de bliksem in de kapitale boerderij van J. Damman te Den Hoonhorst. Slechts eenig huisraad kon worden gered. Ecnige varkens en pinken kwamen in de vlammen om. De boerderij, alsmede de hooiberg, brandden tot den grond toe af. De brandweer kon slechts een bijstaande schuur redden. Zoowel gebouw als inventaris waren tegen brandschade verzekerd. JONGETJE OVERREDEN. Wolvega, 21 Juli. Vanmiddag is alhier op den Heerenveenscheweg het 7-jarig zoon tje van den heer T. Holwenta in de nabij heid van zijn woning door een auto over reden. Het knaapje werd opgenomen met een ernstige hoofdwond en gebroken bee- nen cn i6 naar het ziekenhuis overgebracht KONING VAN SIAM KOMT NIET NAAR NEDERLAND. Naar wij vernemen is het bezoek, dat ko ning Prajadhipok van Siam aan Nederland zou brengen, in verband met den hofrouw definitief afgelast. Hoek van Holland, 22 Juli. Vanmiddag is het Roemeensche stoomschip „S. F. Nicolae"' met een brandende lading lijnkoeken den Waterweg binnengcloopen. Het schip is geheel in rook gehuld. De sleepboot „Rozenburg" is ter assis tentie uitgevaren. Nader wordt gemeld: Het brandende stoomschip de „S F. Ni colae", is hier Zondagmiddag orn tien mi nuten van half vier binnengeloopen, en i: tegenover de seinpost voor anker gegaan Bergingsvaartuigen en sleepbooten zijn i de nabijheid. Men is van plan het schip in den loop van den middag tusschen Vlaar dingen en Maassluis aan den grond te zet ten. Het schip, dat op weg was van de Roe meensche haven Galatz naar Aarhus in Denemarken, heeft vanmiddag omstreeks twaalf uur, toen het zich op de Noordzee, op ongeveer 30 40 mijl afstand van den Waterweg bevond, Dirkzwager's Scheeps agentuur radio-telegrafisch ervan in ken nis gesteld, dat het brand aan boord had en op weg was naar Hoek van Holland, Men heeft toen maatregelen genomen om bij de aankomst van het schip met het blusschingswerk te beginnen. Ter assistentie liggen bij de ,.S F. Nico lae" de molorsleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Go's Internationalen Sleep dienst en het bergingsvaartuig ..Ram" van Van der Tak's Bergings Maatschappij, als mede nog eenige sleepbooten van Smit en Co. Men zal trachten met de volledige brandbiuschinrichling van de „Zwarte Zee' het vuur meester te worden. Er is nog geen beslissing genomen of het schip naar elders zal worden versleept. Door de dichte rook ontwikkeling was het uit do verte niet goed waar te nemen, in welk gedeelte van het ruim de brand woedde. Men vei-moedt echter, dat de brandende lading zich in het voorschip bevindt. Van de zijde van het publiek, dat van alle kanten nieuwsgierig samenstroomde, is de EHBO. gewaarschuwd, wplke zich, onder leiding van eetf geneesheer, direct na de aankomst van het schip aan boord heeft begeven. Gelukkig bleek, dat zich geen per soonlijke ongelukken hadden voorgedaan. De „S F. Nicolae" meet ongeveer 3000 ton D<* belangstelling, voor het blusschings werk was zeer groot. Nader verluidt, dat het schip van de Roemeensche Donauhaven Ibrail kwam en dat het behalve lijnkoeken een lading mais aan boord had. De brand is Zalerdagoch tend om tien uur, toen het schip zich in volle zee bevond, uitgebroken in ruim 3, in het achterschip. Men heeft nog getracht het vuur met eigen middelen to blussehen doch is daar niet in geslaagd. Daarop heeft men het brandende ruim met planken, dek- kleeden enz. zooveel mogelijk luchtdicht af gedekt, teneinde den brand te kunnen lo- caliseeren. Dit is met groote moeite gelukt. Toen vanmorgen de door de rookontwikke ling ontstane druk te groot werd, zijn de luiken van het brandende ruim gevlogen. Toen even later de houten schotten tus schen dit ruim en ruim vier, waarin een lading mais is opgeslagen, vlam vatten, ont stond een hachelijke situatie. Met vereen de krachten wist men het dreigende ge vaar echter te bezweren. Door het inwer pen van een groote hoeveelheid water heeft men het overslaan van het vuur naar het andere ruim weten te voorkomen. De la ding graan bleef onbeschadigd. Door den bergingsdienst werd het brandende ruim opnieuw zorgvuldig afgedekt, waarna door een der luiken een gat werd geboord, waar door een pijpleiding van de „Zwarte Zee" werd gelegd. De kapitein maakte echter be zwaar tegen bet gebruik van bluschwater, omdat hij vreesde, dat de lading graan hier door ernstige schade zou oploopcn. In den loop van den middag is het schip tot voorbij Maassluis opgestoomd. Men zou daar de verdere ontwikkeling van den brand afwachten. Overwogen werd om het schip aan den grond te zetten. F.cn defini tieve beslissing was des avonds te acht uur nog niet genomen. De rook was op dat tijd stip nagenoeg geheel verdwenen. Men hoopte het vuur spoedig meester te zijn. De blussching werd verricht met het schuim- bluschapparaat van de „Zwarte Zee", dat uitmuntend functioneerde. Toch geloofde men wel, dat met het blusschingswerk den geheelen nacht gemoeid zou zijn Te Maas sluis heeft de Rijkshavenmeestcr te Rot terdam een onderzoek aan boord ingesteld. Om half negen heeft men besloten de „S. F. Nicolae" te doen meren aan boei 25 op de rivier te Rotterdam, waarheen het schip, geassisteerd door twee sleepbooten op dat tijdstip is vertrokken. Te Rotterdam hebben verschillende auto riteiten, o.m. de wnd. havemeester en een brandweerdeskundige, een onderzoek op het schip ingesteld. Als alle vuurverschijn- selen verdwenen zijn, zullen de luiken worden geopend en zal een inspectie in het ruim worden ingesteld. Omtrent de schade kon men ons gisteravond nog geen inlich tingen geven. De oorzaak van den brand moet waarschijnlijk aan broeiing worden toegeschreven. HET AUTOVERKEER MET BELGIË. In de pers is vermeld dat de nieuwe Belgische belastingheffing op Nederland- sche auto's opgeschort zou zijn tot 1 Aug. Ter voorkoming van teleurstelling deelt de A.N.W.B. ons mede, dat deze opschor ting niet geldt voor vrachtauto's en ook niet voor taxi's, dus alleen voor personen auto's en autobussen. ERKENTELIJKHEID BETUIGD AAN OMROEPVEREENIGINGEN. Voor de reportage uitvaart van Prins Hendrik. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de vier groote omroepvereenigin gen het volgende schrijven doen toekomen. „Evenöls zulks het geval i$ geweest na bet overlijden van H.M. de Koningin-Moe der, gevoel ik ook than*.- de behoefte mijn groote erkentelijkheid te betuigen voor de uitnemende wijze, waarop Uw organisatie in samenwerking met de andere groote om roepvereenigingen de radiorapporlagc van de plechtigheid ter gelegenheid van de be grafenis van Z.K.H. den Prins der Neder landen heeft doen slagen. Ook thans zijn daardoor honderdduizen den in den lande, die niet in de gelegen heid zijn geweest de plechtigheden te aan schouwen, in 6taat gesteld deze op den voet le volgen." De minister van economische zaken heefl Vrijdag ccn beschikking genomen, waarbij met ingang van Zaterdag een heffing op alle oliën wordt gelegd cn in verband daar- medo de heffing op vet met ingang van 6 Augustus a.s. wordt verlaagd. Tot heden waren de oliën nog niet be last. Door het feit, dat de olieprijzen voort durend meer terugliepen, ontstonden steeds grootere verschuivingen van boter cn vet- gebruik naar het gebruik van oliën, waar door de maatregelen ten behoeve van zui velproducten in gevaar kwamen. De minister heeft dan ook het leggen van een heffing op alle oliën onvermijdelijk ge acht. Teneinde echter te voorkomen, dat de heffing een te zwaren druk op de bevolking zou leggen heeft de minister, de heffing op oliën op 24 ct. per Kg. bepalende, de hef fing op vetten met ingang van 6 Aug. a.s. verlaagd van 35 op 24 ct. per Kg., waardoor voorkomen wordt, dat in het algemeen de huishoudelijke uitgaven voor de bevolking onevenredig zouden worden verzwaard. Gelijk hierboven vermeld, is deze rege ling Zaterdag in werking getreden. HEVIG ONWEER BOVEN VLEUTEN Vleuten, 21 Juli. Hedenavond brak hoven deze gemeente een hevig onweder los, gepaard gaande met zware regen. Bij den veehouder van Vuren, wonende op ,,'t Ilof ter Weide" sloeg de bliksem in de hooi berg cn deze raakte hierdoor in brand. De vrijwilligo brandweer, welke gealarmeerd werd cn voor deze keer spoedig bij elkaar was (thans door een andero en betere alar mering als voorheen) kon echter niet spoe- dik uitrukken, wegens een klein gebrek aan de stoomspuit. Tevens werd do brandweer uit Oudenrijn opgebeld om zoo noodig be hulpzaam to zijn. Niettegenstaande het zware onweer en de hevige regen was deze brandweer ook spoedig ter plaatse met haar mooie motorspuit, doch zij behoefde geen dienst te doen, daar inmiddels de stoom spuit uit deze gemeente in orde was go- bracht. Dank zij de gunstige windrichting, kon de boerderij cn de schuren behouden blijven. Op het terrein van den brand was mede aanwezig de Burgemeester uit deze cmccntc J. A. Verder cn tevens de Burge meester uit Oudenrijn. Het blusschingswerk stond onder leiding van den commandant van de vrijwillige bradweer den heer J. F. Mahne. Het hooi van den veehouder was niet verzekerd. Hierbij zij nog vermeld dat veel critiek werd uitgevoerd op de vrijwillige brandweer uit deze gemeente, doch men bedenke dat de bediening van de stoomspuit geheel be rust bij de machinist, die door de gemeente wordt gesalarieerd en door deze is aange steld. Wanneer het blusschingswerk belem merd wordt door een gebrek aan de stoom spuit kunnen de leden van de vrijwillige brandweer daar niets aan doen. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Gistermiddag is bij het baden in dc Maas tegenover de kampeerterreinen te Oost- voorne de 21-jarige II. van der Pot uit Rotterdam verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. Gistermiddag is de 18-jarige K. de Nies, gewoond hebbende in de Busken Iluet- straat te Rotterdam, bij het baden in dc Schio verdronken. Zijn lijk is opgehaald en naar de ouderlijke woning vervoerd. ARBEIDSONGEVAL TE ARNHEM. Bij de in aanbouw zijnde vaste brug over den Rijn bij Arnhem i6 hedenmorgen een steiger ingestort. Een drietal arbeiders is naar beneden gevallen. Zij zijn met kneu zingen naar het Sint Elisabeth gasthuis overgebracht. De toestand van geen van drie is ernstig. Ernstig incident op den O.Z. Achterburgwal Amsterdam, 22 Juli. Op den O.Z. Achterburgwal heeft zich Zondagavond te ongeveer kwart voor zeven een ernstig in cident voorgedaan, als gevolg waarvan de politie van de vuurwapenen gebruik heeft gemaakt. De oorzaak van het gebeurde was dat uit een der huizen een bloempot Is geworpen, welke neerkwam in de on middellijke nabijheid van een passeerenden agent. De politieman, in de overtuiging, dat bet voorwerp met opzet in zijn richting was gegooid, (rok zijn revolver en loste een schot, dat door het raam van de eerste verdieping den vermocdelijkcn dader in het hoofd trof Voor het slachtoffer, een nog jong persoon, die ernstig gewond werd, door den Geneeskundigen Dienst was ge holpen. was er voor het huis een volks oploop ontstaan, welke zulk een dreigende houding aannam, dat een collega van den agent, die te hulp gekomen was, zich ver plicht zag ecnige schoten in de lucht te lossen. Dit optreden had tot gevolg dat do menigte naar alle kanten weg vluchtte De getroffene is naar het Wilhclmina Gast huis overgebracht. Nader vernemen wij, dat de verontwaar diging van het publiek verklaard zou moe ten worden uit de omstandigheid dat de bloempot niet uit het raam gegooid is, maar door een hond. die over de venster bank leunde, met een poot uit het venster zou zijn geschoven. INVOERRECHTEN VERHOOGD. Voor vee en vleesch in Frankrijk. Do directie van den Landbouw deelt me de, dat blijkens telefonisch bericht van den Rijkslandbouwconsulent te Parij6 do in voerrechten in Frankrijk op de hierna ge noemde vee- cn vleeschsoorten als volgt zijn verhoogd: Levende runderen 150 frs. per 100 Kg. Ie» vond gewicht. Levende kalveren 190 frs. per 100 Kg. le vend gewicht. Levende schapen 190 frs per 100 Kg. le vend gewicht. Levende varkens 225 fit-', per 100 Kg. le vend gewicht. Versch schapenvleesoh 260 fr6. per 100 Kg. Versch varkensvleesch 375 frs. per 100 Kg. Verscli rundvleesch 260 frs. per 100 Kg. Bevroren schapenvleesch 135 frs. per 100 Kilogram. Bevroren varkensvleesch 200 frs. per 100 Kilogram. Bevroren rundvleesch 135 frs. per 100 Kg. Tegelijkertijd is de belasting op de in voervergunningen voor levende runderen, kalveren, schapen en varkens en voor versch varaensvleesch afgeschaft, terwijl die voor versch schapen- en rundvleesch is verlaagd tot 15 frs. per 1C0 Kg. en voor bevroren rund-, schapen- en varkensvleesch tot respectievelijk 55, 55 en 30 frs. per 100 Kilogram. POOLSCHE OORLOGSSCHEPEN IN DE HOOFDSTAD. Zondagsche attractie voor de Amsterdammors. Amsterdam, 22 Juli. Vele Amster dammers. die vanmorgen hun warme hui zen ontvlucht waren en te voet of per fiets naar den IJ-kant waren gegaan, hebben de aankomst gade geslagen van vier Pool6che oorlogsschepen, welker bezoek aan de hoofdstad officieel op Maandag wa9 aan gekondigd. De flottille bestond uit het 8400 ton metende transportschip „Wilja" cn drie onderzcebooten, n.l. de „Rijs" (Lynx); „Wilk" (Wolf) cn do „Zbik" (Wilde kat). Ongeveer 12 uur hebben de vaartuigen lig plaats genomen aan den steiger van de HollandAmerika lijn. De havenmeester W. N. v. d. Poll heeft comodore Plaevski van de flottille namens het gemeentebe stuur begroet; een officier van piket deed dit namens de marine terwijl uiteraard ook het Poolsche consulaat vertegenwoor digd was. De tegenbezoeken worden eerst morgen afgelegd. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Arnhem. 22 Juli. Hedenmiddag ia in den Rijn nabij Arnhem, tegenover de stadswaarden bij het zwemmen verdron ken, de 14-jarige J. H. Jansen, die de zwemkunst niet machtig was. Na een uur is het gelukt het lijk op te halen. Weet oe, Gardine, wie hebbe mekoar nou al maande lang bij dit hek ontmoet hè, en nou wol ik oe wat vroage. O, Gartjan, wat dan Nou, ik wol oe vroage, of wie mekoar nou niet arges anders konde ontmoete, veur de veranderinge. ziet ge? (Humorist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6