AJAX WINT VAN WILLEM II HET NEUTRALE NEDERLAND TWEE DOODEN BIJ EEN MOTORONGEVAL Ernstige aanrijding te de Bilt Radioprogramma VERDIENDE 4-1 ZEGE SPANJAARDEN IN NEDERLAND Onze Postvliegers onderweg EERSTE DAG VAN DE VIERDAAGSCHE gggi Een brief van Generaal Snijders aan de Daily Telegraph The Daily Telegraph bevat een artikel van generaal C. J. Snijders, den oud-opper bevelhebber van Land- en Zeemacht, waaraan Het Vaderland het volgende ont leent: „In de Daily Telegraph is dezer dagen de aandacht gevestigd op de positie van Nederland en de huidige militaire en poli tieke situatie van Europa. De vraag is daarbij gesteld, of de Nederlandsche Re geering de noodzakelijke maatregelen zou treffen om te voorkomen, dat eenige con tinentale mogendheid gelegenheid zou krijgen Nederlandsch gebied (en speciaal de kust, met haar havens en baaien) te bezetten, met het plan dit te bezigen als een basis voor maritieme- of luchtvloot- aanvallen tegen Engeland. Zooals bekend, werden het Nederland sch© leger en do vloot op 1 Augustus 1914 gemobiliseerd. Reeds op 28 Juni waren do land- en zeegrenzen, zoowel als de be langrijke strategische punten en do kust- verdedigingsbascs, onder militaire bewa king gesteld. Op den avond van 3 Augustus was de geheele land- en zeemacht gemobiliseerd, en geconcentreerd op de strategische pun ten, gereed om tegenstand te bieden aan iedere poging tot schending van de Neder landsche neutraliteit, te land of ter zee. Toegegeven moet worden, dat de Neder landsche militaire organisatie niet sterk genoeg zou zijn gebleken om iederen aan val van een continentale mogendheid, ongeacht haar sterkte, te weerstaan. Maar het is een feit, dat de kenelijke paraatheid om de neutraliteit daadwerkelijk te hand haven, met al de ter beschikking staande middelen, er toe heeft geleid, dat de groote mogendheden de Nederlandsche neutrali teit hebben geërbiedigd. Speciaal werd de Duitschc Generale Staf er door geleid, om in den opmarsch naar België, de kotste weg door Nederlandsch Limburg lo ver mijden. Ook is het een feit, dat de strikt correcto gedragslijn van de Nederlandscho Regee ring, gedurende den Wereldoorlog tegen beide zijden van dc belligerenten, de mo gendheden vertrouwen gaf in do houding van Nederland. Zij waren ervan overtuigd, dat het bezetten van Nederlandsch terri toriaal gebied, door welke zijde dan ook, niet zou worden getolereerd, evenmin als het toestaan van eenig militair of strate gisch voordeel zou zijn te bereiken zonder het overwinnen van den uitersten tegen stand. Er kan niet do minste twijfel bestaan aan het vaste voornomen van de Neder landsche Regeering* om precies dezelfde houding aan te nemen in een toekomstigen Europeeschën oorlog! De Nederlandsche minister van Defensie verklaarde in 1933 in het Parlement: „Zou een vijandig leger, van welke zijde het ook mocht komen, pogen binnen te dringen in ons gebied, zonder onzo toestemming, dan zal het ons leger op zijn weg vinden". Zelfs in een grooten oorlog zou de balans van krachten der belligerenten merkbaar beinvloed worden door zich een wel be wapend neutraal land, het mag dan klein zijn, tot vijand te maken, indien het bereid is resoluut stelling to nemen tegen iedere poging tot onrecht en geweld. Do inzichten van de Nederlandsche Re geering met betrekking tot do kwestie der handhaving van de neutraliteit, worden gedeeld door een overweldigende meerder heid van dc bevolking. In de laatste jaren echtor heeft men in Nederland ten gevolge van de ongunstige economische toestanden drastische bezuinigingen op de militaire uitgaven moeten toepassen. Dit laatste heeft, speciaal in liet Zuiden van het land, dat het meest is blootgesteld aan een invasie bij een oorlog tusschen de geallieerde landen Frankrijk cn België ecnerzijds en Duitschland anderzijds, velen gealarmeerd, en er is een beweging gaande om verdere bezuinigingen op de weermacht te voorkomen en integendeel deze to ver sterken en in overeenstemming te brengen met het strikt noodzakelijke. De Limburgscho en Brabantscho pers heeft hiervoor een succesvolle campagne geopend. De burgemeesters in een groot aantal gemeenten in deze provincies hebben zich met een adres tot den Raad van Minis ters gewend, om drang uit le oefenen op de Regeering en haar duidelijk te maken, dat versterking van de defensieve organi satie dringend noodig is, opdat zij volledig in staat zal zijn, haar preventieve taak naar behooren te vervullen. De jaarlijkscho vergadering van de Ned. Mij voor Nijverheid cn Handel te Breda was met algemecne stemmen voor een gelijksoortige verklaring, terwijl in ver schillende steden plaatselijke comités zijn gevormd. We mogen verwachten, dat deze bewe ging een bevredigend resultaat zal hebben, en dat de huidige Regeering zich zal rea- liseercn dat, temidden van oogenblikkelijk oorlogsgevaar een platonische neutrali- teitsverklaring niet afdoende zal zijn. Dc groote mogendheden die Nederland omringen hebben er recht op, voor hun eigen veiligheid te eischen, dat hun na- buurstaat in staat is voor haar eigen veiligheid te waken." EEN TELEGRAMBESTELLER TE WATER GERAAKT. Amsterdam, 24 Juli. Een besteller van het Rijkstelegraafkantoor is hedenmiddag te half vijf, doordat hij kwam te slippen, met zijn fiets in het water van den O.Z. Achterburgwal gereden. Dadelijk waren er omstanders ter plaatse, die met behulp van reddingshaak den drenkeling op het droge braohten. Daar het slachtoffer een flinke hoeveelheid van het vuile grachtwater naar binnen had gekregen, is hij ter observatie ln het Binnengasthuis opgenomen. In volle vaart bij Voorthuizen tegen een boom gereden Barneveld, 24 Juli. In den afge- loopen nacht is op den rijksstraatweg on der Voorthuizen een doodelijk ongeluk ge beurd. De heer J. J. Th., ingenieur, met verlof uit Indië hier te lande vertoevende, had Maandag op zijn motor een tochtje ge maakt met Mej. D. uit Voorthuizen cn keer de daarvan laat in den nacht naar Voort huizen terug. Op een recht gedeelte van den straatweg ie hij tegen een boom ge reden, waarbij hij vrijwel onmiddellijk moet zijn gedood. De duorijdster werd zwaar gewond opgenomen en is naar het St. Eli6abethgasthuis te Amersfoort ver voerd, waar zij inmiddels aan do bekomen verwondingen is overleden. De oorzaak van dit ongeval zal wel niet meer zijn na te gaan, daar het motorrijwiel geheel is vernield. Een der aanwonenden hoorde in den nacht een hevige slag en ontdekte het tragisch gebeuren, waarna hij onmiddellijk politie en burgemeester waar schuwde. De heer Tb woonde te Bussum. Een vrachtauto liet de trambaan niet vrij en werd in de flank gegrepen De Bilt, 24 Juli. Hedenavond omstreeks acht uur vond op den Utrechtschen weg, in de eerste bocht van het landgoed Beer schoten een ernstige aanrijding plaats tus schen een sneltram, komende uit do rich ting Utrecht en een van Zeist komende vrachtauto. Deze auto, bestuurd door P. uit Andelst nam de bocht geheel rechts, doch liet daarbij do trambaan niet vrij. Het gevolg was, dat de vrachtauto in de flank gegrepen werd door de tram. De motorwagen van de tram werd aan de voorzijde ernstig beschadigd, terwijl de wagenbestuurder door het rondvliegend glas aan hoofd en handen werd gewond. De vrachtauto was eveneens ernstig bescha digd, terwijl de lading, bestaande uit man den met bessen voor een groot gedeelte ver loren ging. Met een takelwagen werd de auto weg gesleept, nadat het tramverkeer een belang rijke vertraging had ondervonden. De po litie maakte proces-verbaal op. EXAMENS SOEST. Soest. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen Nuttige Handwerken mej. M. P. Landman, alhier. Soest. Tot de M.T.S*. te Utreoht zijn na een examen toegelaten M. Chr. v. Lune cn W. A. v. d. Woord, alhier. DONDERDAG 26 JULI Hilversum. 1875 M. A.V.R.O. 8.01 Gramofoonmuziek. 10.01 Morgenwijding. Lezen: Lucas 8 18. Zingen: Vluchthcuvclzangen 19 1 Gezang 210 1. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Kamermuziek door het „ASoliankwartet." 11.00 Voordracht door Julia de Gruytcr: „De begrafenis van „Matantje" door Felix Timmer mans. 11.30 Voortzetting kamermuziek. 12.01 Lunchconcert door de Nieuwe Amsterdam- sche Orkest-Vereeniging onder leiding van Nico van der Linden. Accordeonmuziek door „The Hollandia Three". 2.30 Voordracht door Willem Hunsche: „Klce- foo", door F. de Sinclair. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Ds. J. H. Gunning Jhzn. spreekt voor zie ken cn ouden-van-dagen. 4.30 Pianorecital. 5.00 Voor grooterc kinderen door Gcrda Broek huizen. 5.30 Kovacs Lajos cn zu'n orkest. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.00 Cyclus „Drie Zuid-Amerikaansche gramo- foonplatenconcertcn", samengesteld cn ingeleid door Mr. H. M. Merckclbacht. II. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.35 Causerie door Prof. Dr. Ir. Stan Leurs: „Vlaanderen als toeristenland." 8.01 Nieuwsberichten Vaz Dias. 8.05 Aansluiting met het Restaurant „Royal" te Arnhem. Concert door het ensemble Pali. 8.30 Zang door „Tho Kentucky Singers". Wie zingt er mee? 8.45 Radiotooneel. Studio-opvoering van: „Wordt vervolgd." of „De onthoofding van Lou- tje." Blijspel in één bedrijf door Jean Basta. Spelleiding: Kommer Kleijn. 9.15 Zang door „The Kentucky Singers." 9.30 Kerkorgelconcert door Pierre Palla. Solist: Boris Lensky, viool. 10.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Intermezzi: Gino Bordin cn zijn Hawaiian Orkest. 11.00 Nieuwsberichten Vaz Dias. 11.10 Aansluiting met het gebouw „De Voreeni- ging" te Nijmegen. Concert door het orkest Bob White. Huizen. 301.5 M. K.R.O. 8.00 Morgcnconccrt. N.C.R.V. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. door Ds. J. v. d. Woude, Geref. Pred. 10.45 Leger des Heils-kwartiertje. (Gram. pl.) K.R.O. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L II. Perquin. 12.15 Lunchconcert door het K.R.O.-Orkest o.l.v. Pierre Reinards, als gast. N.C.R.V.' 2.00 Cursus fraaie handwerken door mej. G. Abljj. 3.00 Vrouwcnhalfuurtjc. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing door Ds. J. C. II. Romu'n. Ned. Herv. Pred. Zang: J. H. Smit Duyzontkunst bari ton Orgelbegeleiding: H. Smit Duyzontkunst. 5.00 Cursus handenarbeid voor onzo jeugd door II. J. Steinvoort. „Voor vacantie-dagen". 6.30 Liederen-recital door mevr. Sophie Both- Haas, sopraan. Aan den vleugel: mevr. Jeanne Landré. 6.43 C.N.C.-kwartiertje. «Spreker: A. Stapelkamp seer. Christ. Nationaal Vakverbond in Nederland. 7.15 Gramofoonmuziek of „een greep uit het dagelijksch gebeuren". 7.30 Weekoverzicht: „Wat er op do wereld ge beurt" door Corn. A. Grayé. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Bach-concert uit de Pieterskerk te Leiden door Leo Mens, orgel, Sam Swaap, viool. (Ter na gedachtenis aan J. S. Bach, t 28 Juli 1750 te Leipzig). 9.30 Spreker: Dr. J. J. van Wcrmcskerkcn. On derhoudsplicht." 10.00 Persbureau Vaz Dias. 10.10 Gramofoonplatcnconccrt. Brussel. Vlaanschc uitzending 321,9 M. 12.17 Gramofoonmuziek. 1.202.20 Concert door Max Alexys' orkest. 5.20 Concert door het Radiosymphonic-orkest o.l.v. Jcan Kumps. 8.20 Concert door het Salonorkest. 9.20 Concert door het Salonorkest. 10.2011.20 Gramofoonmuziek. Brussel. Franschc uitz. 483.9 M. 12.15 Max Alcxys' orkest 1.202.20 Gramofoonplaten. 5.15 Orkestconcert o.l.v. Max Alcxys. 6.35 Concert door salonorkest 8.20 Concert door dc Fanfare van Dour 10.4011.20 Gramofoonplaten. Davcntry. 1500 M. 12.20 Het Rutland Square en New Victoria-or- kest o.l.v. N. Austin. I.20 Gramofoonmuziek. (Nieuwe opn.) 2.20 Het Western Studio-Orkest o.l.v. Fr. Tho mas. 4.10 Concert door Dora David, sopraan cn Frcd Porter, tenor. 4.35 Het Belfaster Omroeporkest o.l.v. E. G. Brown. 10.00 Concert door D. Helm rich, alt cn W. Primrose, viola. II.0512.20 Dansmuziek door Joe Loss cn z\jn Band uit het Kit Cat Restaurant. Deutschlandson de r. 1571 M. 11.50 Gramofoonmuziek. 5.40 Franscho kamermuziek uit do 18 dc eeuw door Carl Bittner (cembalo), Friedhelm Wilschk (gamba) cn Bruno Masurat (viool). 7.20 Concert door het Omrocpklcinorkcst o.l.v. Fritz Klingcr. 9.20 Dansmuziek door Robert Ga^cn cn z\jn or kest. Kalundborg. 1261 M. 12.20 Concert door strjjkenscmblc o.l.v. Ander sen. 3.50 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Mah ler. 8.20 Orgelconcert door O. Ringbcrg. 8.40 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Mah ler. 9.20 Concert door Louis Preil's Instrumentaal Ensemble. 10.45 Dansmuziek door Louis Preil's Omrocp- dansorkest. 11.30 Harmonieconcert door L. Bobula. 11.45—12.50 Vervolg dansmuziek. Keulen. 455.9 M. 6.45 Concert door het Stedelijk Orkest uit Wit- ten-Ruhr o.l.v. Hugo FliegAër. 10.30 „Marsche gesungen und gopfiffen," vroo- lük programma, samengesteld door W. D. Mei nardus. 12.20 Gramofoonmuziek.. 1.20 Concert door het Wcragkamerorkcst o.l.v J. Brcucr. 2.203.05 Concert. 4.20Concert door „Die fröhlichci> Fünf", m.ra. v. Fr. Schmidt, klarinet cn E. Kirst, piano. 5.35 Kamermuziek door G. Schiil«r-Rehm, so praan, H. Faszbaëndcr, piano en R. Grote, c:!lo. Grae ner-programma. 7.20 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Kühn, m.m.v. Genia Guszalewicz, sopraan en A. Savel- kouls, bariton. Vérdi-concert. 9.20 Pianorecital door E. Grape. 10.50 Concert m.m.v. L. Daumer, viool, A. Saucr teig, fluit, H. Schafer, fagot, K. Wesel, narp, E. Kirst en W. Wielsch, piano en E. Runimel, piano. Parijs (Radio) 1648.4 M. 12.502.20 Concert door het Pascalorkest. - 8.20 Kamermuziek door het Omroepkwartct en Marg. Pifteau, zang. 10.50 Dansmuziek. Van der Aa, de keeper der Zuidelijken, niet op dreef Amsterdam, 24 Juli. Voor ongeveer 10.000 toeschouwers vond hedenavond in liet Olympisch Stadion te Amsterdam de cerate der drie kampioenswedstrijden plaats tusschen Ajax en Willem II. Het begin is vcor Ajax, die goed samen spelend het doel van v. d. Aa bedreigen Mulders en ten Have worden veelvuldig aan het werk gezet. De Tilburgsche aanvallen heben in de meeste gevallen niet veel om het lijf, daar voor zijn ze te doorzichtig van opzet. Alleen Möllcr is gevaarlijk en eenmaal lost hij een prachtig schuin schot, dat juist naast de paal belandt. Onverwacht neemt Ajax dan de leiding. Van der Aa, die tot nu toe prachtig werk heeft geleverd hij hield op magnifieke wijze er om. een kopbal van van Rccncn uit begaat dan een blunder, zooals we den sympathieken keeper maar zelden heb ben zien maken. Het spel wordt geanimeerder en wo zou den van den resteerenden tijd der eerste helft kunnen schrijven van een strijd van gemiste kansen. De aanvallen van Willem II worden ove rigens steeds gevaarlijker, niet het minst door een serie misverstanden in de Ajax- achterhocde. Het spel wordt goed open ge houden, zoowel van rechts als van links dreigen gevaren en vooral Möller heeft er zin in. Als Möller stevig doorzet en van dichtbij een schot lost, dat via den binnen kant van de paal in doel belandt, komt de gelijkmaker (1—1). Na eenige aanvallen van Ajax is het dan rusten. Tweede hel.IL Het schemert al aardig, toen om even over negen met de tweede helft een aan vang wordt gemaakt. En het spel i6 nog geen vijf minuten oud of de honderd lam pen worden aangedraaid en 200.000 kaars verlichten het terrein. Een kampioenswed strijd in den zomer bij kunstlicht Onder wel heel bijzondere omstandigheden vindt de kampioenscompetitie 1934 plaat6. Als een aanval op het Tilburgsche doel door van der Aa wordt onderschept, laat hij den bal uit dc handen vallen. Van Reo- ncn krijgt het leder, trapt ln het verlaten doel. Maar eenige Willem II-ers hebben het gevaar reeds gezien, Spijkers trapt het lo- der er nog uit, maar Volkers trapt weer op vangend keihard in 2—1. Dit alles geschiedt in zulk een snel tempo, dat van der Aa nog geen eens gelegenheid heeft gehad zich te herstellen. In de Ajax-achterhoede vlot het maar steeds niet tusschen de backs en keeper Keizer. Er ontstaan daardoor nog al eens gaten, waarvan Tilburg niet voldoende pro fiteert. De Ajax-voorhoede zit ondanks een licht Willem II overwicht niet stil. En al6 de halflinie van Tilburg mist krijgt Ten Have met een vrij veld den bal toegespeeld. Hij schiet langs den grond voor, waar Mulders is toegesneld. De Ajaxlinksbuiten legt even den bal voor het goede been en met een hard schot in den rechterhoek heeft Ajax een 31 voorsprong, met nog een kleine tien minuten voor de boeg. En 1 minuut voor het einde wordt het zoowaar 41 voor Ajax. Zoo komt het einde met een toch nog hooge zege van Ajax. Mocht K.F.C. mor genavond van Willem II winnen, dan heeft Ajax aan een gelijk spel tegen K.F.C. vol doende om kampioen van Nederland to worden. ZWEMMEN Einde Auguctus komt de club de Natacio Barcelona in Holland voer het spelen van een aantal wedstrijden. Op 22 Aug speelt Barcelona tegen Het Y te Maastricht, op 23 Augustus tegen een Kikvorschen team te Arnhem, op 25 Augus tus tegen Noord- en Oost-Noderlond te Zwolle en op 20 Augustus tegen Met Y te Amsterdam, een revanche-wedstrijd. Zooalci men zich herinneren zal heeft het Y in het voorjaar een bezoek aan Barce lona gebracht; dit is dus een tegenbezoek der Spanjaarden, dot gezien hun goede spel, voor het waterpolo in Nederland van groo., belang 16. Lawntennls. HET TOURNOOI OM DEN DAVIS- BEKER. De Interzonefinale te Wimbledon. Wimbledon, 24 Juli. (V.D.) Heden is de interzone-finale voortgezet. Begonnen werd met de partij Sydney Wood (Vereenig de Staten) tegen Crawford (Australië). De Amerikaan speelde uitstekend en won de beide eerste sets resp. met 63, 97. Tij dens de derde set. toen Wood de leiding had met 15—0, trad de regen als spelbre ker op cn moest de match worden afge broken en tot morgen worden uitgesteld. Pelikaan Rijsivoj. 19-7 Amsterdam Boedapest 19—7 Belgrado Athene Mers&matruh Cairo 24—7 20—7 Gaza Ikitbawell9 Bagdad Boeshir 237 21—7 Djask Karachi 22—7 22—7 Jodpoer Allahabad 21—7 23—7 Calcutta Akyab Rangoon 20-7 24-7 Bangkok Singapore Medan Batavia 19—7 18—7 18—7 r w Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 26 Juli. Tot dusver pas drie uitvallers Nijmegen. 24 Juli. Vanmorgen was het reeds vrroeg, n.l. om vier uur, reveille Het signaal voor het vertrek. De eerste deelnemers op 't pad- in de kazerne van de Koloniale Reserve voor vele deelnemers aan de marschen, n.l. voor diegenen, die een parcours van 55 K.M. te loopen hadden; yoor de andero tra jecten was dit varieerend tusschen een half uur en een uur later. Slechts weinigen ont braken hedenmorgen op het appèl. Volgens^ de officieel© gegevens zijn er in totaal 2972 deelnemers gestart. Het weer was voor de deelnemers bijzonder gunstig, heerlijk koel. Later brak het zonnetje door. In een goede stemming zag men de groe pen. individueelen, zoowel burgers als po litiemannen en militaren langs de wegen trekken. De conditie van de wegen was zeer goed te noemen. De belangstelling der be woners van Nijmegen was evenals anders, groot. Reeds des morgens vroeg bij het vertrek stonden zeer velen langs den weg geschaard van de kazerne. Overal wordt door de bewoners met de deelnemers mee geleefd. Verschillende firma's boden versnaperin gen aan. Reeds om half acht kwamen de eerste deelnemers door Groesbeek, waar de par- coursen zich splitsten, terwijl er een uur later een groote groep van deelnemers aan de Plasmolen aankwam. Aan deze groote rustplaatsen kan men altijd aardige tafe reeltjes zien. Meestal hebben do deelne mers, die daar rusten, aan één stoel niet genoeg en namen zij er nog een tweede bij. Men neemt een zoo lui mogelijke hou ding aan. Van hun belangstelling voor deze mar schen hadden heden generaal-majoor Nau- ta Pieters, commandant tweede divisie en generaal-majoor De Jongh. inspecteur Vrij willige Landstorm en van de Infanterie blijk gegeven. Tegen vijf uur, juist toen er een flinke regenbui losbrak, waren alle deelnemers weer binnengekomen. Slechts drie heeren waren uitgevallen. Met het oog op het groote aantal deelnemers is dit zeer gering en dit mag dus een mooi resultaat genoemd worden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 7