Wat gebeurt er in Oostenrijk? Bondskanselier Dollfuss gedood Sensationeele geruchten DÉ EEMLANDEP Een overzicht van den toestand Donderdag 26 Juli 1934 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 33 e Jaargang No. 22 Ministers gevangen genomen Begin van een Nazi- oproer ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 2.10, per maand 1 0.75, per weck (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.171/» Binnenland franco per post per 3 maanden f i.-, Afzonderlijke nummers f 0.05. FOSTREKEN1NG 47910 TELEFOON INTERG 313 PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bcwijsnummef 1 elke regel meer f 0.25. Llefdadlghelds-advertentlën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentlên „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent elke regel meer 10 cent driemaal plaatsen f I.—. Bewllcnummer extra i 0.05 In Weenen knettert weer het machinegeweer Incident tijdens radio-uitzending Weenen, 25 Juli. De Wcensche „Ravag" heeft heden legen 1 uur 's middags plotse ling het gramofoonplatenconccrt afgebro ken, nadat kort tevoren verward stemmen- rumoer en onrust te hooren waren. Daarop volgde door de radio de korte mededeeling, dat de bondsregeering afgetreden was. Dr. Rintelen zou de zaken van den bondskan selier overnemen. Sindsdien werd door de „Ravag" niet6 .verder geseind. De luisteraar hoorden ech ter luide klanken, die op kraken leken; dat 6cheen erop te duiden, dat iets ongewoons in de studio gebeurde. Men vermoedt dat een gewelddadige storing van het zendbe- drijf is ingetreden. Bij het officiecle berichtenburcau wordt verklaard, dat niets bekend is van een af treden van den bondskanselier. De mede deeling door de „Ravag" schijnt op een mys tificatie te berusten. Andere officieele instanties, zooals de bondskanselarij, maar ook de „Ravag" kon den tot dusverre langs telefonischen weg ondanks alle moeite niet bereikt worden. Van andere zijde wordt gemeld, dat de Ravag" zich in handen van Heimwehrlie- den bevindt. Ook verluidt, rlat de Ileimwehr de bonds kanselarij met machinegeweren bezet heeft. Een putsch? B e r 1 ij n, 25 Juli. Naar uit Weenen go- tneld wordt, inzake het incident in de stu dio van de „Ravag", is voor de bondskan selarij, welker deuren gesloten zijn een com pagnie Heimwehr met bajonet en machine geweren opgesteld. Er zou een Putsch plaats gevonden heb ben in de „Ravag" in de Johannisgasse. Alle militaire voorbereidingen zijn echter genomen om den Putsch te onderdrukken. In ieder geval ziet men in de straten van Weenen politie op motorrijwielen. Voor het hoofdbureau van politie en voor andere openbare gebouwen staan agenten van politie met machinegeweren en Heim- .wehrleden met opgezette bajonet. Heimwehr gemobiliseerd. Weenen, 25 Juli (V.D.). Volgens een Reuterbericht is de mobilisatie der Heim- Nvehr bevolen. Verschillende geruchten. Weenen, 25 Juli (V.D.) Over de situatie in Weenen doen de meest venschillende ge ruchten de ronde. V. Zoo wordt beweerd, dat bondskan selier Dollfuss, Fey en Ivarwinsky in het gebouw van de Bondskansc- larij worden vastgehouden. Bij deze gebeurtenissen zal ook geschoten zijn. Er bestaat ook nog onzeker heid over, van welke zijde de actie is ondernomen. Men zegt, dat leden van het bondsleger daarbij een lei dende rol spelen. Van andere zijde wordt gezegd, dat het in den minis terraad, die tegen 11 uur begon, tot ernstige incidenten tusschen Doll fuss en Fey is gekomen. Zij zouden elkaar zelfs wederzijds met arres tatie hebben bedreigd. Zooals reeds gemeld, had op dat oogen- blik een Heimwehrcompagnie het gebouw bezet en de deuren gesloten, zoodat cr geen nadere inlichtingen van de bondskanselarij waren te verkrijgen, daar ook de telefoni sche verbindingen gestoord waren. In het gebouw der „Ravag" zou de strijd voortduren. Van de straat zou met machi negeweren op het gebouw worden gescho ten, terwijl uit het gebouw handgranaten zouden worden geworpen. Over het eerste incident in het „Ravag" gebouw wordt nog gezegd, dat de indrin gers den omroeper met de revolver in de hand hebben gedwongen, te verklaren, dat de regeering Dollfuss was afgetreden en dat Rintelen bondskanselier zou zijn geworden. Bij de gevechten zouden aan de zijde der politie een doode en vijf gewonden zijn ge vallen. Er kunnen echter nog geen zekere mededeelingen worden gedaan. Strijd om het Ravag-gebouw beëindigd. Een doode en verscheidene gewonden. Weenen, 25 Juli (V.D.). De strijd om het Ravag-gebouw i6 beëindigd, nadat hij drie uur had geduurd De politie heeft een doode en verscheidene gewonden. Ook bij het per soneel der Ravag zijn gewonden gevallen. Eenige jongelui zijn bloedend uit het ge bouw gedragen en in auto's weggebracht. tfaioo* FEY. Sensationeele den aan. geruchten liou- Weenen, 25 Juli (V.D.). De meest sen sationeele geruchten doen nog steeds de DOLLFUSS. ronde. Gezegd wordt, dat een deel van de troep, die in het Ravag-gebouw is binnen gedrongen, gekleed was in het uniform van het bondsleger. Ongeveer tegelijkertijd zou een menigte de bondskanselarij zijn binnen gedrongen, de deuren hebben gesloten en machinegeweren hebben opgesteld. Dollfuss, minister Fey en de staatssecretaris voor de veiligheid, Ivarwinsky, zouden door de op standelingen gevangen zijn genomen. De opstandelingen zouden nog meester van de bondskanselarij zijn. Over het lot der an dere regeeringsleden is niets hekend. Medegedeeld wordt, dat in den loop van den middag de Wecnschc zender Bisamberg is bezet en door een dynamietaanslag is ver nield. Radio-Wecnen zendt thans over den Roscnheugel-zender. Mededeeling van den nlstsr van Justitie. mi- e Weenen, 25 Juli. (V.D.) Voor den zen der „Ravag" heeft de minister van jus- Fey en Karwinsky als gijzelaars Rebellen over de Duitsche grens Praag, 25 Juli. (V.D.) Volgens betrouw bare berichten uit Weenen heeft de putsch in de Oostenrijksche hoofdstad door natio- naal-socialisten plaats gehad. De bezetting van de Ravag is het begin geweest van een poging der nationaal-socialisten, het be wind in handen te nemen. Omstreeks 1 uur in den middag drongen nationaal-socialisten, dio gekleed waren in uniformen van de heimwehr en van de po litic, in de studio van de Ravag. Onder de bedreiging met revolvers werd de omroe per gedwongen mede te declen, dat Doll fuss en zijn regeering waren afgetreden, en dat het bewind was overgenomen door dr. Rintelen. Nadat dit was geschied trokken ongeveer 144 nationaal-socialisten naar de bondskan selarij naar de Ballhausplatz, waar zij, daar zij gekleed waren in uniformen van regulaire troepen, zonder moeite konden binnendringen. Met de revolvers in de hand hielden zij de beambten, die voor do bewaking moeten zorgen, in bedwang, en een aantal begaf zich naar de kamer van den bondskanselier op de eerste verdie ping, waar zij Dollfuss, Fey en den staats secretaris voor de veiligheid Karwinsky aantroffen. Alle drie werden gearresteerd. Dadelijk daarop werd Dullfuss weggevoerd, waarbij eenige schoten op hem werden ge lost, tengevolge waarvan hij ernstig ge wond werd en in den loop van den avond is gestorven. Daarop dwongen de nationaal-socialisten Fey, onder bedreiging met revolvers, zich ,op het balcon te hegeven en tot de op de titie, Berger-Waldcnegg, eenige mededee lingen gedaan, waarbij hij slechts sprak van de incidenten bij het Ravag-gebouw en niet over ccn bezetting van de bonds- kanselerij door een menigte, noch over een gevangenhouding van regeeringsleden. Rebellen nog in de bonds kanselarij. Weenen. 25 Juli. (Reuter). Volgens de laatste berichten word; de bondskansela rij nog steeds door de rebellen bezet. Te gen 17 uur is het leger een actie tegen de nationaal -socialisten begonnen. Gemeld wordt, dat do rebellen zich hebben over gegeven. Machinegeweren knetteren. Weenen, 25 Juli. (V.D.) De strijd te Weenen schijnt zich uitsluitend voor het Ravag-gebouw af te spelen. Voor de bonds kanselarij hcerscht rust. Ook de berichten over een vasthouden van de regeering in de kanselarij schijnen zeer overdreven te zijn. Het staat echter vast, dat de regee ring de kanselarij heeft verlaten. Waar zij zich op het oogenblik bevindt, slaat niet vast. In de bondskanselarij worden tele fonische oproepen niet beantwoord. liet plein voor de kanselarij is afgezet. Voor het gebouw der Ravag hoort men ononderbroken het geknetter der machine geweren. Van uit het ministerie van finan ciën, dat tegenover het Ravag-gebouw is gelcgep, wordt met machinegeweren en ge weren op dat gebouw geschoten. Ook wordt het ontploffen van handgranaten gehoord. Men weet nog 6teeds niet definitief, welke erocp in het gebouw is binnengedrongen. De uitzendingen der Ravag zijn hervat en schijnen plaats te hebben over het reserve- station Rosenhuegel. Een oificicelo mededeeling. Officieel wordt medegedeeld: ..De Ravag heeft haar uitzendingen hervat. Het voor het afbreken der uitzending medegedeelde bericht over het aftreden der regeering en over het overnemen van de zaken van den bondskanselier door Dr. Rintelen is on juist. Een kleine groep terroristen heeft zich van de Ravag meester gemaakt ën deze onjuiste berichten verspreid. In ge heel Oostenrijk zonder uitzondering heer- schen rust en orde." Ballhausplatz intusschen verzamelde troe pen van de Heimwehr en de politie de me dedeeling te richten, de bondskanselarij niet te bestormen. Volgens deze berichten hebben vervol gens gedurende den gcheelen namiddag on derhandelingen plaats gevonden tusschen de rebellen en de regecringstroepen, waar bij de rebellen Fey en Karwinsky als gij zelaars vasthielden om voor zich vrije af tocht te bedingen. Hierbij schijnt de Duitsche gezant als bemiddelaar te zijn opgetreden. Op dit mo ment was Dollfuss reeds overleden. Vol gens nog niet bevestigde berichton hebben de opstandelingen minister Fey toegestaan, zich nog met Dollfuss, die naar de gele salon was overgebracht, te onderhouden voordat de bondskanselier overleed. De nationaal-socialisten, die dreigden Fey en Karwinsky eveneens te zullen dood schieten, wanneer zij geen vrijen aftocht kregen, zijn tegen den avond in de gele genheid gesteld, te vertrekken. In vracht auto's zijn zij daarop naar de Duitsche grens gebracht en over de grens gezet. De minister van onderwijs, dr. Schluss- nigg heeft voorloopig de leiding van de re geering op zich rrenomen. Te Weenen is onmiddellijk de verscherpte staat van beleg afgekondigd. Na 8 uur des avonds mocht zich niemand op straat be vinden en allo- café's moesten gesloten zijn. Alle belangrijke punten der stad zijn door troepen van de Heimwehr en de politie be zet. Demonstraties zijn verboden en elke poging tot samenscholing of oproer zal standrechtelijk worden bestraft. De gezanten vergaderen. Donderdagochtend zullen de gezanten van de groote mogendheden en van de Kleine Entente bijeenkomen ter bespre king van den toestand. In regeeringskrin- gen kon men hedenavond nog geen enkele mededeeling doen over de te nemen maat regelen tot het handhaven van de orde en de rust in het land. Minister Schlussnigg heeft in zijn rede, die hij hedenavond voor de radio heeft go- houden, verklaard, dat de regeering do orde zal handhaven en de politiek van Dollfuss zal voortzetten. „Oostenrijk zal Oostenrijk blijven", aldus besloot hij. Dr. RINTELEN. Pclitiechef te Innsbruck dcod* gescheten. Innsbruck. 25 Juli. (V.D.) De chef der stedelijke politie te Innsbruck, Hickl, is vanmiddag voor het gouvernementsgebouw doodgeschoten. Men verdenkt vier jonge mannen van de daad. Voor de politie te Innsbruck is de staat van alarm afgekon digd. De openbare gebouwen zijn door de politie bezet. Dollfuss zwaar gewond? Zijn gevangenhouding staat vast Weenen, 25 Juli. (V.D.) In den loop van den namiddag verscheen minister Fey meermalen op het bal con van de bondskanselarij, be waakt door personen in uniformen van het leger. De stafchef der Heimwehr, Bodcnstcdt. een inspec teur en een Heirnwchrman begaven zich daarop in het gebouw. Volgens mededeelingen van per sonen, die een telefoongesprek van inspecteur Eibl mede zouden heb ben aangehoord, zou minister Fey hebben medegedeeld, dat bonds kanselier Dollfuss zeer zwaar ge wond is. Bovendien zou hij zijn afgetreden. Men zou een priester hebben ontboden om Dollfuss de sacramenten der stervenden te verleenen, In den loop van gisteravond be reikten ons uit Weenen tal van alarmeerende doch verwarde ba richten omtrent een opstanddie daar zou zijn uitgebroken. De voornaamste telegrammen daan omtrent vindt men op deze pagis na. Het is nog niet duidelijkwie eigenlijk de opstandelingen zijn hoe de toestand zich ontwikkelt en of de regeering inderdaad is afgetreden. Bij informatie by de Oosten rijksche legatie te Den Haag deelde men ons mede, dat be halve het Ravag-gebouw ook de bondskanselarij inderdaad door terroristen, waarvan sommige zich in militaire uniformen had den gestoken, is bezet. Ook werd ons bevestigd, dat Doll fuss, Fey en Karwinsky gevan gen worden gehouden. Star hemberg, de leider der Heim wehr, die zich in Italië ophield, is naar Weenen vertrokken. Dollfuss gedood? P a r ij s, 25 Juli. Reuter meldt uit Weenen, dat Dollfuss gedood zou zijn en dat Fey een nieuwe regeeering zou vormen. De bondskanselary weer in handen der regeering. Weenen, 25 Juli. (V.D.) Het staat thans vast, dat bondskanselier Dollfuss bij de verv/arring in de bondskansela rij, die door de terroristen was bezet, ernstig is gewond en la ter aan zijn verwondingen is, overleden. Medegedeeld wordt, dat de regeering, die tijdelijk Onder leiding van den minister van onderwijs Schussnigg staat, de situatie in handen heeft. De bondskanselarij is weer in han den der regecringstroepen. Hoe de aanslag op Dollfuss plaats vond. Men meldt ons nog uit Weenen, dat do aanslag op bondskanselier Dollfuss plaats vond na een conferentie, die hij had gehad met Fey en Karwinsky. Nog voor deze be spreking was afgeloopen drongen de als Heimwehrlieden vermomde Nazi's de kan selarij binnen, na eerst de wacht bezet to hebben. Dollfuss begaf zich naar de ver trekken van den bondspresident, en op weg daarheen moest hij de congreszaal passee- ren. Toen hij zich daarin bevond, werd de deur met geweerkolven opengestootcn, en drongen de Nazi's binnen. De eerste, die Dollfuss zag, schoot direct op hem. Hij werd gewond door een schot in den hals en een schot onder den schouder. Hij sloeg di rect achterover, en riep nog even om hulp. Geruimen tijd zijn toen do moordenaars met hun slachtoffer alleen geweest, want eerst lang daarna werd dr. Fey vergund onder geleide do zaal te betreden. De ster vende bondskanselier lag toen op een di van,, terwijl hem een noodverband was aangelegd. Het schijnt, dat Fey nog eenige woorden met Dollfuss heeft kunnen wis* selen. KARWINSKI. (Zie vervolg op pag. 21

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 1