S. H. MASSA AMSTERDAM'S RAAD IS WEER DWARS ONDERWIJSBEZUINIGING VERWORPEN AUTOTOCHT MET EEN ARRESTATIE DE SABOTAGE TE DEN HELDER UIT DE STAATSCOURANT In Wijnen een groote sorteering belegen kwaliteiten Slijterij SIGARENWINKELIERS VERGADEREN OVERSTROOMINGEN EN DROOGTE Onze Postvliegers onderweg A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TELEFOON 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE Ook de werkverschaffing; voordracht ontmoet tegenstand Amsterlam, 25 Juli. De Vrijdag avond geschorste vergadering werd heden middag voortgezet. De heer Seegers (C.P.) vraagt een interpellatie aan naar aanlei ding van dc schietpartij op Zondagavond door een agent van politie. Dc burgemees ter ontraadt dezo interpellatie, waaraan de Raad gevolg geeft en do aanvraag afstemt Bij do voordracht om het aantal open bare scholen voor gewoon lager onderwijs met 41 te verminderen vraagt de heer De Miranda of B. en W. niet naar aanleiding van het aannemen der motie-Toornstra, deze voordracht wenschcn in to trekken of een nadere verklaring wenschcn af te leggen. De heer Ketelaar (V.D.) vraagt of het niet mogelijk is de voordracht zoo te wij zigen nu do Raad de wenschelijkheid heeft uitgesproken niet 48 leerlingen per klasse toe to laton het getal 41 te wijzigen in 29 welke scholen toch opgeheven zullen wor den. Prof. Woltjer (A.R.) stelt in het licht dat B. en W. alleen bevoegd zijn het getal leer lingen per klasse te bepalen. De wethouder van Onderwijs. Dr. Vos, antwoordt, dat B. en W. nu niet 29 scholen kunnen aanwijzen. B. en W. wenschen niet aan do motie-Toornstra gevolg te geven. Do Raad heeft indertijd bepaald dat zij het aantal leerlingen per klas zullen bepalen. B. en W. kunnen aan den wensch van den Raad belichaamd in de motie-Toornstra geen gevolg geven. De Raad moet zich nu maar uitspreken; de Raad heeft zijn eigen verantwoordelijkheid maar B. en W. heb ben de hunne. Bij de replieken constateert de heer De Miranda dat de toestand langzamerhand onhoudbaar wordt. Hij verklaart dat de soc. democraten tegen alle voorstellen be treffende onderlijs zullen stemmen. De heer Ed. Polak (S.D.) noemt h^t on behoorlijk dat B. en W. tegen den zin van den Raad handelen. Het is formeel jui6t dat B. en W. het aantal leerlingen per klas bepalen, maar zij doen dit toch niet buiten den Raad om. De Raad heeft zich daar over uitgesproken. De heer Seegers (C.P.) vraagt waarom de Raad vergadert. Als hij niet. doet hetgeen B. en W. willen, dan voeren B. en W. de wenschen van den Raad niet uit of ze gaan naar booger bestuur. De wethouder zegt dat B. en W. medc- 'deeling hebben gedaan nnn Raad van het aantal leerlingen per klas. B. en W. zijn het ook eens dat 48 leerlingen onwen- schelijk is, maar B. en W. hebben te oor- deelcn of die wenschcn vallen binnen de financièele mogelijkheden. Daarom kunnen B. en W. de motie niet uitvoeren. De voordracht wordt hierna in stemming gebracht en verworpen met 20 tegen 16 stemmen. Bij de voordracht om ook over te gaan tot verhooging van het maximum aantal leerlingen per klas en van den leeftijd van toelating voor de openhare en de gesubsl dieerde bijzondere scholen voor voorberei dend onderwijs waarschuwde de wethouder voor onderwijs tegen het verwerpen van deze voordracht, omdat de nadeelige gevol gen bij verwerping veel grooter kunnen zijn voor dit onderwijs, nadat door de soc. de mocraten was verklaard dat zij zouden te genstemmen. De voordracht werd verwor pen met 19 tegen 18 stemmen. De voordracht om het vrij gebruik van boeken op de openbare scholen voor Mid delbaar en Voorbereidend hooger onderwijs af te schaffen gaf den heer Boekman aan leiding uiteen te zetten dat door dezen maatregel alleen getroffen worden de ar men onder de leerlingen. Nadat nog door enkele sprekers opmer kingen waren gemaakt zette do wethouder uiteen dat de heer Boekman zich vergist Leerlingen die voldoende examen doen voor het Middelbaar onderwijs en wier ouders niet in staat zijn het schoolgeld te betalen, worden vrijgesteld van schoolgeld en aan schaffing van boeken. De voordracht in stemming gebracht wordt verworpen met 20 tegen 18 stemmen De avondzitting. In de avondvergadering werd de behan deling voortgezet over de voorschotten be treffende werkverruiming (het 60 millioen- plan) en wel met een tweede motie van de soc. democraten om deze voordracht aan te houden totdat het resultaat bekend zal zijn van het overleg van B. en W. met de plaatselijke vakcentrales. De heer De Vries (S.D.) was van oordeel, dat het loon niet gedrukt mocht worden, zooals in het voor nemen ligt. De heer Steinmetz was van meening dat zoo spoedig mogelijk de wcrkloozen aan werk geholpen moeten worden. De heer De IIoop (V.B.) stelt in het licht 'dat de soc. democraten hier een andere houding innemen dan in de Tweede Kamer. Daar i9 hot 65-milliocnplan goedgekeurd. De heer Kitz komt er tegen op. dat de werken zullen uitgevoerd worden onder de bestaande arbeidsvoorwaarden. De heer Woudenberg (V.D.) komt er te gen op dat de heer De IIoop do houding van de soc. democraten een uitzonderlijke heeft genoemd. De nartijgenoolen van spr. hebben voor het 60-millioenplan gestemd in de Tweede Kamer, rnits de Regeering wat de loonen betreft tot overeenstemming met de vakcentrales kon komen. en De wethouder voor de Publ. Werken zet uiteen dat de Regeering poogt workloozen aan het werk te zetten. Of dit nu is werk verschaffing of werkverruiming laat spr. in het midden. Er is overleg gepleegd met do Regeering en daarbij ook ter sprake ge komen de arbeidsvoorwaarden. De Regee ring heeft die zeer uitdrukkelijk aan zich gehouden. Nu wil dc heer De Vries dat B. en W. gaan handelen tegen de zeer uit- drukkelijken wensch van de Regeering. Waar het zoo staat kunnen B. en W. met de vakbonden geen overleg plegen. Spreker wil de Raad geen oogenblik in het onzeke re laten Ook al wordt de motie aangeno men, dan kunnen B. en W. die niet uitvoe ren. Spreker dringt er tenslotte op aan de voordracht aan te nemen, want anders zal de uitvoering van de werken weer eenige maanden worden uitgesteld. Hierop volgden replieken. Dc wethouder h°eft hierop nogmaals uit een gezet dat de werken die thans worden voorgesteld niet kunnen uitgevoerd worden op normale wijze. 'Nu komt de Regeering en wil bevorderen de uitvoering van deze wer ken. Dat kan dus niet normaal en nu heeft, de heer De Miranda in de Commissie van Bijstand verklaard, dat hij zal bevorderen dat deze werken niet voor uitvoering in aan merking komen, m.a.w. hij zal ze torpedee- ren. De motie werd aangenomen met 20 tegen 17 stemmen. Politie zag excursieleider voor een berucht inbreker aan Een bekend fabrikant in een der Veen koloniale gemeenten bad. naar de „Maas bode" vertelt, onlangs het initiatief geno men tot een auto-tocht met ouden van dagen, cn hij had ruime medewerking ge kregen. Tal van auobezitters stelden hun wagens beschikbaar en de oudjes kwamen zich bij tientallen opgeven. Dc vorige weck had do tocht plaats. Ook de Drentsche hoofdstad werd aangedaan en in den speeltuin van een der hotels ver maakten de ouden zich, als stonden zc nog in ile kinderschoenen. Doch daar kwam plotseling een kink in den kabel. Dc politie verscheen ten toonee- 1c. Allerwegen schrik cn ontsteltenis Er moest een arrestatie worden gedaan. Wie Nieband minder daïl de leider van het gezelschap moest met de dienaren van den Heiligen Hermandad mee. Want hij zou de beruchte inbreker zijn, naar wien de politic in het gcheelé Noordon reeds vele maanden zocht. Nu was de goede vangst gedaan. En of de oudjes al beweerden, dat dit niet juist was en dat hun gewaardeerde leider te goeder naam en faam bekend was, en groot-fabrikant ter plaatse was en nim mer zich met dieverijen of inbrekerijen had opgehouden, het hielp niet. 't Signalement kwam volgens de politie precies overeen met dat. van den gezoche cn hij ging mee... Anderhalf uur had de politie noodig om s mans identiteit vast te stellen. Gelukkig had het incident geen storen- den invloed op het goede verloop der excur sie, en met den leider voorop werd des avonds in nog vroolijker stemming de terugtocht aanvaard. Schepeling gearresteerd die bekent Naar men aan het „Hbld." uit Den Helder meldt, is aan boord van de „Nautilus", na dat aanvankelijk enkele leden van de be manning bij het vooronderzoek werden be trokken en ter beschikking werden gehou den, zonder dat echter van voorarrest spra ke was, thans een marine-schepeling (niet- gegradUieerde) gearresteerd, die ervan ver dacht wordt de daad van sabotage (veront reiniging van de smeerolie) te hebben ge pleegd. liet onderzoek duurt nog voort. Den Helder, 25 Juli. Het onderzoek naar de aan boord van IIr. Ms. Nautilus plaats gehad hebbende sabotage, heeft het resultaat gehad, dat de in arrest gestelde schepeling heeft bekend in de voor het smeren der machines te bezigen olie te heb ben gemengd cn zand en kopersoldeer in dc metalen olie pijpen van de hoofdmachi ne te hebben geworpen. Aanleiding tot deze daad was ontevredenheid over het feit, dat aan zijn verzoek tot overplaatsing geen gevolg was gegeven. Het betreft hier een zuiver persoonlijke daad. Van eenig conflict is geen 6prake. De verdachte bevindt zich in arrest en zal waarschijnlijk voor den ze?krijgsraad terecht 6taan. Bij K.B. is aan J. P. A. Wilhelm op zijn vorzoek, met ingang van 1 October 1934, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Eibergen; is aan J. Pot, op zijn verzoek, met in gang van 1 September 1934, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Hei- en Boeicop en Lexmond, met dankbe tuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen; is toegekend de aan de orde van Oranje- Nassau verleende eere-medaille in brons aan J. Meerburg, schipper bij P. Kloos en Zoonen's werkplaatsen N.V, te Amsterdam. Havik 41 Tel. 292 De geschiedenis der Tabaks wet en allerlei mis: bruiken 's-G r a v c n li a g e 25 Juli. In de he den voortgezette vergadering van den Ned. Bond van Sigarcnwinkelicrsverecnigingen heeft het Tweede Kamerlid Henri van der Putt een overzicht gegeven van de geschie denis der tabakswet. In het aanvankelijke wijzigingsonlwerp was de accijns verhoogd zonder dat rekening was gehouden met de wenschcn der tabaksfabrikanten en win keliers. Dank zij hun krachtige actie is dat ontwerp echter gewijzigd en zijn de hef- finsperccntages verlaagd. Verkregèn zijn voorts banderollcbescherming. cadeauver bod en verscherping van de eischen voor het verkrijgen van een tabaksvergunning, waardoor thans ook de winkeliers zijn ge bonden aan do wettelijke controlemaatre gelen. Art. 17, dat aanvankelijk uitsluitend de werkplaatsen e.d. omvatte, geldt n.l. nu ook voor winkels. Tenslotte behandelde spreker de kwestie der mechanisatie van het sigaren- en siga rettenfabricagebedrijf. De toestand in het bedrijfsleven in het algemeen is van een ontredderden aard. Het belang bij export is teruggedrongen tot 20 pet. Wij zullen een meer actieve handelspolitiek moeten gaan voeren desnoods met toekenning van uitvoerpremiën. Spreker meent, dat het wel tijd wordt, dat tot een betere verdeeling van den be schikbaren arbeid wordt overgegaan. In de eerste plaats moeten de jongemannen aap het werk worden gesteld. Al te snelle omzetting van handenarbeid in machine-arbeid mag niet de werkloosheid nog vergropten; tegen dat gevaar diénen maatregelen to worden getroffen. Het is van groot belang, dat de sociale belangen door bindende overeenkomsten worden beschermd: in dien zin heeft de Minister trouwens reeds toezegging ge daan. De heer Klooster (afd. Groningen) wees erop. dat te Groningen een sigarenwinke lier loten beschikbaar stelt voor hen, die in don winkel komen, op welke loten o.a. rijwielen en belastingplaatjes genomen kunnen worden. Proces-verbaal is op ver zoek van de Groningsche sigaremvinke- liersvereeniging opgemaakt, doch de belas tinginspecteur zou hebben geweigerd, dit proces verbaal door te zenden. Do winke lier gaat intusschen met deze manier van wetsontduiking voort. Inhouding van de tabaksvergunning zou in dit geval een eind aan deze methode kunnen maken. De heer Van der Putt antwoordde, dat in een dergelijk "geval de vergunning zeer zeker geschorst zou kunnen worden in af wachting van de uitspraak der justitie. Ook andere afdeelingen hebben derge lijke ervaringen opgedaan; soms worden de loten op straat uitgereikt nadat men den winkel heeft verlaten. Geklaagd werd voorts over art. 3 der Tabakswet, volgens hetwelk een kleinfabri kant kistjes sigaren tegen legeren prijs dan dien welke met de banderolleering over eenstemt mag verkoopen De heer Van der Putt erkende, dat dit nog een leemte in de wet is, waarin zoo spoedig mogelijk moet worden voorzien. Hierna werd pauze gehouden. De heer F. L. van der Leeuw, adjunct directeur van den Koninklijken NederlancJ- schen Middenstandsbond, hield hierop een referaat, waarin hij een korte uiteenzetting gaf van zijn zienswijze, betreffende de toe treding van den Bond van Sigarenwinke- liersvereenigingen tot den Kon. Nederl. Middenstandsbond. Spreker wees erop, dat de slechte economische toestand een zeer nadeelingen invloed heeft op het midden- standsbedrijf. Een actief optreden van de vakorganisaties is geboden. Slechts door aaneensluiting van de verschillende mid denstandsorganisaties kan de vakbeweging zich tegenover de andere groepen, b.v. van fabrikanten, staande houden. Als afzonder lijke vakgroep is het niet mogelijk, de vele moeilijkheden op te heffen. Slechts wanneer de verschillende organisaties zich solidair verklaren en zich aaneensluiten tot een bond, zullen zij den strijd tegen dc moeilijkheden met kans op succes kunnen opnemen. Spreker zeide, dat het voor dezen Bond van groot belang zal zijn, toe te tre den tot den Kon. Ned Middenstandsbond om hier, gezamenlijk met de 175 aangeslo ten vakgroepen het hoofd te bieden. Overeengekomen werd. na een langdurige discussie, dat vóór 1 September a.s. van de verschillende onderdeelen van den Bond. een besluit omtrent al of niet toetre ding zal moeten worden ingediend. De voornaamste bezwaren, die door de vergadering te berde werden gebracht, waren het financieele gedeelte van de toetreding en het feit, dat, naar de mea ning van sommige leden, niet uitvoerig genoeg over de voor- en nadeelen van de zaak was onderhandeld. Besloten werd, de niet-afgehandelde agendapunten aan de orde te stellen op de op 5 September te Amsterdam te houden bondsvergadering. Iloe zijn deze verschijnselen te vetkaren? Onze weerkundige medewerker schrijft ons: In den laatsten tijd brengen de kranten lal van beTicliten over droogte in verschil lende landen naast berichten over wolk breuken eil overstroomingen in andere dce- len der aarde. Er is in deze gebeurtenissen schijnbaar tegenspraak, omdat droogte en wolkbreuken twee zeer verschillende mete orologische verschijnselen zijn, dio, wat de oorzaken betreft, elkaar uitsluiten. Hoo ie het dan te verklaren, dat over groote ge bieden geen regen valt, terwijl elders bui tengewone hoeveelhedon water uit den he mel vallen? Wij moeten hierbij onderscheid maken tueschen enkele hoofdzaken. Daar is voor eerst het verschijnsel van de groote cn langdurige droogte, die, voor zooverre uit de berichten valt op te maken, reeds lang een wereldverschijnsel is. Deze droogte om vat zeer groote gebieden, namelijk goheel West-, Midden- en Oost-Europa gedurende meer dan anderhalf jaar, met zekerheid de Westelijke en Midden-Staten van Noord- Amerika gedurende ten minste een half tot driekwart jaar en verder, voor zooverre uit de vrij schaarsche, doch veelzeggende be richten uit China en Japan valt af tc lei den, ook dezo landen wat betreft den laat sten tijd. Gedurende geruimen tijd schijnt verdei buitengewone droogte geheerscht te hebben in Zuid-Rusland en in den Balkan. Van het Zuidelijk Halfrond wordt niets ver nomen, zoodat men vooralsnog moet aan nemen, dat daar niets bijzonders aan de hand is en dat de droogt© dus hoofdzake lijk, voor zooverre bekend, over het Noor delijk Halfrond heerscht. Dit is dus één feit cn wel het voornaam- sto, waarvoor nog geen verklaring bekend 16. Naast dit groote feit staan de kleinere, de overstroomingen in Zuid-Polen en wolk breuk-verschijnselen in andere, betrekkelijk kleine gebieden. Ofschoon do overstrooming in Polen geweldig schijnt te zijn gewoest, moet zij toch worden beschouwd als een min of meer plaatselijk verschijnsel, al thans vergeleken met de groote uitgebreid heid van het droogte-gebied. De oorzaak van deze overstrooming, ecu zware regen val in het bovenstroomgebied van de Weich- sel en zijn zijrivieren, was bovendien van korten duur. De op eenmaal gevallen groote boeveelheid regenwater kon niet 6ncl ge noeg door de hoofdrivier worden afgevoerd en het duurde verscheidene dagen eer deze watermassa op haar weg naar zee het eind punt bereikte. Deze zware regenval was liet gevolg van het voorbijtrekken van een actieve depres sie over Polen. Overigens was in den laat sten lijd de activiteit van de depressies niet groot. Wèl kwam het hier en daar tot do ontwikkeling van zwakke- onweersdepres sies, die ook hier en daar tot wolkbreuk- achtigè regens aanleiding gaven, maar deze verschijnselen 6trekten zich niet uit over groote gobieden. Het is bovendien een nor maal verschijnsel, dat in het warmste ge deelte van den zomer in verband met ster ke temperatuurverschillen in dicht naast elkaar gelegen streken lokale onwedens tot ontwikkeling komen, die plaatselijk zeer hevig kunnen zijn cn dan zware regens brengen, die den indruk kunnen wekken alsof algemeen regen is gaan vallen. In werkelijkheid zijn dezo verschijnselen van weinig beteekenis tegenover de groote uit gebreidheid van de droogte. Intusschen schijnt toch in den laatsten tijd de actie in den dampkring iets toege nomen te zijn, tengevolge waarvan dan toch hier en daar veel regen is gevallen. Daar dit echter grootendeels kan worden toege schreven aan den invloed van het hoogsei zoen met de hoogste temperaturen en sterk ste témperatuurtègenslellingen, kan het pas later blijken of dc groote droogte aan het voorbij gaan is. Voor Nederland geldt dit alles evenzeer. In Juni vielen op verschillende plaatsen den derden en vijf-en-twintigsten zware regens, maar dit waren onweersregens in verband met kleine onweersdepressies en zij vielen plaatselijk. Van een algemeen heérschen- den regentoestand was in den laat6ten tijd Pelikaan Rijstvog. 19-7 Amsterdam 25-7 Boedapest 19-7 Belgrado Athene 24—7 Mersamatruh Cairo 20—7 Gaza Rutbawells 23—7 Bagdad Boeshir 21-7 Dj ask 22—7 Karachi 22—7 Jodpoer 21—7 Allahabad 23—7 Calcutta 20-7 Akyab Rangoon 24-7 Bangkok 19—7 25—7 Singapore 18-7 Med an Baf a vin 18-7 r v 25—7 25—7 Vertrek van bet eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 2 Augustus. noch in ons land, noch over groote gobie den in Europa sprake. (Nadruk verboden). OPDRACHTEN AAN BELGISCHE KUNSTENAARS. Gustaaf van de Woestijne en Anto Carto. Dezer dagen werd gemeld, dat de Belgi sche Senaat besloten had, twee wandtapij ten te Mechclen te bestellen en twee borst beelden van het koningspaar te laten ma ken. Naar het Handelsblad vernoemt, heb ben de Vlaamsche decoratieschilders Gus taaf van de Woestijne, een broeder van wij len den dichter Karei van do Woestijne en zijn Waalsche collega Anto Carte opdracht gekregen, do ontwerpen voor deze wandta pijten te vervaardigen Zij zullen onderschei denlijk den intocht van Koning Albert in 1918 te Brussel en do troonsbestijging, van Koning Leopold III voorstellen. De tapijten zullen tezamen frs. 400.000 kosten, waar van frs. 330.000 alleen zullen worden uit betaald aan arbeidsloonen en honoraria voor de beide kunstenaars. Daar de werk loosheid in de tapijtweverij te Me ch el en zeer groot, is, wordt deze bestelling be schouwd als een belangrijke werkverschaf fing. De vervaardiging van de borstbeelden van Koning Leopold en Koningin Astrid is opgedragen aan den Vlaamschen beeld houwer George Minne en aan den Waal- sclien beeldhouwer Egile Rombauix. De borstbeelden zullen frs. 50.000 per stuk kosten. OP HOOP VAN ZEGEN ALS FILM. In September begint de ver- filming. Het Handelsblad verneemt dat de film regisseur Benno gewacht heeft op de terug komst van Willem van der Veer uit Suri name (waar hij met zijn „Dietse Spelers", speciaal het echtpaar Mulder-Stekelenburg veel succes heeft geboekt), om hem te enga- geeren voor de film „Op Hoop van Zegen". Willem van der Veer, die jarenlang in dit stuk de rol van Geert heeft gespeeld, zal in de film als reeder Bos optreden. Aanvang September begint de verfilming in de stu dio's van Cinetone aan de Duivendrecbtsche kade bij dc hoofdstad. VLAAMSCHE FRESCO'S ONTDEKT. Te St. Truiden (Belg. Limburg) in de kerk van het voormalig begijnhof, zijn fresco's voor den dag gekomen, zoo verneemt de „N. R. Ct.". Het moet Vlaamsch werk zijn uit de 14de of de 15de eeuw; de eene schil dering stelt voor het, „Sterfbed van Maria", de andere de „Kroning der H. Maagd". ONZE MODERNE MEUBELEN MAKEN UW HUIS GEZELLIG EN GEVEN ER EEN SPECIAAL CACHET AAN. ELK MEUBEL IS VAN DEGELIJKE CONSTRUCTIE EN KEURIG AFGEWERKT. BEEKENST. LAAN 10 OPGERICHT 1909 Wé Hé, baas, Je el Is uitgekomen (Humorist),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6