MEDEDEELING BIJKANTOOR TE AMERSFOORT H. M. Koene Jzn. GEEN VRIJGESTELDEN IN DEN RAAD WETSONTWERP INGEDIEND „DOOD WATER" GEREED GEKOMEN BOUWSTOFFENHANDEL „AMERSFOORT" VRACHTAUTO BOTST TEGEN STOOMTRAM VILLA IN AANBOUW AFGEBRAND F 36 ONDER CONTROLE Onze Postvliegers onderweg GEHEIME BRANDERIJ Massa's Schillen Massa's Voorburg Massa's Advocaat Woninginrichting en Kunstnijverheid Torenstraat nO.l hoek Plantsowi-West FABRIEKSBRAND TE HILVARENBEEK ADVERTENTIËN ABONNEMENTEN J. LAMBRECHTS P. PIJPERSSTRAAT 10 en Oude Soesterweg 93 Wijziging en aanvulling van de Kies: wetde Provinciale wet en de Gemeentewet Een wetsontwerp is ingediend met bo vengenoemde strekking. In de toelichting wordt o.m. gezegd: Zoowel bij de algemeene beschouwingen omtrent de Rijksbegrooting 1934 als bij de behandeling van hoofdstuk V dier begroo ting zijn met betrekking tot de kieswet van de zij do der Tweede Kamer opnieuw ver schillende punten ter sprake gekomen, wel ke reeds eer een onderwerp van overleg hebben uitgemaakt. Verschillende opmer kingen, gemaakt in het voorloopig verslag over laatstgenoemd hoofdstuk heeft de mi nister van Binnenl. Zaken ernstig overwo gen. Hij gaf het voornemen te kennen, van het resultaat te doen blijken ter gelegen heid van de voorziening, die de Kieswet toch op enkele details behoeft. Naast bedoelde details zijn de volgende onderwerpen door den minister meer in 't bijzonder overwogen: a. de bestrijding van liet voorkomen van vele kleine partijen; b. het al of niet afschaffen van den op to rnst.pl iebt; c. uitsluiting van het lidmaatschap der lagere vertegenwoordigende lichamen (Prov. Staten, Gemeenteraad) van personen, die te zeer aan de verleiding bloot staan om de belangen der groep, waartoe zij behooren, to stellen boven het algemeen belang. ad a. Na liet ondeudelijk bevonden hebben van allerlei andere middelen, heeft de mi nister hier gedacht aan het cischen van een aantal stemmen, voldoende om reeds bij eerste tocdeeling drie zetels te verwerven. Zoodanig middel verdraagt zich met het systeem der evenredige vertegenwoordiging. Deze overweging, de bevordering van de mogelijkheid tot vorming van een parle ment, dat uit levensvatbare deelen is sa mengesteld en waarin voor momcnteele bo- langenpolitiek niet aanstonds plaats is, heeft den minister geleid tot het voorstellen van zulke regeling. Daarnaast meent de mi nister, dat nog plaats is voor een poging om do verkiezingen reeds van den aanvang af in rustiger banen to leiden. Daartoe is zijn keuze gevallen op het stelsel van de waarborgsom 250). ad b. De minister etclt zich ten deze op het standpunt, dat alles wat naar stem- dwang zweemt, ook onder het huidige kies stelsel ongcwenscht is. Echter hebben alle pogingen, in dit opzicht do Kieswet to wij zigen, tot dusver schipbreuk geleden. Er blijkt ten deze in de Kamer een controvers te bestaan. De minister meent, dat, met het oog op de taak van het tegemvoordigo ka binet, het thans niet de aangewezen gele genheid is, zijnerzijds met betrekking tot dit vraagstuk van principieelen aard voor stellen te doen. ad c. liet komt den minister in verband met gerechtvaardigde critiek, dio op den be- staanden toestand wordt geoefend, zeer wcnschelijk voor, dat ten aanzien van het vraagstuk der z.g. vrijgestelden als leden van bestuurscolleges thans een regeling wordt getroffen. Voor toepassing van die regeling op de beide Kamers der Staten-Generaal zou wij ziging van de Grondwet noodzakelijk zijn. Daarom kon de vraag, of zij voor die Ka mers wen6chelijk is, hier buiten beschou wing blijven. In de Provinciale en de Ge meentewet worden echter de in dit verband noodige wijzigingen en aanvullingen voor gesteld. Nu tegenwoordig naast de ambte lijke aanstelling, de tewerkstelling op ar beidsovereenkomst naar burgerlijk recht in ruime omvang in den Overheidsdienst pleegt voor te komen, komt het wenschelijk voor, op dit punt een gelijke voorziening te treffen. Overwogen is voorts de wenschelijkheid, van het lidmaatschap van de lagere verte genwoordigende colleges mede uit te sluiten personen, die ondersteuning ontvangen van Maatschappelijk Hulpbetoon. In verband met de daarbij gerezen vraag of de uitslui ting van zoodanige personen zich wel vol ledig verdraagt met de Grondwet, heeft de minister gemeend, daarvan te moeten af zien. Voorts wordt een regeling voorgesteld, welke beoogt, tegemoet te komen aan de bezwaren, welke nieuw benoemde leden van de Tweede Kamer, wier woonplaats buiten het Rijk in Europa is gelegen, uit dien hoof de kunnen ondervinden met betrekking tot het tijdig indienen van hun geloofsbrieven Voorgesteld wordt een regeling te treffen, volgens welke de betrokkene een gemach tigde aanwijst. Tenslotte bevatten de artt. VII en VIII van het ontwerp een wijziging van do artt. 50 en 50a met betrekking tot de volgorde, waarin de nummering der lijsten plaats heeft. Deze nummering geschiedt than6 in de volgorde door het lot te bepalen. Volgens do voorgestelde regeling biedt de wet, zon der zolf harerzijds tusschen de lijsten en de in de lichamen vertegenwoordigde par tijen verband te leggen, aan die partijen ge- gelegenheid om naar eigen goedvinden en naar gelang van de sterkte van hare ver tegenwoordiging, zich in het volgnummer barer candidatenlij6ten te openbaren. Zoo zal den tijdens de verkiezing zitting hebbenden leden van het lichaam, waarvoor de verkiezing wordt gehouden, gelegenheid worden geboden invloed uit te oefenen op de volgorde, waarin de lijsten worden ge nummerd, n.l. door inlevering bij het cen traal stembureau van een verklaring, waar bij zij een groep van lijsten, oen stel gelijk luidende lijsten of een op zichzelf staande lijst voor een" voorkeurnummcr aanbevelen De volgorde waarin die lijsten voor een nummer in aanmerking komen, wordt be paald naar het aantal leden, te beginnen met het hoogste, hetwelk de onderscheide ne lijsten voor een voorkeurnummcr heeft aanbevolen. Première ie Venelië De Nederlandsche film „Dood Water", welke onder regie en produclieleiding van Gerard Rutten door de „Nederlandsche Filmgemeenschap" vervaardigd is is ge heel gereed gekomen. De hoofdrol werd vervuld door Jan Musch; belangrijke rol len door Jules Verstraete, Johan Schilthuy- zen, Max Croiset, Teo de Maal, Bels Ra- nucci—Beekman, IJelga Gogh en prof. dr. Willem Mengelberg en het „Concertge bouworkest" verleende zijn muzikale mede werking. De wereldpremière zal plaats vinden op 16 Augustus a.s. gedurende het Internationale Filmfeest der „Biënnale" in Vcnctic. CONTINGENTEERING VAN TOUW. De Staatscourant van hedenavond zal een Koninklijk Besluit bevatten, waarbij de in voer van touw wordt gecontingenteerd. Dczo conlingenteering bevat: a. garen van hennep, ongetwijnd; b. koord, touw en meer dan eendraads garen van zaohte hennepvezel, alsmede koord en touw van jute. Voor beide groepen i6 het contingent be paald op 80 van het gewicht van den gemiddelden Invosr in 4 maanden in de ja ren 1931, 1932 en 1933. De bepalingen gelden van 1 Juli tot 1 November. DOODELIJK ONGEVAL IN DE MIJNEN. Heerlen, 27 Juli. Hedenmorgen vroeg heeft op de bovcngrondschc werken van de Staatsmijn Maurits te Lutlerade een doo- dclijk ongeluk plaats gehad. De houwer P. J. J. Jacobs, die tijdelijk bovengrondscli werk verrichtte, geraakte bij het lossen van kolen bekneld tusschen do grijpers van een loskraan en een wagen, die gelost werd. De man is eenige uren later in het ziekenhuis te Sittard overleden. Jacobs was 35 jaar oud, ongehuwd en woonachtig te Maastricht. CRISIS ZUIVEL CENTRALE. De Crisis Zuivel Centrale maakt bekend, dat, behoudens tusschcntijdsche wijziging, voor de week van 29 Juli t.m. 4 Augustus, de prijs van het Crisisbotermerk en van de vervoervergunning voor buitenlandsche bo ter is vastgesteld op 1,per K.G. BRAND TE NOORDWIJKERHOUT. N o o r d w ij k e r h o u t, 21 Juli. In den afgcloopcn nacht is door tot nu toe onbe kende oorzaak brand ontstaan in de bol lenschuren van den heer De Winter te Voorhout. De brandweer kon geen water geven, in verband met de droogte. Woon huis en schuur zijn totaal in de asch ge legd. De inboedel cn een groote hoeveel heied bollen gingen verloren. Do 6chade wordt door verzekering gedekt. G. C. BARON VAN ASBECK f Oud:voorzitter van de Alge meene Rekenkamer "s-G ravenhag e, 27 Juli. Op bijna 78- jarigen leeftijd is hier ter stede overleden G. C. baron van Asbeck, oud-voorzitter van de Algemeene Rekenkamer. De thans ontslapene werd 16 Augustus 1S56 geboren. Na eenigen tijd werkzaam te zijn geweest als surnumerair bij de poste- ►rijenij, trad liij op 1 October 1S75 in dienst van de Algemeene Rekenkamer als klerk. In October 1S79 werd hij benoemd tot adjunct-commies, in Mei 1885 tot com mies. In 1S86 tot do functie van hoofdcom mies bevorderd, trtd bij in dien zelfden rang op als afdeelingschef, waarna in 1891 zijn benoeming tot referendaris volgde. In 1901 verkreeg baron v. Asbeck den per soonlijken titel van raad-adviseur. Bij Kon. Besluit van 22 Januari 1902 werd de thans overledene tot secretaris van de Algemeene Rekenkamer benoemd. Deze functie bleef hij vervullen tot hij in 1908 tot lid van dit hoogc college benoemd werd. Toen in 192S jhr. mr. v. Reenen als voor zitter aftrad, werd baron v. Asbeck diens opvolger. Als voorzitter is hij toen werk zaara gebleven lot 1 Januari 1934. Hij trad toen af als gevolg van de wijziging der Comptabiliteitswet, die het aantal leden van de Algemeene Rekenkamer terugbracht tot drie. Baron v. Asbeck was ook sinds 1910 Ka merheer i.b.d. van H.M. de Koningin en tot aan zijn dood voorzitter van den Hoogen Raad van Adel. Bij zijn aftreden als voorzitter van de Rekenkamer werden zijn langdurige dien sten jegens den Lande beloond door zijn bevordering tot Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau. Te voren was hem reeds de onderscheiding toegekend van rid der in de orde van den Ned. Leeuw. De begrafenis van het stoffelijk overschot is Dinsdag a.s. half 3 op de Algemeene Be graafplaats te 's-Gravcnhage, Vraagt prijzen bij Kantoor en opslag: Hoogstraat boek Berg en Dalstraat, Amersfoort Teleloon 1762 Na B nor J. P. J. v. d. DONK, Langestraat 21. TeL 992. Een 58:jarige vrouw gedood Wellerlooy (Limburg). 27 Juli. Op den Rijksstraatweg alhier heeft hedenavond een ernstig verkeersongeluk plaats gehad, dat het leven heeft gekost aan een 58-jarige passagiere van de stoomtram van de lijn VenloNijmegen. Door tot nu toe onverklaarbare oorzaak is omstreeks zeven uur op genoemden weg een groote, met fruit geladen vrachtauto, waarin twee personen gezeten waren en welke op weg was naar Maastrict. waar de wagen thuisbehoorde, in volle vaart tegen de stoomtram, welke uit Venlo kwam, op gereden. De botsing was zoo hevig, dat de zijwand van den personenwagen, waartegen do auto is opgevlogen, geheel werd inge drukt cn versplinterd. De 58-jarige mejuf frouw Willemse uit Bergen (Limburg) raak te tusschen de wrakstukken van den ver nielden wagen bekneld en werd zwaar ver minkt. Een been werd haar afgekneld, ter wijl het andere op een groot aantal plaat sen brak. Zij is spoedig na het ongeluk be zweken. In den wagen bevonden zich nog elf andere passagiers, dio er echter allen gelukkig goed zijn afgekomen. Voor een deel zaten deze personen aan do andere zijde dan de ongelukkige, terwijl eenigen op het balcon hadden plaats genomen. De tram, dio behalve uit den locomotief, be stond uit een personenrijtuig en twee goe derenwagens, reed na do botsing nog on geveer vijfentwintig meter door. alvorens tot stilstand to komen. De laatste goede renwagen is door den schok omgekanteld en dwars over den rijweg komen te liggen, waardoor het verkeer goheel werd ge stremd. De auto is geheel vernield Men mag van geluk spreken, dat de beide in zittenden. er zonder letsel zijn afgekomen Dokter Thiolen uit Arcon was spoedig na het ongeluk ter plaatse. Zijn hulp mocht echter niet meer baten, want de zwaar ge wonde vrouw, die in stervenden toestand verkeerde, is eenigo minuten na den komst van den geneesheer overleden. De politie heeft een onderzoek naar het gebeurde in gesteld en de auto in beslag genomen. De tram heeft later de reis voortgezet en in den loop van den avond is ook de omge slagen wagon weer in de rails gebracht. Men begrijpt niet hoe do botsing is kunnen geschieden, aangezien het ongeluk op een recht stuk weg is gebeurd, waar de ruim te groot genoeg was om de tram te pas- seeren. Laren, 27 Juli. Hedenmiddag omstreeks drie uur brak brand uit in de in aanbouw zijnde villa van den heer Ro:yaards aan den Nieuwen Rijksweg to Laren. In het huis, dat op het leggen van eenige leidingen na, gereed was, bevonden zich eenigo loodgieters en electriciens. Plotse ling ontdekte een hunner, dat het rieten dak in brand stond. Direct werd de politie gewaarschuwd, dio de brandweer alar meerde. Intusschen waren do werklieden met het blusschingswcrk begonnen. Niet tegenstaande het brandvrije riet, waarmee de villa gedekt is geweest, stond het huls toen de brandweer arriveerde, reeds in lichter laaie. Na geruimen tijd met drie stralen op de motorspuit water te hebben gegeven werd men het vuur meester. De villa, waarvan do muren nog staan, brand de geheel uit. De heer Rooyaards, die mo menteel in Canada verblijf houdt, is ver zekerd. De schade is aanzienlijk. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. EEN BOTSING, DIE GOED AFLIEP. Amsterdam, 27 Juli. Op den hoek van de Stadhouderskade en de Van der Ilelststraat heeft vanavond een botsing plaats gehad tusschen een autobus met kinderen uit Utrecht en een vrachtauto. Aanvankelijk lieten do gevolgen van deze botsing zich nog al ernstig aanzien, daar de schok hevig was en de kinderen, door den schrik bevangen, overstuur waren. Het bleek echter, dat geen der kinderen eenig letsel had bekomen. Ook de beide chauffeurs waren er vrij goed afgekomen. De bestuurder van de vrachtauto had een wonde aan het been, terwijl die van de autobus in het gelaat licht gewond was. Beiden zijn naar het Tesselschade-zieken- huis overgebracht. Na verbonden te zijn, konden zij weer huiswaarts keeren. Beide auto's waren ernstig aan den voorkant be schadigd. UITBREIDING VEERDIENST GORINCHEM—SLEEUWIJK. De K.N.A.C. bericht, dat van 28 Juli af tot en met 3 September a.s. op werkdagon gedurende de drukste uren (van 's morgens 7 tot 11 uur en 'e middags ven 3—7 uur) met twee veerbooten zal worden gevaren. Van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart. Proefnemingen hebben de verwachtingen overtroffen Amsterdam, 27 Juli. Naar wij ver nemen, is de F. 36, het groote viermotorige vliegtuig, dat de Kon. Luchtvaart Maat schappij bij de Fokkerfabriek alhier heeft besteld, sinds ongeveer een week onder de controle van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart. Waarschijnlijk zal dr. ir. H. J. v. d. Maas, ingenieur-vlieger bij genoemden dienst, de volgende week enkele vluchten o.a. voor wetenschappelijke proeven met dezen geweldigen Fokkervogel ondèrnemen. Eeni ge kleine veranderingen, die men beter verfijningen zou kunnen noemen, zijn in middels reeds aangebracht. Met dat al mag verwacht worden, dat de F. 36 met zijn comfortabele zit- en slaap gelegenheid binnen zeer afzienbaren tijd in het bezit van do K.L.M. zal overgaan. De proefnemingen, welke de Fokkerfabriek zelf mot het toestel heeft verricht, hebben de verwachtingen overtroffen en waren zelfs beter dan die met de F. 20 („Zilver meeuw"), weike ook een prototype was. Zoo zijn de prestaties van de F. 36 beter geweest dan op papier was berekend. Fen inwoner van Rhenen stookte op Vreeswijk alcohol Vreeswijk. Door de politie te Rhe nen en Vreeswijk is in samenwerking met de ambtenaren der Invoer en Accijnzen te Vreeswijk en Utrecht een geheime bran derij ontdekt in een boerderij te Vreeswijk. De eigenaar van de branderij, een inwo ner uit Rhenen, had te Vreeswijk een ge deelte van een schuur gehuurd en daar zijn installatie opgesteld en ingemetseld. Op 't oogenblik van de ontdekking stond het bedrijf stil, omdat de eigenaar zich el ders bevond voor het ondergaan van eeni ge weken straf wegens het hebben van een geheime branderij. De geheele installatie is door de Fiscus gesloopt, terwijl de aanwezige ketels en kuipen in beslag zijn genomen en gedepo neerd bij den Ontvanger der accijnzen te Utrecht. De eigenaar zal worden vervolgd. Mr. H. ZILLESEN 80 JAAR '6 G r a v e n h a g e, 27 Juli. Mr. H. Zil- lesen, oud-griffier van de Eerste Kamer, vierde heden in goede gezondheid zijn 80en verjaardag. Reeds vroeg in den ochtend bereikten hem te zijnen huize «an de Delistraat tal van bloemstukken, waaronder een groot bloemstuk van de Eerste Kamer, vergezeld van een schrijven van gelukwen6Ch, met de handteekeningen van de leden en het bureau dier Kamer; voort bloemenhulde af zonderlijk van het lid der Kamer, den heer S1. v. d. Bergh, één van oud-staatsraad mr. Harte van Tecklenburg en versoheideno schriftelijke en telegrafische gelukwen6chen w.o. een brief van het krijgsgeschiedkundig archief van den generalen 6taf, een tele gram van de Haagsdie Journalisten Ver- eeniging, enz. Na den middag, omstreeks 2 uur. kwa men de ambtenaren en boden van de Eer ste Kamer den jubilaris de hand drukken. KOEIENDIEF GEARRESTEERD. Nabij Heusden. Heusden, 27 Juli. Den laatsten lijd werden herhaaldelijk gevallen van koeien- diefstal geconstateerd, met het gevolg, dat de marechaussee een uitgebreid onderzoek instelde. Dit leidde vanmorgen tot de ar restatie van den veehandelaar J. L. uit Wijk en Aalburg, een plaatsje in do omge ving van Heusden. L. werd verdacht van diefstal van twee koeien uit een weide te Wijk. De koeien zouden Woensdagmorgen j.l. omstreeks 4 uur uit de weide zijn ge haald en per vrachtauto zijn vervoerd naar de veemarkt te Ettcn. Daar werden de beesten verkocht. L. werd na oen voorloo pig verhoor op transport naar Den Bosch gesteld. Men vermoedt, dat men met deze arrestatie een goede vangst gedaan. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Twee knaapjes gewond. Oud dorp, 27 Juli. Donderdagavond keerden de knechts C. Koote en A. Verduin met een vrachtauto van de firma Vermaas van Middelharnis naar huis terug. Op den kruisweg te Ouddorp slipte de wagen en sloeg over den kop. Het voertuig kwam in een bijna droge sloot terecht. Achterin den wagen reden mee de tien jarige Klaas Vermaas en de tienjarige Schilperoort. Beide jongens werden uit den wagen geslingerd en ernstig gewond. In ernstigen toestand zijn zij in het ziekenhuis te Dirksland opgenomen. De auto, die zwaar beschadigd is, is door de politie in beslag genomen. De beide knechts kwamen met den schrik vrij. BELASTINGCARNETS. De B. B. N. (Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland3) deelt ons mede, dat de Minister van Financiën dezen bond gemach tigd heeft tot afgifte van internationale be lastingcarnets. Oehoe 26-7 26—7 27—7 Amsterdam Boedapest Belgrado Athene Mers&inalrub Cairo Gaza Butbawell» Bagdad Boeshir Djask Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta Akyab Rangoon Bangkok Singapore Medan Batavia 27—7 26—7 25—7 25—7 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 2 Augustus. Oe drie onovertrefbaren: HAVIK 41 TELEFOON 292 Schoenenfabriek in de asch gelegd Tilburg, 27 Juli. Vanmiddag even na twaalf uur is brand uitgebroken in de schoenfabriek van do firma van den Borke en Jacobs to Ililvarembeek. Het personeel was juist gaan schaften toen de meester knecht op do bovenverdieping plotseling vlammen zag. Hij trachtte nog met de in do fabriek aanwezige bluschmiddelen het vuur te stuiten, doch dit mocht niet ge lukken. Snel breidde de brand zich uit en spoedig stond do fabriek in lichter laaie. De brandweer van Hilvarenbeek, die spoedig Ier plaatse was verschenen, riep dc hulp in van de brandweer van Tilburg. Intusschen had een naast de fabriek gele gen woning, bewoond door de familie van der Zanden, reeds vlam gevat cn ook dit huis was spoedig een vuurzee. De brandweer greep den brand krachtig aan, maar kon niet verhindoren dat de fa briek en de woning van v. d. Z. totaal in de asch werden gelegd. Een drietal wo ningen aan de overzijde van de fabriek ge legen, had reeds vlam gevat, doch met vereende krachten slaagde men erin de vlammen te dooven en de woningen te be houden. Alle machines der fabriek zijn een proo! van het vernielende element geworden, ter wijl de voorraden, waaronder ongeveer 6000 paar afgewerkte schoenen, geheel ver loren gingen. De schade is uit den aard der zaak aan zienlijk en wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Persoonlijke ongeval len kwamen niet voor. Op de fabriek werk ten 40 man personeel. WILLEM FAASSEN. Amsterdam, 26 Juli. Naar wij verne men is de tooneelspeler Willem Faassen, die voor het ondergaan van een operatie eenige maanden in het ziekenhuis ver pleegd werd, gisteren genezen ontslagen. worden ook aangenomen door ons

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6