rAMERSFOORTSCH DAGBLAD ORDE IN STIERMARKEN HERSTELD Zaterdag 23 Juli 1934 33e Jaargang No. 24 DR. RINTELEN OVERLEDEN DERDE BLAD Maarschalk Lyautey overleden TOENEMEND AANTAL HITTESLACHTOFFERS GROOTE VLIEGRAMP NAAR HET EINDE DER STAKINGEN? Oostenrijksche vluchtelingen aan de Duitsche grens gearresteerd We enen, 27 Juli. (Reuter). In een semi- officieele mededeeling wordt er op gewe zen, dat in de eerstvolgende dagen in de samenstelling van de bondsregcering geen wijzigingen zullen wórden aangebracht. Om redenen van piëteit jegens den vermoorden kanselier streeft rnen er naar in het poli tieke leven van Oostenrijk rust te doen in treden. Bovendien is de kwestie van een regeeringsreorganisatie volstrekt niet drin gend. Starhemberg heeft de leiding over de regeeringszaken, d.w.z. over de functies, die Dollfuss na de laatste reorganisatie der regeering in zijn band had vereenigd. Dit zijn de bondskanselarij, do buitenland- sche politiek, do veiligheid, het bondsleger en de landbouw. - Striemende woorden van de Times. Londen, 27 Juli. (V. D.) De Times van heden kan geen woorden vinden, fel ge noeg om den lafhartigen moord op Dollfuss te geeselen en hen te brandmerken, die daarvoor verantwoordelijk moeten worden geacht. Vooral het feit, dat den bondskan selier medische en geestelijke bijstand werd geweigerd, boezemt het blad bizondere afschuw in. liet volledige verhaal, dat pas geleidelijk bekend is geworden, maakt, dat de naam nat.-6ocialist in den neus van de wereld stinkt! Een systeem, dat met zul ke methodes bloeit, boezemt overal afschuw en walging in. De waarheid schijnt te zijn, zoo vervolgt het blad, dat er zoowel in Oostenrijk als in het Saargebied en het Me- melgebied een groeiende afkeer ontstaat te gen een nauwe vereeniging met den staat, die geworden is tot het land van de poli tieke gangsters. Nog geen interventie van Italië. Londen, 27 Juli. (V. D.) De Romeinsche correspondent van de Times schrijft, dat het ten zeerste onwaarschijnlijk moet wor den geacht, dat Italië op eigen initiatief verdere démarches zal verrichten. Tot dus ver'schijnt geen overleg gepleegd te zijn tusschen de Italiaansche regecring en ver tegenwoordigers van de vreemde mogend heden in Rome. Men verwacht echter, dat te Rome of elders tusschen de belangheb bende mogendheden zal worden beraad slaagd. Geen tusschenkomst van Genève Genève, 2 7 Juli. (Reuter). Het door een Engelsch blad verspreide bericht uit Parijsche bron, volgens hetwelk de volken bondsraad zou bijeenkomen in de volgende week, in verband met de gebeurtenissen in Oostenrijk, wordt door het volkenbonds commissariaat, nadat dienaangaande in lichtingen ingewonnen zijn te Parijs, Rome en Londen, gementeerd. Men gelooft in vol kenbondskringen niet, dat de volkenbonds raad in deze aangelegenheid bijeengeroepen wordt, daar het een binnenlandsche poli tieke aangelegenheid betreft. Men neemt aan, dat wanneer een internationale stap mocht gedaan worden, dezo waarschijnlijk zou geschieden door de groote mogendhe den, dus zonder tusschenkomst van den volkenbond langs directen weg. Genève, 27 Juli. (V. D.) De plaats vervangende secretaris-generaal van den volkenbond heeft het volgende telegram aan den Oostenrijkschen bondspresident ge zonden: Diep ontroerd door den misdadigen aan slag, die tot den dood van bondskanselier Dollfuss heeft geleid, verzoek ik de Oosten- rijksche regeering in eigen naam en in naam van den volkenbond de diepste deel neming en de uitdrukking der smartelijk ste sympathie te aanvaarden. Von Papen zal de Daitsche regeering bij de begrafenis vertegenwoordigen. B e r 1 ij n. 27 J u 1 i. (V. D.) Von Papen zal de Duitsche regeering vertegenwoordi gen bij de teraardebestelling van den Oos tenrijkschen bondskanselier Dollfuss. De benoeming van Von Papen tot gezant We enen, 2 Juli. (Reuter). In verband met de hier in omloop zijnde berichten omtrent de benoeming van den Duitschen vice-kanselier von Papen tot bijzonderen gezant te Weenen wordt van officieele zijde verklaard, dat tot dusver bij de Oostenrijk- sche regeering de gebruikelijke desbetref fende diplomatieke stappen nog niet zijn gedaan, zoodat het voor de Oostenrijksche regeering niet mogelijk is een standpunt te bepalen inzake het plan om Von Papen naar Weenen te zenden. De Oostenrijksche regeering heeft derhalve tot dusver nog geen enkele verklaring afgelegd. Buitengewone zitting van den Weenschen gemeenteraad. Weenen. 27 Juli. (Reuter) Burgemees ter Schmitz heeft naar aanleiding van den dood van bondskanselier Dollfuss den Weenschen gemeenteraad voor een huiten- gewone zitting Dijecn geroepen. Heden zijn op alle stedelijke officieele gehouwen zwar te rouwvlaggen uitgehangen. DE MOORDENAAR VAN DOLLFUSS. Weenen, 27 Juli. De Reichspost meldt, dat de moordenaar van Dollfuss de 35-jari- ge Panetta is. Rouwproclamatie. Weenen, 27 Juli. De Oostenrijksche Bondsregeering heeft de volgende rouw proclamatie gepubliceerd: De Oostenrijksche Bondsregeering maakt het diep schokkende bericht bekend van het overlijden van haar onvergetelijkcn leider Bondskanselier Dr. Engelbert Doll fuss, eerste-luitenant der reserve, drager van talrijke ordeteekenen, enz. die op 25 Juli 1934 als slachtoffer van trouwste plichtsvervulling en onverwoestbaren dienst voor zijn vaderland door een sclian delijken moordaanslag op zijn 42ste jaar is gevallen. Om ongeveer 15.45 uur be ëindigde hij zijn door den edclsten geest gedragen leven. Het stoffelijk omhulsel van den in het hiernamaals opgenomene. zal Zaterdag om 14.30 uur, na de eerste inze gening voor het Raadhuis van de stad Weenen worden overgebracht naar de Me- tropolitaansche kerk St. Stephan, daar plechtig worden ingezegend en dan op het Ileitzingcr kerkhof voorloopig worden bij gezet. De generaals van het Bondsleger hebben onder leiding van den Staatssecretaris voor Legerzakcn, generaal-majoor Zechner aan de baar van den dooden Bondskanse lier uit naam van de gewapende macht, een krans neergelegd. Wie wordt Bondskanselier? Weenen, 27 Juli. Naar verluidt zal in de kwestie van de vorming der regee ring en in het bizonder in de kwestie van benoeming van een nieuwen bondskanse lier begin volgende week een beslissing vallen. In politieke kringen verluidt, dat onder de toonaangevende figuren tot dus verre nog geen overeenstemming is be reikt over den persoon van den nieuwen bondskanselier. Er schijnen nog groote te genstellingen te bestaan die nog niet zijn overbrugd. Op den voorgrond der bespre kingen staan thans naar een veelverbreide opvatting in politieke kringen, de vroegere minister van oorlog generaal Vaugoin als eventueel toekomstig bondskanselier, ver der de eerste burgemeester van Weenen Schmilz, vice-kanselier vorst Starhemberg, minister van onderwijs Dr. Schuschnigg en minister Dr. Ender. De orde in Stiermarken hersteld. Weenen, 27 Juli. Omtrent den toe- 'stattd~im.de bpndslaTideh werd hedenmiddag medegedeeld dat de orde en rust in Stier marken over het algemeen hersteld is. De bondspolitie verzamelt thans de wapenen, die voor het grootste gedeelte vrijwillig door de rebellen worden afgeleverd. Gisteravond zouden in eenige plaatsen van Karinthië nog ongeregeldheden zijn ontstaan, die echter nog in den loop van den nacht door binnenrukkende troepen werden onderdrukt. Bij St. Veit en bij Wolfsbach zou de landspolilio opkomende ongeregeldheden hebben moeten onder drukken. Het persbureau van de Oostenrijksche Heimatschutz deelt mede: De zuiveringsactie in Stiermarken is in hoofdzaak beëindigd. Sterke Heimatschutz- afdeelingen uit Opper-Öostenrijk. Salzburg en Neder-Oostenrijk hebben in vereeniging met do Heimatschutz uit Stiermarken de grensgebieden van oproerlingen gezuiverd. Het verkeer is bijna overal hersteld. In Stiermarken heeft de Heimatschutz 30 dooden gelaten. In Karinthië hebben op talrijke plaatsen gevechten met samenge- hooptc opstandelingen plaats gehad. De Heimatschutz wordt ondersteund door de Heimatschutz uit Oost-Tirol en heeft vele plaatsen reeds gezuiverd. Te Annabicbl zijn bij do gevechten 9 rebellen gedood, ter wijl een lid der Heimatschutz ernstig ge wond word. In het land is alles rustig even als in Opper-Oostenrijk. Neder-Oostcnrijk, Tirol, Vorarlbcrg en Burgenland. Oostenrijksche vluchtelingen aan de Duitsche grens ge arresteerd. P a s s a u, 27 Juli. Aan de landsgrens bij Kollerschlag hebben Oostenrijksche vluchtelingen getracht de Duitsche grens te bereiken. Daarbij heeft zich een schiet partij ontwikkeld met zwaar gewapende heimweerlieden. Acht vluchtelingen bereik ten deels gewond de Duitsche grens, waarbij zij drie douanebeambten, die hen wilden tegenhouden, overmeesterden en over de grens sleepton. De Duitsche grenspolitie verscheen on middellijk ter plaatse en arresteerde de Oostenrijksche vluchtelingen. De Oosten rijksche ambtenaren werden weer terug gebracht naar de Oostenrijksche grens- autoriteiten. Geen onderbreking van het verlof van Engelsche am bassadeurs. Londen, 27 Juli. Naar verluidt zul len noch de Engelsche ambassadeur te Berlijn noch de Engelsche ambassadeur in Rome hun vacantia, die zij op. het oogen- bliik in Engeland doorbrengen, afbreken om naar hun posten terug te keeren. In verband met de gebeurtenissen te Weenen heeft dc Hongaarsche zaakgelas tigde te Londen een bezoek gebracht aan het departement van huitenlandsche zaken. Von Rinfelen overleden, Weenen, 27 JulL (Reuter). Officieel wordt medegedeeld dat Von Rintelen is overleden. Von Papen bij Hitier. Berlijn. 27 Juli (Reuter). Gemeld wordt dat Von Papen te Baireuth pen bezoek heeft gebracht aan Hitier en dat hij naar Berlijn zou terugkeeren voor bij naar Wee nen vertrekt. Do Italiaansche troepen san de grens. Rome, 27 Juli. (Reuter). Gemeld wordt, dat de Italiaansche troepen aan de Oos tennjksche grens, ten getale van 40.000 man, op hun post zullen blijven tot de toe stand in Oostenrijk weer als normaal is te beschouwen. In het midden en het Noor den van Italië bevinden zich nog 100.000 man in staat van mobilisatie, in verband met de jaarlijksche manoeuvres, die op 1 Augustus beginnen. Men gelooft thans, dat Italië niet bij Duitschland zal protesteeren, maar dat bet de voorkeur zou geven aan een internatio nale energieke demarche. Nieuwe strijd aan den Pyhrnpas en bij Villach? Weenen, 27 Juli. (V.D.) Het Linzer Volksblatt meldt uit I-Iinterstoder, dat 500 zwaar gewapende opstandelingen pogingen hebben gelaan om door te dringen tot Windischgarst, den uitgang van Opper- Oostenrijk naar den Pyhrnpas. Een sterke afdeeling regeeringslroepen verspert bun echter den weg. De opstandelingen zijn in gesloten in de smalle vallei van Ilin- terstoder. Uit de provincie komen particuliere me- dedeelingen, volgens welke bet verzet hier en daar zou zijn herleefd. Op een punt, C K.M. ten zuiden van Villach zou de Taucrn- baan zich in handen der opstandelingen bevinden, die daar groote verschansingen zouden aanleggen cn in het bijzonder liet station Moelbruecke tot een steunpunt zouden trachten te maken. Er komen ook berichten over strijd bij St. Veit aan de Glan cn op de heuvels van Villach. Villach be vindt zich inlusschen in handen der regee- ringstroepen. Deze berichten zijn niet officieel beves tigd. Arrestatie van drie promi nente fiQuren. Weenen, 27 Juli (V.D.) Te Weenen zijn in den loop van Vrijdag gearresteerd do president van den Oostcnrijksch—Duit schen Volksraad, directeur-generaal Neu- bacher, prof. Ilugelmann en de directeur- generaal van de Alpineii-Montan Gescll- schaft, dr. Apold. EckenienLs van een der moordenaars? Weenen, 27 Juli. (Reuter.) Een der in de Bondskanselarij gearresteerde nazi's, die ervan verdacht wordt, bij bet doodschieten van Dollfuss betrokken te zijn geweest, zou verklaringen hebben afgelegd, die een bekentenis inhielden. Het kabinet bijeen Weenen, 28 Juli. (V.D.) Vrijdagavond kwam het Oostenrijksche kabinet bijeen in een zitting die geopend werd met een her denking van den bondskanselier Dollfuss- Minister Stockingcn deed inededeelingen over het resultaat van de lijkschouwing, waarna rapport werd uitgebracht over den algemeenen toestand, waarin geconstateerd werd dat op enkele uitzonderingen na in het geheele land rust en orde heerschten. Spoorwegverkeer functionncert normaal. Een spoedige ministerieele commissie werd ingesteld ter bestrijding van de terreur, onder voorzitterschap van Starhemberg, en als leden de minister van justitie Werger, staatssecretaris Karwinsky en minister Fcy en de staatssecretaris voor de veilig heid Sehner. In een na afloop gehouden persconferentie werd verklaard, dat hieruit wel blijkt hoe alle geruchten over een arrestatie van Fey uit de lucht zijn ge grepen. Volgens voorloopige gegevens zou bet bondsleger bij gevechten in Stiermarken twee officieren cn zeven man verloren heb ben, terwijl 4 officieren en zes man zwaar gewond waren. Het totale verlies van het bondsleger zou 26 30 man bedragen, de verliezen der vrijwillige afweercorpsen zijn nog niet bekend. Er doen nog steeds de geruchten de ronde, dat op verschillende plaatsen in de provincie gevochten zou wor den, volgens andere geruchten zouden dc opstandelingen zich steeds terug trekken wanneer regeeringstroepen naderen. HET TURKSCH-ITALIAANSCHE INCIDENT. Italiaansch protest, Rome, 27 Juli. (V.D.) Zooals bekend hebben eenige dagen geleden Turksche doilauebeambten twee Italiaansche vis- schersbooten beschoten, waarbij een der zeelieden werd gedood. In verband daarmede beeft de Italiaan sche gezant te Ankara bij den Turkschen minister van buitenlandsche zaken gepro testeerd cn cr den nadruk op gelegd, dat zijn regeering zich verdere stappen voorbe houdt al naar gelang van liet resultaat, dat bet door do autoriteiten van Rhodus inge stelde onderzoek zal hebben. MEVR. STAVISKY BLIJFT IN ARREST. Parijs, 27 Juli. (Reuter). De rechtbank heeft het verzoek van Mevr. Stavisky, om voorloopig in vrijheid te worden gesteld, geweigerd, daar dit niet in het belang zou zijn van het onderzoek. Mevr. Stavisky blijft derhalve in arrest. Parijs, 27 Juli. (V.D.) Maarschalk Lyau tcy is Vrijdagmiddag overleden. Maarschalk Lyautey is 17 November 1851 te Nancy geboren. In 1912 werd hij be noemd tot resident-generaal van Marokko. In deze functie beeft hij niet slechts de verdediging van Marokko georganiseerd, maar bij heeft zich ook grooto verdiensten verworven door zijn bestuur en de econo mische openstelling van het land. In De cember 1916 werd hij benoemd tot minis ter van oorlog. Reeds in Maart 1917 echter bad er in do Kamer een conflict plaats tus schen h?m en de radicalen. Lyautey vroeg toen zijn ontslag als minister en keerde on middellijk naar Marokko terug. In het jaar 1925 vroeg hij ook zijn ontslag als resident generaal van Marokio. MAARSCHALK LYAUTEY. Ne «-York, 2G Juli (Reuter). De ontzag lijke hittegolf in de Verecnigde Staten heeft tot dusver in de staten van bet Wes ten en liet Midden ruim 1100 slachtoffers geëischt, waarvan alleen in den staat Mis souri reeds 312, in Illinois '254, in Ohio 114. Hier en daar is regen gevallen, doch deze beeft slechts weinig verlichting gebracht. New-York, 27 Juli. (Reuter). Het aan tal der tengevolge der ontzaggelijke hitte gestorvenen, is thans gestegen tot 1361. GEEN OVERSTRCOMINGSGEVAAR VOOR DANZIG. Danzig, 26 Juli. (V.D.) In den beneden loop van de Weichsel is bet water zoo sterk gestegen, dat in bet gebied van den vrijstaat bijna alle veren den dienst heb ben moeten slaken. De weiden tusschen de buiten- cn de binnendijken zijn over stroomd; het vee moest in veiligheid wor den gebracht Er bestaat geen vrees voor overstrooming van de binnendijken op het gebied van den vrijstaat, daar de loozing van het -hoog© water in zee vlot verloopt De overstroOmingen in Polen. Een gift van de Italiaan sche rereering. Warschau, 23 Juli. (V.D.) De commis sie voor de hulpverleening aan de slacht offers van de jongste overstroom ingsramp in Polen heeft ccn brief ontvangen van den Italiaanschen ambassadeur to Warschau, die mededeelt, dat Mussolini hem namens de Italiaansche regecring ccn bedrag van ^200.000 zloty beschikbaar beeft gesteld voor de hulpverleening aan de slachtoffers van den watersnood. WERKHERVATTING IN WOL- KAMMERIJEN. Parijs, 2G Juli. (V.D.). Vertegenwoordi gers van de eigenaars der wolkamrnerijen te Roubaix en Tourcoing in Noord-Frank rijk, die onlangs hun bedrijven hebben stopgezet, hadden Donderdag te Parijs een bespreking met den minister van handel Lamoureux. Deze zegde toe, dat hij alles in het werk zou stellen om dc moeilijkhe den voor den uitvoer van Frnnsche wollen goederen ui' den weg te ruimen, waarna de fabrikanten in bpginsel besloten hebben met ingang van 31 Juli a.s. de wolkamrne rijen weer in bedrijf te stellen. CHAUFFEURSTAKING IN MEXICO. Mexico, 27 Juli. (V. D.) Gistermiddag zijn de chauffeurs alhier uit protest tegen do verhooging van de gasolineprijzcn in staking gegaan. Zij zetten liet geheele ver keer in de binnenstad stil. Op verschillende punten is het tot botsingen met dc politie gekomen, zoodat verscheidene personen werden gewond. Ongeveer 100 chauffeurs werden gearresteerd, doch later weer op vrije voeten gesteld. TEGEN HET FASCISME IN ENGELAND. Londen, 27 Juli. (V. D.) Het luchtvaart ministerie heeft een order uitgevaardigd, waarbij bet wordt verboden, dat fascisten in groepen getraind worden in clubs, die staatssteun krijgen. Wèl mogen fascisten individueel worden getraind. DUITSCHE VLOOTMANOEUVRES. Kiel, 27 Juli. (V.D.) In de Oostzee zul len op 28 Augustus groote manoeuvres der Duitsche vloot worden gehóuden, waaraan bijna alle eenheden zullen deelnemen.' NASPEL VAN HET GEVAL-DILLINGER Uit een raam der 19e vor. dieping gesprongen. New York, 26 Juli. (V.D.). In do bu reaux der federale justitie, die te Chicago op de negentiende verdieping van een wol kenkrabber gelegen zijn, is Donderdag een man James Probasco genaamd, uit het raam gesprongen. Probasco was gedag vaard om een verboor te ondergaan, aan gezien de regecring had vernomen, dat Dil- linger en eenigen zijner medeplichtigen in Probasco's woning een chirurgische behan deling hadden ondergaan om bun uiterlijk zoodanig to veranderen, dat zij onherken baar zouden worden. Dc justitie zoekt ook naar den medicus, die dezo operatie zou hebben verricht. Passagiers en bemanning allen om het leven gekomen Stuttgart, 27 Juli. (Reuter). Het ZwU- serscho verkeersvliegtuig Curtiss Condor is hedenmorgen in do nabijheid van de grens in Tuttlingen door tot dusver nog onopgehelderde oorzaak neergestort. Het vliegtuig vloog in brand. Aan boord bevon den zich acht passagiers cn een bemanning van drie koppen. Omtrent hun lot is nog niets bekend. Tuttlingen, 17 Juli. Inzake het on geluk van een Zwilsersch verkeersvlieg tuig nabij Stuttgart, kan nog nader wor den gemeld: Hedenmorgen tegen 10 uur vloog het ge wone verkeersvliegtuig Zürich—Stuttgart, van do „Schweizerische Luftverkehrs Ge- sellschaft" boven Tuttlingen. Van een hoog te van ongeveer 1000 Meter stortte het toe stel plotseling door onbekendo oorzaak neer en kwam terecht in een bosch, waar het volkomen vernield gevonden werd. Do motor vond men op ongeveer 1 K.M. af stand van de plaats waar het vliegtuig was neergekomen. Ver in den omtrek la gen do vleugels en stukken metaal. Van de inzittenden Éonden tot dusverre vier personen dood geborgen worden. Het log boek van den piloot toondo als laatsto no titie: Zürich 9.25, 1500 Meter hoogte, weer helder, wolkeloos. Twaalf dooden. Tuttlingen, 27 Juli. (V.D.) Bij bet neerstorten van het Zwitsersche verkeers vliegtuig zijn 12 menschen om het leven ekomen, n.l. 9 passagiers, een piloot, een radio telegrafist en een stewardess. Onder de passagiers bevonden zich een vrouw cn een driejarig kind. Zes der passagiers wa ren Duitschers. De plaats van het ongeluk is afgezet door S.A.-mannen cn brandweer. San Francisco, 26 Juli (V.D.). Voor het eeröt sinds bijna drio maanden begint de st-ikingstocstand in de haven aan do Westkust eenigszins op te klaren in ver band met het feit, dat de havenarbeiders met overweldigende meerderheid hun slem- men hebben uitgebracht ten gunste van federale arbitrage voor al hun punten van conflict met de werkgevers. Bij de stem ming werden 6388 stemmen uitgebracht vóór arbitrage en 1471 tegen. Staat van beleg in Minneapolis. N e w - Y o r k 26 Juli. (V.D.) In Minnea polis is door den gouverneur de staat van beleg afgekondigd, daar de stakende vracht autochauffeurs geen gevolg hebben gegeven aan het ultimatum om binnen 24 uur het werk te hervatten. GROOTE BRAND TE MERSEBURG M c r s e b u r g, 26 Juli. (V.D.). Donder dagavond tegen half negen brak in de Engelhard-brouwerij te Merseburg een groote brand uit, die zich tengevolge van den krachtigen wind snel uitbreidde en de mouterij met eenige duizenden centenaars gerst in de asch legde. Tegen middernacht was men den brand, dien men tot één vleu gel had weten te beperken, meester. Een grooto voorraad gerst, 50.000 centenaars mout cn verscheidene machines werden een prooi der vlammen. De schade beloopt 100.000 mark. Het bedrijf behoeft niet stil gelegd te worden. SLAGSCHIP RAMT EEN STOOMSCHIP Seattle. 26 Juli. (V.D.). Het slagschip Arizona deelt per radio mede, dat het van morgen bij dichten mist aan'de kust het Amerikaansche stoomschip Umatilla van de Purselijn heeft geramd. Daarbij zijn twee mannen gedood. BEKEND SPORTVLIEGER VERONGELUKT. Berlijn, 27 Juli. (V.D.) Vanmorgen la de bekende Duitsche sportvlieger Rolf von Dungcrn in de nabijheid van Augsburg met zijn toestel neergestort en kort daarna aan zijn verwondingen overleden. SPIONNEN INGEREKEND. Metz, 27 Juli. (Reuter). De politie heeft twee spionnen gearresteerd, die voor reke ning van Duitschland werkten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 9