AMERSFOORTSCH DAGBLAD DE SNELTAX FEUILLETON Dinsdag 31 Juli 1934 33 e Jaargang No. 26 TWEEDE BLAD NEDERLAND EN JAPAN NEDERLAND EN DUITSCHLAND WU MEN fRISSCnE LÖCtlT EN ZON IN DEN VORM VAN RADION ZWARE FABRIEKSBRAND TE AALST Inbraak te Rotterdam DE REIS VAN DE KONINGIN INVOERRECHTEN IN INDIE Tel. 1354 Tel. 743 le o EEN VERREGENDE ZONDAG Het Mysterie van het Diamanten Kruis Japansche bezwaren tegen de contingenfeering van aardewerk Naar ons ter oore komt heeft de Japan sche gezant in den Haag aan den minister van buitenlandsche zaken een bezoek ge bracht om de bezwaren van Japansche zijde tegen de aardewerk conlingcnteering uiteen te zetten. Voorts vernamen wij, dat het bezoek van den Nederlandschen gezant te Tokio aan het Japansche ministerie van buitenland sche zaken geen verband houdt met het besluit inzake het aardewerk. Het bezoek van den heer Pabst betrof het scheepvaart probleem, dat volgens de wensch van onze regeering een onderdeel moet vormen van de besprekingen te Ba tavia Tokio, 20 Juli (V.D.). De woordvoerder van het Japansche departement van bui tenlandsche zaken heeft in een verklaring toegegeven, dat de Nederlandsch-Japansche conferentie te Batavia in ernstige moeilijk heden is geraakt, doch hij voegde daaraan toe, dat Japan al het mogelijke zon doen, om de conferentie tot een succes te doen worden, wanneer Nederland slechts de be perking van invoer van aardewerk uit Ja pan op wil heffen, daar volgens Japan's op vattingen de desbetreffende bepalingen zijn afgekondigd instrijd met de afspraken tus- schen beide landen. Een nadere Japansche ver. klaring. Naar aanleiding van het feit, dat de Japansche gezant Zaterdag j.l. een bezoek aan den minister van buitenlandsche zaken heeft gebracht, teneinde de moeilijkheden van de handelsconferentie te Batavia te bespreken, heeft de gezant Taketomi ver klaard, dat men zich over de kwestie der contingenteering van aardewerk niet al te zeer moest verontrusten. Toen de confe rentie begon, wisten de beide regeeringen, dat de moeilijkheden vele en velerlei zou den zijn en inderdaad zijn er dan ook ver schillende moeilijkheden geweest, welke door de beide delegaties niet tot een oplos sing gebracht konden worden, maar welke overgedragen werden aan de regeeringeen zelf. Zoo is het verscheidene malen gebeurd, aldus den heer Taketomi, dat ik besprekin gen op buitenlandsche zaken heb gevoerd om bepaalde kwesties langs vriendschap pelijken weg op te lossen. Dit is een aan gelegenheid zooals de voorafgaande en ik verwacht, dat wij ook in deze kwestie zoo spoedig mogelijk tot een compromis zullen komen. Japansch bezoek in Den Haag. Naar wij vernemen zullen de Japansche prins Kaya en zijn echtgenoote die in dezen zomer een tournée maken door Europa he denmiddag in Den Haag aankomen en in Scheveningen verblijf houden tot Woens dag. Prins Kaya, die in Japansche militaire dienst is, behoort tot de leden van het kei zerlijk huis, Prinses Kaya is een nicht van de keizerin-weduwe. Bankmarken in het betalings verkeer De minister van Economische Zaken heeft onder dagtcekening van 28 Juli do volgen de circulaire aan de Kamers van Koophan del en Fabrieken en de vier werkgeversor ganisaties gericht: „Bij circulaire van 2 Mei 1933 vestigde ik er uwe aandacht op, dat het De Nederland- sche Bank niet altijd mogelijk is, het niar- kensaldo, waarover zij krachtens de Ne- derlandsch-Duitsche deviezenovereenkomst bij de Rijksbank te Berlijn de beschikking heeft, onmiddellijk te verkoopen, met het gevolg, dat de uitbetaling aan de Neder- landsche exporteurs in zulke gevallen ver traging ondervindt. Thans zie ik mij genoodzaakt u te be lichten, dat, gelijk de ervaring doet zien, men nog steeds niet voldoende doordrongen is van het belang, dat de Nederlandsche handel heeft bij een vlotten afzet van de zoogenaamde „bankmarken." Vele importeurs van Duitsche goederen geven zich blijkbaar te weinig rekenschap van de mogelijkheid tot steun aan het na tionale bedrijfsleven, gelegen in het ver richten van hun betalingen aan Duitsche leveranciers door middel van bankmarken. Het wil mij dan ook dringend ge wensch t voorkomen, dat andermaal zooveel mogelijk den Nederlandschen importeur van Duit sche goederen met nadruk worde gewezen op de mogelijkheid, hun betalingen door gebruikmaking van het Rijksbanksaldo van De Nederlandsche Bank te verrichten. F.cn grooterc vraag naar de marken in quaestie zal wellicht kunnen worden ge kweekt, indien door uwe medewerking aan belanghebbenden binnen het ressort uwer Kamer nogmaals duidelijk tot uitdrukking wordt gebracht, dat het koopen van „bank marken" in niet geringe mate bijdragen kan tot het bevorderen van den export naar Duitschland. Ik teeken hierbij nog aan, dat de aan dacht van de belanghebbenden er tegelij kertijd op gevestigd dient te worden, dat zij voor den aankoop van bedoelde marken, de bemiddeling moeten inroepen van een par ticuliere bankinstelling." Bijenwaskaarsenfabriek in vlammen Aalst, 30 Juli. In den afgeloopen nacht is do waschfabriek van de gebroeders Koster in deze gemeente door een bevigen brand in de asch gelegd. Het vuur dat in de smelterij was ontstaan uas ontdekt door een der omwonenden, die bpmerkte dat uit het dak vlammen sloegen. Zoo snel grepen de vlammen om zich heen zij vonden in groote voorraden opgeslagen bijenwas gretig voedsel, dat de firmanten de Eindhovenscbe brandweer assistentie verzochten. Toen deze arriveerde stond het geheele fabrieksgebouw in lichter laaie en bestond er gevaar voor uitbreiding. Met acht stralen werd de brand bestreden, waar door werd voorkomen, dat het buis van een der firmanten dat ook vlam had gevat, eveneens een prooi van het vuur is ge worden. Van dit huis is een vertrek uit gebrand. De fabriek zelf ging geheel verlo ren. Verzekering dekt de aanzienlijke schade. In de fabriek waren twee arbeiders cn 15 meisjes werkzaam, die door dezen brand zeer waarschijnlijk werkloos zijn geworden. Voor meer dan 6000 gestolen Rotterdam, 30 Juli. Zaterdagavond tijdens afwezigheid van de bewoners is in gebroken in de woning van J. G. aan den Noordsingel 77. De geheele woning werd overhoop gehaald, geld werd echter niet ge vonden. Een grooto partij zilverwerk w.o. tafelzilver en een aantal kostbare sieraden werden gestolen. De buit heeft een waarde van meer dan 6000. De bewoner wa« ver zekerd Naar wij vernemen zijn de Koningin en de Prinses na een goede reis Zondagavond um 19 uur in de Noorschc binnenwateren aangekomen De Tanimbar stoomt lang zaam door de Hardanger fjord en zal he denochtend te Ulvik aankomen. GROEIEND VERKEER DER K.L.M. Amsterdam, 28 Juli. Bij een vergelij king der vervoercijfers der K.L.M. in Euro pa en op de Indiëlijn over het eerste half jaar van 1933 met die van 1934, komt men tot de volgende resultaten. Gedurende de eerste 6 maanden van 1933 werden 13978 passagiers vervoerd tegen 33101 in dit jaar, hetgéen neerkomt op een vooruitgang van 137 De post vermeerderde van 85847 K.G. in 1933 tot 107490 K.G. over liet eerste half jaar van 1934, een stijging van 25 Het goederenvervoer leed ook dit jaar onder den algemecnen toestand en vermin derde van 667896 K.G. gedurende de eerste G maanden van 1933 tot 531251 K.G. in 1934. Het totaal aantal passagiers over 1933 bedroeg 41701; reeds in de derde weck van Juli 1934 is dit aantal overtroffen cn werd de 41702de passagier geboekt. De maand Juli bracht tevens de 200.000ste passagier der K.L.M. sinds den 17en Mei 1920, toen de eerste vlucht gemaakt werd. Ook op de Indiëlijn vertoonde het ver voer een stijging over de geheele linie. Wijziging van het tarief Ingediend is een wetsontwerp tot be krachtiging van twee door den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Iudio krachtens artikel 93, eerste lid, en artikel 183, tweede lid, van de Indische staats regeling vastgestelde ordonnanties. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend Het wetsontwerp heeft de strekking om bekrachtiging bij de wet te erlangen van twee door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, met gebruikmaking van de in artikel 93, eerste lid en artikel 183, tweede lid, der Indische staatsregeling vermelde bevoegdheden, vastgestelde ordonnanties toj verhooging van de invoerrechten op wijn cn tot verlaging van die op enkele genees middelen, tcerverfstoffen en medicinale zeep. De bij de wet van 29 December 1933 tot stand gebrachte herziening van het Indisch tarief van invoerrechten, liet de wijnrcch- ten onveranderd in verband met de tus- schen Nederland en Frankrijk nog van kracht zijnde z.g.n. petroleum-wijnscliik- king. Sedertdien werd met de Fransche regeering overeenstemming verkregen no pens en wijziging van die overeenkom-t in dier voege, dat de Indische invoerrechten op wijn zouden kunnen worden verdubbeld. Van die regeling is gebruik gemaakt om het invoerrecht op afgetapten wijn te ver dubbelen en dat voor wijn op fust met 50 pet. te verhoogen. De waarde van laatst genoemd artikel maakt een zwaardere be lasting niet wenschelijk. Op basis van den invoer van 1933 zal de getroffen maatregel een bate van 120,000 'sjaars opbrengen. Ten einde den invoer van abnormaal grooto hoeveelheden wijn te voorkomen, kwam het der rcgecring gewcnscht voor de rentenverliooging die op 1 Juli j.l. in werking trad op korten termijn tot stand te brengen. Dit laatste heeft eveneens plaats gehad ten aanzien van de verlaging der rechten op enkele geneesmiddelen, teerverfstoffer. en medicinale zeep. Die verlaging is het gevolg van een, rnede op 1 Juli j.l. in werking getreden, overeen komst met Duitschland nopens liet goede renvervoer tusschen dat land en Neder- landsch-Indic. PROEVEN VOOR EEN NIEUWEN KORTEGOLFOMROEPZENDER. Dc Commissie welke door den minister van binnenlandsclie zaken in liet leven is geroepen ter bcstudeering voor het zender- vraagstuk houdt zich o.m. bezig met het bepalen van een geschikte plaats voor een kortegolf-omroepzender. Op verzoek van deze Commissie neemt het Rijksradiolaboratorium daartoe thans proeven met een provisorischen zender in de omgeving van Zoetermeer. De proefne mingen bevinden zich nog niet in het sta dium dat reeds een beslissing kan worden genomen. De Goedkoopste en Ruimsto taxi te dezer stede. Naar Uw vacantieoord, maakt dan gebruik van onze speciale Rcisauto's met kofferrekken. Zeer lage tarieven. Naar buitenland vraagt prijs. Luxe 4 en 7 pers. auto's te huur. Betrouwbaar personeel bekend in binnen- en buitenland. De ondernemer G. LENSINK. AMERSFOORT. 1 Aug. Verkooplokaal Muurhuizen. Ver- kooping nieuwe meubelen, afgeleverd door het Ik O. G. 9.30 uur v.m. 10 Aug. Terrein Ned. Spoorwegen. Ver- kooping spoorhout. 10 uur v.m. B A A R N. 9 Aug. Hotel la Promenade. Verkooplng van de villa „Rustoord", Zandvoortweg 8. 8 uur n.m. 5 September. De Pauw. Vcrkooping va ft twee bouwterreinen in liet Pekingpark. 2 uur n.m. HOOGLAND. 2 Aug. Koffiehuis de Hoek. Publieke ver- kooping vcchouderswoning Bisschopsweg F 51 en twee perceelen weiland. 11 uur v.m. Onze weerkundige medewerker schrijft ons: De meteorologische gebeurtenissen van dc laatste dagen en de groote activiteit in den dampkring over de Noordelijke helft van Europa kenschetsten reeds de onder breking van de groote droge periode, maar dat hel Zondag in den namiddag zou ko men tot wolkbreukachtige regens, kon toch niet lang van te voren worden gezien. Voor zooverre uit de verschijnselen is op te ma ken, trok in den namiddag en den avond een secundaire depressie als aanhangsel van de groote depressie over Noord-Europa dicht langs ons land. Nadat het weer in Jen voor- en den vroegen namiddag mooi was geweest met een langzaam stijgenden barometer is het in den loop van den na middag ineens gain regenen en al spoedig bleek het, dat de regen hevig zou worden". De omslag in het weer heeft talloozen ver rast en een nat pak bezorgd Tusschen vijf en zeven uur stroomde de regen als het ware in dikke stralen naar beneden en de ccne sterke bui volgde op de andere, waar bij de telkens intredende duisternis wel bewees, dat geweldig zware wolkgevaarten over ons heen trokken. In den betrekkelijk korten tijd tot half acht 's avonds viel in de omgeving van den Haag een regenhoe- veelheid van 23.5 m.M. Waarschijnlijk heeft het even zwaar geregend over groote dee- lcn van het land, maar eerst later zal het verloop van deze merkwaardigo weersom- slag geheel kunnen worden overzien. Na de langdurige droogte, waarop slechts lich te regens gevolgd zijn, zal deze wolkbreuk-i achtige regenval in vele streken welkom zijn geweest, terwijl anderzijds een zoo plotselinge weersomslag voor de vele va- cantiegangers een onwelkome verrassing is. HET AANTAL LUISTERAARS IN NEDERLAND. Op 1 Juli j.l. bedroeg het aantal aangege ven radio-ontvnnginnclitingen 540.567. Het aantal aangeslotenen aan radio-distrt- butie-cenlrales bedroeg 318.276. In totaal komt dit neer op 103 luisteraar» per 1000 inwoners. Veel over iets spreken is nog niet een be wijs, dat men veel van dc zaak weet. Uit het Engelsch van Chester K. S. Steele door A. W. v. E.—v. R. De kolonel keek den jongen aan. „Ik zal de dame dan maar volgen," dacht hij. De vissoher ging naar het kleine dorpje terug en toen hij het huis bereikt had, waar de jongen zijn briefje had afgegeven en het antwoord er op had ontvangen, waohtte hij met al het geduld, waarover men bij het visschen beschikken moet. Maar zijn geduld werd niet lang op de proef gesteld, want weldra verliet een ge sluierde vrouw het huis. Zij liep vlug voort en de detective volgde haar onge merkt. „Zij is op weg om hem te ontmoeten, zooals zij in het briefje beloofde, hoewel het haar toch wel kwetsen moet!" mom pelde de oude detective. „Zou zij nu wer kelijk gelooven, dal hij zijn gelofte zal of kan houden? Nu, ik ben bij het einde te genwoordig, en dit zal het einde zijn!" ging hij grimmig voort, en stak de hand in den zak, waarin de „angels" luid rinkel den. Terwijl de vrouw voortliep, draaide zij ■!oh nu en dan om en keek de straat ach ter zich langs, waar het hoe langer hoe donkerder werd. 'Een oogenblik voelde de kolonel wan trouwen in zich opkomen. „Zou zij mij ge-zien hebben?" dacht hij. Vlug keek hij achter zioh en ontstelde, toen hij iemand anders niet ver achter zich zag. „Zou hij dat zijn?" riep de kolonel uit. „Neen, het is Aaron Grafton," vervolgde hij verlicht. „Hij is zeker bij haar thuis geweest en zij heelt hem gevraagd haar te volgen ,om zeker te zijn, dat haar niets kwaads overkomt. Een beetje dwaas van hem onder deze omstandigheden, maar als een man verliefd is Hij haalde de schouders op en grijnsde. „Toch moet ik oppassen, dat hij mij niet ziet!" Hij sloop achter en boom en zette een anderen hoed op, want hij droeg altijd vilten hoeden en had er eenige opgevouwen in zijn zak. Daarop knoopte hij zijn jas scheef dicht, om zioh een 6lordig uiterlijk te geven (in gewono omstandigheden was er geen netter man ter wereld dan de ko lonel), stak naar de andere zijde van de straat over en hield toen twee menschon in het oog, inplaats van een, want Aaron Grafton was hem intijds voorbij geloopen zonder op hem te letten. De vrouw was nog in bet gezicht en vóór zij bij het slat ion was, kwam da man, die haar het briefje gestuurd had, haar op den weg tegemoet. De kolonel zag Aaron Grafton achter een boom neerhurken. „Hij wil evenmin ge-zien worden!" dacht hij. Op zijn eenvoudige, doch doeltreffende vermomming vertrouwend, dreef de kolo nel zijn stoutmoedigheid zoo ver, zioh bin nen het gehoor ven den man en de vrouw te wagen De laatste was etokstijf blijven 6taan, toen zij den man naar zich toe zag komen. „Wij kunnen hier niet praten!" zei dc briefschrijver. „Loop je een eindje met me mee?" Zijn stem klonk snijdend en 6cherp als staal en elk zijner bewegingen verried be dwongen wreedheid. „Het zou niet verstandig zijn als men mij hier met jou zou zien praten!" ant woordde de vrouw zacht. „En je kunt ge rust gelooven, dat ik nooit meer met jou samen gezien wil worden. Alleen de be lofte, die je in je briefje deed, bracht mij er toe hier te komen. Zul je doen wat je beloofd hebt, als ik een eindje met je mee loop?' „Ja. Het is voor mij even onpleizierig als voor jou, mair bet kan nu eenmaal niet anders. Kom!" Hij raakte haar niet aan en draaide zijn hoofd bij het spreken maar half naar haar toe. Hij scheen zich met kracht te beheer- 6chen cn het leek wel, of zij voor hem terug schrikte. Wee. keek zij om naar de bijna donkere straat, alsof zij er zich van wilde vergewissen, dat er een weg was, waarlangs zij kon ontsnappen en iemand dicht bij haar, op wiens bescherming zij kon rekenen. „Wees maar niet bang! Ik zal er ook bij zijn, als jullie samen praten!" fluisterde de kolonel in zichzelf. „Zullen wij de Heights op wandelen?" stelde de man voor. „Daar zullen we niet gestoord worden en „De Heights op?" vroeg zij ontsteld. „Waarom niet?" vroeg hij. De kolonel liep wat langzamer en hoorde de woorden. „Omdat jij er vroeger in je vroeger altijd liep verbeterde hij vlug, „is dat toch geen reden, er niet heen te gaan, wel?" „Alleen de herinneringen!" Iloar stem klonk heel diep. „Herinneringen? Bah!" liet was, alsof hij die woorden als iets bitters uitspuwde. „Vooruit!" Zijn 6tem klonk ruw. De vrouw keek hem een oogenblik aan. Haar oogen flikkerden achter haar sluier. Daarna volgde zij hem. De kolonel liep hen voorbij, slofte nog eens naar den overkant van de straat en bleef achter, zoodat hij hen kon volgen. Het paar liep buiten het dorp om naar een heuvel, die plaatselijk bekend stond als de Heights, waar een groepje hoornen stond. Aan den voet van den heuvel stroom de een riviertje, dat op één plaats een diepe insnijding had gevormd, waardoor een steile rotswand was ontstaan. Op de plaats waar de stroom een stuk van den heuvel had weggenomen, was een kloof, waarvan de bodem rotsachtig was, zoodat het wa ter er in draaikolken schuimend doorheen bruiste. De Heights was dc geliefkoosde plaats van bijeenkomst voor verliefde paar tjes, en er waren vele aardige, gezellige plekjes. Men kon bijna met zekerheid zeg gen, dat dezp plaa s verlaten w'as, als de avond viel, ofschoon, als de maan scheen, het gemompel van stemmen zich scheen Ie vermengen met het geluid van het brui sende water m de kloof daar beneden. „Ja. bet is een rustig plekje voor een onderhoud!" dacht de kolonel. De man en de vrouw liepen voort. Ach ter hen aan kwam de bespieder en daar achter Aaron Grafton. Het paar beklom den heuvel, zonder te vermoeden, dat er nog iemand anders aanwezig was dan zij zelf. Langzaam verdwenen zij in dc scha duw der boomen. Beiden bleven stijf en onwelwillend. Eindelijk bleef de vrouw bij den rand van de kloef, waar het bosch dichter werd, ötaan, en keek den man aan. „Dit is ver genoeg," zeide zij en keerde zich zoo, dot het snel verdwijnende licht uit liet weöten op haar sluier viel. ZIJ 6loeg hem niet op. „Ja, het is ver genoeg!" zei de man, en er klonk een spottende toon in zijn stem. Te ver misschien! Maar „Ik ben hier niet gekomen, om over ieta anders te spreken dan over de zaak waar over je in je briefje schreef," viel de vrouw in. „Heb je mijn diamanten meegebracht, zooals je beloofd hebt?" „Ja" Zijn 6tem klonk even koel als de hare. „Geef ze mij dan en laat mij gaan. Ik weet niet, waarom ik er in toestemde je te ontmoeten, of het moest zijn, omdat je zei, dat je ze mij alleen persoonlijk wilde ge ven. En dan nog weet ik niet, waarom ik kwam! Ik „Misschien door de herinnering aan vroe* ger dagen?" hoonde de man. „Dat niet!" antwoordde zij bitter, „nooit!" „Dan niet!" ging hij voort, terwijl hij zijn schouders ophaalde. „Maar ik heb je een en ander te zeggen en ik wil niet, dat het heele dorp er over babbelt. Er zijn hier te veel menschen, die mij kennen en daar om houd ik mij liefst zooveel mogelijk ach teraf (V/ordt vervolgd.)'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5