Stadsnieuws Agenda HET KAMPEEREN TE LOOSDRECHT DE SCHOOLKWESTIE TE SOEST ONS NIEUWE GYMNASIUM HET KUNSTCABARET „DE TOOVERBAL" Interview met Adolf Engers „DE WITTE" MOEZELWIJNEN Engeland wil zijn luchtvloot uitbreiden. Hoe de Kölnische Zeitung reageert. Niets (kenschetst op nadrukkelijker wijze de groote verandering die ziah ten aanzien van Engelands buitenlandsdhe politiek heeft voltrokken, dan het woord, hetwelk Maan dag in het Brioche Lagerhuis is gespro ken door Baldwin, die de opmerking «maak te, dat Engelands grens op 't oogenblik aan den Rijn is gelegen. Ziedaar een opvatting, welke wij legen- kwamen in de Kölnische Zeitung, die tevens vaststelt, dat in zekeren zin Engelands grens aan den Rijn ligt, sinds het verdrag van Locarno werd gesloten, aangezien En geland in dat pact de verplichting op zich heeft genomen deel te nemen aan het af weren van een aanval, die aan den Rijn mocht plaats vinden, hetzij vanuit (het Oos ten, hetzij van uit het Westen. Baldwin heeft Maandag echter de woor den „Engelands Rijngrens"' in een geheel anderen zin gebruikt: hij is uitgegaan van de veronderstelling, alb zou Engeland wor den bedreigd door een Duitsohen aanval uit de lucht, waarbij de aanvalsbasis der Duitsohe vliegtuigen aan den Rijn ligt cn heeft willen botoogen, dat de krijtrotsen van Dover tegen een dergelijk gevaar na tuurlijk geen waarborgen voor dc veiilig- llieid meer (bieden: deze veiligheid moet veeleer worden gezooht in een versterking van diet Engelsche luchtwapen. liet Duitsöhe blai voegt hieraan toe, dat men bij de jongste besprekingen metFra.n- sohe militaire kringen cn het onderzoek, ingesteld naar den aanleg van Engelsdhe vliegterreinen op het vasteland, d.w.z. het zij in Frankrijk, lictzij in Belgie, van het zelfde denkbeeld is uitgegaan. Van Duitèch standpunt bekeken, is dit ten eenenmale onbegrijpelijk, daar zoo wordt betoogd dc Duitschc regecring meer bewijzen van haar vredelievendheid heeft gegeven dan eenige andere regeering in Europa; trou wens: Baldwin zelf hoeft in zijn rede Maan dag moeten toegeven, dat hij niet bevreesd is, dat de vrede in de naaste toekomst ge vaar zal loopen. Maar ofschoon Baldwin tevens repte van Duitschlands weerloozon toestand in de lucht, zou uit zijn woorden toch kunnen worden afgeleid, dat het mo tief voor de versterking van de Engelsche luchtvloot de eventualiteit van een Duit sohen luchtaanval was. Dc Kölnischc Zeitung, die op hel inconse quente \an deze houding den nadruk legt, meent dan ook, dat het voor de hand ligt in dit geval aan een voorwendsel te .den ken, aangezien niet Duitsohland, maar Frankrijk een luohtwa-pen bezit, dat op het oogenblik tennaastobij dubbel zoo sterk is ails het Engelsche en dat zelfs nog de meer dere zal zijn, wanneer de uitbreidingsplan nen ten aanzien der Briteche luchtvloot zul len zijn verwezenlijkt. Het feit is inmiddels, aldus het door ons aangehaalde blad, dat Baldwin de opvat ting is toegedaan, dat een Duitsohland. het welk zich weer heeft bewapend, voor En geland een mogelijke vijand kan worden. Dit is de groote ommekeer in de Engcleche politiek, die zich in de laatste jaren heeft voltrokken en die thans in de woorden „Engelsche Rijngrens" op karakteristieke ■wijze wordt weerspiegelt. In den mond van den eersten minister Maodonald, die op het oogenblik ver van huis is hij brengt zijn vacantie door in Canada zou een dergelijk woord, zoo meent dc Kolnische Zeitung, nauwelijks mogelijk zijn geweest, cn ook Lloyd George heeft ie veel ervaringen opgedaan met de Fransche vriendschap cn bezit te veel men- 6dhenkcnnis, om accoord te kunnen gaan met een dergelijke „vastlegging" der En gelsche politiek. Daar staat echter tegen over, dat het woord van Bakt win geheel gesproken is naar het hart van een man als sir Auslen Chamberlain, want het ligt volkomen in de lijn der anti-Duitsche poli tiek, die hij bij voortduring heeft gevoerd. Ook Churchill Öiceft zich Maandag op geest driftige wijze hij Baldwin aangesloten, ter- wijl dc groote conservatieve meerdeihcid van het Lagerhuis eveneens de meening van Baldwin, den plaatsvervangenden Brit- schen premier, deelde. Engeland gelooft •weer, evenals dit het geval Avas voor den wereldoorlog, aan een op dreigende wijze toenemend Duitsch gevaar en zet zich daartegen 6Clirap. Dit is, zoo besluit het Duitsche blad, het tragische feit, dat Maan dag, als imet een schijnwerper, dc openbare meening der wereld duidelijk is gemaakt: „Dat dit feit een nieuwe omsingeling van Duitsohland beteokent en dc internationale atmosfeer op even rampspoedige wijze moet vergiftigen, als indertijd (20 jaar geleden) door de omsingeling van Duitschlaml it- ge schied, is, heiaas, evenzeer een feit. Men is, in verband met een dergelijke Europee- schc politiek, geneigd te denken aan bet ■woord, dat de goden diegenen met blind heid slaan, die zij willen verderven." DIEFSTAL. Soesterberg, 31 Juli. Bij een alhier gevestigden ijsfabrikant, den heer P., wer den sinds enkele maanden verschillende voorwerpen vermist van zeer uileenloopen- den aard, als portemonnaies, achterwielen van fietsen, dynamo's enz. Verschillende vermoedens werden gekoesterd, die echter biet altijd stand konden houden. Tenslotte viel de verdenking op een jeug digen bediende, in dienst van den heer P. Bij een inmiddels gehouden huiszoeking in diens ouderlijk huis te Amersfoort, door de politie van Soesterberg, werden verschil lende der ontvreemde voorwerpen opge spoord. De politie heeft de zaak. in nader onderzoek. Loosdrecht, 30 Juli. Heden ia de nieuwe kampeerverordoning voor Loos drecht afgekondigd en in werking getre den. Voor hen, die straks van Loosdrecht's natuurschoon komen genieten, volgt hier een korte samenvatting van den inhoud der nieuwe verordening. Het is verboden ergens binnen de ge meente te kampeeren zonder schriftelijke vergunning van het gemeentebestuur. Deze vergunning behoort vooraf schriftlijk te worden aangevraagd. Wat onder kampeeren wordt verstaan is ^ecr ruim omschreven. Zelfs het op een terrein aanwezig hebben van kampeerbe- noodigdheden met de kennelijke bedoeling om aldaar te kampeeren, ook al is de kam peergelegenheid nog niet opgeslagen, wordt begrepen onder karnpeeren. Deze bepaling is opgenomen naar aanleiding van een voorval in een naburige gemeente. Iemand, die niet in het bezit was der vereischte vergunning trok, bij aankomst van den veldwachter snel zijn tont in elkaar, en ging er op zitten, met de kampeerverorde- ning in de hand. Voorts is het verboden, dat personen van beiderlei sekse, die niet tot één gezin be- hooren, in één kampcerinrichting nachtver blijf hebben. Deze bepaling geldt ook voor personen die wel tot een gezin bohooren, indien zij karnpeeren zonder toezicht der ouders. Tijdens het kampeeren is het aan den kampeerenden verboden politieke uitingen te doen, redevoeringen te houden of eenige kampeerinrichting te voorzien van poli tieke insignps, onderscheidingsteeken of vlaggen, andere dan de nationale of oranje vlag. Ook is een bepaling opgenomen om te bevorderen, dat alle afval door de kampeer ders zelf wordt opgeruimd. Hij, die in strijd handelt met, of zonder inachtneming van een of meer der aan een vergunning verbonden voorwaarde, wordt geacht zonder vergunning te hebben ge handeld. Soest. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij raadsbesluit van 9 Maart 1934, le afd.. no. 2008, goedgekeurd bij besluit van Ged Staten d.d 18 Juni 1934, 3e afd no 2047/ 1650. werd besloten zich te verweren tegen den eisch van het R.-K. schoolbestuur te Soeöt, inzake de toepassing van art. 79 lid 2 der Lager Onderwijswet met betrekking tot de voor de R.-K U.L.O.-school indertijd gestorte waarborgsom groot 10406.39, ter wijl tevens werd goedgevonden, dat boven bedoeld geschil bij den aanvang van het geding dadelijk ter kennis van het gerechts hof zou worden gebracht. Zooals bekend, stelde de gemeente zich daarbij op het standpunt, dat een gedeelte van bovengenoemde waarborgsom zou zijn vervallen, aangezien het aantal leerlingen van de school in kwestie gedurende het tijd vak van 1 April 1928—1 April 1931 minder had bedragen dan het vereischte getal 48 n.l. gemiddeld 39. De gemeente bleef daarbij geheel in de lijn der L. O.-Wet, wel ke geregeld met een systeem van gemid delden werkt. Bij Kon. besluit van 19 Juni 1934, no. 37, waarvan een afschrift voor u ter inzage ligt, is evenwel met betrekking tot een ana loog geval een beslissing gegeven in een geheel andere richting dan tot dusver ge bruikelijk was. Het ook door Gedeputeerde Staten van Drente gehuldigde standpunt van gemiddelden is daarbij verlaten en werd door de Kroon uitgemaakt, dat het betrekkelijke artikel slechts zou kunnen worden toegepast, wanneer op geen en kel t ij d s t i p gedurende drie achtereen volgende jaren het leerlingen-getal het ver eischte getal heeft bereikt. In verband met deze interpretatie heeft de minister van onderwijs bij schrijven d.d. 27 Juni 1934, nr. 8637. afd. L.O.F. ons desgevraagd als zijn oordcel te kennen gegeven, dat met betrek king tot de R.-K. U.L.O.-school alhier het geval, bedoeld in het tweede lid van art. 79 niet aanwezig is. Zulks naar wij kunnen aannemen op grond van de overweging, dat op den officieelen teldag 16 Juni 1930 het aantal leerlingen 51 bedroeg. Het vorenstaande geeft ons aanleiding u voor te stellen op het aanvankelijk ingeno men standpunt terug te komen. Een cn an der zal vanzelfsprekend als gevolg hebben, dat de achterstallige renten van het als vervallen aangemerkt geweest zijnde ge deelte alsnog aan het schoolbestuur zullen moeten worden uitbetaald. Wij stellen u voor daartoe te besluiten door vaststelling van nevensgaande begrotingswijziging. Wij merken hierbij op, dat het schoolbestuur bereid is het proces op tc schorten, indien bovenbedoelde betaling vóór 1 September a.s. plaats vindt, en bovendien vóór dien datum op de postrekening van den advo caat van het schoolbestuur een som van ƒ160 wordt overgemaakt. Achten wij de eerste voorwaarde voor inwilliging vatbaar en mits met medewerking van Gedepu teerde Staten tevens uitvoerbaar, de laatste voorwaarde kan naar one voorkomt, niet worden aanvaard. Immers nog afge scheiden van den regel, dat iedere partij haar eigen kosten van den advocaat draagt, worde toch niet uit het oog verloren, dat deze kosten enkel zijn veroorzaakt, omdat het schoolbestuur niet overeenkomstig het schriftelijk aan dat bestuur kenbaar ge maakte verlangen van den minister van onderwijs, het bovengenoemde K. B. van 19 Juni 1934, no. 37 wenschte af te wachten, alvorens tot rechtsmaatregelen over te gaan. De desbetreffende correspondentie gelieve u hierbij aan te treffen. Zooals bo venvermeld, 6tellen wij u derhalve voor tot vaststelling van neven6gevoegde begro tingswijziging te besluiten, zulke evenwel zonder inwilliging van de door ons bestre den voorwaarde. Waardeerend artikel van Prof. Watts jes in het tijdschrift „La Tech nique des Travaux" In het Fransche tijdschrift voor bouw kunde „La Technique des Travaux" troffen wij van de hand van prof. J. G. Wattjes, hoogleeraar aan de technische hoogeschoo] te Delft, een zeer waardecrend artikel aan over het nieuwe gymnasium, dat gebouwd is door onzen stadsarchitect ir. C. B. v. d. Tak Jr. Wij zullen hieronder laten volgen wat prof. Wattjes over dit nieuw bouwwerk in onze stad zegt: „De aardige stad Amersfoort ligt als een rustige oase te midden van de zandgronden in een versiering, waar het verleden zijn charme liet en voegde daarbij, zonder die charme van het verleden te storen, een mo derne noot, als wilde het een bewijs leveren van de bouwwerken welke er tegenwoordig gebouwd worden en met de oude wallen cn den fameuzen toren van de groote kerk goed harmoniceren. Het is alleszins gemoti veerd om van deze bouwwerken van den aljcrlaatsten tijd tc vermelden het stedelijk gymnasium, dat de stedelijke overheid heefi laten bouwen ter venanging van het oude, dat sedert eenigen tijd niet meer voldeed aan de tegenwoordige cischen des levens, dat zooveel cisclit van gebouwen van dit genre, n.l. groote ruimte in een mooie na tuurlijke omgeving. Daarom stichtte men een nieuw gebouw in dc wijk, welke bezig is te ontstaan in een lieflijken landelijken villagordel, waar de villa's zich in open be bouwing groepecren temidden van een zich ontwikkelende tuinwijk. Het is ook om die reden dat men de gebouwen zóó geplaatst heeft, dat ieder een vrij uitzicht over liet landschap heeft. Een radicale verandering, die door de afschaffing van de binnenhoven van de oude klassieke scholen aan die van tegenwoordig een geheel andere gedaante geven, welke het ietwat strenge aanzien van de kloostergangen vervangt door dat van lonen, die begrensd worden door boomen van de omgeving, door parken, door liet ruime sportterrein, dat ze zoo smaakvol ver lengt. Door deze inrichting vormen de gebou wen een waar geheel met het landschap, met hun steenmassa's, die een dominant vormen te midden van de verzameling aar dige huizen in de buurt, waar de traditio- neele Hollandschc steen ook de boventoon voert. Het gymnasium is opgedragen aan de na gedachtenis van den raadpensionnaris Jo- han van Oldenbarncveld. Het draagt den naam van den beroemden burger, die in dc 17e eeuw de trouw aan zijn overtuiging met zijn leven betaalde. Zijn bronzen buste, werk van den beeldhouwer Falise, is ter ecre van deze roemrijke persoon naast den ingang ge plaatst, een plaats, welke men verkoos boven die op het Stationsplein, waar zij zich vroeger bevond. Deze ingang, welke zeer logisch op de snijding van dc beide vleugels en den plattcngrond voortvloeit, getuigt met het doniineerendc van den hoektoren door een drietal monumentale pylonen, die aan het geheel van de gevels con gelukkig relief geven. Deze voorkeur voor het relief, die alle eentonigheid opheft, is overigens overal aan gevuld door luifels, uitstekende lijsten, die zonder de harmonie tc verstoren en toch de gewilde eenvoud bewarende, het geheel met hun kleurenspel verlevendigen. Om deze verlevendiging tc versterken zijn de gebouw- deelen niet even hoog gehouden, en geven een silhouet tegen den hemel van de eer lijke massa-werking, waarin de groote toren en het trappenhuis, die als een goede ver binding dienen tusschen de verschillende vertrekken, een rustpunt vormen. Het geheel, dat in een zeer warme kleur gehouden is, geel, grijsachtig-groen en die van het metselwerk, waarin het aluminiura- kleurige van de deuren, vensters en ramen aan alles zoo'n schitterenden indruk geeft, en waarop de ondersteuningen van de luifels, de randen, welke dc terrassen be grenzen, voegen er een luster aan toe, welke heel goed het verhevene en de groote lijnen van dc compositie onderstrepen. Indruk van kalmte, rust, van kunnen, in druk van het doorvoeren van het systeem der opeenvolgende horizontale lijnen, welke het systeem van een vlakke afdekking nog versterkt. Deze afdekking is, evenals de vloeren van gewapend beton met een iso- leerende laag van gewapend heraklietplaten. Op deze wijze heeft de architect, die zich toch trouw aan zijn program gehouden heeft, met eenvoudige en rationeele model len een imposant geheel verkregen. Nadat prof. Walt jes een vrij uitvoerige be schouwing, toegelicht door ecnig© goede il lustraties. over dc inrichting heert gegeven, besluit hij zijn artikel met het volgende oor deel over het werk van onzen stadsarchi tect: „Evenals het uitwendige is ook het inte rieur tot in de kleinste détails bestudeerd, beschaafd en aangenaam aandoend van kleur door het blauw van de nieubelen, het roodbruin van de vloeren, de verchroomde trapleuningen, deurknoppen, electriciteits- ornamenten, enz. In dit werk vindt men te rug de opvattingen van de Hollandsche architecten van dezen tijd Berlage, Dudok, Jan Wils, maar in een persoonlijke en origi- neele opvatting, geheel in overeenstemming roet de. constructie on volledig beantwoor dend aan de bestemming. Een artistieke daad van den heer Veterman en een goede inzet van het speelseizoen In verband met het feit. dat onze stad het voorrecht geniet op Zondagmiddag a.s. in hot Openluchttheater Birkhoven een voorstelling te krijgen \an het Kunstcaba ret De Tooverbal, onder leiding van Veter man, hebben wij don conferencier Adolf Engers, die vroeger verbonden was aan Het Hofstad Tooneel, onder directie van Oor van dor Lugt Melsert. om een onderhoud verzocht. Dit hebben wij speciaal gedaan omdat deze vorm van cabaretkunst een voor ons land geheel nieuw is. Aangezien deze over het algemeen artistiek op een veel hoogcr peil staat dan dc cabarctkunst, welke tot heden in ons land werd gegeven, verwachten wij \oor deze voorstelling op Zondagmiddag a.s. do belangstelling, waar op een gezelschap als dat van „De Toover bal' krachtens zijn prestaties recht heeft, weshalve het openluchttheater zeer goed bezet behoort te zijn. Op onze inleidende vraag: „WIJ hebben gehoord, dat U Uw medewerking zult ver- leenen als conferencier en acteur aan Veter man's Kunstcabaret „De Tooverbal". ant woordde Adolf Engels, die wij hier nu ver der aan het woord laten, het volgende: „Ja, dat is zoo en ik -vind dit buitenge woon prettig omdat ik hierin dc mogelijk heid zie om iets nieuws to brengen in Nederland. Ik beschouw deze onderneming van den heer Veterman absoluut als een artistieke daad cn een schitterende inlei ding van het komend speelseizoen van het Xederlandschc Tooneel-Gilde. want, deze vorm van cabaret zooals de Tooverbal ze zal brengen kent men in Holland nog niet. Zij werd het eerst gegeven door de beroem de Russische regisseur Stanjslawsky en later ook door Max Reinhardt te Berlijn. Djt cabaret, dat de naam droeg van „Schall und Rauch" was gevestigd in een kelder onder het Grosze Schauspielhaus cn heeft ongetwijfeld zeer veel bijgedragen tot de roem van professor Reinhardt. Men gaf er parodieën, sarcastische scènes, conferences enz., dikwijls ook liet Reinhardt er een pa rodie opvoeren op zijn eigen voorstelling van dien avond, zoodat het publiek na af loop van den schouwburg naar den kelder ging om er nu de parodie op het zoo juist vertoonde stuk tc gaan zien." „Als ik mij niet vergis heeft U zelf ook dikwijls in de Bcrlijnsclie cabarets opge treden." Ja, zeker, vele jaren lang avond aan avond. Dat was in den tijd dat ik verbon den wa6 aan het Deutsche Küstlertheater onder leiding van Felix Saltenburg. Dat was in den tijd dat er nog wat to verdienen viel in Berlijn. Overdag filmen, 's avonds in het theater en 's nachts optreden in dc cabarets. Zoo heb ik o.a. medegewerkt aan do openings-voorstclling van bet bekende cabaret „Grössenwahn" op de Kurfiirstcn- damm. Later werkte ik geregeld in het cabaret van Roea Valetti „Die Rampe" en in „Die Wilde Bühne" met Hesterberg, ver der opende ik met Szöko Szakall het Bou levard Theater in de Tauenzienstrasze, waar wij twee jaar achtereen met enorm succes optraden. „Heeft U veel films gespeeld?" „151 in totaal. Waarbij 40 tot 50 hoofd rollen. Mijn eerste film was „Dc vier lucht- duivels" en mijn laatste „Scandall im Win- tergarten". maar dat dient hier niet ter zake. Wij beginnen nu met groote belang stelling de tournee van „Dc Tooverbal" en zooals ik rcetjs zeide: Ik zie hierin een groote toekomst, omdat in Nederland het cabaret zeer veel van zijn oude roem ver loren heeft en altijd meer in den vorm van persoonlijke prestaties gegeven werd. zoo als indertijd Pisuisse en tegenwoordig nog Jan van Riemsdijk. Bij „De Tooverbal" speelt regie, decor en ensemble een groote rol." „Wat de ideeën en de tekst betreft, zoo kan ik U wel verklappen, dat deze volgens mijn bescheiden opinie zeer geslaagd zijn. Auteurs als Willink en Van Eijselstein hebben werkelijk alleraardigste teksten ge schreven. Wanneer de plannen van den lieer Veterman in alle opzichten gelukken, zoo zal „De Tooverbal" tevens een goede gelegenheid voor vele jongere Nedcvland- sche literatoren bieden om van hun talent te doen blijken." HET BEGINT WEER... ?as op Uw rijwielplaatje! Het was gisteren nog niet. de dag waar op men zijn rijwiel voorzien moest hebben van een nieuw belastingmcrk. Er zijn ech ter veel wielrijders geweest die heel braaf reeds het nieuwe plaatje op hun fiets had den om vandaag niet de kans te loopen te worden aangehouden. Maar... er waren ook menschen op den weg, die nog een plaatje moesten kóópen! En dat is wel eens een moeilijke geschie denis. Zoo vond blijkbaar één van diege nen, die nog géén nieuw plaatje hadden, het voordeeliger om voor niets aan zoo'n ding te komen, want een der bezittere van een nieuw plaatje heeft tenminste bij de politie aangifte gedaan, dat zijn nieuwe plaatje, waarvan de geldigheid gisteren nog niet was ingegaan, van zijn fiets is ontvreemd! Men lette dus op zijn nieuw© plaatje, want de kapers loopen weer rond... Dage 1 ij k City Theater. Vertooning van Miss Pane's baby is ontvoerd. Voorstellingen: 's Zaterdags om 2.30, 6.15 en 8.30 uur n.m, 's Zondags om 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur n.m. 's Zaterdags en Woensdags matinée, 2.30 uur n.m. Overige dagen 8.10 n.m. Museum Fléhite, Wcstsingel. (Uitgezon- zonderd des Zondags). Theosofische Bibliothoek, Gebouw Theos, Vereeniging, Regontesselaan. lederen dag van 6—8 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. Vredcsbibliotheek, Arnhemscheweg 50. 27, 30 en 31 Juli cn 2 Aug. City Theater. Matinee „Robert en Bertram op ski's." 'iyx uur n.m. 5 Augustus. Openluchttheater Birkhoven. Nederlandsche Tooneelgildo. Kunst-Cabaret „de Tooverbal." 2J4 uur n.m. 12—15 September. Markthal. Groote ten toonstelling van bloemen, groenton en fruit. 6—21 October. „De Poth". Amersfoortscb© Kunstkring Tentoonstelling van werken van Jhr. A. W. den Beer Poortugaal. 6 en 7 October. Int. School voor Wijsbe geerte. Conferentie Ver. v. Vrouwenbelan- gen en gelijk Staatsburgerschap. 20 October. Amicitia. A.D.V.E.N.D.O.-op voering van „Vlammen." J E I S T. 8 Aug. Figi. Opvoering van de revue „Dat doet de deur dicht." 8 uur n.m. S. H. MASSA f De teraardebestelling Gisteren heef! op de R.K. begraafplaat# alhier in allen eenvoud de teraardebestel ling plaats gehad van het stoffelijk over schot van den heer S. H. Massa, Verschei dene vrienden waren naar den doodenakker gekomen om den ontslapene, die om zijn bescheidend karakter in zoo brecden kring bemind was. een laatste groet le brengen. Dat zijn persoon, in de kringen, waarin hij verkeerd had nog in hoog aanzien stond, moge ook blijken uit het feit, dat de commandant van onze brandweer, de héér W. van Hagelen P.H.zn., eenige brandmees ters en een deputatie van brandweerlieden op den doodenakker in uniform aanwezig was om den oud-brandmeester Massa de laatste eer tc bewijzen. Een sympathieke daad. welke wel bewijst, welke plaats de heer Massa bij onzo brandweer heeft inge nomen. Ook van de Kon. Ncd. Brandweer Ver eeniging was een kran6 aan de baar ge hecht. Vervolgens waren op het kerkhof nog aanwezig bestuursleden van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Koffiehuis restauranthouders en slijters, waarvan de overledene lid was. Aan de groeve werd niet gesproken. De Mis was opgedragen door kapelaan v. d. Vliet uit Amsterdam, neef van den over ledene. die ook de absoute en dc beaar- dingspiechtigheid verrichtte. Als laatste groet strooide men witte bloe men in het graf. EXAMENS. Voor het examen Handenarbeid zijn te Haarlem geslaagd dc heer J. Frank en W. van Heusden alhier. Voor het examen hoofdacte is te Utrecht geslaagd de heer C. Lycsen alhier. Voor de acte handteckenen L.O. slaagde l© 's-Gravenhage de heer J. J. Tetenburg, alhier. BURGERLIJKE STAND 31 JnlL Geboren: Jannetje, d. v. Albertus de Vries en Klazina van Garderen; Pieternella Louise, d. v. Louis Hendrik Broersen en Wilhelmina Johanna Snijder. Overleden: Josephus Hubertus Cob- ben, oud 41 jaar, echtgenoot van Martina Hermes. Gehuwd: Hendrik de Kruif en Alijda Maria Middelkoop. Afdeeltng Wijnhandel Tel. 22. VRAAGT ONZE ln diverse prijzen vanaf f 1.—. Speciaal aanbevolen no. 193 v. d. Wljnkaarl ZELTINGER 1931 i f 1.15 OMREKENINGSKOERSEN Off. Nol Niet Off. 31 Juli 1 Aug. 12*ur Londen 9 7.46 7.45 Berlijn t 4 57.20 57.23 Parijs 9.76 9.75 34.70 34.70 48.25 48.25 Kopenhagen 4 a 33.40 33.35 Oslo a 37.50 37.50 Stockholm 9 O O 38.50 38.40 New.York 9 0 1.4814 1.48 Milaan 9 12.70 12.70 Praag 9 a 6.16 6.15 Medegedeeld door de Rotterd. Bapkvereen. DE NEDERLANDSCHE BANK. Beleening op effecten S V oorschotten rekening-courant 3

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 3