ALJECHIN AAN 'T WOORD VV -fV: STOFZUIGER EHEDEELING BIJKANTOOR TË AMERSFOORT EEN HERINNERING AAN EUWE EUWE-ALJECHIN B. SCHOOLEMAN CONCOURS HIPPIQUE TE SPA Onze Postvliegers onderweg HET ENGELSCHE TEAM Radioprogramma AEÖVERTENTIËN ABONNEMENTEN J. LAfVï BRECHTS P. PUPERSSTRAAT 10 en Oude Soesterweg 93 Aljechin speelt zelden schaak, wel tennispingpong en bridge Te Zurich werd zooale men weet zoo juist het wereldtournooi van schaakspelers beëindigd. De beroemdste schakers uit alle landen waren hier bijeen gekomen om el kaar den titel van wereldkampioen te be twisten. De bekendste koppen uit de inter nationale schaakwereld vertoefden in de Zwitsersche 6tad. Mannen als Bogoljubow, Flohr ,dr. Euwe, dr. Lasker en last not least Aljechin, allen met uiterste vermaard heid lederen dag werd een intense ©trijd op het schaakbord gevoerd. Reeds op het mid den van de match liet het zich aanzien, dat Aljechin als overwinnaar uit het strijd perk zou treden. In een der grooto hotels van Zürioh, waar de schaakmeester zijn intrek genomen had, konden verschillende vertegenwoordigers van de pers een onderhoud met den wereld kampioen hebben, waaraan wij het volgen de ontleenen. „Sinds geruimen tijd is liet aantal goede schaakspelers, oude zoowel jonge, niet zoo groot geweest als op het oogenblik. Daar- ALJECEIN. om is het zoo moeilijk om den titel van schaakmeester toe te kennen. Indien ik mij toch aan een beoordeeling waag, doe ik dit uitsluitend, omdat ik gedurende mijn loop baan alle groote kampioenen hob leeren kennen. Niet alleen de resultaten, die zij op sohaaktournooicn behaald hebben, doch ook hun innerlijke waarde, hun oorspron kelijkheid bij het spel, heb ik bestudeerd. Voorloopig, zij hel ook met alle beschei denheid gezegd, sta ik nog op het eerste plan. Na rnij komen dr. Laskcr en Capa blanca. op de tweede plaats. Op de derde en vierde plaats staan Bogoljubow en Nim- zowitsoh. Onder de jongere spelers noem ik in de eerste plaats Flohr, Kashdan, dr. Euwe en Sultan Khan. Tenslotte komen Rubinstein, Vidmir, Spielmann en Tarta- kower. Volgens mijn oordeel zijn dit de twaalf beste spelers ter wereld. Schaak is geen spel waarbij het toeval eerr ról speelt liet resultaat van een wed strijd wijst bijna a'lijd de werkelijke ge schiktheid van den kampioen uit. Ik zeg bijna altijd, want de wedstrijden kunnen door verschillende factoren beïnvloed wor den. Hieronder zijn de belangrijkste kli maat en omgeving. De leeftijd speelt ook een grooto rol. Toen indertijd bijvoorbeeld dr. Lasker en Capablanca om den titel van wereldkampioen streden, moet het tropi sche klimaat van Cuba de capaciteiten van den tocnmaligen wereldkampioen wis en zeker 6terk verminderd hebben, want an ders is het onbegrijpelijk, dat dr. Laskcr geen enkel spel kon winnen. De tweede factor, die ongetwijfeld van grooten invloed op de uitslag van den wedstrijd is geweest, wuö het groote leeftijdsverschil tu6schen de beide kampioenen. Dr. Lasker was name lijk twintig jaar ouder dan zijn tegenstan der. En dit leeftijdsverschil is des te be langrijker, indien men de vermoeienissen in aanmerking neemt, die een spel van vela uren veroorzaakt. Een goede fysieke condi tio i6 dan ook onontbeerlijk. Ik herinner mij heel goed hoe ik indertijd den strijd aanbond tegen Capablanca om het wereld kampioenschap. In liet begin was ik in schitterende conditie. Ik won de eerste par tij. Den volgenden dag had ik een zeer pijnlijke tandvleesohonlsteking. Ik moest al mijn tanden laten trekken. De Argcntijn- sche tandarts behandelde mij met zacht heid, doch mijn tandon deden dit niet met mij. Ik moest den wedstrijd voortzetten. Ondanks al mijn inspanning was mijn in- ferieuriteit duidelijk te zien cn de resulta ten waren niet be.rcdigend. Capablanca leidde met 1 punt en de situatie was cri- tiek. Gelukkigerwijze triomfeerde mijn fighting spirit, die tegen iedere beproeving bestand is en ook in de vertwijfelcndste oogenblikken verder strijdt. Nadat ik mijn tanden had laten trekken hield de pijn op, hetgeen direct in het verdere spel tot uit drukking kwam. Ik won het wereldkam pioenschap. Doze strijd, die meer dan zes jaar gele den plaats vond, was een keerpunt in mijn loopbaan. Was deze wel de belangrijkste, de meest dramatische was deze' niet. Dc opwindendste strijd is wel die geweest, die ik een half jaar geleden togen dr. Euwe 1 Nederland voerde. Tien partijen moest Dr. EUWE. ik togen den Hollandsohen meester spelen. Ik had juist een tournooi achter den rug en was vermoeid. Ik onderschatte mijn te genstander en dat b eek een groote dwa ling te zijn, waarvoor ik zwaar boette. Na het negende spel waren de kansen gelijk; ieder van ons won twee partijen en vijf werden remise. Wanneer lk de laatste par tij niet won, zou mijn matoh tegen Capa blanca geannuleerd worden cn mijn kans op don wereldtitel verdwenen zijn. Ik waag de in do laatste partij dan ook alles en won op het kantje af. De groote „men" schijnt te denken, dat een schaakkamoiocn het grootste gedeelte van zijn tijd doorbrengt met nieuwe schaak- formule? uit te broeden. Dat is een dwa ling. Ik sp^el zelden schaak en breng mijn vrijen tijd door met tennis, pingpong en bridge Inderdaad is na 6chaak bridge mijn lievelingsspel. !n dit 6pel ben ik echter nog een beginner, lk ben er van overtuigd, dat bridge een prachtige, geestelijke gym nastiek is cn zijn populariteit is eerder gunstig voor het schaakspel dan dat het dit vernietigen zou. Schaakwedstrijden uit passie zijn voor den speler uiterst vermoeiend. Indertijd vestigde ik te Parijs een record .door tege lijkertijd tegen 300 spelers den strijd aan te binden In deze simultaanseance werd aan GO borden gespeeld, waaraan 5 spelers zaten. Voor mij speelde Capablanca te New York teger. 200 man aan 50 borden. Ik moet wel op den voorgrond 6tellen, dat een der gelijke demonstratie meer van het physiek dan van den geest cischt." Zooals bekend eindigde onze Nederland sche schaakmeester dr. Eüw'o op de twee de plaats. Velen meenden voor dc wedstrij den zelfs, dat hij als overwinnaar Zurich zou verlaten. Tengevolge van een onver- wachtp nederlaag tegen dr. Lasker werd zijn achterstand in een dergelijke zware match t? groot. Het mag bewondering ba ren, dat desondanks dr. Euwe do tweede plaats bezette, pen overwinning op den kampioen Aljechin droeg hiertoe zeer veel bij. SCHAKEN Bern, 30 Juli. In do vergadering van den Internationalen Schaakbond, onder voorzitterschap van Dr. A. Rueb (Neder land) is besloten de volgende landenwed- strijd in 1935 te Warschau te houden. De Vereenigdc Staten zullen daar den titel verdedigen, die in 1933 te Folkestone be haald werd. Het verzoek van den Nederlandschen Schaakbond tot het houden van een wed strijd om het wereldkampioenschap tus- schen Dr. Max Euwe en den huidigen we reldkampioen Dr. Aljechin is ingewilligd. Dc wedstrijd zal in October 1935 te Den Ilaag worden gespeeld. De Zwitsersche Schaakbond heeft Dr. A. Rueb benoemd tot ccrelid. GYMNASTIEKWEDSTRIJDEN TE WOUDENBERG. Georganiseerd door L.ON.G.A. Woudenborg, 31 Juli Door de Wou- denbergsche Gymnastiekvereniging L.O.N. G.A. werden hedonmiddag verschillende wedstrijden georganiseerd waaraan ook deelgenomen werd door Jonge Kracht te Amersfoort, de Soester Turnclub te Soest en D.O.T.O. te Scherpenzeel. Voorafgegaan door, de muziekvereniging Fidelio werd een optocht gehouden waar aan tevens een marschwedstrijd was ver bonden. Op het sportterrein aan den Stationsweg werden vervolgens diverse nummers uit gevoerd, die een dankbaar applaus verwier ven van de ruim 200 opgekomen belangstel lenden. Er werd keurig gewerkt. Als jury lid trad op de heer C. M. Schoemaker te Amersfoort. De uitslag was als volgt: Marschwedstrijd: le prijs: L.O.N.G.A. 2e prijs: de Soester Turnclub 3e prij6: D.O.T.O. 4e prijs: Jonge Kracht. Voor reparatie en schoonmaken van den naar v. PERSEYNSTRAAT 19. TeleL 423. Verecniging6 wedstrijd. Jonge Kracht: Dames (Knots- en vrije oef.) 9 punten, le prijs. Id. (stokoef.) SVi p., lo prijs. Meisjes (vrije oef.) 8 p., le prijs. D.O.T.O.: Meisjes (vrije oef.) 9 p., le prijs Soester Turnclub: Dames (knotsoef.) S p., le prijs Meisjes (vrije oef.) 8 p., le prijs. L.O.N G.A. Hecren (vrije oef.) 8 p., le prijs. Dames (knotsoef.) 7 p., 2e prijs. De laatste dag van het Internationaal Concours Hippiquc te Spa werd aangevan gen met het verrijden van den „Grand Prix van Spa" een zwaar springconcours, be staande uit 19 hindernissen tot 1.60 M. cn een lengte van 910 M. Wederom kwamen er verschillende combinaticsprongen in voor. die het parcours zeer moeilijk maak ten. Het duurde dan ook geruimen tijd, voor een foutloos parcours werd gereden, doch eindelijk gelukte het aan capt. van der Ton uit België met „The Parson" zon der fouten rond te komen. Kort daarop reed luit. van Lcnnep met „Danseuse Rose". Een ieder dacht dat ook hij foutloos zou eindigen, -doch het ble&k dat „Lanseuse Rose" een boompje van-^0, c.M. afevvorpen had. Een even sc-hiHew&d parcours werd •gereden door ritmeester Schummelketel, die eveneens 1 fout noteerde. Deze prestatie Word" nogmaaW'herhaaM door lui-tenaiït Greter met „Trixie". Hierdoor kwamen de drie Ncdcrlandschc ruiters allen op de tweede plaats, hetgeen een luid applaus ontlokte bij de prijsuitreiking. Als vijfde kwam hierna een Belg met 8 fouten en een Franschman met eveneens S fouten, terwijl als zevende luitenant van Schalk, op Santa Bell met 12 fouten kwam. Hierdoor was de geheele Nederlandschó equipe in dc prijzen en waren van de eerste zeven prijzen niet minder dan vier voor de Hollanders. Een pracht resultaat, gezien do zwaarte cn lengte van het parcours. Hierna volgde het concours „Hoogsprin gen". De Nederlanders hadden hiervoor niet ingeschreven, om hun paarden, die recht streeks doorgaan van Spa naar Dublin, te sparen. Bovendien eischt dit zeer speciale paarden en heeft Holland nog maar een be perkt aantal goede paarden. Toch heeft lui tenant Greter hieraan deelgenomen met het paard „Haut Parleu'*" van den Belgi schen kapitein Dc Brabanctero. Hij wist hiermede een hoogte \au 2 M. te overschrij den en den vijfden prijs te behalen. Voor waar een goed resultaat als men dit werk nog nimmer gedaan heeft. Dc grootste hoogte werd behaald door kapitein v. d. Ton, met „Gigolo" cn wél 2.20 M. Door den Franschen luitenant Rouvillois werd nog getracht het op naam van luitenant do Castries staande wereldrecord met een hoogte van 2.37 te verbeteren. Het mocht echter niet gelukken. Hiermede was dit voor België uiterst be langrijke concours weer ten einde. Maken we voor de Hollanders de balans eens op, dan zien we, dat het resultaat overweldi gend is. Er werden gewonnen, niet minder dan 2 eerste, 8 tweede, 5 derde, een vierde, twee zevende cn een negende prijs en bo vendien nog 3 nul fouten parcoursen, die niet werden geplaatst. Totaal 19 prijzen in 5 concoursdagen. Al6 algemeene opvatting gold dan ook to Spa, dat de Nederlandsche equipe verreweg do 6terkste was en het slechts aan deveine te wijten is dat niet een groot aantal eerste prijzen werd behaald. Thans zien we met spanning de resulta ten van Dublin tegemoet, welk concours een geheel ander karakter draagt. LAWNTENNIS. DAVISBEKER VOOR ENGELAND. Engeland—Vereen, Staten 4—1. Londen, 31 Juli. (V. D.) De resulta ten der beide laatste enkelspelen van de Challenge Round EngelandVereenigde Staten waren: Perry (Engeland) sloeg Shields (V. S.) met 6—4, 4—6, 6—2, 15—13. Austin (Engeland) sloeg Wood (V. S.) 6—4, G—0, 68, 6—3. Einduitslag 41 voor Engeland, zoodat Engeland den Davisbeker, welke dit land het vorige jaar gewonnen had, behouden heeft. Oehoe Kwart 26—7 Amsterdam 26—7 Boedapest Belgrado Athene 31-7 27—7 Meisamatrub Cairo Gaza 30—7 Rutbawells Bagdad 28—7 Boeshir 29—7 Djask 29—7 Karachi Jodpoer 237 30-7 Allahabad Calcutta 27—7 Akyab Rangoon 25—7 31—7 Bangkok Singaporo Medan Batavia 25—7 25—7 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 2 Augustus. NEDERLANDSCH ZEVENTAL ln training ie Doorn Van Zaterdag 4 Augustus tot en met 9 Augustus zal het 'Nederlandsch zevental met haar reserves in Doorn bijeenkomen om zich te „concentrccren" voor de wed strijden in Maagdenburg. Het zestal dagen zal gebruikt worden voor training in het sportbad „Wocstduin" te Doorn, dat dit welwillend heeft aangeboden. Op 10 Augustus vertrekt de ploeg naar Maagdenburg. ATHLETIEK 12 Augustus in het Anislen damsch Stadion Amsterdam, 31 Juli. De Organisatie Commissie voor bet Internationaal Athle- liek Concours, op 12 Augustus a.s. in het Stadion te Amsterdam, deelt ons mede, dat de Amerikaansche ploeg, bestaande uit Peacock, Ilardin, Eastman, Bonthron Beard Johnson cn Torrance, die het aantal wereld records dat zij op hun naam hadden, in Stockholm nog met eenige hebben vermeer derd, versterkt is met Kane en Lyman. Kane loopt den 200 M. en heeft voor de 220 yards een tijd van 21.4 sec. op zijn naam. Ook in Stockholm was hij winnaar op de zen afstand. Lyman is een kogelstooter van de klasse van den wereldrecordhouder Torrance, die bij de Amerikaansche kampioenschappen dicht achter dezen op de tweede plaats ein digde, met een worp van 16.65 M. Een fraaie strijd tusschen de beiden is dus te verwach ten. Verheugend is voorts, dat Engeland be sloten heeft dit Jaar zijn besto athletcn naar Amsterdam af te vaardigen, om den Amerikanen strijd te geven. De Engelsche ploeg zal bestaan uit. Sweeney (100 cn 200 M.), Murdock (200 M.), Ram ping (400 M.), Cooper (800 M.J, Reevers (1500 M.), en Fin lay (110 M. horden). Sweeney eindigde bij de Engelsche kam pioenschappen op de 100 yards vóór Berger doch wij gelooven, dat de Nederlandsche kampioen in Amsterdam een goede kans op revanche heeft. Murdock won het Engel sche kampioenschap 220 yards voor Swee ney en Young en Osscndarp als vierde. Ook hier gelooven wij, dat de Nederlander zich beter kan plaatsen Zondag j.l. won Swee ney in den landenwedstrijd tegen Frankrijk zoowel op den 100 als den 200 M met op laatstgenoemden afstand, Murdock als tweede. Ramplin is Engelands beste 400-meter- looper. Ook hij won zijn nummer Zondag tegen Frankrijk cn wel in den fraaien tijd van 48.2 6ec Hij won tevens het Engelsche kampioenschap 440 yards. Cooper is de vierde Engelsche kampioen, die de S80 qards won in 1 min. 56.4 sec. Tegen Frankrijk liep hij Zondag nog sncl- Nu komt er rust! Nu zijn over bodige geluidssignalen verboden (f75.— boeteI). 'tWerd tijd: ze toeterden er maar op los! Wie. Ier cn won lilj de 800 M. in 52.2 sec. Ilij zal hior den strijd hebben aan to binden tegen den wereldrecordhouder Eastman. Ook Reevers is een van Engelands besto athletcn. Ilij zal hier 6tarten op de 1500 M* op welken afstand hij tegen Frankrijk al3 tweede eindigde achter zijn landgenoot Cornes. Ten 6lotto de geduchte Finlay. Hij won het Engelsche kampioenschap 120 yards horden in 14.8 6ec. na in zijn 6erie onzen landgenoot Kaan achter zich gelaten te hebben. Deze zelfde tijd werd door hem gemankt op 21 dezer terwijl ook hij in Pa rijs zijn nummer gemakkelijk won. Engelands inschrijving beteckent dus een aanzienlijke versterking van de buitenland* sche deelneming DONDERDAG 2 AUGUSTUS Hilversum, 1S75 M. A.V.R.O. 8.00 Tüdacin. 8.01 Gramofoonmuziek. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Zangvoordracht. 11.00 Kommer Kleun draagt voor: „Legenden langs de Noordzeo" door S. Franke. 11.30 Gramofoonmuzick. 12.00 Tijdsein. 12.01 Lunchconcert door Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Pianorecital door Mies de Jong. 3.00 Gramofoonmuzick. 3.45 Zcnderoverschakcling 4.00 Voordracht door Rie Bcyer. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Halfuur voor grootcro kinderen. 5.30 Orgelconcert door Pierre Palla. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.30 Auguatus-ovcrpcinzing. 8.00 Tijdsein. 8.01 Nieuwsberichten van Vaz Diaz. 8.05 Aansluiting met het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen to Den Haag. Plechtige Her denking, gewud aan de nagedachtenis van H.M. de Koningin-Moeder. Spreker: Prof. Dr. A. A. van Schelven. 9.00 Studioconcert. 9.20 Concert door het Bouwmcc3ter-Rcvuc- orkest. 11.00 Nieuwsberichten Vaz Diaz 11.10 Kovacs Lajos cn zijn orkest. 12.00 Tijdsein en sluiting. Huizen 301.5 M. K.R.O. 8.00 Morgenconcert. N.C.R.V. 10.00 Leger des Heils-kwartiertje. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuzick. K.R.O. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtja. 12.00 Tijdsein. 12.01 Politieberichten. 12.16 Luchconcert door de K.R.O.-Boys. 1.00 Gramofoonmuziek. I.15 Vervolg luchconcert. N.C.R.V. 2.00 Bespeling N.C.R.V.-orgcl door Ferdinand Kloek. 3.00 Gramofoonplatcnconccrt. 3.45 Zenderverzorging. 4.00 Bijbellezing. 6.00 Concert dooi het Ensemble van der Horat. 7.00 Politieberichten. 7.15 Gramofoonmuziek of „Een greep uit het dagelijks gebeuren". 7.30 „Wat er op de wereld gebeurt", door Corn. A. Crayé. 8.00 Tijdsein. 8.00 Concert door dc Haarlemscho Orkcst-Vcr- eenigintr. 9.U0 Gedachtenisrede. Spr. Dr. J. Lammerts v. Buercn: „Wijlen H.M. de Koningin-Moeder". 9.30 Vorvolg concert. 10.30 Persbureau Vaz Diaz. 10.40 Gramofoonplatcnconcert. Brussel Vlaamsche uitz. 321.9 M. 6.50 Cabaret-programma. 7.60 Toeristenkroniek door Frans Luyten. 8.20 Concert door het Radiosymphonie-orkesc. 9.05 Film- en boekenrubriek. 9.20 Vervolg concert. 10.10 Avondgebed. 10.2011.20 Gramofoonmuziek. Brussel Franschc uitz. 483.9 M. 6.35 Gramofoonmuzick. 7.35 Arbeiderskroniek. 7.50 Sportkroniek. 8.20 Concert door het Omroeporkest. 9.20 Causerie. 9.35 Concert door het Omroeporkest. 10.2011.20 Gramofoonmuzick. Davcntry 1500 M. 4.35 Het Bclfaster Omroeporkest 6.35 Kinderuur. 6.206.45 Tijdsein. Nieuwsberichten. 6.50 Het Stedelijk orkest van Torquay. 7.50 Concert door Balalaika-orkest. 8.20 „Wcnn die kleinen Veilchen blühcn", ope rette. 9.35 Nieuwsberichten. 10.15 Piano-recital door I. Scharrcr. 10.5512.20 Het B.B.C.-Dansorkest. Dcutschlandscnder 1571 M. 7.20 Concert 8.20 Berichten. 8.35 Het Omrocpstrijkkwartet. 9.05 Uitzending ter gelegenheid v. Knut Ham- sum's 75sten verjaardag. 10.20 Nieuwsberichten. II.05 Schoepswecrbcrichtcn. 11.20 Dansmuziek. Kaludborg 1261 M 3.50 Concert door orkc3t. 7.05 Mcdcdeehngcn. 8.20 Concert door het Omroeporkest. 8.50 Klucht in 3 actcs. 11.2012.60 Dansmuziek uit „Arena". P a r ii s (Radio Paris) 1648.4 M. 7.05 Gramofoonplatcn. 7.20 Kindcruurtjc. 7.50 Practische wenken. 8.20 Zang o.l.v. Vallier. 10.50 Dansmuziek. worden ook aangenomen door ons

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 7