AMERSFDORTSCH DAGBLAD IS VON PAPEN AANVAARDBAAR? DE SNELTAX FEUILLETON Vrijdag 3 Augustus 1934 33 e Jaargang No. 29 GEEN STRIJD MEER IN KARINTHIE Ex-keizerin Zita in Italië VREDESOPROEP VAN SELDTE „WITTE TERREUR IN SPANJE" R. SCHULTEN ONRUST IN HET SAARGEBIED EEN VERWOESTENDE WINDHOOS Tel. 1354 Tel. 743 DEJEUGDOPVOEDING IN DUITSCHLAND Het Mysterie van het Diamanten Kruis GIJ VERRAST UW GASTEN VAN OMMEN'S SLAGERIJ TEL. 89 De ltaliaansche troepen zou den zijn teruggetrokken Volgens een bericht uit Rome houden blijkbaar het Vaticaan en de groote mo gendheden zich bezig met de vraag, of het opportuun zou zijn Berlijn te doen begrij pen, wat Wenen niet kan uitleggen, name lijk dat de zending van Von Papen, verre van de hervatting der normale betrekkin gen tusschen Duitschland en Oostenrijk te vergemakkelijken, zulk een hervatting zal bemoeilijken. Voorts wordt uit Parijs gemeld, dat Duitschland, zich rekenschap gevend van den ernst van het Oostenrijksche probleem besloten zou hebben verdere complicaties te vermijden en daarom zelfs de politiek zou desavoueeren, die het sedert meer dan een jaar ten aanzien van Oostenrijk heeft gevoerd. W e e n e d. 1 Aug. (Reuter). Do woord- Voerder van het ministerie van buiten- land6che zaken heeft Reuter medegedeeld, dat er nog geen enkele beslissing is geno men aangaande het wel of niet aanvaar den van Von Papen als gezant of als spe ciaal gevolmachtigde van Hitier te Wee- nen. Er is te dien aanzien geen enkele wij ziging in den toestand gekomen. Berlijn, 1 Aug. (V.D.) Rijkskanselier 'Adolf Hitler heeft vice-kanselier Von Pa pen opgedragen hem te vertegenwoordigen bij het plèchtige requiem te Berlijn ter her denking van den dood van den Oostenrijk- schen bondskanselier Dollfuss. We enen, 1 Aug. (Reuter). Het officieele correspondentiebureau dementeert het ge rucht. volgens hetwelk in Karinlhiö nieuwe strijd zou worden gevoerd. In geheel Karin tliië is het rustig. De laatste opstandelin gen zijn gisteren ontwapend of over de Joego-Slavische grens gevlucht. Rome, 1 Aug. (Reuter) Naar verluidt, zouden de aan de Oostenrijksche grenzen geconcentreerde ltaliaansche troepen zijn teruggetrokken in verband met de verbete ring van den toestand in Oostenrijk. Rome. 1 Aug (Reuter). Ex-keizerin Zita en aartshertog Otto verblijven sedert veer tien dagen in Italië Zij hebben eerst Rome bezocht en zouden op het oogenblik ver toeven op de bezittingen der Bourbons te Parma. De andere kinderen van de ex-kei zerin verblijven aan de Belgische kust. be halve de oudste dochter, die haar moeder in Italië vergezelt. Schnschnigg streelt naar vredo met do socialisten. We en en. 2 Aug. (V.D.). In verschillende kringen acht men de waarschijnlijkheid groot, dat de nieuwe Oostenrijksche regee ring een belangrijke wijziging zal brengen in de poiitiek, aangezien bondskanselier Schuschnigg het noodzakelijk zou achten do neutraliteit der socialisten te verwerven, met welk doel hij zou overwegen verschil lende partijleiders, die sedert Februari in arrest zitten, reeds zeer spoedig op vrije voeten te stellen. Weliswaar zal er geen sprn'-n van zijn, dat de socialisten zouden worden uitgenoodigd deel te nemen aan rle regeering. doch men zal er h1 ieder geval krachtig naar streven hun passieve goed keuring te verkrijgen in den strijd tegen do nat.-socialisten. BEGRAFENIS VAN LYAUTEY Parijs, 2 Aug. (V.D.). Geheel Frankrijk 6tond heden in het teeken van den notio- nalen rouw ter gelegenheid van de staats begrafenis van maarschalk Lyautey te Nancy. Van alle openbare gebouwen woei de vlag halfstok. Do stoet zette zich in beweging onder het ce-beier der klokken. Naast, de kist met het stoffelijk overschot gingen o.a. de mi nisters Tardieu, Barthou en Marin, als mede de resident-generaal van Marokko. In den stoet werden opgemerkt de buiten- landsche ambassadeurs, gezanten en mili taire aitaché's. In de kathedraal vond een rouwdienst plaats. Daarna volgde de over brenging van het stoffelijk overschot naar de place Stanisla, waar de minister van oorlog, Pelain, namens de regeering de herdenkingsrede hield. Hij eerde Maar schalk Lyautey als een der scheppers van het Fransche koloniale rijk, waaraan hij dertig jaar van zijn leven heeft gewijd. HUDL TOT LEVENSLANG VEROORDEELD. W e e n e n. 2 Aug. (V.D.) De derde aan voerder der opstandelingen, die in de bonds kanselarij waren binnengedrongen, Paul Hudl, is door het militaire gerechtshof tot levenslange kerkerstraf veroordeeld. Bij zijn verhoor had de beklaagde gezegd dat hij niet bedoeld had. een omwenteling te weeg te brengen. Zijn vader is president van den Deutschmeisterbond. Men heeft hem bij de bewapening in de turnhal ge zegd, dat Dr Rintelen aan den ingang van de kanselarij zou wachten. Daarop heeft hij zijn mcnschen het bevel gegeven, Dr. Rinte len onmiddellijk te begroeten met het com mando: „Presenteert het geweer!" Wij dachten aldus Hudl dat de actie le gaal was. RECORDS VAN EEN AMERIXAANSCH LUCHTSCHIP. New York, 2 Aug. (Reuter). liet groot ste Amerikaansche handelsluchtschip S. 42 heeft een achttal nieuwe records gevestigd. Het luchtschip bereikte een gemiddelde snelheid van 157.62 mijl per uur over een afstand van 1243 mijl. Het luchtschip be haalde snelheidsrecords over een af stand van 600 mijl met ladingen van 1100, 2200 en 4400 Éngelsche ponden, even eens over een afstand van 1200 mijl met dezelfde ladingen. AI deze records werden gehouden door Europeoschc maatschap pijen. Lindbergh ging mee als passagier. jBfeigS in tot 30 NOVEMBER 1934 ontvangt u. tegen inlevering van 60 voorzijden van presto.pakjes aan ons adres te amersfoort. GRATIS EEN PRACTISCH GESCHENK Het feit herdacht, dat 20 jaar geleden de oorlog uitbrak Berlijn, 2 Aug. (D.X.B.). De hondslei der van den nat. soc. Duitschen frontstrij- dersbond, de rijksminister van arbeid Seld- te, heeft een oproep gericht lot de oudstrij ders, waarin hij o.a. zegt: FRANZ SELDTE. In deze dagen zien wij ernstig en trotsch terug op het tijdstip, dal 20 jaar geleden de zeer bekwame manschappen tc wapen snel den om het Duitsche volk te verdedigen in een oorlog, welken het Duitsche volk niet heeft gewenscht en welken Duitschland heeft trachten te verhinderen. Wij frontsol daten hebben onzen plicht gedaan Twee milliocn van onze kameraden zijn daarbij gevallen. Wij zijn trotsch op de prestaties van het Duitsche leser in den wereldoorlog. De wapeneer van het Duitsche leger is voor de historie onbesmet; daarom hebben wij geen revanche noodig, Wij hebben na den oorlog gewerkt voor de sanecring van ons volk en voor don nieuwen opbouw der natie. Daarom gedenken wii in deze dagen met dankbaarheid onzen leider in den we reldoorlog. generaal veldmaarschalk Von Hindenburg. Wij zullen hem helpen zijn grootc werk van de vernieuwing der Duit sche natie te vervolmaken Wii kennen tien oorlog en wij wcnschen daarom even on voorwaardelijk als onzen leider Hitler den vrede. Wij zijn pr van overtuigd, dat alle frontsoldaten daarover denken, zooals wij. Daarom richten zij tot alle frontsoldaten in den wereldoorlog op dezen 20stcn verjaar dag den ernstigen oproep er toe mee tc werken, dat onzen volken de vrede in cere en de mogelijkheid van vreedzamen schep penden opbouw gewaarborgd worden. Madrid. 2 Aug (Reuter). De socialis tisch geleide vakvereenigingen publiceeren een oproep, waarin zij o.m. zeggen, dat ook in de ergste tijden der monarchie de belan gen van het arbeidende volk nooit zoo slecht vertegenwoordigd zijn als door de z.g. republikeinsche regecringen sedert den herfst van het vorige jaar. Bijna permanent is de staat van alarm afgekondigd. Tegen een dergelijk systeem van witte terreur hebben platonische protesten geen doel meer. De arbeidersklasse moet bereid zijn tot de grootste krachtsinspanning, teneinde daarmede het uitzonderingsrégime te be ëindigen. De meest gesloten eenheid moet derhalve worden aanbevolen. Neen Mevrouw, GEEN gesteriliseerde Room doch PRIMA VERSCHE ROOM en toch denzelfden prijs. Kaas en Eieren marktprijs. Van Campenstr. 9. Tel. 1736 SCHIETPARTIJ TE MADRID. Madrid, 2 Aug. (Reuter). Gisteravond is het in een zeer drukke straat alhier tot een botsing .gekomen tusschen een groep communisten en de politie. De communis ten bleken gewapend te zijn en verzetten zich met een krachtig vuur. Twee agenten van politie werden gewond en drie voorbij gangers, waarvan een 'n doodelijkc verwon ding bekwam. Tijdens het donker kwam het lot samenscholingen en tot incidenten van minder belang. Eenige arrestaties zijn verricht Men spreekt van plannen inzake een algemeenc staking Saarbücken, 2 Augustus (Reuter). In de kringen van hel Duitsche front loopt het gerucht, dat voorbereidingen worden ge troffen om tc trachten een algemeene sta king te verwekken bij de mijnwerkers in t Saargebied. Het zou er om gaan, do po litieke manoeuvres van 1923 te herhalen Men zou de socialistische en communisti sche mijnwerkers willen opzetten tegen de Fransche mijndirecties, om hen er van af te brengen bij het plebisciet te stemmen voor den status quo. Het geopperde plan zou dan ook ten doel hebben, relletjes te vorwekken en dat zou ernstige gevolgen hebben. liet plan schijnt te verklaren te zijn uit de tegenstellingen die zijn ontstaan tusschen de verschillende leiders van het Duitsche front als gevolg van de recente gebeurtenissen in Duitsch land en Oostenrijk, waarvan de weerklank in het Saargebied zeer merkbaar is. Noodweer in Frankrijk St. Michel Maurienne.2 Aug. De waterhoos, welke gisteren het dorp Vallère teisterde, heeft eenige millioenen francs schade aangericht. Een aantal huizen werd vernield. Drie bruggen werden weggeslagen en spoor- en straatwegen werden onbegaan baar gemaakt. Parijs, 2 Augustus (Reuter). De omge ving van den Galibier-pas in de Fransche Alpen is door een onweer geteisterd, dat een schade heeft aangericht, welke wordt geschat op verscheidene millioenen francs. Naar het schijnt, zijn geen menschenlevcns te betreuren. Hier en daar werden alle ver bindingen verbroken. De Goedkoopste en Ruimste taxi te dezer stede. Naar Uw vacantieoord, maakt dan gebruik van onze speciale Relsauto's met kofferrekken. Zeer lago tarieven. Naar buitenland vraagt prijs. Luxe 4 en 7 pers. auto's te huur. Betrouwbaar personeel bekend in binnen- en buitenland. De ondernemer G. LENSINK. De Zondag komt het gezin toe Berlijn, 1 Aug. (Reuter). De rijksminis-» ter voor wetenschap, opvoeding en onder-» wijs maakt o.m lid volgends bekend: Voor do opvoeding van de schooljeugd in den nationuai oocialistibohen staat moe ten school, rijksjeugdleiding (Hitlerjeugd- beweging) en het ouderlijk hui6 samen werken. Teneindo oen vruohtbare samenwerking te waarborgen, zijn de rijksminister voor wetenschap, opvoeding en volksontwikke ling en de jeugdleider van het Duitsche rijk het eens geworden over de volgende, in de toekomst uit te voeren maatregelen: 1* Do Zondag der jeugd behoort princi pieel aan het oudorlijk huis en het gezin. 2. Voor het opvoedingswerk van de rijke* jeugdleidinig (Hitlerjeugdbeweging) wordt voor de daarbij aangesloten leerlingen des Zaterdags geen school gehouden (6taats- jeugadag). Daarnaast staat de rijk6jeugd- leiding (Hitlerjeugdbeu eging), de Woens dagavond als thuisavond ter beschikking en deze zal door de rijksjeugdleiding cen traal vvorden georganiseerd. 3. Voor alle overige scholieren wordt des Zaterdags gewoon onderwijs gegeven. 4. Overigens staan de werkdagen zonder beperking ter beschikking van het school werk 5. Voor de een beroep uitoefenende aan* gpslofenen bij de rijksjeugdleiding (Hitler jeugdbeweging) wordt tot en met het acht tiende jaar dezelfde regeling nagestreefd. Verder is nog bepaald, dat in den zomer op den 6laatsjeugddag de jeugd niet langer in beslag genomen mag worden dan van 7 loi 19 uur en in den winter niet langer dan van 8 tot 18 uur. Vei korting van het we tenschappelijke onderwijs moet zooveel mo gelijk achterwege blijven. Teneinde het sa imhoorighcidsgevoel der klassen te versterken en het mogelijk te maken, dat leeraren en leerlingen ook bui ten de schooluren e'kander leeren kennen, zal viermaaal per jaar op den Zaterdag een gemeenschappelijke 6choolvvandeling gemaakt worden, waaraan alle leeraren* over de klassen verdeeld, moeten deelne men Tenslotte wordt nogmaals uitdrukke lijk erop gewezen, dat de Zondag het gezin toekomt, zoodat dus geen jeugdorganisatie het reoht heeft op Zondag haar leerplichti ge leden op te roepen voor welke demon straties 0}k. LANDVERHUIZING NAAR PALESTINA. Jerusalem, 2 Aug. (V.D.). Het Mei nummer van het Palestina Commercial Bulletin, dat wordt gepubliceerd door de af- deeling douane, publiceert 'n uitvoerige lijst betreffende de emigratie in Palestina in den loop van 1933. In totaal zijn in dat jaar 41.891 personen, d.w.z. 38.65G Joden en 3235 andere personen, het land binnengekomen. De goede herder stelt zijn leven voor de schapen. Uit het Kngelsch van Chester K S. Steele door A W v E.—v. R Larch had de kostbare diamanten uit de ketting gehaald en had ze. niettegenstaan de hetgeen hij voor zijn dood nan zijn vrouw vertelde, verkocht, om aan geld te komen, dat hij hard noodig had. Hij zond haar alleen de vertrapte gouden ketting en beloofde haar in den brief, dien hij haar door dien jongen liet brengen en dien ik onderschepte, haar de diamant te zullen terug geven, als zij hem wilde ontmoeten. Daarin stemde zij toe Toevallig was Aaron Grafton toen juist bij haar op be zoek, in de hoop. haar van dienst te kun nen zijn, want de oude liefde bestond nog tusschen hen. En op haar voorstel volgde bij haar. toen ik Larch schaduwde. Blijk baar wist Grafton toen nog niet, dat. Larch alleen de vertrapttc ketting zonder de dia manten had teruggestuurd En na zijn be kentenis vonden wij. na zijn dood, een pa piertje met valsche diamanten in zijn zak. waarmee Larch zijn vrouw had willen be driegen, als zij pr in zou hebben toege stemd, de verlangde papieren te teekenen, om hem in staat te stellen, zijn achteruit gegane zaak er weer bovenop te helpen." „Nu. hij is nu uit den weg, en naar ik hoor, wordt het hotel verkocht." ..Ja. mr. Mason. En dan zal het. naar men zegt. weer de oude. eerbiedwaardige zaak worden, die hef vroeger was. Wat miss Ratchford betreft, die is naar vrien den in California gegaan, en mr. Grafton zal haar binnenkort daarheen volgen. Over een jaar ongeveer gaan zij trouwen. Mr. Grafton is bezig zijn zaak uit te verkoopen. Hij vertelde mij. dat hij geen aanklacht te gen den Sproetige wilde indienen voor het stelen van het similidiamantcn kruis. Dus zal de Sproetige gauw weer vrij zijn." „Daar ben ik blij om! Het is een kranige kerel in zijn soort." ..Dat is hij!" stemde de kolonel toe Eén ding is me een raadsel," vervolgde mr. Mason, „namelijk, waarom Cynthia ik noem haar bij den naam, omdat ik haar al jaren ken niet wilde hebben, dat Larch haar onderhield na de scheiding. Zij had best een flinke alimentatie uitgekeerd kunnen krijgen tenminste, als hij het had kunnen betalen." „Daar lag het misschien aan dat hij het niet kon! In elk geval schijnt zij geen geld van hem te willen hebben aannemen, nadat hij haar leven verwoest had. Het was een dwaas huwelijk hoewel het indertijd haar of haar moeder, zeer voordeelig voor kwam. Na den moord, of laten we zeggen doodslag, want Larch bezwoer tot aan zijn laatsten ademtocht, dat hij het nooit zoo bedoeld had, na die doodslag dan, waarvan Cynthia eenig vermoeden scheen te heb ben, was zij nog meer verstrekt In haar voornemen, geen geld van hem aan te ne men. Zij bereidde zich er zelfs op voor, in geval Jimmie schuldig werd verklaard, een verklaring af te legg;n. waarbij haar echt genoot betrokken zou zijn, hoewel zij wet telijk niet kon worden gedwongen, in een moordzaak tegen hem te getuigen." „Ik ben blij. dat alles voorbij is, kolonel!" zei mr Mason niet een zucht van verlich ting „Als er twee menschcn gelukkig zijn, zijn zij het zeker!" en hij wees naar Amy en Darcy. die langzaam, in den gouden schijn van de ondergaande zon. door het veld liepen. „Ja, het doet mij genoegen, dat ik hen wat heb kunnen helpen!" Toen zij zich omkeerden, zag het jonge paar de beide mannen. Amy wuifde hen toe. Langzaam kwam zij met haar gelief de nader. „Hebt U geluk, kolonel?" vroeg zij vroo- lijk. „Het gaat prachtig! Je overdreef niet, toen je over je forcllenboek sprak!" „Daar ben ik blij om! Jimmie cn ik had den het juist over U". „Ik begreep al niet. waarom mijn ooren zoo tuitten!" lachte rle oude detective. „Kolonel Ashley," zei Darcy. „er is één ding, dat ik maar niet kan verklaren in die zaak." „En wat dan?" „Wel, hoe kwam het, dat alle klokken op een verschillend uur stil stonden? Ik dacht, dat ik wel iets van klokken af wist, maar dit is mij toch wel een raadsel!" „Juist, omdat het zooiets eenvoudigs is!" lachte de detective. „Larch liet de klok ken stil staan, die niet uit zichzelf zouden afloopen. In zijn angst en dronken waan zin bad hij de vreemde gedachte, dat nie mand kon uitmaken, op welk uur de moord was begaan, als er geen enkele klok of horloge liep. Toen mrs. Darcy dood was, liep hij dus. door niemand in de koude ver laten straat bespied, den winkel door bracht alle klokken tot stilstand en draaide de wijzers rond. Maar hij vergat het tik kende horloge." „Heel eenvoudig!" mompelde Darcy. „Geen wonder, dat het mij niet inviel! Hebt U ook een oplossing voor den vreemden toestand, waarin ik mij dien nacht bevond ik bedoel, dat ik wakker werd cn weer ging slapen, nadat ik iemand over mijn ge zicht had voelen strijken?" „Neen, behalve deze, dat Larch misschien probeerde, je onder chloroform te krijgen, nadat hij mrs. Darcy had gedood, omdat hij bang was. dat jc heneden zoudt komen en zoudt ontdekken, wat er gebeurd was." antwoordde de detective. „Dat zal wel een geheim blijven, maar het is ook niet zoo belangrijk." „Tenminste niet, nu U Jimmie vrij hebt gekregen!" lachtte Amy. En toch was er een droevige trek op haar gelaat, want de zaak had hen allen aangepakt. „O. maar hij zou in ieder geval vrij zijn gekomen, wat er ook gebeurd zou zijn," zei de kolonel „Maar nu alles in orde is, kan ik mij weer heclemaal aan het visschen wijden." „En ik." mompelde Jamc6 Darcy, „kan Met een zachte hand, die op zijn mond werd gelegd, belette hem, zich verder to uiton. Licht als en veer liet de kolonel een aasvlieg over den stillen poel dansen, waar in rondwarrelend water een kleinen draai kolk vormde. Er klonk een heftig geplas* liet snoer zoemde schril, en de visch ging hoog do lucht in en beproefde tevergeefs zich van den angel in zijn bek te bevrijden. „Neen, het zal jo niet lukken!" lachto de oude dutective, „ik heb stevig beet!" „Precies zooals U Langford Larch beoÉ hadt!" mompelde Jack Young, die op dd zandbank in do 6chaduw zat, terwijl de ken lonel vischte en Shag de lunch klaar zette onder de boomen. „Dat is nu werkelijk mijn laatste geval!'1 riep de detective uit. terwijl hij zijn buit in den van gras voorziencn emmer wierp. „Stellig en zeker! Ik zou hier nooit mee doorgegaan zijn. zelfs niet. nadat ik er al mee begonnen was, als Miss Mason er niet om gesmeekt had. Maar ik ben het meer dan moe! Geen detectivezaken meer aan mijn hoofd! Ik schei er mee uit!" Jack keek naar de keurig gekleede* kaarsrechte gestalte en het flinke, knappe gezicht, waaraan de leeftijd van den kolo* nel nog in het geheel niet te raden was* Toen keek de jonge detective Shag aan* knipoogde en mompelde: „Moe tot den volgenden keer, nietwaar, Shag?" „Zooals U zegt!" riep de kleurling grin* nekend. „Nu, kolonel, de lunch £taat klaar!" EINDE. gaarne met iets aparts aan de lunch, met iets dat zij nog niet eerder alen. Alls iets zeer bijzonders raden wij U aan de fijn uitgesneden Gekoökte Casselcr rib die al leen verkrijgbaar is bij:

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5