OPRUIMING NIEUW PARIJS Biooen land DE ZAAK-SPAN SIER JUIST IN DE VACANTIE! ZOMERSPEELGOED Omtrek Stadsnieuws ONGELUKKEN IN DE ALPEN TEGEN 'T JAPANSCHE IMPERIALISME ER HEERSCHT ONRUST IN SPANJE AMERIKA GETEISTERD DOOR STORM WORDT VON PAPEN GEZANT? Onze PostvNegers onderweg Talrijke slachtoffers van gevaarlijke bergs beklimmingen De Mont Blanc lieeft in de afgeloopen dagen een zestal slachtoffers geéischt. In een pas nabij den gletöcher Miage is de tourist Felix uit Ugine in een diepto van 1200 voet gevallen. Hij was onmiddellijk dood. In een pas van de Aiguille du Goütcr i6 de gids Broisat uit Chamonix door een vallenden steen getroffen, waardoor hij zoo zwaar gewond werd, dat hij 6poedig over leed. Boven Argenlicre is een Tsjccho-Slo- waaksche, mejuffrouw Pickowa, van een grashelling gegleden, terwijl zij Edelweiss plukte en in een diepte van ongeveer 100 Meter gevallen. Ook zij was op slag dood. Woensdag is zekere Cordaillat uit Genève, die de Gaillands-rotsen beklom, honderd voet naar beneden gestort, doordat een stuk steen onder zijn voet afbrokkelde. Ook hij werd gedood. Eenige toeristen, die op den gletscher Bionassay afgedwaald waren, hebben het lijk ontdekt van een ongeveer 50-jarigen man, die klaarblijkelijk ongeveer een jaar in het ijs ingevroren heeft gelegen. Daar de man geen papieren bij zich droeg, kon zijn identiteit nog niet worden vastgesteld. Een 16-jarige jongen uit Zürich is omge komen op de Krachenhorn op ongeveer 15 K.M. van Davos. Naar verluidt, heeft een groep Duitsche Alpinisten een prijs uitgeloofd van 15000 Mark voor den Alpinist, die erin slaagt de Grandes Jorasses langs den tot nog toe nog nooit beklommen Noorderwand te bcstij gen. Dit feit acht men de oorzaak van het betrekkelijk groot aantal Duitschers en Oostenrijkers, die in de laatste jaren ge tracht hebben deze moeilijke beklimming tot stand te brengen en die daarbij den dood gevonden hebben. In 1933 werden daar vier personen en in '32 zes personen ge dood. Kort geleden nog heeft de gids Armand Charlet uit Chamonix een poging gedaan om den Noorderwand te beklimmen, doch hij kwam voor zulke onoverkomenlijke moeilijkheden te staan, dat hij de poging heeft opgegeven. Maandag j.l. hebben twee Weeners wederom een poging gedaan on danks het onzekere weer. Vanuit Chamonix hoeft men met behulp van telescopen de Alpinisten gevolgd, doch toen men Dins dagavond op de rots geen kamplichten zag verschijnen, heeft men een hulpexpeditie uitgezonden met het gevolg, dat Donderdag het lijk van één der toeristen aan den voet van den berg is gevonden De andere toe rist is uitgeput, doch nog in leven, gered. Sjanghai, 3 Aug. (Reuter.) De weduwe van Soen Yat Sen heeft een nieuwe poli tieke partij in China opgericht. In een op roep wekt zij het Chineesclie volk op, zich bij deze partij aan te sluiten, teneinde met vereende krachten het Japanschc imperia lisme in China te bestrijden. Zij roept de bevolking op zich te wapenen tegen de po litiek van Japan, dat poogt China te maken tot een Japansche kolonie. Madrid, 2 Aug. (Reuter). De voorzitter van de socialistische partij, de voormalige minister Caballero. heeft verklaard, dat de regeering de samenzweringen verzint, ten einde haar optreden tegen de socialistische organisaties te rechtvaardigen en zichzelf aan de macht te houden. De socialisten denken niet aan een revolutionairen op stand. Madrid, 3 Aug. (V.ü.) Men is een sa menzwering op het spoor gekomen, welke ten doel had een aanslag te plegen op den fcrein, waarmede de president der repu bliek en de minister van buitenlandsche zaken op 7 Augustus door Galiciö zullen reizien. Er loupen geruchten, dat de Ka tholieke partij voor deze samenzwering ver antwoordelijk zou zijn. Detroit, 3 Aug. (Reuter.) Midden en Oost-Michigan zijn door een zwaren storm, die gepaard ging met wolkbreukachtigen regen, geteisterd. Tien personen werden gedood. Talrijke anderen werden gewond. De schade bedroeg ruim een milliocn dol lar. Vele gebouwen zijn ernstig beschadigd. Uit Detroit wordt nader gemeld, dat ge durende den zwaren storm een pleizierboot met 250 opvarenden tegen den oever van bet St. Clair-meer werd geworpen. Geluk kig konden allen gered worden. Ook in andere deelen van de Vcrcenigde Staten is door noodweer groole schade aan gericht. Vooral in midden-Illmois en in den staat Ohio langs het Ericmeer heeft de storm ontzettend huisgehouden. In het meer zijn 5 personen verdronken, terwijl acht huizen door den wervelstorm werden vernield. In het Oosten der Vereenigde Stalen is de stad Brigton grootendeels door hoog water overstroomd. Een huurkazerne is daar ingestort, terwijl spoorbanen door den regenval verzakten. In de omgeving van Townsend in den staat Delaware zijn de spoorbanen op ver schillende plaatsen weggespoeld. RADIO-UITZENDING DER ROUW- PLECHTIGHEDEN. B c r 1 ij n, 3 Aug. (V. D.) Maandag a.s. te 12 uur Duitschen tjjd wordt de rouw- zitting van den rijksdag, waar Ilitler het woord zal voeren, per radio uitgezonden. De uitzending wordt des avonds te 20 uur herhaald. Dinsdag 7 Augustus te 11 uur wordt do plechtigheid bij het Tannenbergmonument uitgezonden met herhaling te 20 uur. Medewerker van de Associated Press gearresteerd W e e n c n, 3 Aug. (Reuter). Reuter ver neemt, dat de kwestie van het al of niet aanvaarden van Von Papen door de Oos- tenrijksche regeering zal worden bespro ken op de eerstvolgende kabinetszitting, die waarschijnlijk de volgende week wordt ge houden. Saarbrücken, 3 Aug. (Reuter). De echtgenoote van Von Papen, die, vergezeld van haar kinderen, tc Wallerfangcn in het Saargebied vertoeft, heeft aan vrienden ver teld, dat het nog niet zeker is, dat haar man Duit6Ch gezant te Weenen zal worden. Een ambtenaar van het Oostenrijksche mi nisterie van buitenlandsche zaken verklaar de aan den correspondent van Reuter, dat nog geen beslissing was genomen omtrent het aanvaarden van Von Papen als gezant. Von Papen zal zich vermoedelijk binnen kort bij zijn vrouw in Wallcrfangen voegen. Londen, 3 Aug. (Reulcr). In een hoofd artikel keurt de Times het denkbeeld goed. dat Oostenrijk in verband met Hitler's voor stel, om Von Papen als gezant naar Wee nen te zenden, aan Duitschland zal ver zoeken het Oostenrijksche legioen in Duitschland te ontbinden, de vijandelijke propaganda en wapensmokkelarij te doen staken en de belasting van 1000 Mark voor Duitschers, die een bezoek aan Oostenrijk willen brengen, af te schaffen. Zonder twij fel, aldus de Times, zal de Britsche regee ring dergelijke voorstellen van de Oosten rijksche regeering goedkeuren. Weenen, 3 Aug. Naar thans bekend wordt, bevindt zich sedert Dinsdag in Salz burg een medewerker van de Associated Press, Eric Borchart, in arrest. Hij is door de Salzburgsche autoriteiten gearresteerd, daar hij ervan verdacht wordt de verboden N.S.D.A.P. diensten te hebben bewezen. Bor chart is geruimen tijd de Berlijnsche ver tegenwoordiger van de Associated Press ge weest. IIij bad Zondag van de Associated Press opdracht gekregen opnamen te ma ken van de Fest6picle. Geheime zender ontdekt. Weenen, 3 Aug. (Reuter). De gendarme rie heeft in het kasteel Hornstein te Krum- pendorf een geheimen zender en een aantal Duitsche revolvers gevonden. Honisch ter dood veroordeeld en begenadigd. W eenen, 3 Aug. (V. D.) De 27-jarige Eduard Honisch, nationaal-socialist, is ter dood veroordeeld wegens het onbevoegd in bezit hebben van ontplofbare middelen. De bondspresident heeft den veroordeelde echter begenadigd, zoodat zijn straf is ver anderd in levenslange kerkerstraf Rlntelen achteruitgaande. Weenen, 3 Aug. (D.X.B.) De toestand van dr. Rintelen is achteruitgaande. Hij is aan de linkerzijde geheel verlamd. De kwestie van 't herstel der Habsburgers, Parijs, 4 Aug. (Reuter). Volgens de Pa- rijsche editie van de Chicago Tribune moet een delegatie van Oostenrijksche monar chisten een week geleden uit Weenen naar Steenokkerzeel zijn vertrokken om aldaar le onderhandelen met cx-keizerin Zita en aartshertog Otto over de troonsbestijging van den aartshertog. De onderhandelingen zouden worden vertraagd door het feit, dat aartshertog Otto 't aanbod, zooals dit hem werd voorgelegd, niet geheel kon aanvaar den en daar een contact met de regeering- Schuschnigg slechts moeilijk tot stand kon worden gebracht. Het blad meldt verder, dat de monarchistische delegatie ervan in kennis zou zijn gesteld, dat Schuschnigg onder zeer bepaalde voorwaarden, welke echter nog niet hekend zijn, geen bezwaar zou hebben tegen het herstel der Habsbur gers. DE HAVENS VAN CATALONI2. Een accoord tusschen Barcelona en Madrid. Madrid, 3 Aug. (V. D.) Het conflict tus schen de Catalaansche generaliteit en dc Madrileenscho regecring over de contrólo op de havens van Barcelona en Tarragona schijnt te zijn opgelost, naar blijkt uit ver klaringen van den minister van openbare werken, Guerra del Rio, die van een bezoek aan Catalonie alhier is teruggekeerd. De minister is van meening, dat de oorspron kelijke bedoeling der regeering, om de con- tróle op de beide havens voor te behouden, aldus moet worden gewijzigd, dat de haven van Tarragona onder de generaliteit zal ressorteeren, terwijl die van Barcelona on der de centrale regeering blijft. De minister verklaarde verder, dat er geen moeilijkhe den geweest waren en dat de Catalaansche autoriteiten zijn standpunt in dezen hadden aanvaard. A ijsvoe. Snip '2—8 Amsterdam Boedapest Belgrado 2—8 Athene Mersamairuh Cairo 3-8 Gaza Rutba wells Bagdad Boeshir Djask Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta 3—8 Akvab Rangoon 2—8 Bangkok Singapore 1—8 Med an Rat a via 1—8 y Vertrek van het eerstvolgende post- vliegtuig van Amsterdam 9 Augustus. G0EB3ELS FELICITEERT KNUT HAMSUN Berlijn, 3 Aug. (V. D.) Rijksminister Goebbels heeft Knut Hamsun, die morgen zijn Tosten verjaardag viert, het volgende telegram doen toekomen: „Ik heb de eer, u hartelijk geluk te wen 6chen bij uw 756ten verjaardag. Mot bewon dering en dankbaarheid gedenkt het Duit sche volk op dezen dag den grooten epi- schen dichter en den beschrijver van het echte menschdom, wiens werk als bijna geen ander een brug heeft geslagen tus schen het Noorsche cn Duitsche volk. Mo gen nog vele jaren van vruchtbaren arbeid voor u weggelegd zijn." ALCOHOL UIT HOUT. Washington, 3 Aug. (V. D.) Gisteren is bekend gemaakt, dat voor denaturee- ringsdoeleinden wederom uit hout gestook te alcohol gebruikt zal worden. Het gebruik van deze soort alcohol was in 1931 verbo den in verband met de omstandigheid, dat tal van personen omkwamen tengevolge van hot gebruik van uit hout gestookte al cohol, die door bootleggers als consumptie alcohol verkocht werd. NA DEN DOOD VAN DILLINGER. Een medisch onderzoek. Indianapolis., 3 Aug. (Reuter). De medische autoriteiten te Cook County in Il linois hebben de hersens en andere vitale organen van John Dillinger, den doodgc schoten bandiet; aan. een onderzoek onder worpen, om te zien of deze cenige leckenen van abnormaliteit vertoonden. Toen John Dillinger Sr. dit vernam, ge raakte hij in groote opgewondenheid en hij kreeg verlof om het stoffelijk overschot van zijn zoon te doen opgraven, waarbij hem de juistheid van het bovenstaande bleek. Hij verklaarde dat hij van de autoriteiten tc Cook County een schadevergoeding van 20.0000 dollars zal eischcn. Hij is tot twee jaar veroordeeld De Berlijnsche correspondent van het Volk meldt aan zijn blad naar aanleiding van het proces-Spansior, de Nederlander, die voor het Duitsche „Volksgerecht" te recht staat wegens „Landesverrat", het vol gende: In verband met het proces-Spansier heb ik mij heden tot de autoriteiten van het Volksgericht gewend, ten einde inlichtingen tc verkrijgen over den stand van het proces. Mij werd geantwoord, dat Spansier giste ren reeds is veroordeeld, na to zijn verde digd door den Duitschen advocaat Hubke. Geen enkele buitenlandsche verdediger werd toegelaten. De geheele behandeling is in het geheim géschied. Op mijn uitdruk kelijke vraag, tot hoe lang Spansier was veroordeeld, werd mij geantwoord, dat men dit helaas niet kon zeggen. Ik heb mij daar op nog in verbinding gesteld met twee col lega's. die zich eveneens tot de autoriteiten hebbon gewend, doch zij kregen hetzelfde antwoord. Wij welen dus niet, waar onze landgenoot Spansier zich momenteel be vindt cn tot welke straf hij is veroordeeld. Naar aanleiding hiervan heeft de redactie zich in verbinding gesteld met den Ncder- landschcn gezant te Berlijn. De gezant antwoordde van een veroordcc- ling van onzen landgenoot nog niets te weten, liet eenige wat hij wel wist was, dat het proces met volstrekt gesloten deu ren was behandeld. Ook in dc Duitsche bladen had niets over een veroordeeling van Spansier gestaan. Op het \erzoek. of de gezant zoo spoedig mogelijk wilde trachten bevestiging van een veroordeeling te krijgen, antwoordde Z E., dat dit thans zeer bezwaarlijk zou gaan, daar in verband met het overlijden van Von Hindenburg alle departementen waren gesloten en geen der betrokken autoriteiten te bereiken viel. De gezant beloofde echter vandaag op informaties te zullen uitgaan, waarvan hij het resultaat terstond zou mededeelen aan het departement van bui tenlandsche zaken in Den Haag. Het Volk meldt nader: PROFITEERT VAN DE KOOPJES LANGESTRAAT 35 TELEFOON 308 Onze landgenoot Spansier is door het „Volksgerichtshof" veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf mot aftrek \an de preventieve hechtenis, die bijna een jaar heeft geduurd. Deze uitspraak is vrijwel onmiddellijk geveld na de behandeling der zaak, die naar rnen weet Woensdag met gesloten deuren heeft plaats gevonden. Ofiicieele bevestiging. Bij het departement van buitenlandsche zaken is heden van onzen gezant te Berlijn de mededeeling ingekomen, waarbij wordt bevestigd de reeds in de pers vermelde uit spraak van het Duitsche volksgerichtshof, houdende veroordeeling van onzen landge noot Spansier tot twee jaar gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechte nis van bijna een jaar. RADIOTELEFOON VERKEER MET INDIË In de maand Juli 1934 zijn in het radio- telcfoonverkeer met Ned. Indië in totaal 211 gesprekken gevoerd, waarvan 97 in Nederland en 114 in Indië werden aan gevraagd. Van do hier te lande aangevraagde ge sprekken hadden 69 betrekking op zake lijke- en 23 op familie-aangelegenheden. Voor Indie bedroegen deze getallen resp. 52 on 62. In totaal werden 134 gesprekken van huis uit gevoerd, waarvan in Nederland 66 en in Indië 68 werden aangevraagd. In het radiotelefoonverkcer van Ned. In- die met de overige landen van Europa via Nederland werden in tolaaal 3 gesprekken gevoerd, n.l. met Oostenrijk 2 en met Frank rijk 1. PASTELS VAN ABRIAAN J. BARNOUW. Bij Kleijkamp in Den Haag. 's-Gravenhage. In dc Koninklijke Kunstzaal Kleijkamp zal Zaterdagmiddag een tentoonstelling worden geopend van pastels van Adriaan J. Barnouw, met een inleidend woord van deji heer W. Wcstor- man. De tentoonstelling wordt gehouden onder auspiciën van de Nedcrlandsch-Amerikaan- sche Fundatie; de Amerikoansche gezant, de heer G. T. Emmet, zal bij dc opening tegenwoordig zijn. DAT STICHT VERWARRING. Soest. Achter de Hervormde kerk op de berm van de Kerkstraat is een groot bord geplaatst: „Richting Amsterdam open gebroken straat". De automobilisten weten vaak niet wat te doen. Van een opengebro ken straat is echter geen sprake in Soest Hier en daar aan de kant een kleine repa ratie, waar het verkeer vrijwel geen verlet van heeft. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Soest. Dezer dagen trok het bijna één jarig dochtertje van den heer S. wonende aan de Klaarwalerweg alhier in een onbe waakt oogenblik een pan met kokend wa ter om, waardoor de kleine de inhoud over het lichaampje kreeg. Met ernstige brand wonden bedekt is het kind naar de Rijks klinieken te Utrecht overgebracht, waar het aan de gevolgen is overleden. NIEUWE BURGEMEESTER VAN ZEIST. Zeist. Zooals wij reeds in het kort in ons blad van gisteren hebben gemeld, is bij K. B. met ingang van 15 Augustus be noemd tot burgemeester der gemeente Zeist Jlir. Mr. M. L. van Holthc tot Echten, niet toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester dér gemeente Rlionen. De nieuwe burgemeester, die 20 Maart 1896 tc Assen geboren werd, heeft reeds ge durende zeer vele jaren met dc provincie Utrecht in een nauw contact geslaan. Na het beëindigen van zijn studie aan do Utrechtsche universiteit, waar hij van 1915 tot 1920 vertoefde, werd hij in 1922 secreta ris-penningmeester van het hoogheemraad schap Lekdijk-Bonedendams, welke functie de nieuwe burgemeester ook nu nog ver vult. In October 1923 werd de heer Van Holthc tot Echten benoemd tot burgemeester van Rhcnon, welk ambt hij dus bijna elf jaren heeft bekleed. Iïij is or in geslaagd zich in dezeg emeente veel sy mpathie te verwerven en heeft er prettige jaren doorgebracht. Hoezeer hij dan ook deze benoeming te Zeist op prijs stelt, hij zal ongetwijfeld met spijt van Rhenen scheiden. De nieuwe burgemeester van Zeist is niet aangesloten bij een politieke partij, maar is de Christelijk-historische beginselen toege daan. De heer Van Holthe tot Echten is ook lid van het Provinciaal College van Toe zicht voor Kerkelijke Goederen en Fondsen, alsmede hoogheemraad van Amstelland. VERBETERING STATIONSWEG. WOUDENBERG. Een nuttig werk. - nog rijwielpaden. Maar nu Woudenberg. Sedert enkelo weken is men hier werkzaam aan de verbetering van liet laatste gedeelte van den Stationsweg. Een werk, dat ongetwijfeld toejuiching ver dient. Bijna is het dorp toereikt, zoodat ver wacht mog worden, dat 'het werk spoedig zijn beslag zal krijgen en de overlast die het zoo drukke verkeer over dezen weg door een en ander ondervindt, weldra tot het verleden zal behooren. De voldoening over dc verbetering wordt momenteel echter wel ten zeerste gelem- perd door het feit, dat het aan dc beid© zijden van den weg gelegen fietspad over een groote lengte is opgebroken, waardoor toet verkeer over dezen hoofdweg nog ge vaarlijker is geworden don het reeds was. Voor wielrijders is geen plaats* meer. Men vraagt zich dan ook terecht af waarom zoo lang gewacht wordt met dc vulling dezer paden. Herhaaldelijk komen valpartijen voor, waarbij wielrijders verw ondingen op- loopen en toet mag een wonder heeten, dat in dezen zoo drukken vacantietijd, waarin dagelijks toonderden fietsers den weg pas- seeren, zich nog geen ernstige ongelukken hebben voorgedaan. Moge men spoedig tot het besef komen, dat de afwerking der rijwielpaden een dringende eisch is, wil men erger voorko men. Voetbal. VOETBALTOURNOOI QUICK De indeeling van het programma. Betreffende het voetbaltournooi, dat Quick op Zondag 2 September a.6. hoopt te houden, kunnen wij nog mededeelen, dat de K.N.V.B. hiervoor toestemming heeft verleend. De wedstrijden duren 2 x V* uur. De fina le duurt 2 x uur. Bij gelijk spel, zoowel der wedstrijden als der finale, krijgt elk der partijen drie strafschoppen te nemen. De partij, welke hieruit de meeste doelpunten maakt, heeft den wedstrijd, resp. finale, ge wonnen. Indien door het nemen der straf schoppen geen beslissing wordt verkregen, beslist het lot. Er wordt op twee terreinen gespeeld. De uitslag der loting had het volgende resultaat: Terrein U Robur IV.V.A. I. scheidsrechter: A. H. Scheerder. Terrein II: Theole IQuick I. Scheidsrechter: J. Schcllekens. Terrein I: Verliezersronde om 3e prijs. Scheidsrechter: II. Minnes. Terrein I: Finale om 2e cn lc prils Scheidsrechter: H. Brits. Buiten het tournooi speelt het tweede elftal van Quick des middags op terrein II een wedstrijd tegen Theole II. EEN BAKKERSCURSUS. Belanghebbenden wijzen wij even op tio elders in dit blad geplaatste advertentie be treffende een begin September alhier aan vangende 1-jarige bakkerscursus. GOEDKOOPE TREIN. Op 12 Augustus. Belanghebbenden verwijzen wij naar de elders in dit blad geplaatste advertentie, waarin mcdedeelingen worden gedaan bc- treffende een goedkoepen trein, welke op 12 Augustus a.s. van Amersfoort naar Alk maar, Bergen, Egmond. Schoorl, Den Hel der en Texel zal vertrekken. VACANTIE VOOR SCHOENMAKERS EN SCHOENWINKELIERS. Wij maken er onze lezers even op attent, dat blijkens een elders in dit blad geplaat ste advertentie dc schoenmakers en schoen winkeliers te dezer stede van 13 tot en met 15 Augustus vacantie hebben. JONGETJE TE WATER. Gisterrniddag raakte aan de Groote Kop pel een zesjarig jongetje spejender wijs te water. Dank zij het snel en doortastend op treden van de directie der salonboot Bur gemeester Kempers, wclko daar gemeerd lag. is het knaapje nog tijdig uit het natta element verlost, waarna het, na aan boord verzorgd te ziin. weer huiswaarts kon kea- ren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 2