DE DIESEL BLEEF IN DE RAILS FORTMANN HEHENKAMP BEKENDE AMERIKANEN IN AMSTERDAM WILLIAM HEARST EN a MARION DAVIS IR. E. P. WELLENSTEIN T GOED DAT HETGEEN STOOMTREIN WAS MARKIEZEN ZONSCHERMEN HUMORHOEKJE De krantenkoning gelooft dat Europa te pessimist tisch is Amsterdam, 3 Aug. Een gezelschap Amerikanen in het Amstel Hotel is vooral in het reisseizoen een schier da gelijks voorkomend verschijnsel. Niet altijd echter vindt men, aan den disch om éen tafel vereenigd, een Amerikaansche kran tenkoning en een filmster. Want de for- sche oude heer aan de tafel met do nog jeugdig uitziende dames en heeren is de Amerikaansche krantenmagnaat William Randolph Hearst, de opgewekte jongelui zijn zijn drie zoons George, John cn Wil liam Jr. met hun echtgenooten, en de licht blonde, pittige verschijning, die eveneens bij de familie Hearst aanzit, is de film ster Marion Davis. Mr. Hearst is uiteraard niet de man, om een krantenman teleur te stellen, en blijkt niet alleen bereid, iets mede te deelen om trent de vacantiereis, die hij met zijn uit gebreid gezelschap door een deel van Europa maakt, doch ook omtrent zijn op vattingen over verschillende Europeesche en Amerikaansche problemen. Het gezel schap heeft te Gibraltar Europeeschen grond betreden, heeft Spanje bezocht en zich toen per vliegtuig naar Londen bege ven. Gisteren is men te Den Haag aange komen en vandaag te Amsterdam. Per auto heeft men een deel van den dag in Noord- Holland doorgebracht, en o.a. Haarlem, Alkmaar, Volendam en Marken bezocht Voor mr. Hearst is dat alles vieux jeu, want hij is vroeger al eenige malen in Hol land geweest, maar de jongelui kennen het nog niet, en vooral de dames moesten en zouden Volendam zien, hoewel mr. Hearst zelf graag den Afsluitdijk en de Zuiderzee werken had bezichtigd. Zaterdag zal Am sterdam zelf en vooral het Rijksmuseum bezichtigd worden, en dan gaat het den Rijn langs, over Keulen, en daarna over Mtinchen en Zwitserland naar Italië, o.a. naar Venetië. Mr. Hearst vertelt erbij, dat hij graag ook Wecnen had bezocht, doch dat hij daarmee liever wacht tot rustiger tijden. En dan zitten we opeens midden in de Europee sche politiek. Mr. Hearst geeft toe, dat de toestand er verre van rooskleurig uitziet, maar toch gelooft hij, dat wij Europeeërs de zaken tè pessimistisch bekijken. Het af breken van de ontwapeningsconferentie en de uitbreiding der bewapeningen zijn in derdaad ernstige verschijnselen, maar dat men, het inderdaad tot een oorlog zal laten komen kan de krantenmagnaat zich niet voorstellen. Europa zou zich finaal ruïnee ren. Waar moet men het geld vandaan ha len? En bovenal, de herinnering aan den vorigen oorlog zal zijns inziens blijven een veel grooteren invloed tegen het uitbreken van een oorlog te zijn dan men, gezien de omstandigheden, aanneemt. „En als er iets gebeurt, waardoor er in Europa tóch oorlog uitbreekt, wat natuur lijk altijd mogelijk is, zal Amerika er niet aan meedoen", zegt mr. Hearst zeer beslist. De crisis in de Vcreenigde Staten is naar de raecning van Hearst over haar diepte punt heen. Zijn meening over de Ameri kaansche regeeringsmaatregelcn is ver deeld. Vooral in het begin hebben deze maatregelen een gunstigen invloed gehad. Ook er zonder had de crisis haar diepte punt overwonnen, maar de regeeringsmaat regelcn hebben den beginnenden opgang helpen bevorderen. Vooral de opheffing van het drankverbod cn de uitgebreide werkverschaffingsplannen hebben een gun stige werking gehad. MARION DAVIS. Over do N.R.A. en de toepassing der „codes" is Hearst echter minder te spre ken. „Kijk eens" zegt hij „als de re geering gelegenheid schept voor de in dustrie om zich te ontplooien is dat heel mooi, en als de industrie daardoor meer inenschen aan het werk kan zetten draagt ze bij tot vergrooting van den werkelijker) welstand, doch als de regeering de in dustrie gaat beschoolmoesteren en zich gaat bemoeien met détails waar ze geen verstand van heeft, komt ze tot allerlei buitensporigheden en gaat ze me zeggen, hoe ik den werktijd moet verkorten en de loonen verhoogen, wat, indien dat onoor deelkundig wordt voorgeschreven, integen deel een belemmering voor de industrie en dus voor de welvaart blijkt te zijn". Mr. Hearst toonde zich ervan overtuigd, dat ook ten aanzien van de economische crisis althans Amerika bet ergste achter den rug had en de nog bestaande moeilijk heden zou overwinnen. „Ik ben 71 jaar en heb al heel wat depressies meegemaakt, de ergste onder president Cleveland, die in vele opzichten aan de tegenwoordige de pressie doet denken, HEARST. Ook toen hadden we ernstige stakingen, ook toen werden er radicalen naar het congres gezonden, en we zijn er tenslotte doorheen gekomen zooals we er ook nu doorheen zullen komen". We wagen op te merken, dat deze crisis toch wel een ander karakter draagt, en een wereldcrisis is, die» geen plaats op aarde gespaard beeft „Natuurlijk" zegt mr. Hearst „maar de Amerikaansche in dustrie werkt slechts voor 5 procent voor den export. Als we erin slagen, de binner.- landsche markt te sanceren, komen we er wel overheen als we deze vijf procent des noods geheel verliezen". Praatje met Marien Davis. Het gesprek met William Hearst is eonigszins zwaar geworden, en als we, met onze blocnote in de hand, den kant van Marion Davis uitkijken, zegt ze een beetje angstig: „Als u mij maar niets van den Volkenbond en zoo vraagt, want daar weet ik niets.van". Wij stellen haar gerust, en, naar wij aan nemen uit dankbaarheid, haast zij ons te verzekeren, dat zij Holland zoo'n prachtig land vindt, de Hollanders zulke charmante menschcn, en dat ze in haar hart een zwak plekje voor Holland heeft. Wij schijnen een gezicht te trekken van „Nou ja, dat weten we nu wel, wc hebben al vaker filmsterren geïnterviewd", maar Marion schijnt dat te merken cn vraagt lichtelijk verontwaardigd over ons onge loof: „Waarom dacht u dan, dat ik al voor de vierde maal Holland bezoek?" Inder daad is deze reis met de familie Hearst haar vierde bezoek aan Holland. Indertijd, toen ze nog aan het toonecl was, heeft ze triomfen gevierd in twee musical plays, die toen in Amerika grooten opgang maak ten, en allebei in Holland speelden, „The Red Mill" en „Siiver Skates". In het laat ste was de bekende geschiedenis verwerkt van het meisje, dat haar vinger in een gat in een dijk hield, tot er hulp kwam op dagen, en zoodoende Holland van een over strooming redde. Tot haar teleurstelling kennen we de beide stukken niet, maar de geschiedenis hebben we wel eens gehoord, zij het ook geïmporteerd uit Amerika. Aan het tooneel heeft Marion Davis pret tige herinneringen. Tiaar laatste rol op de planken speelde ze acht jaar geleden in Shakespeare's „Driekoningenavond". Tóch vindt ze de film prettiger. Het liefst speelt ze een karakter-rol. „In een film kan ik mezelf niet spelen zooals op het tooneel. Daarvoor zijn er bij het filmwerk teveel storende invloeden. Maar juist het opbou wen van een bepaald karakter, in steeds weer verschillende scènes een karakter verder ontwikkelen, is wat mij aantrekt in de film". De crisis heeft volgens Marion Davis in zooverre een gunstigen invloed op de Ame rikaansche film gehad, dat langzamerhand de oppervlakkige en vooral de lichtzinnige films, die ook moreel vaak verdcrflijk wa ren, beginnen te verdwijnen „Ik speel graag een rol, waarvan ik weet, dat kin deren me sympathiek vinden. Toen ik zelf een jong meisje was, verafgoodde ik Mary Pick ford met haar blonde krullen als een engel, en als ik een film zag, waarin ze de goede geest speelde, dacht ik: zoo zou ik ook willen worden. Wij filmmenschen moe ten, bij alles wat we uitbeelden, aan de jeugd denken. We hebben een groote ver antwoordelijkheid ten opzichte van de jon geren, en het liefst speel ik iets, dat vooral jongeren als voorbeeld kan dienen". Op 1 October a.s. moet Marion Davis in de Metro-Goldwvn studio's te Los Angeles terug zijn. Wat voor plannen men met haar heeft, weet ze nog niet. Buiten haar werk houdt ze zich vooral bezig met haar orchideeën-kweekerij. Ze heeft prachtige exemplaren bij haar huis, vertelt ze trots. En bescheidener vertelt ze, dat ze ook niet slecht tennist: ze speelt tenminste dikwijls met Helen Wills, en als ze a] te slecht speelde, zou deze vèst geen geduld voor haar hebben. Maar haar werk acht ze toch het belangrijkst. Ze is van meening, dat elke vrouw gelijkwaardig werk aan dat der mannen behoorde te verrichten, zij het ook op gebieden, waar zij den man niet uit zijn betrekking stoot. Volgens haar mislukken in Amerika zooveel huwelijken omdat de vrouw zich met niets andei's bezig houdt dan met uitgaan en het gezelschapsleven. Bescheidenheid en goede Nederlandsche journalistieke zede beletten ons te vragen, of zij zelf ervaringen op dit gebied heeft. En bovendien moet er ook eens een einde komen zelfs aan het onderhoudendste praatje met de charmantste filmster. Oudsvoorzitter der Algemeene Res kenkamerdirecteur van Econot mische Zaken in Nederl. lndië 'sGraven hagc. Een dezer dagen is in het Ziekenhuis Bronovo, waar hij sinds eenige weken verpleegd werd, in den ouder dom van 53 jaar overleden ir. E. P. Wellen- stein, directeur van Economische Zaken in Ncderlandsch-Indië. Zooals men weet vertoefde ir. Wcllenstein sinds eenige maanden in ons land om be sprekingen te voeren met de Regccring. Toen Minister Colijn zijn reisplannen naar lndië moest opgeven, oordeelde hij toch per soonlijk contact met de Indische regeering noodzakelijk en in verband daarmee is de heer Wcllenstein toen per vliegtuig naar Holland gekomen. Behalve de tinaangelcgcnheden, welke een belangrijk deel van den tijd van ir. Wcllen stein in beslag namen en waarvoor hij ook eenige malen een bezoek bracht aan Lon den, voerde hij algemeen-economische be sprekingen met Minister Colijn en met hoofdambtenaren van het Departement. De loopbaan van ir. Wellenstein is wel een zeer bijzondere geweest. Als jong inge nieur ging hij naar lndië en trad in dienst van de Staatsspoorwegen en ging eenige jaren later over naar Financiën, llier door liep hij de verschil lende rangen en werd waarnemend directeur van Financiën en voorzitter van de z.k. Kleine Welvaartscom- missie. Eenige jaren geleden werd hij tot het hoo- ge ambt van voorzitter der Algemeene Re kenkamer benoemd en ongeveer een jaar geleden werd hem de in deze tijden wel zeer gewichtige en moeilijke functie van direc teur van economische Zaken toevertrouwd. Do heer Wellenstein had den naam een zeer doortastend man te zijn, die in den korten tijd, dat hij aan het hoofd van Eco nomische Zaken stond, reeds veel werk ver richt heeft, dat voor lndië en voor de han delsbetrekkingen met de verschillende lan den van buitengewoon veel gewicht is Hij maakte deel uit van de Nederlandsche delegatie voor handelsbetrekkingen met Japan. Van deze delegatie was hij onder voorzitter. WILDE AUTOBUSDIENST. Rijkstoczicht in 't ongelijk gesteld; de bussen vrijgegeven. De president der Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak der autobussen van de Rotterdamsche Rijcentralc, die een wilden dienst op Amsterdam onderhielden en deswege door het Rijkstoezicht op spoor- en tramwegen in beslag waren genom.cn. De president was van oordeel dat het be treffende wetsartikel den ambtenaren geen vrijbrief geeft om bussen, die in wilde dien sten gebruikt worden, naar goedvinden vast te houden, doch dat zij wel degelijk reke ning dienen te houden met de belangen der tegenpartij. Hij bepaalde dat het Rijkstoezicht voor eiken dag, dat het na zijn vonnis de bussen zou vasthouden, den eigenaars f 50 schade vergoeding moet uitkeeren. Het Rijkstoezicht heeft de bussen vrijge geven EEN GELUKKIGE REDDING IN VOLLE ZEE. Een jonge man, op weg met de Batavier boot van Londen naar Rotterdam heeft een benauwd avontuur beleefd, dat wonderlijk goed is afgeloopen, Hij viel overboord zon der dat dit op de Batavierboot bemerkt werd. De mail wist zich ofschoon hij geen bui tengewoon goed zwemmer is drijvende to houden. Een half uur hield hij dit vol en juist zouden zijn krachten hem begeven, terwijl aan de horizon de Batavierboot ver dween, toen redding op kwam dagen. Het Nederlandsche motorschip Olga, op weg van Londen naar Amsterdam bemerkte in de nabijheid van Haaks vuurschip den eenzamen zwemmer. Er werd bijgedraaid en weldra bevond de uitgeputte jongeman zich aan boord van het motorschip, dat hem behouden naar Nederland terugbracht. GEMEENTELOONEN OP RIJKSPEIL. Volgens de Telegraaf heeft de regeering thans aan verschillende gemeentebesturen den wensch to kennen gegeven, dat de loo nen en salarissen van het gemeenteperso necl zullen worden gebracht op rijksbasis en dat hiermee rekening zal worden gehou den bij het opmaken der begrooting voor 1935. Aan sommige gemeentebesturen is zelfs gevraagd te bevorderen, dat de verlaging nog dit jaar zal ingaan. DOOR DEN TREIN OVERREDE*. EN GEDOOD. Ams'terdam, 4 Aug. Vanmorgen om streeks half twaalf is op den spoorweg overweg bij de gemeentelijke zweminrich ting aan den Schinkel een ernstig ongeluk gebeurd. Een 26-jarige ambtenaar werd, ge zeten op zijn motorrijwiel, door den trein uit Aalsmeer gegrepen en op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd. Ware dat het geval geweest dan zout den de gevolgen waarschijnlijk ernstiger geweest zijn Amsterd am, 5 Aug. Is er in het ge wone leven van iederen dag wel iets gruwe lijkers denkbaar dan een spoorwegongeluk? Dank zij de tot don zoo hoog mogelijk opgevoerden graad van veiligheid op onze ijzeren banen behooren deze rampen geluk kig tot de grootste zeldzaamheden. Als dan toch door een technische fout of door een ernstig verzuim het op den langen duur blijkbaar onafwendbare geschiedt, als een oogenblik de mensch geen heer en meester meer is over de door hem opgeroepen, vaak nan het fenomenale grenzende, krachten der techniek, dan klinkt het gebeurde ons min of meer onwezenlijk in de ooren. We zijn de technische wonderen nu eenmaal als vanzelfsprekende dingen gaan beschou wen, die funclionecren overeenkomstig on zen wil. Indien er aldus onverhoopt een kink in den kabel is gekomen, dan besef fen we maar al te goed, dat een iets min der hoovaardige houding jegens het door ons in technisch opzicht bereikte, beter op haar plaats zou zijn. Het is dit keer bij de botsing op het emplacement, van het Weesperpoort Sta tion nog betrekkelijk goed afgeloopen. Ge lukkig bleken dc eerste alarmeerende be richten, die spraken van vele dooden, niet op waarheid te berusten. Dc combinatie spoorwegongeluk-doodelijkc slachtoffers, door zenuwachtige omstanders gemaakt, is overigens wel verklaarbaar, gewend als men nu eenmaal is aan dergelijke rampen buiten onze grenzen, die helaas maar al te vaak menschenlevens eischen. Toen we tegen het middaguur nog even een kijkje gingen nemen op de plek des onhcils, bleken dc laatste sporen van het ongeluk reeds geheel te zijn verdwenen. De Dieseltrein was al weggesleept cn ook de stoomtrein was reeds vertrokken. De stalen spoorstaven, die hier op dit groote wissel veld dooreengestrengeld liggen, lagen rus tig te blinken in het overdadige zonlicht van dozen prachtigen zomerdag. Zomerschc stemming hecrschte ook onder de stations overkapping, waar de perrons het bekende beeld vertoonden van dc gezellige Zondags- drukte en het haastige gedoe van de gaan den en komenden, van wie dc mee-ten niets vermoedden van hetgeen zich eenige uren geleden ter plaatse had afgespeeld. Wij hebben nog even geïnformeerd of het ongeluk nog van invloed is geweest op het overige reizigersverkeer, indachtig aan overeenkomstige ervaringen op het gebied van de luchtvaart, waar bij voorkomende ongevallen gelukkig ook meestal ver van onze grenzen het passagierscijfer zeer vaak een plotselinge daling te zien geeft Hiervan was echter in het onderhavige ge val niets te bespeuren. De meeste reizigers waren, zooals gezegd, onkundig van het voorgevallene en de anderen, die het we! wisten, trokken er zich maar niet te veel van aan en stapten goedsmoeds in de com part imenn ten van de volgende gereedstaan de treinen. Ook spraken wij nog een van de inzitten den van den ongelukstrein. Deze heer was er gelukkig goed afgekomen cn hij vatte het geval nogal kalm op. Wat maar het beste is in zulke omstandigheden. Tegen één ding willen wij met nadruk aarschuwen. Laat men niet te voorbarig zijn dit ongeluk klakkeloos toe te schrij- en aan den nieuwen Dieseltrein, welke meening bij zeer velen in het publiek hedenmorgen bleek te hebben post gevat. Want zij is er volkomen naast. Immers het was een geheel toevallige omstandigheid, dat hier eon Dieseltrein bij de botsing be trokken is geweest. Ware het een gewone stoomtrein, die op dergelijke wijze zou zijn aangereden, dan zou het ongeluk naar ons van deskundige zijde verzekerd werd zeer waarschijnlijk ernstiger gevolgen heb- GROOTE COLLECTIE NIEUWE DESSINS. Vraagt prilsopgave. LANGESTRAAT 63. TEL. ben gehad, omdat, naar men in dat geval aanneemt, een gedeelte van het treinstel! zou zijn omgeslagen. Men mag derhalve juist van geluk spro ken, dat dc Dieseltrein uit zoo stevig mate riaal bestaat, dat bestand blijkt te zijn ge weest tegen een schok, als door de botsing veroorzaakt, waaraan liet toe te schrijven is, dat de (rein niet uit de rails is geloopen cn op de wielen is blijven staan. Voor zoover wij ons herinneren kunnen is dit de eerste maal, dat zich op dit oude spoorwegemplacement, een dergelijk onge luk heeft voorgedaan. In het belang van het onderzoek bleven de spoorboomen voor do Ruyschstraat ge- ruimen tijd gesloten. De treinbotsing hcoft, zooals wel te begrij pen is, in de volkrijke buurt, waar zij plaats had, groote opschudding veroorzaakt. Uren lang groepten de menschen samen om het gebeurde te bepraten. BRAND TE ZETTEN. Boerderij en woonhuis afge brand. Rosmalen, 5 Aug. In den afgeloopen nacht is brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer W. de L. te Zetten. Het vuur sloeg spoedig over naar het dubbel- woonhuis. De bewoners moesten in allerijl vluchten. Mevr. de L. liep hierbij een brand wond aan den arm op, die evenwel niet van ernstigen aard bleek te zijn. De boerderij en het dubbele woonhuis brandden tot den grond toe af. Do schade wordt door verzekering gedekt AUTO IN DE WEESPERVAART. Amsterdam, 4 Aug. Op de Weesper- zijde ter hoogte van de Kruislaan is heden morgen een personenauto in de Weesper- trekvaart gereden. Op den weg stond een vrachtauto, die, toen de personenauto na derde. begon te keeren. De personenauto kon niet vlug genoeg stoppen, week uit en reed de voort in De drie personen waren door toegeschoten publiek spoedig op het droge gehaald. De chauffeur had verwon dingen opgeloopen door glasscherven, ter wijl ook de andere inzittenden lichte snij- wonden hadden gekregen. DRIE VREEMDELINGEN GEARRESTEERD Amsterdam, 5 Augustus. Door de Centrale Recherche zijn op verzoek van de politie te Hannover drie Duitschers aange houden, die zich hebben schuldig gemaakt aan verduistering hij een warenhuis aldaar. Een groot deel van het verduisterde berag was nog in hun bezit. Het lag in hun be doeling naar Zuid-Amorika over te steken. Zij zullen thans naar Duitschland terug- keeren. HET STICHTEN VAN BEDRIJFSRADEN. Een verzoekschrift aan den minister. De Nederlandsche Vcreeniging van Chris telijke Kantoor- en Handelsbedienden. De Nederlandsche Vcreeniging van Christelijke Teëhnici en de Nederlandsche Christelijke Werkmectitersbond hebben zich tot den mi nister van Sociale Zaken gewend met een verzoekschrift om in het overleg over het 6tichten van bedrijfsraden ook de organisa ties van kantoorbedienden, handelsreizigers technici en werkmeesters te betrekken. Krachtens artikel 8 van de Bedrijfsraden- wet wint n.l. de minister, alvorens tot de instelling van een bedrijf6raad over te gaan het advies in van een commissie, waarin mede zitting hebben de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers uit de be trokken bedrijven. De hoofdbesturen dezer organisaties maken den minister erop at tent, dat, wanneer ook de genoemde cate gorieën werknemers, die vrijwel in elk be drijf een belangrijke groep vormen, aan de samenstelling van dit advies kunnen mede werken, dit aan de degelijkheid van het advies zeker ten goede zal kunnen komen. DOOR TRAM OVERREDEN. Meisje gewond. Amsterdam, 4 Aug. Op den N.Z. Voor burgwal bij de St, Luciensteeg, zou heden middag een 18-jarige wielrijdster den rij weg oversteken. Zij zag dat van den kant van het Spui een motorrijder naderde en wilde dien ontwijken. Daardoor ontging het haar, dat van den kant van den Dam een tram kwam, door welke zij gegrepen werd. Zij kwam terecht tusschen motor- cn bij wagen. De bijwagen ging haar over den arm, die verbrijzeld werd. Zij is in het Bin nengasthuis ter verpleging opgenomen. De pensionhoudster, gestrengelijk„Wilt u er aan denken, meneer Pleterse, dat het overeenkomstig het prospectus alléén aan gasten op de eerste verdieping veroorloofd is, op den barometer te tikken?" (Humorist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6