la. M.O. OOSTERVEEM ONDERNEMERS-OVEREENKOMSTEN HUN VERBINDENDE KRACHT MOTOR BOTST OP AUTO SCHOOL EN KILOMETER- AFSTAND DE KANOVAARDERS TERECHT Langestraat 42 - Tel. 77 Eiken dag versch gebrande PINDA's 10 ct. per pond A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TELEFOON 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE IstóiOSP f ls de voorgestelde wet crisismaats regel of uiting van een vers anderde mentaliteit? Verschenen is het voorloopt verslag der Tweede Kamer over het westonwerp ver bindende kracht van ondernemersovereen komsten. Ontleend is daaraan: Doel en strekking. Vele leden begroetten de indiening van dit wetsontwerp met voldoening. Algemeen wordt in het bedrijfsleven gestreefd naar bindende regelingen, daar het niet aangaat, eenerzijds te klagen over de moordende concurrentie van het buitenland, terwijl men elkander anderzijds in het binnenland een niet minder moordende concurrentie aandoet. In verschillende takken van be drijf levert men tegen prijzen, die de be langrijk verlaagde productiekosten niet dekken. Niet alleen lijden vele onderne mers daardoor verlies, maar ook heele groe pen van arbeiders werken dientengevolge voor zeer lage loonen. Particuliere pogin gen om in den toestand verbetering te brengen, leverden een gering resultaat op. Maar ook wanneer dergelijke ondernemers overeenkomsten door samenwerking tot stand komen, behoort de Overheid daarin te kunnen ingrijpen ten einde kunnen wa ken voor de bplangen van de zwakkere ondernemers, de arbeiders cn de consumen ten. Terecht wordt dan ook in het ontwerp de mogelijkheid geopend, dat dergelijke overeenkomsten door de Overheid onver bindend worden verklaard. Verschillende leden stonden zooal niet afwijzend, dan toch niet zonder huivering tegenover dit ontwerp. Dezo leden wezen erop. dat het niet zelden voor de regeering een schier bovenmenschelijke taak zal zijn. vast te stellen, wat in concrete gevallen wordt geèischt door het algemeen belang. Eonige andere leden gingen verder on verklaarden, dat de strekking van dit wets ontwerp voor hen onaannemelijk was. Zoo dra deze bevoegdheid er zal zijn. zullen talloozen zich tot de regeering wenden om verbindend verklaring van hun afspraken te verkrijgen. Men zal tot steeds verder gaande plannen moeten overgaan waar door het geheele bedrijfsleven ten slotte onder Staatstoezicht komt. Algemeen economische werking. Verscheidene leden, dio zich met de strekking van dit wetsontwerp konden ver- cenigen, betreurden het. dat de regeering zich beperkt tot het betrekkelijk enge ge bied van do verbindende kracht van onder nemersovereenkomsten. Indien de bevoegd heden van den Bedrijfsraad zouden worden uitgebreid met dat thans voor onderne mers wordt voorgesteld, zou een veel beter geheel zijn verkregen. Als grief tegen het ontwerp werd aan gevoerd, dat het de bedrijfssamenwerkïng in de eerste en voornaamste plaats ziet als een samenwerking van individueele onder nemers en eerst in de tweede plaats als een samenwerking in organisatorisch verband. Deze leden achtten het dringend noodig. dat bepaalde besluiten van organisaties verbindend kunnen worden verklaard, ook wanneer deze besluiten verplichtingen in houden. wijzigen of doen te niet gaan tus- sche die vorcenigingen en haar 'eden. Samenhang tasschen het economische en het sociale element. De leden, die hiervoren een nadere aan sluiting aan en aanvulling van de Bedrijfs- radenwet hadden bepleit, wezen erop. dat op deze wijze ook de vakvereenigingen op het nu nader te regelen zeer belangrijke bcdrijfsgebied op passende wijze zouden worden ingeschakeld. Thans wil men. al thans blijkens de toelichting, alle sociale kanten van bemoeienis krachtens dit ont werp nadrukkelijk uitschakelen. Het zout gewenscht zijn dat. alsnog werd bepaald, dat telkens, vóórdat een verbindendverkla ring tot stand komt. de Bedrijfsraad zoo deze reeds is gevormd daarover wordt gehoord. Andere leden beoogden, dat hoewel de ordening van het bedrijfsleven in de toe komst tot de taak der hedrijfsraden zal be- liooren, daarvan than6 nog geen sprake kan zijn. Deze leden zagen liever vastge legd, dat behalve de Economische Raad ook zullen worden gehoord de Nijverheidsraad, de Middenstandsraad cn vertegenwoordig Een doode en een zwaar gewonde Hazerswoude, 6 Aug Gisteravond omstreeks half elf is op den rijksstraat weg onder Hazerswoude een motorrijder, P L. uit Voorburg, in botsing gekomen met een auto. De heer L. cn zijn verloofde, de 21-jarige mej. A. v. d. K. uit Vlaardin- gen die op de duozitting zat, werden tegen den grond geslingerd. Het meisje was vrij wel op slag dood. De heer L. is in zorg wekkender) toestand met zware verwondin gen naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Zijn toestand was hedenmorgen bevredigend. Wie de schuld heeft aan deze aanrijding, is nog niet kun nen worden vastgesteld. gèrs van de belangrijkste vakcentralen der werknemers. Positie van distribuanten (middenstand). Verschillende leden vreesden, dat dit ont werp, wet geworden, de positie van de kleinhandelaren in 't gedrang zal brengen. Mocht do vrees, dat dit ontwerp, tot prijs- verhooging en verstarring van het bedrijfs leven aanleiding zal geven, gegrond blijken, dan zal de breede 6chare van hen, die in eenigerlei vorm als distribuanten of in eenig ambacht aan het productieproces deelne men, benadeeld worden. Daarom drongen deze leden erop aan, dat de wet ook de noo- digo voorzieningen zal bevatten voor de toe passing op het kleinbedrijf. Is het ontwerp een crisis maatregel? Over de vraag, of dit ontwerp als een crisismaatregel is te beschouwen, heerschte verschil van gevoelen. Een aantal leden was van mcening, dat het Nedcrlandsche volk, waarbij de individualistische gedach te plaat6 maakt voor de organische. Andere leden zagen in dit wetsontwerp allerminst een welbewuste poging om te ge raken tot een werkelijk organischen op bouw van het bedrijfsleven. Zij beschouw den dit ontwerp integendeel als een crisis maatregel, die uit zijn aard van tijdclijken duur behoort te zijn. Zij drongen aan op het stellen van een termijn van 3 of 4 jaren. Een debat in de gemeenteraad van Alphen a.d. Rijn Al phen a. d. R ij n, G Aug. Onlangs heeft de raad dezer gemeente besloten tot opheffing van de O.L. school te Aarlander- veen, waardoor de ouders derbetrokken leerlingen genoodzaakt werden hun kinde ren naar de O.L. school te Ter Aar te zen den. De ouders richtten daarop aan den raad een verzoek orn vergoeding van de rei6kc&ten, doch B. en W. adviseerden daarop niet in te gaan, omdat de verst van de school verwijderde woning op een af stand van 4985 M. gemeten langs den hoofd weg. is gelogen. Zooals men weet moet de afstand meer dan 5 K.M. bedragen, willen de ouders voor een vergoeding in aanmer king kunnen komen. Er ontbraken dus tenminste 15 M. aan. Het hoofd der O L. school to Ter Aar heeft echter onmiddel lijk. dadat dit prae-advies van B. cn W. bekend werd, met een aantal leerlingen den afstand nog eens nauwkeurig nagemeten, doch daarbij kwam men tot de conclusie, dat B. en W. het niet zoo heel ver mis hadden. Zij kwamen tot een afstand van 4993 M. Dus nog steeds 7 M. te weinig om voor een vergoeding in aanmerking te komen. Intusschcn waren adressanten ech ter tot de ontdekking gekomen, dat een hunner, dio vier kinderen op de school heeft de andere adressanten tezamen zes nog verder van de school woonde, n.l. volgens hun mcening 5593 M. In den raad heeft de heer Van Kleef (V.D.) het voor de ouders opgenomen en geïnformeerd op welke wijze B. en W. den weg hadden gemeten. De Voorzitter ant woordde. dat dit op drieërlei manieren was gebeurd, n.l. volgens de kadastrale kaart, door middel van een auto en per rijwiel. De heer Van Kleef meende, dat de adres santen dan iets op B. en W. voor hadden, want deze hadden gebruik gemaakt van een geijkt meetlint, dat door iemand, die geregeld voor de provincie opmetingen verricht, werd gehanteerd. Een weg meten met een auto noemde spreker ven betrouw baar als erwten meten met een pet. De voorzitter meende echter, dat do ouders, als zij bezwaren hadden tegen de meterij van de gemeente, maar in beroep moesten gaan en daar kon tenslotte de geheele raad zich mee verenigen, zoodat op het verzoek van adressanten afwijzend werd beschikt ONDERSCHEIDINGEN. De inspecteur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te 'sGravenhage, de heer C. Valkhoff, is benoemd tot officier in de Orde van Wasa van Zweden. De Oostenrijksche Bondspresident heeft de volgende onderscheidingen toegekend: aan K. H. Broekhoff. commissaris van po litie te Amsterdam, hot groote zilveren eere-teekon van verdienste voor Oostenrijk cn aan den heer Sesink, districtscomman dant van de Rijksveldwacht te Leeuwar den, vroeger inspecteur 1ste kl. van politie tc 's-Gravenhage, het gouden eere-teeken van verdienste voor Oostenrijk HET FRUIT IN DE BETUWE. Men schrijft uit List aan de Maasbode: In de Betuwe ontwikkelt zich thans een levendige handel in appelen op het hout. Verschillende boomgaarden zijn uit de hand verkocht, de animo van de koopers richt zich voornamelijk op het gewas goud- reinetten, die nogal gevraagd worden, en waarvoor men, naar men zegt. goed geld durft te bieden. Bellefleurs zijn er dit jaar weinig of geen: over het algemeen trouwens is de stand van het appelgewas matig. Do regenval heeft het harde fruit goed gedaan; de vruchten beginnen weer te groeien. Van de pruimen komen door het groote gewas belangrijke partijen aan de veilin gen. Daardoor zijn de laatste dagen de prijzen zeer teruggeloopen, zoodat ook hierin wel weder klappen voor de betrok kenen zullen moeten worden geboekt. Schiedam, G Aug. Naar wij van de zijde der politic alhier vernemen, zijn de vier kanovaarders omtrent wie aanvankelijk was gedacht dat zij in den z.g. „Kwaden Hoek'' in het Goerecsche Gat waren ver dronken, gisteravond tc elf uur behouden tc Schiedam aangekomen. EEN KATHOLIEKE ARBEIDERS. PARTIJ. Tilburg. 6 Augustus. Onder leiding van den heer Paul M. Verbruggen, partij voorzitter van de R.K.A.P. in Nederland, had Zondag in Tilburg een bijeenkomst plaats met vertegenwoordigers van die of- deelingen der K.D.A.P. die zich omwille van de niet ideëele politiek van de K.D.P. incluis t.a.z. van de in die partij leiding gevende personen, zich van een fusie met de K.D.P. afzijdig wenschen te houden. Ef werd in beginsel besloten samenvoeging van beide instanties tot stand te brengen en wel onder den naam van: Kath. Arb. partij „K.A.P." in Nederland. Tot partij voorzitter werd benoemd de hper Paul M Verbruggen, te 's-Gravenhage, de heer Auerbach, Tilburg partij, secretaris, de heer De Ree te 's-Gravcnhage tot partij- penningmeester. terwijl de heer Chr. Nochf werd benoemd tot hoofdredacteur van het Orgaan. De grondslagen waarop deze par tij t.a.z. van de andere Katholieke instan ties zal staan zijn: 1. Onder geen enkele voorwaarden sa- mengaan met de K.D P (Partij Prof. Ver aart). 2. Ten aanzien van de R.K. Staatspartij werd het volgende besloten: Indien de R.K. S.P. haar instituut op de grondslag van standenindeeling wil reorganiseeren, waar bij aan de arbeiders, middenstanders agra nen en intellcctueelcn een zelfstandigheid binnen het raarn van de R K.S.P. worden gewaarborgd, zal de „K.A.P." in Neder land. zich onvoorwaardelijk in de R.K.S.P. oplossen. 3. Bestuurders, zooals leden van de „K.A.P." hebben zich te onthouden van welke actie ook. die tot de bevoegdheden behooren van een R.K. Werkliedenverbond in Nederland. DE STEUNREGELING TE RIJSSEN. Achtergesteld bij omliggende gemeenten? De beer Kersten heeft den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: Kan de minister mededeelen of het juist is, dat de nieuwe classificeenng met betrek king tot de steunregeling wat betreft Rijs- 6en en omliggende plaatsen als volgt is vastgesteld: Uitgetrokkencn: Tarief: Almelo 11.—, Goor 11—, Bar- ne 10.—, Hellendoorn 10.—, Wierden 10.Rijsse.n 9. Toeslag per gezinslid boven 2: Almelo 1.20, Goor 1.20, Borne 1.Hellendoorn 1.—, Wierden 1.—, Rijssen j 0.75. Dubbeluitgctrokkenen: Tarief: Almelo 10.Goor 10.—, Borne 9.Hellendoorn 9.Wierden 9. Rijssen 8.—. Toeslag per gezinslid boven 2: Almelo 1.05. Goor 1.05, Barne 1.—, Hellendoorn 1—, Wierden 1.—, Rijssen 0.75. Basis uurloon werkverschaffing: Almelo 0.33, Goor 0.32, Borne 0.28, Hellen doorn 0.28, Wierden 0.2S, Rijssen 0.28. Indien dezo' cijfers juist zijn, kan de mi nister den mededeelen op welke gronden zij zijn vastgesteld en waarom Rijssen is achtergesteld bij omliggende plaatsen? Is het den minister bekend, dat Rijssen dezelfde belastingen heft als de andere ge noemde gemeenten en de kosten van levens onderhoud in Rijssen niet lager zijn dan in omliggende plaatsen? Is de minister bereid Rijssen in dezelfde steunklasse te brengen als b.v. Goor? Heeft de minister vernomen van de on gunstige werking der huidige regeling, waarvan zelfs scherpe verwijtingen in den Raad uiting gaven, vooral ook, omdat werk- loozen uit Rijssen door dc Rijksinspectie werden aangewezen voor de werkverschaf fing in Goor, en deze aldaar, niettegenstaan de den verren af6tand, die dagelijks moet worden afgelegd, voor hetzelfde werk met arbeiders uit laatstgenoemde gemeente, een lager loon ontvangen dan deze, omdat het basis-uurloon voor Goor 0.32 en voor Rijssen 0.28 bedraagt? Is do minister bereid te bevorderen dat werkloozen uit Rijssen aldaar worden te werk gesteld, wijl dit zeer wel mogelijk ge acht wordt? WIELRIJDER DOOR AUTO GEGFEPEN. Dronkenschap de oorzaak. Gistermiddag heeft op den rijksstraat weg GoorDelden een ernstige aanrijding plaats gehad, waarbij de 37-jarige schilder Sueters uit Goor zwaar werd gewond. Toen genoemde persoon zich per rijwiel in de richting Goor begaf en zich rechts van den weg bevond, reed in dezelfde rich ting een auto, bestuurd door den heer J. D. B. uit Zutphen, eveneens rechts van den weg. Vermoedelijk doordat S. onder den invloed van sterken drank verkeerde en niet geheel meester was van zijn rij wiel, wilde hij, toen hij de auto hoorde na deren, afstappen, althans zooals ooggetui gen verklaarden wendde hij pogingen daartoe aan. Het gevolg was echter, dat hij in aanraking kwam met de auto, waarvan de bestuurder nog trachtte door naar links uit te wijken een aanrijding te voorkomen. Met een zware hersenschudding en sche- delwonden werd het slachtoffer in zorg- wekkenden toestand naar het R.K. zieken huis te Hengelo vervoerd. NEDERLANDSCHE REIS- VEREEN1G1NG. Reunte op 9 September Het Hoofdbestuur der N.R.V. heeft be sloten om onmiddellijk na het groote reis- seizocn een reünie te organiseeren in de schoone provincie Utrecht. Reisgenooten van dit seizoen en van vo rige jaren zullen elkaar daar ontmoeten, het Hoofdbestuur en de leiders zullen aan wezig zijn, honderden leden zullen de ken nismaking met vroegere mede-re'zigers gaarne nog eens weer willen hernieuwen. Reisherinneringen en foto's zullen wor den uitgewisseld, prettige voorvallen zul len nog eens worden opgehaald en nieuwe plannen alweer gemaakt. Het nrogran. i. dat dien dag geboden wordt ral ze.fö de meest verwende reiziger en de rroots'o kenner van de Stichtsche Lustwaranda nog een openbaring vmden. de bloeiende heide zal aan den toch nog een buitengewone extra-bekoring geven, terwijl de prijs zeer laag is. Dit kan, omdat gerekend wordt op ongeveer duizend deelnemers. O.a. staan op het programma een auto- tocht via ZeistDriebergen. Pyramide van Austerlitz. Belgisch Monument naar Soes- terdal, waar de lunch zal worden gebruikt. Vervolgens per auto via Woudenberg naar de Graftombe van Nellestein. Daarna lang9 Amerongen naar do uitspanning Dp Grebbe De dag zal worden besloten met een di ner in Hotel Noord-Brabant te Utrecht DE CHINEESCHE GEZANT. De gezant van China Ie Den Haag, de heer Wunsz King, is voor eenige weken uit Den Ilaag vertrokken naar het buitenland. UIT HET STUCADOORSBEDRIJF. De organisatie van de werknemers in het stucadoorsbedrijf hebben zich tot den Raad van Arbeid te 's-Gravenhage gewend, ten einde verbetering te verkrijgen in de na leving van de Sociale Verzekeringswetten, welke ten opzichte van de bij hen aange sloten arbeiders zeer te wenschen overlaat. De Raad van Arbeid heeft zijn volle me dewerking verleend cn in overleg met ge- noemdo bonden maatregelen getroffen, welke een behoorlijke premiebetaling krachtens de Invaliditeitswet van 1 Sep tember a.s. af waarborgen. Tegen werkgevers, die na genoemden da tum niet aan hun wettelijke verplichtingen voldoen, wordt een strafvervolging inge steld. REDDINGS-DEMONSTRATIE. Aan het Noordwijksche strand No o r d w ij k, 4 Aug. Hedenmiddag gaf de Ned. Bond tot het redden van dren kelingen op het Noorderstrand een demon stratie hoe drenkelingen gered kunnen worden. Het mooie weer lokte honderden toeschouwers naar het strand. Deelgenomen werd door de reddingsbri gades uit Noordwijk, Katwijk, Zandvoort, Wassenaar en Rotterdam. Begonnen werd met liet afzoeken van een zwin naar een drenkeling Daarna ga ven de brigades uit Noordwijk en Katwijk een demonstratie met grijplatten, reddings boeien cd., dus speciaal vcor niet-zwem- mers die door eigen onvoorzichtigheid te ver in zee gingen of die door de trek zee- inwaarts gesleurd worden. Vervolgens werden nog reddingen uitge voerd met een haspel, dit is d. m. v. een lijn, en hoe gewonden, van langs de kust varende schepen, afgehaald kunnen wor den. Een merkwaardige redding was die welke geschiedde door een inan te paard. Deze twee zwemmen naar de drenkeling, welke dan op het paard wordt gezet cn zoo te ruggevoerd. Deze zeer interessante en leerzame mid dag zal hopelijk zijn vruchten, in den vorm van meer voorzichtigheid bij zwemmers zonder toezicht, afwerpen. HET CONFLICT IN DE GLASINDUSTRIE. Den Haag. De rijksbemiddelaar prof. Josephus Jitta heeft Dinsdag op het departement van sociale zaken een nieuwe conferentie met partijen, betrokken bij een dreigend conflict in de glasindustrie te 's-Gravenhagc. WAT ETEN WIJ MORGEN'i Voor de Koffietafel. Koude gevulde tomaten. 4 a 6 groote, 6tevige tomaten, 1 komkom mer, 1 eetlepel slaolie, Va eetlepel azijn, wat peper en zout, wat gehakte peterselie of dragon, eenige druppels Maggi's Aroma. Wasch de tomaten, dompel ze gedurende 1 minuut in kokend water, houd ze dan da delijk onder de koude waterkraan en neem er het buitenste vliesje af. Snijd met een scherp mes de bovenste kapjes af, hol de vruchten uit en bestuif ze van binnen met wat fijn zout en wat peper. Schil de komkommer en trek ze met een 6ambal6Chaafje in dunne draadjes. Meng die aan met de door elkaar geklopte olie en azijn, druppel er wat Maggi's Aroma in en roer er de gehakte peterselie of dra gon door. Vul de tomatenbakjes met de „sambal van komkommer" en schik ze liefst op een schotel, die eerst met eenige frissche blaad jes kropsla is belegd. Voor de middagtafel. Runderlappen. Aardappelen. Gestoofde bieten. Rijst met caramelsaus. Bereiding: 150 gr. rijst, water, zout. Voor de saus: 6 d.L. melk, 50 gr. suiker, 100 gr. suiker, 25 gr. custardpoeder. Kook de rijst op de gebruikelijke wijze gaar met 3 maal zooveel water en een beet je zout. Kook de melk met de 50 gram 6uiker cn bind deze met de custardpoeder. Doe de 100 gr. suiker in een goed emaille of ijzeren pannetje en laat het roerende tot een niet te bruine massa branden. De ca- 2*amel is goed, wanneer de 6uiker over de geheele oppervlakte gaat schuimen. Roer er vervolgens de custardsaus doorheen cn laat alles nog even doorkoken. Dien de ca ramelsaus warm op bij de rijst. Electrische Koffie- en Pindabranderij GAAT ZWERTBROEK NAAR RUSLAND? Uitnoodiging in ernstige overweging genomen. De voormalige V.A.R.A.-secretaris, G. J. Zwertbroek, heeft van de Radio Centrale Moscou een uitnoodiging ontvangen, om een bezoek aan de Sovjet-Unie tc komen brengen. De heer Zwertbroek zal naar het Volk verneemt dezo uitnoodiging zeer waarschijnlijk aanvaarden. Hij mag nog een paar andere mcnschcn medenemen Zwertbroek heeft den heer C. C. Bak ker, den gewezen voorzitter van de Zaan- damsche S.D.A.P.-afdeeling, aangezocht, deze reis naar Rusland mede te maken. Diens besluit staat nogw niet vast. ZEVENDE INTERNATIONALE WEGENCONGRES. Geen triptieken voor auto mobilisten-deelnemers. 's-Gravenhage, 6 Augustus. Ter ge legenheid van het zevende internationale wegencongres, hetwelk begin September in München zal worden gehouden, 'heeft de minister van financiën in Duitschland be paald, dat de bezoekers van het congres, die in eigen auto naar Duitschland reizen geen triptieken voor deze automobiel behoeven mede te nemen of een waarborgsom be hoeven te storten, wanneer zij althans naast bun pas ook hun deelnemerskaart aan het congres kunnen overleggen. Eetkamers - Slaapkamers - Heerenkamers Betimmeringen m elke gewenschte uitvoering Toonzaal 200 Mz. 78 Modelkamers Urn adres voor beter gerne Meubelen BEEKENST. LAAN 10 OPGERICHT 1909 ipa „Dit is een heel geschikte camera voui siranakieKJes, meneer. Hoewel het zal schijnen of u recht op de zee richt, zit de lens ln werkelijkheid aan den zijkant." (Humorist),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6