Oud-strijder; in Frankrijk Gegroepeerd in vele bonden RATTENPLAAG IN DE LONDENSCHE CITY BiuiiteolaitiidlsclTi Overzicht ..De martelaar van Europa" DE VECHTPARTIJEN TE CONSTANTINE Een overzicht van de uiteenloopende vereenigingen van oorlogs- deelnemers Men schrijft ons van Franschc zijde: De oud-strijdersbeweging in Frankrijk heeft dc belangstelling van de groote meer derheid van het Fransche volk; er is geen enkel gezin in het land, dat niet gedurende den oorlog één van zijn leden onder de wa penen heeft gehad. Desondanks is de bewe ging, die men in Frankrijk de „mouvement combattant" (strijdersbeweging) noemt, niet als één geheel tot stand gekomen; lang zamerhand is een samensmelting ontstaan, die zeer uiteenloopende verecnigingen om vat, gevormd volgens inzichten of belangen, die zeer verschillend zijn. Wij zullen den tegenwoordigen toestand der verecnigingen aan een vluchtig onder zoek onderwerpen. In 1934 bestaat er een „confédération nationale de victimes de la guerro et anciens combattants" (nationale bond van oorlogsslachtoffers en oud-strij ders), die het streven van bijna alle na tionale, locale ^en provinciale verecnigingen in Frankrijk vereenigt. De werkzaamheden van dc oud-strijders en het brengen van mo gelijke offers in het belang van den staat zijn door liet bestuur van dezen bond ge regeld. Sommige verecnigingen hebben zich bui ten dezen bond gehouden en wel als gevolg van hun strijdlustig karakter en van het standpunt, dat zij wenschcn te blijven inne men in politiek opzicht. Zij behooren tot de uiterst linkschc en de uiterst rechtsche par tijen. Tot de linksche partij behoort do „A.R.A.C.", een communistische vereeniging, die door den letterkundige Henri Barbusse gesticht is en die ongeveer 20.000 leden telt. Onder dc rechtschen hebben dc „combat tants d'action frangaise" (strijders van de Action Frangaise), de „camarades de com bat" (strijdmakkers) en dc „Croix-de-Feu" (woordelijk vertaald: vuurkruisen) een zekere populariteit verworven door luid ruchtige manifestaties,die een zeer karakte ristieke organisatie hebben onthuld; op so ciaal gebied is hun werkzaamheid vrijwel nihil. De „confédération nationale" (nationale bond) daarentegen, die ongeveer 3.200.000 strijders, verminkten en andere oorlogs slachtoffers telt, bepaalt zich in hoofdzaak tot haar sociaal karakter. Men onderscheidt hier twee zeer belangrijke vereenigingen: De „union fédérale des anciens combat- tans et victimes de la guerre" (federale unie van oud-strijders en oorlogsslachtoffers), waarvan de oprichting dateert van begin 1918, is karakteristiek door haar federale grondgedachte (op provinciale basis), door haar dernocratischen geest en door de aan dacht, die zij heeft gewijd aan de finan- cieelc problemen, aan de rechtstrecksche samenwerking in de sociale lichamen en aan de vraagstukken op het gebied der in ternationale politiek. Zij bestaat voor tweo derden uit links- en voor één derde uit rechtsgeoriènteerden, maar haar administra tief bestuur heeft altijd bestaan uit men- schen van allerlei richtingen, hetgeen een zeer reëel verband heeft gewaarborgd. De directie van de federale unie bestaat meer uit intellectueelen: leeraren, predikanten, leerkrachten uit het openbare onderwijs, ambtenaren, doktoren, advocaten, personen uit den handel; deze laatsten, evenals in- dustriëelen en landbouwers, zijn geringer in aantal. De federale unie is de meest be langrijke der Fransche organisaties; zij telt 925.000 aanhangers en heeft altijd de behar- tigig van de belangen van ouders, weduwen en weezen op den voorgrond gesteld, In ze keren zin is zij de spil van den bond, tot welks oprichting zij het initiatief heeft ge nomen en waarin zij in het algemeen een meerderheid van twee derden vormt. De „union nationale des combattants" (nationale unie van strijders) vormt in ze keren zin den rechtervleugel van den bond, niet zoozeer door haar manschappen, als door haar leiders. Zij bevat een Parijsche groep, die zeer sterk is, met zeer uitgespro ken richting. Haar homogeniteit is te dan ken aan de eenheid in opvatting van haar vertegenwoordigers. Andere groepen vormen den linkervleugel van den bond: De „fédération ouvrière et paysanne" (fede ratie van arbeiders en boeren) omvat onge veer 80.000 leden; zij heeft een socialistische strekking (Fransche afdeeling van de inter nationale arbeiderspartij; S.D.A.P.); de groep „aide et protection" (hulp en steun) 'telt 20.000 leden; ten slotte de „fédération nationale des combattants rcpublicains" (nationale fede ratie van republikeinsche strijders), waar van de naam voor zichzelf spreekt. Verder moet genoemd worden een zeker aantal groepen, die technisch van waarde zijn, zooals de „association générale des mutilés de la guerre" (algemeene vereeni ging van oorlogsverminkten), die 50 a 60.000 man telt; de „union des mutilés et réformés" (unie van verminkten en afgedankten), die 100.000 man omvat en waarvan de systema tische neutraliteit tengevolge heeft gehad, dat haar secretaris-generaal eerst secretaris generaal van den bond is geworden, daarna minister van pensioenen in de tegenwoordi ge Fransche regeering; de „fédération na tionale" (nationale federatie), waarin de in validen van Elzas-Lotharingen een zeer be langrijk deel uitmaken. Vervolgens moeten wij melding maken van het bestaan van een zeker aantal groe pen: provinciale bonden, corporatieve en religieuse vereenigingen, die zich aaneenge sloten hebben onder de vlag van do „sc- maine du combattant" (de week van den strijder); deze organisatie is van een vrij variëerende belangrijkheid geweest; op een gegeven moment heeft zij 5 a 600.000 leden geteld. Dit zijn de essentiëele gegevens, die ons een idee geven van de strijdersbeweging in Frankrijk. Ondanks ecnige verschilpunten is het indrukwekkende gehoel van deze bewe ging in staat gebleken tot eendracht en tot het nemen van belangrijke besluiten. Dit mag men niet uit het oog verliezen, wan neer men zekere tendentieuse artikelon leest in couranten, die erop uit zijn om twqedracht te zaaien tusschen de aanhan gers van een gemeenschappelijk ideaal. De oud-strijders zijn het, ondanks het procla- meeren van hun respectieve opvattingen, erover eens geweest om te besluiten tot een onderzoek naar de offers, die de regeering hun in critieke uren vroeg. Zij hebben hun bezwaren geformuleerd en, zoo zij besloten zijn tot inmenging in het publieke leven, dan is dat niet in den vorm van verkie zingsactie, nog minder langs den weg van den staatsgreep, maar veeleer door het werken op de openbare meening. Zij hebben hun wenschen naar voren gebracht voor de bestendigheid der regeeringen, voor den „conseil national économique" (nationalen economischen raad), voor het recht op ar beid, enz. Dit zijn eenige essentiëele punten van hun programma. Londen, 7 Aug. (V.D.). Het aantal ratten in de Londeneche City is in de laatste jaren aanzienlijk toegenomen. Volgens een inge steld onderzoek zouden de ratten zich on gestoord kunnen vermenigvuldigen in de leegstaande gebouwen in do City en zou het onbewoond zijn van de meeste zakenhuizen in de City de voornaamste oorzaak zijn van do rattenplaag aldaar. Uit bezuinigings overwegingen heeft men in 1931 den spe ciaal met de rattenbestrijding belasten ge meentedienst opgeheven, doch in 1933 bleek bet noodig opnieuw een inspecteur van den gezondheidsdienst speciaal rnet de rattenbe strijding te belasten. Verschillende metho den worden bij de rattenbestrijding toege past en enkele firma's worden speciaal hier mee belast. Het is niet na te gaan hoeveel ratten in het jaar 1933 in de Londensche City gedood zijn, doch een der firma's deel de mede, dat zij gedurende 1933 in de City 14.563 ratten had gedood. INVAL VAN REBELLEN NABIJ PESJAWAR. Bombay, 7 Aug. (V.D.) Een opstandige stam onder leiding van fakir Alingar, eon bekend anti-Brit6ch agitator, heeft een inval gedaun in de omgeving van Malahand nabij Pesjawar; na een kort doch hevig gevecht werden de rustverstoorders terug geslagen. Het aantal dooden en gewonden is onbekend. PER KANO OVER HET KANAAL. Keulen, 7 Aug. (Reuter). Een 22-jarig Duitscher, Fink, uit Keulen, i6 gisteren het Kanaal overgestoken per kano in 5 uur en 50 minuten. Rijksweer en rijkskanselier. Een vraaggesprek met generaal Von Reichenau. Daar verscheidene buitenlandsche bladen meermalen de meening hebben verkon digd, dat er ernstige tegenstellingen zou den bestaan tusschen eenerzijds dc rijks- weer, anderzijds Hitier en de door dezen gevoerde politiek, heeft het ongetwijfeld zin kennis te maken met de mededeelingen van Stanislaus de la Rochefoucauld, die voor het Petit Journal generaal Von Rei chenau, die aan het rijksweerministerio is verbonden, heeft geïnterviewd. Aan dc mededeelingen van Von Reiche nau onlleencn wij, dat de Fuhrer de beide hoogste ambten in het rijk rijkskanse lierschap en rijkspresidentschap zoo snel en zoo gemakkelijk heeft kunnen combineeren, omdat er tusschen Hitler en dc rijksweer volkomen overeenstemming bestaat. Dc nauwe samenwerking tusschen Hitier en den generalcn staf is dan ook welsprekend tot uiting gekomen in den eed van trouw, die dc rijksweer onmiddel lijk na Iiindenburg's dood den Fuhrer heeft gezworen. Generaal Von Reichenau kwam ook te spreken over dc opzienbarende gebeurte nissen van 30 Juni, die de wereld, wan neer zij dit nog niet mocht weten, z.i. heb ben bewezen, dat de S.A. een politieke en geen militaire formatie is. Hij voegde hier aan toe, dat de rijkskanselier zijn woord heeft gehouden, toen hij de poging van Röhrn, om de S A. in de rijksweer te doen opnemen, door een snel optreden in den kiem heeft verstikt. Dat de genegenheid en de bewondering der rijksweer naar Hitier uitgaan, is v<?l- gens generaal Von Reichenau zoowel toe te schrijven aan het feit, dat Hitler heeft getoond een waar soldaat te zijn als aan de omstandigheid, dat de rijkskanselier persoonlijken moed bezit- Vooral legde de generaal den nadruk op de woorden, die Hitier onlangs heeft gesproken: „De rijks- Een warmgestemd artikel van den leider van PamEuropa, graaf Coudenhove Kalergiover Dollfuss. Graaf Coudenhove Kalergi, de leider van de Pan-Europa-be weging, publiceert, blij kens de N. R. Ct., èen artikel, getiteld: „De martelaar van Europa waarin hij schrijft: De leider van Oostenrijk is gevallen als held en als martelaar in den strijd om de vrijheid van zijn vaderland en om dén vre de van Europa. Aan zijn graf treurt de ge- heele beschaafde mcnschheid, wier voor vechter en soldaat bondskanselier Dollfuss was. Want zijn strijd om de onafhankelijk heid van Oostenrijk was tevens de strijd tusschen vrede en oorlog, tusschen meil- schelijkheid en onmenschelijkheid, tusschen goed en kwaad. Deze gevallen held was een echt en warm mensch. De menschelijkhcid was zijn sterk ste kracht in een tijd, waarin „Unter"men- schen zich voor „Uebcr"-menschen uitge ven. om ongestraft hun misdaden te kun nen begaan tegen goddelijk en menschelijk recht. Hij gaf er de voorkeur aan tegen een tienvoudige overmacht te strijden, liever dan daarvoor te buigen. Hij streed op een smalle basis tegen twee fronten, in het vaste vertrouwen, dat deze strijd de ecnige weg was naar een betere toekomst voor zijn geliefd Oostenrijk. Wat Dollfuss in de twee jaar van zijn kanselicrschap voor Oos tenrijk gedaan heeft, grenst aan het won derbaarlijke. Hij heeft niet alleen de uiter lijke onafhankelijkheid van dezen staat ge red, hij heeft hem ook tegelijk zijn zelfver trouwen terug gegeven. Vóór Dollfuss was Oostenrijk een staat, door hem werd het een natie. De verminkte rest van de vredes operatie van St. Germain heeft hij nieuw leven ingeblazen en een nieuwe ziel. Uit een speelbal van internationale intrigues heeft hij Oostenrijk tot een belangrijken en toe komstrijken staat van Europa gemaakt. Aan dit volk. dat zooveel neielng tot scep sis heeft, gaf hij zijn krachtig geloof en zijn onbuigbaren trots. Zijn patriotisme heeft een nieuwe generatic van Oostenrij kers geschappn. die zich niet meer als een afgesneden lid van het Dnitsehe riik voelen, maar als dragers van een volledige, een Oostenrijksche zending, als voorvechters van een ware Dnitsehe cultuur in F.urona. als ark van Noach in den tragischen zond vloed die hen omringt Deze gloeiende pa triot was tegelijk, een geestdriftig voorvech ter van de gedachte van Pan-Europa. Doll fuss was Pari-Europeaan als geloovig ka tholiek, als boerenleider en als echte Oos tenrijker. Als 4*aH*oliek kon hü niet de dwaalleerstejljjag, erkennen, dat spraak, klasse en ras dé me^scbeTr krachtiger schef- den. dan het feit dat zij kindoren Gods zijn. hen verhindt, Hij was vastbesloten met alle krachten de groote nalatenschap van de christelijke cultuurgemeenschap van het avondland te verdedigen tegen den dubbelen aanval, die haar uit Moskou en Berlijn bedreigt. Hij zag in. dat het Chris tendom als geheel op het oogenblik door dezelfde teeenstandovs aangevallen wordt als Oostenrijk en Pan-Europa en dat de af weer tegen dit dubbele gevaar slechts mogelijk is door aaneensluiting van alle krachten, die bereid zijn Europa te ver nieuwen en te redden. In dozen zin maakte hem ook do strijd op leven en dood tegen het nationaal-socialisme niet blind voor liet bolsjewistische gevaar. Nog hij ons laatste onderhoud uitte hij zijn ernstige bezwaren weer kan op mij vertrouwen, zooals ik op haar vertrouw". De trouw der rijksweer aan de regeering- Hitler is volgens Von Reichenau onbe grensd; zij staat als één man achter den leider on bovendien s.temt het de rijksweer tot voldoening, dat aan Hitler's zijde gene raal Goering staat, die aan een onwrik bare trouw jegens den Fuhrer de be kwaamheden van een staatsman paart. De bewering, dat do rijksweer sympathiek staat tegenover een reactionaire of monar chistische bewoging, is volgens Von Rei chenau er volkomen naast. De dood van Von Schleicher, den vroegeren chef der rijksweer, heeft ons, aldus Von Reichenau, pijn gedaan, maar in rijksweerkringen wordt de opvatting gehuldigd, dat Von Schleicher sinds gci-uimen tijd had opge houden soldaat te zijn. Von Schleicher, zoo verklaarde generaal Von Reichenau, o.a. verder, is een geboren samenzweerder ge weest en het is onbegrijpelijk, dat bij hem, een voormalig rijksweorminister, de ge dachte is opgekomen om met behulp van de S.A. weer aan de macht te komen. Zijn relaties met Róhm zijn bekend geweest en ook is liet volgens Von Reichenau zeker, dat hij ernstig hoopte, dat Frankrijk zijn regeoringstaak zou vergemakkelijken. Ik beticht, zoo verklaardo do geïnterviewde, geenszins uw land; ik zeg alleen, dat Von Schleicher op Frankrijk rekende. Het is een treurige gedachte, aldus merkte hij nog op, dat officieren zoo gemakkelijk de eigenschappen van hun beroep in de poli tiek kunnen verliezen: dit was het ongeluk in het geval-Von Schleicher, die vergat, dat gehoorzaamheid het eor3te militair© gebod is. Op de vraag van den Franschen persver tegenwoordiger, of generaal Von Reichenau een ontwapeningsove'reenkomst wenschto, kreeg hij een nadrukkelijk bevestigend ant woord, maar z. i. moest de rechtsgelijkheid hand in hand gaan mot de Durtscli-Fran- sche toenadering, aangezien technische moeilijkheden anders opnieuw aan den dag zullen treden, zoodra men aan de con ventie een nieuwen vorm zal moeten, geven, omdat de voortschrijdende ontwikke ling der bewapening imperatief eischt, dat van tijd tot. tijd de juiste verhoudingen met legen de dreigende opneming van de sovjet-unie in het Europecscn* systeem. Toen hij dc belangengemeenschap van Oostenrijk en Pan-Europa inzag, aanvaard de hij als opvolger van dr. Seipel het eere- voorzittorschap van de Pan-Europeescho Unie van Oostenrijk Daarom zijn alle Pan- Europecërs, is heel Europa hem dank ver schuldigd. De schoten, die Dollfuss ver moord hebben, moeten Europa uit de lethargie wekken. De martelaarsdood van den Oostenrijkschen kanselier is een drin gend beroep op het geweten van Europa. De onafhankelijkheid van Oostenrijk moet vastgelegd worden in de solidariteit van Europa. INTERNATIONAAL MIJNWERKERS- CONGRES. Rijssel, 7 Aug. (Reuter)- Hei interna tionale Mijnwerkoi'6congrc6, dat gistermid dag hiér is bijeen gekomen, heeft een voor stel aangenomen vgn het hoofdbestuur om niet in te gaan op hel voorstel van do communistische vakverecnigingsinternatio- nale tot het vormen van een eenheidsfront. Verklaard wordt, dat militante communis ten zulk een front onmogelijk hebben ge maakt door hun wanbegrip voor de mo derne vakvereeniging en hun beleedigende houding. Het eenheidsfront moet zich verwezen lijken in den boezem van de mijnwerkers- internationale, welke door het congres wordt vertegenwoordigd. VERMOGEN IN BESLAG GENOMEN We en en, 6 Aug. Dc politiedirect ie heeft do inbeslagneming van het vermogen der Duitsche academische juristenvereniging geloot, aangezien deze organisatie natio- naal-socialistische actie zou voeren. DE VERLIEZEN DER OPSTANDELINGEN IN KARINTHIë We en en, G Augustus (V.D.) De bladen publiceeren nog steeds bijzonderheden over de gevechten van 25. 26 en 27 Juli. Het aan tal dooden aan de zijde der opstandelingen bedraagt meer dan honderd. Er zijn 6100 personen gevangen genomen. Aan regee- ringszijde zijn ongeveer 40 personen gedood MINISTER BARTHOU MET VACANTIE Parij6, 7 Aug. (Reuter). Barthou heeft gisteravond Parijs verlaten pm in het Z.W. des lands drie weken vacantie te nemen. Piélrie wordt minister van buitenlandsche. Zaken ad interim. Luzern, 7 Aug. (V.D.). De Fransche mi nister van buitenlandsche zaken Barthou, die zijn vacantie in Zwitserland doorbrengt, is voor een langdurig verblijf in hotel Bur genstock aan het Vierwoudstedenmeer aan gekomen. MINDER FAILLISSEMENTEN IN AMERIKA. N e w-Y o r k, 7 Aug. Als symptoom van do opleving in het Amerikaansche zaken leven deelt de firma Dun Bradstreet mede, dat hét aantal faillissementen in de Ver- cenigde Staten in de afgcloopen week 220 bedroeg tegen 352 in de overeenkomstige week van het vorige jaar. „EEN SCHIP UIT NIEUW-ZEELAND" Londen, 7 Aug. (V.D.). Te Hull is van daag een schip uit Nieuw-Zeeland aange komen met een lading boter, kaas en vleesch. Dit is voor het eerst sedert 1914, dat Nieuw-Zeeland weer zuivel- en land bouwproducten rechtstreeks in Engeland invoert. elkaar in overeenstemming worden ge bracht. Wanneer de conventie niet het be gin eener nieuwe politiek is aldus Reiche- nau's opvatting zullen er steeds moeilijk heden bestaan tusschen Frankrijk en Duitschland. Jammer vond hij het, dat men te Parijs niet kan Inzien, dat het eenige land, hetwelk Frankrijk zijn veiligheid in Europa kan waarborgen, Duitschland is: „Wij zijn buren, wij hebben beiden uitne mende militaire tradities. Wij zouden nie mand meer behoeven te vreezen en u zoudt bevrijd zijn van dc nachtmerrie der on zekerheid." Toen de Fransche journalist informeerde, over welke waarborgen er valt te beschik ken, dat Duitschland de hand zal houden aan de conventie, antwoordde de generaal, dat dc rijksweer niets anders wcnschtc dan zich op volkomen wettige wijze te kunnen ontwikkelen. Het bevalt ons niet, zei gene raal Von Reichenau, als paria's te worden behandeld: alle Duitschers verlangen be schermd te worden door een bewapenings- peil, dat zij voor de veiligheid van hun land als onontbeerlijk beschouwen. In 't vervolg van zijn uiteenzettingen be toogde generaal Von Reichenau, dat dc Duit sche weermacht de overeenkomsten wenscht te eerbiedigen, maar, voegde hij eraan toe, men mag van haar niet iets onmogelijks verlangen: zoolang men Duitschland een verplichting oplegt, din het stelt voor de keuze tusschen een ontwapening van Duitschland temidden van zwaar bewa pende landen en een „uneingestandene" bewapening, kan er tusschen Duitsch land en Frankrijk geen vertroeven be staan: „U heeft ons de rechtsgelijkheid beloofd, houd uw woord en wij zullen u toonen, dat de Duitsche weermacht niet aanstuurt op overheersching, maar op de wottelijke plaats, die haar in de wereld toe komt in verband met haar groot verleden." De interviewer voegt aan dit vraagge sprek tenslotte nog toe, dat men over de denkbeelden van dep generaal kan ver schillen van meening. doch dat men inmid dels er dc speciale aandacht op moet vesti gen, dat hij de noodzaak eenor. Duitsche herbewapening niet heeft geloochend; hij heeft de rechtsgelijkheid voor zijn land op- geëischt en deze opvatting deelt hij met eiken goeden Duitscher. De slachtoffers voor het overgroole deel Joden Parijs, 7 Aug. Omtrent de bloedige gebeurtenissen te Constantino in Algiers worden thans nadere bijzonderheden be- kénd. De Mohammedaanöche bevolking zou in beroering zijn gebracht door het optre den van een dronken soldaat, die een moskeek was binnen gedrongen. De be- schonkene zou afkomstig zijn geweest uit de Jodenwijk van Constantine. De geheele Jodenwijk lijkt een groote puinhoop en de materieele schade is nog niet te overzien; 25 personen zijn bij do botsingen om het leven gekooïen, waarvan 22 Joden. Onder de slachtoffers bevinden zich 8 kinderen. Het aantal gewonden zou volgens som mige berichten 30, volgens andere berich ten zelfs ongeveer 200 bedragen. Onder de gedoode Joden zijn eenige geld schieters, zoodat men gelooft hier eer te doen te hebben met persoonlijke wraakne mingen van schuldenaars. Geen enkel Europeaan is tijdens de onlustc-n een haar gekrenkt. Ook alle in het gettho gelegen huizen, die het opschrift „Christelijk" droe gen, zijn gespaard gebleven. De Mohamme danen hebben ook eenige in de omgeving van Constatine gelegen Joodsche boerde rijen aangevallen, waarbij twee Jood6che grondbezitters om het leven kwamen. Gendarmerie en militairen hebben in totaal een 40-tal personen gearresteerd. Men heeft veiligheidsmaatregelen genomen om bij een evcntueele oploving der onlusten onmiddellijk krachtig to kunnen ingrijpen. KLOPPARTIJ TE LYON. Lyon, 7 Aug. (Reuter). Tusschen Fran sche 6traatwcrkcrs en Arabische havenar beiders is gistermiddag een gevecht ont staan. Pas na geruimen tijd wist de politie de vechtenden te scheiden; 13 Arabieren werden gearresteerd. LEERSTOELrN VOOR HET JAPANSCH JHet Japansche ministerie van buiten landsche zaken beeft van 23 universiteiten of onderwijsinstellingen in 15 landen ver zoeken gekregen om Japansche hoog leeraren af te vaardigen voor de bezetting van leerstoelen in het Japansch in deze landen, waartegenover in Japan leerstoe len voor de vreemde talen zouden worden ingesteld. De verzoeken zijn o.a. afkomstig uit Nederland, Engeland, Vcreenigd© Staten. Frankrijk, Italië, Spanje, Brazilië. Duitschland, Canada, Mexico en Australië. EEN MINUUT STILTE TE BERLIJN. B e r 1 ij n, 7 Aug. Tegen half elf vanmor gen begonnen de meeste zaken in het cen trum van Berlijn te sluiten, evenals vele kantoren en fabrieken. Op de pleinen en bij de groote cafè's verzamelen de mcnschen zich bij do luidsprekers. Op den Königsplatz staan S.A. en S.S. formaties opgesteld. Dan slaan de klokken één kwartierslag: kwart voor elf. Alle voertuigen 6taan plotseling stil. Voetgangers blijven 6taan op de plaats waar zij zich bevinden en ontblooten het hoofd. Velen heffen den arm ten groet op. Van de torens hoort men het gebeier der klokken. De minuut stilte is om en met een ruk zet zich het verkeer van de wereldstad weer in beweging. 27 DOODEN TE CONSTANTINE.. P a r ij s, 7 Augustus (V.D.). Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken deelt mede, dat het aantal dooden bij de botsingen te Con stantine 27 bedraagt, van wie 23 Joden en 4 inboorlingen. Het aantal gewonden wordt op 20 geschat. De beweging is beperkt ge bleven tot Constantine en eenigo in de buurt liggende plaatsen. De botsingen heb ben een anti-Joodsch karakter gedragen en zich uitsluitend afgespeeld tusschen de in boorlingen en Joden. Het in den zomer meestal niet zoo 6terke garnizoen van Con stantine i6 mot twee bataljons versterkt. Bij de onlusten zijn ongeveer 80 personen ge arresteerd. AMERIKA'S HANDEL MET SOVJET RUSLAND. Washington, 7 Aug, (V.D.). De handel tusschen de Vereenigde Staten en sovjet- Rusland is in het afgeloopen jaar en voor al na de hervatting der diplomatieke be trekkingen tusschen beide landen aanzien lijk toegenomen, al blijven er nog enkele bezwaren van den kant van Amerika be staan ten aanzien van de oude kwestie der tsaristische schulden, waaromtrent nog geen overeenstemming 16 bereikt. De han del ontwikkelt zich vooral ten gunste van Amerika, In Juni 1934 was do waarde dei- op termijn geleverde naar Rusland uitge voerde goederen zeven maal zoo groot als in de zelfde maand van het vorige jaar. In 1933 betaalde do sovjet-unie 242.000 dollar voor geleverde Amerikaansche producten en in 1934 tot nog toe 1.765.000 dollar. Terwijl de export naar de 60vjet-unie dusdanig is gestegen, is dc export naar Frankrijk, Ita lië en Duitschland in het afgeloopen jaar gedaald. REGELMATIGE LUCHTDLENST NEW YORK—LONDEN. Londen, 7 Aug. (V.D.). De Evening Standard meldt, dat reeds tegen het einde van deze maand een begin zal worden ge maakt met een regelmatigen luchtdicnst tusschen New-York en Londen met aanslui ting naar Moskou. De dienst zou zich voor- loopig beperken tot het vervoer van post en vrachtgoed. Passagiers worden voorloopig niet meegenomen. Het ligt in de bedoeling voorloopig eenmaal per week in beide rich tingen een diepst te onderhouden over New foundland, Ierland en Engeland.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 2