BeldanopNo.42 STOFZUIGER PRO REGE EN HET FASCISME Hebt U een Taxi of Auto noodig? HET AUTOVERKEER MET BELGIE ACAD. ZIEKENHUIS TE LEIDEN DE INTERNATIONALE ALPENRIT B. SCHOOLEMAN HUMORHOEKJE Een bestuursconflicf in ZuidiHolland In do kringen van de Nationale Voreeni ging „Pro Rege", tot behartiging van de geestelijk-zedelijke belangen van de Prot Christ, militairen, hcerscht reeds lang ver schil van meening t.a.v, haar verhouding tot het fascisme. Een motie van de afd. Amersfoort, ingediend op de jaarvergade ring 1933 om onomwonden uit te spreken, dat Pro Rege lijnrecht staat t.o. het fas cisme. wildo het Hoofdbestuur niet aan vaarden, maar onderworpen zien aan een studiecommissie, waar in door dit college benoemd worden de heeren Mr. Or. A. II van Gybland Oosterhoff, te Den Ilaag; Prof Mr. G C. de Savornin Lohman te Utrecht en Ds. .1 Smelik te Loosduinon. Deze commissie meende, dat tegen het lid maatschap van Pro Rege en van de Nat. Unie en het Nat. Jongerenverbond geenerlei bezwaar bestond. In den kring van het be stuur van het Prov. Verband van Zuid- Holland rezen tegen dit rapport ernstige bezwaren, wat er toe leidde, dat. een commissie uit zijn midden met een contra rapport uitkwam. Op de jong6te jaarver gadering van de landelijke vereeniging kwam een voorstel-Amsterdam ter tafel, waarbij het Hoofdbestuur een meer gepre ciseerd prao-advies op de mot ie-Amers foort werd gevraagd, alsook een amende ment van de Mil. Afd. Amersfoort om in te voegen in het prae-advies van het Hoofd bestuur do woorden: „Zoowel van Marxis tische aio Fascistische richting". Voorstel zoowel als amendement werden verwor pen. Pro Rege wilde zich niet openlijk met name tegen het Fascismo uitspreken. Een en ander heeft zoo meldt de Standaard de hecren Ds Jac. van Nes Czn.. W. C. F. Scheps en Ds. K. K. Troost, allen te 'e-Gravenhage en allen bestuurs leden van het Prov. Verband Zuid-Holland van Pro Rege aanleiding gegeven te be danken voor het lidmaatschap van Pro Rege en dus af te treden als leden van het verbandsbestuur. In hun schrijven aan het hoofdbestuur merken deze heeren op „dat er in de on derlinge verhoudingen der instanties van Pro Rege de laatste jaren veel is geweest, dat het hun niet bepaald tot een genoegen maakte in Pro Rege een leidende plaats in te nemen, terwijl ook do ontactische, on- christelijko houding van den voorzitter cn enkele leden van het hoofdbestuur op de jongste jaarvergadering op hen een zeer pijnlijken indruk heeft gemaakt." Daarom zouden zij echter niet heen zijn gegaan. „Wat beslissend voor ons is ge weest, dat is het onzekere geluid dat de bazuin van Pro Rege heeft doen hooren tegenover het Fascisme. .Tuist het amende ment dat do gewenschte klaarheid had kunnen brengen, dat het fascisme uit drukkelijk als verwerpelijk stelsel noemde werd verworpen". Schrijvers laken het, dat zulks alleen maar kon gebeuren omdat de leden van het hoofdbestuur invididuecl stemrecht hebben cn dus oordeelden in eigen zaak, terwijl als die H.B.-leden dat niet hadden gedaan de stemming een anderen uitslag zou hebben gehad. Zij wijzen er op dat zulks geschiedt „in een tijd als de onze, nu het al sterker geldt, als Christenplicht om t.o. het fascisme positie te nomen, nu het gevaar dat van het fascisme dreigt voor den vrede der volken, al duidelijker in het oog springt Wij willen ons niet door het lidmaatschap van Pro Rege mode ver antwoordelijk stellen voor deze slappe hou ding. Wij gevoelen ons genoodzaakt te breken mot een vereeniging die haar roe ping in onze tijden zoo slecht blijkt te ver staan". Met de heeren Van Nes. Scheps cn Troost treden drie heeren uit den kring van Pro Rege, die aldaar een niet onbelangrijkcn staat van dienst hebben. Een bevredigende overeenkomst bereikt Do correspondent te Brussel dor N.R.Ct meldt: Te Brussel zijn onderhandelingen gevoerd lusschen Nederlandschc gedelegeerden en vertegenwoordigers van het Belgische mi nisterie van financiën over het regime dat moet worden toegepast wederzijds op de over do grens komende automobilisten. België had in 1930 een overeenkomst ge sloten niet Nederland waardoor het vrij grensverkeer voor Belgische en Nederland sche automobilisten mogelijk werd. Doch zoo verzekert men aan Belgische zijde, se dertdion is Nederland toegetreden tot de convontie van Gcnève, waardoor automo bilisten in de wederzijdsche landen vrij verkeer hebben gedurende negentig dagen per jaar. op voorwaarde dat zij voorzien zijn van een fiscaal boekje. Naar aanlel ding hiervan had België de overeenkomst met Nederland opgezegd en men weet dat sedertdien een maatregel was genomen, waardoor, met ingang van 1 Augustus, voor de Nederlandsche auto's die tot goederen vervoer dienen of betaald personenvervoer, een fiscaal boekje werd geöischt aan de Belgischo grens. Dit leidde tot con ware verkeersopstopping, wegens bet onvoor ziene karakter van den maatregel, daar niemand gelegenheid had gehad zich ln regel te stellen. De Nedcrlandsche gedelegeerden zijn ge komen om een conventie tot stand te brengen voor vrijen toegang, in België, van de Nedcrlandsche tocrauto's en gemak kelijk grensverkeer per auto. Naar wij vanmiddag vernemen is er een overeenkomst bereikt dio voor beide lan den een bevredigend karakter heeft en dio in een officieel communiqué zal wor den bekend gemaakt. BADER VERDRONKEN. 's-Gravenliage, 7 Augustus. Heden ochtend omstreeks 11 uur is aan het strand Noord te Scheveningen nabij het z.g. Groe ne Huisje, een vermoedelijk ongeveer 24 jarige jongeman bij het baden in zee ver dronken. Zijn identiteit heeft de politie nog niet kunnen vaststellen. Het lijk is door den Geneeskundigen Dienst vervoerd naar bet Ziekenhuis aan den Zuidwal. Volgens verklaringen van getuigen zou de man een vrouw, die ver in zeo was. tc hulp zijn geschoten en daarbij plotseling in de diepte zijn verdwenen. De vrouw wist echter behouden het strand te bereiken en heeft vermoedelijk ook niet om hulp ge vraagd. PERSONEN IN BADCOSTUUM. Vervoer in de Amsterdamsche gemeentetram niet meer toege staan. Amsterdam, 7 Aug. Het verschij nen van personen in badcostuum in Je wagens der gemeentetram behoort weer tot het verleden. In verband met bezwaren, ceuit van de zijde van het publick, heeft do directie der gemeentetram zich verplicht gezien, vervoer van personen in badcostuum voortaan te verbieden. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND Roermond, 7 Aug. Gisteravond brak een felle brand uit in de kapitale boerderij van den heer II. Geerlings te St. Odilierberg Woning schuur en stallingen brandden to taal uit cn een gedeelte van den inboedel ging eveneens verloren. Do oorzaak \an den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. EEN NIEUW HOOFDBUREAU VAN POLITIE TE ROTTERDAM? In de gemeenteraadsvergadering van September zal een voorstel van D. en W. in behandeling komen om op de plaats, waar thans het hoofdbureau van politie is gevestigd, een nieuw hoofdbureau te bouwen. Men weet, dat er In den loop der jaren reeds vele plannen voor den bouw van een nieuw hoofdbureau zijn geweest. Het ligt in de bedoeling zoo meldt de N.R.Ct. als eenmaal het nieuwe hoofdbureau, waar van men den bouw ook al weer hoopt te financieren uit het werkverruimingsfonds 1934 het z.g. GO millloen plan er Is, tot een grooto concentratie en daardoor tot bezuiniging bij de politie te komen. De beide afdeelineen uit de binnenstad, die nu zoo dicht bij elkaar en bii het hoofd bureau liggen, zullen dan met dat hoofd bureau worden vereenied. Natuurlijk zal deze concentratie ook lei den tot een vorminderine van het aantal hoogcre ambtenaren. OVERTREDING DER DRANKWET Roermond, 7 Aug. Op grond van over treding der drankwet werd gisteravond bij den handelaar in gedistilleerd v. d, B. alhier 800 liter gencver en cognac in beslag geno men en per vrachtauto naar het politiebu reau vervoerd. JAARVERGADERING A.N.W.B. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder land, houdt zijn algemeene vergadering dit jaar op Zaterdag 11 Augustus* tc Zwolle. Na do feestelijke viering van het 50-jarig bestaan in 1933 zal ditmaal het program ma der jaarvergadering zeer sober zijn. De deelnemers komen 's morgens te Zwolle bijeen, maken onder leiding van de V.V.V. een rondwandeling door de 6tad, ter bezichtiging van versoheidene merkwaar dige gebouwen en andere bezienswaardig heden, begeven zich dan te 1*2 uur 30 per autobus van het Stationsplein naar Kater- veer, waar in het Katerveerhuis (bij gun stig weer in den tuin) do eenvoudige kof fietafel gereed staat en keeren dan weer per autobus mar de stad terug, waar te 4 uur 's middags in de concertzaal Odeon de algemeene vergadering aanvangt. Tevo ren zijn dan te half drie de leden van het bestuur met hun dames ten Stadhuize door Burgemeester en Wethouders van Zwolle ontvangen. Na afloop van de algemeene vergadering volgt te 7 uur de traditicneele gemeen schappelijke maaltijd der Bondsleden in Hotel Wientjes en 's avonds van 10 tot 12 uur soirée in hotel van Gljtenbeek, waar het gezelschap van Riemsdijk voor de noo- digc afwisseling zal zorgen. Voor 12 Augustus 6taat nog op het pro gramma een tocht, per touring-car naar Giethoorn (eventueel ook nog naar Wan- neperveen) en gemeenschep' koffie tafel te Giethoorn. DE BRAND IN HET CAFÉ OP DE CEINTUURBAAN. De caféhoudster en haar zoon gearresteerd. Amsterdam, 7 Augustus. Door de politie van het bureau Pictcr Aretszstraat zijn heden de caféhoudster, dc wed. D. en haar zoon, verdacht van brandstichting in hun café aan de Ceintuurbaan, gearres teerd. Over 1933 een exploitatietekort van 565.947 Leiden, 6 Aug. Blijkens hot heden ver schonen verslag van bet academisch zie konhuis to Leiden over 1933 vvijet de ex ploitatierekening over dit jaar bij een fo taal van inkomsten en uitgaven van ƒ844.136 een nadeelig saldo aan van 565.9-47. Aan verpleeggelden werd ont vangen eon bedrag van ƒ275.767. Aan per soneel werd ean salaris uitbetaald ƒ491.134, w.o. begrepen ƒ33.366 voor rente zegcl6 en verhaalde pensioenbijdragen en voeding ƒ111.224 en aan geneee- cn ver bandmiddelen ƒ49.913. De verwarming heeft gekost ƒ26.727 en de verlichting 16.782. Het personeel bestond aan het eind van 1933 uit 576 personen. Het aantal opgenomen patiënten steeg van 6163 in 1932 tot 6867, het aantal ver- pleegdagen van 152.869 tot 160.107. Ondanks de economisohe depressie steeg de op brengst der verplocggelden van ƒ264.653 tot ƒ275.767. Het aantal poliklinisch behandelde pa tiënten bedroeg in de verschillende afdee lingen al6 volgt: Heelkunde 6930; genees kunde 46S6; keel- neus- en oorheelkunde 3598; gynaecologie 2232; verloskunde 1633: oogheelkunde 7316, huidziekte 2263 en kin dergenceskunde 1876. Op de Röntgenafdee- ling werden Rontgenologiscti onderzocht 6828 patiënten waarbij werden vervaardigd 17478 Röntgenogrammen. Met Röntgen 6tralen werden behandeld 2S1 nieuwe pa tiënten; hoogtezon-diathermie en radium behandeling werd toegepast op 178 patiën ten. NATIONALE POSTZEGEL TENTOON- STELLING TE AMSTERDAM. Belangrijke inzending van hel Ned. Postmusenm. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Nederlandsche Vereeniging van Postze gelvcrzamelaars zal van 69 September a.6. con groote postzegeltontoonstclling worden gehouden te Amsterdam in de za- cn van het feestgebouw Bellcvuc. Deze lonoonstelling belooft uiterst belangrijk te worden; bijna allo groote Nederlandsche collecties zullen worden ingozonden. De tentoonstelling zal voorts worden opgeluis terd door con belangrijke Inzonding van het Nedcrlandsche Poslmuseum uit Den Haag. terwijl vermoedelijk enkele beroemde dc collecties uit het' buitenland buiten me dedingen zullen worden geëxposoerd. Aan de tentoonstelling zijp verschillende festi viteitcn verbonden; de deelnemende phila tolisten zulen officieel door het gemeente bestuur van Amsterdam worden ontvangen in de Militiezaal. Op het congres zullen crschillende belangrijke lezingen worden gehouden. Voorts zal een boottocht naar Edam ge maakt worden, alwaar de deelnemers even eens officieel door den burgemeester zul len worden ontvangen. VOOR DE INSTANDHOUDING VAN HET HET SCHRIJVERSCONGRES TE MOSKOU Het congres van Sowjct-achrijvers, dat 15 Augustus te Moskou wordt geopend, zal als gast worden bijgewoond voor Nederland door Frans Coenen, Sam. Goud6mit en Jef Last, en voor Frankrijk door André Gide, Andró Malraux, Roger Martin du Gard, Louiö Aragon, Jean-Richard Bloch cn Jean Giono. (N.R.Ct.) EMILE SCHUFFENECKER. t De Fransche schilder Claude Emile Schuf- fenecker is te Parijs overloden. Hij werd 8 December 1851 in de Haute-Saóno geboren cn was aanvankelijk werkzaam als em ployé bij een bank. Door zijn kennismaking met Gauguin liet hij zijn betrekking varen om Baudry cn Duran de schilderkunst to be oefenen. Door Gauguin kwam hij in aan raking met Pi6sarro, Dcgas, Guillaumin en Van Gpgh, van wicn hij als eerste twee erken kocht (voor 300 francs), terwijl hij jok dc eerste was, die werk van Odilon Re- don kocht. In de kunstgeschiedenis speeldo Scbuffcn- ecker een belangrijke rol door zijn bevor dering van het impressionisme cn zijn hulp aan Gauguin geboden. (Vad.). N.V. „DE AMSTERDAMSCHE SCHOUWBURG". Nieuwe directie. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. „De Amsterdamsche Groote Schouwburg" werden ln opvolging an den heer G. H. Koopman tot directeu ren benoemd de heeren Frank Luns en mr. R. H. van Essen. De eerste, die ruim zes jaar samenwerk- met den ontwerper van het plan. was 'anaf de oprichting der NV. als technisch adviseur aan haar verbonden. Do tweede, anaf de oprichting der N.V. haar commis saris, aanvaardde zijn benoeming slechts voor tijdelijk cn alléén op grond der drin gende omstandigheden, die het hervatten der werkzaamheden noodzakelijk maken. HOLBERGS NAGEDACHTENIS GEVIERD. liet zal dezen winter twee-honderd-vijftig jaar geleden zijn, dat de Noorscbe schrijver Ludvig Holberg werd geboren, in hot stad jo Bergen. Do nagedachtenis van den „Skandinavi- schen Molière" zal in September in zijn geboorteland gehuldigd worden met de op voering van ecnige zijner werken in de oorspronkelijke raonteering. Ook de Denon zullen zich niet onbetuigd laten en ter cere van Holberg groote feesten geven. PROF. DR. ANDRE JOLLES. Gisteren heeft prof. dr. Andró Jolles den leeftijd van zestig jaar bereikt. Men kan hem die op het oogenblik hoogleeraar te Leipzig is en zelfs in Duitschland genatu raliseerd. als den eersten wetenschappelijk ken beoefenaar in ons land erkennen van de geschreven folklore. Zijn bekendheid als literator begon door zijn bijdragen aan het weekblad Amsterdammer in 1894 en later aan „De Kroniek" van P. L. Tak. In Leipzig is hij op het oogenblik hoogleeraar in de Ned. taal- cn letterkunde cn ln de algemeene literatuurgeschiedenis. Hij pu bliceerde zijn meeste studies in het Duitsch, maar levert ook nog geregeld bijdragen in het Hollandsch, aan de Gids en aan de N.R.Ct. Een reeks dergelijke bijdragen werd in 1923 verzameld in een bundel „Bezie ling cn Vorm". Van der Meuten en Dr. Spren gcr vallen uit A i x-1 e s-B a i n s, 7 Augustus. (V.D.) He den is de Internationale Alpenrit, de groo te jaarlijksche internationale bctrouwbaar- heidswedstrijd voor automobielen over een afstand van 2879 K.M., aangevangen, Voor den rit, die thans voor de zesde maal wordt gehouden, hebben elf landen, waaronder Nederland, ingeschreven met in het goheei 158 wagens. Na de keuring werden 125 automobielen toegelaten. Tc Nice werd hedenmorgen gestart voor dc eerste etappe, welke leidde naar Aix-!es- Ba ins, een afstand van 485.2 K.M. Men heeft echter met cenigen tegenslag te kampen g^had als gevolg van het slechte weer, waarduor de Col du Calibler. de 2o56 Meter hooge bergpas niet berijdbaar nlcek te zijn. Dientengevolge heeft men de route gewijzigd en ingekort tot 480 K.M. De tïë' projecteerde snelheidsproef kwam derhal- te vervallen De moeilijkheden, welko zich op dit eer ste gedeelte van den rit hebben voorge daan. werden door bijna alle deelnemers betrekkelijk gemakkelijk overwonnen. De startplaats te Nice, waar zich ondanks het vroege ochtenduur talrijke toeschou wers verzameld hadden, bood een impo sant beeld. Met de groote wagens aan het hoofd vertrokken dc automobielen om de minuut, zoodat de laatste \vag<n eerst na twee uur op weg ging. Het weer was zonnig en tijdtrs had den het gemakkelijk op dt breedc wegen van hot eerste deel van het parcours door Zuid-Frankrijk. Hoe dichter do colonne echter de Fransche Aiprn naderde, hoo moeilijker het terroin werd, lirvijl boven dien het weer veranderde. L'ich'c wolken bedekton den hemel en af er. toe kwamen er regenbuien opzetten. De grootste moei lijkheden leverden evenwel de wegen °P. dio steeds smaller on bochlrijkcr werden, 'oor een deel was het wegdek met stcenen bedekt, zoodat de grootste voorzichtigheid moc6t worden betracht. Hoogte na hoogte moest worden overwonnen en groote moei lijkheden leverde het op om de vcrelschte gemiddelde uursnclhcden van 52 K.M. voor de groote wagens en ^2 voor do kleinere te handhaven. Zware eischcn werden aan do stuurkunst der rijders gesteld. Daar, zooals gezegd, de snelheidproef niet kon doorgaan, werd deze etappe een uitgespro ken betrouwbaarheidsrit. Nauwelijks hadden de deelnemers de eer ste en hoogsto pas, do Col de la Cayolle (2326 Meter), overwonnen, of het ging na een gevaarlijke afdaling weer naar boven naar do Col de Vars (2111 Meter). De we gen werden steeds slechter, zoodat men op do controlepost tc Guilloslro op uitvallers moest rekenen. Doch het was een verras sing, dat allen het cr goed afbrachten. De meeste rijders konden nic-t alleen hun snel heid handhaven, doch een deel hunner kwam zelfs voor den vastgcsteldcn tijd binnen. Op het volgende stuk, tusschen de Col dc Var6 en de Col d'Izoard, kreeg onze land genoot, de heer J. van der Meulen uil Eindhoven een defect aan zijn Ford en moest hij opgeven, Ilij was hiermedo de eerste uitvaller. De volgende bergen boden steeds groote- re moeilijkheden, vooral ook omdat inhalen hier onmogelijk is. De Keulenaar PAtzold maakto een gevaarlijken val met zijn Ford, die uit een bocht vloog, waarbij de wagen er den kop sloeg. De inzittendon bleven gelukkig ongedeerd. Op dit gedeelte heeft ook onze landge noot Dr. Sprenger van Eyck. uit Valken burg, die een Hotchkiss berijdt, moeten op geven. Het laatste gedeelte van het parcours naar Aix-les-Bains was wederom zeer ge makkelijk. In het Isère-dal was de toe stand van de wegen goed. zoodat de rij ders in snel tempo hun tijdverlies konden nhalen. Met een aanzienlijke voorsprong arriveerden de groote wagens het eerst aan den finish en successievelijk kwamen alle wagens binnen. Eerst tegen acht uur had- Voor reparatie en schoonmaken van den naar v. PERSEYNSTRAAT TeleL 423. den alle deelnemers hun doel bereikt. Op dat tijdstip was alleen de Franschraan Amboud met Ford nog onderweg. Bijzonder verheugend was het, dat behalve de reeds gemelde uitvallers, geen anderen hebben moeton opgeven. Het aantal Nedcrlandsche deelnemers bedraagt nu nog tien. De weede etappe gaat naar Interlaken, over slechts 224 K.M. doch deze is eveneens rijk aan hoogten en 6malle wegen. Athletiek. WEER EEN NIEUW WERELDRECORD. Oslo, 7 Augustus (V.D.). Gisteren slaag de de Amerikaan Percy Beard I ij dens den tweeden dag der internationale atletiek wedstrijden to Oslo, er in het wereldrecord over 110 Meter horden te verbeteren. Ilij legden don afstand in 14.2 scc. af, waarmede hij het wereldrecord met 0.2 sec. verbeterde. Ben Eastman liop de 500 Meter in 1 min. 2 scc., dus in wereldrecordtijd. Tennis. HET TOURNOOI TE AKEN. Nogmaals succes onzer land* genooten. Aken, 7 Augustus. (V.D.) Gisteren werd bet tournooi te Aken beëindigd met de eindwedstrijden in het damesdubbelspel en het gemengd dubbelspel. Evenals in de an dere nummers leverden ook deze spelen Nederlandsche overwinningen op. In de eerste plaats wonnen mej. Kerck- hoff en mej. Belzer vrij gemakkelijk van do Dusseldorfsche combinatie Plümacher en Vormann, n.l. met 63, 7—5. In het gemengd dubbelspel kwamen de Nederlandsche paren mej. do Wal cn Ivarstcn aan do eene zijde en mej, Belzer en Scheurleer aan de andere zijde in den eindstrijd. Het werd dus een Nedcrland sche eindstrijd, die... maar niet te Aken werd gespeeld en later in den Haag nog wel eens zal plaats vinden. De successen onzer landgenooten te Aken, de laatste dagen behaald, zijn zeker de moeite waard, doch men houde er re kening mede, dat de sterkste Duitsche hee ren en dames niet to Aken deelnamen in verband met het feit, dat zij te Hamburg in de internationale kampioenschappen uitkomen. /eikom "fnuis Uitstappen: het einde van den rit Het portier gaat open voorzichtig I.... anders is het uit met de vreugde. Want het roekeloos openen van het por tier kan f 150,- boete kosten I Open. autodeuren voorzichtig Oude heer„Zoudt u me ook kunnen zeggen hoe laat hot is Piet„Het spijt me meneer, maar ik heb nog nooit een horloge cn vacantie tegelijk gehad." (London Opinion).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6