MOOI VIERDE OP DE 100 METER TENTOONSTELLING TE BAARN VAN 13-18 AUGUSTUS TWEE KINDEREN GEDOOD DE ALPENRIT Succesvolle Nederlanders HIJ VESTIGT EEN NIEUW NEDERL. RECORD Ozik wint de 100 M. U.P.A.B.-N.P.SB. Het electrisch verlichte front van het beurs wordt Een winkelbeurs in de Julianaschool ingericht op initiatief van Baarns Bloei, heden officieel gc- opend Baam 13 Augustus. Op initiatief van 'do plaatselijke Verecniging van Vreemd Verkeer is alhier een tentoonstelling-win- kelbeurs georganiseerd in de weck van 13 tot IS Augustus. Ken drieledig doel werd hierdoor nagestreefd ten eerste zou Baarn weer eens op andere wijze in het middel punt der belangstelling komen te staan, ten tweede zou door liet verbinder. \un attrac ties aan deze beurs het Vreemdelingenver keer toenemen en ten derde zou een goede propaganda gemaakt worden \oor den plaatselijken middenstand, die in de legen woordige moeilijke omstandigheden een Vergelijken ruggesteun goed kon gebruiken. Het plan van „Baarns Bloei" mocht zich dan ook in een algemeene belangstelling verheugen, en dank zij de medewerking van het gemeentebestuur, de P.U.E.M. en 'de Gom. Gasfabriek en niet in tiet. minst van de Baarnsche winkeliers waren de plannen spoedig uitvoerbaar. Twee jaar geleden zijn door de gezamen lijke middenstandsverecnigingtn reeds po gingen gedaan om tot een dergelijke ten toonstelling te komen, doch de plannen konden geen doorgang vinden daar men geen geschikt gebouw kon vinden Dit jaar kon men evenwel de beschikking krijgen over de nieuwe Prinses-Juiïanaschool aan den Eemnesserwcg en dus waren de plan nen van „Baarns Bloei" uitvoerbaar. liet weer liet zich hedenrnorrgen bijzon der 6lccht aanzien. In de eerste morgen uren wisselden een strooniende en een druilerige regen voortdurend af. docli om streeks 10 uur begon het ecnig6zins op te fleuren. Baarn bood een feestelijk aanzicht, in tal van straten was de nationale drie kleur uitgestoken, hetgeen een vroolijk ka rakter gaf. De jeugd doolde achter eenige herauten te paard aan, die in IGde ceuwsch kostuum rondtrokken en met trompetmu- ziek hun komst aankondigden. Op de voor naamste punten deden zij n.ededeclingen betreffende deze beurs en wekten zij op een bezoek te brengen aan de tentoonstelling. Het schoolgebouw waarin de beurs ge houden wordt, bood een feestelijk aanzicht. In den voortuin is door de P.U.E.M, belan geloos een elcctrische installatie aangelegd die bij avond een echt feestelijk karakter geeft. Toen wij vanmorgen eens een kijkje gin gen nomen, w'as men druk met de voorbe reidende werkzaamheden bezig. Bloemen en planten werden aangevoerd en opge steld, de gangen werden nog eens schoon gemaakt, aan de 6tands werd de laatste hand gelegd. Dames en he er en sjouwden af en aan en voortdurend liep men in en uit. Het tooncel was, als altijd het ge\al is bij dergelijke gebeurtenissen enen eerend druk. De inrichting der beurs. Wanneer wij den inrichting der beurs be spreken, moeten wij die reeds direct een succes noemen. Het schoolgebouw eigent zich buitengewoon goed voor een dergelijke beurs. In de diverse lokalen en gangen heeft men de stands overzichtelijk inge richt en van een goede verlichting voorzien De oningewijde bezoeker zou denken met een speciaal tentoonstellingsgebouw te doen te hebben, zoo practisch is de inrich ting. Beneden en op de eerste verdieping zijn eenige lokalen herschapen in zalen, waar de Baarnsche middenstand zijn pro ducten etaleert. Vrijwel elke branche is vertegenwoordigd en op tal van plaatsen wordt speciaal gewezen op het koopen van Nederlandsch fabrikaat en dan nog bij een plaatselijken winkelier. In den tuin heeft een bloemist een cac- tusperk aangelegd, terwijl de firma Nie- meyer uit Groningen een gratis thee en koffie-schenkerij heeft ingericht. De bezoe ker kan hier et.n oogenblik u:tru6tcn van de vermoeienissen, terwijl esti strijkje voor de noodige muziek zorgt, "s Avonds worden levens concerten gegeven door verschillen de muziek- en zangvereenigingen, waar- .voor een muziektent gebouwd is Uit den aard der zaak werden ook nog speciale attracties verbonden aan deze •beurs, terwijl voor de bezoekers op bepaal de entreenummers cadcaux beschikbaar gebouw waarin de Baarnsche winkel gehouden. gesteld zijn. De gemeentelijke gasfabriek heeft er zorg voor gedragen dat 's avonds de tuin feeëriek verlicht woidt, zoodat een woord van dank ook aan de P.U.E.M. voor de electrische verlichting en aan de firma L. Kuiler, die do aanleg van het voorterrein verzorgde en den heer S. Kool, die voor de plan ten versiering zorg droeg niet onver meld mag blijven. Ook den directeur der gemeentewerken, den heer F. F. De Boois, die als technisch adviseur opgetreden i6 en een week verlof tijd geheel aan deze tentoonstelling gewijd heeft, i6 hit comité zeer veel dank ver schuldigd. De officieele opening. Togen half twee. het uur der opening, stroomt de regen weer met bakken uit de donkere wolken. De aanwezigen, o.w. ook tal van leden \an het eere-comité, vinden echter een veilig onderkomen in de thee- schcnkeiij in den tuin. waar de heer N. Brockhuysen. voorzitter van liet tentoon steltingscomité, tiet woord neemt. Hij spreekt den dank uit tot allen, die medege werkt hebben aan het tot sland komen van deze beurs. Moreel en daadwerkelijk is steun ondervonden en algemeen kon men conslateeren, dat ieder het zijnde wilde bij dragen tot het welslagen. Een speciaal woord van liartelijken dank wijdde hij aan liet gemeentebestuur, aan «ten lieer F. F. de Boois, technisch adviseur der Beurs, en aan de leden van liet uitvoerend comité. .Niettegenstaande allen steun, vervolgde de voorzitter, zouden wij niets hebben kun nen bereiken zonder de medewerking van den middenstand, die begrepen heeft dat de „Cost voor de baet uitgaat". Spr. hoopte daarom van harte, dat na deze dagen het „koopt in Baarn' niet meer als leus ge bruikt behoeft te worden, en besluit dus met de woorden van Coen .Kndc despcreert niet". Vervolgens kreeg de burgemeester, jlir. mr G. C. .1. van Beencn, het woord, die on geveer als volgt sprak: „In deze voor velen zoo moeilijke tijden, waarop wij oris aan een lager levenspeil aan moeten passen, is het een zeer te loven streven om bij alles wat ondernomen wordt, de grootste veelzijdig heid te betrachten Het initiatief van Baarn's Bloei is daarom wel zeer gelukkig geweest, om een winkelbeurs te organisee- ren, waardoor oen steun aan den midden stand wordt gegeven Baarn als rent rum naar voren komt, en het vreemdelingenver keer bevorderd wordt. Niet minder ie roe men is het enthousiasme van den midden stand, die een aloude durf en onderneming* geest bezit om in moeilijke tijden toch door te zetten. Hel mag wel vanzelfsprekend geacht worden, dat het gemeentebestuur zijn volledige medewerking heeft verleend Ik prijs mij ook gelukkig, dat ik deze ope ning in ons nieuw schoolgebouw mag verrichten. Wie cenig begrip heeft van de werkzaamheden die de organisatie in zoo'n beurs vraagt, zal begrijpen dat woorden van hulde aan het comité op hun plaats zijn, en ik hoop dan ook dat de inwoners van deze plaats zullen tooncn, dat zij den arbeid op prijs stellen. Moge deze week dus een volledig succes opleveren en het den Baarn- schen winkeliers .gegeven zijn de overtui ging te scheppen, dat zij een vergelijking met iedere gemeente van onze grootte glans rijk kunnen doorstaan. Hiermede verklaar ik deze tentoonstelling voor geopend." Den aanwezigen werden vervolgens ver verschingen aangeboden, waarna men een wandeling langs de diverse stands maakte De officieele plechtigheid was hiermede ten einde en de inwoners van Baarn kunnen thans toonen dat zij deze Beurs op prijs stellen. Zeist. 13 Aug. Hedenavond heeft zich aan den Ivoppelweg een vree- selijk huiselijk drama afgespeeld, dat aan twee jonge kinderen het leven heeft gekost. Een ongeveer 30-jarig3 bewoner van dezen weg, een zekere B., monteur bij een ga rage hier ter plaatse kreeg om streeks zeven uur een woorden wisseling met zijn echtgenoote cn zijn bij hem vertoevenden vader. De twist liep tenslotte zoo hoog, dat de vrouw en de vader het hu;s uit vluchtten en de buren waarschuw den, temeer, daar B. bekend staat als iemand, die niet voor een klei nigheid terugschrikt. Eenige oogen- blikken later hoorde men in het huis kinderen schreeuwen en toen de inmiddels gewaarschuwde politie het hui6 binnen drong vond men B., die getracht had door ophanging een einde aan zijn leven te maken. Bij verder zoeken trof men de twee kinderen, een jongetje van vier jaar en een meisje van anderhalf jaar met vreeselijke hoofdwonden, dood op eon ledikantje aan. Onmiddellijk werd getracht door middel van kunstmatige ademhaling de levens geesten van den man weer op te wekken, waarmede men geruimen tijd bezig was. Tenslotte werd de man op medisch advies naar de neurologische klinieken te Utrecht overgebracht. Naar men ons mededeelde begon bij onderweg weer tot bewustzijn te komen. Het polilie-onderzoek, dat onder leiding van den inspecteur G. Goorhuis stond, heeft nog niet kunnen uitmaken, wat de aanlei ding tot deze vreeselijke daad is geweest, aangezien geen der betrokkenen uit den aard der zaak kon worden gehoord De lijkjes van de twee kinderen, evenals het broodmes, waarmede de moord werd gepleegd zijn in beslag genomen. Zeist. Nader informeerende naar de vermoedelijke toedracht van het drama aan den Koppelweg alhier, vernamen wij, dat de tofstand van den vader op het oogen blik nog zeer zorgelijk Is, zoodat hij nog niet door de politie- kon worden gehoord. Het onderzoek kon dus nog niet worden voortgezet, want zoolang de man zelf niet is gehoord, kan er nóg geen verdere klaar heid komen. AUTOMOBILISME Nadere bijzonderheden betreffende den officieelen uitslag Ameterdam .13 Aug. De Nederland- sohe Ford-automobclfabrieken ontvingen de volgende nadere bizonderheden omtrent den officieelen uitslag \en den Internatio naI-211 Alpenrit- In do moeilijkste klasse wagens- met boven de 3 liter cylinderinhoud werden twaalf coupes des glaciers voor rijders, die met nul strafpunten eindigden, toegekend, waarvin er zes met Ford. Tot deze zes be- hooren vier Nederlandsche groepen, te we ten die van Mutsaerts. van SJricn, Vi6sette en Posthumus. Nortier won den tweeden prijs individueel, een gouden medaille, met negen strafpunten. De Alpenbeker in deze klasse werd ge wonnen door het Delahaye-team met '2700 punten, tweede was' het Nederlandsch Ford-team met 2338 punten, beide teams met één uitgevallen wagen. München, 13 Augustus (V.D.). Van de 125 te Nice gestarte deelnemers aan den Internationalen Alpenrit hebben 99 het einddoel te Müncben bereikt. Hiervan zijn 57 zonder strafpunten en wel 36 indivi dueele rijders en 21 teamrijders. Het groot ste aantal uitvallers in het totale klasse ment behoort tot de tweede klasse boven 3000 kubieke cM„ van wele categorie van de 33 rijders, welke de tocht aanvingen, slechts 19 don finish hebben bereikt. Beter is de verhouding in de groep van 2 tot 3000 Kubieke c.M. waarvan de 19 gestarten 14 het einddoel hebbM bereikt. Van de groep 1500 tot 2000 kubieke centimeter hebben 24 van de 29 deelnemers de rit volbracht. In de g*oep 1000 tot 1500 kubieke centimeter kwamen 18 van de 19 gestarten aan. ter wijl in de kleinste klasse'tot 1000 kubieke centimeter 24 van de 27 gestarte wagens tijdig te München aankwamen. Dit is een zware en ook een veelbewogen dag geweest, waarop de emoties reeds des morgens orn 4 uur aanvingen. Toen toch raakte bekend, dat Mutsaerts den vorigen dag 10 strafpunten opgcloopen had. Als een loopend vuur ging dit bericht door alle Hoilandsche kamers en binnen enkele mi nuten 6tond het gehcele gezelschap in pyjama op de gang. dit opzienbarende feit te bespreken. Mutsaerts. de Brabantsche Ford-rijder, die tot dusverre zoo'n uitste kenden wedstrijd gereden had. een toon beeld van rust cn van kalmte, die nooit een enkele risico nam en overal op tijd, met een veilige speling van enkele minuten aankwam, zou daar nu opeens met 10 straf punten belast zijn? Niemand begreep er iets van en de zonderlingste veronderstellingen werden door de opgewonden menschen in nachtgewaad geuit. Totdat tenslotte Mut saerts zelf verscheen en kalm als altijd een verklaring yén het geval gaf. Bij verzegelen van den ridiateur bemerkte hij, dat een der zegels een weinie beschadigd was. en had hij dit terstond aan één der officials getoond, die daarvan dan ook aanteeke- nine maakte op zijn routekaart Deze aan- teekening was door de contrólecommissie gezien, die daaruit de gevolgtrekking maak te. dat het zegel tijdens de rit beschadigd was. waarop 10 strafpuruen stonden. Een vergissing dus. die spoedig opgehelderd zou worden. Bakker Schut en Krabbenbos verschenen aan do startplaats met een nieu we voorruit, die cje Forddealer te St. Moritz hen bezorgd had. Het kostte hun een kleine 10 minuten deze te monteeren. een tijdver lies. dat aan Bakker Schut wel toever- DE EUROPEESCHE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN Zware 91 nederlaag van ons polo-team Maagdenburg, 13 Aug. fVaz Dias). Bij de Europeesche zwemkampioenschap- pen is heden de eerste beslissing gevallen in het nummer 100 Meter vrije slag voor heeren. De strijd ging tussclien Mooi, Scheffer, Bochenski ((Polen). Csik (Honga rije) en de Duitsche zwemmers Wille cn Fischer. Fischer maakte de beste start en nam dadelijk met een Meter voorsprong do lei ding. Csik begon reeds op de eerste baan te spurten, en bereikte in 26 sec. als eersie het keerpunt, met Fischer en Petterson op de tweede en derde plaats. Na het keeren ging Fischer op Csik af, hij haalde zienderoogen in en op 75 Meter lagen beiden gelijk. Er ontspon zich op de laatste 25 meter een vinnige kop-ar,n- kop race. Men verwachtte een dead heal, doch de jurv besliste ten gunste van den Hongaar. Wille, die op de vijfde plaats lag, zette een formidabele eindspurt in en ein digde als derde. Mooi en Petterson stre den hardnekkig om de vierde plaats, die tenslotte in het voordeel van den Neder lander werd beslist, yii het dan ook met zeer gering verschil. De lijd van beiden bedroeg 1 min. 1.4 sec., hetgeen voor Mooi een nieuw Nederlandsch record beteekent. Het oude record stond met 1 min. 2 sec. eveneens op zijn naam. Scheffer stelde teleur; hij was van het begin af op de laatste plaats en kon niet meekomen, hoewel hij zijn uiterste krach ten inspande. Gedetailleerde uitslag: 100 Meter vrije slag heeren finale: 1. Csik (Hongarije) 59.7 sec., 2. Fischer (Duitsch- land) 598 sec.; 3. Wide (Duitschland) 1 min. 1.2 sec.; 4. en 5. Mooi (Nederland) en Petterson (Zweden) 1 min. 1.4 sec. (nieuw Nederlandsch record); 6. Bochenski (Polen) I min. 3.3 sec.; 7. Scheffer (Nederland) II min. 4.1 sec. Na dit nummer gingen de vlaggen in de masten omhoog, aan de hoogste de Hon- gaarsche vlag. Staande hoorden de zes duizend toeschouwers het Hongaarsche volkslied aan. In het klassement voor den Europabeker staan Hongarije- en Duitsch land thans bovenaan met elk dertien pun ten. De waterpolo.wedstrijden. Het Nederlandsche poloteam speelde heden tegen hel Hongaarsche zevental en heeft met 9—1 duchtig klop gekregen. In dezen wedstrijd speelden de onzen bijzon der slecht. Dat wij verliezen zouden was een feit. dat reeds van te voren vast stond, doch deze cijfers warén niet noodig ge weest. indien Van den Bosch beter ge speeld had. Onze achterhoede verrichtte weliswaar goed werk, doch veel invloed had dit niet op het "eindresultaat. Vertessy maakte liet eerste doelpunt, waarna Ilalassv twee maal achtereen den bal in het Ned. doel liet verdwijnen. Voor de rust scoorde Keserue het vierde doel punt der Hongaren. Na het wielen voerden Vertessy uit een voorzet van N.emeth, Keserue en Nc- meth (tweemaal), den voorsprong op tot S—0. Een doorbraak van Vertessy leidde tot het negende doelpunt door Hommonay. Toen laatstgenoemde wegens een overtre ding het water verlaten moest, maakte van Daatselaar het ecrepunt. Scheidsrechter was. de Belg Delahaye. die over het algemeen weinig had in te grijpen. De resultaten van de overige walerpolo- wedstrijden luidden: Joego-Slav:.?Frankrijk 21. ItaliëZweden 11. Duitschland—Tsjecho-Slowakije 41. Heden, Dinsdag, heeft de finale plaats van hét nummer 100 meter vrije slag voor dames. Deze wedstrijd zal van 1S.40 tot 19.00 uur door den Deutschlandsënder wor den uitgezonden. trouwd was om. vóór de eerstvolgende con- tróle in te loopen. Het koppel Van Beeck Calkoen-Van Wamelen was nauwelijks ge start, toen zij een verkeerde straat insloe gen en-de gehcele startplaats was opeens in rep en roer. Een heidensch spektakel van claxons, motoren van motorrijders, auto's die draaiden enz. had gelukkig het resultaat, dat Calkoen opmerkzaam werd gemaakt op zijn fout, waarna hij snel keer de om den goeden weg in te slaan. Het was een bitter koude morgen en de route was een aaneenschakeling van hooge bergpassen, die do rijders tct boven het sneeuwgebie.1 voerden, waar de tompera- tuur tot rondom het vriespunt daalde. De eene bergpas volgde bot op de andere, de Grimsel was bestegen en afgedaald toen zonder overgang de bestijging van de Furka weer begon. Een dertigtal kilometers door de laagvlakte en dan volgde ahveer de Oberalppas. Zoó tegen een uur of half acht stonden de eerste rijders zich reeds te verkleumen voor de contróle de Disentis en trachtten zij zich met warme koffie to verwarmen. ITicrna vverJ het leven beter. Wij daalden af naar de Teesino. het Italiaansche gedeel te van Zwitserland, waar liet warm was. De Bernardinopas voerde 6teil naar bo ven en daarop volgde dadelijk de Spliigen- pas, waar het koud. nat en mistig was. Op deze pas, bijna boven aan den top. zagen wij een aantal menschen op den weg staan, die heftig gesticuleerend ons beduidden te 6toppcn on eenige meters verder stonden wij voor een ruïne. De Ford van Wielcmau met een gebroken vooras tegen een Zwit- sersche Packard, die in elkaar geramd scheen en waarvan alle ruiten in scherven hingen. Een zwaar bloedend heer. door de glasscherven gesneden, werd juist wegge voerd cn ten dikke chauffeur, wien her bloed uit een paar ênijwonden langs het achterhoofd stroomde, stond temidden van een aantal menschen, die hem op heftige wijze verweten, de oorzaak van het ongeluk te zijn. Langs de rand van weg zat Van Vessem, Wielcman's mederijder, wiens wit te overall bedekt was met bloed uit een hoofdwond. Eindelijk ontdekten wij ook Wielerban, die blijkbaar geen letsel had bekomen, behoudens enke'e kneuzingen. Nortier bracht Van Vessem. die blijkbaar met zijn hoofd tegen den voorruitsteun was gestöotcn, naar een hotel op een paar hon derd meter afstand, waar een toevallig aan wezige Hoilandsche dame zich verder over hem ontfermde. Een geneesheer, die onder het publiek aanwezig was. constateerde dat Wieleman niets mankeerde, terwijl Van Vessem slechts een ongevaarlijke snijwond op het voorhoofd had, zoodat dit ongeluk voor beide rijders nog wonderwel afliep. Maar dc wagen was onbruikbaar cn Wiele man wa6 dus uit den strijd. Toen eenige minuten later ook dr. Posthumus ver scheen met zijn Ford V-8, en hij even stil hield om hem te onderzoeken, weigerde Wieleman alle hulp. „Rij door", zeidc hij, „wij kunnen ons zelf helpen, jullie moeten rijden om den Gletscherbeker te winnen". Op den top van de Splügenpas, eenige kilometers verder, bevond zich de con tróle. De laatste 80 kilometer naar de finish in St. Moritz voerde nogmaals over eenige bergpassen, terwijl een gedeelte, dat op Italiaansch grondgebied lag, tot tweemaal toe een grensoverschrijding bracht. Hoo vlug de douane-beambten ook werkten, toch gingen daarbij enkele kostbare minu ten verloren, die slechts op da laatste 20 K.M. langs het meer weer konden worden ingehaald worden, maar alle Hollanders, die nog in den strijd waren, wisten op lijd de finish te bereiken. Het was wel een heel zware dag geweest, vooral voor de wagens, die 361 K.M. lang zoo goed als voortdurend door moeilijk hergterrein en over zware bergpassen hadden moeten zwoegen. Vooral van de motoren en ook van de remmen is ontzettend veel gevergd. F.n de geheelc route was doorploegd met diepe remsporen in de ontelbaar vele boch ten. Mr P. H. L. LAMBERTS HURRF.LBRINCK. ATHLET1EK De ploeg van den Mr. Prov. Athletiek Bond. die Zondag 26 Augustus a.s. op bet U.V.V.-terrein te Utrecht uitkomt tegen den Nederlandschen Politie Sportbond is als volgt samengesteld 100 M.: J. Kijking (G.A.C.), W. Kortland (A.A.Y.) er. res. H. Dricssen t'A.A.V.) 400 M.: W. Bührman (Excelsior), G. de Graaf (G.A.C.), res. A van Campen (Hel las). 1500 M.: J. Hoogeweg iHellas), J. v. d. lloogen (B.A.C.), res. .1. Vcuger (G.A.C.) 3000 M.: J. Hoogeweg (Hellas), A. de Lang (Sliclit), res F. v.< d. Berg. 4 X 100 M. estafette: M. Slakman <T. O. V.), W. Kortland (A.II.V.), T. Eijking (G.A.C cn J. Grootewal (T O.V Zweedsche estafette: W, Bührman (Ex celsior). A van Campen (Hellas). J. Groo tewal (T.O.V.) en M. Stakman <T O V Polstokhoogspringen: I,. M. Oorschot en B. Vourdides, beiden Hellas, res. M. Novak (T.O.V.). Hoogspringen: H. de Vries (D.O.S.). J. Wiegmink (Excelsior), res. J. Hartog (Stor- mers). Vèrspringen; A. Poorter (G.A.C.). M. Stakman (T.O.V.i, res. W. Wernand (T. O. V.). Kogelstooten: J. Grootewal (T.O.V.). A. de Bruin (Hellas), res. H. Otten (Hellas). DiscuswerpenJ. Grootewal (T.O.V.). J. C Koster (Hellas), res. A. de Bruin (Hel las). Speerwerpen: B. Jöngh (He'las^ W. Hert- land- (A.A.V.), res. C. de .Tor,; VB.A.C.) Als captain van de Utrechtsche ploeg is aangewezen J. Grootewal, terwijl als leider de heer D. .T. Wit optreedt. Ongetwijfeld is dit niet de sterkste ploeg die de U. P. A. B. kan samen stellen, doch de resultaten worden er niet minder om. Zoo komt Beintema van Hellas voor den Politie Sportbond uit. De dienaren van de wet hebben ook Jaap Knol. de bekende speerwerper in hun gelederen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 8