Kuns t Stadsnieuws AMERIKA BREIDT LUCHT VLOOT UIT DE BASKEN ACTIEF TWEE NEGERS GELYNCHT HANDELSLUCHTVAART IN ENGELAND BLOEDIGE BOTSINGEN IN IERLAND TWEE DAGEN OP EEN ROTS DOORGEBRACHT ERNSTIG MIJNONGELUK LAATSTE BERICHTEN AUTO VERMIST SCHUURMAN-WALSH IEDER WEGGEBRUIKER MOET DIT WETEN! Wat voortaan mag en niet mag BOUWSTOFFENHANDEL „AMERSFOORT" „DE WITTE" MOEZELWIJNEN 2100 nieuwe oorlogs= vliegtuigen Washington, 14 Aug. (Reuter). De voorzitter van de marine-commissie voor het huis van afgevaardigden, die in sa menwerking met het departement van ma rine het program voor den bouw van nieu we marine-vliegtuigen heeft uitgewerkt, deelde mede, dat men voornemens is 2100 nieuwe vliegtuigen ten behoeve van de vloot te bouwen. Van de ongeveer 1000 vliegtuigen die do marine momenteel bezit zijn slechts ongeveer 400 voor oorlogsdoel einden geschikt. Sympathie in heel Catalonië Madrid, li Aug (V.D.) Omtrent het conflict met de Bawkische provincies en do actie der regeering wordt thans officieel medegedeeld, dat in de provincie Biscaye 43 etedelijke gemeenteradenhebben getracht verkiezingen te houden cn in do provin cie Guipucoa 22 gemeenteraden. In laatst genoemde provincie werd een commissie van 10 gekozen, bestaande uit elf natione- listen, vier socialisten, 3 linksche repu blikeinen en een federalist. Een aantal burgemeesters uit Navarra wenschten een sympathie-bijeenkomst te beleggen voor hun Baskische collega's In het raadhuis te EstellQ, De politie wist deze bijeenkomst echter te beletten. De burgemeesters zon den daarop een protest-telegram naar de regeering te Madrid. Naar uit Barcelona wordt gemeld, vindt de actie der Baskische provinciën groote sympathie in geheel Catalonië. Ashlane, 14 Aug. Tweo negers, die be kend zouden hebben een blanke en ver scheidene negers te hebben vermoord, zijn gisteren te Ashlane in Mississippi door het gepeupel gelyncht. De negers bevonden zich onder politie-bewaking op weg van de ge vangenis naar de rechtszitting. Dicht bij Michigan-City werd het transport door eenige mannen aangehouden, dio allen zwarte maskers droegen. Zij maakten zich van de beide negers meester cn hingen hen op aan een boom, waarna zij zich ver spreidden. Öp last van den sheriff zijn later de lijken in beslag genomen. De sheriff verklaarde, dat hij een streng onderzoek zou instellen en dat de schuldigen zich zouden hebben te verantwoorden. moeilijkheden in burma. De gouverreur spreekt geen Burmaansch. Rangoon, 14 Aug. (V.D.) Reeds gerui- ruen tijd heeft dc gouverneur van Burma rnet moeilijkheden to kampen tegenover de Inlandscho leden \an den wetgevenden raad, die allen op het standpunt etaan van volledige autonomie voor Burma en hun wantrouwen in den gouverneur als presi dent van den wetgevenden raad hebben uitgesproken, aangezien de gouverneur geen Burmaansch spreekt. De moeilijkhe den werden zoo groot, dat de gouverneur den raad slechts bijeen liet komen onder 6terke politie-bewaking, waartegen de le den protesteerden, met het gevolg, dat de zitting moest worden opgeheven. wapensmokkelarij in bengalen. Calcutta, 14 Aug. (V.D.) Aangezien in Bengalen veel vuurwapens voorhanden blijken te zijn, welke door vreemde sche pen werden aangevoerd en door de zee lieden het land worden binnengesmokkeld, j hadden de douane-autoriteiten speciale maatregelen genomen, met het gevolg.dat twee Duitsche zeelieden van het Duitsche stoomschip Lichtenfcls betrapt werden op het verkoopen van revolvers, waarop bei de mannen werden gearresteerd. het duitsche front protesteert Saarbrücken, 14 Aug. (Reuter). De fractie van het Duitsche front heeft heden de zitting van den landraad waar de jong ste verordeningen van de regceringscom- missie zouden worden behandeld verlaten, uit protest tegen do handhaving der in be slagneming van de actcn van het Duitsche front en do houding van de regeerings- commissie in het algemeen. geen amerikaansche deelneming aan de luchtrace londen— melbourne? Londen, 14 Aug. (V.D.). Van verschil lende zijde heeft men te Londen verno men, dat de Amerikanen zich terug zullen trekken van deelneming aan de Londen Melbourne luchtrace in verband met de buitengewoon hoogo onkosten, aan deelne ming verbonden. De British Aero-Club heeft echter nog geen officieele mededeeling hier aan ontvangen. van smid tot onderstaats secretaris. We enen, 14 Aug. (V.D.). De niouwbe- oemde onderstaatssecretaris tot bescher ming van den arbeid, Grossauer, was tot oor kort smid in Karinthie en een der oormannen der Christelijke vakbeweging, in Karinthie grootendeel6 door hemis ÉeorganiseercL congres tegen de tuberculose in polen. Warschau, 13 Aug. (Reuter). Begin September komt alhier het internationaal congres tegen de tuberculose bijeen. Dele gaties worden verwacht uit Nederland, Italië, Frankrijk, Roemenie, Zweden, Por tugal, Estland, Amerika, Japan, Uruguay, Egypte en Brazilië. Voorstellen van de Kamer van Koophandel in Londen Londen, 13 Aug. (V.D.). De Kamer van Koophandel heeft aan het ministerie voor luchtvaart een schema doen toekomen voor de ontwikkeling van de handelslucht vaart. De Kamer stelt voor, dat er een li chaam zal worden ingesteld, belast met het toezicht op de uitrusting der vliegvel- velden en het verkeer op de Britsche lucht lijnen. In dit lichaam zouden zoowel de staat als de particuliere ondernemingen vertegenwoordigd moeten zijn. De kamer spreekt de hoop uit. dat de plaatselijke autoriteiten zullen overgaan tot het aan- leggenleggen van vliegvelden en doet het gewenscht voorkomen, dat de regeering daarbij voorschotten zal verstrekken. Boeren wilden een executorialen verkoop van vee beletten Londen, 13 Aug (V.D.). Uit Cork wordt gemeld, dat de politie daar met revolvers en geweren moest Ingrijpen tegen een aan tal boeren, die zich verzetten tegen een executorialen verkoop. Bij het schieten werden menige personen zwaar gewond. Op een andere plaats trad de politie, die ongeveer 500 man sterk was. met gummi stokken tegen groote menigten boeren op. Dublin, 14 Aug. (Reuter) Het aantal slachtoffers van de botsingen tusschen po litic cn boeren, die gisteren, zooals reeds gemeld werd, te Cork hebben plaats gehad, is nog niet bekend. Een boer, die door een kogel zwaar werd gewond, is inmjddels overleden. Naar verluidt hebben 7 boeren min of meer ernstige kogehvonden opge- loopen, terwijl minstens 25 boeren op an dere wijze zijn gewond. Ook 2 politieagenten werden licht gewond. Aanleiding tot de bloedige incidenten was een veiling van vee, dat in beslag was genomen van 2 boeren, die hun pacht niet hadden kunnen betalen. Honderden cn volgens andere berichten dui zenden boeren hadden zich gewapend met stokken naar do plaats van den verkoop hegeven om den verkoop van het vee te be letten. De politie sloot echter den toegang af, waarop 25 jongelui, die in een vracht auto arriveerden, dc hekken indrukten cn gevolgd door dc boeren liet terrein opdron gen en de politie zich genoodzaakte zag van de vuurwapens gebruik tc maken. Chamonix, 13 Aug. (V.D.) Vrijdag avond werden noodsignalen waargenomen van de Pie des Flambeaux in de Dauphiné. Een hulp-expeditie ging dadelijk onderweg en wisselde den gchcelen nacht fakkelsig nalen met. den man op het rotsplateau. Pas in den loop van Zaterdag slaagde men erin den toerist, die tweo dagen cn nachten op de barre rots had doorgebracht, te redden. In uitgeputten toestand werd hij naar La Berarde overgebracht. Hij was Woensdag voor een bergtocht vertrokken met professor Letellier uit Ver sailles. Reeds toon hadden zij een nacht op de Pic des Flambeaux doorgebracht, doch toen zij den volgenden ochtend hun tocht wilden voortzetten, braken na elkaar twee touwen en stortte prof. Letellier om laag. Zonder hulpmiddelen bleef zijn met gezel op het smalle plateau achter. De koude was zoo hevig, dat des nachts de rum in de rumflesch bevroor cn de flesch sprong. Het lijk van prof. Letellier kon nog niet geborgen worden. tien dooden door een tornado in algiers. Algiers, 13 Aug. (Reuter). Tengevolge van een tornado zijn te Seddoek en te Oeda- mizoer, gelegen op 150 K.M. van hier, 10 inboorlingen gedood. Verscheidene huizen zijn verwoeet, terwijl veel voo verdronken is. De oogst heeft ernstigo schade geleden. yemen door vijandelijke troepen ontruimd. Londen, 13 Aug. (Reuter). Vernomen wordt, dat alle troepen van Ibn Saoed thans het grondgebied van Yemen hebben ont ruimd in overeenstemming met de voor waarden van het gesloten vedesverdrag. een duitsch kardinaal. In de Duitsche bladen wordt vermeld, dat dc Roomsch-Katholieko bisschop van Ber lijn dr. Bares zeer waarschijnlijk binnen kort tot kardinaal jvordt benoemd. Negen dooden Parijs, 14 Aug. (Reuter). Een ernstig mijnongeluk in de Kalimijn van Unsisheim in den Elzas heeft 9 dooden geëisclit. Drie zwaargewonden verkceren nog in levens gevaar. Het ongeluk geschiedde in de schacht St. Theresia gistermiddag tegen één uur op een diepte van 860 M., waar gewoon lijk 150 arbeiders drie dagen per week wer ken. Gisteren waren echter slechts 12 man afgedaald om een kabel van de telefoon te repareoren. Vermoedelijk ten gevolgo van kortsluiting ontstond een vreeselijkc ont ploffing, die buiten de schacht in een kring van verscheidene Kilometers werd gehoord. In een oogwenk stond de schacht in volle vlam. Slechts vier arbeiders slaagden er in zich uit de vlammenzee te redden. Na aan komst in het ziekenhuis bleek een van hen reeds te zijn overleden. Ondanks allo inspanning slaagde de red dingsbrigade er niet in tot do andero inge sloten kameraden door tc dringen, zoodat deze allen in dc vlammen omkwamen. Pas gisteravond laat slaagde men er in de lijken van drio hunner te bergen. OPENING DER RADIO-TENTOON STELLING. Londen, 13 Aug. (V.D.). De grooto ra dio-tentoonstelling in Olympia-hali wordt Donderdag geopend. DE VOLKENBONDSRAAD. Voorloop.'ge agenda 81ste zitting. Gcnèvo, 13 Aug. (Reuter). De voorloo- pige agenda is gepubliceerd van de op Vrijdag 7 September alhier beginnende 81ste zitting van den Volkenbondsraad. Verschillende Volkenbondscommissies zul len verslag uitbrengen over baar werk zaamheden, o a, do financieele-, de gezond heids, dc economische, de permanente mandaats- cn do consultatieve opiumcom- missie. De volgende kwesties zullen verder be sproken worden: De bescherming der minderheden in Po len en in Opper Silezië, dc petitie van den vorst van Plcss met betrekking tot de door de Poolsche autoriteiten tegenover hem getroffen maatregelen, vergoeding van dc oorlogsschade, welke de Zwitscrsche burgers hebben geleden'; het conflict tus schen Bolivia en Paraguay, de vestiging der Assyriërs en de volksstemming in het Saargebicd. SERGEANT-MAJOOR DOOR SCHILD- V/ACHT DOODGESCHOTEN Een misverstand? Parijs, 13 Aug. (V.D,). In den afgeloo- pen nacht is voor het kruitmagazijn van het oefeningsterrcin der artillerie te Fon- tainebleau een sergeanUmajoor, die zijn inspectieronde maakte, door een schild wacht doodgeschoten. De sergeant-majoor had niet geantwoord op den aanroep van de schildwacht. De militaire autoriteiten stellen een onderzoek in. Van de drie inzittende geen spoor Amsterdam, 15 Aug. Zaterdagmiddag om één uur heeft een auto, waarin drie Amsterdammers zaten, de stad verlaten. Sindsdien heeft de familie niets meer van hen vernomen; alleen is bekend, dat zij zouden gaan visschen. Geen van hen had medegedoeld waarheen zij zouden gaan. De inzittonden waren dc 45-jarige De Zwerver, dc 38-jarige G. L. Beem en dc 40-jarige chauffeur C. W. Rosiclle. Nadat van dc vermissing van de twee eerstge- noemden gisteren aangifte gedaan is, is zulks vanmorgen geschied ten aanzien van den chauffeur. De auto waarin het drietal heeft gereden, is een beige vier- deurs Citroen, nieuw model. De politie, die het signalement van dc drie mannen naar alle richtingen heeft verspreidt, is op alle mcgelijkheden voorbereid. HEIKE TAK f Te Amsterdam is op 64-jarigen leeftijd overleden de gepensionneerde hoornist van het Concertgebouworkest Heike Tak. Toen de bekende musicus Willem Hut- schenruyter zijn ontslag nam als hoornist bij het Concertgebouworkest, werd Tak aldus de Tel. zijn opvolger, een plaats, die hij vele jaren met eere vervulde. Met Evert Cornelis nam hij het Initiatief tot de oprichting van het Concertgebouw Sextet, waarbij hij, behalve als hoornist, tevens als administrateur optrad, in welke functie hij uitnemend muzikaal (en administratief) werk heeft gedaan. Tak was een bescheiden, maar een uit- stekerd toonkunstenaar. Zijn stoffelijk overschot wordt vanmiddag op Zorgvliet ter aarde besteld. ATHLET1EK Ongetwijfeld hebben alle Nederlandsche athletiekvrienden meegeleefd in do groote teleurstelling van onze vertegenwoordig sters op de wereldspelen te Londen, toen mej. Tolben. Schuurman door oen spier- schcuring buiten gevecht gesteld werd en de strijd om den wereldtitel, welke met zooveel spanning tegemoet gezien werd, niet kon worden gestreden. Want ongetwij feld zou de strijd gegaan zijn tusschen de dames Schuurman en Walsh, met de Duit sche Kraues als goede derde. Toch zullen wij binnenkort in staat zijn te beoordeelen of mej. Walsh terecht den titel van wereldkampioene verworven heeft. Als het spierdefcct van mej. Schuurman tijdig hersteld i6, zullen wij den uitgestel- den Titanenwedstrijd kunnen aanschouwen op Zondag 26 Augustus, bij het 6tcrren-, ve teranen- en Juniorcstournool, dat de A.V. „1923" dan te Amsterdam organiseert. Wat dus in Londen holaas niet kon, zal thans te Amsterdam uitgemaakt worden: wio is dc be6te sprintster ter wereld? NATIONALE WEDSTRIJDEN VAN A. Z. EN P. C. Op 25 Augustus in Pesio's Bad. De A.Z. en P.C. organiseert op Zaterdag 25 Augustus nationale zwemwedstrijden in Pesie's Bad. Buitendien zullen dan demon straties worden gegeven o.a. torenspringen vermoedelijk door Stotijn, die zich in dn wereldkampioenschappen vijfde plaatste en verder Mette cn Mej. Klapwijk, terwijl na afloop der wedstrijden polomatches zullen worden gespeeld. Dc wedstrijdnummers zijn de volgende: 25 M. vrije slag voor jongens en meisjes lot 15 jaar. 25 M. vrije slag voor A.Z. en P.C.-lcden. 50 M. vrijo slag voor A.Z. en P.C.-lcden. leden. 50 M. vrije slag voor niet A.Z. en P.C. leden. 75 M. gekleed zwemmen, waarvan de laatste 25 M. met drenkeling. 4 X 25 M., nationale inschrijvingen. 100 M. rugslag, nationale inschrijvingen 5 X 50 M. vrije slag, estafette voor ge mengde ploegen. 5 X 50 M. vrije slag estafette heeren. 5 X 50 M. vrije slag estafette dames. Eveneens alle nationale nummers. Elementaire toelichting op de nieuwe bepalingen van het motor: en rijwielreglement Op 16 Juli j.l. zijn in werking getreden de nieuwe bepalingen van het Motor- en Rijwielreglement. We hopen dezo bepalin gen in een aantal artikclcjj aan onze lezers bekend te maken, doch willen thans reeds dc aandacht vestigen op do belangrijkste. Voor de bestuurders van motorrijtuigen. De bestuurder van een motorrijtuig mag met het door hem bestuurde motorrijtuig een motorrijtuig, een rijwiel een ander rij- of voertuig, rij- of trekdieren of vee niet inhalen of voorbijrijden, wanneer daartoe, mede in verband rnet het uit do tegen overgestelde richting naderend verkeer, geen voldoende gelegenheid bestaat. Do bestuurder mag op een weg niet de linkerzijde houden, tenzij dit noodzakelijk is voor het uitwijken bij inhalen of voor bijgaan van motorrijtuigen, rijwielen, an dere rij- of voertuigen, rij- of trekdieren of vee. De bestuurder van een motorrijtuig mag in bochten binnen dc bebouwd© kommen niet links houden, tenzij dit noodzakelijk is voor het uitwijken bij het voorbijgaan van op den weg stilstaande motorrijtuigen, rij- of voertuigen, rij- of trekdieren of vee. Dezelfde bepaling geldt voor bochten bui ten bebouwde kommen, wanneer het uit zicht niet vrij is. Hieruit blijkt dus, dat het passceren van zich voortbewegende motorrijtuigen, rij wielen, andere rij- of voertuigen, rij- of trekdieren of vee in bochten binnen be bouwde kommen en in bochten buiten be bouwde kommen, waar het uitzicht niet vrij is, is verboden. Tot 16 Juli 1934 was het geoorloofd een rood stoplicht te gebruiken. Dit is thans niet meer toegestaan. Het stoplicht moet thans oranjelicht uitstralen. Dit geldt ook voor de motortweewielers. Voor de motor- tweewielers is thans voorgeschreven het voeren van een rood achterlicht. Een re flector is niet meer geoorloofd. Een motorrijtuig moest voorzien zijn van tenminste een ééntonigen hoorn. Hiermede moet telkens, wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vordert een signaal wor den gegeven. In de bebouwde kommen mag slechts van een hoorn gebruik ge maakt worden, Buiten bebouwde kommen Vraagt prijzen bij Kantoor en opslag: Hoogstraat boek Berg en Dalstraat, Amersfoort. Telefoon 1762, Na 6 uur J. P. J. v. d. DONK, Langestraat 21. TeL 992. mag een signaal w.orden gegeven of met den hoorn of met de klaxon of met de mechanische fluit. Het gebeurde in het ver leden bij herhaling, dat een bestuurder van een motorrijtuig, wanneer hij wat lang moest wachten voor een gesloten overweg of door een opstopping in do Utrechtsche straat of Langestraat, een concert begon met don hoorn. Dat is ook nu afgeloopen. Slechts dan mag oen signaal gegeven wor den wanneer do veiligheid van het verkeer zulks vordert. Allo motorrijtuigen, waarmede over eet» weg wordt gereden moeten voorzien zijn van een spiegel, waardoor do bestuurder het links achterliggend weggedeelte kan overzien. Dus motortweewielers ook. De gesloten cabines behooren ook tot het verleden, wanneer de bestuurder geen vol doend zij-uitzicht heeft. Bij herhaling konden we langs de wegen auto's onder een brandendo lantaarn zien staan. Dat mocht zonder verlichting. Hier aan is een einde gemaakt. Wannoer in den vervolg ecen motorrijtuig op een weg staat tusschen een half uur na zondsondergang en een half uur voor zonsopgang dan moet dit èn aan de voorzijde de voorgeschreven verlichting voeren èn aan de achterzijde het roode achterlicht. Dit is echter niet van toepassing op de motortweewielers. Het openen van een portier van een mo torrijtuig heeft in het verleden reeds menig ongeluk veroorzaakt. Op dit punt is het thans ook oppassen. Een portier van een motorrijtuig mag namelijk niet worden ge opend cn niet geopend worden golaten, wanneer daardoor de vrijhoid of de veilig heid of de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Het is dcrhalvo verstandig slechts te openen aan de zijdo van het voetpad. Ten slotte komt het ons gewenscht voor de aandacht van dc bestuurders van motor rijtuigen erop to vestigen, dat zij zich al vorens achteruit te rijden, moeten overtui gen of zulks kan geschieden zonder dat daardoor do vrijheid of do veiligheid van het verkeer wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Voor de wielrijders. Evenals motorrijders zich schuldig maak ten aan baldadig toeteren, zijn er nog steeds wielrijders die gebruik maken van do bel, wanneer dat niet noodig is. Dit is thans verboden. Alleen mag voortaan met de bel een signaal worden gegeven, wan neer de veiligheid van het verkeer zulks vordert. Ten aanzien van rijwielen op meer dan twee wielen is bepaald, dat daarmede, wanneer zij zijn ingericht voor het vervoer van goederen, niet mag worden gereden op rijwielpaden. Evenmin mag daarmede wor den gereden over ccn weg, welke verboden is voor rij- of voertuigen, geen motorrij tuigen of rijwielen zijnde. Al is een rijwiel op meer dan twee wielen niet voorzien van een vrijwielinrichting, dan toch moet dat rijwiel voorzien zijn van ten minste een rem, waarmede het ieder oogenblik tot stilstand kan worden gebracht. Berijders van driewielers zorg dus dat Uw karretje in orde is. Naar ons bij onderzoek is gebleken, werd door de Amersfoortscho Politie tot op he den waarschuwend opgetreden, doch het ligt in de bedoeling in daarvoor in aan merking komende gevallen verbaliseerend op to treden. (Nadruk Verboden). GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Overzicht over JulL Overzicht van do werkzaamheden der arbeidsbeurs gedurende de maand Juli: Afdeeling voor mannen: Aanvragen van werkgevers 106, aanbiedingen van werk zoekenden 1462. Aantal plaatsingen 89. (Over do maand Juli van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 182, 1257 en 139). Afdeeling voor vrouwen: Aanvragen van werkgevers 60, aanbiedingen van werkzoe kenden 161, aantal plaatsingen 44. (Over de maand Juli van het vorige jaar waren deze cijfers re6p. 80, 136 cn 46). Afdeeling Wijnhandel ToL 22. VRAAGT ONZE In dtorse prijzen vanaf 1 l.— Speciaal aanbevolen no. 193 v. d. Wijnkaart ZELTINGER 1931 a f 1.15 OMREKENINGSKOERSEN Off. Not. Niet Oft 14 Aug. 15 Aug. 11 uur Londen ..42 7.42 57.771/. 57.70 Parijs r y.73 9.12% Brussel 34.68 34.64 Zurich 48.20 48.18 Kopenhagen 33.22% 33.20 O9I0 37.35 37.35 Stockholm 38.35 38.32% New-York 1.45% 1.46 12.70 12.70 Praag 6.15% 6.14% Medegedeeld door de Rotterd. Bankvereen. DE NEDERLANDSCHE BANK. Beleen ing op effecten3 S Voorsohotten la rekening-courant 3

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 3