HRIEI nachtegaalstr DE SNELTAX FEUILLETON HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct Woensdag 15 Augustus 1934 'AMERSFOORTSCH DAGBLAD 33 e Jaargang No. 39 TWEEDE BLAD AUTO BOTST OP EEN TREIN Twee ernstig gewonden FELLE BRAND TE ROTTERDAM UIT DE STAATSCOURANT NOODLIJDENDE GEMEENTEN Tel. 1354 Tel. 743 PAPEGAAIENZIEKTE DE FREGATVOGEL Ongeluk op een onbewaakien overweg Beilcn, li Aug. Hedenmiddag te on geveer kwart over vijf is op den onbe- waakten overweg onder deze gemeente, na bij het Oranjekanaal aan de Halerbrug, een auto, waarin (wee personen gezeten waren, tegen den trein, die uit Moppel kwam, op gereden. Do wagen werd totaal vernield. De inzittenden, beiden manufacturiers uit Makkinga, werden ernstig gewond en zijn in zorgwekkenden toestand naar bet zie kenhuis te Assen overgebracht. Het ongeluk moet aan onoplettendheid van den bestuurder van de auto worden toegeschreven. Deze heeft den sneltrein uit de richting Groningen laten passeeren en heeft toen blijkbaar' verzuimd zich ervan te vergewissen of ook van den anderen kant gevaar dreigde. Het noodlottig gevolg van dezp onachtzaamheid was. dat. de wagen pardoes tegen den voorbijrijdenden trein botste. Nader vernemen wij. dat de slachtoffers zijn de 46-jarige R Nienhuis en diens 13- jarige zoon. De toestand van den laatsten was hoogst ernstig, hij was enkele uren na liet ongeluk nog niet tot het bewustzijn teruggekeerd. De toestand van den vader lief zich iets gunstiger aanzien, doch was eveneens zeer ernstig. De auto is door den trein een eind mee gesleurd en tusschên dezen en een halte gebouwtje gekraakt. De trein is daarna tot stilstand gebracht. Dokter Gorter uit Beilen verleende de eerste hulp. Later heeft een geneesheer uit Assen assistentie verleend. Dubbel pand aan de Delftsche straat uitgebrand Rotterdam, 14 Aug. Hedenavond heeft bier ter etedo een felle en hardnekkige brand gewoed in het dubbele pand van de firma Harmsen en Geerlink, handel in ga lanterieën, glaswaren, tuinslangen en an dere artikelen, aan de Delftschêstraat 54. Dit pand bestaat uit een benedenverdie ping, twee etages en een zolder. Op de benedenverdieping achterin is omstreeks kwart voor zes brand ontstaan. Het perso neel wa6 om half zes vertrokken en een kwartier later ontdekte een wagenmaker, wiens zaak aan de overzijde van de 6traat gelegen is. dat er rook uit de vensters kwam. De brandweer is toen gewaarschuwd en daar dc brand zich zeer gevaarlijk liet aan zien, werd groot materiaal naar den brand gezonden. De deuren van het perceel moes- ion Worden ingehakt om zich toegang te verschaffen. Het was onmogelijk met het bluschmateriaal in het pakhuis door te dringen wegens de enorme rookontwikke ling. Er was n.l. zeer veel emballage en hedendaagsche interieurkunst tegen schappelijke prijzen en solide uitvoering in onze modelwoning, Maliesingel 20 =*v oHIHGlMRllHTltn. oudegrachl (Adv.) vooral ook zeer veel stroo aanwezig, het geen de rookontwikkeling ten sterkste be vorderde. Aanvankelijk werd begonnen met het blusschen n.et eenige stralen van slangen- wagens en twee van een motorspuit. Al heel spoedig echter moest men nog meer groot materiaal fequireeren. Tenslotte werd er gewerkt met 14 stralen. Aan dc voorzijde in de straat, vanaf de daken naast het pand werd gespoten, zoo dat men den brand had ingesloten en voor uitbreiding geen gevaar meer bestond In het pand woedde het vuur echter heel hardnekkig, zoodat de benedenverdiepingen de twee étages totaal uitbrandden, waarna de vlammen ook de zolder bereikten en het dak doorbrandde. Even hebben de vlammen boven liet dak uitgeslagen, maar dit werd met het vele bluschmateriaal weldra bedwongen. De hoofdleiding berustte bij hoofdman Kruys, voorts waren zeer vele hoofdlieden, ingenieurs van gemeentewerken en de hoofdcommissaris van politie, mr L. van Enthoven, aanwezig. Over dc oorzaak van den brand kan nog niets met zekerheid worden gezegd De mo gelijkheid wordt niet uitgesloten geacht, dat een achteloos weggeworpen sigaret in kisten stroo js terechtgekomen De schade, die zeer aanzienlijk wordt geacht, daar een groot aantal goederen aanwezig waren, wordt door verzekering gedekt. Bij K.B. is toegekend de zilveren me daille der Oranje-Nissau Orde aan N Lou- wer, onderbaas in de afdeeling expeditie der fitma J. en A. C. van Rossen? te Rot terdam en de bronzen medaille aan mej A. M C. Bertjens,dienstbode bij mevrouw de weduwe Janssen—Thiers te Roermond Bij K.B. is F. W. Rnppard, wonende te Tiel, met al zijn wettige nakomelingen, in den Nederlandschen adel ingelijfd met den titel van ridder, overgaande op al zijn wet lige mannelijke afstammelingen. LIJK AANGESPOELD. Wijk aan Zee, 14 Aug. Op het strand- gebied van Velsen, nabij Wijk aan Zee, is hedenavond te ongeveer half negen het lijk aangespoeld van een manspersoon, ge kleed in een blauw badpak. Het lijk is naar het politicbureau te IJmuiden* overgebracht. DE ZEEROOVER VAN BRIENENOORD. In aansluiting op het bericht betreffen de den Duitscher, die op het eiland Brie- nenoord te Rotterdam kampeerde, en er per kano op uittrok om hier en daar zijn slag te sllaan. meldt de N. R Ct nog dat nader is gebleken, dat hij een heelen strooptocht langs den Rijn achter den rug heeft Hij was op Brienenoord zeer goed geïnstalleerd, maar alle voorwerpen waren van diefstal afkomstig: de tent. rle kano. do paddels, de slaapzak, kortom, als men den man, die inmiddels in het Huis van Bewaring is opgesloten, afnam wat hem niet toebehoort, hield hij slechts zijn pas poort over. want ook zijn klecren had hl] gestolen. Staatsblad vermeldende de interven tiabevoegdheid der betrokken ministers Gisteren is een Staatsblad uitgegeven, bevattende een Koninklijk besluit van 27 Juli 193i. tot vaststelling van den alge- mecnen maatregel van bestuur, als bedoeld in artikel li der wet van 22 December 1933 tot'steun aan noodlijdende gemeenten. Genoemd wetsartikel bepaalt, dat, indien de schuldenlast eener gemeente, na aftrek van dc schulden der rendabele gemeente bedrijven doch met inbegrip van de leenin gen, waarvan do gemeente de betaling van rente en aflossing hoeft gegarandeerd, zich volgens regelen, bij algerneenen maatregel van bestuur te stellen, te ongunstig ver houdt tot do draagkracht der gemeente, de met de uitvoering van de wet belaste mi nisters aan het gemeentebestuur voor de vaststelling van rle begrooting zullen mede dcelen het maximumbedrag der uitgaven, dat naar hun meening in liet begrootings- jaar ten laste van den kapitaaldienst mag worden gebracht liet thans afgekondigde Koninklijk be sluit is de algemcene maatregel van be stuur, waarvan in deze bepaling sprake is. De methode, volgens welke in genoemde regelen dc draagkracht wordt vastgesteld, is, behoudens nuances, dezelfde als die welke gevolgd is in dc kortingswet. in het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de financieele verhouding en in de regeling van de Rijksbijdragen in de werkloosheid»' lasten over 1933 en 1934. Voorts wordt de aandacht gevestigd op artikel 6, luidende: „1. De schuldenlast van elke gemeente wordt bepaaid door de som van de niet af geloste gedeelten van de door de gemeente gesloten geldleeningen en van de niet af geloste gedeelten van dc geldleeningen. waarvan de gemeente rle betaling van rente en/of aflossing heeft gegarandeerd, te ver minderen met het niet afgeloste gedeelte der geldleeningen, aangegaan ten behoeve van rendabele gemeentebedrijven en riet aldus verkregen verschil te berekenen per inwoner. 2 Onder geldleeningen worden mede begrepen kasgeldleeningen al of niet in rekening-courant opgenomen bij derden of bij gemeentelijke spaarbanken, stortings- en ophaaldiensten of giro-instellingen. 3. Als rendabele gemeentebedrijven wor den alleen aio takken van dienst aange merkt. ten aanzien waarvan artikel 252 der Gemeentewet toepassing heeft gevonden, en welker exploitatie naar het oordpel van onze ministers van Financiën cn van Bin- nenlandsche Zn ken voldoende waarborgen oplevert, dat de rente cn aflossing van bet in die takken van dienst vastgelegde kapi taal uit de inkomsten van den tak van diénst kunnen .worden bestreden, zonder eenige bijdrage van dc gemeente anders dan wegens betaling van door den tak van dienst, ten hoogste tegen het voor derden geldende tarief, aan de gemeente gedane leveringen of bewezen diensten." Nog wordt gewezen op artikel 10, luiden de- „Indien onze Ministers van Financiën en van Binncnlandsche Zaken, na. het betrok ken College van Gedeputeerde Staten te hebben gehoord, van oordeel zijn, dat het in artikel 7 bedoelde percentage in een ge meente te hoog moet worden geacht, doen zij zoovel mogelijk vóór 15 Augustus aan het gemeentebestuur mcdedeeling van net maximumbedrag der uitgaven, dat naar hun meening in bet eerstvolgend begroo- tingsjaar ten laste van den kapitaaldienst mag worden gebracht." Artikel 7 bepaalt, dat voor elko gemeente jaarlijks de schuldenlast per inwoner wordt uitgedrukt in procenten van de draagkracht per inwoner. NEDERL. AKKERBOUW- CENTRALE l'.rkenning van handelaren in aardappelen De Nederlandsche Akkerbouwccnuale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 20 Augustus a.s. alle handelaren in aardappelen, die tot dus verre erkend waren door de Nederlandsche Aardappel Centrale, erkend moeten zijn door door Nederlandsche Akkcrbouwcen- trale Dezer dagen werd aan het meerendeel der reeds erkende handelaren een aan vraagformulier ter onderteekoning toege zonden. na terugzending waarvan aan den betrokkene een erkenningsbewijs door deNe derlandscho Akkerbouw Centrale wordt toegezonden Allen, die tot heden nog geen dergelijk aanvraagformulier ontvingen, moeten zulk een formulier ten spoedigste schriftelijk aanvragen, onder opzending van de thans in hun bezit zijnde erkonningskaart van de Nderlandsche Aardappel Centraio cn met duidelijke vermelding van hun te genwoordig ndres. aan: de Nederlandsche Akkerbouwcentra Ie. nfd. Aardappelen. Ka zernestraat 3. 's-Gravcnhage. Na terugzending van een hem. op zijn aanvrage ter onderteekening gezonden aan vraasformulier, ontvangt de betrokkene, tegelijk met zijn oude kaart, een erken ningsbewijs der Nederlandsche Akkerbouw centrale Dit bewijs vormt, tezamen met de oude kaart, de erkenning als handelaar in aardappelen. Ten bewijze dat men erkend is en ter verkrijging van geleidebil jettcn, moeten steeds beide stukken worden overgelegd. BIJKINSTORTING BIJ HET NOORDZEEKANAAL. Recht tegenover de nieuwe groote sluis te IJmuiden is Zondag een gedeelte van den dijk ingestort en wel aan de Zuidzijde. Men is daar al eenige weken hezig met het leggen van een zinker voor gas en water der gemeente Velsen. omdat de oude zin kers, die voorbij bet pontveer te Velsen lig gen. moeten verdwijnen in verband met de verbreeding van het kanaal Het werk werd door de bedrijven der gemeente Vel sen in eigen beheer uitgevoerd, maar het graven van de geul voor dc zinkers ge schiedde door de firma Volker en Bos te Sliedrecht Dordrecht. Aan de Zuidzijde was de geul reeds over een lengte van 15 M. gegraven. Zondag nu is do oever- glooiing over een breedte van 50 M. in gestort en werd daarbij ook een gedeelte van het talud van den dijk meegenomen, zoodat daarin een groot gat ontstond. Een paal van dc electrische kanaalverliclrting werd meegesleurd. Personeel van den rijkswaterstaat nam onmiddellijk de noodige maatregelen. Om dat men verdere instortingen vreesde, werd hei verkeer langs het kanaal afgeslo ten, alleen blééf een strook langs den spoorweg voor voetgangers open. De elec trische treinen naar IJmuiden mochten met geen grooter snelheid dan 30 K.M. rij den. Met eenige noodpalen was de kanaal verlichting spoedig weer hersteld. Het plan voor den zinker was door den Rijkswaterstaat goedgekeurd. Door dit on geval ondervindt de uitvoering ernstige vertraging. (N. R. Ct.) De Goedkoopste en Ruimsto taxi te dezer stede. Naar Uw vacantieoord, maakt dan gebruik van onze speciale Reisauto's met kofferrekken. Zeer lage tarieven. Naar buitenland vraag', prijs. Luxe 4 cn 7 pers. auto's te huur. Betrouwbaar personeel hekend in binnen- en buitenland. De ondernemer G. LENSINK. Mededeeling vanwege der, Gezondheidsraad In verband met bet feit. dat in den laat sten tijd wederom ernstige gevallen van besmetting van den mensch door ziekte of gestorven parkieten of aanverwante pape- gaaiachtigc vogels (de z.g. Psitlacosis) zijn voorgekomen, verzoekt de Voorzitter van den Gezondheidsraad ons het volgende mede te dcelen. Zij die behoefte gevoelen papegaaien of parkieten thuis te verzorgen, niettegen staande daar gevaar aan verbonden kan zijn, worden er op attent gemaakt, dat zij daarbij de uiterste voorzichtigheid en ook groote zindelijkheid dienen in acht to ne men. Men rake bijv. de vogels 7.00 min mogelijk aan. vermijde elk onnoodig con tact en houdc ze nooit in een slaapver trek. In geval van twijfel over het ziek zijn van een vogel, of als deze gestorven is over de oorzaak van den dood. in een woord bij ieder verdacht verschijnsel, raadplege men een dierenarts. In afwachting hedenko men, dat ook de afvalproducten van ieder ziek of gestorven dier. zelfs uitgevallen vee- ren, de besmetting kunnen overbrengen. Men regelc zich verder omtrent hetgeen te doen valt geheel naar rle voorschriften van den dierenarts, die de noodigo voorlichting zal geven. Daar de oorspronkelijke bron van be smetting in do kweeke.rijcn of in de ver koopplaatsen van parkieten te vinden 7.011 kunnen zijn, heeft do Directie van het Veeartsenijkundisr Staatstoezicht reeds pnrkietenkw ee-kerijen en vogelhandelaars bezocht, om een onderzoek in te stellen naar de hygiënische verhoudingen, waarin inzonderheid papegaaien en parkieten worden gehouden cn wel te Tilburg, het voornaamste en vrijwel eenig centrum, waar bedoelde kweckcrjj op grooto schaal wordt beoefend. In het algemeen werden de toestanden op hygiënisch gebied bevredigend gevon den; niettemin werden verschillende wen ken ter bevordering van den gezondheids toestand der vogels verstrekt. DOODELIJK ONGELUK BIJ HET MAAIEN. D 0 k k u m, 14 Aug. Do landbouwer Frits Dijkstra uit Kollumcrzwaag was beden- morgen onder Voenwouden bezig haver to zichten. Zijn elfjarige tweeling zoontjes waren bij hem. Zij hadden zich in het ko lenveld verstopt, zonder dat dc vader het wist. Op een gegeven moment is een der zoontjes door den sikkel van den vader in den hals getroffen en na enkele oogcnblik- ken doodgebloed. WETHOUDERSVERKIEZING TE ENSCHEDE In dc Maandagavond gehouden installa- tiozitting van den nieuwen raad van En schede, welke thans uit 37 leden bestaat, werden de vier aftredendo wethouders herkozen. Het zijn de lieeren Nijkamp (R.K.), Heres (A.R.), Bevers cn Soelekouw (beiden S.D.A.P Blijheid in Uw dagelijkse!) leven, Doet U kans op slagen geven. stond afgeteckend te ere 11 rle duisternis van de gang! stond aan de deur te luisteren; van nu af is het oorlog". „Kom mee", zeide Geraldi. „Ik zal u iets laten zien". Zij gingen in de gang, waar het erg don ker was en posteerden zich in een hoek, waar ten breed-gewaaierde palm stond. „Maak geen geluid", fluisterde hij haar in het oor cn zij knikte. Zij konden absoluut niets hooren, maar plotseling verscheen er een schaduw voor hen, die daarop achter de trom om ver dween en naar de voordeur ijlde. Deze werd snel cn toch zonder eenig geluid ge opend en even geruic-ehloos weder gesloten. „Hij moest naar buiten gaan om zijn ca deau te halen, hè", merkte Geraldi op. „Ik dacht wel, dat het zooiets zou zijn." „Hij is na het diner in het geheel niet uit geweest", zeide Louise tussohen de tan den. „Hebt u het opgemerkt? Er was geen stofje op zijn schoenen, zelfs niet op de hakken!" „U hadt detective moeten worden", zeide hij glimlachend. „Ik moet nu gaan, anders komt hij terug met zijn cadeau! Hebt u nog eenige aanwijzingen voor mij?" „Neen", zeide het meisje. „Ik heb niet het minste idee, waar u zoeken moet. Mijn vader leeft misschien als een cowboy op een ranoh, of speelt in New York op de beurs. Alles is mogelijk". „Het is een dui6ter spoor", zuchtte Ge raldi, „maar ik zal bet probeeren. Wie was de man, dien hij doodde?" voegde hij er bij. „Sam Lapaz. O, als ik u maar een begin punt kon aangeven, want ik ben bang. dat, als u weg bent, neef Edgar buiten 'zichzelf zal zijn en krasse maatregelen zal nemen". „Misschien wel", antwoordde de fregat- vogei „Dat is- een handicap, maar dikwijls gelukken de moeilijkste dingen. Dat moe ten wij niet vergeten". „Nóg één dinguw belooning. Ik heb eigen geld, waar zelfs neef Edgar niet aan komt. U kunt krijgen, wat u wilt, tien. twintig, dertig duizend dollars, wat u wilt. Als u mij vertrouwen kunt om u te geven, wat u vragen zult... Misschen was er een weinig vreemd bloed in Geraldi, in elk geval had hij eerigszins buitenland6che manieren: hij kuste haar de hand. „Daar zullen wij later over spreken", zeide hij. „Adieu! Nog een laatste wenk; als ik u was, zou ik een revolver bij mij dragen in dit huis. Iet6 kleins, dat u bij zich kunt drogen cn een vaste hand om het te gebruiken Tot ziens dus!" En hij verdween door de gang en de voordeur. Nauwelijks buiten gekomen, stapte bij ter zijde en sprong over de balustrade van de ve randa. In den voortuin stond achter het hek een rij geraniums hoog opgegroeid langs dood hout, zoodat zij een hooge, dikke heg vormden. Geraldi hurkte in den schaduw er van neer en wachtte. Hij behoefde slechts- een oogenblik te wachten, toen slo pen een dozijn schaduwen door het tuin hek en sloten het geruischloos toe Duide lijk hoorde hij neef Edgar fluisteren: „Jij... en jij... op de achterplaats. Geen waarschuwing geven. Als je don man ziet, 6chict. Versta je? Vijfduizend voor dengeen, die hem neerschiet. Vijfduizend in baar uitgeteld! Jij... en jij, bier in den voor tuin. En let goed op, hij is tot alles in staat, uit het raam te voorschijn komen cn op jullie hoofden springen! Jullie neemt dezen kant,'jullie den anderen! „Of ik het doen zal?" hoorde hij Chal mers mompelen. „Ik zal achter gaan, dien kant zal hij uitvluchten. En ik zal zijn verdomden nek omdraaien, dat verzeker 'k je. Ik voel het in mijn botten, dat ik dal plezier zal hebben!" Zij gingen naar hun respectieve posten. Eén man bleef over. „Renney, ik reken het meest op jou; kies je eigen plaats'. Dat was het laatste bevel; neef Edgar ging zachtjes de stoep van de veranda op. De deur werd geopend en ging even ge ruischloos weder achter licm dicht cn op hetzelfde oogenblik stapte de schaduw van Dick Renney in de duisternis van de ge raniumheg en knielde geen twee meter van Geraldj verwijderd neer! Instinctief herkende deze hierin de mees- Ierhand; Renney's zesde zintuig had hem, zonder het te weten, gevaarlijk dicht hij zijn prooi gebracht. Toch kon Geraldi zich veroorloven te glimlachen, terwijl hij zich verborgen hield, maar hij had een revol ver in de hand Het zou kunnen zijn, dat een van rle mannen te ver zou gaan en een zaklantaarn gebruiken! In dat geval zou hij moeten schieten cn in de eerste plaat6, God helpe Renney! Thans boorde hij hot gekraak van vo»t-< etappen binnen; neef Edgar kwam luid ruchtig uit zijn kamer naar beneden; h!J had eindelijk zijn cadeau gevonden! Het licht uit het open raam van de bibilotheck viel nog gepn tien voet voor Geraldi ln den tuin; hij hoorde de deur open gaan, hij kon zelfs de opgewekte stem van neef Edgar hooren. (Wordt vervolgd). door GEORGE OWEN BAXTER naar den Amerikaanschen roman bewerkt door J. M. P. ..Ik zal u een beschrijving van hem feven; hij is niet erg groot, maar hij maakt den indruk groot te zijn. Zijn gelaat is verweerd; hij ziet er uit. alsof hij meni- gen storm heeft dooi'gemaakt cn dat is ook ■00, stormen, die hijzelf ontketend heeft. Hij hield altijd van opwinding en gevaar, "ij kent geen gevaar, soms ben ik bang. dat hij jets woests heeft, maar er is niets ®an hem, dat valsc'n, verraderlijk of wreed Ik ken hem en ik luud van hem. Dat *oudt u ook! Zoudt u willen probeeren zulk een man voor mij te vinden?" ..Of ik het probeeren wil? Ik wil mijn Moed er voor geven om hem te vinden", •eide de fregatvogel met plotseling ent housiasme. „Ik zou Hij hield plotseling op en legde zijn Vinger op de lippen; daarop gleed hij naar «e deur achter hem, draaide den knop cn geluidloos om en rukte de deur •Pen. De groote gestalte van neef Edgar HOOFDSTUK IX. Neef Edgar stapte onmiddellijk binnen. „Ah, dank jc", zeide hij gemoedelijk tot Geraldi. „Brrr, het is koud geworden buiten! Dc wind komt hier van dc sneeuw vlakten, weet je? Je zult bet klimaat bier wel kennen, men moet allijd bedacht zijn op plotselinge veranderingen. Met 'zulk een klimaat moet men een filosoof zijn, een stoïcijn!" Al pratende, kwam hij de kamer binnen, maar liet dadelijk zijn stem zakken, toen bij zag. dat mevrouw Asprey sliep. „Hebt u ver gcloopen, neef Edgar?" vroeg Louise. Zoo'n beetje gekuierd zeide hij, „hier en daar. Er is niets 7.00 goed als een kleine wandeling 11a het diner. Het is een ouder- wctschc gewoonte en jullie jongelui hebben het niet noodig met jullie ijzeren gestel". „Ik moet nu gaan", zeide Geraldi. „het is nu donker genoeg. U bent allen erg vrien delijk voor mij geweest; ik zal mevrouw As prey niet wakker maken, wilt u haar mijn dank overbrengen?" „O. wacht eens even", zeide neef Edgar. „Ik heb iets in mijn kamer voor jc. Wacht een oogenblik. meneer Geraldi. Een oogen blikje maaf, ik moet wat in een koffer zoe ken". „Dank u", zeide Geraldi, terwijl neef Ed gar de kamer uitging. Zij'konden zijn voetstappen in de gang en op dc trappen hooren kraken, lioogor en hooger. Geraldi wenkte het meisje. „Dat is een list", zeide bij. „Natuurlijk", antwoordde zij boos. „Hij

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5