STOFZUIGER BeldanopNo.42 HET BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND B. SCHOOLEMAN DE AARDAPPELSTEUN REGELING OMMEKEER IN DE WEERS GESTELDHEID DEBATTEN INDEN VOLKSRAAD Hebt U een Taxi of Auto noodig? VORST IN INDIE Radioprogramma HUMORHOEKJE Opgaaf van bij invoer aan de douane over te leggen documenten Gelijk door ons is medegedeeld, heeft de Regeering een maatregel genomen betref fendo de vereffening van schulden wegens van 15 Augustus af uit Duitschland in Ne derland ingevoerde goederen. Mitsdien is een ieder, die op of na 15 Augustus goederen, uit Duitschland her komstig, in Nederland invoert, ingevolge het Koninklijk Besluit van 5 Juli 1933 no. 70 verplicht, bij den invoer aan de ambte naren der invoerrechten en accijnzen de volgende documenten over te leggen: 1. Een verklaring van dengene, die de goederen ten invoer aangeeft opslag in entrepot daaronder begrepen vermel dende naam en woonplaats van den le verander (afzender) en van den ontbieder (geadresseerde); 2. een verklaring van den ontbieder, hou denda een verbintenis om hetgeen hij met betrekking tot do ingevoerde goederen aan den leverancier verschuldigd is of mocht worden, af te dragen aan De Nederland- *ehe Bank, zonder zich op schuldvergclij king of andere kwijting te beroepen; 3. een door den leverancier onderteeken- de kopiefactuur of ander stuk, vermelden de het bedrag van zijn vordering, den ver valdatum of de vervaldata en verdere be talingscondities, of, zoo nog geen vorde ring is ontstaan, de omstandigheden en voorwaarden, waaronder de levering plaats heeft. Kan het onder 3 bedoelde document niet worden overgelegd, dan kan voorloopig worden volstaan met een verklaring van den ontbieder, welke dezelfde gegevens be vat. Het enkele feit, dat de betaling van don koopprijs aan den invoer is voorafgegaan, geeft geen vrijstelling van de overlegging en inzending der vereischte documenten. De ontbieder zal desverkiezende bij zijn verbintenis, om het verschuldigde bij de Nederlandsohe Bank te storten, kunnen vermelden, dat en waarom hij meent, ter fake niets meer schuldig te zijn of te zul len worden. Het bovenstaande is niet van toepassing •P: a. met vrijdom van rechten ingevoerde diplomatieke of consulaire zendingen en kanselarijbenoodigdhcden; b. in het zgn. kleine grensverkeer voor de dagelijksche behoeften der grensbewo ners ingevoerde, niet voor handel of bedrijf bestemde, goederen; c. als bagage ingevoerde goederen, voor zoo ver aannemelijk is. dat ten aanzien van deze goederen geen betalingsverplich tingen tegenover het in aanmerking ko mende land meer bestaan of alsnog zullen ontstaan; d. goederen, zooals in internationaal ver keer gebezigde vervoermiddelen met toebe- hooren, monsters zonder handelswaarde of ten weder uitvoer bestemd, retourzendin gen, verhuisboedels, erfgoed, huwelijks goed, met vrijdom van rechten ingevoerde producten van of benoodigdheden voor grenslanderijen en dergelijke goederen. De voor de ingevoerde goederen ver schuldigde koopsom of, indien de goederen bij den invoer nog niet verkocht zijn, do uit den eersten verkoop in Nederland ver schuldigde koopsom moet worden overge maakt aan de Nederlandsche Bank. Dit kan geschieden op de gewone wijzen: over schrijving door middel van bank- of post rekening, storting in contanten enz. Hierdoor is de Nederlandsche debiteur rechtens van zijn betalingsverplichting be vrijd. Het op andere wijze vereffenen of doen ïe niet gaan van vorderingen, waarop deze regeling van toepassing is, wordt als mis drijf gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 6 maanden of geldboete van ten hoogste 10.000.De verplichting tot stor ting is onafhankelijk van het feit of bo venbedoelde documenten al dan niet zijn overgelegd. Niet-overlegging der documen ten wordt eveneens als misdrijf gestraft Tegolijk met de overmaking aan de Ne derlandsche Bank moeten aan het Neder landsch Clearinginstituut verschillende ge gevens worden medegedeeld onder gebruik making van het daarvoor voorgeschreven formulier. Exemplaren van het formulier zullen van Vrijdag 17 dezer bij de verschillende kan toren van de Nederlandscho Bank en de groote bankinstellingen, alsmede bij het Nederlandsch Clearinginstituut te 's-Gra- venhage verkrijgbaar zijn. OP WALCHEREN IS HET ZEER DRUK. De „Zeeland" maakte een record dag. Het vreemdelingenbczoek aan het eiland Walcheren is ook dit seizoen weer zeer druk zoo wordt uit Vlissingen aan hel Volk gemeld. Ter gelegenheid van den marktdag te Middelburg werden j.l. Donderdag in den loop van den morgen niet minder dan 3650 passagiers overgezet, hoofdzakelijk badgas ten van de Belgische kustplaatsen, terwijl 167 auto's werden overgezet, voor het meerendeel groote touringcars. Ook de Stoomvaart Maatschappij „Zee land" vervoert met haar schepen van en naar Engeland groote groepen passagiers. J.l. Zaterdag werden met den vertrek- kenden stooraer ongeveer 700 personen naar Engeland overgebracht, terwijl de bin nenkomende boot een record aantal passa giers aanbracht, n.l. 1068, een aantal, dat tot op heden nog niet op één reis werd ver voerd Voor reparatie cn schoonmaken van den naar v. PERSEYNSTRAAT 19. TeleL 423. Onder voorzitterschap van den heer G Kunst te Amsterdam heeft in een der za len van Coomans te Rotterdam een druk bezochte vergadering plaats gehad van den Ned. Bond van handelaren in aardappelen, ter bespreking van: De aardappelsteunre geling 1934. De voorzitter heette in het bijzonder wel kom de vertegenwoordigers van de diverse bonden van kleinhandelaars in aardappe len. De minister van Economische Zaken heeft aan het verzoek van den Bond om een vertegenwoordiger naar deze vergade ring te zenden, niet voldaan. Dat spijt spreker. Nu wij sinds korten tijd bezig zijn met de Aardappelenstcunwet 1934, aldus spr., komen van alle kanten klachten betref fende de uitvoering. Aan de regeling van de materie heeft de handel geen schuld, aangezien deze in het geheel niet gekend is in de samenstelling der verschillende voorschriften. Toen in 1932 de aardappelen geen waar de hadden en als het ware op straat lagen, was de handel er direct bij een steunrege ling te ontwerpen, hij heeft dan ook zijn volle medewerking gegeven aan do steun regeling 1933. Na afloop hiervan hebben verschillende landbouw-afgevaardigden er kend. dat deze steunregeling, dank zij de medewerking van den bona-fide handel, voor een zeer groot deel van den landbouw als geslaagd kon worden beschouwd. Groot- en kleinhandel konden dat voor wat hen zelf betreft, niet zeggen. Naast het keurslijf, waarin zij door do verschillende maatregelen gedrongen werd, was een der grootste grieven van den handel de inscha keling van den telerhandelaar. Daar de boeren rond de groote steden reeds in een zeer bevoorrechte positie verkeerden, door hun grootere afzetmogelijkheid, was het niet noodig geweest deze nog als concur rent, voornamelijk van den kleinhandel, los te laten door directe leveringen aan de consumenten, aangezien de concurrcntie- mogelijkheid, door de vastgestelde mini mumprijzen, voor den handel onmogelijk was. Ook de onthouding van goedkoopere partijen (bonken en poters), bestemd voor het minder koopkrachtige publiek, heeft de handel ten zeerste gevoeld. Erkend moet evenwel worden, dat do N.A.C. in dezen voor een moeilijk vraagstuk stond. Het sterk afgenomen aardappelverbruik bier te lande, hetwelk voor de groote plaatsen op 25 pet. wordt geschat, is hiervan het ge volg geweest. Voor de huidige campagne hebben de handel en enkele landbouwers heffing bij do bron voorgestaan, doch dit voorstel heeft geen genade kunnen vinden, hoewel daardoor de geheele Nederlandsche bevol king aan de heffing zou hebben bijgedra gen, terwijl dit nu door 6070 pet. ge schiedt. Ten slotte drong spr. er op aan, niet uit het oog te verliezen, dat ook de rogee- ring in moeilijke omstandigheden verkeert. Laten wij hopen dat zij, naast de belangen van den landbouw, ook een open oor zal hebben voor de nooden van den handel. Spr. voegde hier nog aan toe, dat, vol- ens het laatste Koninklijke besluit do thans geldende regeling zal loopen tot 1 Januari 1935. Dat sluit cmhwcI nog niet in, dat de regecring geen aanleiding zal vinden den termijn nog eens te verlengen. Resumcerende zeide spr., dat de handel de regeling onnoodig vindt en de regeling een groote administratieve rompslomp met zich meebrengt. Gedurende bijna drie uur is daarna ge discussieerd. Uit de uitvoerige besprekingen ermelden we, dat alle sprekers van de regeling zoo spoedig mogelijk af wilden. Van verschillende zijden werd er verwon dering over uitgesproken, dat de consu menten zich niet iaton hooren. Waarom neemt geen enkel Kamerlid deze zaak eens ter hand? De voorzitter wees er op, dat het bestuur bij adres van 6 Augustus aan den minister an Economische Zaken opheffing van de regeling heeft gevraagd. Enkele stemmen gingen uit de vergade ring op om het bijltje er maar geheel bij neer te leggen, om geen z.g. bonnen meer te schrijven, tegen wolke voorstellen de voorzitter waarschuwde. De voorzitter wees er op, dat via de Cen trale van belanghebbende vereenigingen een audi'èntie bij den minister is aange- raagd. Het slot der uitvoerige besprekingen was, dat afgewacht zal worden het resultaat der udiëntie bij den minister. Geanimeerde discussies volgden nog over de samenstel ling van de commissie, die ter audiëntie zal gaan. Onze weerkundige medewerker schrijft on6: De algcmcene wecic-gcsleldheid in West- Europa heeft in den laatsten lijd geleide lijk een verandering-van ingrijpenden aard ondergaan. Een der belangrijkste sympto men, waarop misschien het minst gelet is door degenen, die geregeld naar het weer kijken, is de daling van den barometer ge weest, die al bijna drie weken aan den gang is. Da hooge rhuk heeft zich langza rnerhand uir. Midden- en Zuid-Europa te ruggetrokken, terwijl over de Noordelijke helft van on6 werelddeel de luchtdrukking gaandeweg minder werd. Wij hebben dan ook kunnen zien, dat de depressies over N.W.-Europa hoe langer hoe krachtiger werden cn hoe langer hoe dichter in onze nabijheid kwamen De laatste dagen trok ken zij zoo dicht langs on6 hoen, dat het weer geheel onder haar invloed kwam te staan. Het algemeen karakter van het weer is daardoor hoe langer hoe meer buiig ge worden. Met deze verandering is de langdurige periode van droog en zonnig weer, althans voorloopig, afgesloten. In dezen tijd van het jaar herstelt de warmte zich niet zoo gemakkelijk als vroeger in den zomer. Er is nu een krachtige luchtstrooming uit den Oceaan doorgekomen, een luchtstrooming die veel waterdamprijke lucht aanvoert Waartoe dit leiden kan, is wel de lsatste dagen uit de zware regens- gebleken, die gevallen zijn. Inzonderheid beeft het veel geregend in het etmaal van Zondag op Maandag. Te De Bilt viel een regen hoeveelheid van niet minder dan 40 m.M een relatief groote hoeveelheid. Ook op an dere plaatsen heeft het zwaar geregend Te Amsterdam ging de regen vergezeld van onweer. Deze zware regens vielen onder den invloed van een voorbijtrekkende se cundaire depressie, die zich aan do Zuid zijde van het vrij stationaire depressicge hied over N W.-Europa voortbewoog. Wij zijn dus weer in een regenperiode terecht gekomen. Daar Augustus een der twee natste maanden van het jaar is, be teekent het eigenlijk nog niet zooveel, dat er nu eindelijk een«y wat regen valt, ook al6 brachten de laatste buien veel water. Het ts zelfs nog de vraag of het regenweer zal aanhouden en of de groote droogte periode van Midden-Europa hiermede defi nitief geëindigd is. Dit kan eerst op den langen duur blijken, wanneer de regen sommen op een groot aantal plaatsen voortdurend een overschot boven de nor malen blijven aanwijzen Voor de maand Augustus schijnt het wel daarheen te gaan Wanneer echter de regensom hoofdzake lijk door den zwaren regen van één etmaal boven de normale komt. heeft dit voor het einde der droogte-periode geen bijzondere beteekenis. (Nadruk verboden). OPENING SCHOENFABRIEK TE BUNSCHOTEN. Bunschoten, 14 Aug. De burgemees ter van Bunschoten, de heer J. de Vries Sr., zal op Donderdag, 16 Augustus a.s. dos voormiddags om 11 uur don eersten steen leggen van de door de N.V. I.Tsol- meer, Maatschappij voor de Schoenindus trie tc Bunschoten te stichten schoenfa briek De vestiging van deze industrie hier ter plaatse is eon gevolg van de drooglegging van de Zuiderzee en geschiedt met steun van het Rijk en de gemeente. Voor het overgroote deel zullen op deze fabriek gevestigd worden vissohers of an dere. bij de afsluiting der Zuiderzee gedu peerden. Batavia, 14 Aug. (Aneta). In den Volks raad zijn de besprekingen over de begroo ting van het departement van Economische Zaken over het dienstjaar 1935 in tweeden termijn aangevangen. De heer De Wolff zegt er bezwaar tegen te hebben, dat de Regeering zich haar be loften inzake de kinarestrictie niet meer herinnert. Zij doet denken aan een jong leur die met zeven ballen in de lucht tracht te werken. De voorzitter zegt bezwaar te hebben tegen deze voorstelling van zaken. De heer De Wolff merkt verder op, dat bij de tot stand koming van de betreffen de ordonnantie bepaaldelijk beloofd is dat bonafide aanvragers bast zouden kunnen verkrijgen. Thans zegt de Regeering dat aan een aanvraag van twee millioen kilo gram bast een speculatief karakter moet worden gegeven. De makelaar die dit bod deed, gaf echter de garantie dat niet onder den prijs zou worden verkocht. Do heer Roep: „Zij willen het mono polie houden". De heer De Wolff oefent verder critiek uit op de benoeming van den Regeerlngs- commissaris voor de kinarestrictie. Spre ker heeft niet het minste vertrouwen in dozen figuur. Do heer Roep: „Misschien heeft hij zelf het regeeringsantwoord geschreven". De heer De Wolff dient een motie in waarin de Regeering wordt verzocht, In verband met de door haar gedane toezeg ging dat zij zal medewerken aan het ver schaffen van voldoende kinabast aan niet aangesloten bonafide fabrikanten en er voor zal waken dat deze toezegging naar letter en geest zal worden uitgevoerd. De voorstellers geven hierbij de toelich ting dat de Regeering de toezegging deed dat in gevallen zooals bij deze motie be- doeld, „de sluis zou worden opengetrokken, waardoor de bast naar buiten kan stroo men". De houding die thans door het Kinabu reau wordt aangenomen bij aanvraag van een hoeveelheid 2 millioen kilogram bast, heeft tengevolge dat men geen bast naar buiten Iaat stroomen, doch juist het tegen gestelde effect wordt bereikt. De theerestrictie. De heer Wiranafakoesoema dient een motie in, strekkende tot zeer spoedige in voering van een individueele theerestrictie. Onderwijs. De Regeeringsgcmachtigde voor het De partement van Onderwijs cn Eeredienst dr. A. D. A. de Kat Angelino, wnd.-hoofd van het Departement, antwoordde ook in tweeden termijn even uitvoerig als hij dit in eersten termijn deed. De Regeering handhaaft de invoering van de indirecte methode voor de Hol- landsch-Indische school, waardoor eerst in de vierde klasse het bezigen van het Hol landsch als voertaal verplichtend wordt, welke bepaling ook geldt voor de bijzonde re scholen. Spreker verzoekt intrekking van de mo tie, ingediend door den heer Loa Sek Hie, welke motie gegrond is op het feit, dat de concordantie van het onderwijs een belem mering vormt voor de algemeene voorzie ning van het onderwijs voor alle bevol kingsgroepen, daar deze motie waarschijn lijk op een misverstand berust. De Regce- ring houdt vast aan de concordantie in af wachting van het advies van de advies commissie voor het onderwijs. Spreker deelt omtrent de studie aan de Technische Hoogeschool mede, dat deze instelling 111 ingenieurs afleverde, van wie thans 12 zonder betrekking zijn, 9 op wachtgeld staan, terwijl van vijf niet be kend is, welke functie zij uitoefenen, doch waarvan de rest een betrekking kon ver krijgen, hetgeen in de huidige omstandig heden een gunstig resultaat moet worden geacht. De Rechtshoogeschool leverde 63 juris ten af, waarvan 19 alleen het aanvullend examen deden, terwijl de overige 44, op 2 na, allen een betrekking konden krijgen. De Geneeskundige Hoogeschool leverde eerst kortgeleden de eerste artsen af. De moties. De motie van den heer De Drcu inzake de bevordering van den klein-woningbouw en bestrijding van de werkloosheid, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De motie van den heer Rautulangie be treffende economische samenwerking tus- schen Nederland en Indië door middel van een commissie, bestaande uit vertegen woordigers van Nederlandsche belangheb benden en van de Indische bevolking, werd eveneens zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De motie-Monod de Froideville inzake de achteruitgang van inkomsten van ambte naren werd eveneens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De motie-Wirjopranoto tot stichting van een voedselvoorzieningsfonds, werd met 20 stemmen voor en 19 6temmen tegen aan genomen. Bandoeng, 14 Aug. (Aneta). Op som mige ondernemingen op de Pengalengan- sche hoogvlakten in den Prcanger heeft het gedurende de afgeloopen nacht VA graad gevroren. Over geheele theetuinen lag een dek van rijp. Veel schade is aangericht. De heer Bertling, hoofdadministrateur van de theeonderneming Sedep, die bijna 30 jaai aldaar is gevestigd, herinnert zich niet zulk een koude over zoo een groote oppervlakte te hebben medegemaakt. Hij schatte de temperatuur in de hoogstgelegen tuinen op circa acht graden Celsius onder nul. In een groente-tuin van een woning was de boerekool met ijs bedekt. Op de onder neming Kertasari heeft het in den afgeloopen nacht vier gradqn gevroren en de nacht daarvoor twee graden; op de onderneming Wanasoeka heeft het vannacht VA graad ge vroren; op de onderneming Taloeng waren alle daken en planken woningen wit-berijpt Op water lag ijs ter dikte van een rijks daalder DE VACATURES IN DE NEDERLAND. SCHE HANDELSDELEGATIE. Batavia, 14 Aug. (Aneta). Waar de Gouverneur-Generaal binnenkort voor een reis door de Molukkcn zijn zetel verlaat en alsdan door den vice-president van den Raad van Ned.-Indië, den heer Meyer Ran- neft zal moeten worden vervangen en me de door het overlijden van ir. Wellenstein en het op handen zijnde vertrek van den heer Spanjaard naar Holland, moet thans voorzien worden in het voorzitterschap van de Nederlandsche handelsdelegatie, terwijl in deze delegatie twee plaatsen on bezet zijn. Hierin kan slechts worden voorzien door een benoeming in Nederland. Dit onder werp heeft thans de volle aandacht van 't publiek in Ned.-Indië en Japan. Donderdag. Huizen. 301,5 M. N. C. R. V. 10.00 N.C.R.V.-klok. 10.00—10.15 Leger des Heilskwarticrtje. 1001510.45 Morgendienst. 10.1510.45 Morgendienst. 2.003.00 Liederen-recital door Joh. Meyer, ba. riton. 3.00—3.45 Gramofoonplatcnconcert. 3.15 Tydsein. 3.45—4.00 Verzorging van den zender. 4.00 N. C. R. V.-klok. 4.005.00 Bijbellezing. 5.006.30 Cursus Handenarbeid voor onze jeugd. 5.307.00 Concert door het Amsterdamsch Sa- Ion-Orkest. 6.587.00 Overschakeling op den versterkten zender. 7.007.15 Politieberichten. 7.16 Tijdsein. 7.157.80 Gramofoonmuziek, of „Een greep uit het dagclijksch gebeuren. 7.30H.00 Weekoverzicht. S.009.00 Concert: II. Hermann, viool. 9.009.30 Dc geluidsfilm. 9.3010.30 Concert door het Amsterdamsch Dubbelmnnncnkwartet. 9.459.55 Persberichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. 10.3011.30 Gramofoonplatcnconcert. Hulzen, 301,5 M. K. R. 0. 8.009.15 Morgenconcert. 11.0011.30 Gramofoonmuziek. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Tijdsein. 12.0112.15 Politieberichten. 12.152.00 Lunchconcert. Hilversum, 1875 M. A. V. R. O. 8.00 Tijdsein. 8.0110.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Tijdsein. 10.0110.15 Morgenwijding. 10.1510.30 Gramofoonmuziek. 10.3012.30 Concert door het Omroeporkest o. I. v. Nico Treep. 12.301.30 Gramofoonmuziek. I.302.30 Accordeonmuziek door Van Dijk'o Origincele Volendammers. 2.303.00 Causcrio door mevr. Lucy Pierson. 3.003.45 Kamermuziek door het Haagscb Trio. 3.454.00 Onderbreking van het programma. 4.004.30 Rie Beyer leest voor de zieken ea ouden-van-dngen. 4.305.00 Gramofoonmuziek. 6.005.30 Halfuur voor grootere kinderen. 5.306.30 Aansluiting met een hotel. 6.307.00 Sportpraatje door II. Hollander. 7.007.30 Orgelconcert door Jan Nieland. 7.308.00 Piano-recit&l door Johan Wilder- bcek- 8.00 Tijdsein. 8.018.05 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 8.059.00 „Old favourites" door het Omroep orkest. 9.00—9.15 The Song Singers. 9.159.45 Operamuziek door het Omroeporkest 9.4510.00 Lou Bandy zingt liedjes. 10.0011.00 Het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep. II.00-11.10 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. (11.15 Precisie- tjjdsein. 12.00 Tijdsein. Sluiting. Brussel, 821,9 M. Vlaamsche uitzending. 7.35 Ds. Th. Kerremans: Mijn Getuigenis. 7.50 Toeristenkroniek door Franz Luytcn. 8.20 Concert door symphonie-orkest uit Ant werpen. 9.05 Persoonlijke herinneringen aan Peter Be« noit. 9.20 Vervolg concert. 10.2011.20 Concert door Ch3s Remue. Brussel, 483,9 M. Fransche uitzending. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Uitzending uit de Muntschouwburg te Brussel. Daventry, 1500 M. 4.35 Orkest-concert. 6.206.45 Berichten. 6..50 Concert door orkest. 8.20 Gevarieerd programma. 9.20 Concert door Trio. 10.00 Berichten. 10.20 Causerie. 10.35 Voordracht. 10.40 Dansmuziek (gr.pl.). 10.5012.20 Danpmuziek. Deutschlandscndcr, 1571 M. 6.10 Volksmuziek uit de Oekraïne, ra. nn v. so listen. 6.55 „Schöpferischer Rundfunk". 7.50 De Europcesche Zwcmkampioenschappcn te Maagdenburg. *10 Opening van dc Radio-Tentoonstelling to Berlijn. 8.30 Schöpferischer Rundfunk". 9.20 Orkestmuziek uit Rome. 10.20 Berichten. 10.40 „Altes und neues Bulgaricn". 11.05 SchccDsweerbericht. 11.2012.20 Dansmuziek. De sportievellng,,En denk eens aan, kerel, nog tien heele dagen hiervan, voor we weer In het dwangbuis terug moeten I" (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6