S. H. MASSA HET BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND In Wijnen een groote sorteering belegen Slijterij OPLICHTERSBENDE IN OOST-GRONINGEN Geldschieter belangrijke bedragen afgezet TOENEMING VAN DE WERKLOOSHEID VERRASSING TE BERLIJN DE BERGING VAN DE LUTINE DE ONDERSTEUNING VAN WERKLOOZEN KLEINHANDEL EN GROOTHANDEL A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TELEFOON 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE: De mededeeling der Neder landsche Bank Aan de in ons vorig blad opgenomen mededeeling der Nederlandsche Bank wordt nog het volgende toegevoegd: Bepaald ie, dat de guldens, die ingevolge deze regeling bij de Nederlandsclie Bank zullen worden gestort, tot nader bericht zullen worden aangewend voor de liqui deering van het Sonderkonto van de Ne- derlandsche Bank bij do Reiohsbank, dat ingevolge de inmiddels opgezegde devie- zenregeling van 31 Dec. 1932 was geopend. In verband hiermede zal de betaling van de Duitsche exporteurs, ten wier gunste door Nederlandsclie importeurs guldens bij de Nederlandsche Bank zijn gestort, tot nader bericht aldus» plaats hebben, dat de Nederlandsche Bank de tegenwaarde van de gestorte guldens aan de Duitsche be gunstigden in Marken doet uitbetalen ten laste van haar Sonderkonto voornoemd. Teneinde misverstand te voorkomen wordt er ten alle overvloede nog eens op gewezen, dat de verplichting tot betaling door storting in guldens bij de Nederland sche Bank alleen geldt voor de goederen, die uit Duitschland in Nederland worden ingevoerd van 15 Aug. 1934 af. Goederen, die voor 15 Aug. 1934 uit Duitschland in Nederland- zijn ingevoerd, kunnen dus door de Nederlandsche impor teurs op dezelfde wijze worden betaald als zulks tot dusver geschiedde. In het belang van een zoo goed mogelijke realiscering van de krachtens de Nederlandsch-Duit- schc deviezenregeling van 31 Dec. 1932 op het Sonderkonto van de Nederlandsche Bank bij de Reichsbank gestorte bedragen, wordt echter aan de Nederlandsche impor teurs dringend verzocht, voor alle betalin gen die zij aan Duitsche leveranciers heb ben te doen ter voldoening van goederen welke voor 15 Aug. 1934 in Nederland zijn ingevoerd, uitsluitend Marken te bezigen, die ingevolge genoemde deviezenregeling door de Nederlandsche Bank worden ver kocht. Deze Marken (de z.g. Bankmarken) zijn door bemiddeling van de particuliere ban ken degelijks bij de Nederlandsche Bank te verkrijgen tegen een prijs, die iets bene den den koers van den dag voor z.g. vrije R.M. ligt. 's-G r a v e nh a g e, 15 Augustus. Zooals reed6 werd medegedeeld heeft Dinsdagmid dag 14 Augustus te Berlijn een nota-wis seling plaats gehad tussclien de Nederland sche en Duitsche regeering met betrekking tot het betalingsverkeer. In aansluiting daarop kan thans de tekst gepubliceerd worden van de te Berlijn tot stand geko men overeenkomst. Deze tekst luidt: Protocol inzake het betalings verkeer tusschen Nederland en Duitschland. Tu66chen de Nederlandsche en de Duit sche Regeering bestaat overeenstemming over het volgende: 1. Het protocol tot regeling van de be talingen van de vorderingen, voortsprui tend uit het goederenverkeer tusschen Ne derland en Duitschland, van 31 December 1932 en het aanvullend protocol van 5 Juni 1934, die door Duitschland op 17 Augustus 1934 zullen worden opgezegd, treden 1 Sep tember 1934 buiten werking. 2. Gedurende den tijd van 15 tot 31 Augustus 1934 kunnen op de krachtens het genoemde protocol van 31 December 1932 geopende bijzondere rekening van de Ne derlandsche Bank N.V. bij de Rijksbank, nog slechts vijftien millioen Rijksmark worden gestort. 3. De tot op heden op de genoemde bij zondere rekening gestorte bedragen, als mede die bedragen, die tot 31 Augustus 1934 nog op de bijzondere rekening gestort zullen worden, zullen, voor zoover de Ne derlandsche Bank N.V. daarover niet heeft beschikt, onder inachtneming van de Duit sche belangen bij de koersnoteering van de Rijk6mark, na nader overleg tusschen de Nederlandsche Bank N.V. en de Rijks bank zoo spoedig mogelijk worden geliqui deerd. 4. Om do tegeldemaking van de sub 3 bedoelde bedragen aan Rijksmarken zoo veel mogelijk te bevorderen, zal door de Nederlandsche Regeering het mogelijke worden gedaan, opdat de Nederlandsche Importeurs van Duitsche goederen voor alle vóór 1 September 1934 vervallende be talingen voor zoodanige Duitsche goede ren, die vóór 15 Augustus 1934 in Neder- lanl zijn ingevoerd, zooveel mogelijk deze Rijksmarken gebruiken. De Duitsche Re geering zal ook harenzijds het mogelijke doen opdat de vraag naar bedoelde Rijks marken zooveel mogelijk wordt opgevoerd. 5. Tusschen de Nederlandsche en de Duitsche Regeering zullen zoo spoedig mo gelijk onderhandelingen over een nieuwe regeling van het betalingsverkeer tusschen beide landen gevoerd worden. 6. Voor het geval blijken mocht, dat se dert het van kracht worden van het op 5 Juni 1934 te Berlijn geteekende aanvul lend protocol op het bovengenoemde proto col van 31 December 1932 door de Duitsche „Deviseubewirtschaftungsstellen" abusieve lijk betalingen op de bijzondere rekening van de Nederlandsche Bank N.V. bij de Rijksbank toegestaan zijn, welke eigenlijk afgewezen hadden moeten worden, gaat de Nederlandsche Regeering ermede accoord, dat de betreffende bediagen, voor zoover zij door de Nederlandsche Bank N.V. nog niet zijn gerealiseerd, aan de Rijksbank te- rugvergoed en weder ter beschikking van de betalers gesteld worden. 7. Voor het geval, dat de nieuwe regeling voor het betalingsverkeer, waarover krach tens punt 5 onderhandeld moet worden, op 1 September 1934 nog niet in werking tre den kan, zullen de beide Regeeringen zich bijtijds over een nadere overgangsregeling ▼erstaan. Havik 41 Tel. 292 Bendeleden tevens smokkelaars van revolvers Aan het „Nbl. v. k. N." wordt uit Finster- wolde gemeld: De waarnemend brigade-commandant der Koninklijke Marechaussee Esmeijer en wachtmeester Kamphuis, die in het laatst der vorige weik een uitgebreide oplichters bende op het spoor kwam, zetten het on derzoek in deze zaak met kracht voort. Het blijkt, dat de beide politiemannen hiermede een goede greep hebben gedaan, want de aangehouden personen zijn niet alleen debet aan oplichting, doch ook zon der uitzondering betrokken bij de reeds meermalen gesignaleerde smokkelarij van wapens. Totaal zijn nu reeds 8 personen aange houden, waaronder ook de bekende café houder Geert G. van het Marktplein te Winschoten. Naast de reeds eerder vermelde, zijn ook nog ingesloten F. B. van Winschoten en de gebroeders V. van Groningen. Een belangrijk aandeel in de oplichting heeft gehad Hendrik S. te Ekamp, die de relatie mot den geldschieter W. heeft tot stand gebracht. Deze W. is geen inwoner van Finster- wolde, doch woont te Oostwold, gem. Mid- wolda. Hij heeft aanvankelijk aan S. geld verstrekt voor een handel in boter, doch later deelden S. en anderen hem mede, dat het geld bestemd was voor aankoop van wapens. Met allerlei listige kunstgrepen is W. afgezet. Zoo brachten eenige leden der bende hem op zekeren dag twee kisten thuis, waarin 500 revolvers zouden zijn ver pakt, die legen een groote winst weer over gedragen konden worden aan een door de leden opgegeven adres. W. diende op deze zending een voorschot te betalon van 340. Toen de oplichters vertrokken waren en W. een der kisten opende, bleek deze niet ander6 te bevatten dan... baksteenen. Slechts een 10-tal revolvers werden door W. ontvangen, welke door de politie in beslag zijn genomen. Het schijnt, dat de organisatie der smok kelarij sedert den tijd dat Geert G. Sr. van Winschoten te Groningen voor een andere dan smokkelzaak in voorarrest zit, niet goel functionneerde Men miste den leider, den zoogenaamden „Smokkelkoning".-JTet feit, dat W. te Oost wold betrekkelijk gemakkelijk steeds weer geld gaf, maakte trouwens de smokkelarij overbodig, doch werd ten slotte voor de le den der bende noodlottig. Zij deden nu niets anders dan uitgaan en potverteeren. Zij reden in taxi's en lieten zich in met vrouwen van twijfelachtig al looi. Een oneenigheid met een dezer dames leidde er toe, dat deze de politie inlichtte. Tegen H. S. te Ekamp, die in geen 14 da gen thuis was geweest en wiens vrouw zich in de afgeloopen week tot het Burgerl. Armbestuur wendde om onderstand, is pro ces-verbaal opgemaakt, wegens het onver zorgd achterlaten van zijn gezin, vrouw met 2 kinderen. De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de weck 23 lot en met 28 Juli 1934 't aantal leden van ingevolge het Werkloosheidbesluit 1917 ge subsidieerde vereenigingen bedroeg 579.600, waarvan 84.400 landarbeiders. In de maanden Mei tot en met November wor den geen gegevens aangaande de werkloos heid van de vereenigingen van landarbei ders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 495.200 verzekerden bedroeg in genoemde periode 26,4 tegen 25,9 in de week 9 t/m 14 Juli 1934. In de overeenkomstige verslagperiode van het vorige jaar bedroeg zij 24,3 Bij 1060 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 28 Juli 1934 in to taal 318.084 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 301.760 mannen. Hiervan waren werkloos 295.091 personen, waaronder 283.984 mannen. Op 14 Juli 1934 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 316.972. Hiervan waren werkloos 294.458 personen, waaronder 283.895 mannen. Het aantal in geschreven werkzoekenden Is derhalve se dert 14 Juli 1934 toegenomen met 1.112, het aantal werkloozen met 633. Over de financieele maats regelen onzer regeering De Frankfurter Zeitung schrijft naar aanleiding van de gisteren bekend gemaak te maatregelen der Nederlandsche regee ring inzake de gedwongen clearing met Duitschland, dat technische kwesties be treffende het goederenverkeer nog eerder den doorslag hebben gegeven dan de eigen lijke rente- en transfer kwesties. Op het punt van het handelsverkeer bestonden voortdurend moeilijkheden. Eenigen tijd geleden had de Rijksbank de betalingen op de speciale marken conto's, der buiten- landscho circulatiebanken tijdelijk doen stopzetten en met de buitenlandsche circu latiebanken, in de eerste plaats met de Nederlandsche bank, afzonderlijk overeen komsten getrokken. Ook deze nieuwe over eenkomst schijnt niet bevredigend gefunc tioneerd te hebben. Op de bij de rijksbank ten gunste der Hollandsche inporteurs gehouden rekening hoopten zich de bedragen op, terwijl an derzijds de klachten uit Nederland over achterstallige of gebrekkige betaling steeds toenam. Klaarblijkelijk gaven de Holland sche importeurs er de voorkeur aan, hun inkoopen in Duitschland in guldens te be talen, zoodat de Nederl. bank niet in staat was, de bij do rijksbank door de Duitsche importeurs gestorte bedragen in Marken te verzilveren, waardoor de Nederlandsche leveranciers', schippers, enz., moeite heb ben hun vorderingen te innen. Door de op- kooping van niet te verzilveren Marken deposito's op de speciale rekening werd ook zekeren druk uitgeoefend op de bui tenlandsche koers van de Mark, al bestaat er op het oogenblik geen noemenswaardig disagio. De Frankfurter Zeitung neemt aan, dat de Nederlandsche maatregel ten doel heeft het speciale conto bij de rijks bank in te lossen. Het blad acht het te be treuren, dat Nederland tot een dergelijke stap heeft besloten, hoewel de mogelijkhe den orn door onderhandelen tot een oplos sing te komen nog geenszins was uitgeput. Duitschland blijft ook thans nog tot on derhandelen bereid. De Hollandsche stap heeft te Berlijn groot© verrassing gewekt. Economische dwangmaatregelen bleken tot nog toe al tijd nadeelig voor beide partijen, zoodat het ten zeerste gewensebt was, dat van Duitr sche bereidheid tot onderhandelen gebruik zal worden gemaakt. Mededeeling der Ned, Bank. De Nederlandsche Bank N.V. te Amster dam deelt het volgende mede: Naar aanleiding van den door de Neder landsche regeering afgekondigden maat regel, dat de van 15 Aug. 1934 af uit Duitschland in Nederland in "te voeren goe deren betaald moeten worden door storting van de verschuldigde bedragen in Neder landsche guldens bij de Nederlandsche Bank wordt van 16 Aug. 1934 af bij de hoofdbank, de bijkantoren en alle agent schappen van de Nederlandsche Bank voor alle in Nederland gevestigde importeurs van Duitsche goederen de gelegenheid openge steld, om gedurende de gebruikelijke kan tooruren betalingen als bovenbedoeld te verrichten. Deze betalingen kunnen geschieden op de gewone wijze door middel van over schrijving van bank of pooirekening, of door storting in contanten. Bij de betalin gen in kwe6tle behoort duidelijk en nauw keurig opgave te worden gedaan van den naar., en adres van den Nederlandschen importeur, den naam en hot adres van den Duitscheai exporteur, voor wi-en het bedrag bestemd is, en eventueel ook naam en adres van de bankinstelling of firma in Duitschland, docr welker bemiddeling men wenscht, dat het bedrag wordt uit gekeerd. Voor het geval de factuur van den Duit- schen exporteur in R.M of in andere niet- Nederlandsche valuta luidt, dient het fac tuurbedrag in guldens te worden omgere kend, naar den officieelen koers van de betrokken valuta te Amsterdam, op den laatsten werkdag voorafgaande aan dien der storting. Het beurag der vreemde valuta en de voor de omrekening gebe zigde koere behooren in dit geval bij de betaling der guldens mede aan de Neder landsche bank te worden opgegeven. De laatste berichten uit Terschelling lui den dat de Lutine-toren, het werktuig van den heer Beckers, waarmede men hoopt de verzonken schatten aan de oppervlakte te brengen, thans in de haven gereed ligt om naar de plaats der werkzaamheden gesleept te worden. Gelijk men zich herinnert, is een soort gelijke toren te vorige jare door nimmer geheel verklaarde oorzaak verwoest. Het thans vervaardigde werkstuk is geheel van Nederlandsoh fabrikaat, in tegenstelling met het vorige, dat in Duitschland was ge klonken. Het Is ongeveer van dezelfde grootte; in het midden slechts is de con structie gewijzigd teneinde een grootere werkruimte te krijgen. Do hoogte is meer dan twintig meter, het gewicht tachtig ton. De vervaardiging vond plaats in drie ge deelten: het groote benedenstuk, dat op het zand het middenstuk en het bovenstuk, dat driemaal minder diameter heeft dan de voet, die 12 meter bedraagt. Inwendig zijn op korten afstand van elkaar verster- kingsringen aangebracht. Er is in den laatsten tijd critiek uitge oefend van de zijde der aandeelhouders op den gang van de werkzaamheden. Men heeft het veroordeeld, dat de concessiona rissen de goede Lutinedagen van dit jaar hebben laten voorbijgaan, zoodat er thans maar een goede maand meer rest voor de komst van de herfststormen. En bedoelde aandeelhouders hadden daarbij voorspeld, dat de openbaarmaking van deze critiek de plaatsing van den toren tengevolge zou hebben. Wetenswaardig is, dat men nog heeft overwogen een ander toestel te gebruiken voor de berging van de kostbare lading. Dit toestel is te vergelijken met een ijzeren parapluie, welke zich opent onder 't zand en onder hoogen waterdruk 6taat. Het werd door deskundigen als bijzonder ge schikt beschouwd. Cijfers van het Centraal Bureai voor de statistiek In de zevende aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn, in aansluiting op de gege vens, welke reeds eerder gepubliceerd wer den, de resultaten opgenomen van een on derzoek naar de ondersteuning van werk loozen over de week van 2328 April 1934. Aangezien in dit overzicht de opgaven van Rotterdam ontbreken, zijn in de ter verge lijking in de statistiek opgenomen cijfers be treffende het vorige jaar de gegevens van deze gemeente ook niet verwerkt. Het on derzoek strekte zich niet uit tot de werk loozen. die in werkverschaffing werkten. Ook de werkloozen, die uitkeering uit een werkloozenkas onsvingen zijn niet in het onderzoek begrepen; omtrent hen bevat het overzicht echter enkele aanvullende gege vens. 622 (van de 1075) gemeenten verleenden aan 111,400 gezinnen en afzonderlijk leven de personen werkloozen-ondersteuning tot een bedrag van 1,2 millioen; bovendien werd aan 24,200 trekgerechtigde, tegen werkloosheid verzekerde personen, aan reg lementaire uitkeeringen, vermeerderd met den daarop verleenden bijslag, rond 0,22 millioen verstrekt. Aan ondersteuningen en reglementaire uitkeeringen werd te zamen uitgegeven: in de week van 2328 April 1934 rond 1,41 millioen, in de week van 24—29 April 1933 rond 1.52 millioen en in de week van 1520 Januari 1934 rond 2.28 millioen. Het overzicht, hetwelk ook als overdruk bij de algemeene landsdrukkerij verschenen is, geeft o.m. de volgende uitkomsten met betrekking tot de werkloozen-ondersteu ning. Gemiddold bedrag (in gld.) der ondersteuning per geval. 24—29 April 23—28 April 1933 1934 Afzondelijk levenden 7,2 6,9 Gezinnen van: 2 personen 10,3 9.7 3 11,5 10,7 4 12,4 11,4 5-6 13- 12,3 7-9 13,5 12,7 10 personen en meer 13,4 12,4 De gemiddelde ondersteuning per onder steund geval beliep voor het geheele Rijk in bovengenoemde perioden in 1934 en 1933 resp. 11,5 en 16,7, de gemiddelde uitkee ring per verzekerde werkloozo resp. 8,1 en 9. Het gemiddelde bedrag (in gld.) der on dersteuning per geval was in de 5 grootste gemeenten en de 9 gemeentegroepen als volgt: 24—29 April 23—28 April 1933 1934 Amsterdam 13,12,5 's Gravenhagc 13,4 12,5 Utrecht 12,9 12,1 Haarlem 11,8 11,3 Groningen 10,1 10,3 Gemeenten met meer dan 100.000 inwoners 12,9 12,3 50.001—100.000 inw. 12,1 11,5 20.001— 50.000 11,2 10,3 10.001— 20.000 10,4 9,— 5.001— 10.000 9,4 8,8 2.001— 5.000 8.8 8,3 1.001— 2.000 6.8 6.5 501— 1.000 6,7 6,3 500 en minder 7,3 7,3 Bij de beschouwing van bovengenoemde cijfers moet in aanmerking worden geno men, dat de steun rekening houdt met het loon, en de lagere cijfers van de kleinere gemeenten derhalve in sterke mate worden geïnfluenceerd door den lageren loonstan- daard in die gemeenten. Do minister van oeconomische zaken heeft aan het centraal bureau voor de statistiek opgedragen een onderzoek in te stellen naar: De aanpassing van kleinhandels- aan groothandelsprijzen voor een aantal ver- bruiksartikclen bij eenige filiaalbedrijven en verbruikscoöperaties te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam. De resultaten van dit onderzoek zijn thans opgenomen in de zevende aflevering van het Maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek. Van 10 filiaalbedrijven en coöperaties, welke te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rot terdam resp. 132, 104 en 23 winkels in le vensmiddelen exploiteerden, werden voor de periode van Januari 1930 tot December 1933 maandelijksche verkoopsprijzen verza meld van een aantal kruidenierswaren, grutterswaren, wasch- en poetsartikelen en van de artikelen boter, kaas, eieren, marga rine en rundvet. Deze prijzen werden ver geleken met de sedert Januari 1930 door het centraal bureau voor de statistiek be werkte prijsopgaven van een aantal gros siers. De prijzen der afzonderlijke artikelen vor men voor deze vergelijking echter geen bruikbaar materiaal. Sommige artikelen worden uit reclame-oogpunt tegen zoodanig lagen prijs verkocht, dat zij geen winst meer opleveren, terwijl de aldus gederfde winst weer op andere artikelen moet wor den verhaald. Om dit bezwaar te onder vangen, werden de afzonderlijke artikelen vereenigd in groepen, waarbij te voren elk artikel werd vermenigvuldigd met een ge- wichtscijfer, dat do hoeveelheid aangeeft, welke gemiddeld per jaar van elk artikel wordt verhandeld. Daar gegevens omtrent de verhandelde hoeveelheden aan de ad ministratie van het winkelbedrijf bezwaar lijk kunnen worden ontleend, werd ter be paling van dit gewichtscijfer, gebruik ge maakt van de gezinsuitgaven-statistiek van de gemeenten Amsterdam en 's-Gravenhage Hierbij werd verondersteld, dat de verhou ding, waarin die artikelen in de gezinsuit gaven-statistiek voorkomen, dezelfdo is als die waarin een kruideniersbedriif van groo- ten omvang deze artikelen verkoopt. Deze veronderstelling moge niet in allen deele juist zijn, als werkhypothese fs zij wel te aanvaarden. Bevredigend verloop van de aanpassing. Bij de bestudeering van de aanpassing tusschen klein- cn groothandelsprijzen moet men tweeërlei onderscheiden: lc. de snel heid van de aanpassing (tijdsduur der even tueele vertraging), 2e de mate van aanpas sing. Wat het-eerste punt betreft, van de vertraging, die steeds in de aanpassing zou optreden, valt volgens dit onderzoek in het algemeen weinig te bespeuren, al valt deze vertraging soms wel waar te nemen voor bepaalde groepen artikelen bij de afzonder lijke ondernemingen. Dit bleek vooral in begin 1930 het geval te zijn, toen het pro ces van de prijsdaling nog in zijn aanvang verkeerde. Betreffende het tweede punt wordt op gemerkt, dat het winkelbedrijf, om bij da lende prijzen zijn kosten in dezelfdo mate te kunnen dekken als voorheen, zijn ver koopsprijs procentueel geringer moet laten dalen dan zijn inkoopsprijs verminderd is, aangezien de kosten, die het winkelbedrijf uit deze marge moet bestrijden, niet aan snelle veranderingen onderhevig zijn.. Uit de totaalcijfers voor de verschillende groe pen blijkt echter, dat te 's-Gravenhage en Rotterdam de kleinhandelsprijs-index in December 1933, bij vergelijking'met Janu ari 1930, slechts weinig minder is gedaald dan de groothandelsprijs-index, terwijl te Amsterdam de daling van de kleinhandels prijsindex zelfs iets grooter is geweest dan de daling van de groothandelsprijs-index. Het onderzoek bij deze 10 winkelbedrijven heeft dan ook den indruk gevestigd, dat in de onderzochte periode de aanpassing snel en bevredigend verloopen is. Heden geëtaleerd Perzische Tapijten en kleedjes Bezichtigt onze Toonzalen en 18 Modelkamers BEEKENST. LAAN 10 OPGERICHT 1909 Motorrijder, tot verbaasde dame „Ik heb uw dienst bode van de duo verloren, op weg naar Zar.dvocrl. «laar gelukkig pikte lk dit meisje op, aat zonder be trekking ls." (Passing Show)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6