De laatste étappe der Alpenrit HET ZWEMFEEST 1 Mej. HESSEL STELT TELEUR Taris in prima conditie MAAGDENBURG Zagreb - München Met maximum snelheid door de vette klei! NEDERLAND-„BELGIE" OP DE VEKA-WIELERBAAN GUY MOLL OM HET LEVEN GEKOMEN m Nederlandsch waterpolodeam verliest met 51 van België bezetten, mocht haar dit niet gelukken. De strijd om de twee eerste plaateen ging van begin tot einde tusschen Hölzner en Genon« ger, beiden Duitecliland, die elkaar zwaar bekampten. Met gering verschil won ten slotte Genengcr in 3 min 9.2 sec. Hölzner werd tweede in 3 min. 9.3 c-ec. Kragh (Zwe den), die van begin tot het einde de derde plaats bezette, maakte een tijd van 3 min. 13.2 sec. Om de drie laatste plaatsen werd hard gevochten Vierde word tenslotte Hin- ton (Engeland) in 3 min. 16.3 6ec., terwijl volgens uitspraak van de jury Fransje Hessel en Else Jacobscn een dead heat zwommen In 3 min. 16.4 sec. Een „nuchtere" Hollandsche automobilist als wild ge worden gorilla (7de bericht). '6 Morgens ha'f vier in pikkedonker ston den de rijders uit de zware klasse, waar- I onder alle Hollanders, behalve Cornelius, reeds op de startplaats. Het zou de lang ste dagroute worden, 624 K.M., zoodat de eerste koppels reeds om 4 uur in den nacht moesten vertrekken. Even buiten de 6tad stond Nortier, die nog altijd het wiel van I PosthumusVan der Mark had, stil. Vlie gensvlug werd het wiel eraf gegooid en toen Posthumus—Van der Mark, die twee minuten later gestart waren, aankwamen, lag het wiel er reeds af en kon dit terug gegeven worden. Spoedig nog het wiel met de 's nachts gerepareerden band erop ge zet en toen begon een wilde achtervolging over de stoffige wegen van Yougo Slavië. I Het wa6 immers zaak om vóór de andere Fordrijders te komen, die twee reservewie len meevoerden, om in geval van een lek ken band, hetgeen op deze Yougo-Slavische wegen altijd een waarschijnlijke gebeurte- b nis blijft, een wiel van hen te kunnen lee- nen. Na een GO K.M. waren Posthumus— Van der Mark ingehaald, zij stonden langs den weg met een lekken band. Van hen \va6 dus geen hulp meer te verwach- I ten en voort ging het de anderen achterna. I Tot aan de eerste contróle te Villach op de Yougo-SlavischOostenrijk6che grens wa ren de wegen stoffig en vol kronkels, maar leverden overigens geen bijzonder groote I moeilijkheden op. Maar toch zoo'n laatste dag levert al- I tijd zijn bijzondere bezwaren op, de rijders I ruiken het einde en worden eenigszins zor- I geloos. I Het koppel Van Beeck Calkoen—Van Wa mden, die een flink stuk op hun tijd voor uit geloopen Varen, reed rustig over den stoffigen weg, toen zij plotseling na een bocht een soort wild geworden gorilla, met zwaaiende armen midden op den weg za gen springen. Het \va6 Van Strien. die rau we klanken uitstootte, waarvan alleen het I woord „benzine" verstaanbaar was. Een I eind verder stond zijn Ford, waar Schade I wrild omheen liep. Calkoen en Van Warnelen sprongen uit I bun wagen, een reservebus met benzine j werd uit den achterbak gehaald, door Van I Strien en Schade uit hun handen gerukt I en na eenige oogenblikken 6tormden de I beide wagens weer voort naar de centrale I toe. Ruim voor hun tijd kwamen beide kop- pel6 aan, de overige Hollanders kwamen Iele een na den ander aanrijden; de direc teur van de Nederlandscbe Fordfabriek stond met zijn echtgenoote zijne landge- Inooten af te wachten, de Shellservice deel de aan alle binnenkomende rijders zakjes met proviand uit: chocolade, broodjes, cakes en een flesch koffie; er werd hier en daar nog wat aan de wagens gewerkt, remmen bijgefeteld, banden opgepompt en vol moed en vertrouwen maakten allen zich gereed voor de laatste etappe, die iheel zwaar beloofde te worden. Ieder voel de zich vroolijk, van der Mark was van blijdschap door het dolle heen en niemand sloeg er acht op, dat het inmiddels zwaar was gaan regenen en de wegen boterglad waren Opeens kwam er onrust na de blij moedige stemming. Van Strien was weer wild geworden, zijn starttijd naderde en hij was een hamer kwijt. Overal werd gezocht, op handen en voeten kroop Schado dooi den modder onder de wagens door, maar de hamer was- en bleef zoek en het koppel vertrok zonder dit instrument. Na eenige minuten rijden onder den stroomenden regen voelden van Beeck Cal koen en Van Warnelen hun voeten warm en daarna gloeiend heet worden; zij ro ken een brandlucht en kort daarop speel den vlammen tusschen en over hun voe len. De wagen werd gestopt, de rijders sprongen er uit, rukten het vloerkleed weg en daar zagen zij de oorzaak van den brand. Op hun batterij lag Van Strien's hamer, die contact maakte met de polen, waarvan de opspringende vonken de hou ten vloerplank in brand hadden gestoken. »,Rijclt vooral voorzichtig", had de heer Both tot de Hollanders gezegd. „Vlak na de contróle komt een zwaar en gevaarlijk hergstuk, maar daarna krijgen jullie een prachtweg, waarop vele verloren minuten hi to loopen zijn." En inderdaad, do Turacher Hohe, die nu volgde, wüö beestachtig. Een nauw kron kelend pad, dat met ontelbare kronkels steil naar boven voerde, vol kuilen en ga ten, waarvan bovendien do regen het weg dek glad als 6pek had gemaakt. In het hegia hield ieder zich aan de wijze raad geving van den directeur der Nederland- sche Fordfabriek, maar naarmate de tijd verstreek en er minuten verloren gingen, begonnen de rijders toch een zekere on- pust te gevoelen. De een na den ander drukte het gaspedaal een weinig in, de ónderen volgden, de onrust werd grooter m nam de overhand en ten slotte was het lek der voorzichtigheid van den dam en •tormde alles als een losgebroken troep ïonden achter elkaar over het nauwe slin gerpad, Alles aan de .wagens trilde, som tijds sprongen zij met hun vier wielen van den grond. Schade slingerde tegen een muur, zijn voorspatbord werd er half af gerukt, maar niemand stoorde cr zich aan, voort ging het, zoolang dc wagens maar loopen wilden, over den sinallen heu velrug door de vette klei, waar niemand elkaar passeeren kon en in een onafzien bare rij stormden de honderd wagens ach ter elkaar in een stortbui van opgeworpen modderspatten, die alle voorbijgangers ver schrikt de weilanden injoeg. Zij sprongen somtijds over hekken en hagen om zioh maar uit do voeten te maken voor den modderhoos, die iederen wagen rondom zich opwierp. Eindelijk mondde het kron kelpad dan toch uit op den mooien bree- den weg ons door den heer Both beloofd en daar werden de gaspedalen ingedrukt cn raakten do wagens van elkaar los. Toch had ieder haast, want de Turacher Hólie had, ondanks den wilden ren, aan alle vele minuten aohterstand op het gemiddelde van 52 K.M. per uur bezorgd. Toen echter de kiloraetertellor de 213 K.M. van deze etappe begon te naderen, waren de mees ten weer zoo ongeveer bij, of zelfs een paar minuten op hun lijd vooruit. Maar toen begon een nieuwe bezorgdheid het tempo op te zweepen. De contróle kwam maar niet in het zicht, de snolbeid werd opge voerd, doch de contróle bleef maar steeds uit en tenslotte gierde de geheele rij van wagens weer in dolzinnige vaart over de wegen en door de dorpen, op jacht naar die verdwenen contróle. De tijd van aan komst werd overschreden, dc vijf minuten speling gingen er aan, men raakte over zijn tijd, men voelde zich verloren en een ieder joeg maar door, om het aantal straf- punten kleiner te maken. En toen dan de eene wagen na den andero eindelijk de contróle binnen kwamen stormen en de rij ders ademloos met hunne papjeren naar de klok renden, omdat iedere seconde kost baar was en een nieuw strafpunt kon be- teekenen, vertelden de controleurs laco niek, dat er een vergissing had plaats ge had en de étappe in werkelijkheid 19 K.M. langer was geweest dan de routekaart aan wees en de daardoor verloren minuten natuurlijk vergoed zouden worden. Welk een opluchting, de rijders vielen haast el kaar en de controleurs' om den hals. Slechts twee rijders, de Franschman Tre- voux en de Hollander Davids waren, on danks die 19 K.M., te veel aangekomen op den tijd, die de routekaart aanwees. Men kan zich voorstellen hoe die twee gereden moeten hebben. De laatste étappe van de contróle aan de Duit6che grens naar München was een pleziertocht"over prachtigo hoofdwegen, te midden van 'een uitgeloopen bevolking, die door S.A.-mannen van den rijweg afgehou den werd. Die geheele 160 K.M. was voor de rijders een vrije baan, zonder hindernis sen, zonder oponthoud, waarop het gemid delde van 52 K.M. per uur een kinderspel was. Zonder eenige overhaasting kwamen alle rijders op tijd aan de eindcontróle te München, vanwaar de wagens langs de wederom afgezette straten naar de laatste parkeerplaats, het groote tentoonstellings terrein, gereden werden. De Alpenrit was voorbij, men drukte elkaar de hand, men wenschtfe elkander geluk en eigenlijk ge loof ik, dat er niemand was, die niet met een lichte droefheid zijn wagen verliet, waarmede hij nu zes dagen lang door de bergen had gerost en waarin hij een voort durend afwisselende reeks avonturen be leefd had. Den volgenden dag had do prijsuitrei king plaats, waarna de geparkeerde, zwaar onder het stof en sommige met door aan rijdingen beschadigde carrosserieën, door den stadhouder van Beieren, Generaal von Epp, bezichtigd werden De Führer van de Deutsche Autokraftsport Hühnlein, loidde den generaal rond en gaf hem de noodige uitleggingen. Bijna alle Hollanders- hadden met een Ford aan den Alpenrit deelgenomen en hadden een opmerkelijk fraai resultaat be reikt Enkele waren uitgevallen, maarniet minder dan vier Hollandsche Fordkoppels hadden een Gletschcr Cup gewonnen. Mr. P. H. L. LAMBERTS HURRELBRINCK CRICKET Ons nationale elftal behaalt een groote overwinning N ij m c g e n, 15 Aug. De heden te Nij megen gehouden ontmoeting tusschen Ne derland en België is een groot fiasco ge worden voor do Belgische en Engelsche gasten, die het z.g. otficieele Belgische tem vormen. De Engelschen gingen het eerste aan bat en behaalden in eerste inning slechts 65. De Nederlandsche bowlers Ter Wiel, Sodderland en van Manen waren in iedei opzicht de Belgische hatters de baas. Na do lunch ging Nederland in en sloeg 22~. De tweede inning leverde voor de Belgen 62 runs op, zoodat zij een smadelijke ne derlaag leden. P.S.V.—TURNHOUT. Eindhoven, 15 Aug. Alhier heeft van avond een voetbalwedstrijd plaats gehad tusschen P.S.V. en dc voetbalclub Turn hout, welke ^eindigde -in.gelijk speL 2—2, CONCOURS HIPPIQUE TE ZOELEN. Voor 1200 aan geldprijzon uitgeloofd. Evenals vorig jaar zal ook dit jaar Zoc- len haar concours-hippique houden. We we ten bij ondervinding dat wat „De Lingerui- ters" van Zoelen organiseert, gewoonlijk af is, en zoo zal ook dit jaar haar programma wel in de puntjes verzorgd zijn. Dit jaar zal dit concours echter een ge heel ander karakter dragen dan do vorige jaren. Do nationale en Geldersdhe kampioen schappen der Nederlandsche Federatie van Landelijke Rijvereenigingen worden op 6 en 7 Sept. op de terreinen van „De Lingc- ruiters" verreden. Onder de eereprijzen bevinden zich o.a. reeds 4 zilveren bekers (waarvan een zeer groote, die gedoopt i6 „Beker van Zoelen" en verreden wordt in het nummer der M.C. merriën 1934, als wisselbeker). Behalve de nummers voor de landelijke ruiters, vermeldt het programma o.a. con cours M.C. merriën 1934; concours éénspan nen gereden door dames; concouors twee spannen boerenwagens met krommen dis sel; zoo noodig gesplitst; concours rijpaar den (groote zilveren beker): concours één spannen gedekte stamboekmerriën, inge schreven in een erkend stamboek (Warm bloed, zoo noodig gesplitst). Concours een spannen (open klasse). WIELRENNEN De stoffige wegen veroor zaken oponthoud Duivendrecht, 14 Aug. Heden avond hebben op de Veka-wielerbaan te Duivendrecht de navolgende wedstrijden plaats gehad: Sprintwedstrijd voor profs over 600 Meter 1. Hoevens 3 punt., 12% sec. 2. Pijnenburg, 3 pnt. 3. Van Nek 7 pnt. Sprintwedstrijd voor amateurs over 600 Meter: 1. Van Vliet, 3 pnt., 12% sec. 2. Van der Linden, 5 pnt. 3. Ooms 7 pnt. Wedstrijd voor amateurs voor uitdaging Sportweek Brassard: over een afstand van 5 K.M.: 1. Boslarap 2 min. 20 sec. Uitdagingswedstrijd over 5 K.M. tusschen De Wolf en Slaats. De Wolf won in den tijd van 4 min. 41% sec. Wedstrijd over 5 K.M.: 1. Van Nek 6 min. 35% 6ec. 2. Van der Hoek. 3. Pelser. 4. Van Hout. Koppelwedstrijd over een afstand van 60 K.M.: 1. Pijnonburg—Slaats, 2 pnt. Op een ronde: 2. v. d. Horst—Rijnders, 5 pnt. Op twee ronden: 3. Braspenninx—Van Hout. 4 pnt. Op drie ronden: 4. Van Nek Jr.—Van Nek Sr.. 10 pnt. 5. Van Hek—Visser, 9 pnt. 6. Pelser—Dieterman, 5 punten. 7. De Wolf—Brilman. 1 pnt. TENNIS OM DEN DAVIS BEKER. Berlijn, 14 Aug. (V.D.) In den a.s. Cup wedstrijd Duitschland—Roemenië zullen aan Ruemeensche zijde uitkomen de onbe kende spelers Hamburger en Schmidt, daar Luppu en Poulieff niet ter beschikking zijn. In verband hiermede rekent men op een overwinning van het Duitsche team. WIELRENNEN RONDE VAN BELGIË. Brussel, 14 Aug (V.D.) De Ronde van België, wegwedstrijd over 2000 K.M. in tien etappes, is gewonnen door Wierinkx in 57 uur 52 min. 31 6ec., voor Do Kée Michel, Verschueren, Pedroli en Luppens. ATHLET1EK NIEUW ZWEEDSCH DISCUSRECORD. Stockholm, 14 Aug. (V.D.) De Zweed- scho athleet Harald Andereson heeft in zijn geboortep'aaLs Falund een nieuw Zweedsch record discuswerpen gevestigd met een worp van 50.29 Meter. Zijn land genoot Anton Karlssen wierp te Einkóping den schijf 49.82 Meter weg. Tennis. DUITSCHLAND—ENGELAND. Hannover, 14 Aug. (V.D.) De stand van den tenniswedstrijd Duitschland—En geland, die hier vandaag is begonnen, luidt na den eersten dag 66. Hannover, 15 Aug. (V.D.). Heden is de landenwedstrijd Lawn-tennis Duitsch land—Engeland voortgezet. De uitslagen luiden: Heeren enkelspel: Hcnkel slaat Tinkler 6—8, 6—3, 6—2. Tuckey slaat Denker: 1210, 16, 86. Dames enkelspel: Dearraan slaat Schnei- der-Peitz 63, 46 63. Scbomburgk slaat Hardwick 64, 60. Gemengd dubbelspel: CUly Aussem en Henkei slaan Miss Lyle en Tinkler 62, 5—7, 6-0. Miss Daerman en Cooper slaan Frl. Schneider en Kulmann 63, 62. Frl. Horn cn Denker slaan Mies Scrlven en Tuckey 63, 26, 9—7. De stand luidt dus: Duitschland—Enge land 11—2. Maagdenburg, 15 Augustus. Het Ne derlandsche polo-team heeft na de zware nederlaag tegen de Hongaren voor de twee de maal met sprekende cijfers een neder laag geleden. De Belgen wisten met 51 te winnen. Nadat twee minuten waren ge speeld stuurde scheidsrechter Hofmann (Duitschland) de spelen van Holland het water uit om zich te ontvetten, daar zij zich blijkbaar te sterk hadden ingevet. Het eerste doelpunt werd gemaakt door Casteleyn, waarna Do Pauw nog 20 voor België maakte. Maar voor de rust wisten de Hollanders, toon Stoelen het water moest verlaten, tegen te scoren. Na de her vatting maakte allereerst G. Blitz een der de Belgisch doelpunt, waarna Casteleyn den stand eerst op 4—1 en ten 6lotte op 51 voor België bracht. Door deze nederlaag 6taat ons zevental op het oogenblik op do laagste plaats, het geen wel een bedroevende voortzetting is na het fraaie begin met de overwinning op Joego-Slavjë 400 M. vrije slag heeren. Het programma van vandaag begon met twee demi-finales von het nummer 400 Meter vrije slag heeren. JEAN TARIS. De eerste race was voor Jean Taris (Frankrijk) in den tijd van 4 min. 57.2 sec. Hij ie sterk favoriet voor do finale. De Hongaar Arpad Lengyel had de eerste 200 meter de leiding, maar zakte toen af. Hij werd gepasseerd door Taris en den Ita liaan Coatoli en kort voor de finish door zijn landgenoot Signori. Behalve Lengyel werd ook de Deen Jöigensen niet geklas seerd voor den eindstrijd. De tweede race eindigde in een dead head tusschen de eerstaonkomenden Nüske (Duitschland) cn l6tvan Angyel (Honga rije) in den tijd van 5 min. 16.7 sec.; 3. Nor man Wainwright (Engeland); 4. Diener (Frankrijk). De waterpolo wedstrijd tusschen Spanje en Italië werd door de Spanjaarden met 20 gewonnen. De Belgische scheidsrechter De Raeve moest herhaaldelijk ingrijpen, als de spelers zich door hun Zuidelijk tem perament tot onregelmatigheden lieten ver leiden. Hij liet steeds ook een speler van de tegenpartij uit het water verdwijnen, om geen der ploegen te benadeelen. De middagwedstrijden. Het middagprogramma werd geopend met een huldiging van de Duitsche win naars Esser, Marauhin en Leikert. De acht duizend toeschouwers zongen met opgehe ven handen het Deutschland- en het Horst Wessellied. Als eerste nummer werd verzwommen de 4 X 200 Meter estafette voor heeren (fi nale), dat werd gewonnen door het Hon- gaarscho team in den tijd van 9 min. 30.2 sec. De race was van af het begin eon duel tusschen Hongarije cn Duitschland. Eerst had do Duitscher Schwart6 de leiding, doch hij moest deze afstaan aan den Hongaar Grof. De Duitscher Lelscwitz haalde echter den Hongaar Maroti weer In. Bij het twee- de wisselpunt was Lenkitsch eerste met een meter voorsprong. Csik haalde hem in, doch verminderde bij 150 Meter zijn tempo, zoodat de Duitscher weer kon ophalen. Op 1 Meter achter den Hongaar Lengyel kwam de Duitscher Wille op het laatste stuk, de laaf6te liep in en had bij 130 Meter de lei ding Het verdere gedeelte werd een kop- aan-kop race, welke Lengyel, die nog ovei voldoende reservekrachten beschikte, wist te winnen. Resultaat: 1. Hongarije 9 min. 30.2 6ec.; 2. Duitschland 9 min. 31.2 sec,; 3. Italië 9 min. 44.1 sec.; 4. Frankrijk 9 min. 45.9 sec; 5. Engeland 10 min. 5.2 sec.; 6. Dene marken 10 min. 7 sec. 200 Meter schoolslag dames fi nale. Daarna werd de 200 Meter schoolslag voor dames verzwommen In deze finale was ook onze landgenoote Fransje Hes- s e 1 geplaatst. Zij had zeer zware tegen standsters. Hoewel zij goed zwom en haai uiterste best deed om de vierde plaats te Volgens onze meening was dit echtor niet geheel juist en tikto Fransje Hessel met gering verschil als vijfdo aan. De middag werd besloten met een twee tal waterpolo.vedstrljdcn, waarvan do re» sultatcn luidden: DuitschlandZweden 62 (22). HongarijeFrankrijk 50 (30). De wedstrijd NederlandBelgië. Omtrent deze ontmoeting meldt men ona nog: Hedenmorgen speelde ons zevental zijn derden wedstrijd en wel tegen België. In de groep, waarbij ons land ingodeeld was. stonden wij tot heden gelijk met Joego slavië en Frankrijk, met elk twee punten. Hongarije stond bovenaan rnet zes punten, terwijl België 0 punten had. Wij hebben den wedstrijd weliswaar met 5—1 verloren, bij een ruststand van 21. doch over het algemeen genomen kan ge zegd worden, dat cr veel beter bespeeld ie dan tegen Hongarije. Van Oo6trom Soede on Schrioder waren de besten in het veld, terwijl ook Veenstra in het doel niet slecht was. Onze jongens hadden veel pech. Zij schepten vele kan sen, dooh wisten deze niet voldoende to benutten, hetgeen zeer jammer was. Een groot nadeel voor de onzen ie, dat er in Nederland bijna nooit op een 30 Meter veld gespeeld was, zoodat de spelers niet gewend zijn om den bal ver weg te plaat sen Schrieder maakte in do eerste helft, toen hij goed vrij lag, het eenige tegenpunt. De Belgen vormden een goed geheel en vooral Stoelen, Casteleyn, Blitz en De Paauw blonken uit. Onder de toeschouwers bevond zich van middag ook Prins August Wilhelm. AUTOMOBILISME Vele incidenten tijdens de wedstrijden om den Coppa Acerbo Rome, 15 Augustus (V.D.). Tijdens den wedstrijd voor race-auto's om don Coppa Acerbo over een afstand van 516 K.M., ge houden op hot bokendo circuit van Pes- cara, ia de bekende Al gerij nsche courreuE Guy Moll doodelijk verongelukt. Zijn wa gen begon te slingeren, vloog uit de baan cn werd geheel vemléld. Moll kon slechts als lijk worden geborgen. (Zooals men zich herinneren zal, wai Moll o.m. de winnaar van de Berlijnsche Internationale Avus-Rennen van dit Jaar, Bed. A. D.). Carraciola, die met zijn Mercedes-Benz de leiding had, is over den kop geslagen, doch bleef wonder boven wonder onge- deerd. GUY MOLL. De race werd gewonnen door den Ita liaan Lulgi Fachloli, die het vorige jaar eveneens do zege had behaald. Hij bereed don nieuwen Mercedes-Benzvvagen en zijn tijd bedroeg 3 uur 58 min. 56.4 sec, (gennddeldo uursnelheid 129.6 K.M.); 2, Nuvolari op Maserati in 4 uur 3 min. 35 6cc.; 3. Brivlo op Bugatti in 4 uur 5 min. 7.6 sec. Van de zeventien gestarte wa gens bereikten er slechts zes de finish. Er hebben zich vele incidenten voorge- daan. De nieuwe zestien cylinder Maserati met Whitney Straight aan het stuur is om geslagen. Kort na het ongeluk van Moll moest ook Chiron den strijd 6taken, daar bij don 6tart de benzine in brand vloog. Met groote moeite wist men eon tribune brand te voorkomen. De race voor kleine wagens tot 1100 ccM over een parcours van 103 K.M. werd ge- wonnon door den Engelschman Hamilton op M.G. In 52 min. 27 sec. (gemiddelde uur- snelheid 118.2 K.M.). De tweede en derde plaats bezetten de Italiaan Cecchini en den Engelschman Seaman, beiden op M.G,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 7