OVERSTROOMING IN MANDSJOERIJE MEVR. STAVISKY SCHRIJFT EEN BRIEF DE BROUWER LABATT BEVRIJD ANTI-JOODSCHE ONLUSTEN WAAROM BAJONETTEN? STRATOSFEERBALLON VEILIG GELAND IN JOEGO SLAVIE Hot resultaat van het In Duitschland gehouden ple bisciet. Voordat wij do cijfers van het Duitsche plebisciet onder de loupc nemen, moge nog even duidelijk worden gemaakt dat aan oen volksstemming in democralischcn zin hier niet gedacht mag worden Dit zeggen niet wij alleen op grond van do concrete voor iedor vast te stollen feiten, n.l. de afwezigheid van een tegencandidaat, de onmogelijkheid van propagandavooren voor het „neen"-stemmon, etc., maar ook beroepen wij ons daarbij op eon nationaal- socialistiscji theoreticus, namelijk Otto Köllrentter, dio in zijn „Grondslag voor een algemccne staatsleer" letterlijk ge schreven heeft: „In den nationalen rechtsstaat is voor vormen eencr politieke dcmocratio geen plaats. Dit geldt in 't bizonder voor de directe democratie, die in do groote staten volledig mislukt is. Dio autoritaire, op openbare verantwoordelijkheid, gegrond veste Leidersstaat, kont vanzelfsprekend den grondslag niet van meerderheidsvor ming door verkiezingen, en wel allerminst in den vorm van een referendum. Een ple bisciet is hier slechts op zijn plaats als een bizondcr plechtige handeling van adhae6io aan do politieko daden der Lei ding", Do „Deutsche Allgemcine Zeitung" heeft "het op haar wijze aldus uitgedrukt: ..Het gaat er hier niet om een Rijkspresident te verkiezen. Het gaat er niet om door een referendum achteraf do bekrachtiging to verkrijgen van een wet opdat ze daarmee rechtsgeldig worde. Wij moeten alleen onzen bijval verleencn en het feit verwel komen, dat Adolf Hitler door de den 2en Augustus afgekondigde wet van den len Augustus ons opperste staatshoofd gewor den is." De „Neue Zürcher Zeitung" zegt het na tuurlijk wat bitser en leclijker: „het refe rendum heeft zijn karakter als politieke wilsuitdrukking van do kiezers verloren en is verkleind tot een bloote functie van de nationaal-socialistische propaganda, dio door een verdoovende suggestie de natuur lijke volksstemming uitschakelt en haar door een fatalistisch aanvaarden dwang tot blinde gehoorzaamheid jegens het bin dend parool vervangt." Nu de cijfers. Maar vooraf laten wij nog even klinken wat Goebbels in een propa gandarede gezegd heeft: „Zouden wij ook slechts één stem. vergeleken roet do verkiezing van 12 November 1933 verliezen, dan zou hef buitenland triornfeeren." Namen wij dit woord letterlijk, dan zou er voor het buitenland een overdonderende reden zijn tot „triomfeeren". Immers het totaal aantal ja-stemmen is sinds Novem ber 1933 achteruit gcloopon met ruim twee m i 11 i o e n. In November werden er 40.588.80i „ja's" uitgebracht, thans slechts 38.362.700. Daarbij moet dan in aanmerking komen, dat het aantal uit gebrachte stemmen thans bijna honderd duizend grooter was dan acht maanden ge leden, men mag echter aannemen, 'lat het mcerendecl van deze nieuwe stemmen op het lijstje der ongeldigen zijn terecht ge komen, eon lijstje, dat een verschijnsel dat ook even aandacht verdient met meer dan honderdduizend is gestegen! In perccnton uitgedrukt heeft thans 89,9% van het opgekomen kiezersvolk zijn stem pro Hitier uitgebracht tegen 93.5% bij de vorige stembus; terwijl het aantal meerstemmers in percenten uitgedrukt gestegen is van 4,7 tot 10,1 Deze teruggang krijgt des te meer be- teckcms, waar nog zelden een stemming in Duitschland is gehouden, waarbij de flguilr van den leider zoozeer de inzet was als hier. Aan den anderen kant dient men echter niet te vergeten dat er vole traditioncel-voelendo Duitschers zijn ge weest, monarchaal-gczinden e.d. dio het Hitler-bewind tot dusver onbekrompen heb ben gesteund, maar die cr toch mooilljk toe kondon komon aan Hitler eon macht toe te kennen, welke verre uit gaat boven die van de voormalige keizers. Er zijn genoeg feiten te noemen, om deze tijdelijke(?) inzinking der nationaal socialistische macht le verklaren. De wijze waarop de Regeering haar optreden tegen over de „Röhm-revolutic" in het half duis ter heeft gelaten; de opstand van de Nazi's in Weenen met den moord op kanselier Dollfuss, dit zijn fataio gebeurteniseen die hun onvermij,delijkcn terugslag hebben ge had op de stemming in Duitschland Voeg daarbij do groeiende economische ontwrich ting, en het uitblijven van maatregelen die dit noodlot definitief bezweren. Wanneer men dit alles laat gelden, kan men niet anders dan toegeven dat het nationaal-socialistisch bewind in Duitsch land nog zeer weinig van zijn al gemeen vertrouwen onder het volk heeft verloren. Er is nóch voor de nazi's nóch voor het „buitenland" bizondere reden tot „triomfeoren". Do lei ders in Duitschland hebben vermoedelijk een ander resultaat verwacht, althans ge- hóópt; het „buitenland" mag in deze cijfers o i. nog geenszins een aanvang zien van een noodwendige afbrokkeling of ondermij ning van hun macht Beter is ru6tig en nuchter, af te wachten op welke wijze Hitier zijn bijna duizeling wekkende macht, die in de geschiedenis haar weerga nauwelijks heeft, besteden zal ten bate van zijn volk en ten gunste van éen richtigo samenwerking met andere na ties. Hitier zelf heeft om te beginnen in zijn rede tc Hamburg verklaard, dat de wet yan 2 Augustus de noodzaak van een de finitieve grondwet voor het Duitsche volk allerminst heeft vernietigd. Vcelbctcokencnd trekt hieruit de Frank furter Zeitung de conclusie, dat het Duit sche volk thans nog, staatsrechtelijk ge sproken, in een overgangsstadium leeftl Tokio, 19 Aug. (V.D.) Volgens uit An- toeng, Sjinwlyoe en Dairen ontvangen be richten is oen zoor uitgestrekt gebied om de Zuidelijke sectie van den spoorweg An- toeng—Moekden overstroomd nadat do ri vieren Yaloe en Aiho buiten haar oevers wuron getreden ten gevolge van den aan houdenden regenval. Do politie heeft gisteravond medege deeld, dat 120 personen zijn gedood. 700 huizen zijn verwoest en 8000 huizon staan onder water. De trein uit Foesan, die op weg was naar Moekden, is bij het station Hamatang blijven steken. Driehonderd passngiers konden niet uit do rijtuigen, aangezien liet water de wagons binnen drong. Het verkeer langs de lijn Antong Moekden was op acht plaatsen gestag neerd. De autoriteiten van de Zuid-Mand- spocrijsche spoorwegmaatschappij, sectic Antoeng, leiden het bergingswerk. voor de tweede maal lente. Belgrado, IS Aug. (Reuter.) In Joego slavië is het thans voor do tweede maal van dit jaar lente. Seringen en viooltjes staan voor de tweede maal in bloei. Ook de vruchtboomen bloeien opnieuw en de boeren verwachten een tweede appel-, aardbeien-, pruimen- en kersenoogst. Do eerste lente in Joego-Slavlü van dit jaar was zeer vroeg en zeer warm. nieuw geweer uitgevonden. Washington, 18 Aug. (V.D.) De Ame- rikaanschc legerautoritciten onderzoeken momenteel een nieuw geweer, dat is uitge vonden door den in Amerika geboren Duit- sclier H. Gerlich. De kogels van dit geweer zouden een snelheid hebben van 1600 meter per se conde en in slaat zijn op niet al te groo- ten afstand door de stalen bepantsering van tanks heen te dringen. de graf zeppelin opnieuw naar zuid-amerika. Friedrichshafen, 19 Aug. (D.N.B.) Het luchtschip Graf Zeppelin is Zaterdag avond voor den zesden tocht van dit jaar naar Zuid-Amcnka vertrokken. Aan boord bevinden zich negon passa giers, 165 k.g. post en 159 k.g. vracht. De geheele bemanning en de passagiers heb ben voor hét vertrek voldaan aan hun stemplicht. Het luchtschip staat onder commando van kapitein Lehman de vlucht heen en weer over den oceaan. Rome, 18 Aug. (Reuter). De vliegers Sabclli en Pond zijn vanmorgon om zeven uur van het vliegveld Montecelio vertrok ken voor het eerste gedeelte van hun vlucht heen en weer over den Atlantischen Oceaan naar Amerika. Alvorens den groo- ten 6prong in Westelijke richting te wagen, zullen zij nog een tusschenlanding in Ierland maken. Zes maanden in arrest en nog niet éénmaal ondervraagd. Parijs, IS Aug. (V.D.). De voorzitter van de parlementaire commissie van onderzoek naar de Stavisky affaire, heeft een brief ontvangen van mevr. Stavisky, waarin zij hem verzoekt haur gelegenheid te geven zich voor de commissie te verantwoorden en de tegen haar zelf aanhangige beschul digingen te weerleggen, hoewel deze be schuldigingen nog steeds niot definitief zijn geformuleerd. Zij verklaart nu reeds zes maanden gearresteerd te zijn. zonder dat haar schuld is bewozen, zonder dat zij weet waarvoor. Zij wordt beschuldigd en zonder dat zij tot nog toe ook maar een maal is ondervraagd, wat toch het recht van eiken gevangene is. Mon neemt aan. dat er een groote kans bestaat, dat de commissie op dozen brief zal ingaan en mevr. Stavisky aan een verhoor zal on derwerpen. Hij mag over zijn ontvoe-- ring niets onthullen! Londen, Aug. (Reuter).'De bevrijde milllonnair Labatt bevindt zich nu gezond en wel te midden zijner familie, maar vol gens de verkregen inlichtingen is de fa milie met repressailles bedreigd, indien La batt Iels onthult over ziin ontvoering. „Gaarne zouden wij de situatie ophelde ren," verklaardo Labatl's advocaat, „maar onze lippen zijn gesloten". Kof no, 18 Aug. (Reuter). Te Schaulen in Litauen kwam het Donderdagavond tot anli-Joodsche onlusten, waarbij acht Joden door messteken en steenworpen werden gewond, zoodat vijf hunner in het zieken huis moe-ten worden opgenomen. Een troep jeugdige Litauera drong 's avonds gewa pend met messen en steenen een Joodsche vergadering binnen cn viel de aanwezigen aan. Tegelijkertijd werden ln het stads park op verschillende planton Joden mis handeld cn vielen pqk enkele schoten, waardoor echter nterfiend schijnt te zijn getroffen. Toen de politie ter plaatse verscheen, waren de dalers reeds gevlucht. Er wordt een streng onderzoek ingesteld. Onder de Joodsche bevolking heerscht groote opwin ding. belangrijke gift voor weten- schappelijk doel. Stockholm, 17 Aug. (V.D.) Dc bekende Stokholmsche hoteldirecteur Hjalmar Torn- blad, heeft een belangrijke schenking ge daan door het verschaffen van de midde len, die noodig zijn voor de inrichting van het nieuwe Instituut voor Embryologie aan de Lund Universiteit Tornblad, die eigenaar is o.a. van het Continental Hotel te Stockholm heeft ver schillende expedities gefinancierd van prof. Ivar Broman van de Lund Universiteit cn bet hem mogelijk gemaakt een der uitge breidste collecties menschclijke en dierlijke embryo'6 te verzamelen uit allo deelen van de wereld. De collectie bevat meer dan S0 duizend microscopische embryologische preparaten en specimen van alle vormen van hooger organisch leven, van den men6cli tot aan het amphibie. Prof. Broman heeft in zijn collectie, zoowel embryo's van Afrikaansclie giraffen als van olifanten cn krokodillen. Als de oppositie met machinegewei ren en dynamiet werkt, kan de Staat zich niet beperken tot preeken Weenen, 18 Aug. (Reuter). De bonds- commissaris van binncnlandscho zaken Adam heeft gisteravond een radiorede ge houden. waarin hij o.a. uiteenzette waar om in Oostenrijk momenteel geen verkie zingen worden gehouden, hoewel de bonds regering was besloten tc gelegener tijd cn na een redelijk tijdsverloop na do gebeurte nissen in Februari en Juli de wereld te bewijzon. dat een zeer groote meerderheid der bevolking de grondgedachten van de grondwet 1934 erkent. Wanneer men de sterkte van de oppositie vergeleek met die van het vnderlandsche front, diende men er rekening mede tc houden, dat de oppositie bestond zoowel uit links als uit rechts ra dicalen; wier stemmen practisch tegen- elkaar wegvielen. Zij, die in Oostenrijk do noodzakelijkheid van verkiezingen propa- gecrcn, beweerden met bijzondere voorlief de, dat het huidige regime voornamelijk op bajonetten steunt Het is natuurlijk juist, dat de staat gedwongen is grooter gebruik van zijn machtsmiddelen te .maken dan in normale tijden. Wanneer de oppositie ech ter met machinegeweren en dynamiet werkt, kan de staat zich niet beperken tot preeken, vermaningen en waarschuwingen tweede standaardmarsch. Slechts 2 uitvallers van de 521 deelnemers. Zaterdag verzamelden zich tegen 3 uur do deelnemers aan don tweeden standaard- marsch, die uit alle deelen des lands kwa men in de Lange Beekstraat, waar vandaan onder begunstiging \an prachtig Mandel- weer precies op tijd werd vertrokken, om de 30 K.M. te gaan wandelen. Voorafgegaan door het tamboers- en pij perkorps „Juliana" en een peleton van dc organiscercnde vcreeniging „Wilhelmina", vertrokken de 21 verccnigingen in groepen cn vele individuccle wandelaars, tot oen totaal van 521 man, via Bisschopsweg in de richting Hamersvcld. Bii Bavoort stond de Ovomaltinc auto, al waar de deelnemers een beker Ovomaltine te drinken kregen. Na nog een half uur rust in het „Heihuis", werd weer naar Amers foort teruggomarchocrd. Bij het station Aangezien er geen radioverbinding met de gondel was verkeerde men in eenige ongerust heid W eenen, IS Aug. (V. D.) De stratosfeer- ballon van Cosijns is over St. Gilgen aan de Wolfgangsce gezweefd en is op een hoogte van 2500 3000 meter boven Bad Aussee gezien. S. O. S. teekens? In een vroeger bericht wordt gemeld, dat te 13.55 door Tsjechische kortcgolf-ama- teurs S. O. S.-teckens waren opgevangen. Deze teekens werden steeds zwakker en hielden tenslotte geheel op. De middagbla den te Praag spraken het vermoeden uit, dat het hier den Belgischen ballon kon be treffen. Boven Trofalach gezien. Weenen, 18 Aug. (V. D.) De Belgische stratosfecrballon is te 18.20 op groote hoogte boven Trofaiach in Stiermarken gezien. De ballon zweefde langzaam in de richting van Graz. De ballon drijft naar Hongarije. We on en, 18 Aug. (V. D.) Volgons be richten uit Graz is de stratosfecrballon te 19.40 de Oostenrijksch-Joego-Slavische grens ten Zuiden van Fél)ring gepasseerd. Op bet oogenblik drijft de ballon, in dalende lijn, over Joego-Slavlsch gebied in de rich ting van Hongarije. Tc 19 uur is de ballon op 3000 M. hoogte over Graz gevlogen. Nog steeds niet gedaald. Brussel, 19 Aug. (Reuter). Heden, Za terdagmorgen 10 uur, wordt nog steeds met spanning gewacht op het bericht, dat inge nieur Max Cosijns en zijn assistent Van der Eist met hun stratosphecr-ballon zijn ge daald. Men kan een zekere ongerustheid niet van zich afzetten* aangezien Cosijns immers voornemens was om Zaterdagavond een uur voor zonsondergang de aardo weer te be reiken. Echter wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat hij in een onbe woond bergachtig gebied is neergekomen, waar het hem eenigen tijd kost iets van zich te laten zien of hooren. Tevens werd uit Weenen gemeld, dat Oostenrljksche vliegeniers zich ongerust maken over het lot van de Belgische ballon- vaarders. ZIJ waren waargenomen, toen zij de stad Graz passeerden en koers zetten in de richting van de Hongaarsche grens. De vliegeniers hadden toen verwacht, dat de slratospheer-ballon in oen vlakte bij Graz zou neerkomen. In wetenschappelijke cn luchtvaartkrin gen over dc geheele wereld blijft men ver trouwen op een goeden afloop van do onder neming, en vooral in België verkeert men ln spannende afwachting, wat in den loop van den Zondag over deze wakkere mannen der wetenschap bekend wordt. Ballon bij Benalve (Joego-Slavië) gedaald. Brussel, 19 Aug. (V. D.) Van morgen vroeg is bericht ontvangen uit Belgrado, dat de Belgische stra tosfecrballon in den loop van den nacht is gedaald in de buurt van het Joego-Slavische dorp Zenalve nabij Morsta Sobota. De beide in zittenden ir. Cosijns en Van der Eist maakten het goed. Met de hulp van de bevolking en gorequireerde krachten zal de bal lon worden opgevouwen, terwijl ook voor de verzending van den gondel zal worden gezorgd. Zoo spoedig mogolijk zullen de beide Belgen zich naar Ljubljana (Laibach) begeven om vandaar naar België terug te keeren. max cosijns. Dc plaats van landing bevindt zich op het z.g. Mur-eiland, in de drie landenhock: Joego-Slavie, Oostenrijk, Hongarije. De lan ding had een vlot verloop. De luchtvaarders zijn slechts een uur langer boven gebleven dan zij van plan waren. 16.000 m. bereikt. Belgrado, 19 Aug, (Reuter). Hot be richt van de landing van de stratosfecr ballon werd pas Zondag tegen den middag in Belgrado bekend, daar men op het Mur- eiland niet over telegraaf of telefoon be schikt en derhalve eerst een boodschapper naar het dichtst bijzijnde postkantoor moest worden gezonden. Het agentschap Avala deelt nog mede, dat do landing geschiedde Zaterdagavond om 2J.30 in een mais-veld. Dc ballonvaar dors hebben den nacht doorgebracht bij don directeur van de gomeontclijke dorps school in Zonavlje. Zij waren zeer ver moeid. Max Cosijns verklaarde een hoogte te hebben bereikt van 16.000 meter. Hij zelde volkomen voldaan te zijn over do tocht, ter wijl de verkregen resultaten liet succes van zijn onderneming hebben bekroond. stond „Juliana" de stoet weer op te wach ten en trok men door de stad, waar voel belangstelling was, naar het eindpunt, waar men ongeveer half negen aankwam en do deelnemers hun herinneringskruisjc direct in ontvangst konden nemen. Om 9 uur vond de officieelc prijsuitrcl- king plaats in het Christ. Mil. Tehuis. Na een kort openingswoord van den leider, den heer H. Ruitenberg, sprak de heer de Vlugt uit Amsterdam, directeur van „De Standaard" de deelnemers toe, cn overhan digde den winner der groepen de wissel- beker. Namens de N. U. W. sprak de heer P. van Hemmen, als consul een kort pro paganda woord en konden de verdere ex tra- en grocpsprijzen uitgereikt worden. Het dagblad „De Standaard" en „Wil helmina" kunnen terugzien op een prach tig geslaagde wandelmarsch. Slechts twee personen moesion dc tocht opgeven, terwijl leden van de E* H. B. O. voor de verzor ging aanwezig waren. Uitslag van de groepen, die den besten indruk maakten' Militaire groepen^ le prijs Burgemeester de Vlugt" wissel- beker plus medaille, detachement Remonte Denot, Millingen. 2e prijs medaille Comm. IVe Div., B. V. L. korps Motordienst, Amersfoort. Rurgergroepen: le prijs „De Standaard" wisselbeker plus medaille. Wandelclub „Ede" te Ede. Eereprijs- Med. Gemeentebestuur, „Z. U T.". Amersfoort. 2o prijs „V. O. P.", Utrecht. prijs „E. D. O.", Utrecht. Prijs verstkomende vcreeniging „Kracht cn Vriendschap", dc Lemmer. arbeiders sportbond. De uitslagen van den voctbaldag van den N. A. S. B. afd. Amersfoort luiden: Zeist 1Bussem 11 AmersfoortZeist (Senioren) 10 Bussum—Utrecht 1—1 Zeist 1—Amersfoort 2—3 Utrecht—Zeist (Senioren) 16 Do wedstrijden werden geleid door do heeren van Dijk (Z.) en van Meeteren (A.) en hadden een sportief verloop. OPENLUCHT-CONCERT. Op Woensdag a.s. Woensdag a.s. geeft de R.K. Muziekver- ceniging „Wilskracht" onder leiding van den heer J. Wak el kamp een concert in de muziektent in het Plantsoen-Zuid. Het pro gramma luidt als volgt: 1. Graff Zeppelinmarsch, C. Fcike. 2. During the Battle, ouverture, - G. Gadenne. 3. La Trcsor, Valse, J. Strauss. 4. Guiseppe Verdi, Fantasie arr. II. Boline. 5. Suite Oriëntale, F. Popy. a. Les Bayadères. b. Aubord du Ganges. c. Les Almées. d. Patrouille. 6. Le Triomphc des Concert (trombone solo), L. Vermaele. 7. Der jungste Jahrgung, Potpourri, C. Marena. 8. Pan Europa, marsch, N. Drcissen, UIT HET POLITIERAPPORT. Motorrijders, denkt om een Spiegel! Zaterdag en gisteren zijn in totaal tien personen geverbaliseerd, wegens het motor rijden zonder spiegel. Een staaltje van brutaliteit. Gisteren liep een man een hotel binnon met zulk een vrijpostigheid, dat men veron derstelde, dat het een der gasten was. Later bleek dat hij de kamers doorzocht had met medeneming van verschillende kleinighe den. De politie stelt pogingen in het werk om dit brutale heerschap te achterhalen. Onoplottend. Zaterdag reed dc berijder van een driewie ler tegen een auto op, die stopte, hetgeen de berijder niet tijdig bemerkte. Een melk- flesch leed het loodje en de autobus werd licht beschadigd. AVONDKLOKKENSPEL Woonsdagavond 8—9 uur wordt door den beiaardier S. A. van Halveen gespeeld: 1. De Schutterij, Spcenhoff. 2. Opoe, Specnhoff. 3. Ouwe Betje, Speonhoff. 4. Aan de durskes van de Meijerij. Wicrts. 5. Ze wisten het wel. Worp. 6. Mooi Lieske, Weissenborg. 7. De Koekoek, Weissenborg. 8. De Pinksterblom. 9. Moet je varen, Verhulst. 10. Kormislied, Hullebroek. 11. Avondzang. OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not. Niet Off. 18 Aug. 20 Aug. 12 uur 7.43ft 7.42ft 57.75 5805 9.74 9.73ft 34.71 34.69 48.20 48.17 33.22 ft 33.22 ft 37.35 37,35 Stockholm38.35 38.35 New York 1.45ft L46ft Milaan 12.70 12.69 Praag --- 6.14ft 6.15 Medegedeeld door de Rotterd, Bankvereen. Londen Berlijn Parijs Brussel Zurich Kopenhagen Oslo DE NEDERLANDSCHE BANK. Belecning op effecten 3 Voorschotten in rekening^courant 3

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 2