MEDEDEELING FORTMANN HEHENKAM UKANTOOR TE AMERSFOORT FOKKER OVER DE F. 36 KONING LEOPOLD OP SCHIPHOL WIJZIGING VAN DE POST- SPAARBANKWET MARKIEZEN ZONSCHERME Nieuwe Uitgavee Onze Postvliegers onderweg X MENU VOOR MAANDAG ADVZRTENTIËN ABONNEMENTEN LAMBRECHTS PIJPERSSTRAAT 10 en >ude Soesterweg 93 HUMORHOEKJE Enkele geruchten rechtgezet. Technische wijzigingen en verbeteringen Amsterdam, 18 Aug. Een verslagge ver van het Persbureau Vaz Dias heeft, tijdens het korte verblijf in de hoofdstad van den heer A. H. G. Fokker, gelegenheid gehad, hem te vragen, hoe het precies gaat met den vier-motorigen F. 36, dien de K.L.M. bij do Nederlandscho Fokkerfabriek heeft besteld en na een aantal proefvluch ten eenigo weken buiten bedrijf is geweest. De heer Fokker had geen bezwaar, op deze vraag van repliek te dienen. lk weet, zeide hij, dat er over dit vliegtuig allerlei geruchten de ronde hebben gedaan en daarom zal ik U precies vertellen, hoe de situatie is. De F. XXXVI, waarmede de volgende week de proefvluchten zullen worden voortgezet, is eenige weken buiten bedrijf geweest teneinde enkele verbeterin gen in de technische installatie uit te voe ren. Van welke aard waren deze verbete ringen? Ik heb niet het minste bezwaar om U daarvan de details mede te deelen, aldus de heer Fokker. Tengevolge van de bul tengewone afmetingen der benzinetanks bleek het gewenscht, wijzigingen aan te brengen aan de z.g. slingerschotten binnen in deze tanks, welke schotten het heen en weerloopen van de benzine moeten tegen houden. Daar de tanks zich in den vicu gel bevinden, moesten deze eruit genomen worden om in de fabriek de vereischte constructiewijzigingen te ondergaan. Ook de uitlaatbuizen met de daarmee samenhangende verwarming wierpen ten gevolge van de geheel nieuwe opstelling boven op den vleugel nieuwe problemen op, die constructieve veranderingen noodza kelijk maakten. Een plaatselijke verster king van de triplex-bekleeding aan vleugeltippen werd toegepast, teneinde een betere werking van de ailerons te verkrij gen. Deze werd uitsluitend op initiatief van de fabriek uitgevoerd. Mededcelingen, zoo als in de buitenlandsche pers verschenen zijn over het aanbrengen van een extra langsligger, bchooren in het rijk der fan tasie! Ook motorinstallatie verbeterd. Ook de motorinstallatic, zoo verklaarde de heer Fokker verder, onderging ver scheidene verbeteringen. Zoo liet o.a. de K.L.M., die de motoren ter ^beschikking stelt, grootere oliekoelers installeeren, voorts bleken eenige veranderingen in het benzinesysteem gewenscht. Tevens werden de stroomlijnomkappingen om en achter de motoren in overleg met den Rijks Studiedienst voor do Luchtvaart verbeterd, hetgeen waarschijnlijk een snel- heidsverraeerdering tengevolge zal hebben. Bovendien werd een groot aantal klei nere verbeteringen van allerlei aard uit gevoerd, terwijl de geheclo machine, vooral de binneninrichting, verder afgewerkt werd. De zeer omvangrijke proefvluchten en uit gebreide metingen worden de volgende week voortgezet. Met dat al zullen deze nog menig vliegtuur noodzakelijk maken, alvorens het toestel door de K.L.M. voor den gercgelden dienst in gebruik genomen kan worden. Wordt er binnen afzienbaren lijd nog een groote vlucht in ons land ondernomen? Het is niet uitgesloten, antwoordde de heer Fokker, dat het toestel ter gelegen heid van de Nederlandscho rondvlucht naar Eindhoven zal vliegen, teneinde aan de groote belangstelling van het Neder- landsche publiek te voldoen. Tenslotte kan ik U mededeelen dat de F XXXVI ter gelegenheid van het I.A.T.A.- congres te 's Gravenhage, waaraan ver tegenwoordigers van vele buitenlandsche Luchtvaartmaatschappijen deelnemen, Woensdag 29 Augustus des namiddags op Schiphol door de deelnemers aan het con gres bezichtigd zal worden. DOODELIJK ONGEVAL. Gennep, 18 Aug. Hedenmorgen had op de meubelfabriek „De Genneper Molen" een doodelijk ongeluk plaats. De 43-jarige arbeider J. van Schaik, die werkzaamheden verrichtte aan de cirkel zaag, werd door een wegvliegend stuk hout zoodanig aan het hoofd getroffen, dat hij nagenoeg onmiddellijk overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kinderen. ZWENDEL MET AUTOHANDEL. Garagehouders vlogen erin. De commissaris van politie der centrale recherche te Amsterdam schrijft ons: Het schijnt den laatsten tijd voor te ko men, dat enkele Amsterdamsche garage houders, tevens handelaren in tweede- handsch auto's, tegen wil en dank eigenaar worden van een oude auto. voor een prijs, dien zij nimmer besteed zouden hebben in dien zij voor eigen rekening gekocht had den. Vier personen, die een en ander be werkstelligen, zouden als volgt te werk gaan: Twee brengen een ouden, vrijwel waarde- loozcn auto ergens in stalling. Twee an deren, die even later verschijnen, wenschen een auto te koopen en hebben bijzondere belangstelling voor den juist tevoren ge- brachtcn wagen. Zij verzoeken den garage houder, onder vermelding van een vrij hoog bod, den eigenaar te vragen, of deze genegen is deze auto te verkoopen. De eigenaar blijkt later daartoe inderdaad ge- negon, zelfs voor een bedrag, dat ongeveer 100 lager is, dan het bod. De garagehou der, die de zaak mag afwikkelen, ziet zich reeds verrijkt met een winst van 100. De koopers blijken grif op de zaak in te gaan en geven onmiddellijk 100 handgeld om de transactie vast te leggen, onder me- dedecling, dat zij het resteerende bedrag, den volgenden dair zullen brengen cn den wagen dan, na betaling, mede zullen ne men. Do verkoopers komen denzelfdcn dag de afwikkeling vragen en de garagehouder laat zich nu verleiden om de 100 hand geld, uit eigen kas, even aan to vullen,, waardoor de transactie volkomen is, daar hij immers toch den volgenden dag de resteerende koopsom ontvangt. De koopers ziet hij echter nimmer terug en hij blijft met een oude auto, die hij veel te duur be taald heeft, zitten. Eventueele slachtoffers wordt verzocht, zich bekend te maken aan de Centrale Re cherche (Hoofdbureau van Politie) te Am sterdam. Amsterdam, 19 Augustus. Het jeugdi ge Belgische koningspaar wordt langza merhand bekende verschijningen op onze Amsterdamsche luchthaven. Twee weken geleden verbleven de koning en de konin gin met den jongsten telg, op weg naar Scandinavië, eenigen tijd in het hotel op Schiphol. Van hun Scandinavische vacan- tieverblijf is de koning heden eerder dan H.M. alleen teruggekeerd. Met het gewone lijntoestol der K.L.M. is de koning vanmorgen uit Malraö ver trokken. De Valk, bestuurd door den piloot Dui- raelaar, die reeds dikwijls koning Albert heeft mogen vliegen, had, ten gevolge van krachtigen tegenwind en eenig oponthoud bij de lusschenlanding te Hamburg, een ruim half uur vertraging en arriveerde in plaats van te kwart voor een tegen half twee. In den loop van den ochtend waren op Schiphol uit Brussel twee militaire vlieg tuigen gearriveerd. Het waren open twee- zitters, Fairey Fox toestellen, waarvan het ecne, dat regelmatig door den koning ge bruikt wordt het koninklijk embleem droeg. Toen de Valk arriveerde werd de Fok ker naar bet gedeelto van het platform ge dirigeerd, waar de beide Belgische toestel len reeds met draaienden motor stonden te wachten. Tegelijk met de andere 13 passagiers stapte de koning uit. Hij was gekleed in blauw colbert cos- tuum zonder overjas en blootshoofds. Hij werd begroet door den havenmeester, den heer Dellaert, en den stationschef der K.L. M., don heer Thomson, terwijl tevens aan wezig waren de Belgische consul-generaal, do heer Van Houten, en de vertegenwoor diger van de Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena en do Air Franco, de heer Didicr. De koning onderhield zich, staande voor de vliegtuigen, eenigen tijd met deze heeren en begroette vervolgens de beide Belgische piloten, die hem en zijn begeleider majoor Van Caubergh, die indertijd koning Albert naar den Congo vergezeld had, huistoe zou den brengen. Vervolgens sjorde de koning het valscherm op zijn rug vast en zette de vliegkap op, waarna hij in zijn door luite nant Nenoir bestuurd toestel klom. Majoor van Caubergh klom in het andere toestel, dat bestuurd werd door adjudant Cody en na nog enkele vriendelijke afscheidswoor den werden de blokken weggetrokken en stoven de vliegtuigen over het veld en ver dwenen in Z.W.-richting. Te Deurne aangekomen. Naar uit Antwerpen gemeld wordt, zijn de beide Belgische militaire vliegtuigen, waarin zich de koning en zijn begeleider bevonden, hedenmiddag om 2 uur 40 op het vliegveld Deurne bij Antwerpen aan gekomen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Post- spaarbankwet. Aan de Memorie van Toelichting, welke dit wetsontwerp vergezelt, wordt ontleend, dat de aanleiding tot het aanhangig maken van dit wetsontwerp is gelegen in het feit, dat volgens do geldende wettelijke bepa lingen de Rijkspostspaarbank verplicht is voor inschrijvingen op Staatsschuldboek jes een rente van 3 pet. per jaar ten volle te vergoeden, terwijl zij zelf van haar bezit aan drie ten honderd rentegevende Natio nale Schuld, welke zij ten behoeve van de houders dier boekjes op grond van art. 18 der Postspaarbankwet moet bezitten, ren te ontvangt na aftrek der coup.onbela6ting. Het is hierbij de bedoeling den rechtbeb bende op een Inschrijving in een Staats schudboekje in dcnzelfden toestand te plaatsen als die van een bezitter van een inschrijving in het 3 pet Grootboek. Door het thans bestaande verschil lijdt de Rijkspostspaarbank een directe schade van plm. 20.000 per jaar. Voorziening is in verband met een en ander wenschelijk. Het eenvoudigste kan deze voorziening verkregen worden door wijziging van art. 15 der Postspaarbank- wet. Van dezo gelegenheid is gebruik gemaakt om ook enkele andere wijzigingen waarvan de wenscheliikheid is gebleken, in het ont werp op te nemen. Waar noodig zal in plaats van minister \an Waterstaat gelezen moeten worden: minister van Binnenlandsche Zaken. Voorts zijn er verschillende wijzigingen van re- dactioneelen aard aangebracht ter ver vanging van minder juiste of twijfelachtige uitdrukkingen in de bestaande voorschrif ten. O.m. wordt nog opgemerkt, dat het van toepassing verklaren van de couponbe lastingwet geen aanbeveling verdient ten aanzien van Staatschuldboekjes, omdat het Spaarbankgeheim dan in het gedrang zou kunnen komen. BEfiEDIGING OFFICIEREN. Gilze, 18 Aug. Hedenmiddag had op het vliegterrein de Molenheide alhier de beéedi- ging plaats van vier beroeps-officieren twee do luitenants van het regiment wielrijders en van de regimenten huzaren. De becediging had plaats voor het front van de gelieele nagenoeg op oorlogssterkte gebrachte lichte brigade en eenige afdee- lingen, in totaal ruim 2500 militairen. Pa rade-commandant was de kolonel der cava lcrio A. Diemont. Aanwezig was ook de commissaris der Koningin in Noord-Brabant mr. dr. A. B. G M. van Rijckevorsel. SMOKKELAUTO IN BESLAG GENOMEN. Na achtervolging hebben kommiezen te Gulpen (L.) een smokkelauto tot staan ge bracht, nadat een spatbord van den wagen door een kogel was doorboord en een der banden van den wagen leegliep. De smok kelaars konden, zonder te worden herkend, ontkomen. De auto met 450 Kg. 6uiker en een partij margarine werd in beslag geno men. LIJKJE DRIJVEND GEVONDEN Rotterdam, 18 Aug. In de Rijnhaven alhier is gisteren drijvende gevonden het lijkje van den achtjarigen H. van Bruggen gewoond hebbende aan de Hillestraat al hier. Het lijkje is overgebracht naar de be graafplaats Crooswijk. eHt jongetje werd sinds j.l. Dinsdag vermist. INBRAAK TE ROTTERDAM Tweeduizend gulden vermist. Rotterdam, 18 Aug. In den afgeloo- pen nacht, is te Rotterdam ingebroken in liet kantoor van de firma van der Sluys aan de Lauwenhavcn. Het kantoorperso neel heeft hedenmorgen den inbraak ont dekt. De brandkast was opengescheurd, 2000 aan papiercngeld is hieruit gestolen. Vermoedelijk hebben de inbrekers zich gis teravond in het groote pand van de firma van der Sluys laten insluiten. Zij hebben een deur geforceerd waarbij de inbrekers in het lokaal waar de brandkast stond bin nen kwamen. Eenige inbrokerswerktuigen hebben zij achter gelaten. POGING TOT DOODSLAG EN POGING TOT ZELFMOORD. Maastric h t, 19 Augustus. Op een bank in het stadspark zaten vanmiddag eenige menschen druk te redenecren. Een hunner zeide in den loop van het gesprek „Ach, ben je gek?" Iemand die toevallig voorbij ging, wendde zich daarop tot het groepje .en vroeg: „Meen je mij!" De aan gesprokene op de bank antwoordde: „Ach kerel, ga door!" De laatste deed dit evenwel niet en gaf den persoon op de bank een vuistslag on der de kin. Er ontstond een worsteling, waarbij de wandelaar, zekere N. H. uit Maastricht, een revolver trok en daaruit een schot loste, dat een zekeren H. J. G. uit Maastricht in den buik trof Vervolgens richtte hij het wapen op zichzelf. Beide personen zijn naar het ziekenhuis Calvariënberg overgebracht. De toestand der gewonden is ernstig. De justitie heeft de zaak in onderzoek. HET NIEUWE CRISIS-ORGANISME. In zeven centrales ondergebracht. Zooals men weet is momenteel een cen tralisatie in wording van de verschillende crisisdiensten. Te verwachten valt, dat men hiermede aan het einde van deze maand gereed zal zijn. Zeven centrales zullen dan geheel het gebied van de crisisdiensten omvatten en zooals men weet, zullen hun besturen zoo veelzijdig mogelijk worden samengesteld met medewerking van alle belanghebben den. De Ned. Akkerbouwcentrale zal zich be last zien met alles wat aangaat granen, aardappelen, vlas, bieten, zetmeel, griend en riet. De Ned. Veehouderijcentrale krijgt de zorg voor de noodige maatregelen betref fende runderen en ander vee. De Nederlandscho Zuivelcentrale krijgt melk, boter, kaas, oliën en vetten onder zich. De Groenten- en Fruitcentrale de groen ten en het fruit. De Nederlandsche Sicrteeltcentrale bloe men, bloembollen, planten en heesters. De Nederiandsche Pluimveecentrale wordt belast met het treffen van de noodige maat regelen met betrekking tot pluimvee en eieren en tenslotte zal de Ned. Vissoherij- centrale de versche zeevisch, haring, oes ters, mosselen en garnalen aan haar zorgen zien toevertrouwd. (Msb.) GROOTE COLLECTIE NIEUWE DESSINS. Vraag! prijsopgave. LANGESTRAAT 63. TEL. De Levende Dieren der Wereld, Verschenen is de 12e aflevering van De Levende Dieren der Wereld, uitgave Etee vier Amsterdam. In deze aflevering, welke evenals de vorige goed van illustraties is voorzien, wordt on6 allereerst verteld van de alligators en krokodillen. Vervolgens worden de schildpadden en zeeschildpad den aan een bespreking onderworpen, waarna de hagedissen in al hun verschei denheid worden beschouwd. Deze aflevering wordt besloten met een hoofdstuk over de 6langen, welk hoofdstuk verrijkt wordt door een gekleurde illustratie. BASILIEK DER HEILIG-LAND-STICHTING De Heilig-Land-Stichting te Nijmegen mag bekend verondersteld worden. Uit binnen- en buitonland komen jaarlijks stroomen van bezoekere van allerlei gods dienstige richtingen deze stiohting be zoeken, katholiek monument eener groot- 6che Christus-belijdenis. In deze Palestijn- sche omgeving met haar veelvuldige monumenten, welke aan het leven en lijden van Christus herinneren gaat nu de groote Basiliek verrijzen, waarvoor door middel van een verloting de steun en bereidwil ligheid van de Nederlandsche volks gemeenschap wordt ingeroepen. Voor dat doel heeft zich een provinciaal Eere-Comité gevormd, bestaande uit de volgende stad- en prnvinciegenooten: Mgr. J. G. van Schaik, Proost van bet Kapittol. Th. J. M. Knuvclder, Deken van Utrecht. F. A. H. van der Loo, Officiaal van het Aartsbisdom. B. A. Batenburg, Plebaan en Kanunnik van het Metrop. Kapittel Dr. J. de Jong, President Groot Seminarie, Rijscnburg. Mgr. A Koopman, President Klein Semi narie, Culemborg. Jhr. Mr. J. W. Bosch van Oud Ame- lisweerd, Oud-lid van de le Kamer, Oud President van de Rechtbank. J. Andriessen, lid van de le Kamer. P. J. S. Serrarens, lid van de le Kamer. A. C. de Bruijn, lid van de le Kamer. Jhr. Bosch van Oud-Amelisweerd, oud President van de St. Rad. Stichting. Baron Mr. A. J. M. J. van Wijnbergen oud-lid van de 2e Kamer. J. C. Suring, lid van de 2e Kamer. C. J. Kuiper, lid van de 2e Kamer. M. van der Wurf, lid van de 2e Kamer Deken C. Hartman, Dekenaat Amersfoort Deken W. P. A. Pieclc, Dekenaat Breu kelen. Deken R. v.d. Eengel, Dekenaat Hilversum Deken J. Th. Reeleveld, Deken Culemborg, Wijk bij Duurstede. Mr. H. W. do Vink, lid van Ged. Staten. G. 11. J. van Spanje, lid van Ged. Staten Jhr. Mr. K. de W'.jkerslooth, lid der Prov. Staten. A. H. Smulders, Wethouder. H. A. Bekker, Wethouder. Prof. Dr. J. Schmutzer, Prof. Universiteit. Prof. Dr. A K. M. Noijons, Prof. Univ, Prof. Mr. W. P. ,J. Pompe, Prof. Univ. Prof. Dr. Gerl-Rooijen, Prof Univ. Prof Dr. I. J. M. van den Berg, Prof. Universiteit. Prof. Weve, Prof. Universiteit, Prof. A. Smijers, Buitengew. Hoogleeraar a/d Rijks-Universiteit Mevrouw F. Steenberghe-Engeringh, Voor zitster Intern Vrouwenbond. J. J. Vinkesteijn, Hoofd-redacleur „Utrecht- sche-crt." Soeslcrberg. H. J. L. Hol, Hoofd-rcdactcur „Het Cen trum". Rector W. v. d. Hengel, Zeist Rector de Jong. Hoofd-Inspectour Onder wijs, Hilversum. Dr. L. H. van Romunde, Voorzitter Kath. club (Academici). Dr. A. Steijn, Rector Lyceum, Voorzitter Geloof cn Wetenschap. Dr. Ausserns. Mr. Th. Strengers. Mevrouw Steur-v. li. Klooster, Voorzitster Vrouwenbond. Mr. J. van Maarsevoon, Voorzitter Ver Kath. Utrecht. F. A. Frank, Directeur K.J.V. I. A. van den Berg, Directeur Mannelijk Jeugdwerk. C. van 't Hullcnaar, Voorzitter Middenst. A. van der Meijs Voorzitter Ned. PJK. Textielarbcidersbcnd „St. Lambertus". L. H. Wigman, Voorzitter St. Raphael, Hilversum. DE MEEST GELEZEN BOEKEN IN ZWEDEN. Tijdens een rede te Upsala deed Emil Nord, een bekend figuur in den Zweed- 6Chen boekhandel, mededeeling vrfn het re sultaat van een ingestelde enquête naar de mee6t gelezen boeken in Zweden. De Bijbel bleek verreweg hot meest gelezen te zijn. Daarnaast ontmoette men in de Zweedsche huizen, afgezien van medischo werken, kook- ooeken enz. het meest Selma Lagerlöff's Snip 16-8 16—8 17-8 18-8 19-8 Amsterdam Boedapest Belgrado Athene Mersainatruh Caïro Gaza Rutbawells Bagdad Boeshir Djask Karaclil Jodpoer Allahabad Calcutta OO Akyab Rangoon Bangkok 16—8 Singapore 15-8 Medan Batavia 15—8 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 23 Augustus. VOOR DE KOFFIETAFEL. Roerei met macaroni en tomatensaus. Bereiding: Klop 4 a 5 eieren met wat zout gedurende een minuut of 10. Laat wat boter in een emaille pan goed warm, doch niet bruin worden, doe do eieren bij de boter en laat de massa onder voortdurend roeren met een houten lepel stollen. Schrap de eieren telkens goed van den bo dem af. De massa moet vochtig zijn, en men dient er dus rekening mede te hou den, dat zo altijd nog iets droger wordt op een verwarmde schaal. Schik om de roereieren de gekookte ma caroni en overgiet het geheel met een ge kruide tomatensaus. VOOR DE MIDDAGTAFEL. Runderbiefstuk. Bloemkool. Aardappelen. Bcssensappudding met gnesmeel. Bereiding .6 pers.): 7*£ d.L. bessensap, 2yz d.L. water, 90 gr. griesmeel, 175 gr. sui ker, een stukje pijpkaneel of een citroen schilletje. Breng de bessensap met het water cn het smaakje aan den kook. Vermeng het langzaam roerende met het griesmeel en de suiker en laat het roerende gaar koken (c.a. 10 minuten). Neem dc pijpkaneel er uit cn giet de massa in een omgespoelden stcenen puddingvorm en laat haar koud en stijf worden. Dien den pudding op met vanillesaus. ,Gösta Berling", de kleine Katecblsmus van Luther cn Jack London'6 „Kazan de Wolfshond". Hoewel „Gösta Berling" in Zweden het populairst wa6, vond men in de meeste huizen in nog grooter aantal de werken an August Strindberg. Van de buitenland sche schrijvers had Jack London een groo te voorsprong op alle anderen, dan volgden Victor Hugo, Dumas, Dickens, H. C. An dersen, Zola, Kipling en Hall Caine. worden ook aangenomen door ons „Eduard, ben Je nu weer over het tentetouw gevallen?" „Nee liefste. Dezen keer heb ik erg gelet op de touwen en de haringen en op de molshoopen en de half bedolven steenen bij het hek en op de boomstronken.- Ik ben nu, over een koe gevallen." (Humorlst).j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6