.TWEEDE KAMER ONTEVREDEN fa. M.R.N. Oosterveen 80 cent Verbindende kracht van ondernemers- overeenkomsten Onze Postvliegers onderweg „DE BELOFTE IS NIET VERVULD" EEN KANO IS EEN ROEIBOOT DE NIEUWE SPELLING RIJKSBEGROOTING SLUIT BERLAGE IN ZWITSERLAND HERDACHT „DUTCH EN NETHER LANDS" Langestraat 42 - Tel. 77 Zeer voordeelige aanbieding DOOZEN BONBONS DE BENOODIGDE VISCH even bestellen bij GLASTRA'S VISCHHANDEL Wegens vergevorderd seizoen TUINSTOELEN LIGSTOELEN - KLAPSTOELEN met 10 korting A. H. VAN NIEUWKERK N.tf. - TELEFOON 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE Is dat üw INVAL IN EEN SPEELHOL Verhooging van de uitkeeringen aan oud^gepensioneerde militairen Verschenen is het voorloopig verslag dei- Tweede Kamer inzake het wetsontwerp wijziging van het achtste hoofdstuk der Rijksbegrooting (defensie) voor 1934 (ver hooging der uitkeeringen aan oud-gepen sioneerde militairen van zee- cn land macht). Er wordt aan ontleend, dat verscheidene leden met groote teleurstelling kennis had den genomen van de regeling, waarvan in de toelichting op deze begrootingswijziging sprake is. Tal van jaren hebben elkaar opvolgende ministers toegezegd, dat te zij ner tijd een redelijke regeling zou worden getroffen. Drie jaren geleden liep een debat tusschen Kamer en regeering uit op de ge meenschappelijke opvatting, dat een gelijk stelling van de pensioenen der oud-gepen sioneerde militairen met die van denzelf den tijd gepensioneerde burgerlijke ambte naren gewenscht is. De belofte, die dat debat inhield, is niet vervuld. Van een her ziening van pensioenen is geen sprake. Slechts wordt voor een jaar 40000 ter beschikking gesteld van de stichting, be doeld in de wet van 26 Juni 1926. Zoo wordt slechts een deel der belanghebbenden ge holpen en blijft de zaak voor de toekomst ongeregeld. Met klem drongen de hier aan het woord zijnde leden er op aan, dat als nog aan de gedane toezeggingen uitvoe ring zal worden gegeven. Dat de kosten een onoverkomelijk bezwaar daartegen zou den vormen, meenden zij, niet te moeten aannemen. Tc minder, omdat het aantal gerechtigden jaarlijks afneemt. Vele andere leden, die waardeerden, dat de regecring nu metterdaad toont, iets voor do oud-gepensioneerde militairen te wil len doen, meenden echter evenzeer, dat de ontworpen regeling geen bevrediging kan schenken. Al is h.i. van positieve toezeg zingen in een bepaalde richting geen sprake, toch meenden ook zij. dat het Ka merdebat een gunstiger regeling had mo gen doen verwachten. Geenzins zagen zij de ongunst der tijden voorbij, maar ook h.i. behoort een blijvende regeling te wor den tot stand gebracht, waarbij aan alle oud-gepensioneerdo militairen een zekere toeslag op hun pensioen wordt toegekend. Kan om financieele redenen de meest ge- wenschte toestand op dit oogenblik dan al dan niet worden bereikt, in elk geval is het noodzakelijk, dat de verschillen tus schen de pensioenen van bedoelde catego rie miliairen cn van de in denzelfden tijd gepensioneerde burgerlijke ambtenaren cenerzijds cn de later gepensioneerde mi litairen anderzijds tot het bereikbare mini mum worden teruggebracht. Er kan niet worden berust in het voortbestaan van een regeling, welke b.v. tot gevolg heeft, dat een gepensioneerd adjudant-onderofficier een lager pensioen geniet dan een later ge pensioneerde matroos. Bij uitvoering van het voornemen der regeering zouden zich nog meer gevallen gaan voordoen, waarin een gepensioneerde van lageren rang een hoogcr bedrag aan pensioen geniet dan een gepensioneerde van hoogeren rang. Gevraagd werd, of op dezen grond do opvattingen omtrent de ver houdingen in het leger zich niet tegen het regeeringsvoorstel verzetten en of niet met den rang der betrokkenen rekening dient te worden gehouden. Sommige leden vroegen, of althans voor de ouderen onder de oud-gepensioneerde militairen nog niet eenige verbetering zou kunnen worden aangebracht in dier voege, dat verschillende beperkende bepalingen, voor den bijslag geldende, zooals het in rekening brengen van de gezinsinkomsten en van genoten ouderdomsrente, niet lan ger worden toegepast, zoodra de gepensio neerde den leeftijd van 63 jaar bereikt heeft. Van verschillende zijden vroeg men, wat de regecring zich voorstelt, na het hegroo- tingsjaar 1934 voor bedoelde gepensioneer den te doen. Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op, dat de 40.000, voor de uitvoering van het rcgeeringsplan noodig. gevonden zijn in een overschot op de begrooting als gevolg der vermindering, toegepast op de uitkeeringen aan de mobilisaticslachiof- fers. Zoo wordt aan do oud-gepensioneer den een tegemoetkoming verleend ten kos te van do mobilisatieslachtoffers, van wie velen in niet minder moeilijke omstandig heden dan de eerstgenoemden verkeeren Deze gang van zaken maakte op de leden, hier aan het woord, een pijnlijken indruk. Van andere zijde werd opgemerkt, dat het tegenover elkaar stellen van deze bei de zaken slechts een toepassing is van den reeds sinds gcruimen tijd gcvolgden regel, dat in den loop van een begrootingsjaar geen nieuwe uitgaven op de begrooting worden gebracht, tenzij een compensatie kan worden gevonden in den vorm van verlaging van een anderen begrootings- post. Van ecnig verband tusschfen den maatregel, die tot verhooging en dien, wel ke tot verlaging van de begrooting aan leiding gaf, is geen sprake. Sommige leden spraken twijfel uit aan de mogelijkheid van handhaving van de genoemde vermindering van de uitkeerin gen aan mobilisatieslachtoffers. H.i. zal. gezien de zeer ernstige moeilijkheden, waar In die oud-militairen zich in het algemeen bevinden, een verhooging van de desbe treffende uitgaven niet kunnen uitblijven. Eenige leden wezen erop, dat ej* naast tfe categorie gepensioneerden, welke onder de voorgestelde regeling valt, ook nog an dere categorieën zijn, die wel op eenige verhooging van pensioen aanspraak heb ben. Zij uitten het vertrouwen, dat de re gecring spoedig ook ten gunste van die categorieën eenigerlei maatregel zal tref fen. Tenslotte werd gevraaagd, iets te doen voor de gcpasportcerde miliairen van leger en vloot, die een deel van hun diensttijd in Indiè doorbrachten cn die minder dan 10 effectieve dienstjaren hebben, welko echter nominaal voor 10 jaar of meer gelden, wijl in Indic doorgebrachte diensttijd dubbel wordt geteld. Volgens andere leden is deze materie aan den inhoud van dit wetsont werp volkomen vreemd. donker moet helder wit licht gereed worden gehouden Indertijd heeft de kantonrechter te Delft twee kanovaarders vrijgesproken van het hun ten laste gelegde: dat zij in voor de scheepvaart openstaand vaarwater, varend bij donker, niet hadden gezorgd, dat in hun vaartuigen een helder wit licht werd ge reed gehouden om tijdig genoeg, om een aanvaring te voorkomen, to worden ge toond De kantonrechter achtte het feit niet 6trafbaar op grond, dat een kano geen roei boot is cn het feit dus niet valt onder art. 14 Binnenaanvaringsreglement. In hoogef beroep weerlegde de rechtbank deze opvatting uitvoerig door te overwegen dat, al mocht er in strikt technischen zin een onderscheid beslaan tusschen een kano en een roeiboot, een kano in den zin van art. 14 van het binnenaanvaringsreglement als een roeiboot dient te worden beschouwd, daar het duidelijk is, dat de wetgever in het binnenaanvaringsreglement de bedoe ling heeft gehad, dat in het belang van de veilige vaart alle schepen en vaartuigen in het donker zouden zijn verlicht; en hij daartoe in art. 11 een voorschrift heeft ge geven voor alle vaartuigen (geen roeiboot zijnde), voor welke hij in principe voor schrijft „een helder wit rondschijnend licht voeren aan den top van den grooten mast" cn in art li een regeling heeft gegeven voor rocibootcn. Uit deze tegenstelling reeds blijkt, dat de wetgever onder roeibooten in het binnenaanvaringsreglement heeft verstaan alle kleinere bootjes zonder, of met kleinen, gemakkelijk uitneembaren mast. die gewoonlijk door menschenkracht worden voortbewogen. Indien de kano's niet onder roeibooten gerekend moesten worden, zouden zij val len onder art. 11, sub 3. en beschouwd zou den moeten worden als een vaartuig zonder mast, hetwelk het licht ter hoogte van ten minste drie meter boven den romp moet voeren, hetgeen voor dit soort vaartuigen wel uiterst bezwaarlijk zou zijn. De verdachten werden ieder tot 1 boete veroordeeld. Zij teekenden cassatie aan bij den Hoogen Raad, die zich met de uitleg ging door de rechtbank van het woord „roeiboot" vcreenigde en het beroep ver wierp. (Hbld.) 's-G rxvenhage, 22 Augustus. Naar wij vernemen, is bij het depar tement van Onderwijs het advies in gekomen van den raad van state in zake het ontworpen Koninklijk be sluit betreffende de spelling. Het de partement zal de desbetreffende stukken deze week opzenden aan H.M. de Koningin om het ontwerp- Koninklijk besluit aan haar beslis sing te onderwerpen. Naar liet Handelsblad verneemt is voors hands een sluitende ontwerpbegrooting voor 1935 verkregen, onder meer dank zij op nieuw ingrijpende bezuinigingsmaatregelen waaronder zich verschillende z.g. perspec tiefbezuinigingen bevinden. ZAANDAM BLIJFT ZICH VERZETTEN Zaandam, 21 Aug. In de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering kwam in behandeling bet Koninklijk Besluit, waarbij do gemeenteraad wordt aange maand binnen een termijn van drie maan den bet Ambtenarenreglement aan te vul len, overeenkomstig de aanwijzingen daartoe gegeven in dc aanschrijvingen van God. Staten van Noord-Holland. Burgemeester Ter Laan stelde namens de meerderheid van het college van B. en W. voor aan de regeering te berichten, dat de gemeenteraad bij zijn besluit blijft. Het lid Dorjée (c.h.) vroeg stemming, waarop do stemmen over het voorstel staakten. Links stemde legen rechts. In de eerstvolgende vergadering zal dus opnieuw gestemd moeten worden. TELEGRAAF. De belangen van verbruikers en arbeiders Het bestuur van het Ned. Verbond van Vakverecnigingen zegt in een adres aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het wetsontwerp op de verbindende kracht van ondernemers-overeenkomsten zijn instem ming te betuigen met het beginsel, dat aan het wetsontwerp ten grondslag ligt, doch tegen de wijze, waarop dit beginsel in het ontwerp is uitgewerkt, eenige bezwaren te hebben. In de ecr6tc plaats meent adr. dat de be langen van do verbruikers in dit wetsont werp niet voldoendo gewaarborgd zijn. Het verbindend verklaren van ondernemers- overeenkomsten lean beteekenen dat afspra ken t.a.v. pi ijzen algemeen geldend worden verklaard, welke zware lasten op de ver bruikers leggen. Wèl schrijft het wetsont werp voor, dat de minister van economische zaken geen besluiten van dezen aard zal mogen nemen, dan nadat de economische raad is gehoord, doch de samenstelling van den economischcn raad is niet van dien aard, dat het verbruikersbelang daarbij als zoodanig is vertegenwoordigd cn be schermd. In de tweede plaats is in het wetsontwerp naar de meening van adressant geen reke ning gehouden met de belangen der arbei ders. Het zal noodig zijn, dat het op eeni gerlei wijze mogelijk wordt gemaakt, dat de arbeiders gekend worden in beslissingen ten aanzien van ondernemers-overeenkom sten, welke voor hen als producenten in dc bedrijven, waarop deze overeenkomsten be trekking hebben, van invloed zijn. liet zou voor de hand liggen, dat b.v. de bcdrijfsra- den, waar deze bestaan, worden gehoord, alvorens een algemeenc maatregel krach tens dit wetsontwerp wordt uitgevaardigd In de bedrijven, waar nog geen bedrijfsraad bestaat, zouden aan do tc benoemen com missie uit den economischcn raad verte genwoordigers van de arbeiders moeten worden toegevoegd. Verder merkt adr. op dat dc wijze, waar op in het ontwerp een sanctie gesteld is op het niet-naleven van verbindend of on verbindend verklaarde bedingen of beslui ten, niet voldoende is om dc juiste nale ving van do ministerioclc voorschriften te waarborgen. Ten slotte wijst adr. er op, dat de con sequentie van het aannemen van (Ut wets ontwerp zal moeten zijn, dat ook wordt overgegaan tot het scheppen van dc moge lijkheid, dat collectieve arbeidsovereenkom sten verbindend worden verklaard. Een artikel van S. Giedion Ook de Ncue Zürchér Zeitung komt (in haar nummer van 21 Augustus) met een herdenking van Berlage. Natuurlijk herin nert het blad er aan dat de Ilollandsche architect in Zürich onder Stadlor studeer de en later van de Technische Hoogeschool in dezelfde stad bet eeredoctoraat ontving. S. Giedion, die het artikel schrijft, merkt op, dat als men in de laatste jaren tegen over het teere mannetje met de witte puntbaard stond, men eerder aan een be weeglijken Zuid-Franschman moest den ken dan aan een Amsterdammer; daarbij kwam nog dat hij in zijn uiterlijk de mode van zijn jeugdjaren trouw bleef en steeds een zwarte breede „lavallierc" droeg zooals de schilders en fotografen uit zijn eersten tijd gaarne als een soort herkenningstec- ken vertoonden. Alleen wanneer hij iemand met wien hij sprak met de oogen vast hield, onderzoekend uitvorschte met wat voor één hij to doen had, en met twee zin nen hcele perioden afdeed, aanvallen en opwekkingen scherp naar voren bracht, dan begreep men, dat hij de man was, die den strijd om den bouw van do Amsterdamsche Beurs tot de overwinning had gebracht. De schrijver zet uiteen, dat het in dezen tijd veel minder moed en innerlijke zeker heid vergen zou, indien een bank of een verzekeringsmaatschappij bijv. een Corbu- sier een opdracht zou verstrekken dan het Amsterdamsche Beursbestuur aan den dag legde, toen het den nog niet veertigjari gen Berlage deze opdracht gaf. Eerst, als men den in dezen tijd nog overschatten en in het formeele vastzittenden gevel van Wertheim in Berlijn, die van een tijdge noot van Berlage, Alfred Messel afkomstig is, met de Amsterdamsche Beurs vergelijkt, kan men de daacl van Berlage ten volle naar waarde schatten. De schrijver schetst den invloed van de Beurs aldus dat plotseling een zwerm uit- eenloopende talenten opstond, die Holland aan dc spits brachten van de gcheele ar chitectuurbeweging. Vanzelfsprekend trad evenals thans Lloyd Wright Berlage in de oppositie tegenover een deel van de na hem komende ontwikkeling. Dat vermin derde echter noch de vereering die men hem toedroeg, noch belette liet hem met de jongeren contact te houden. Toen wij hem aldus besluit Giedion in 1928 naar Sarraz uitnoodigden, schuwde bij dc reis niet. Ilij was liet, dio in dc slotkapel als eenige een voordracht liielcl over „Ar chitectuur en Staat". Niemand, die door den ernst zijner overtuiging werd gegre pen, zal dit uur vergeten. Snip Oehoe IJsvoRel 16-8 Amsterdam Boedapest Belgrado 22—8 22—8 16—8 Athene Mersamatruh Cairo 21—8 17—8 Gaza Rutbawells Bagdad 23—i 18-8 Boeshir Diask 19—1 19-8 Karachi Jodpoer 13—8 23—8 Allahabad Calcutta Akyab 171 21—8 Rangoon Bangkok 16-8 22—8 Singapore Medan 15-8 22—3 Batavia 15-1 22—8 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 30 Augustus. Men schrijft ons: V e n 1 o, 22 Aug. Toen de 26jarige juf frouw II. Albers uit Delft per fiets met nog enkele kennissen te Gennep van den Ot- tersumschen berg in de richting van de Nierbrug reed, werd zij door een vracht auto aangereden en deerlijk verwond. De ongelukkige werd naar het ziekenhuis te Gennep overgebracht. Haar toestand is zeer ernstig WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL. Schelpjes gevuld met ei en sardientjes. Bereiding: drie hardgekookte eieren, vier sardines, 1 gekookte aardappel, 1 geraspt uit ic y.theelepel mosterd. Verwijder de graten uit de sardines, hak ze daarna met het geraspte uitje goed fijn, en voeg er den mosicrd bij. Rasp er een gekookte aardappel door om den oliesmaak weg te nemen. Ilak de eieren fijn en roer alle in gredient© goed dooreen. Vul kleine schel pen met de massa. VOOR DE MIDDAGTAFEL. Gebakken zalm. Sla. Aardappelen. Vanillevla met bitterkoekjes. BANKINSTELLING FAILLIET VERKLAARD. Amsterdam, 22 Aug. De rechtbank verklaarde heden in staat van faillissement de N.V. Nederlandsche Commercieele Di6- contobank alhier, gevestigd Heerengracht 250. BEEKENST. LAAN 10 OPGERICHT 1909 POSTVLUCHTEN. Do „Snip" (uitreis) is heden uit Bangkok vertrokken cn te Singapore aangekomen. De „Ijsvogel" (thuisreis) is te Singapore aangekomen. Dc „Oehoe" thuisreis vertrok heden ochtend uit Boedapest. Het toestel wordt hedenavond om 6 uur op Schiphol ver wacht. Natuur: Ail^en a's u op den aschstaal gait kampeeren, moogt u al lerlei rommel" achterlaten in 't bosch.ruimt daar den iommr.1 aven op s v p Üe Natuur.'is geen Vuilnisvat „Steward, ik ben liet nummer van mijn hut vergeten, kunt u me ook helpen?" „Dat is een lastig geval, mevrouw. Hebt u niet het minste idee waar hij zoowat moet zijn?" „O, wacht even; ik herinner me nu, dat het raampje op den vuurtoren uitkeek." (Passing Show). De actie der vereeniging „Nederland in den Vreemde" tot vervanging van het bij- voegelijk naamwoord ..Dutch" door een on dubbelzinnig woord als „Hollands" of „Netherlands", heeft ecnig verzot ontmoet bij bon, die pleiten voor de oude rechten, waarop „Dutch" kan bogen in de Engel- 6che taal. Het is afgeleid van een oud Noordsch (Nordiek) woord THIOD (Grieksch: demos), dat beteckende- volk (Latijn: vulgus). TIÏIOD is de vader zoowel van „Deutsch" „Diets" en „Dutch". Het is de benaming, die in verschillende landen is gegeven aan verschillende talen, die er vertegenwoor digden de taal van het volk als tegenge steld aan het Latijn, de taal van Kerk cn Staatsbestuur. De handhaving van deze benaming in het Engelseh, zoo gehecht aan oude tra dities, is niets anders dan een uiting van de diepe overeenkomst in aard tusschen de Nederlandsche en Engelsche taal. Het is er mede als met de maten en gewichten. Wij vinden ons oude pond en ons. onze pint en onze el terug in „pound", „ounce", „pint" cn „ell". Maar dit belet ons niet te wen- schcn dat Engeland eens. evenals wij, het metrieke stelsel zal aanvaarden. Het heeft om dit niet te doen, misschien redenen, die wij niet zijn geroepen te ontzenuwen, maar de vervanging van ..Dutch" raakt ons. en ons allen. Terwijl „Diets" op zeer beperkte schaal is gehandhaafd in een gewild ar- ehaicke bcteckanis. hebben wij het verder sinds lang latjn varen voor alle doelein den van dagclijksch gebruik. Het lijkt ver gefelijk. indien wij Engeland verzoeken het zelfde te doen cn de benamingen te aan vaarden, waarvan de overeenkomstige vor men thans in nagenoeg alle talen in zwang zijn. DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN. UTRECHTSCHESTRAAT 40. TeL 92. Zes personen door de üolitie aangehouden 's-Gra venh age, 22 Augustus. Heden** namiddag heeft de politie aan de Bierkade 5a een inval gedaan, daar het vermoeden bestond, dat men zich daar schuldig maak te aan overtreding van artikel 254biö van het wetboek van strafrecht. De politie trof in dit perceel zes personen aan en ingre diënten van een soort starperlospel en van baccarat. Op het oogenblik, dat zij den in val deed, was het gezolechap echter niet aan het spelen. Eén dezer zes personen is een zekere H., die verdacht wordt, gelegen heid tot beoefening van verboden spel te hebben gegeven. Het vermoeden bestaat, dat hij sinds eonigc dagen in dit perceel, een bovenhuis, een speolgelegenhoid had inge richt. Sedert korten tijd had hij het gehuurd De zes personen werden in een arrestanten wagen naar het hoofdbureau van politie ge bracht, wat in een tamelijk drukke buurt als die der Bierkade uit den aard der zaak vele nieuwsgierigen te zamen bracht. On der de zes personen bevonden zich vier Bel gen. Deze zijn voorloopig aangehouden, omdat Tnen wil nagaan, of deze vreemdelin gen zich aan een strafbaar feit hebben schuldig gemaakt, of hun papieren in orde zijn, of zij over voldoende middelen van be staan beschikken, enz. De beide anderen van het zestal, die Hollander zijn en van wie II. er één is, konden, na op het hoofd bureau te zijn verhoord, heengaan. De rou lette-ingrediënten zijn in beslag genomen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6