DE SNELTAX DEPOSITO'S FEUILLETON DE FREGATVOGEL Vrijdag 24 Augustus 1934 33 e Jaargang No. 47 MET DE LICHTE BRIGADE TE VELD NACHTAANYAL OP DE MARKLINIE NV AMERSFOORT TELEFOON 304 en 697 - POSTREKENING 288S0 MDDEN51ANDS- BANK^00! ■5H AMERSFOORT EN OMSTREKEN hëtJJNBËGRI? V^" Xr D E LFTSC HE SLAOLIE DELFRITE SO ct. per kg D E L F I A so „v, MAYONNAISE IN POTJES Tel. 1354 Tel. 743 ENORME VUURZEE TE DONGEN ALMELO BUIGT HET HOOFD EEN VERTROUWENSARTIKEL VAN OMMEN'S SLAGERIJ TEL. 89 De overgang over het riviertje werd door de roode troepen geforceerd De volgende beschouwingen over de rna- noevres ontleenen wij aan „Het Huisgezin": De oefeningen op Dinsdag cn Woensdag vormden één geheel èn werden zonder on derbreking voortgezet. Als de troepen in den avond en voornacht al een rustpoos hebben gehouden, dan wa6 't toch op voet van oor log, onder bcveilingsmaatregelen. De oefeningen van deze twee dagen, die van de Lichte Brigade een groote inspan ning hebben gevraagd, bedoelden de situa tie te benaderen, die bij het intreden van den oorlogstoestand ontstaat. De mobilisatie van het Westelijk blauwe leger voltrekt zich onder beveiliging van een regiment huzaren op den uitersten lin kervleugel. De blauwe troepen zouden stel ling kiezen in den sterk-beboschten weste lijken oever van de Mark; het 6e Regiment Infanterie bezette den boschrand vanaf de Tuchtschool onder Ginneken tot even voor bij de Scheele brug. Zou het vooruitgescho ven regiment huzaren voor in opmarsch zijnde roode troepen moeten wijken, dan zou het den zuidelijken sector van den bosch rand bezetten, links aanleunende aan het 6e Regiment Infanterie, rechts tot en met de brug van Kessel, vlak tegen de Belgische grens. Voorloopig hadden de Huzaren opdracht, de opmarschwegen van de roode troepen in het knooppunt Chaam te bezetten en dien opmarsch te verkennen. Daartoe had de commandant posten met verkennende op dracht gozonden naar Alphen, Alphen, Ois- terwijk en Gilze. Het tot den opmarsch gereed liggende roode detachement, met het regiment Wiel rijders als kern, had twee vooruitgescho ven sterke verkenningsafdeelingen westelijk van Tilburg en Goirle. Deze overschreden, toen Dinsdagmorgen te 10 uur de oorlogs toestand intrad, al spoedig de „vijandelijke" grens (samenvallend gedacht met de West grens der gemeenten Tilburg en Goirle). De Zuidelijkste afdeeling naderend over den kunstweg van Riel naar Alphen deed de betrekkelijk zwakke peletons Huzaren te Alphen, Oisterwijk en Alphen teruggaan op Chaam, zoodat deze punten reeds te elf uur in handen der roode troepen waren. De sterkere blauwe post te Gilze wiet zich tot twaalf uur er te handhaven, ofschoon van af half twaalf de positie er kritiek was, daar de noordelijkste roode verkenningsaf- deeling," over de Gilze en Rielsche laan de rand van de bebouwde kom was binnenge drongen. Maar ten 6lolte moesten de huza ren voor de overmacht wijken: haastig, doch in goede orde trokken ze af lang6 den harden weg naar Chaam. Het dekkend peleton wielrijders kreeg van 'den ritmeester „nog een halve minuut" om zich uit de voeten te maken, wat ze dan ook zonder te dralen deden. En weldra kwam toen de spits der roode troepen, voor zichtig langs de huizen naar het kruispunt bij de buurtschap Brokken, om alle hoeken glurende of de blauwen niet in hinderlaag verburgen lagen. Maar dit was niet het ge val en spoedig trok nu de voorhoede der roode verkenningsafdeeling den vijand ach terna in de richting Chaam. Intu6schen bleek, dat de noordelijkste op- marschcolonno van het Regiment Wielrij ders, die over den kunstweg van Oisterwijk over Tilburg en Riel komende, bij Alphen- Oisterwijk noordwaarts was afgebogen, tot vlak bij Gilze genaderd was, zoodal de 6pits van de twee bataljons sterke hoofdmacht met het gros do verkenningstroepen in Gil ze samentref. De commandant van het re giment wielrijders deed nu de verkennings afdeeling van Gilze. westwaarts in de rich ting Rakens gaan. ten einde daar de posities te verkennen, die de blauwe troepen bezig waren in te nemen langs de Mark Het 3e bataljon zou zich inmiddels ontwikkelen aan beide zijden van den buitenweg Gilze— Chaam om een aanval te doen op dit door de Huzaren sterk bezette dorp. Het le batal jon zou volgen en de fietsers van het aan vallende bataljon vooruitbrengen, zoodat dit na Chaam te hebben veroverd snel verder zou kunnen trekken. Doch het kwam zoover niet, want de zui delijkste verkenningsafdeeling van Rood, die voor de tweede manschcolonne van net Regiment Wielrijders het terrein moe6t ef fenen, was van Alphen uit krachtig naar het Westen doorgedrongen. Enkele secties die aan den ingang van het dorp op de blauwe posities stieten en deze niet konden doen wijken, maakten een zijdelingschen omweg en drongen bij verrassing langs de tuinen Chaam binnen. Ondertusschen had de commandant van het regiment huzaren in overeenstemming met zijn opdracht maatregelen getroffen om voor de sterke aanrukkend»1 roode macht zijn troepen te doen teruggaan op de Mark. De batterij veldgeschut die onder Ginderdoor posities had ingenomen trok met een tweetal esca- drons af in de richting Strijbeek; twee an dere escadrons zochten meer noordelijk den weg naar de Scheele brug. Deze snelle af tocht kon echter niet voorkomen, dat som mige peletons door de rooden werden over vallen, terwijl ook eenige ordonnances, van de plaats gegrepen veranderingen nog on kundig, in de val liepen. Dit onverwachte verloop der gebeurtenis sen was deels ook 't gevolg van een ingrij pen der leiding, die de voortgang der ma- noevres wenschte te bespoedigen in verband met den opzet er van. Zoo kwam het, dat de noordelijkste af trekkende colonne van het Regiment Hu zaren het kruispunt te Notsel, toegang ge vende tot de Scheele brug over de Mark, te half vier reeds in handen der roode troepen vond. Het was de noordelijkste verkennings DIRECTIE: A. H. MARTENS afdeeling, d:e in een geforccerden marsch de afstand GilzeNotsel zoo snel mogelijk had afgelegd en reeds contact had gekro pen- met de infantcrietroepen van het zesde Regiment, dat een bruggenhoofd aan de Oostzijde van de Mark met mitrailleurs had bezet en in sterke positie de opmarsch der rooden voorloopig een halt had toegeroepen. De colonne huzaren, die een landweg was ingeslagen, zuidelijk van den kunstweg Not sel—Scheele brug, .wist dit bruggenhoofd te bereiken en kon zich achter dc Mark te ruglrekken. Hierop I/ad een betrekkelijke rustpoozc in. daar de snelle opmarsch der roode troe pen, verzamelen noodzakelijk maakte en bovendien de verschillende onderdoelen in posities moesten worden geplaatst, van waaruit zij de oefeningen zouden kunnen vervolgen. Het 2e bataljon wielrijders, dat van Moer gestel over IIilvarenbeek en Alphen was op gemarcheerd had ondertusschen Chaam be reikt, zoodat in dit dorp en zijn omgeving bet heele regiment wielrijders verzameld was, terwijl de zuidelijkste verkenningsaf deeling naar de Strijbecksche heide vooruit was gegaan. De avond en voornacht bracht de troepen een betrekkelijke rust. Betrekkelijk want voor den aanval op de Marklinie, die de commandant der roode troepen tegen het aanbreken van den dag had voorgenomen, moesten tijdig maatregelen worden geno men. Deze aanval, welke ten doel had de over gang over de Mark te forceeren en de daar opgesteld blauwe troepen terug te werpen, werd op et-n betrekkelijk smallen sector van het front ondernomen, met groote macht en moest oen verrassend karakter dragen. Zoowel het eerste als het tweede bataljon wielrijders werden ingezet over een afstand van een tweetal K M. waarbij de 9 secties der drie compagnieën, welke ieder bataljon omvat, op een breedte van 100 M was op gesteld. De aanvalslijn strekte zich uit van even ten Zuiden der Scheele Brug in het Zuiden tot de Blauwe Kamer in het noor den. De mi trail.eurs der noordelijkste verken ningsafdeeling waren aan de mitrailleur- secties van de beide bata'jons toegevoegd en in de voorste linie ingezet om een sterke vuurbasis te vormen, die bet voorterrein zou schoonvegen. Het 3e bataljon bleef in reserve bij Cau- welaar. evenals de 6ectie pantserwagens D? rtillerie, die den aanval met haar vuur moest ondersteunen, 6tonrl 500 M. noorde lijk van Rakens opgesteld. Dc waarnemers waren bij de commandanten bij de voorba taljons ingedeeld om het versperringsvuur snel te kunnen verplaatsen, naar de vordo- ringen der uanvalstroepen dit noodig zou den maken. Ten einde den vijand te misleiden om trent den sector, waarin de aanval zou wor den ondernomen, zou de zuidelijkste ver kenningsafdeeling door dc ontwikkeling van een rookgordijn op haar front een aan val voorwenden Deze schijnaanval is uit stekend geslaagd in zooverre opkomende mist met den rook een dichten sluier vorm de, die geheel verborg wat feitelijk op dit deel der linie gebeurde. Tc 1 uur hadden de aanvallende troepen langs den kunstweg UlvcnhoutStrijbeek hun gcreedstelling ingenomen en begonnen zij den opmarsch naar de Mark, waarlangs slechts enkele vooruitgeschoven patrouilles zich bewogen. Geknal van schoten, den ge- heelen nacht door, had bewezen, dat de blauwe partij op haar qui vivc was. Klokslag 5 uur brak de aanval los. Mi- trailleurvu.ir en snelvuur der aanvalstroe- pen barstte over het heele front met geweld los. De mistsluier verborg tot op korten af stand de naderende troepen, wier aanwezig heid alleen door dc vlammen der mitrail leurs en he« lichten der geweren werd ver raden. Plotseling echter doken de grauwe schimmen c?cr mannen uit den nevel op. Een fantastisch schouwspel! De blauwe infanterie had de weiden vlak langs de Mark slechts met zwakke posten bezet, die voor het felle vuur der aanvallers spoedig weken. Met drijfzakken kwamen daarop de rooden spoedig aan den over kant. Doch de sterke positie, door de blau we infanterie gekozen, maakte den voort gang der troepen moeilijk Aan de Scheele brug werd de roode aan val aanvankelijk afgeslagen. Eerst toen bij liet aanbreken van den morgen de nevel zich tot mist verdichtte, slaagde een eskadron roode huzaren er in de brug zoo dicht te naderen, dat voor haar grootcre vuurkracht de blauwe troepen moesten wijken cn ook hier en zuidelijker de roode troepen, den westelijken oever van dc Mark konden be zetten Noordelijker bleken de beide aan vallende bataljons den overtocht to hebben volbracht en den boschrand te zijn binnen gedrongen Juist toen het tweede regiment Huzaren zich gereed maakte om in Noordelijke rich ting een tegenstoot te doen, kwam het sein de oefeningen te beëindigen, wat door som mige groepen met hoerageroep werd be groet; het uas toen acht uur in den mor gen. Daarna was het verzamelen en huls toe. EXTRA 1/1 llesch 95 ct. «n gr. bus (inh. 5 II.) 3.90 1/2 SUPRA 1/1 1/2 IJRIMA 1/1 1/2 kl. 3 2.40 60 85 55 70 en gr. bus (inh. 5 II.) 3.00 475 kl. 3 1.90 (lnclusieMlMch_en_bus) 65 ct. en 40 ct. (1/1 cn 1/2 pot|e) De Goedkoopste en Rulmsto taxi te dezer stede. Naar Uw vacantleoord, maakt dan gebruik van onze speciale Reisauto's mot koflerrekken. Zeer lage tarieven. Naar buitenland vraagt prijs. Luxe 4 en 7 pers. auto's te huur. Betrouwbaar personeel hekend in binnen- eo buitenland. De ondernemer G. LENSINX. Donderdag zijn de oefeningen besloten met manoeuvres in de buurt van Riel en Goirle cn Vrijdag valt do afmarsch naar do garnizoenen, het einde van deze door zeld zaam gunstig weer, uitstekend vcrloopen oefeningen. Uitstekend yerloopen, want bij onze bezoeken aan de verschillende posten hebben wij niet één. wanklank opgemerkt. Voor de houding der troepen hebben wij enkel lof. Brand in een opslagplaats voor schoenen Dongen, 23 Aug. Hedennamiddag te gen zes uur is brand uitgebroken in de niet meer als zoodanig in gebruik zijnde leerlooierij van de firma J. Lei ten. aan den Hoogenham te Dongen. Het drie verdiepingen hooge gebouw was in gebruik als pakhuis voor de schoenfa briek van dezelfde firma cn was geheel ge vuld met afgewerkte schoenen cn grond stoffen. De Dongensche brandweer stond geheel machteloos tegenover de enorme vuurzee en daar er voor de omliggendo woonhuizen gevaar bestond, de looierij staat midden in de bebouwde kom,, werd de Tilburgsche brandweer te hulp geroepen,, dio terstond ter plaatse was. Gevaar voor uitbreiding van den brand was toen spoedig geweken. Het geheele ge bouw brandde lot den grond toe af. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekpring dekt de schade, die zeer aan zienlijk is. De burgemeester van Dongen leidde het blusschingswerk. Om half zes hedenmiddag had het per soneel het gebouw verlaten, zoodat bij het uitbreken van den brand niemand aanwe zig was. Almelo. 23 Augustus. De gemeenteraad heeft hedenavond met 174 stemmen be sloten. zich niet langer tc verzetten tegen den eisch van do Regeering cn van Ged. Staten om de gemeente te plaateen in de derde klasse der gemeentefondsbelasting. Tegen 6temden ae hoeren Treep (Chr. Dem.), Wolf (Comm.), Cohen cn Tyhof (Alg. Belang). Do Sociaai-Democraten besloten voor te 6temmen om erger dingen te voorkomen, zooals de fractieleider opmerkte. De wethouder van financiën, mr. Korte- bos legde een verklaring af, waarin hij er kende, dat dc Raad recht had op beroep bij den Kroon, maar dat men „voor geweld moest wijken". Iemand helpen is hem op den weg bren gen, waar hij zich zelf kan helpen. door GEORGE OWEN BAXTER naar den Amerikaanschen roman bewerkt door J. M. P. Hij was er echter niet zeker van. Diep ademhalend en. het hoofd in twijfel schud dend, zag hij den ruiter naderen door de vonken, die uit de hoeven van het paard sloegen. Bijna onmiddellijk daarop waren paard en ruiter vlak bij hem, vlogen voor bij, terwijl hij zich laag bukte, en verdwe nen in een bosch je- jiVerdvooruit!" schreeuwde de rui ter in liet voorbij gaan. Geraldi sprong op; liet was de stem van Renney! Man en paard waren verdwenen, maar Geraldi liep hen na; er zat niets anders op dan al zijn krachten in te spannen en te bopen, dat hij niet te ver zou achter blij ven. Weer kwam hij aan een steile helling Ia den slingerenden wêg, maar aan het ein de daarvan lag een klein plateau voor hem, waarop hij een lichtschijnsel opmerkte. Doorloopende, zag hij de omtrekken van ten kleine berghut, opgetrokken tegen een boogc rots. Hij kwam nog nader en zag het lamplicht door de open deur stroomen en in dat licht stapte Rcnncy af! Ja, er stond een groote man in do deur die zijn hand uitstak en den koppensneller welkom heette. Was dat Robert Asprey? Het viel Geraldi in, dat Toomey mis schien niet Asprey was, maar eenvoudig een schakel onderweg misschien een man, dio wist, waar het slachtoffer kon worden gevonden of een medeplichtige in dit verdelgingswerk. Anders zou Renney wel eenvoudig een revolver hebben getrok ken cn den zwaren man hebben neerge schoten. Hij liep langzaam om de hut lieen om weder op adem te komen. Er waren twee openingen in de muren; de ecne was een kleine gleuf die als vcpster kon dienen, (le andere was de deur. Beide stonden open. want het was. niettegenstaande de hoogte, eigenaardig zoel door den zuiden wind die zacht uit dc hectc wocstijnstreck woei. Geraldi ging aan het smalle venster staan en keek naar binnen, waar Toomey de bergbewoner, mei zijn rug naar hem toe gekeerd, aan het fornuis bezig was Zijn haarwas lang en hing tot op zijn schou ders, en die schouders zouden in een boks ring ontzag hebben ingeboezemd! Hij was gekleed in een overall en een flanellen hemd, waarvan do mouwen waren opge stroopt tot boven de gespierde ellcboopen. Renney, de moordenaar, zat op een kruk. die op twee pootcn tegen den muur stond geleund en zijn onnatuurlijk schitterende oogen waren voortdurend op zijn gastheer gevestigd. Deze (leed dikke plakken herten vleesch in een braadpan en koffie in een zwarte kan. Vanavond zul je wat te eten krijgen, vriend", zeide bij over zijn schouder tot Renney. „Wat wil je ontloopen?" „Een paar vervloekte detectives, dio mij al een maand lang achterna zitten", loog Renney met overtuigende emotie. „Ze zullen je niet bij nacht over dit pad volgen! Hoe heb jij het klaar gespeeld?" „Ik waagdo het er op; ik was doodsbe nauwd". Het viel Geraldi in, dat dit slecht come- dicspel was, want als de man aan liet for nuis even naar het gelaat van zijn gast had gekeken, zou hij gezien hebben, dat vrees geen karaktertrek van den kleinen revol verbandiet was. „Wat heb je uitgevoerd?" vroeg de gast heer, nog bezig met de kokerij. Kr was een pauze en Geraldi nam intus- schen de but op, die er zeer arm uitzag; slechts een geweer hier, een bijl daar, een patronengordel aan den wand, maar ver derop was een plank, beladen mei boeken. Een vreemde smaak voor den armen bergbewoner; Geraldi verlangde er naar om een blik op bet gelaat van den grooten man te kunnen werpen. „Je behoeft niet te antwoorden", zcide Toomey. „Ik kan het wel raden, geloof ik." „Raad dan eens, vriend". „Je hebt iemand gemold?" zeide de gast heer onverstoorbaar. Renney leunde voorover op zijn kruk. „Iemand geschoten, hè?" „Dat denk ie". „Hoezoo?" „Je ziet er uit als een handige jonger met een revolver; ik ken het oog van een man tamelijk goed". De gastheer grinnikte, terwijl hij dit zcide en zijn breede schouders schudden. Een rilling liep langs Geraldi's rug bij het hooren van dit gesprek en het zien van den giftigen trek om de lippen van den bandiet. „Ik zio er erg gemeen uit, hè?" vroeg Renney. Er was iets in .zijn stein, dat Toomey deed omkijken. Geraldi verloor geen oogen- blik, maar liep vlug cn onhoorbaar om de hut heen en ging voor de deur staan met zijn colt in de hand, gereed om te schieten. „Slecht?" zeide de vreeslooze reus „Je ziet er niet goed of sVcht uit, je ziet er eenvoudig uit zooals ik zeide; ik heb alle mogelijke soorten revolverhelden gekend cn heb zelf ook een paar 6chotcn gelost! Maar wat ik ook van je denk, je bent hier veilig, jongmensch; ik heb nooit iemand van mijn deur gejaagd cn zal het ook nooit doen cn, eenmaal binnen, heb je evenveel recht hier als ik". Het. werd op hartclijken toon gezegd en het deed Geraldi plezier om dat te hooren maar weer ging er een rilling langs zijn ruggegraat, toen hij de groote Robert As prey zich weer naar het fornuis zag om draaien. „Ik heb evenveel recht hier als jij?" her baalde Renney. „Misschien wel een beetje meer zelfö, amice!" Hij hield een revolver losjes in zijn vin gers cn Geraldi hief de zijne op voor het doodelijke schot. Toch aarzelde hij; hij kon in het honderste deel van een seconde han delen, terwijl Renney minstens dubbel zoo veel tijd noodig zou hebben; een genoeg zaam verschil voor Geraldi om zeker van zijn zaak te zijn. Asprey had zich omgewend, maar zon der haaët. Hij keek naar dc revolver en naar den man, die haar hanteerde. ,.Ben je voor mij gekomen, hè?" vroeg hij ernstig. Renney schudde zijn linker wijsvinger in triomf tegen den reus. „Ik heb zelfs nog geen broodkruimel of een glas water van je aangeraakt, Asprey; ik heb niete aangenomen. Je kunt mij niete voor do voeten werpen". „Behalve dat je daar ate een lafbek een revolver op mij richt". „Je hebt zelf zooeven mijn vak voor mij uitgekozen'", -zeide Renney, dc schouders ophalend. Iloe stak hij zijn hoofd naar vo ren als een roofvogel! En wat een gloed van satanische - vreugde was er in zijn oogen. „Bij God", mompelde de grooto man, meer verwonderd dan verschrikt, „ik geloof werkelijk, dat je trots bent op dit karwei!" „Dat ben ik", gaf Renney dadelijk toe. „Ik heb menigen gladden streek in mijn leven uitgehaald, maar dil is do gladste!" „Vertel eens waarom", vroeg de ander nieuwsgierig, „want het komt mij voor, dit een van dc eenvoudigste moorden z*4 zijn. die ooit zijn bedreven. Ik was gewa pend. toen ik je aan de deur ontmoette, maar hing de revolver op, nadat je binnen gekomen was. Wat maakt het dan zoo moeilijk?" (Wordt vervolgd). haalt men in een vertrouwenszaak. Worst cn Fijne VI eesch waren zijn vertrouwensar- tikelen. Die haalt men dus bij Opgericht 1SS3.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5