Beursoveriicht VARIA WAT IEDEREEN NIET WEET Radioprogramma Massa's Schillen Massa's Voorburg Massa's Advocaat MARTIN BEHAIM EN DE KAAP DE GOEDE HOOP Reed3 in het begin van de dertiende eeuw trokken do reizen van den Italiaan- schen zeevaarder en ontdekkingsreiziger Marco Polo de aandacht. Zijn verhalen openden voor zijn tijdgonooten een nieuwe, geheimzinnige wereld. Vooral een eilanden rijk, dat midden in den Oceaan zou lig gen, hield do gemoederen bezig. De over winningen van de Turken hadden het ver t-eei- OD de Int dusverre hekendi handel? wegen zeer bemoeilijkt en het werd het doel van het Westen, Indié, het sprookjes land te bereiken. Een van do eerste zee vaarders, die naar Indië zochten, was Prins Enriquo, zoon van den Koning van Por tugal. Een koloniale beweging onder leiding van den Portugeeschen Koning Johan II ontstond het eerste doel was nu, het zoe ken van liet meest zuidelijke deel van Afrika, om vandaar den zeeweg naar Indië te vinden. Een der eerste besluiten van den Koning was een Astronomische Commissie te be- hoemen; zij moest onder leiding van bis schop Diego Ortis, zonnetafels corrigeercn en aanvullen, om de berekening van de hoogte van zon cn sterren op do zuidelijke breedten te vergemakkelijken. Onder de voornaamste leden van deze commissie behoorde ook de DuitsehcrMar- tin Behaim, die op 2-i Januari 1452 te Neurenberg was geboren. Hij was tegelijkertijd geleerde en ge lukzoeker, een mathematicus, die de voor deelen van den handel niet versmaadde. Be halve Nederland bezocht hij op zijn zaken reizen ook Portugal, daar kon men een man als Behaim zeer goed gebruikon. Hij was te veel avonturier om zich tevreden to stellen met een benoeming in de commissie. Reeds kort na aankomst te Lissabon gin; hij met Diego Cao op een onderzockings- reis moe. De kust van Nieuw-Guinea werd formeel voor Portugal in bezit genomen. Ovk de mond van de Congo werd ontdekt en eerst toen Walvischbaai was bereikt, werd de terugtocht aanvaard. Met Bartolomeo Dias ondernam bij een nieuwe expeditie. Het zuidelijkst deel van Afrika werd ontdekt, hevige stormen over vielen de reizigers. Behaim gaf do ongast vrije omgeving van den Tafelberg den naam van „Kaap Storm", maar de Koning die de verblijdende tijding kreeg, veran derde dezen naam in „Kaap de Goede IIoop", want de weg naar Indiö zou spoedig gevonden worden. Behaim had ge noeg van zijn reizen, hij vestigde zich te Neurenberg en vervaardigde daar zijn be roemde globe, welke een duidelijk beeld van de aardrijkskundige wetenschap van zijn tijd geeft. Behaim stierf in 1493. De moordrijkste stad is niet het zoo te slechter naam en faam bekend staande Chicago, maar Birmingham, in den t-taat Alabama. (V.S.A.). Daar 6terven van de 100.000 menschen er 3S een onnatuurlijkcn dood door moordenaarshand, tiet is trou wens heelemaal gevaarlijk in het Zuiden der „Staten", want daar staan nog 2,3 an- derë steden na Birmingham op de lijst, al vorens Chicago aan de beurt komt Het duurde 70 jaar voordat het Capitool te Washington voltooid was. VAN ONZE VEEMARKTEN. Hoewel er in de gebruiksveehandel wat meer omgezet wordt, is het verloop toch nog niet zoo zeer'beter; de handel wil nog maar steeds niet vlotten. Het seizoen brengt mee dat de aanvoer gaat toenemen, de boer gaat er reëds toe over om een enkele min der geschikte gebruikskoe op te ruimen, ter wijl ook het aanbod van kalf- en versch melkvee toenemende is. Er komen nu ook w-el wat koopers, echter in evenredigheid nog Diet voldoende om een meer vlotteren handel te kunnen verwachten. Schreven we in 't begin na de regen, dat het gras heel wat had in te halen, momen teel kunnen we vrij zeker aannemen, dat er de laatste weken veel gegroeid is, er is voorraad gekomen, zoodat dit geen reden meer is om een mindere kooplust te hebben. Ongetwijfeld heeft dit een groote invloed op den handel, vandaar dat we geneigd zijn aan te nemen, düt de handel in 't gebruiks- vce wel wat zal opfleuren. Te meer zijn we geneigd dit aan te nemen, omdat de laatste weken het slachtvee geregeld duurder is ge- W'orden. Hoewel nog steeds de melkprijs den grootsten invloed heeft cn deze zeker nog laag is, geeft toch de hoogere slachtveeprijs een sterke steun uan de gebruiksveemarkl en moet dit tenslotte de handel graager doen worden. Momenteel is er nog al vraag naar een goed guist dier, geschikt om als naweider het slachtvee aan te vullen, de weiders hebben nu weer voldoende gras cn hebben vandaar meer kooplust. Do inzet is, zooals uit het bovenstaande al wel.merkbaar is, nog niet beter. Rotterdam verliep traag, maar wel prijshoudend, er is wel meer kooplust, maar dc prijzen zijn al aan den hoogen kant, terwijl de handel vorige week al iets duurder had ingekocht. De slachtveemarkt heeft over 't geheel een vilet ruime aanvoer, terwijl het aanbod van rijp slachtvee zeer kort is. De beste kwali teit kan dan ook goed geplaatst worden tegen den prijs van 0.60 tot 0.64 per K.G. geslacht. Rotterdam had Maandag al een zeer kort aanbod, waardoor deze markt al zeer duur verliep, Dinsdags was het aanbod tamelijk, maar ook toen kon het vee nog wel ongeveer tegen denzelfden prijs ge plaatst worden; 2e kw. gold 0.52—0.58, 8* kw4 Z 0;46^0;50, blies per K.G, geslacht. Stieren tegen dcnzelfden prijs als de vorige week. Vetlo kalveren worden in evenredig heid naar er vraag is, ruim aangevoerd. Do handel is dan ook over 't geheel geno men lui prijshoudend, terwijl de mindere kwaliteit maar moeilijk geplaatst kon wor den. Amsterdam verliep door een kort aan bod iets beter dan beide dagen te Rotter dam; besteed wordt voor le kw. \an 0.22 tot 0.28, 2e kw. 0.18—0.22, 3e kw, 0.12— 0.16, aller per pond levend. Graskalveren kunnen slecht geplaatst worden, de aanvoer is niet ruim, maar de vraag is gering. Naar het Zuiden is er min der vraag, besteed wordt van 12 tot 35 per stuk. Nuchtere kalveren kunnen tamelijk ge plaatst worden tegen ruim dc vorige weck prijzen. De vette varkensmarkt is door kort aan bod vrijwel op alle markten iets hoogcr gestemd; besteed werd van 15 tot lG'/s cent per pond levend. H. KAAS-OVERZICHT. Alle kaasmarkten, welke in deze weck gehouden werden, vertoonden een tragen handel. De kooplieden hadden blijkbaar winig kooplust, ende prijzen waren pl.m. een cont per pond lager dan 8 dagen geleden. Bij informatie is ons gebleken, dat vrij zeker deze feiten hun oorzaak heb ben in het betalingsverkeer Nederland— Duitschland. Op 1 September a.s. zal de bestaande regeling der betalingen, voort vloeiende uit het goederenverkeer, niet meer van kracht zijn, omdat Duitschland heeft opgezegd. Wat nu hiervan de gevolgen zullen zijn, is niet te voorspellen, maar het kan wel eens heel ernstig blijken te zijn. Intusschen worden pogingen aangewend om weer iets anders cr voor in de plaats te verkrijgen. Maar thans zijn verschillende orders naar Duitschland, niet uitgevoerd, omdat men vreest voor het lo ontvangen geld. Er zijn bovendien meerdere factoren die een tragen handel in do hand werken. Zoo gaat het in België ook niet altijd naar wensch met de betalingen, enboven dien is daar een concurrentie, welke moor dend is. Men kan er kaas heen zenden, maar winst maken is bijna onmogelijk ge worden. De bekendo export naar de tropen; Indië, ook Cuba, enz. is dermate vermin derd. dat de exportkaasjes, welke b.v. in Utrecht steeds zeer talrijk ter markt wer den en nog worden aangevoerd, ook maar- malig gevraagd zijn. Do boeren ontvingen deze week voor beste kaas, in zwaar gewicht, bij zeer liooge uitzondering pl.m. 23 ct. p. p misschien ten hoogste 5 boeren iets hooger en zeer veel werkelijk beste partijen zijn verkocht van af 20 tot 22 ct. per pond. Maar meer dan de helft van den aanvoer bleef beneden 20 ets., zoodat dc kaasboer, met den te ont vangen steun cr bij, alweer vrij zeker zijn huur- of hyp.-rentc niet geheel zal kunnen betalen. Waar niet isverliest do kei zer zijn recht ZONDAG 26 AUGUSTUS Hilversum, 1875 M. VA.R.A. 9.00 Tijdsein. 9.01 „Morgenrood" 9.04 Postduivenberiehtcn. 9.06 Tuibouwhalfuurtje, S. S. Lantinga spreekt over: „Diverse kamer-bladplanten". 9.35 Gramofoonmuziek. 9.50 Frans Nicnhuys draagt voor. 10.00 Orgelspel door Joh. Jong op het V.A.R.A.- orgel. 10.40 „Veertien Jaren Politiekcn Strijd", Lezing door W. II. Vliegen. 11.00 Klein Koor uit „De Stem des Volks", afd. Amsterdam o.l.v. Antoon Krelage Jr. 11.30 „Adama van Scheltema", Piet Bakker herdenkt: „Adama van Scheltema. Jo Stcrnheim draagt enkele gedichten voor van den gestorven dichter. 12.00 Tijdsein. 12.01 Overschakelen naar den zender Kootwijk. 12.05 Klein-V-A.R.A.-Ensemblc o. 1. v. Frits Bakels. 1.00 Rolicn Numan draagt voor. 1.15 V.A.It.A.-Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 2.00 „De zingende hemel", een fragment uit „Droomkoninkje" van Herman Heyermans voor te dragen door Willem van Cappellen. 2.15 V.A.R.A.-Orkcst o.l.v. Hugo do Groot. 3.00 Coro Belmontc ringt (Gramofoonmuziek). 3.15 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. (3.15 Morse-tijdsein). 3.45 De Flierfluiters o.l.v. Jan van der Horst. 4.15 „De Vredespijp", Schets van Ilja Ehren- burg, vertaald en voor te dragen door Janny van Oogcn. 4.30 Orgelspel door Cor Steyn op het VA.R.A.- orgel. 5.00 Tijdsein. 5.01 Joodsche mannen-zangverccniging „Harpe Davids" o.l.v. H. Lindeboom. 5.30 „Troélstra in het parlement tusschcn groote tijdgenootcn", Rede door A. B. Klecre- koper. 6.00 Einde van 't V.A.R.A.-programma. V.P.R.O. 6.00 Halve uren met boeken. Elisabeth Zernike: Het Buurmeisje. Uitgave Wereld Bibliotheek, 1934. Spreker: Ds. H. Cramer, Gouda. 6.45 Wydingsdicnst in onze studio. Spreker: Ds. P. van der Wal, Hervormd Predikant te Til burg. Muzikale medewerking: Rcinier Bresscr, violoncel. Daaf Wins, piano. VA.R.A. 8.00 Tijdsein. 8.01 Herhaling S.O.S.-berichten. 8.03 V.A.R.A.-Orkest o.l.v. Hugo de Groot met medewerking von Jo Hekkert—Van Eysden, zang. 8.30 „Het Nederlandsche Volksleven in veertig jaar", Lezing door Dr. Henri Polak. 8.50 VA.R.A.-Orkest o.l.v. Hugo de Groot met medewerking van Jo Hekkert—Van Eysden, zang. 9.15 „Veertig Jaar Ordening", Luisterspel door A. Pleysier, opgedragen aan de S.D.A.P. in Ne derland bu haar 40-jarig bestaan, door de V. A. R. A. Medewerking wordt verleend door: Janny van Óogen, Rolicn Numan, Willem van Cappellen Adolf Bouwmeester, Frans Nienhuys (leden van het V.A.R.A.-toonecl). Verdere medewerking van: Minny van Ollefcn, Daan v. Ollefen Jr., Jacques Snoek, Huib Orizand. Toespraak,- te houden door Koos Vorrink. voorzitter der S.DA.P. Het ge heel o.l.v. Willem van Cappellen. 10.00 Persbureau Vaz Dias. 10.15 V.A.R.A.-Orkest o.l.v Hugo de Groot. 11.00 Van alles wat (gramofoonmuziek). 12.00 Tijdsein en sluiting. Huizen, 301,5 M. N.C.R.V. 8.15 Tijdsein. 8.30 Morgenwijding, te leiden door Ds. C. F. Wcstermann, Herst. Evang. Luth. Predikant. Zang: Mej. G. Koeman, sopraan. Begeleiding: M. Ft Jurjaanz. K.R.O. 9.30 Orgelconcert door Jo Fry'ters, organist van de Kathedraal te Breda. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Pontificale Hoogmis ter gelegenheid van den Propagandadag voor Kerkmuziek, opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, bissehop van Breda, in de kathedraal te Breda. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Lunchconcert door 't K.R.O.-orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 1.00 „Het oude Rusland en de Nederlandsche Letterkunde" door F. A. Brunklaus. 1.20 Het K.R.O.-orkest. 2.10 „Dc steppe in Siberië" door P. Reisiger. 2.30 De K.R.O.-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwcr. 2.55 Beethoven-programma (gramofoonplatcn). 4.30 Zickcnuurtje door Kap. J. II. A. Hendriks. N.C.R.V. 5.00 Kerkdienst uit de Gercf. Kerk (Plantage- kerk) te Zwolle. Voorganger: Dr. J. Thijs, Geref. Predikant. Organist: G. Lindeboom. K.R.O. 7.50 Katholiek Gezinsleven. „Vorming in het gezin door Pater D. A. Linncbank O.P. 8.15 Dc K.R.O.-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwcr. 9.00 Nieuwsberichten Vaz Dias. 9.05 Solistenconccrt door het K.R.O.-orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud m.m.v. Louise Wijngaar den, viool, 9.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Viool-recital door Louise Wijngaarden. Aan den vleugel: Fred. Boshart. 10.15 Nieuwsberichten Vaz Di"~ 10.20 Het K.R.O.-Orkest. 10.40 Epiloog door het Klein-koor o.l.v. Jos. H. Picckers. Brussel. België. Vlaamsche uitz. 321.9 M. 10.20 Gramofoonmuziek. 12.05 Gramofoonmuziek. 1.20 Berichten. Concert door het Radio-sympho- nicorkest o.l.v. A. Meulcmcns. Werken van Jan Blockx. 5.20 Concert door Chas Remuc cn zijn orkest cn het Tango-orkest Willy Ruhlmann. In de pauze: sportuitslagen. G.35 Concert door het Radiosymphonic-orkcst o.l.v. A. Meulemans. 8.20 Kamerconcert door het kwartet „Pro Arte". 9.20 Symphonicconcert n ide Kurzaal van Ostcn- de o.l.v. F. Ruhlman, m.m.v. den heer Ansseau. 10.3512.20 Berichten. Concert door dc „Lionel's Club" o.l.v. Clabeck. Brussel. België. Fransche uitz. 483.9 M. 10.20 Concert door het Omroeporkest m.m.v. Fe licia Hizctte (zang). 11 20 Concert door 't Omroeporkest m.m.v. Feli cia Hizctte (zang). 12.20 Concert door het Radio Symphonic-orkcst o.l.v. Meulemans. 1.20 Berichten. Gramofoonmuziek. 6.20 Concert door het Omroeporkest. 7.20 Pianorecital door Mary Dclportc. 9.20 Concert uit Knockc, m.m.v. Suzanne Hc- douin, Blanche Stradel, H. Arnoult, R. Tindcl cn H. Dognics (zang) en orkest o.l.v. R. Guillcmyn. 10.20 Berichten. Hierna tot 12.20: Dansmuziek uit Blankenberghc. Davcntry. 1500 M. 12.50 Concert door Reg. King en zijn orkest. 1.50 Pianorecital door I. Hoffman. 2.20 Gramofoonplatcn. 3.15 Concert door Sydney Baynes' Light Orchcs tra. 4.20 Concert door „The Alpjas", o.l.v. F. Ste wait. 5.20 Orgelconcert door B. Mason. C.05 Ireland-concert door J. Armstrong, tenor. A. Brosa, viool. A. Sala, cello en J. Ireland, piano, 7.50 Zang door Olga Haley, mezzo-sopraan 9.25 Concert door leden van het B.B.C.-Koor o.l.v. L. Woodgatc. Metrische psalmen en hymne'; 9.50 Concert door het Wynford Reynolds Octet, m.m.v. Mavis Bennett, sopraan. Deutschlandscndor. 1571 M, 12.20 Concert door de stafmuziok. I.20 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Schroder. 6.20 Gramofoonplatcn, 8.20 „Sonne im Glas", programma m.m.v. het Omroeporkest uit Flankfort, dansorkest, J. Gla- ser, (tenor), G. Zeithammer (bariton), II. Ilnuth (bariton) en anderen. Muzik leiding: H. Rosbaud. Leiding: II. O. Fricke. Kalundborg. 1261 M. 12.20 Uurslag cn klokkenspel van den Raadhuis toren. Weerbericht. Hiei'na: Concert door mannen kor o.l.v. A. Kerckhoff. 4.20 Concert door Harmonie-orkest o.l.v. J. Hye Knudscn 6.20 Uurslag en klokkenspel van den raadhuis- toren. Gramofoonplatcn. 8.20 Uurslag van den Raadhuistoren. Concert door het Omroeporkest o.l.v. L. Gröndahl 9.20 Concert door het Omrocpstrijkorkcst o.l.v. L. Gröndahl. 10.80 Concert door omrocporkesto.l.v. Gröndahl. II.2012.50 Dansmuziek o.l.v. Christiansen. Om 12.20 Tydscin en klokkenspel van den Raadhuis- toren. Keulen. 455.9 M. 12.20 Volksmuziek m.m.v. Marga Biiuml (gui taar), W. Ovcrzier (liedjes bü de luit), R. Boeren (mondharmonica) en Volksmuzikanten uit Rijn land. I.503.05 Concert door het Oniroepklcinorkcst o.l.v. Eysoldt 4.20 Concert door het Stedelijk Orkest uit Rem scheid o.l.v. Horst Tanu-Margraf m.m.v. J. Kalen- berg (tenor) 6.35 Concert door het Radio Kamcrkwintet m.m.v. J. Grimberg (bas) cn E. Grape (piano). 7.20 Gevarieerd programma samengesteld door II. Hauschen. 12.201.20 Populaire cn dansmuziek. P a r ij s. (Radio). 1648.4 M. 7.20 Gramofoonplatcn. 10.35 Orkestconcert uit Vichy. II.50 Orgelconcert door ^larthc Bracquemond, 12.40 Gewijde muziek (gr. pl.) 1.05 Gramofoonplnfen. 1.20 Concert door het Pascal-orkest. 4.20 Gramofoonplatcn. 5.20 „Matinéc dc solcil", spel van S. en J. Quientoro, vert. J. Camp. 6.20 Concert door het Dcrvaux-orkest. 8.20 Pianorecital door L. Kartun. 9.05 Gramofoonplatcn. 9.20 Uit Vichy: „Toscn", opera van Puccini, m m.v. orkest o.l.v. Salfi en solisten. In de pauze: Berichten. MAANDAG 27 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. A.V.R.O. Algemeen Programmr 8.00 Tijdsein. 8.01 Gramofoonmuziek. 10.01 Morgenwijding. Nadat een goudverscheping der Guaran ty Trust de gemoederen aangaande den dollar weer had gerustgesteld, werd de wis selmarkt opnieuw gedesoriënteerd door zeer groote zilververschepingen van Londen naar New-York. Indien 't onderste goudpunt van den dollar wordt verdedigd door goudver schepingen als boven bedoeld, is het overi gens voor de niet-Amerikaansche wereld tamelijk onbelangwekkend was de Yankees met zilver voor hebben. De V.S. kunnen zich met hun goudschat veroorloven de hun goed dunkende hoeveelheid zilver ter wereld markt te accapareeren. Daarmede is nog geen bimctallisme geïnaugureerd. Immers in dat geval zouden zoowel voor goud als voor zilver vaststaande onderste en bo venste import- en exportpunten moeten worden gefixeerd. M.aw. indien Amerika werkelijk bimetallist zou willen worden, dan zou het niet alleen moeten bepalen, dat het bij gecalculeerde wisselkoersen op Franrijk of Nederland goud in- of uitvoert, maar hetzelfde moeten doen ten aanzien van zil ver in een vaste verhouding t.o.v. goud. Daar de binnenlandsche zilveren dollar is gefixeerd op een prijs van 1.29 per ons zilver, en de werkelijke prijs ca. 0,50 be draagt, zou de gansche wereld Amerika dan nog slechts in zilver betalen, m.m. goud in Amerika aankoopen om er zilveren dollars tegen in de plaats te geven. Daarvan is na tuurlijk geen sprake. De munt berekent in Amerika zooveel „Muntloon", dat van het ter nationalisatie aangeboden zilver niet meer dan S 50.01 voor den verkooper over blijft. Zoodoende is de zilverkwestie voor- loopig nog een particuliere liefhebberij van Broeder Jonathan. Indien Roosevelt niet moedwillig ingrijpt ter verdere verlaging van de goudwaardc van den dollar, zou zelfs aankoop van 1 milliard ons zilver op de wereldmarkt en binnenlandsche uitgifte van zilvercertificaten daarentegen op basis van 1.29 per ons zilver, niet veel meer beteckenen dan een inflatie met rond 94 milliard dollar (t.w. het waardeverschil lus- schen den marktprijs van 0.50 en den fic tieven prijs van 1.29 per ons). Op een geldcirculatie van ca. 8 5lli milliard heeft dat niet zooveel te beteekenen, al zou deze zilver-„winst" een aardige bijdrage zijn in de nooden der Amerikaansche schatkist, na dat de zilvernationalisatie reeds een winst van een paar honderd millioen kan ople veren. In Frankrijk is het geenszins de goudpo sitie, maar die der schatkist, welke zorg blijft baren. Weliswaar is de conversiebe hoefte der resleerende bons ad nauwelijks 4 milliard franken geen overweldigend be drag. Zeer vermoedelijk is wel het tienvoud bij beleggers in bankpapier en goud ge hamsterd. De kunts is echter om dat geld uit de kous te lokken en men moet toege ven. dat de weinig krachtige saneering ten aanzien van 't Stavisky-schandaal de gemoe deren ten aanzien van de politieke toe komst nog geenszins heeft gerustgesteld. Door een en ander is de stemming voor Fransche staatsfondsen in de afgeloopen week zeer ongedccideerd geworden met neiging tot afbrokkelen. Onze eigen beleggingswaarden hebben een zeer rustig karakter behouden. Deze staat vermoedelijk in verband met dc na derende uitgifte der Indische conversielee- ningen, waaromtrent bankiers reeds hebben geconfereerd. Zeer vermoedelijk zal het weer tot een 4% type komen. Het experi ment van een 3% leening zou c.q, slechts voor het moederland met zijn altijd nog een kleinigheid hooger getaxeerd direct crediet worden gereserveerd, ook al is bij den mo- reelen standaard hier te lande voor eenig verschil in appreciatie tusschen directe lee ningen en formeel gewaarborgde emissies van derden (Indië) geencrlei aanleiding. Van locale waarden trokken vooral Uni lever de aandacht. De koersstijging moet vermoedelijk slechts worden opgevat als een correctie op de voorafgaande daling. Philips Gloeilampen waren vast van toon op berichten nopens stijgend aandeel van Nederland in de radionijverheid, vooral ten aanzien van export van onderdeden naar Engeland. Ook de statistische maandcijfers waren guntsig. Eenige handel van beteeke- nis ontwikkelde zich ook in aandeelen Aku, die door Duitsch georiënteerden werden ge kocht op het vooruitzicht van gunstige bin- nenlandsch (Duitsche) vooruitzichten dezer nijverheid in verband met het uitvallen van geïmporteerde textielgrondstoffen. Hoe Ne derlandsche houders van aand. Aku even tueel in Duitschland gemaakte winsten (Glanz sloffBemberg) zouden kunnen toucheeren, is bij de vigeerende deviezenpositie overi gens niet geheel duidelijk. Zeer vast lagen voorts aand. Oost-Borneo, die tot 64% ste gen op de reeds vroeger door ons gemelde mérites. Belangwekkend lijken ook de par ticipaties in de maatschappij Panolan. Deze gelden iets meer dan 500.per stuk. Ten vorigen jare werd 1.17,50 dividend uitge keerd, maar de pelroleumproductie is in 1934 in sterk stijgende lijn. Op de rubberafdeeling werd de aandacht geabsorbeerd door de uitgifte der Hessa Rubber Claims Nr. 15, rechtgevende op de 5%% obl., golden circa 45.overeenko mende met een koers van lll1/4% voor de obligatie hetgeen niet duur lijkt. Men heeft nog eenige aangename herinneringen aan een overeenkomstige 5$é% emissie der Arendsburg. Wel beschikt de Hessa per be gin 1934 na delging der bankschuld over geen contanten, maar de winst in 1934 zal dit tekort zeer vermoedelijk voor een aan zienlijk deel aanvullen. Van tabakswaarden noteerden wij een scherpe stijging van aand. Arendsburg tot 226% ook aandeelen Deli-Batavia lagen vast. Suikerwaarden bleven verlaten. Plot seling ontwikkelde zich kooplust voor aand. Ned. Scheepvaart Unie, die tot 35% ver beterden. Duur kan men de aand. natuur lijk niet vinden. De toekomstkansen zijn echter uiterst moeilijk te bcoordeelen. Amerikaansche olieshares (Petrol. Philips. Mid Continent Petrol., Continental Oil) wa ren hier iets gevraagd. Voorts onderscheid den zich aandeelen Bethlehem Steel door een vaste houding. Maar geen enkele stem ming handhaaft zich langer dan een dag en daarop kan geen beurshandel van betee- kenis gedijen. ?,aterdag toonde in Amerika dan ook laagterecord-omzetten. Belangwekkend is het bezoek van Sir Henry Deterding aan New York. Aan de saneering van de wilde Amerikaansche pe lroleumproductie wordt hard gewerkt. Nu heeft d „petroleumdictator" aan alle pro ducten iormulieren doen toekomen met alle mogelijke inlichtingen. Op ontduiking wor den thans strenge straffen gesteld. Aand. Kon. Petrol, reageerden nóch op Deterding's reis, nóch op de wonderbaarlijke transfor matie van zeewater in benzine, die den komkommertijd der Fransche kranten hielp overbruggen. De stemming was voor dit fonds niet flauw. (Nadruk verboden). De drie onovertrefbaren: HAVIK 41 TELEFOON 292 Lezen: I Corintho 12 1227. Zingen: Pealm 3 2; Vluchthcuvcl-zangcn 51 2. 10.15 Gramofoonmuziek. Intermezzo: Mr. Ph. C. La Chapellc draagt voor. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Concert door het Ensemble Rentmeester. 12.30 Gramofoonmuziek. I.30 Voortzetting conccr 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Orgelconcert door Piet van Egmond Jr. ni. m. v. Ja'n Fclderhof, viool. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Zendcrovcrschakcling. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 „Spcctalo coupé", causerie door Max Tak. 5.30 Concert door Kovacs Lajos en zyn orkest. 7.00 Causcrio door G. dc Jossclin do Jongh: „Groot eet klein en klein nog kleiner." 7.30 Piano-recital door mej. Judith de Leeuw. 8.00 Tydsein. 8.01 Nieuwsberichten Vaz Dias. 8.05 Opera-concert door leden van do N. V. Italiaansche Opera. Het Omroeporkest. Het ge heel o. 1. v. Maestro Mario Parenti. 9.00 „De Rotterdamschc haven". Rcportngc van Leo Ott, door Herman Fclderhof. 9.20 Voortzetting opcra-conccrt. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Concert door Kovacs Lajos en zy'n orkest II.00 Nieuwsberichten Vaz Dia?. 11.10 Gramofoonmuziek. 12.00 Tijdsein en sluiting. Huizen, 301.5 M. N.C.R.V. 8.00 Tijdsein. 8.00 Schriftlezing cn meditatie. 8.15 Morgenconcert. (Gramofoonplatcn). 10.30 Morgendienst, te leiden door Ds. Joh, Gerritsen Jr., Ned. Hcrv. Predikant. 11.00 Lezen van Chr. lectuur. Voorgelezen wordt uit „Zee cn Heide", van G. F. Haspels. 11.30 Orkestmuziek. (Gramofoonplatcn). 12.30 Orgelconcert uit de Luthersche Kerk, Kloveniersburgwal, te Amsterdam door den or gelist Jan Zwart, met medewerking van Mej. J. Tromp. 2.00 Viool-Recital door Albert Jansen, Aan den vleugel Mevr. Annie FrankeHendriks. 2.45 Wenken voor óc keuken, door Mcvt. M. Adrion-Merckens, Oud- I>ecrarcs bij het Njjv. On derwijs voor Meisjes. „Wat kan cr in dezen tjjd ingemankt worden?" 3.15 Tijdsein. 3.15 Zangplaten. 3.45 Verzorging van den zeoidcr. 4.00 Bijbellezing door Ds. G. Chr. H. Planta- gie, Ger. Predikant. Zang: Mej. C. dc Jager, Or gelbegeleiding: Fr. Rcymcrink. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Christelijk Liederenuurtjc, te houden door den heer Johannes dc Heer, m.m.v. den heer W. Verver, viool. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Vragenuurtje. 6.58 Overschakeling op den versterkten zonder 7.00 Politieberichten gevolgd door Pcrsbcrich- ten van het Nod. Chr. Persbureau. .15 Gramofoonmuziek, of „Een greep uit het dagelijksch gebeuren." 7.30 Vragenuurtje. 8.00 Tijdsein. 8.00 „Onze Zang- en Muziekvcrecnigingcn." Concert door het Chr. Meisjes- cn Gemengd Koor „Hosanna," tc Boskoop. Dir. J. van Beek. 9.00 „Iets over den handel in Tabak," door den heer J. van Noortwijk. 9.30 Concert door het Ccllo-Kwartct van het Ncderlandsch Kamerorkest, Henk Berghout, Bram Hcmorik, Willy Kloyweg, Rosemary n Roes, afge wisseld door een bespeling van het N.C.R.V.-ori gel door Marc. E. Bouwmeester. Pl.m. 10.00 Persbureau Vaz Dias. 30.15 Graniofoonplatenconcert. Brussel. België. Vlaamsche uitz. 321,9 M. 12.17 Weerbericht. Gramofoonin-uzcki cn accor deon-intermezzo. 1.202.20 Berichten. Concert door Salonorkest. 5.20 Concert door het Radio-symphonic orkest 0.1v. A. Meulemans. 6.50 Kamerconcert door het Kwartet „Mathys", 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert door het Radiosymphonicorkcst o. 1.v. A. Meulemans. 9.20 Symphonic-concert met werken van A. Meu lemans. 10.2011.20 Berichten. Gramofoonmuziek. Brussel. België. Fransche uitz. 483.9 M. 12.15 Weerbericht. Concert door Salonorkest. 1.20 Berichten. Hierna tot 2.20: Gramofoonmu ziek. 5.15 Berichten. Concert door het Omroeporkest. 6.50 Concert door Salonorkost. 7.20 Pianorecital door Alice d'Hacne. 8.20 Concert door het Omroeporkest. 10.20 Berichten. Hierna tot 11.20 Gramofoonmu ziek. Davcntry. 1500 M. 12.20 Orgelconcert door T. Jenkins. 1.05 Gramofoonplatcn. I.35 Concert door het Northern Studio Orkest o.l.v. J. Bridge, m.m v. N. Crabtrec, tenor. 2.50 Gramofoonplatcn. 4.05 Concert door het Buxton Sted. Orkest, o.l.v. Followcs. 6.05 Concert door A. Collins, viola en Kathleen Cooper, piano. 7.35 Concert door het Serge Krish Septet. 8.20 Concert door Harold Ramsay cn zyn Rhythm Symphony Orchestra. ".60 Radiotoonecl m.m.v. het ensemble van hct Abbey Theatre, het Omroeporkest uit Belfast o.l.v. P. Montgomery en het Eglantine Ladies' Trio. 10:20 Concert door hct B.B.C.-Orkest o.l.v. W. Braithwaite. II.2012.20 Dansmuziek door Teddy Joyce cn zjjn orkest. Deutschlandsendcr. 1571 M. 12.15 Weerbericht. Concert door mynwerkers- kapel te Saarlowis-Schwarzenholz. 4.20 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Gcns- sler. 6.25 Zang door Lossy Bühler. Aan den vleugel: H. Wegener. «n m Kalundborg. 1261 M. 12.20 Uurslag en klokkenspel v. d. Raadhuis toren. Weerbericht. Hierna: Concert door strijk orkest o.l.v. Andersen. 3.50 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Mah ler, m.m.v. Ebba Hertz (zang). 8.50 Concert door hct Omroeporkest o.l.v. Ree- sen. 10.20 Harmonieconcert door E. Borgström en Herman Gellin. 11.20 Dansmuziek o.l.v. A. Juhl-Thomson. Keulen. 455.9 M. 10.30 Concert door Carla Weithöncr (sopraan), Fl. Hanisch (viool) en E. Garpe (piano). I.20 Concert door het Radio Kamerorkest o.l.v, R. Hartmann. 4.20 Concert door het Omrocpklcinorkcst o.l.v, Eysoldt. 5.35 Concert door Trude Fischer (alt) en H. Haasz (piano). 7.50 Concert door T. Sarata—Kuermann (viool), en E. Grape (piano). 10.50 Gramofoonmuziek. II.2012.20 „Dio Kunst zu heilen Die Mcdt- zin am Mikrofon", hoorspel van St. Andrics. Lei ding: W. Böckcnholt. Parys. (Radio). 164S.4 M. 10.35 Orkestconcert uit Vichy. 12.20 Concert door het Pascal-orkest. 8 20 Populair concert o.l.v. M. André, m.m.T, solisten. 10.50 Dansrr""*'--1-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 11