DE OORLOG IN BRABANT RONDVLUCHT OVER NEDERLAND DE LAATSTE DAG STEENENWERPER STAAT TERECHT Onze Postvliegers onderweg DE KONINGIN MOET RUST HOUDEN UIT DE STAATSCOURANT EEN TWEEDE ONGEVAL A. H. VAN NIEUWKERK O. - TELEFOON 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUSVIORHOEKJE Een ideale ordonnans. Lof van generaal Fabius De algemeene oorlogstoestand was Don derdag, dat de Roode Oosttroepen öinds 2( Augustus in hardnekkige gevechten gewik keld zijn met de Blauwe Westtroepen in de lijn: VlijmenCromvoirtHelvoirtOister wijk. In den avond van 21 Aug. bevond de Z. vleugel van hel gevechtsfront zich in du omgeving van Oisterwijk. Meer Z. daarvan hielden wedcrzijd6chc lichte troepen elkan der in evenwicht. Do Zuidelijkste lichte troepen van Rood stonden in de omgeving van Moergestel, terwijl Blauwe lichte troc pen de overgangen van het Wilhelminaka naai bezet hielden, ZO. van Hoeven en N.O. van Biest. In den loop van 22 Aug, gelukte het Rood om Vlijmen te vermees teren, terwijl op den Z. vleugel de Blauwe troepen werden teruggedrongen tot de lijn EnschotIloevcn—Groenewoud De Blauwe lichte troepen bij Hoeven en Biest gingen terug op den Oostrand van Goirle. De Ned, Belgische grens vormt do grens van Rood en Blauwland met een onzijdig Geelland. Op dezen laatslen oefeningsdag hebben de lichte troepen hun snel verplaatsings vermogen in het bijzonder bewezen. Het is een gemanoeuvreer geworden over groole afstanden, waarbij het alleruiterste van de bevelvoering werd vereischi. Een bevelvoe ring uit den zadel, waarbij het op beslissin gen ii la minute aankomt. Dat de op het denkbeeldige front Vlijmen —Oisterwijk succesvol opercerende Rooden een omsingelingspoging zouden wagen op den Z.-vlcugel van Blauw, lag voor de hand. Blauw nam daarvoor zijn tegenmaatregelen en zette posten uit van Goirle tot de Bel gische grcn6. Op het Zuidelijkste puntje over het kruis punt Nieuwkerk gaan de Roode wielrijders in Westelijke richting door, terwijl een stukjo 6 veld den hoofdweg naar Goirle zui vert en de Roode Bizon opdreigt tot de eer-' ste versperring van Blauw. Verschillende Roode \crkennings-peleton6 houden de Blauwen bezig, terwijl het Reg. Wielrijders d« omtrekkende beweging uitvoert. Het co- mando van Blauw moet daarvan echter lucht hebben gekregen en verplaatst zijn patrouilles in steeds Westelijker richting. Wij verlaten nu de Belgische grens en zakken eveneens westelijk af. In Riel heerscht vredige rust, doch op liet kruis punt AlphenOisterwijk—GilzeAlphen blijkt Blauw een sterke bezetting te hebben gelegd w.o. de beide blauwe pantserwagens Wisent en de Buffel. Blauw houdt lang stand, wordt steeds bezig gehouden en ten slotte moet het Blauwe eskadron huzaren zich na een omsingeling overgeven. Niet alleen het belangrijke kruispunt Al phen—Oisterwijk is daarmede in bezit van Rood, doch ook de kruispunten op den weg naar Gilze. Een ideale ordonnans. Dit wordt verscheidencn niet van den toestand op de hoogte zijnde Blauwen nood lottig. Zooals een Blauwe ordonnans die zich onverwachts ziet besprongen en van zijn fiets getrokken. Wat zich nu afspeelde was een staaltje van de wijze waarop de mannen zich in hun rol hadden ingeleefd. De ordonnans stak haastig het papier waar op het over te brengen bericht stond ge schreven in zijn mond en peuzelde dat, al vechtende tegen zijn overweldigers, op. Rood bezet Gilze. De strijd verplaatst zich steeds Westelij ker en als wij om 12.20 in Gilze komen arri veert daar juist de spits van de hoofdmacht van het R. W. Dezo snelle opmarsch van Rood was mogelijk, omdat een eskadron Huzaren van Blauw te laat was gekomen om Alphen te bezetten. De wielrijders wa ren sneller. De hoofdmacht boog nu af, on der dekking van zijn flanken in de rich ting de Vijfhuizen en naderde vandaar uit Gilze. Nog even brengt de plotseling opdui kende Wisent schrik onder de spits van Rood, doch ziet zich plotseling bij het ne men van een bocht voor een haastig in stel ling gebracht kanon en wordt onmiddel lijk buiten gevecht gesteld. De weg naar Gilze is nu geheel vrij voor Rood, die hier mede feitelijk haar doel heeft bereikt en in den rug zit van het Blauwe leger. Het Blauwe commando zet een tegen aanval op om Gilze te heroveren en laat dit vanuit Westelijke richting naderen. De voorbereidingen daartoe nemen zooveel tijd in beslag dat het inmiddels reeds 3 uur is geworden. Rood heeft tijd te over gehad alle uitgangen naar Gilze sterk to bezetten en als om kwart over 3 Blauw en Rood weer tegenover elkaar staan, laat de leider der oefeningen afslag blazen. Het einde. De manoeuvres zijn ten einde. Zij zijn stellig bijzonder begunstigd door het fraaie weer en de geest onder de troepen was dan ook voortreffelijk. Van de bevelvoerders is geestelijk zeer veel gevergd, de manschap pen leverden physiek enorm werk. Lof van generaal Fabius. Hierop legde generaal Fabius den na druk onmiddellijk na het signaal afslag, door een korte toespraak tot do tusschen Brakken en Bolberg aanwezige manschap pen. Hij wa6 vol lof voor de toewijding der manschappen, wielrijders die dagelijks be halve de oefeningen zelf, 80 a 90 K.M. moes ten afleggen naar het gevechtsterrein en voor de cavalleristen niet minder, die vaak van groote afstanden water moesten halen voor hun paarden. Ondanks de lichamelijke inspanninjr wa- Ten de mannen vol elan. Blauw was Rood en niet- blauw, Blauw. Vele burgers hebben met belangstelling de oefeningen gadegeslagen en dat er on der hen waren, die zich in de troepen ver gisten, laat zich verstaan. Wat de meesten voor de Blauwen aanzagen waren de Roo den. Dat zat zoo: De troep met een blauwe doek op den helm was Rood en do troep zonder blauwe dock op den helm was Blauw. Een eigenaardigheid, die evenwel aan den ernst van de oefeningen geen af breuk heeft kunnen doen. Do troepen zelf wiètcn drommels goed of zij vriend of vij and tegenover zich hadden. Op andere pun ten zijn fouten gemaakt, fouten waaruit leering te trekken valt zoowel voor hoo gere als lagere bevelvoerders er. dat was het doel van deze welgeslaagde manoeuvres Dagorder, Generaal-Majoor IT. A. C. Fabiu6, inspec teur der Cavalerie, tevens Commandant der Lichte Brigade, heeft gisteren te Oisterwijk de volgende dagorder uitgegeven: „Officieren, onderofficieren en manschap pen gij hebt met groote toewijding deelge nomen aan de oefeningen van de Lichte Brigade en de vermoeienissen, dio ik van u gevraagd heb, met opgewektheid gedragen. Gij hebt de moeilijkheden, welke onver mijdelijk waren helpen overwinnen. Keer terug naar uwe haardsteden en weet, dat gij hebt medegewerkt aan het welslagen van deze voor het leger zoo hoog6t nuttige oefeningen. Leve de Koningin!" X'asleep van de Amsterdam sche relletjes Amsterdam, 24 Aug. Toen op den 5den Juli j.l. een polilieovcrvalwagen de Van Boetselaerstraat binnenreed zagen de chauffeur en de brigadier, die naast den chauffeur zat, dat een menigte bezig wa6 do straat op te breken en .een barricade op te werpen. Kort daarop werd gearresteerd do 40-jarige timmerman R. S. die ervan verdacht wordt daar met steenen naar de politie te hebben geworpen. De verdachte stond naar aanleiding daar van heden terecht, maar hij ontkent inel steenen naar de politie te hebben geworpen Uit het getuigenverhoor blijkt, dat de verdachte steenen heeft genomen en die zonder bepaald te richten heeft geworpen tusschen zijn beenen door naar achteren De brigadier, die hem later heeft gearres teerd heeft den verdachte herkend aan zijr. kleeding. Hij heeft hem niet, terwijl hij ooide in het gelaat gezien. Een andere getuige, een agent van politie heeft hem wel in het gelaat gezien en deel de voorts mede, dat hij hem uok heeft zien gooien met steenen tusschen zijn beenen door. Of het de bedoeling van den ver lachte is geweest naar de politie te gooien, kan deze getuige niet verklaren. Het O.M. waargenomen door mr. van Dulleraen meent, nu niet vaststaat dat door verdach te met steenen naar de poli tie is geworpen, dot verdachte moet worden vrijgesproken. Mr. S. de Jong. verdediger van beklaagde sluit zich aan hij den cisch en vraagt de onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. De Rechtbank, die daarop in de Raadka mer gaat, besluit dadelijk uitspraak te doen. Zij spreekt verdachte vrij van het hem ten laste gelegde en gelast zijn on middellijke invrijheidstelling. Hierna stonden terecht een 57-jarige schillenophaler en een 34-jarig los werk man, die uit het dakraam van de Houtrijk straat 65 op 5 Juli met steenen naar de po litic hadden geworpen. De beide verdachten ontkennen. De hoofdinspecteur, die het proces ver baal heeft opgemaakt blijft bij zijn verkla ringen en herkent beslist beide verdachten, die zeker ieder eenmaal met een klinker naar hern geworpen hebben. Door eenige getuigen a décharge worden nog eenige vra gen beantwoord, waaruit zou blijken, dat beide verdachten dien avond niet op den zolder zouden zijn geweest. "et O.M. mr. van Dullemen acht het ten laste gelegde bewezen. Zij staan echter zeer gunstig aangeschreven en daarom vraagt spr. zes maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. HOUTZAGERIJ AFGEBRAND. O u d-G a s t e 1, 24 Aug. Door onbe- bekende oorzaak brak gisteren brand uit in de machinale houtzagerij van den heer Van den Brand alhier. De geheele hout zagerij cn een aangebouwde loods werden een prooi der vlammen. De brandweer kon met veel moede met een slang op de wa terleiding een aangrenzend woonhuis be houden. Een groote hoeveelheid hout. als mede een gedeelte der machines werden door het vuur vernield. Verzekering dekt de schade. MAN OVERREDEN EN GEDOOD. Zaltbommel, 24 Aug. Hedenmiddag te omstreeks half een is de 53-jarige J. van der Dumen uit Rossum op het kruispunt Rijksstraatweg—Stationsweg door een auto aangereden en op slag gedood. Het lijk i9 naar het ziekenhuis overgebracht. Het slachtoffer laat een vrouw cn twaalf kin deren achter. Kwartel Snip 23—8 23—8 24—8 1G—8 16-8 17-8 18-8 19-8 20-8 21—8 22—8 23—8 Amsterdam Boedapest Belgrado Athene Mersamatruh Cairo Gaza Rutba\vell9 Bagdad Boeshir Djask Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta Akyab Rangoon Bangkok Singapore Medan Batavia IJsvoge 24—S 23—8 22—8 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 30 Augustus. Naar men ons meldt, heeft H. M. de Ko ningin zich de laatste dagen in Noorwegen zeer vermoeid gevoeld en zal H. M. des wege voorloopig volkomen ru6t houden. Op verzoek eervol ontslagen met dank met ingang van 15 Augustus C. G. II. II. Meyer als burgemeester van Sprang-Capel le, met benoeming tevens tot ridder Oranje- Nassau-orde. Bij K.B. is met ingang van 1 September 1934 aan dr. A. J. Bijl te Schalkhaar bij Deventer, wegens opheffing van zijne be trekking, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Middelbare Koloniale Land bouwschool te Deventer. Bij beschikking van den minister van economische zaken zijn voor het tijdvak van 1 September 1931 tot 1 September 1935, wederom benoemd tot leeraar aan de Mid delbare Koloniale Landbouwschool te De venter A. de Braconier. A. F. Cornelissens, A. de Koning, W. Polman Tuin en W. F. van Vliet, allen aldaar en P. J. van De venter te Baarn. i^AV; DE HEER H. J. v. cL VEGTE WEER BIJ DE S.D.A.P. Bij de Raadsverkiezingen van 1931 te Zwolle had de heer H. J. v. d. Vcgte, één der oprichters van de S.D.A.P., zich afge scheiden van die partij en was de partij- v. d. Vegte gevormd, die hem bij do ver kiezingen met 1216 stemmen in den Raad bracht. De herdenking van het 40-jarig be staan der S.D.A.P. en tegelijkertijd van de afd. Zwolle is aanleiding geweest voor het Kamerlid Vliegen om zijn bemiddeling te vcrlecncn, teneinde don hoer v. d. Vegto als een der 12 apostelen in de partij terug te brengen. Doze pogingen zijn thans ge slaagd. De partij-v. d. Vcgte heeft zich tot de afd. Zwolle gewend orn hem weer als lid op te nemen cn in een vergadering heeft de afdeeling tot zijn toelating besloten met behoud van den Raadszetel. NED. VARKENS-CENTRALE De Ncderlandsche Varkens-centrale maakt bekend, dat na 31 Augustus door haar in de daartoe aangewezen zoulerijen geen versch spek meer zal worden ontvangen. Het ligt in do bedoeling, met ingang van 17 September in een achttal centraal ge legen plaatsen de gelegenheid te openen gezouten rijgspek bij de centrale in te leveren. Deze plaatsen, alsmede de voorwaarden waaronder de inlevering kan plaats vin den, zullen nader worden bekend gemaakt Dr. F. BOK f Gisteren is ten gevolgen van een hart verlamming te Haarlem overleden, dr. F. Bok. controleerend geneesheer van Cen traal Beheer. I)r. Bok, die te Amsterdam geboren werd, was langen tijd geneesheer te IJmuiden, waar hij meer dan 20 jaar gevestigd was, een drukke practijk had en bovendien quarantaine-arts was.. In 1920 heeft hij zich te. Haarlem gevestigd, waar hij stil en teruggetrokken leefde, zich al leen wijdende aan zijn vak cn de belangen zijner patiënten. ONGELUK BIJ HET PEREN PLUKKEN. S i 1 v o 1 d e, 24 Aug. Gisteren is te Sil- volde de 55-jarige heer ter Horst bij het peren plukken uit den boom gevallen. Hij brak daarbij zijn ruggegraat. Hij zou per auto naar Arnhem vervoerd worden, maar onderweg verergerde zijn toestand, zoodat hij in het St. Elisabeths-gaslhuis te Does burg moest worden opgenomen, waar hij gisteravond is overleden. POSTVLUCHTEN. De „Kwartel" (uitreis) is gisteren te Athene aangekomen. "S. Toestel neergestort. Te kwart over één had een onge luk plaats, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Het sportvlieg- tuig WACO, bestuurd door den heer G. v. d. Heuvel, is bij het starten verongelukt. Het toestel gleed in de bocht af en sloeg over den kop. De inzittenden, de heeren II. Wegener, redacteur van „liet Vliegveld", Verschuil, W Greve cn de bestuur der werden licht gewond. Het toe stel werd geheel vernield. liet ongeval op het vliegveld Soesterberg is wonder boven wonder goed afgeloopen. Het toestel gleed met geringe vaart in den bocht af en kwam nog juist op het veld te recht in een hoek waar zeer veel publiek stond, dat haastig uiteen stoof. Onmiddellijk kwam van alle kanten hulp toeschieten. Dc inzittenden konden echter zelf uit het toestel klimmen. Indien het toestel eenige meters verder neergekomen was, dan zou een ramp hebben plaats ge had. Alle vier inzittenden, de bestuurder G. v. d. Ileuvel de heer Wegener uit Am sterdam, de heer Verschuil uit Hilversum en de heer Greve uit Wassenaar liepen on- beteekenende snijwonden op. Het WACO- toestel is, zooals gemeld, vrijwel geheel ver nield. Eindhoven, 23 Augustus. Vanmiddag vanaf kwart voor vijf tot vanavond half ze ven zijn de vliegtuigen, welke deelnemen aan dc Nederlandsche Rondvlucht, ouder belangstelling van duizenden toeschouwers, behouden op het vliegveld Welschap bij Eindhoven geland. Behalve het Waco-vliegluig van den heer v. d. Heuvel, dat, zooals gemeld, te Soester berg is afgegleden, heeft ook de F.K. 41 (P.H.A.G.Q.), bestuurd door S. de Mul een ongeval gehad. liet toestel kreeg op weg van Twente naar Eindhoven te Nijkerk een motordefect en heeft op de heide aldaar een noodlanding moeten uitvoeren. Hierbij is een der vleugels beschadigd. De vlieger bleef gelukkig ongedeerd, en heeft de reis naar Eindhoven per trein voortgezet, liet vliegtuig zal worden gedemonteerd. Als eersten landden te Eindhoven eenige militaire vliegers. Daarna volgde het K.L.M. toestel P.H.A.G.F., waarmede eenige rond vluchten werden gemaakt. De bekenden mi litaire vlieger adj. P. v. d. Griend hield het publick bezig met fraaie staaltjes lucht- acrobatiek. Tot de eerste toestellen, die op het vliegveld daalden behoorden die van Lord Wellaughly Debroke (Klernm-Eagle) en van Wolfgang von Gronau, den heken den Duitschen Oceaanvlieger, die een Klemm-toestel bestuurde. De deelnemers werdgn allereerst verwel komd door ir. Philips van de Noord-Bra- bantsche Aero Club. In het bijzonder be groette spr. Generaal Snijders, die deze vlucht medemaakt. Hij hoopte, dat hij nog vele andere tochten zou mogen meemaken. Daarna sprak burgemeester Verdijk, die het op hoogen prijs stelde, dat de route van de Ned. Rondvlucht over Eindhoven loopt, het geen een vergoeding is voor de teleurstel ling van het vorige jaar, toen vele vlieg tuigen niet waren gearriveerd. Spr. betreurde het, dat het vliegveld nog niet de outillage biedt, welke men mag ci6chen, doch hij hoopte, dat het volgende jaar bij dc Rondvlucht 1935 vele verbete ringen zouden zijn aangebracht. Hij eindigde met het uitspreken van den wensch, dat door de rondvluchten het volk nader tot de luchtvaart en deze nader tot het volk mogen komen. De havenmeester van het vliegveld, ir. Carstendijk deelde nog mede, dat er een Fransch vliegtuig van het vliegveld Orly was gearriveerd, dat alsnog aan de Rond vlucht wenschte deel te nemen. Een intiem diner van alle deelnemers cn genoodigden besloot den eersten dag van het vliegfestijn. Morgenochtend te half tien wordt de tocht voortgezet. Het relaas van een deelnemer. Eindhoven, 24 Augustus. De eerste dag van de Nederlandsche Rondvlucht 1934 is weer ten einde. Behoudens een tweetal ongelukken is alles prachtig verloopen. Vol gens de leeken-passagiers was het vanmor gen prachtig vliegweer, maar de K.L.M.-pi- loten, de sportvliegers en de Weerberichten- dienst dachten er andere over. Waalhaven en Soesterberg zaten „dicht". We zouden met het vierpersoons taxi toestel de „Krekel" om kwart voor acht van Schiphol naar Waalhaven gaan om daar nog twee passagiers sportvliegers op te halen. Viruly keek bedenkelijk naar de lucht, bestelde een nieuw kop koffie en bleef bedenkelijk tot tegen half elf. Do weer berichten werden beter cn thans begon de leek bedenkelijk te kijken, want dikke wol ken begonnen ter westerkimme 6amen te pakken. Viruly nam welgemoed do stuur- knuppel van het „Krekeltje" en 20 minuten later zaten we op Waalhaven, waar de „groote" start plaats had. De andere toestel len, die van Schiphol waren gestart drie K.L.M. toestellen en eenige sportvliegers hadden koers gezet naar het Noorden om Edam cn Marken nog even vanuit dc lucht te bekijken, en daarna Soesterberg op te zoeken, vanwaar dc Rotterdammers en Am sterdammers gezamenlijk optrokken naar het einddoel van den eersten dag, Eindho ven. Op Waalhaven was het een internationaal gezelschap. Daar stonden de groote blauwe K.L.M. vogels, de snelle en de in hun evo luties veel brutalere militaire machines en de kleine ranken sportvliegtuigen, met hun vroolijke kleuren. Daar stond de Duitscher H. Wegenast met zijn „Klemm", voorzitter van dc Duesseldorfer Aero Club, haupt- mann Tibor Bisitz uit Boedapest, lord Wil- loughly de Broke met zijn „Klemm-Eagle", dc Engelschman Borton met zijn Airspeed- courier en de Belg Schellekens met V.S. 4. Oo-k was aanwezig de bekende wereldvlie ger graaf de Sibour en zijn landgenooton dr. Behague en Kellncr. Te kwart over elf begon de start te Waal haven. De een na de ander kozen de toe stellen het luchtruim. De eerste halte was Soesterberg. De militairen toonden zich even goede vliegers als gastheeren. Helaas kon het oponthoud niet te lang zijn. Er wa6 een aanmerkelijk mist-tijdsverlies in te halen. Bij het 6tarten in Soesterberg gebeurde er een ongeluk zooals wij reeds meldden, dat bijna een schaduw over den dag zou hebben geworpen, doch dat tenslotte nog goed afliep. Het toestel was echter ver nield. Het weer was intusschen niet verbeterd. Zware regenbuien teisterden ons Krekeltje, maar Viruly is wel erger gewend en al ge nietend van het prachtige landschap, af wisselend zonbestraald en somber omhuld door een grijs regengordijn, komen we via Harderwijk, Kampen cn Zwolle op het vliegveld Twente aan. De lieer W. Graft, instructeur van de Twentsche Aero Club gaf hier een demonstratie van crazy-flying waar passagiers en publick volop van ge noten. Na een uiterst gezclligen lunch, aan geboden door de Twentsche Aero Club werd de tocht voortgezet. Intusschen was bericht binnen gekomen dat de P.II.-A.G.Q. van De Mul, de instruc teur van de Amsterdamsche Aero Club een noodlanding had moeten maken onder Nij kerk. Slechts het landingsgestel was licht beschadigd. De toestellen gingen voort om via Zutfen, Arnhem en Nijmegen, het eind doel van den eersten dag, Eindhoven te be reiken, waar de Noord-Brabantsche Aero Club als gastheer optrad. Een geweldige menigte had zich hier naar het vliegveld gespoed om de aankomst van de 60 machines een evenement op lucht vaartgebied bij te wonen. Een ballonnen wedstrijd, uitgeschreven voor do jeugd, had veel belangstelling. De K.L.M.-passagiers gingen per autobus naar Oisterwijk, waar in hotel „Bosch en Ven" werd gedineerd en gelogeerd. Dc Oisterwijksche Harmonie bracht een aubade aan dc deelnemers. Als eerste nummer werd de K.L.M.-marsch ten gehoore gebracht, een attentie, die zeer op prijs werd gesteld. lieden geëtaleerd een keurige collectie Old-finish meubelen Bezoekt onze toonzaal en IS modelkamers EEEKOÜST. LAAN 10 OPGERICHT 1900 Zou je ook de volgende boodschap aan mijn man op de pier willen seinen: „Geef kat rest rollade boven in de keuken kast, veel liefs, Marie. L(Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6