fe--, HET GEBROKEN GEWEERTJE DE ZORG VOOR DEN OUDEN DAG SLIJTERIJ S.H. MASSA HAVIK 41 -AMERSFOORT-TEL. 292 Onze Postvliegers onderweg NOTARIS OPGELICHT DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TELEFOON 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE Mag worden gedragen 's-Gravenhagc, 25 Aug. De kanton rechter, mr. Ferguson, heeft hedenmorgen hij schriftelijk vonnis uitspraak gedaan in de zaak tegen mr. W. A. H. Elink Schuur man, aan wien was ten laste gelegd, dat hij een insigne, voorstellend een geweertje, dat door twee handen wordt gebroken, heeft ge dragen, „terwijl dat insigne de uitdrukking was van een op weigering van den militai ren dienst, althans op eenzijdige nationale ontwapening gericht staatkundig streven, althans van een mede op dat doel gericht staatkundig streven," aldus de dagvaarding. Overwegende, dat uit de getuigenverkla ringen bleek den kantonrechter, dat liet door verd. gedragen insigne, bestaande uit twee handen met gebroken geweertje, zon der schild en ongekleurd, niet genoemd kan worden een uitdrukking van een staatkun dig streven op weigering van militairen dienst of op eenzijdige nationale ontwape ning gericht; overwegende, dat thans nog moet worden onderzocht, of het pacifisme in zijn geheel, van welk streven dit insigne wel de uit drukking mag worden genoemd, is een be paald staatkundig streven, mede op dat doel gericht; overwegende, dat althans in Nederland ieder weldenkend mensch geacht kan wor den een afschuw te hebben van den oorlog, mitsdien pacifist kan worden genoemd; overwegende, dat derhalve pacifisme als zoodanig niet kan worden gerekend als een staatkundig streven, mede op dat doel ge richt; overwegende toch, dat onder pacifisten niet alleen vallen zij, die hun doel trachten te bereiken door pogingen tot ondermijning van de kracht van de weermacht, doch ook zij, die, zich meer bewust van de verant woordelijkheid voor de veiligheid van het vaderland, de weermacht in stand wenschcn te houden, teneinde het land niet als weer loos slachtveld door anderen te laten ge bruiken; overwegende ten overvloede, dat dit in signe ons (aldus het schriftelijk vonnis) niet opzichtig voorkomt; overwegende, dat het feit in de tenlaste legging tot en met „gedragen" niet straf baar is; overwegende, dat het overige deel van de tenlastelegging ni e t bewezen is; gezien art. 352 Wetboek van Strafvorde ring, heeft mr. Ferguson verd. van alle rechtsvervolging ontslagen, ten aanzien van hetgeen als bewezen is aangenomen en hem van het overige deel vrijgesproken. DE VERTEGENWOORDIGERS IN DE CRISISCENTRALE. Het hoofdbestuur van den Centralen Be sturenbond van Zuivelhandelsorganisaties in Nederland heeft zich tot den minister van Economische Zaken gewend, om de aandacht te vestigen op de aan het licht gekomen bezwaren bij de opgave van ver tegenwoordigers in de Crisiscentrale. De bond stelt voorop het verzoek des ministers om aanwijzing van vertegenwoor digers op hoogen prijs te stellen, maar acht het allernoodzakelijkst bij het voldoen aan dit verzoek er op te wijzen, dat bij een dergelijke officicele vertegenwoordiging der uit het vrije bedrijfsleven naar voren getre den organisaties, slechts die dienen erkend, die bchooren tot een centraal landelijk ver band, dus organisaties met een zuiver locaal karakter en dat wenschelijk ware van hen ook geen voordracht tot het aanwijzen van een vertegenwoordiger te verzoeken. De bezwaren van het hoofdbestuur rich ten zich ook tegen het ongelimiteerde aan blijven van den eenmaal door eenige orga nisatie voorgestelden en door den minister benoemden vertegenwoordiger. liet bondsbestuur adviseert 'in deze een rouleeringsstelscl in te voeren, waardoor ook het bezwaar der verdeeling van den beschikbaren zetel in het Centrale Crisis- college komt te vervallen, en iedere lande lijke organisatie, dus de Roomsch-Katho- lieke, de Christelijke en de Neutrale, bij toerbeurt een vertegenwoordigende stem krijgt, waarbij tevens door onderlinge, meer interne regeling, de bonden zelf met den in het college zitting hebbenden vertrouwens man voeling kunnen houden. De bond verzoekt derhalve, dat de minis ter zich bepale tot de benoeming van ver tegenwoordigers van landelijke bonden en de eventuecle plaatselijke adspiranten uit te sluiten, daar kennis van en medeleven met het nationale bedrijfsleven hoofdzake lijke vereischten zijn. HET MOBILISATIEKRUIS. Herdenking van de mobili satie door den kring Rijn land. De Kring Rijnland van den Nationalen Bond het Mobilisatiekruis, bestaande uit afdeelingen van den Bond te Alphen aan den Rijn. Aarlanderveen. Benthuizen. Ha- zerswoudc. Koudekerk. Nieuwveen. Ter Aar Zevenhove en Zwammerdam, zal op 1 Sep tember a.s. te Alphen a. d. Rijn een Natio nalen Landdag houden, ter herdenking van het feit, dat het op 1 Augustus te voren 20 jaar geleden was, dat de weermacht werd gemobiliseerd. Op dicnzelfden dag zal in de ochtenduren 'de jaarlijksche algemeene vergadering van den Bond te Alphen aan den Rijn worden gehouden. DRENKELING AANGEBRACHT. E d a m. 27 Aug. Hedenmorgen is te Edam binnen gekomen de botter van den schip per Pooyer met aan boord het lijk van een jongeman, dat in het Iloornsche hop was opgehaald. De identiteit van den verdron kene is nog onbekend. MOTORRIJDER BOTST TEGEN BOOM Spoedig overleden. Blokker, 27 Aug. Vannacht is de 24-ja- rige tuinder J. Kreuger wonende te Binnen wijzend toen hij na een bezoek gebracht te hebbe aan de kermis te Blokker, op zijn motor nabij het gemeetehuis van Blokker reed, door onopgehelderde wijze tegen een boom gebotst. Door voorbijgangers werd de man met ernstige verwondingen het ge meentehuis binnen gedragen waar hij spoe dig overleed. FIGEE-KRANEN VOOR DE HAVEN VAN STEIN. In aansluiting aan het bericht over de op dracht van de nieuwe kolenwagens voor de Staatsmijnen, aan verschillende fabrieken hier te lande, vernemen wij, dat do beide brugkranen waarmede de kolenbakken van do wagens worden gelicht, in het schip neergelaten en geopend, door Figee in Haar lem worden gebouwd. De brugkranen bestaan uit een verrijd bare brug met een lengte van 45 M., die over de sporen van het haventerrein rijdt en waarover een wagenkraan met een arm van 17 M. lengte beweegt. Het hefvermogen van deze ranen is 20 ton en do bakken op de wagens kunnen elk 17 M* kolen bevat ten. Ook bouwt Figee de electrischc kaapstan den voor het verhalen van de wagens. Met de montage van de kranen aan de haven van Stein is reeds aangevangen. DE DIEFSTAL UIT EEN GOUDSMIDS WINKEL. Signalement der twee Duitsche vrouwen. Amsterdam, 26 Aug. De politie van het bureau Singel is nog zoekende naar de twee Duitsche vrouwen, die Zaterdagmid dag eenigen tijd in een goudsmidswinkel aan de Vijzelstraat hebben vertoefd en kans zagen, drie gouden horloges en een aantal zilveren lepeltjes buit te maken. De eerste is naar schatting 25 30 jaar, leng te ongeveer 1.55 meter, lichtblond, geverf de lippen, bleek en mager. Ze droeg een donker costuum met lange mouwen en een klein zwart vilten hoedje. De andere vrouw is eveneens 25 k 30 jaar oud; lengte 1.70 meter, kort. zwart krullend haar, vol ge zicht, gewoon postuur; zwarte alpino-muts en vermoedelijk een kameelharen mantel. DOOR MOTORRIJDER AANGEREDEN. V e n I o 27 Aug. Te Blerik is een motor rijwiel, waarop twee te Vcnlo in garnizoen liggende vaandrigs gezeten waren, in bot sing gekomen met een passeerenden arbei der, den 40-jarigen A. Creyns uit Tienray. De man werd tegen den grond gesmeten en liep eenige ernstige hoofdwonden. In zorgwekkenden toestand is de man naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. DE BUITENLANDSCHE MUSICI. Een rouleeringssystecm in over weging. Wij lezen in Het Vaderland: Eenige bladen nebben het bericht ge bracht, dat buitenlandsche musici, die hier te lande in verschillende zomergelcgenhe- den werkzaam zijn. na afloop van hun ar beidsovereenkomst op 2 September a.s. het land moeten verlaten In aansluiting hierop werd ook het een en ander meegedeeld omtrent een in te voeren rouleeringsstelscl voor buitenland- sclie musici, die, alvorens een nieuw enga gement aan te nemen, telkens .twee maan den ons land zouden moeten verlaten. Dat een aantal orkesten na het beëindi gen van hun contract uit ons land vertrek ken, is niets nieuws Dit was- bij het aan gaan van de overeenkomsten vastgelegd en bovendien nog door een cautie gewaar borgd. Men had het al eenige maanden ge leden kunnen zeggen. Van algemeene uit zetting van buitenlanders is geen sprake. En overigens is er vooralsnog niets ver anderd. Juist is, dat een rouleeringsstelsel als bovenbedoeld in overweging is. Maar defi nitieve maatregelen in dezen geest zouden eeret genomen kunnen worden ne de in werkingtreding van de wet op het verrich ten van arbeid door vreemdelingen. DE ONDERWIJZERSOPLEIDING. Nog geen opheffing van kweekscholen. Zooals bekend heeft Minister Marchant in April j.l. bij de Tweede Kamer een wets ontwerp aanhangig gemaakt, waarbij voor gesteld wordt een wijziging te brengen in de onderwijzersopleiding. De bedoeling zat daarbij voor, deze wij ziging te doen ingaan met het begin van het schooljaar 1934'35. Op dat tijdstip zou dan een aantal kweekscholen worden opge heven, terwijl tevens de vierjarige kweek scholen driejarige zouden worden. Aangezien evenwel de gedachtenwisse- ling tusschen Kamer en de Regeering over dit wetsontwerp nog niet is aangevangen, zal, naar wij vernemen, in September a.s. geen enkele door de regeering in verband met dit wetsontwerp voorgenomen maat regelen in zake de onderwijzersopleiding worden doorgevoerd, zoodat van opheffing van kweekscholen met dien datum ook nog geen sprake zal zijn. DE ALMITENTO. Donderdagmiddag opening door Jhr. Mr. Dr. A, Röell. Amsterdam. 27 Augustus. De Alge meene Middenstandstentoonstelling, die van 30 Augustus tot 9 September in het R.A.I.- gebouw zal worden gehouden, zal Donder dagmiddag te één uur officieel worden ge opend door den commissaris van de Ko ningin in Noord-Holland, Jhr. Mr. Dr. A. Röell. Een rapport van dr. J. J. A. Bakker roor het a.sMiddenstands- congres Onder den titel „Ouderdomsverzorging der kleine zelfstandigen" heeft dr. J. J. A. Bakker een rapport geschreven voor de a.s. algemeene \ergadering van den Kon. Ned. Middenstandsbond. De schrijver verklaart geen voorstander te zijn van staatspensioen. Zoo ook een ver plichte verzekering acht hij, om rechtelijke als practische gronden, niet aanvaardbaar. Al wat ons Nederlandsche volk wegvoert van eigen zorg om den ouden dag, al het geen dus ons volk minder verantwoorde lijkheidsgevoel zou geven en verzwakking zijner zelfstandigheid, al wat tot ernstige ondermijning van het natuurrecht van den individueelen eigendom zou leiden, acht hij zoozeer uit den booze voor de vitaliteit on zer natie, dat daarvoor iedere vorm van staatspensioen onaanvaardbaar is. Voor verplichte verzekering bestaat bij de zelfstandigen voorts geen rechtsgrond, hetgeen in de praktijk, bij doorvoering, zou leiden tot alleronmogelijkste toestanden ten aanzien van de inning der verschuldigde premién. Er blijft dus voor den middenstander over de vrijwillige ouderdomsverzekering. Nu is het merkwaardig aldus dr. Bak ker dat én de gedragslijn der regeering én de diverse beschouwingen, op één na, uit den boezem van den middenstand zich steeds voortbewogen hebben uitsluitend op het terrein der wettelijke, van meet af aan vrijwillige ouderdomsverzekering. Zeker, er is verschil van inzicht over de grootte van dit terrein, maar hoe verschil lend ook de wenschen ziin, alle groepeeren zich rondom de wettelijke ouderdomsver zekering. vrijwillig van meet af aan. In de achter ons liggende jaren is bij herhaling door de Raden van Arbeid op die vrijwillige voortzetting gewezen. Veel gebaat heeft die aansporing niet. Er zijn meerdere honderdduizenden z.g. „sla pende" I.W.-verzekeringen, waarvan het overgroote deel juist voortdommelt bij de kleine middenstanders: de boerenknecht, die tot keuterboer opwerkt; de uit dienen gaande dochter van den veldwachter, die met den smid van haar dorp huwt; de ambachtsman, die zijn eigen bedrijfje be gonnen is. De maker van de I. W., de nog steeds door ons volk niet voldoende begrepen staatsman Talma, heeft daarbij mede voor al lettend op hun toekomstige zelfstandig heid, wel degelijk gewild, dat de inwonen de kinderen in de I.W.-verzekering zouden vallen en de Raden van Arbeid, die uit wel doordacht sociaal voelen in 1919 al die kin deren dan ook inschreven als arbeider in den zin der wet, volgden daarbij dus ge heel en al de inzichten van hun ontwerper. Maar zij hebben het moeten aanzien, dat het hoogste rechtscollege: de Centrale Raad van Beroep hun sociale actie ter neer wierp door krachtens den familieband bestaan de tusschen ouders en kinderen geen loondienstverhouding te erkennen. De lezer zal toegeven, dat ware hier door den middenstander een voorbeeld gegeven er zeker een ruim propagandaveld ge schapen zou zijn. Hun later zelfstandig ge worden kinderen, welke op goedkoope wijze, van 25 tot GO ets per week, voor zich en hun gezin (fnvaliditeits-, Ouderdoms-, Weduwe- en Weezenrente) hadden kunnen zorgen, zouden hun eigen belang hierbij zeker begrepen en dus doorgcplakt hebben en zoo als het ware een groote kern ge vormd hebben om andere zelfstandig-wor denden aan te wakkeren tot vrijwillig voortzetten hunner verplichte I.W.-verzekn ring. Hier is dan ook nu nog voor de midden standers veel te bereiken en wij raden hun daarom ernstig aan om het vraagstuk van den verzekeringsplicht van inwonende kin deren opnieuw, juist met het oog op de vrijwillige verzorging van den ouden dag bij de kleine middenstanders, in studie te nemen en bij de regeering tot invoering ervan te pleiten. Wanneer er voorts van tegemoetkoming aan den kleinen middenstander sprake moet zijn en gelet op zijn vaak zeer krap pen financieelen toestand vooral tegen woordig is daar zeker reden voor dan waren bij een weder-invoering van den ver- zckeringsplicht voor inwonende kinderen tegemoetkomende premie-betalingen bij de onderscheidene wetten te stellen, zij het ook met lagere uitkeeringsrechtcn. Ten aan zien van het vrijwillig voortzetten der on derscheidene verzekeringen, zou eenige te gemoetkoming bij verbetering van 's lands financiën te geven zijn, door al of niet tijdelijk subsidie te verlecnen ter groot te van de geheele administratiekosten of beoerkt louter tot b.v. de inningskosten. Wij aarzelen niet om te zeggen, dat al lereerst op het boven omschreven terrein de verzorging van den ouden dag van den kleinen middenstander meet en ook inder daad kan gevonden worden. Schuift Dr. Bakker dus de verplichte ouderdoms (Ongevallen en Ziekte-) verze kering voor inwonende kinderen en het vrijwillig voortzetten door kleine zelfstan dig gewordenen hunner verplichte verzeke ringen voorop als- de vorm voor de ouder domsverzorging der kleine zelfstandigen, dat neemt niet weg, dat hij de vrijwillige oudo-domsverzekering, van meet af, ook ingeschakeld wil blijven zien. Eerst zal zij voor den kleinen midden stander, die om eenigerlei reden nimmer in de verplichte invaliditeitsverzekering is gevallen, van noode blijven om zich tegen den zorg van den ouden dag tijdig te hoe den. anderdeels kan zij voor den midden stander, evenals voor den arbeider, dienen tot aanvulling der (vrijwillig voortgezette) verplichte verzekering Ten aanzien van dit aanvullingsbegrip acht hij plaatselijke collectieve verzekering zeer wel doorvoerbaar. Wanneer daarbij het vereenigingsapparaat, ook voer het op halen der premies, worde ingeschakeld, zullen behalve de afsluitprovisies ook de incassoprovisies geheel of goeddeels kun nen vervallen, waardoor dus voor derge lijke collectieve verzekeringen goedkoopere tarieven mogelijk worden. Wordt op eenigerlei wijze bij de ver plichte verzekering van Rijkswege een sub sidie voor de kleine (toekomstige) zelfstan digen ingesch \keld, dan zou het redelijk zijn, dat deze ook voor dien kleinen mid denstander gold, welke nimmer in die ver zekering heeft kunnen treden en dus uit sluitend op de V.O.V. is aangewezen. Voor de reeds meer bejaarde kleine zelf standigen, welke ook dan nog buiten de V.O.V blijven, zou hij bij verbetering der Rijksfinanciën willen aandringen op verwezen lij King der wenschen, neerge legd in de motie-Kuiper (1929), om deze groep nog eenmaal in de gelegenheid te stellen tegen het tarief van den 34-jarige (F.O. 39 voor een verzekering van 3. per week op hun 65e jaar) te kunnen top- treden tot de V O.V. In hoeverre voorts de uitbreiding tot 20— pensioen per week gehandhaafd moet blijven, ware nader te overwegen. Bij de levensverzekeringmaatschappijen, die zeker hierbij niet in de wielen gereden die nen te worden, bestaat echter weinig ver langen naar pensioenverzekering en van haar zijde wordt dan ook vrijwel nimmer tegen de V.O V opgekomen Kwartei IJsvoge 288 Amsterdam 23— 8 Boedapest 24—8 Belgrado Athene Mersainalruh Cairo Gaza 24-8 Rutbawells Bagdad Boeshir 25-8 Djosk 27—8 Karachi 26-8 Jodpoer 26S Allahabad 27—8 Calcutta 248 Akyab Rangoon Bangkok ■23—3 Singapore 22—8 Medan Batavia •228 Y li Vertrek van hot eerstvolgende post- vliegtuig van Amsterdam 30 Augustus. Een jaar gevangenisstraf geëischt Amsterdam. 27 Aug. Voor het Ge rechtshof had zich vandaag in hooger be roep te verantwoorden de Amsterdamsche koopman W. Kverdacht van oplichting. De man was bij een Amsterdamschen no taris hier ter stede gekomen met het ver haal, dat hij een huis had gekocht Om dit aannemelijk te maken, toonde hij een valsch koopcontract. Volgens zijn zeggen had hij 3000 handgeld gegeven ennu zat hij in geldnood. Do eenige waarheid in het verhaal was, dat hij inderdaad geld nood had. Vervolgens vertelde hij nog. dat hij een patiënt was van den hroer van den notaris, een dokter. Daarom had hij beslo ten met zijn „zaken" naar den notaris te gaan. Doch hierbij bleef het niet. De a.s. „cliënt" had groote plannen. Hij cn zijn familie wilden een zwembad bij het Kin- selmecr oprichten. De acte voor de N.V. zou door den notaris worden gepasseerd. Tenslotte kwam de aau echter uit de mouw en vroeg de koopman 225 ter leen aan den notaris. Deze verstrekte het geld, doch hij kreeg later achterdocht en het po litieonderzoek had tot gevolg, dat de koop man den volgenden dag, verdacht van op lichting, werd gearresteerd. De rechtbank veroordeelde hem op 31 Mei j.l. te dier zake tot een jaar gevange nisstraf. Voor het Gerechtshof verklaarde verd. dat inderdaad het koopcontract valsch was, wel echter had hij hot plan samen met zijn familie een N.V op te rich ten tot exploitatie van een zwembad Het geld had hij binnen twee weken terug wil len geven, doch zijn arrestatie maakte dit onmogelijk De procureur-generaal mr. A. baron van Harinxmn thoe Slooten requireerde beves tiging van het vonnis (een jaar gevange nisstraf). De verdediger mr. Sterneberg pleitte np juridische gronden vrijspraak, subs, drong pl. aan op clementie. Betere bescherming van het publiek gewenscht Vragen van den heer Smeengo aan den Minister van Waterstaat: I. Heeft de Minister kennis genomen van de berichten in de bladen omtrent het ern stig ongeval met een autobus op den onbe- waakten overweg op den Dordtschen straat weg te Emmcn? II. Meent de Minister niet, dat. zooal be waking van deze en andere gevaar opleve rende overwegen niet mogelijk is het toch is geboden maatregelen te treffen, opdat het leven van personen, die in voor publiek vervoer bestemde autobussen plaat9 ne men soms moeten plaats nemen, zooals in dit geval, waar het betrof arbeiders ge plaatst bij de werkverschaffing, die zoover van huis te werk zijn gesteld, dat zij per autobus naar en van het werk moeten wor den vervoerd beter tegen ongevallen als dit zijn beschermd? II. Zou de Minister niet willen overwe gen of aan het vcrleenen van de toestem ming om autobussen voor publiek vervoer f.e doen rijden niet kan worden verbonden de voorwaarde, dat de chauffeurs gehou den zijn voor iederen overweg te stoppen, en uit te stappen, om zich er van te over tuigen dat de spoorweg vrij is? DE TARIEVENPOLITIEK BIJ DE SPOORWEGEN. Vragen van den heer Duymaer van Twist Het lid der Tweede Kamer, de heer Duy maer van Twist heeft aan den Minister van Waterstaat de volgendo vragen gesteld: le. Is het juist, dat op 7 Maart 1.1. 12 nieuwe rijwielen door de Spoorwegen vanaf Alkmaar naar station Noordscharwoude afstand 12 K.M. vervoerd werden tegen een vrachtprijs van 50 cent, dus voor nog geen 5 cent per rijwieL terwijl hot bestel- loon ad f 1.50, zoo do woning van den ont vanger der rijwielen zich binnen den be- stclkring „Station Noordscharwoude" had bevonden, voor rekening van de Spoorwegen zou zijn gekomen, zoodat in dat geval de Spoorwegen hun work gratis hadden ver richt cn den ontvanger nog f 1 cadeau had den gedaan? 2e. Acht de Minister een tarievenpolitiek, waarhij do vrachtprijzen, als in vraag le. vermeld, beneden de zelfkosten gaan (ref. aan het bericht in het nr. van 5 Mei 1934 van het tijdschrift Binnenvaart"), in ver band met de groote tekorten der Spoorwe gen, die het Rijk heeft te dragen, wel ver antwoord? 3e. Is het juist, dat de Spoorwegen tot 2000 K.G. toe de vracht- en ijlgocdcrcn gra tis bestellen? Heden geëtaleerd een keurige collectie Old-finish meubelen Bezoekt onze toonzaal en 18 modelkamers BEEKENST. LAAN 10 OPGERICHT 1909 jaziet u, baas, ik kon hier in den omtrek geen boomen vinden om mijn hangmat aan op te hangen. (Judge).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6