DE „ALMITENTO" GEOPEND „DE DAAD VAN DEN MIDDENSTAND" Een speciaal nummer van De Zakenwereld NOG STEEDS STIJGENDE WERKLOOSHEID NIEUW WERKTIJDEN BESLUIT HET BEGIN VAN DEN CHAOS? HUMORHOEKJE Jhr. Mr. Dr. A. Röelly Commissaris der Koningin in Noord^JIolland, brengt hulde aan de energie van den middenstand Amsterdam, 30 Aug. Na een lang durige en intensieve voorbereiding, waar bij talrijke moeilijkheden en een veelheid van problemen op gelukkigo wijze werden opgelost, is vandaag in den vroegen mid dag de Algemeene Middcnstandstentoon- stelling, welke onder den goed in het ge hoor liggenden naam Almitcnto reeds bur gerrecht had verkregen, officieel geopend door den commissaris van do Koningin in Noord-Holland, Z. Exc. jhr. mr. dr. A. Röell. De plechtigheid van de opening voltrok zich, terwijl buiten vóór lui R A.I.-gebouw, dat deze tweede Algemeene Middenstands tentoonstelling in zijn uitgestrekte exposi tieruimte onderdak verleent, reeds velen het oogenblik afwachtten, dat de poorten ook voor hen zouden opgengaan. Vóór Jhr. Röell het woord werd verleend, hield de voorzitter van het Uitvoerend Comité, de heer C. F. J. Verbeek, die daarbij de aan dacht had van een talrijk gezelschap ge- noodigden, een inleidende rede. Spr. zeide dat de opzet van het comité om deze tentoonstelling tot een groot na tionaal gebeuren te doen uitgroeien, vol komen is geslaagd. Spr. wees in dit ver band op de spontane deelneming uit alle oorden van Nederland. De Almitento zal demonstreeren. waartoe pen goed georganiseerde Middenstand in staat is; wat hij door organisatie tot stand heeft gebracht; welke zedelijke en stoffe lijke waarden door gemeenschappelijk han delen zijn te winnen, niet alleen voor den middenstand zelf, maar ook voor de ge- heele gemeenschap. Maar ons pogen aldus spr. met deze tentoonstelling heeft nog een tweede doel, dat is: den gezonden ondernemingsgeest en durf bij den middenstand aan te wakke ren. Juist nu, in dezen tijd van depressie, nu duizenden zakcnmenschen moeten wor stelen voor hun bestaan kan de Almitento •en aansporing zijn om vol te houden. Wij hebben bij de voorbereiding opnieuw ondervonden, dat er in den Nederlandschen middenstand nog een gezonde kern aan wezig is, die ontwijfelbaar het tempo van de toekomst zal weten bij te houden, omdat hij toegerust is met moed. vakkennis en inzicht. Daarom hebben ook wij kunnen volharden bij het ideaal. Wij zijn versterkt in onze overtuiging, dat het de moeite waard is om voor de consolideering van een gezonden middenstand te vechten. Met eenigen trots wilde spr. hiervan ge- tulgen, dat deze groote tentoonstelling door den gcorganiseerden middenstand is tot stand gebracht zonder eenige subsidie van wien dan ook. Niet genoeg te waardeeren is de mede werking, genoten van de Nederlandsche Middenstands Bank, die haren Amsterdam- schen directeur heeft willen afstaan om mode te werken aan het reuzenwerk, dat hier te doen viel. Spr. dankte allen, die op een of andere wijze hebben medegewerkt om deze ten toonstelling te doen slagen, in het bijzonder de architecten, den aannemer en de pers. De architectonische verzorging dezer ten toonstelling behoort aldus spr. tot dc fraaiste, die ooit in het R.A.I.-gebouw te zien was. Spr. bracht vervolgens den Commissaris der Koningin van dit gewest, de dank over van den georganiseerden middenstand van Nederland, dat deze door zijn tegenwoor digheid luister heeft willen bijzetten bij hare tentoonstelling. De heer Verbeek eindigde met het uit spreken van den wensch, dat de Almitento zich niet alleen zal mogen verheugen in groote belangstelling van het publiek, maar dat zij tevens een uitgezocht trefpunt zal zijn voor den handel en wederzijds tot goede relaties zal voeren. Rede jhr. mr. dr. A. Röell. De heer Verbeek noodigde vervolgens den commissaris van de Koningin in Noord- Holland. jhr. mr. dr. A. Röell uit. de ten toonstelling te openen. Met genoegen verklaarde deze aan de uitnoodiging te voldoen. Ik weet wel, zoo zeide Jhr. Röell o.a. dot het Uw Comité nog liever zou zijn geweest, indien Uw jongste Eere-voorzitter. de nieuw be noemde minister van economische zaken, de eervollo taak had kunnen vervullen, die mij nu te beurt valt en daarmede het nationale karakter, dat deze tentoonstelling kenmerkt, in een duidelijk licht had kun nen stellen, maar dit neemt niet weg, dat ik het als een voorrecht beschouw te mo gen doen. wat aanvankelijk niet voor mij was weggelegd, en de poorten te ontsluiten van een tentoonstelling, die de vrucht is van de eendrachtige samenwerking van alle tot den Nederlandschen middenstand behoorendc lichamen. Het is geen geringe zaak om in een tijd als dien waarin wij leven, een tijd. die van allen, cn niet het minst van den Midden stand, telkens nieuwo offers vraagt, waar tegen geen evenredigo baten opwegen; een tijd waarin de koopkracht tot. een minimum is gedaald en dc materieele zorgen een zwaren last leggen op de bevolking in al haro geledingen, een grootsche onderneming als deze tweede algemeene middenstands- tentoonstelling op touw te zetten. Edoch, dc krachtsontwikkeling on de levensmoed hebben gezegevierd Binnen enkele oogenblikken zullen wij aanschouwen /en ervaren >va^ bekwame leiding en doeL Jhr. Mr. Dr. A. ROELL. treffende organisatie hebben weten tot stand te brengen. Want ik mag uw geduld niet langer op de proef stellen. Maar een paar woorden moeten mij toch nog van het hart. Aller eerst om hulde te brengen aan allen zon der onderscheid, die voor de Almitcnto hunne beste krachten hebben ingespannen; daaraan al hun gaven van verstand cn ken nis, van beleid en doorzettingsvermogen hebben besteed; er hun onverdroten arbeid van hoofd en handen aan hebben ten koste gelegd; die kortom voor deze tentoonstel ling hunne volle persoonlijkheid hebben ingezet. Zij allen, van hoog tot laag, heb ben aanspraak op de erkentelijkheid van den middenstand in al zijne schakeeringen en niet minder van zeer velen daarbuiten, aan wie zij een voorbeeld hebben gegeven van weerstandsvermogen en strijdvaardig heid, van durf en vertrouwen, een voor beeld dat bezielend heeft gewerkt. Moge deze bezieling zich verder voortplan ten en zich ook mcdcdcelen aan hen, wien de moed in de schoenen is gezonken en die de trage handen en de slappe knieiin nog niet hebben weten op te richten, opdat ook zij zich aangorden met den moed en het vertrouwen, die onmisbaar zijn, wil de Nederlandsche middenstand de geharnaste ridder blijven, wiens beeld als embleem voor deze tentoonstelling is gekozen, en krijgshaftig weerstand bieden aan alle aan vallen van den slechten tijd, om ten slotte als overwinnaar uit den strijd te treden cn paraat te zijn, wanneer een betere toekomst een nieuw verschiet voor handel cn bedrijf opent. Met mijn oprechten wensch, dat het eer lang zoo ver moge komen, verklaar ik de Almitcnto voor geopend. De tentoonstelling. Toen wij gisteren aan deze tentoonstelling een vóórbezoek brachten, klonk nog aller- wege het traditioneelo geklop en gehamer en bleek, zooals immer met dergelijke enor me exposities het geval is, dat do laatste spijker nog lang niet was geslagen. En toch vestigde zich, tijdens den rondgang langs de gereed gekomen en nog in wording zijn de stands, bij den bezoeker den indruk, dat de verdienste, die deze tentoonstelling in zichzelf heeft wel deze is, dat den mid denstanders een prachtige gelegenheid go- boden wordt, elkaar te zien en van ge dachten te wisselen en zelf aan te voelen wat er in eigen kringen leeft aan energie. De voorlichtingsdienst, al6 men tenmin ste de landelijke middenstandsbonden, de Kamers van Koophandel, het Economisch Instituut en de Nederlandsche Midden- standsbank zoo mag noemen, geven ieder in eigen afdeeling een kijk op het bedrijfs leven in groot verband. Daarnaast de be langrijkste inkoopcombinaties op manufac- turengebied, waarvan do grootste met een ultra-moderne bedrijfsvoering, dis respect afdwingt. Bij den rondgang valt het verder op, hoe de vakorganisaties naar voren zijn gekomen. Do verkooporganisaties, die als een der voornaamste strijdmiddelen van den middenstand kunnen gelden, zijn ver tegenwoordigd door hot Sperwerverbond cn de Cebu-organisatie. De laatste heeft een groote loterij op touw gezet, waarvan het succes niet zal uitblijven. De electro-tech nische werkgevers organiseeren kookdemon straties op electrische toestellen zij propa- geeren het elcctrisch koken en stellen mooie prijzen beschikbaar. Wat de bizondere stands betreft, laat de firma Pessers van Zuylen te Tilburg de beroemde Jacquard-machine in werking zien. Werden oorspronkelijk 6lechls effen witto dekens gefabriceerd, langzamerhand ging men er toe over om in de dekens pa tronen te weven, zoodat thans bijna alleen jacquard geweven dekens in alle mogelijke denkbare kleuren in den handel zijn. Het was n.l. de Franschman Jacquard, wiens eeuwfeest op 7 Augustus j.l. is herdacht, die een vernuftige machine uitvond om in het algemeen patronen in sloffen te weven. J. A. Carp's Garen fabrieken N. V. te Hel mond komt uit met een zeer mooie exposi tie van hare bekende producten; de N.V. Stoomweverij Nijverheid, te Enschede, heeft haar 6tand een weefgetouw geplaatst, dat zijden stoffen weeft. Voor (kunst)-zijde- weef6els kan men aldus demonstreert deze vennootschap in Nederland terecht; men behoeft voor dit artikel niet naar het buitenland te gaan. Belangrijke stands zijn ook die van „Cen traal Beheer", welk lichaam de administra tie voert voor een groot aantal onderlinge organisaties, die alle ten doel hebben, voor haar leden een of ander bedrijfsrisico te dragen; van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam; van den Nederl. Bond van Horlogemakers, die den bezoe kers laat zien wat op het gebied der uur werken momenteel gebracht wordt; van de Gemeente Arbeidsbeurs; van de melkver- koopers; van den Ned R.-K. Middenstands bond en van de N.V. Amsterdamsche Tri cot- en Kunstzijdefabrieken, die in een vier tal 6tand6 hare bedrijven in werking toont !n hooge ma tg Ir^eressantj .19 ogk-jiq L van de stichting „Het Nederlandsche Pers museum", welke naast de expositie van een groot aantal middenstands-organen, die bij menigen mid£gn6tander bizondere herinne ringen zullen wakker roepen, een zeer over zichtelijk beeld geeft van den groei der ad vertentie in den loop der ecuwen. Ook het Initiatief-Comité Amsterdam heeft een stand, welke op geestige wijze toont hoe bij menig initiatief van dit lichaam ook de belangen van den middenstand gediend zijn geweest. Uiteraard zijn mede de attracties voor het publiek niet vergeten De heer Max van Gelder heeft de verzorging van een cabaret op zich genomen, waarvoor o.m. geengageerd is een marionettentheater, ter wijl men tevens zal kunnen genieten van de verrichtingen van een kunstrijdslcr op de kunstijsbaan! Moge ten slotte dc aandacht gevestigd worden op het feit, dat tijdens de tentoon stelling twee belangrijke congressen in de hoofdstad zullen worden gehouden: het congres van den Kon. Ned. Middenstands bond, dat officieel door den burgemeester zal worden ontvangen en het Internatio naai congres van handelaren in Levens middelen, dat een ontvangst zal worden be reid door den voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, De Zakenwereld heeft een speciaal nummer uitgegeven gewijd aan de Alge meene Middenstandstentoonstclling, die gisteren in het R.A.I.-gebouw te Amster dam is geopend. De hoofdredacteur D. C. M. Bauduin schrijft in zijn woord vooraf: „Veel if in de afgeloopen jaren door de meedoogcnlooze crisis vernield of onher stelbaar gewond. Ook de Middenstand heeft zijn deel gehad van don rampspoed, hem zijn zware slagen niet bespaard ge bleven, ook in zijn gelederen zijn er velen gevallen. Ook hij ziet zich bedreigd, niet door een voorbijgaande onrust der tijden, doch door tal van veel dieper wortelende verschijnselen, welke voortspruiten uit de kramptoestanJen eener aan de contróle ontsnapte ontwikkeling der maatschappij Niettemin hoe hachelijk ook de tijden, hoe ernstig de situatie ook voor deze gruote groep, de Middenstand zelf zorgt voor het lichtpunt. Hij verloor veel, maar hij be hield den moed, hij behield het vertrouwen in zijn eigen bestaansrecht en in zijn eigen toekomst. En is dat niet de beste en hoop volste tijding, welke men over iemand kan berichten! Veel, ontzaglijk veel heeft de Middenstand ook in dit opzicht te danken gehad aan zijn leidere, die in de moeilijk ste oogenblikken bleven voorgaan en moed cn vertrouwen levend wisten te houden. En evenveel heeft de Middenstand te dan ken aan zijn organisaties, waarin hij zich te rechter lijd wistte formeeren cn die in deze tijden de bolwerken zijn, waarop zijn positie steunt, maar hem ook de eenige mogelijkheid schenken om in den belan genstrijd der maatschappelijke groepen zijn rechten te verdedigen Vele kopstukken op het terrein van don middenstand, tal van autoriteiten ook. hebben hun bijdrage aan dit nummer ge zonden. dat opent met een introductie van den minister van Economischo Zaken. Ed. G. Schürmann. voorzitter van den Kon. Ned. Middenstandsbond besluit zijn artikel aldus: „Do tijd, dat dc middenstand een groep vergeten burgers was, behalve natuurlijk voor den fiscus, is voorbij. Langzaam maar zeker is in alle lagen onzer maatschappij het besef doorgedrongen van de groote be- teekenis van den middenstand voor cl.» samenleving." Mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen maakt van de gelegenheid gebruik om een lans te breken voor het verlecnen van verordenende bevoegdheid aan den Mid- denstandsraad: „Terecht wordt geklaagd, dat de Staats taak to zwaar, teveel-omvattend is, en andere organen moeten worden te hulp geroepen. Welnu, de Middcnstandsraad is volkomen in staat een deel van die laak over te nemen. Wanneer de middenstand geroepen wordt 6ommige zaken zelf te regelen, zal men vaak gevoelen, hoe moeilijk het is en zal men voor die maatregelen zelf de ver antwoordelijkheid hebben te dragen, het geen zal blijken in niet geringe mate ten algemeene nutte te zijn. Zal er veel te verordenen vallen? hoort men somtijds vragen. Ik zoude nu reeds op één zaak willen wijzen: de regeling der uit- verkoopen. Nochtans, het zal uiterst kalm gaan, en moeten gaan. Ook de wetgever heeft zich niet gehaast gebruik te maken van de bevoegdheid, hem bij artikel 104 der Grondwet toegekend. Het is hier niet de plaats om in uitvoe rige beschouwingen te treden omtrent den inhoud der wet, waarbij de verordenende bevoegdheid aan den Middcnstandsraad zou worden gegeven. Natuurlijk zou daarin moeten worden geregeld door wie, op welke gronden, in welke gevallen vastgestelde verordeningen zouden kunnen worden ver nietigd. Ook zou de behandeling in het openbaar moeten plaats hebben. Verder er op in te gaan valt buiten het bestek van dit artikel. Tenslotte nog dit. Zal, zoo wordt soms gevraagd, een met verordenende bevoegdheid begiftigde Mid- denstandsraad'wel passen in den corpora tieven Staat, in de corporatieve Maatschap pij9 Mijn antwoord zij: omtrent vorm en inhoud omtrent tijdstip van tot stand- koming van den corporatieven Staat, van de corporatieve Maatschappij, staat heden nog zoo weinig vast, dat daaraan geen grond kan worden ontleend iets goeds ach terwege te laten. En mocht dan later wijziging noodig blijken welnu, het kan dan geschieden. lecrend heeft gewerkt, dat een begin ge maakt werd met een nieuwe maatschappij ordening. En dat begin kan gemaakt worden door thans te vcrleenen verordenende bevoegd beid aan den Middenstandsraad. hetgeen zal blijken te zijn èn in het belang van den Middenstand èn in het algemeen belang.' Het aardige is dat ook enkele buitenlan ders onder de schrijvers van artikelen bc- hooren. De weinig fraaie omslagteekening zal, denken wij, alleen te danken zijn aan een weinig fraai affiche. Dc Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in do week 6 t/m. 11 Augustus 1934 het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vereenigingen bedroeg 576.900, waarvan 82.700 landarbeiders. In dc maan den Mei t/m. November worden geen gege vens aangaande de werkloosheid van do vereenigingen van landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder dc overige 494.200 verzekerden bedroeg in genoemde periode 26.3 pet., tegen 26 4 pet. in de week 23 t/m. 28 Juli 1934. In dc overeenkomstige verslagperiode van het vorige jaar bedroeg de werkloosheid 23.7 pet. Bij 1059 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 11 Augustus 1934 in totaal 317.673 werkzoekenden ingeschre ven, waaronder 300691 mannen. Hiervan waren werkloos 295 184 personen, waaron der 283.353 mannen. Op 28 Juli 1934 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aan tal organen 318.034. Hiervan waren werk loos 295.091 personen, waaronder 2S3.984 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is derhalve sedert 28 Juli 1934 gedaald met 411. het aantai werkloozen daarentegen ge stegen met 93 Voorontwerp bij den Hoogen Raad ingediend Dc minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Aibeid aanhangig gemaakt een voorontwerp van een nieuw werktijdenbesluit voor fabrieken en werk plaatsen. Aan een commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid zal worden opgedragen, om trent dit voorontwerp praeadvies uit te brengen. Aan de toelichting bij dit voorontwerp is het volgendo ontleend: De in dc industriie steeds veranderende bedrijfsomstandigheden hebben het noodig gemaakt in het Werktijdenbesluit voor fa brieken of werkplaatsen 1923, waarin de verschillende afwijkingen van de regels, vervat in de artikelen 22, 23 en 24 der Ar beidswet 1919, voorkomen, eenige wijzigin gen aan te brengen. Het invoeren van een nieuwe werkwijze in een bestaande fabriek, het vestigen van een nieuwe industrie, de moeilijkheden, on dervonden met bepaalde werktijdregelin gen, geven dikwijls aanleiding hij vergun ning afwijking van bovenbedoelde regels toe te staan. Worden dcze vergunningen menigvuldig en van blijvendon aard. dan is het ge\ven6cht de afwijkingen in het Werk tijdenbesluit op te nemen. Dat is met de meeste der thans voorgestelde wijzigingen het geval. Ook het Rusttijden- en Arbeidslij6ten.be- sluii voor fabrieken of werkplaatsen 1923 eischte herziening, voornamelijk omdat bij de toepassing er van de behoefte bleek aan een eenvoudiger regeling, dan die in 1923 werd getroffen. De overeenkomstige bepalingen voir winkels en verplegings- inrichtingen zijn inmiddels beter geredi geerd dan in dit oudere besluit en het is wensohelijk de gelijksoortige voorschriften zoovpel mogelijk gelijkluidend te maken. Voorts bleek het gewenscht deze beide besluiten met het zoogenaamde „Bazcnbe- sluit" tot één Werktijdenbesluit voor fa brieken of werkplaatsen te vereenigen, we derom naar analogie van het Werktijden besluit voor winkels en voor verplegings- inriclitingen, zoodat het niet meer noodig is drie besluiten te raadplegen voor do ge- zamcnlijko arbeids- en rusttijdbepalingcn voor fabrieken of werkplaatsen. Dit maakte een herdruk dier drie beslui ten noodzakelijk cn een vernummering der artikelen. Het Handelsblad houdt zich aan de Vries en te Winkel Net Handelsblad schrijft: Uit de mededeeling van het ministerie van Onderwijs, K. en W. in de „Staatscou rant" mogen wij opmaken, dat het K. B. van kracht geworden is, hetwelk mee brengt, dat voor bepaalde examens de toe passing van een andere spelling en van andere taalregels wordt geëischt dan de al gemeen gebruikelijke. Deze afwijkende spelling kan men het beste met Examenspelling betitelen. Zij zal voorloopig een zeer beperkt terrein hebben. De regeering is n.b. niet van plan deze Examenspelling ^or door haar zelf gepubliceerde stukken te gebruiken! In de „Staatscourant" zal zij b.v. dus geen era- plooi vinden. Zoo de regeering van ganscher harte het hare had willen doen om de Nederlandsch schrijvenden tot een andere spelling te brengen, dan zou zij wel andere maatrege len hebben genomen. Dan zou zii hebben ge zorgd, dat de wijziging meteen voor het ge- heele onderwijs zou gelden. Dan zou zij zelve vóórgaan in het toepassen van do nieuwe regels; dan zou zij een dringend be roep hebben gedaan op aller medewer king. Blijkbaar gelooft do regeering niet aan haar eigen werk. Het kan licht zijn, dat met zoo weinig overtuiging bij de regeering over eenigen tijd deze maatregel weer zal worden gewijzigd of ingetrokken. Misschien wordt dan dc weg vrij gemaakt voor een betere, breedere, minder partijdig opgezet te voorbereiding tot een spellingswijziging, waarbij van den aanvang af tevens de ge dachte voorzit om in overeenstemming met België te handelen, teneinde voor het ge- heele taalgebied één schrijfwijze te behou den en niet zooals nu de Vlamingen in hun taalstrijd extra te bemoeilijken. Wij willen dus liever afwachten of thans de chaos zal ontstaan dan wel dat de Exa- menspelling gereedelijk officieele Neder landsche schrijftaal zal worden. Daarom zal het „Handelsblad" met zijn medewerkers zich voorloopig houden aan De Vries en te Winkel, niet uit behoudzucht of omdat wij die spelling de onverander lijke juiste vinden, maar omdat onze re dactie geen aanleiding vindt een h. i. on volledige en onlogische spelling te gaan gebruiken, zoolang de regeering dit zelve niet in vollen omvang aan durft. MOEILIJKHEDEN IN DE MARGARINE- MENGBEDRIJVEN Dc houding der fabrikanten. Dc moeilijkheden, die voor de mengbe- drijven ontstonden als gevolg van de ver hoogde heffing op margarine, hebben den Minister van Economische Zaken aanlei ding gegeven, den Regeeringscommissaris voor de melkveehouderij uit te noodigen overleg te plegen met vertegenwoordigers van de margarine-fabrieken en van de bei de groote mengersbonden, teneinde te be spreken, op welke wijze deze moeilijkhe den zouden zijn te ondervangen. Bij de besprekingen bleek geen verschil van meening te bestaan over de vraag, of de fabrikanten het tusschen hen en de mengers bestaande contract behoorlijk had don nageleefd; ook van mengerszijde werd toegegeven dat zelfs reeds voor de invoe ring van de verhoogde heffing de fabri kanten bevoegd waren geweest, do prijzeü voor levering aan mengers te verhoogen Juist het feit. dat dit niet geschied is, was met de daling van de koopkracht cn de verruiming van verstrekking van marga rine aan werkloozen een der oorzaken van den moeilijken toestand, waarin de mengers waren geraakt. Een door den Regeeringscommissaris be noemde commissie, bestaande uit twee fa brikanten en twee mengers, heeft daarop een voorstel tot tegemoetkoming aan de mengers uigewerkt, waarmede de geheele commissie zich heeft kunnen vereenigen. Dit voorstel heeft sedert een punt van bespreking uitgemaakt in eeji algemeene vergadering van den Ned. Bond van Mar- garine-mengbedrijven, die het met 64 stem men voor, 3 blanco en 5 tegen aanvaard heeft, terwijl in een motie de erkentelijk heid der vergadering werd uitgesproken foor do „keurige w'ijze, waarop vertrou- wensmenschen en bestuur tot nu toe do belangen hunner leden gediend hebben". De vergadering besloot deze motie ter ken nis te brengen o.a. van den Minister van Economische Zaken. Pietersen, die op de bovenste verdieping logeerde, schreef in het bezoekersboek: „Net zoo als bij ons thuis." (Londen Opinion).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6