De oecumenische conferentie op Fanö Beursoverzicht fa. M.R. N. Oosterveen 80 cent Keiler contra Heckel Massa's Schillen Massa's Voorburg Massa's Advocaat „AMERSFOORT" ésI! Langestraat 42 - Tel. 77 Zeer voordeelige aanbieding DOOZEN BONBONS Het probleem „Kerk en Staat" in het middelpunt van de aandacht Gode meer gehoorzaam dan de menschen Dr. J. C. Wififiing van Tiel, secretaris van de afdeeling Nederland van den Wereld bond der kerken, meldt ons vanuit Fanö in Denemarken: Op den eersten avond van de conferentie werd een godsdienstoefening in de dorps kerk van het op de westkust van het eiland Fanö gelegen dorp Nordby gehouden, waar in voorgingen bisschop Amundsen van Hu- derslev, de. Jézéquel van Parijs en Stadt- pfarrer Maas van Heidelberg. Het was in het vriendelijke kerkje een indrukwekkende 'dienst die door geen deelnemer spoedig ver geten zal worden. Zaterdag werd de eer6to gemeenschappe lijke zitting gehouden, waarin het onder werp „Kerk en staat" besproken werd. Jeder begreep, dat in deze zitting de kerkelijke toestand in Duitschland ter 6prake zou ko men. Er was dan ook niet alleen groote belang stelling, doch ook een onmiskenbare span ning. De bisschop van Chicester, de voorzitter van den 0ecumeni6chen Raad voor practisch Christendom, presideerde, daar het onderwerp op het arbeidsterrein der Stockholmbeweging ligt. Hij opende de zitting met gebed, waarna hij een uiteen zetting gaf van de besprekingen, die in den loop van het jaar met de vertegenwoordi- gere der Duitsche Rijkskerk door hem wa ren gevoerd en zeide met nadruk, dat men niet bijeen was om als gerechtshof op te treden, doch om open de moeilijkheden met elkander to bespreken. Hierop kreeg de leider der delegatie van 'de Duitsche rijkskerk, bisschop dr. Th. Ileckel, het woord. De toon van zijn lang verwachte rede liet niets te wcn6chen over, doch de inhoud stelde teleur. Deze kwam in hoofdzaak op het volgende neer. Hij er kende, dat hetgeen in Duitschland gebeur de en gebeurt ook voor de kerken buiten Duitschland van belang is en daarom een oecumenische samenspreking wenschelijk maakt. Hij verheugde zich dan ook over da groote belangstelling in het buitenland, ook mcendo hij to moeten zeggen, dat publicatie van brieven niet bevorderlijk is geweest voor de gewenschte sfeer, waarin een oecu menisch gesprek moet worden gevoerd. Daar de buitenlandsche kerken echter niet met do innerlijke structuur van de kerken vóór de revolutie voldoende op de hoogte waren, hebben zij niet duidelijk gezien waarom het ging. Men heeft zijn aandacht op bepaal de gebeurtenissen gefixeerd, genc- raliseerend van „haeretici, dwaal leer, heidendom, positivisme enz.", gesproken en niet gezien, dat het in de kerk van Duitschland, die toen de revlutie kwam niet in staat was het verlossend woord te spreken, ging en gaat om diepere problemen nog dan belijdenis en kerkinrich ting, namelijk om de schepping van een nieuwe levenshouding en le vensstijl, die inderdaad in laatste instantie een theologische vraag is, dat is, die van de verhouding der natuurlijke theologie tot de openba- rings-theologie, een vraag, die met een veroord eel ing van de Ariërpa ragraaf enz. niet opgelost is en waarop inderdaad de kerken in oecumenische samenwerking het antwoord moeten zoeken. I Na dr. Heckel nam het eerst het woord prof. dr. Adolf Keller, van Gcnève, die H Wel dadelijk tot den kern van de zaak door- idrong. Hij zeide, dat er volledige overeen- stemming kon verondersteld worden met idr. Heckel, als dezo zeide, dat het hier gold f^ieen theologisch probleem. Doch niet enkel .jeen theologisch probleem is aan de orde, Waarvan wij misschien door samenwerking 'in de toekomst de oplossing vinden. Het gaat om concrete dingen, waarin wij nu moeten kiezen. Keiler poneert dan principes, die door de delegatie van de Duitsche Rijkskerk (dr. Heckel, Oberkonsistorialrat Krummacher en dr. Walil) worden aanvaard. 1. De kerk mag niet gebonden worden aan een ideologie van den 6taat. Vraag: hoe is het dan daar mee te rijmen, dat de predikanten een eed moeten afleggen, die hun geweten aan den 6taat onderwerpt? 2. De kerk heeft noodig gewetens vrijheid. Vraag: hoe zijn dan de fei ten, de geweldmethoden, die prak tische onvrijheid beteekenen, hier mee te rijmen? 3. Do kerk is gegrond op de H. Schrift, het evangelie, den doop. Vraag: hoe is het dan te verklaren, dat zij niet in zich duldt leden, die zijn van ander ras en bloed? 4. De kerk heeft groot belang bij de wetenschappelijke opleiding van haar dienaren. Vraag: hoe is hier mee de zuiveringspolitiek overeen te brengen, die bet zwaard van Damocles ophangt boven het hoofd van vooraanstaande, in dc geheele wereld erkende voormannen der Duitsche theologische wetenschap. Daar dc tijd niet toelaat andere sprekers direct het woord te geven, wordt de zitting gesloten, die in een afzonderlijke bijeen komst van den Oecumcnischen Raad zal worden voortgezet. Nog moet worden meegedeeld, dat de le den van do Duitsche delegatie van den Wereldbond aan den aanvang der zitting een verklaring gaven, dat zij niet aan de discussie over de Duitsche kerkelijke toe standen zouden deelnemen. Zondag is de geheele conferentie ook de jeugd gegaan naar de oude bekende stad Ribe op dc westkust van Denemarken. Hier heeft de apostel van het Noorden An- charius ongeveer 852 na Christus de tweede Christelijke kerk op Decnschcn bodem ge bouwd. Dezo kerk bestaat niet meer, doch ook de dom van Ribe is zoor oud, dateert n.l. van 1130. Hier werd een godsdienst oefening bijgewoond, geleid door den Zweedschen professor Runestam van Up- sala. Tekst der prediking wa6 het bekende verhaal van de zonen van Zebedeus uit Matth. 20:20-28. „Kerk cn staat" was het thema der ge meenschappelijke zittingen (Stockholm* Wereldbond-Jeugdconferentie van Maan dag. In het geheel kwamen negentien spre kers aan het woord. Prof. Runestam opende dc rij. De tegenwoordige crisis zoo zeide hij is een vertrouwenscrisis. De moderne mensch zoekt naar een autori teit, waaraan hij zich geheel onderwerpen kan. Het vertrouwen in zich zelf is hij ge heel kwijt cn nu geeft hij zich over aan volk en „Volkstum" den totalitairen staat. Deze staat grijpt hiermee in in het godsdienstige leven. De 6taat kan de ge zochte vrijheid niet geven, dit kan alleen God, aan wien 'zich de kerk wil binden. Dat zij niet in staat geweest is den meder- ncn mensch in al zijn levensuitingen van volk, familie, enz. tot die ware gebonden heid, die vrijheid is, te brengen, is de schuld der kerk. Het is niet mogelijk te vermelden wat door de verschillende sprekers, Mare. Boeg- ner, Oldham, prof. Zankoff, prof. Aulen, enz. naar voren werd gebracht. De meesten keerden zich tegen de gevaren van den nationaal-60cialistischen staat, tegen het beroep op dc scheppingsorde, daar ook deze onder de zonde ligt en vanuit de openba ring in Christus gesteld moet worden. De staat door God tot handhaving der orde ge geven, komt tot misbruik van het zwaard, zoodra hij doel in zichzelf wil zijn. De 6taat moet alleen zijn macht zóó inperken, dat ruimto blijft voor hot geestelijk leven, dat de vrijheid van de kerk blijft voor het geestelijk leven, dat de vrijheid van do kerk blijft om het evangelie te verkondigen cn De drie onovertrefbaren: HAVIK 41 TELEFOON 292 God meer gehoorzaam te zijn dan de men schen. Begrijpelijk, dat de aandacht gespannen werd toen de leider der Duitsche delegatie dr. Th. Heckel het woord nam voor zijn re feraat over „Het staatsprobleem en de kerk van Christus". Met alle beslistheid wees hij den 6taat als „doel in zich zelf" af. Het na- tionaal-socialisme is tegen alle étatisme. Hij heeft te dienen het volk cn het „Volks tum". Hij ontvangt zijn autoriteit niet van menschen, ook niet van do kerk, doch van God. Ook de kerk ontvangt haar autoriteit van God, doch beiden zijn op elkaar aan gewezen, daar beiden hun taak van God in deze wereld jegens het volk hebben te ver vullen. Bij het volgende debat wordt er door prof. Geisman op gewezen, dat dr. Hec kei vergeet, dat de nationaal-socialistische geweging ook door de zonde niet zuiver is Het blijkt telkens weer, dat het gezag haar toegekend al6 beweging van volk en Volks turn geheel verschillend wordt geschat. Ook blijkt duidelijk hoe noodig het is, dat hier dc kerk haar opvatting duidelijk formuleert en krachtig gaat deelnemen aan de taak. die do oecumenische beweging zich stelt Het i6 de Amerikaan Lei per, dio er op wijst, hoe b.v. de jeugd zich in China tot het communisme wendt, omdat dit een staatsopvatting heeft, dio de jeugd trekt. De kerk laat in dit vitalo punt geen één- parig klaar geluid hooren. Een belangrijke resolutie door de jeugd- conferentic in afzonderlijke zitting aange nomen, wordt er ter tafel eebracht door een harer leiders toegelicht. Zij luidt: „In de laatste jaren hebben wij een versterking van de staateautoriteit beleefd en het toe nemende 6treven van staat om het eenige middelpunt van het geestelijke cn religi- HANDELSINSTITUUT Fred. v. Blankenheymstraat 6 Tel. 1145 De nieuwe cursussen be ginnen 1 September. Inschrijving dagelijks behalve Zaterdagmiddag In de afgeloopen week vertoonde de beurs te Amsterdam wel een zeer bijzonder loom en traag voorkomen. Voor de aandeelenmarkt was dit onder de vigeerende omstandigheden niets bijzonders, aangezien gedurende de laatste weken eensdeels uit hoofde van de vacantie. anderdeels wegens de meer dan ondoorzichtige, internationale politieke en economische verhoudingen, het ondernemen van zaken tot een minimum werd beperkt. Nieuw was echter deze week de betrekke lijk lustelooze stemming voor obligatiën. De internationale politieke verhoudingen blijven in hooge mate ondoorzichtig en zonder rich ting. In hoofdzaak worden deze o.i., wat het economische gedeelte betreft, door de ver houdingen bepaald op monotair gebied en de gevolgen van de langdurige en zeer ernstige droogte. Het is voor ons een bewijs van den buitengewoon ernstigen toestand in de Ver- eenigde Staten van Amerika, dat, nu onvoor ziene omstandigheden, i.e. de droogte, voor vele zeer belangrijke stapelgoederen den overvloed, die er bestond, waarschijnlijk in een tekort zal omtooveren cn men dus op deze wijze door de natuur van eenige zeer moeilijke vraagstukken verlost wordt (de groote voorraden tarwe en andere granen etc.) men toch wederom, althans in sommige kringen op verdere inflatie aanstuurt. Immers, inflatie is meestal een noodmaatregel en geenszins een product van een wel overwo gen munt-politiek. Zoo is de economische situatie speciaal in de Vereenigde Staten, zoo dreigend, m. a. w. heeft het kwaad zoover doorgevreten, dat wij toch een zeer bewogen herfst tegemoet gaan. De vérgaande regeeringsbemoeiingen met het bedrijfsleven in Amerika hebben den blik op de economie vertroebeld en den onderne mingslust verslapt. Het meest ernstige ver schijnsel was dan ook op de Amerikaansche beurzen niet zoozeer het feit van de lang zaam afbrokkelende koersen, dan wel de kleine omvang van den handel. De verhoudingen in Frankrijk blijven zorg baren. De gestadige afbrokkeling van Fran- sche staatsfondsen ging in den regel gepaard met een vrij actieve markt in aandeelen, t.w. Kon. Petrol., Zuid-Afrikaansche Goudmijnen, etc. Men distilleerde hieruit een angst voor den franc en een omwisseling van staats schuld in aandeelen. In de afgeloopen week waren echter beide categoriën uiterst zwak gestemd, waaruit wij dc conclusie zouden trekken, dat het Fransche volk, dat een uiterst fijn gevoel heeft voor economische verhoudingen, zij het dan ook zuiver toege spitst op de eigen natie, wederom het geweer bij den voet houdt en het geld liquide onder zich heeft. Deze toestand is economisch ge sproken, in hooge mate ongezond en voor een staat, die nog zeer groote leeningen moet be werken op zijn minst gesproken, gevadrlijk. De Belgische economie blijft gezond, zoo dat wij voor het staatscrediet weinig gevaar duchten, al zal men ook de situatie bij onze zuidelijke buren voortdurend in het oog die nen te houden. Op bescheiden schaal blijven Belgische waarden, als A)/i België in gul dens, 6 België afgestempeld, o.i. nog vteeds geschikt materiaal voor portefeuilles, die aan verdeeling van risico naar gezonde ouderwetsche inzichten blijven vasthouden. De Nederl. beleggingsmarkt in de afgeloo pen v/eek vertoonde, zooals boven gezegd, een vermoeid en loom beeld. Het komt ons voor, dat de verlaging der rente, hoe noodzakelijk deze ook voor het algemeen staatsbestel moge zijn, in de praktijk door een te snel tempo eenigszins in gevaar is gebracht. De laatste gemeentelijke conversie-emis sies, t.w. Apeldoorn, Nijmegen en Groningen, waren dan ook geenszins een groot succes. Het staat voor ons vast, dat ook in ons land een verdere daling van de rente wenschelijk cn mogelijk is, maar men dient hierbij in het oog te houden, dat, mocht deze over de ge heele lijn uitgevoerd worden bij een niet ver dere daling van het levenspeil en vooral van de belastingen men toch in een vicieusen cir kel komt, die eigenlijk geen zin heeft. Wij vestigen nog speciaal de aandacht op de jong ste uitgegeven leening van de gemeente Arn hem, die thans een fractie onder pari notee- rend, tegenover het nu aangeboden materiaal bepaald goedkoop te noemen is. Voorts staat de afgeloopen week reeds ge heel in de schaduw van de komende Indi sche conversie. Deze conversie moet slagen in het belang van de verdere plannen der re geering en wij nemen aan, dat ook thans we derom voldoende nationaal besef aanwezig is om hiertoe mede te werken. Mocht het wor den een conversie in 4 Nederl.-Indië, ge garandeerd door ons moederland, vrij van couponbelasting, dan vinden wij dit een zeer aantrekkelijke 4 leening, die zeer zeker de voorkeur verdient uit beleggingsoogpunt bo ven gemeenteschuld. Een zeer foutieve be schouwing die dikwijls gehouden wordt en die verklaart een verschil, dat er nog steeds bestaat tusschen de 4 directe schuld en de 4 gegarandeerde Nederlandsch-Indische leening. n.l. dat een dergelijke garantie toch altijd minder zekerheid biedt, is o.i. vol komen in strijd met de feiten. Integendeel, niemand kan op dit oogenblik voorspellen of misschien schuld ten laste van Indië, dat reeds zoo doorslaande bewijzen van aanpas sing heeft gegeven, op zich zelf reeds niet even solide is als schuld van het moederland, terwijl onze economische en politieke ge schiedenis steeds als lichtend voorbeeld kan dienen voor het getrouwelijk nakomen van op zich genomen garanties door Nederland (denken wij hierbij aan de 6 en 5/j Ne- derl.-Indië in goud), zoodat uit dezen hoofde ook nimmer eenig wantrouwen gerechtvaar digd is. Nadruk verboden). euse leven te worden. Daarop hebben de meeste kerken tot dusver slccht6 met aca demische protesten geantwoord of zich aan haar verantwoordelijkheid onttrokkon. Op grond der bijbel6che openbaring hand haven wij hiertegenover het universeele karakter der kerk: a. De wezenlijke laak der kerk is het Woord Gods te verkondigen. Derhalve kan de kerk nooit een functie al waren het de hoog6te van het volk zijn. De kerk heeft haar taak binnen het volk, doch niet van het volk. Met betrekking tot de zuiver nationalo doeleinden is zij in haar verkondiging en daarom noodzakelijk in haar be staan onafhankelijk. Speciaal mag do kerk in geen geval haar geestelijken steun aan een oorlog schenken. Tegenover do toenemen- do aanspraken van den staat moet de kerk haar pas6ievo houding op geven en den wil God6 verkondigen, kome wat wil. Dienovereenkomstig roepen wij de kerk op, iedere kerk, die haar univereeel karakter verloochent, niet al6 christelijk to erkennen. b. De kerk, dio niet in den poli tieleen strijd mag treden, moet toch haar leden ten eindo te kunnen handelen tot studie der sociale vra gen verplichten. Dit handelen waar voor zij individueel verantwoorde lijk zijn, moet dep opbouw nastre ven van een staat, waarin volkomen vrijheid voor het christelijke leven is. c. Tegenover concrete problemen, die het persoonlijke leven 6lelt, moet de christen een beslissing ne men in het licht van het beginsel: „Wij moeten Gode meer gehoor zaam zijn dan de menschen". VAN ONZE VEEMARKTEN. De inzet dezo week op do gebruiks- als ook slachtveemarkten heeft ons vermoe den, dat het verloop eer flauwer dun beter zou worden, bevestigd. Op vrijwel alle ge- bruiksveemarkten was de kooplust zeor ge ring en konden zich de prijzen moeilijk staande houden. Als men dan ook het ver loop zoo aanziet baart het 6tceds weer op nieuw eenige verwondering dat ten slotte vrijwel het meeste aangevoerde vee op iedere markt nog zoo zijn plaats vindt, a blijft er ook nog wel wat onverkocht. De oorzaak hiervan zien wij in het feit, dat de handel in zijn geheelen omvang, nu er weer wat meer gras is gegroeid, zelf heel wat vee uit de circulatie opneemt. Met recht is het dan nu er ook zoo me9 gesteld, dat de handel zich zoowel bij den inkoop als verkoop sterk beconcurreert en dus el kaar in den weg loopt. De boer is daaren tegen zeer gematigd. Hij vreest momenteel zijn concurrent mede-inkooper niet Hij bo- rekent zijn inkoop meer dan vroeger op de uitkomst en daarbij spreekt de toekomst een woordje mee. Do tot heden loo te lage melkprijs en de nu ook daarmee in verhouding hooge krachtvoerprijzcn, hebben vooral den vee boer in een zeer pessimistische stemming gebracht en met recht prikkelbaar ge maakt ten opzichte van de genomen regee- ringsmaatregelen. Hij gevoelt zich hoe lan ger hoe meer de dupe worden van het re- geeringsbeleid. De in uitzicht zijnde dure winter en de niet ruime hooivoorraad heb ben mede verschillende boeren doen beslui ten maar wat gras in te maken in stede van, zooals voorheen gebruikelijk was, er vee bij te koopen. Het 6pnekt voor zich zelf dat bovengenoemde toes'*nd zich voor al op dc gebruiksveeraarkt g ïat openbaren en vandaar de huidige flauv ere stemming. Een klein lichtpuntje is e wel, nu ein delijk, ons inziens onder zee. gerechtvaar digden drang door de boeren op de Crisis Zuivel Centrale uitgeoefend, c et September de melkprijs met zegge één ijalve cent de Liter verhoogd wordt. Alle beetjes helpen en in zooverre kan ook deze verhooging aanvaard worden. Dankbaar r3tn men ech ter hiervoor niet gestemd zl/i^ het is toch feitelijk onaanvaardbaar dat ae Crisis Zui vel Centrale, welke het geheel in haar hand heeft, de consumptiemelk welkö toch go- heel voor de binnenlandsche afzet gebruikt wordt, beneden een prijs houdt welke de productiekosten ten minste dekt. Evenwel, zooals reeds gezegd, een kleine opluchting is het. De melkprijsverhooging zal ook ren gun6tigen invloed hebben op den handel in versch melkvee. Er zal we! wat meer kooplust door ontstaan. Zooals gezegd was do inzet niet beter, vrijwel alle markten gaven flauwere be richten. Rotterdam had wat meer aanvoer van kaltvee, waarvan een gedeelte geplaatst kon worden voor België. De versche melk koeien konden moeilijker geplaatst worden. Uitgezonderd do prima dieren verliep de markt niet geheel prijshoudend. Vare vee was wat ruimer aangevoerd. In dit soort vee is de vraag beter dan in 't melkvee, toch verliep ook hierin de handel minder vlot dan de vorige week. De slachtveemarkten bleven over 't ge heel nog wel duur, toch komt het al uit hetgeen we in ons vorig overzicht als onze meening uitspraken, n.l. dat we de hoog6te prijzen wel gehad zouden hebben. De aan voeren zijn weer toenemende, hetgeen direct op het verloop van invloed is. De Maandag- markten verliepen nog wel tamelijk prijs houdend, Rotterdam verliep Dinsdag al heel wat trager; de beste kwaliteit ging er nog wel prijshoudend in, de mindere 6oorten moesten voor lagere prijzen afgegeven wor den. De 6tierenmarkt bleef nog goed prijshou dend, vooral een beste rijpe 6tier blijft ge vraagd. Hiervoor wordt van 48 tot 52 ct. per Kg. geslacht besteed. De vetto kalverenmarkt heeft een tame lijk vast verloop. De goede kwaliteit kari goed geplaatst worden, de mindere soorten Door bet poetsen Uwer tanden met; QeTfadectandschzT^jiasia, merkbaar minder tandbederf MENU VOOR MAANDAG VOOR DE KOFFIETAFEL, Pikante havermoutkoekje6. 120 gr. havermout, 2 eieren, V: d.L. melk, 1 ui, 25 gr. boter, 1 eotiepel gehakte peter selie, zout, peper, noot, soj*. Klop de eieren met de molk, het zout, ie kruiden en do soja cn iaat hierin do haver mout eenige uren weken. Snipper do ui heel fijn en smoor haar gaar in wat boter. Roer de ui vervolgens met de potersolie door het mengsel. Bak vervolgens in ruim boter koekjes van het mengsel en dien ze op een ver warmden schotel op met eenige takjes po tersolie voor garneering VOOR DE MIDDAG-TAFEL. Met gehakt govu'do groene kooltjes Pommes frites. Sinaasappel bakjes Bereiding: Halveer ongeschilde sinaas appelen, neem er voorzichtig het vrucht- vlce6ch uit, wrijf he' door een zeef, cn ver meng het met suiker. Klop room goed stijf onder toevoeging van een paar eiwitten en vermeng dit met het vruchtmoes. Doo er tenslotte !/t stang opgelosto agar-agar (op 5 sinaasappelen) doorheen on val de édnaasappelbakjes met het mengsel. (Inplaats van agar-agar kan ook gelatine gebruikt worden). zijn wel even flauwer. Besteed wordt voor eenste kwaliteit van 24 tot 28 cent, 2de kwa liteit van 18 tot 24 ct., 3de kwaliteit van 12 tot 16 ct., alles per pond levend. Op de graskalverenmarkt verloopt de handel flauwer dan voor enkele weken te rug. Toch kan het aangevoerde nog wel ge plaatst worden tegen iets lagere prijzen. De vraag naar 't Zuiden houdt aan, maar ook daar wil men lager besteeden. De goede 6oort fokkalveren gelden van ƒ20 tot 35, een enkel prima kalf nog wel eens hooger. Voor den dood bleef de prijs vrijwel gelijk. De vette varkensmarkt laat nog maar 6teeds geon verbetering zien, het blijft een zeer flauwe boel, terwijl de inzet doze week met een iets ruimere aanvoer niet geheel prijshoudend was. Voor de goede 60ort werd van 15 tot 151/» cent besteed, lichte varkens golden van 131/# tot 14l/i cent per pond le vend. Op de magere markt is de toestand nog flauwer, het krachtvoer wordt steeds nog maar hooger in prijs, waardoor het varken6houden voor den boer een nog meer verliesgevende post wordt dan dit nu reeds al 6inds een langen tijd i6 geweest en niet tegenstaande de Ned Varkenscentrale heel anders luidende beloften heeft gedaan. II KAAS-OVERZICHT. Do handel was op de markten zeer matig, cn de partijen kaas van zwaar gewicht wer den nog het best verkocht. Het schijnt dat daar eenige vraag voor bestaat. Straks, na pl.in. 3 weken, zal dc aanvoer van zware kaas wel zeer ruim zijn geworden, want dan komt de één-maalsche-kaas ter markt, echter zoodra dc aanvoer ruimer is, gaat gewoonlijk de handel tragerDe prijzen voor deze zware soorten waren stabiel, ja zelfs is voor één partij te Bodegraven 27 cents per pond betaald, echter was de ge- wono notccring deze week voor zware tot uiterlijk 25 ct. p. p. en eerste soort 21 a 23 ct. p. p. Opnieuw werd meer dan dc helft beneden 20 ct. verkocht Er is momenteel nog al veel afwijkende kaas ter markt De handel klaagt steen en been over de betalingen van Duitschland. Wij hebben echter in de ochtendbladen van 1.1. Donder dag gelezen, dat de heer Hirschfcld, de Nedcrlandschc vertegenwoordiger, to Ber lijn een voorloopigo (overgangsbepaling) heeft weten to treffen voor betalingen. Maar hoe het met het arme Duitschland op den duur zal moeten gaan, niet om zaken te doen, maar om geld te ontvangen voor ge leverde goederen, zal wel een lastig vraag stuk zijn en voorloopig blijven. De Minister heeft nu een beslissing geno men inzake de zuivelpot, welke tot pl.m. 14 millioen is aangegroeid Een millioen zal voor dadelijke steun benut worden en nog een ander millioen voor reclame van zuivel producten. Dit laatste lijkt ons zeer goed. Wij moeten veel meer afzetgebied hebben, en daarvoor zal men nu reclame gaan maken. De rest van de zuivelpot, dus pl.m. 12 millioen, zal in de naaste toekomst ge bruikt worden om als wellicht de Rijks- steun moet verlaagd worden voorloopig dezelfde steun te blijven verleenen aan de zuivelbedrijven als thans. De vree9 dat ook anderen als degenen welke bij het zuivel bedrijf zijn betrokken, van deze gelden zou den profiteeren. blijkt dus ongegrond te zijn geweest.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 7