MARINEDAG TE SCHEVENINGEN INITIATIEF VAN HET NAT, JONGEREN VERBOND Vlootdemonstratie voor de kust Onze Postvliegers onderweg AKKERBOUW-CENTRALE EN CLEARING-INSTITUUT EEN FRIESCHE ZEEÏÏELD UIT DE 17e EEUW A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TELEFOON 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE Redevoeringen van Minister Dec kers, kap. ter zee Fenverda en Prof. de Savornin Lohman 's-Gravcnhagc, 3 Sept. Hedenmiddag is te Scheveningen do door de Haag6che af- deeling van het Nat. Jongeren Verbona ge organiseerde Marinedag aangevangen. Ter gelegenheid daarvan hadden verschillende inwoners en diverse gebouwen de vlag uit gestoken, terwijl ook gevlagd werd door de lijnen van de H.T.M. en de Blauwe Trams naar Scheveningen. Om half 3 stelden de vaandelwacht en d. vlaggencompagnie met de N.J.V.-band on' der commando van den heer J A. L. v. Iterson, zich voor het Vereenigingsgebouw aan de L. Houtstraat op, vanwaar naar het Kurhaus werd gemarcheerd. In de Kurzaal ving te 4 uur een bijeen komst aan, welke geopend werd met een begroetingsredo van den heer Tb. M. Bau'z, voorzitter der afdeeling. gevolgd door bet Wilhelmus. Vervolgens hielden de minister van De fensie, mr. dr. Deckers, de kapt. ter zee H. Fenverda, commandant van het vliegveld De Kooy en het Eerste Kamerlid prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman. redevoerin gen. Er was te Scheveningen veel belangstel ling Het weer was hoewel niet ideaal, vrij gunstig. Nader meldt men ons. De Marinedag, georganiseerd door de Haagschc afdeeling van het Nationaal Jon geren Verbond, is heden onder groote be langstelling uit verschillende deelen des lands, doch vooral uit de Residentie en om streken, gehouden. In de groote zaal van het Kurhaus te Scheveningen werd te 4 uur in den namid dag, in aanwezigheid van den Minister van Do(ansie en van tal van Marine- en andere autoriteiten, Kamerleden en verdere genoo digden. de aangekondigde bijeenkomst ge houden. Van de autoriteiten, die deze bijeenkomst bijwoonden, noemen wij nog de generaals C. .T. Snijders, oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, Jhr. W. Roell. van Ter- wisga. Van Munnekrede. Weber. Scyffardt, Quanjer, Boerstra, De Goeyen, Luschinger, Wagner, Van Andel, Backer, De Iongh en I-Iavelaar, de vice-admiraals J. de Graaff. chef van den Marinestaf, Hoog, Brutel de la Rivièra en Surie, do schout-bij-nachts Krugs, v. Rijn v. Alkemade en Vos, voorts verscheidene hoofdofficieren, de gezanten van Zuid-Afrika en China. Jhr. mr. dr. v. Karnebeek. commissaris der Koningin, ba ron van Geen. oud-particulier secretaris van II.M. de Koningin en verschillende ver tegenwoordigers van vereenigingen en col leges. De autoriteiten werden langs een eerewaeht, die zich op het terras had op gesteld, in de zaal binnengeleid. De voorzitter van de afdeeling. de heer Th. W. Bantz, heette allen hartelijk wel kom en bracht in het bijzonder dank aan den Minister van Defensie voor de groote door hem betoonde welwillendheid bij de a oorbereiding van dezen Marinedag. Voorts richtte spreker zich met een bijzonder woord van welkom tot generaal Snijders die altijd waakzaam is geweest voor onze weermacht en voor ons land in het alge meen. Spreker uitte zijn afkeuring over een dezen middag verspreid pamflet van N.S. B.-'crs waarin het aftreden van den Minis ter van Defensie werd verlangd. De weermacht aldus spreker kan zich verzekerd weten dat wij achter haar staan. Nog deelde spr. mede. dat heden oen telegram was ontvangen van het hoofd bestuur van de Ver. van Onderofficieren bij de Zeemacht, welk hoofdbestuur zijn in stemming met den Marinedag betuigt en aan het N.J.V. een succesvollcn dag toe- wenscht. Wij, nationaal jongeren, hebben een rotsvast geloof in ons land. dat wij ge regeerd weten door iemand, die onzo diep ste vcreering heeft en die door de geheele wereld als een groot Vorstin wordt erkend (langdurig applaus). Wij zullen Oranje ver dedigen tot in den dood, besloot spreker. Rede minister Deckers. Minister Deckers verkreeg daarna het woord tot het uitspreken van zijn aange kondigde rede. Spreker begon, terwijl alle aanwezigen in de geheel gevulde zaal zich •van hun zetels verhieven, met een woord van eerbied aan de nagedachtenis van hen, die in de mobilisatiejaren, waarvan de aan vang thans 20 jaren achter ons ligt. in dienst van het vaderland zijn gevallen. Aan het verdere deel van 's ministers rede is het volgende ontleend: Spreker schetste het doel van dezen dag: allen, die hier tezamen zijn en de velen, die wij in Nederland en in Oost en West met hen vereenigd weten, nader te brengen tot de Koninklijke Nederlandscho Marine. Ht Rijk der Nederlanden, zoo ging spreker voort, kan een deugdelijke Marine niet ont beren. Hoe hartgrondig wij den oorlog ook verfoeien en hoe vurig wij ook hopen en bidden, dat de volkeren eindelijk tot elkan der zullen komen om in onderling vertrou wen te geraken tot eendrachtige samen werking, wij mogen niet blind zijn. doch moeten do feiten .waarnemen en trachten te onderkennen, zooals zij zich voordoen aan ons oog. Tot de sprekendste feiten be lmoren deze beide: de economische strijd wordt door vele landen met felheid gevoerd schier alom volgt versterking van de weer macht hem op den voet. Als offers worden gevraagd voor de weer macht, overwege men daarenboven de groote betcekenis van haar preventieve waarde. Hij die de les van 1914 heeft be grepen. weet, wat dit zeggen wil. Gelijk 20 jaar geleden heeft onze weermacht ook thans prestige, maar de omstandigheden, waaronder zij zich moet doen gelden, heb ben wij niet in onze hand. Onze weer- kracht moeten wij behouden. Dit staat een goede staatseconomie geenszins in den weg. Maar voor zulk een weerkracht is de Marine onmisbaar. Wie Nederland zegt, zegge Indië. Dat Nederland en Indië één blijven, is het be lang van land en volk hier zoowel als ginds, is ook in het belang van den we reldvrede. Het is in dienst van deze een heid, dat de Marine staat en hij, die dit beseft, gelijk wij het beseffen, geeft de Marine zijn belangstelling, zijn steun en zijn liefde. Een Marine, die zich gedragen weet door de belangstelling van het Volk, zal dit Volk met opgewektheid dienen. Zoo worde dan deze dag een nationale dag in den rijkstcn zin, zeide spreker, die daaraan tevens den wensch toevoegde, dat deze dag ook voor onze jongens een zonni ge dag mocht worden. Spreker verklaarde den dag geopend met een Leve de Koninklijke Marine en een driewerf Hoezee. Daarna was het woord aan den kapitein ter zee II. Fcrwerda. commandant van het vliegkamp De Kooy. Spreker gevoelde zich'hier de trait d'union tusschen de oor logsschepen, welke op dat moment op- stoomden van Den Helder naar Schevenin gen om straks voor de kust van Schevenin gen te verschijnen eenerzijds en het N.J.V. anderzijds. Om in een wereld, zooals die zich thans aan ons toont naar liet schoone woord van II.M. de Koningin ons zelf te kun nen blijven, dient onder het oog te wor den gezien, dat de mogelijkheid niet is uit gesloten, dat wij gedrongen kunnen wor den, in een ernstig en gevaarlijk conflict met anderen. Spreker gaf vervolgens een schets van de internationale situatie en wees er o.a. op. dat een eventueel conflict in den Pacific in hoofdzaak (er zee zal moeten worden beslecht Hij zeide geen Staatsgeheimen te verklappen wanneer hij constateerde, dat op dit oogenblik de zeemacht, dat is de vloot met haar luchtstrijdkrachten, niet •\oldoet aan dc eischen om een rol als spr. aanduidde, naar beliooren te kunnen ver vullen in een Pacific-conflict. Reorganisa tie op velerlei gebied is noodzakelijk ge bleken, terwijl ten aanzien van aanbouw van nieuw materiaal aanzienlijke achter stand bestaat. Om de marine weer geschikt te maken voor haar taak. zullen de noodi- go gelden moeten worden beschikbaar ge steld in stede van bezuiniging op zal ver hooging van het marinebudget aan de orde moeten komen. Of dit bii den huidigen toe stand van 's Lands schatkist mogelijk is, zal van velerlei factoren afhangen. Doch waar een wil is. is een weg. De wil daar toe moet leven niet in de Marine alleen, zelfs niet alleen hij de regeering, maar in het Nederl. volk (langdurig applaus). Nog constateerde spr.. dat het Nederland scho volk per hoofd voor Marineuitgavcn aanzienlijk minder opbrengt dan ecnige an dere zeevarendo natie van betcekenis. De Marino zal zich met groote krachtsinspan ning en met toewijding aan den opbouw moeten wijden. Mogo zij bii haar werk kun nen rekenen op den steun van het Neder- landsche volk. welks belangstelling en vertrouwen bij de jongeren zoo voortref felijk aanwezig zij niet kan ontberen. Tot de jongeren zeide spreker ten slotte nog- Draagt uw gezonde en schoone beginse len verder, verovert er mede als het kan de gansche Ncderlandsche jeugd en jon gelingschap. Want aan hen is de toe komst. De geest van de jongeren van thans zal straks dc geest van -het volk zijn. Rede prof. de Savornin Lohman, Prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman, lid van de Eerste Kamer, die na de pauze het woord verkreeg, wees op de toespitsing der internationale tegenstel lingen, die in verband met de nationale opleving een kentering in de waardeering onzer weermacht heeft teweeggebracht. Tot voor kort aldus spr. hadden de on- dermijners onzer weermacht een rnaar al to gretig gehoor. Thans waait de wind uit een anderen hoek. Ons volk begint de drogredenen der ontwapenaars te doorzien. Spr. noemt er vier. Ten eerste de drogrede: de defensie is de grooto slokop. Hij noemt dit argument onwaarachtig. Vergeleken met andere landen, ook b.v. Denemarken, geeft toch Nederland per hoofd en per jaar verreweg het minste uit voor de land- en luchtmacht. In tien jaar werd 35 op dc militaire uitgaven bezuinigd. Men begint zich meer en meer af te vragen of het nu niet eindelijk tijd wordt om elders naar bezuinigingsobjecten uit te zien, temeer omdat alleen bij de defensie bezuiniging beneden een bepaalde grens datgene wat er overblijft waardeloos maakt. Ten tweede de drogrede: Genève en de Volkenbond maken de landsverdediging overbodig. Maar ons volk ziet, dat andere landen, ook kleine als Zwitserland en Denemarken, ondanks Genève, na de mislukking van Lausanne hun bewapening uitbreiden. Ten derde de drogrede: een weerbaar Neder land trekt den oorlog aan. Men begint de onnoozelheid van dit argument in te zien cn te begrijpen, dat èn voor Nederland èn voor Indic juist het tegendeel waar is. Ten vierde de drogrede: wij kunnen toch niets tegen de groote legers cn vloten en voorts, wat in het bijzonder voor Indië zou gelden. MINISTER DECKERS. niet in onze weermacht, maar in de ja lousie der groote mogendheden ligt onze veiligheid. Ook voor de valschheid van deze drogrede begint ons volk meer oog te krijgen. Spr. voerde verder een pleidooi voor do Rijkseenheid, in dit verband wijzend op het glorieus verleden onzer marine, en hij besloot met het uitspreken van do ver wachting, dat verzamelen zal worden ge blazen onder de leuze: „Voor de marine: geen afbraak, maar afbouw en uitbouw". Na afloop van do bijeenkomst in het Kurhaus, die met orgelspel door het N.J.V.-lid Admiraal werd afgewisseld, werd in het Grand Hotel een gemeenschap pelijke maaltijd gehouden, waaraan een kleine 500 personen deelnamen. Do reeds genoemde autoriteiten, zoomede de burge meester der Residentie, die des middags wegens raadsvergadering verhmderd was, zaten hier als gasten aan. Bij den aanvang van den maaltijd werd een telegram van aanhankelijkheid gezon den aan H.M. de Koningin en voorts een telegram van sympathie aan het eskader, dat inmiddels voor Scheveningen was aan gekomen. De burgemeester, mr. De Mon- chy, hield een tafel réde; die naar de strek king geheel aansloot hij de hierboven reeds vprmelde redevoeringen. Vervolgens heeft de heer v. Bemmelen, voorzitter van „Onze Vloot", een rede ge houden, waarin hij o.m. zeide, dat het oude spreekwoord: „Zooals de ouden zongen zoo piepen de jongen" hier niet van kracht is gebleken. Hier zijn het de jongeren, die geheel zelfstandig de richting aanwijzen, welke zal moeten worden gevolgd. Wij moeten aldus spr. de bakens weten te verzetten als het getij \crloopt. Als blijk van groote waardeering voor de organisa tie van dezen Marinedag bood spr het eereiidmaatschap van „Onze Vloot" aan. De alg. voorzitter van het N.J.V., de heer Inden, dankte in een hartelijke toespraak voor deze blijde verraésihg. De heer Dettmeyer bood aan den heer Th. M. Bautz, in verhand met het feit, dat dezo thans 5 jaren het afdcelingspresidium bekleedt, namens een aantal ledon, het boekwerk „Trouw aan Oranje" aan. De heer Bautz dankte voor deze hulde cn sprak ten slotte woorden van dank tot den burgemeester en de verdere autoriteiten. Nog bracht hij bijzonderen dank aan de vele leden der afdeeling, die dag cn nacht hebben gewerkt om dit marinefeest te hel pen organiseeren. Den heer Inden, die zelfs zijn gezondheid heelt geofferd aan de belangen van het N.J.V., wenschte hij een krachtig herstel toe. Na den maaltijd begaven alle genoodig- den zich naar de terrassen tot het bijwo nen van de interessante demonstraties van het eskader, t.w. do „Hertog Hendrik", de „Piet I-Iein", dc K. 2yVI cn de K. XVII, waarbij met zoeklichten een schijnaanval werd getoond. Ook eenige marinevliegtui- gen namen aan de demonstratie deel. Met een fakkeloptocht cn een laptoe werd de marinedag besloten. NIEUWE STUDIO VAN DE CINETONE. Heden in gebruik genomen. Amsterdam, 1 Sept. Naar wij verne men is heden een nieuw studiegebouw van de Cinetone aan dc Duivendrechtsche kade in gebruik genomen. Deze etudio is ander half maal zoo groot als de vorige en heeft als afmetingen 35 Meter lengte, 20 Meter breedte en 12 Meter hoogte. Zij is evenals de eerste studio gebouwd door den architect S. Vieyra. De bouw heeft zes weken ge duurde. Heden is men aangevangen met het bou wen in de nieuwe studio van de décors voor de eerste film, welke hier zal worden op genomen, n.l. „Het Meisje met den Blau wen Hoed". VERBODEN AUTOBUSDIENST OVER DEN AFSLUITDIJK. 's-G ravenhage, 3 Sept. De Hooge Raad behandelde heden een cassatieberoep van W. V. te Leeuwarden, die indertijd door de rechtband aldaar is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde ezploitatie van een verboden autobusdienst over den af sluitdijk van Leeuwarden naar Arasterdam. De Hooge Raad vernietiigde toen de vrij spraak en verwees de zaak naar het Hof te Leeuwarden, dat, in aanmerking geno men, dat de „dienst" destijds van beschei den omvang was, V. veroordeelde tot 5. boete, van welk arrest cassatie werd aan- geteekend. De requirant had een schriftuur bij den Hoogen Raad ingezonden. De advo caat-generaal, Mr. van Lier, zal op 17 Sep tember concludeercn. 30—8 30—8 31—8 1—9 2—9 3—9 Amsterdam Boedapest Belgrado Athene Mersamatrab Cairo Gaza Rutbawells Bagdad Boeshir Djask Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta Akyab Rangoon Bangkok Singapore Medan Batavia Snip 3—9 1—9 1—9 31—8 30—8 29— b 23—8 Vertrek van het eerstvolgend post vliegtuig van Amsterdam G September. Een goede huisvesting geworden Zooals bekend, werd den 21en Juli j.i. uit een zevental centrales, waarvan vijf in den Haag en twee buiten den Haac waren gevestigd, de Akkerbouwcentrale gevormd. Nog steeds was deze centralisatie niet ge- gevolgd door een concentratie in de behui zing. Thans echter is de Rijksgebouwen dienst er in geslaagd dit vraagstuk tot een oplossing te brengen. Op aannemelijke voorwaarden i6 n.l. het gebouw Bezuidenhoutscheweg hoek Rijn straat, waarin thans nog het hotel Bellevue is gevestigd, gehuurd. Dit gebouw heeft een inhoud van pl.ra. 1800 M2. bruikbare kan toorruimte. Hierin zal de Akkerbouwcentrale worden gevestigd, doch tevens is deze oplossing dienstbaar gemaakt aan de ruimtebehoefte van tiet Clearing-Instituut, welke evenzeer dringend om voorziening riep. Dat beide instellingen in een centraal ge bouw kunnen worden ondergebracht komt bet contact len goede, dat uit den aard van beider werkkring nauw zal zijn. De beschikbare ruimte in het nieuwe ge bouw zal voor bet grootste gedeelte onmil- dcllijk benoodigd zijn; er blijft echter vol doende reserve over om aan voorziene uit breiding het hoofd te kunnen biedan. Nadat deze mutaties zijn doorgevoerd, zullen verschillende grootere Crisisinstellin gen plaatselijk zijn gegroepeerd in de om geving van het departement van Economi sche Zaken en van het Regeeringsbureau, een ligging, welke zeer bevorderlijk is voor het onderlinge verband cn waarmede even eens het verkeer met het publiek zal zijn gebaat. DE ALMITENTO. Ontvangst van den Midden- standsraad. Amsterdam, 3 September. Heden ver gaderde de Middenstandsraad te Amster dam. De Raad bracht in het namiddaguur een bezoek aan de Almitento, waar het uit voerend comité ter begroeting aanwezig was. In een der zalen van bet groote restaurant werd een tea aangeboden en heetto de heer C. E. J. Verbeek, voorzitter van het uitvoerend comité der Almitento, de leden van den Middenstandsraad wel kom. De voorzitter van den Middenstandsraad, A baron van Wijnbergen, dankte voor de ontvangst. Onthulling van een gedenkteeken voor Tjerk Hiddes de Vries Harlingon, 3 Sept. Hedenmiddag is te Harlingen een gedenkteeken onthuld, ge wijd aan de nagedachtenis van den Frie- schcn zeeheld Tjerk Hiddes de Vries. Hierbij waren tegenwoordig de commis saris der Koningin in Friesland, II. A. V. Baron van Harinxma thoe Slooten, officie ren en bemanning van de torpedobooten Z 6 en Z 8, welke de Nederlandscho Marine ver tegen wooidigden, het gemeentebestuur vau Harlingen, de ontwerper van het monument de heer Boeyenga, de beeldhouwer Valk, die het borstbeeld vervaardigde, en tal van an dere genoodigden. Na een welkomstwoord van den voorzit ter van het Tjerk Hiddes monument, wet houder A. E. Ilannema, hield de secretaris van dit comité, de heer S. Ferwerda een historische rede over het leven van Tjerk Hiddes de Vries, die, geboren in het Frie- sche dorpje Eexbierum in 1622, op jeugdi gen leeftijd het zeemansleven koos en zich opwerkte tot luitenant-admiraal. Hij werd in den vierdaagschen zeeslag ernstig ge wond en overleed 6 Augustus 16G6. Het lijk werd 8 Augustus in de Dom van Almenum, thans Harlingen, met veel eerbetoon begra ven. INSTALLATIE NIEUWEN BURGE MEESTER VAN ARNHEM. Arnhem, 3 September. Hedenmiddag is de nieuwe burgemeester van Arnhem, de heer II. P. J. Bloemer6, tevoren burgemees ter van Groningen, in een plechtige zitting van den gemeenteraad geinstalleerd. De in stallatie werd bijgewoond door de afgevaar digden van de gemeentebesturen van de omliggende gemeenten van Arnhem en door het gemeentebestuur van Groningen, de wet houders J. Reyuink, N. de Jager, dr. van der Hoeven cn den gemeento-secretaris, mr. M. J. Wolthers. De waarnemend-burgemees ter van Groningen, wethouder Rugge, was door een ziektegeval in zijn familie niet aanwezig. Den nieuwen burgemeester werd een ambtsketen omgehangen door den oudsten wethouder, de heer W. J. II. M. Meyer, die eon rede uitsprak, welke door den heer Blpemers werd beantwoord. HOTELBRAND TE ERMELO. E r m e 1 o, 3 Sept. Hedenmorgen te half tien brak, vermoedelijk door kortsluiting, brand uit in het Oranjehotel in de Stations straat alhier. De brandweer was 6poedig ter plaatse en bestreed het vuur met assistentie van de brandweer van de stichting Veldwijk. De boven- cn zolderverdieping brandden uit. OPHEFFING VAN SCHOLEN TE AMSTERDAM. Een protestvergadering. Amsterdam. 3 September. Heden avond belegden de federatie van de S.D.A.P. en de Amsterdamsche Bestuurdersbond een protestvergadering in het gebouw van de Diamantbeurs tegen de opheffing van de 41 lagere scholen te Amsterdam. De heer J. \V. Matthijssen, voorzitter van de federatie van de S.D.A.P., heette als voor zitter de zeer talrijke aanwezigen welkom, Daarna voerden de heeren K. Toornstra, lid van den gemeenteraad, Theo Thyssen, voor zitter van den Ned. Bond van Onderwijzere en S. R. de Miranda, lid van den gemeente raad, het woord. Tenslotte werd de volgende motie aange nomen: De groote openbare vergadering van S.D. A.P. en A.B.B. in do Diamantbeurs spreekt haar diepe verontwaardiging uit over de onderwijsverknoeiing in Amsterdam inge voerd, wekt ieder op zich te scharen aan de zijde van hen, die zich opmaken den 6trijd voor het herstel aan te binden en steunt met kracht het beroep door de ouders tegen dit vandalisme bij den minister van onder wijs ingesteld." Gaat U Uw woning modemiseerenKomt U dan eens onze talrijke modelkamers zient Naar Uw idee en smaak en onze vakkundige voorlichting bereikt U een smaakvol inlericurt voor lage prijzen. GRATIS BEGROOTING EN ADVIEZEN. BEEKENST. LAAN 10 OPGERICHT 1909 De uitwerking van net startschot DU een weosmja der Taxi-chauffeurs-sportclub. :.'l (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6