J. A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILION 1928 DE JONGEREN VREDESACTIE DE BRAND IN DE CUNERAKERK WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 UTR.STR. 17 TEL 145 per flesch f 1.45, per anker f 58. DE BEROEMDE TOREN BEHOUDEN Het tienjarig bestaan herdacht DE ONDERHANDELINGEN MET JAPAN Radioprogramma y^TaTiirvTr.r-mib GEEN INDISCH „VEENHUIZEN". Buitenzorg, 3 Sept. (Aneta). De Re- gecring zag af van de oprichting van een z.g. Indisch „Vcenhuizen". Thana zal ge tracht worden het beoogde doel to bereiken door op ruimere schaal Europeanen die daarvoor in aanmerking komen naar Euro pa te zenden. Do Regeering richtte zich bij het rond schrijven tot dc Hoofden van het Gewes telijk Bestuur op Java met het verzoek een onderzoek in te 6tellen naar het aantal Europeanen dat vermoedelijk hiervoor in aanmerking komt. Gezicht op het inwendige van do Cunerakerk met het orgel, dat Ge lukkig behouden gebleven is. Een onzer verslaggevers seint ons: De brand is Maandagmiddag te kwart voor iéén uitgebroken. Op dat tijdstip ontdekten jongens in do nabijheid van de kerk onraad op het dak, waarvan zij onmiddellijk ken nis gaven aan de omwonenden. Op hetzelf 'do oogenblik drongen verstikkende rook wolken uit het kerkgebouw der Neder landsch Ilerv. gemeente, waar de Cunera- toren tegenaan staat gebouwd, naar buiten Het bleek, dat het vuur woedde in één der Vier dakkappen, waarmede de kerk is afge dekt. Deze kerk bestaat n.l. uit vier vleu gels en het was in den vleugel aan de z.g Wageningsche zijde, dat het vuur was uit gebroken. Terstond werden alle maatrege len genomen om uitbreiding tegen te gaan. doch men heeft niet kunnen voorkomen dat het gelieelo dak van de kerk vernield werd door het vuur. De vlammen sloegcD aan alle kanten uit het kerkdak en deel den zich ook medo aan het steigerwerk, dat momenteel staat opgetrokken rondom den Cuneratoren in verband met dien9 restauratie. Op dat oogenblik begon de brand een zeer dreigend karakter aan te nemen, want wanneer de toren in brand zou vliegen, zou het onheil niet te overzien zijn geweest, en zou een belangrijk deel dei stad Rhcncn ernstig gevaar hebben gcloo- pen. De brandweer van Rlienen had assisten tie gevraagd aan do brandweer van Arn hem, Wapeningen en Veenendaal, zoodat men met z'n vieren gemeenschappelijk aan het blu6sohingswerk deelnam. Niette min ging hot geheele kerkdak teloor. Het kerkinterieur bekwam uit den aard der zaak ernstige waterschade, doch predik stoel, meubilair en kerkorgel bleven voor het vuur gespaard. De brand van den to ren kon geheel worden beperkt tot hot steigerwerk. Men mag van geluk spreken, dat de brandweer erin is geslaagd dit succes te boeken. Dat bet kerkinterieur vrijwel geheel ge spaard bleef, moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat het kerkgewelf geheel overkluisd ie, zoodat het vuur vrij wel geen kans kreeg door het plafond naai binntn te slaan. Rondom het kerkgebouw staan ver schillende kleine woningen en pakhuizen De woningen werden voorzichtigheidshal ve ontruimd, omdat men in het eerste uur voor hun veiligheid niet kon instaan. Naar alle waarschijnlijkheid doch 'daaromtrent bestaat geen afdoende zeker heid moet de oorzaak van dezen kerk brand worden gezocht in het feit, dat heden morgen loodgieters op het dak zijn ge weest voor het aanbrengen van herstellin gen; deze loodgieters waren ook Zaterdag op het kerkdak aan het werk geweest,, en hadden hedenmorgen dezen aibeid voort gezet. Men is geneigd aan te nemen dat onvoorzichtigheid de oorzaak moet zijn ge weest van den brand. Voorts werd rondver teld dat de oorzaak ook wel kon worden zocht in kortsluiting van de electrische ge leidingen maar deze veronderstelling moet van de hand worden gewezen in verband met de omstandigheid dat de zekeringen in het kerkgebouw geheel in orde bleken tc zijn. Uit den omtrek kwamen een groot aan tal belangstellenden per fiets en per auto naar Rlienen. Gemeente- en rijkspolitic zorgden voor de handhaving van de cir culatie. Historische bijzonderheden. De fraaie Cunara-kerk te Rbcnen Rlie nen zonder dan Cunera toren is niet denk baar dateert uit de lie—15e eeuw. De toren werd in 1531 vo'.tooid In 1897 werden kerk en toren door den biiKsem geteisterd. De daarop gevolgde herstelling gesohiedde onder leiding eerst van Dr. P. J- H. Cuy- pers, daarna door >ijn zoon Ir. J. Th. J. Cuypers. Omstreeks 1905 was de hei-stel ling van den toren voltooid. Omstreeks 1920 bleek eeii nieuwe restauratie noodig. Eerst in 1931 was de totstandkoming der herstelwerken verzekerd Van dit jaar af werd geregeld met de restauratiewerken voortgegaan; geheel beëindigd was het werk nog niet. De toren zelf was nog door het houten 6teigerwerk omgeven. Het nieu we carillon, dat eenige jaren geleden op de Nederlandsche Jaarbeurs- opgesteld is geweest en dddr toen o.a. voor Prinses Ju liana door den heer Wagenaar bespeeld ia geworden, was nog niet aangebracht. Het oude carillon was bij den brand in 1897 vernietigd. De ramp in 1S97 had plaats op Zaterdag avond. Omstreeks 8 uur werden de eerste brandversohijnselen waargenomen. Het vuur bleef tot Zondagochtend circa 5 uur woeden, nadat 's Zaterdagsavond omstreeks 10 uur de koepel van den toren naar be neden was gestort en op drie woningen was terechtgekomen, die eveneens geheel uit brandden. Van do kerk bleven alleen de muren staan. Het orgel, waarop het wapen van Paus Adriaan voorkwam, werd geheel vernield. Een tweedaagsch congres te Soesterberg Soesterbcrg, 2 September. Door d. Jongeren Vredesactie (J. V. A.), •ii? een werkgemeenschap is van Jongeren, die overeenkomstig hun persoonlijke overtui ging wenschcn samen to werken, ondanks onderscheid van politieke of godsdienstige overtuiging, milieu cn volksaard, in 't be lang van een duurzamen vrede, werd op Zaterdag 1 en Zondag 2 September in het Bondshuis van den Protestantenbond alhier haar jaarlijksche conferentie gehouden, waaraan vooraf ging een officieele herden king van het feit, dat genoemde organisa tie tien jaar geleden werd opgericht. De tijden waren er niet naar om op dezen dag een juichtoon aan te heffen, aldus sprak de voorzitter, do lieer H. van Wijk, toen hij Zaterdagmiddag half vier de samenkomst met een toespraak opende. Maar ook was men niet zonder vreugde, wijl men in de af- geloopen tien jaar niet vergeefs gewerkt had, zoodat op den duur van deze en aan verwante organisaties iets naar buiten zou gaan blijken. Daarna declameerde Dr. Garmt Stuive ling een gedicht van H. Roland Holst. Na dat deze de leiding der bijeenkomst had overgenomen, werd vervolgens door ver- echillendo personen, waaronder leden, die in den loop der jaren leidende functies heb ben bekleed, alsmede vertegenwoordigers van andere organisaties, het woord gevoerd, Zoo werden door den heer Mr. H. Willemse, secretaris van den volkerenbond voor vrede, en mede-oprichter der J. V. A., oude her inneringen, van 10 jaar geleden opgehaald. De heer Setteur bracht namen de Katho liek Democratische partij zijn felicitatie uit. De heer A. Hoytinck, gewezen algemeen secretaris, herdacht de periode der interna tionale vredesconferentie in Ommen. Na mens de vrijz. Chr. Jeugd Centrale werd het woord gevoerd door den heer Takkenberg De heer Bendeler, oud-algemeen penning meester, beschreef de groei en centralisatie der beweging gedurende de jaren 1929 tot '31, waarna in '32 een teruggang in het le den tal intrad. Daarna spraken nog de hee- ren: Was; Scnee, namens de Liga; Max, in tern. anti-mil. bond en landelijk comité; een hoofdbestuurslid van de E.M.B.A.S.; de Groot, voorzitter der Stud. Vredes-Actie in Nederland en tot slot de heer H. van Wijk over de geschiedenis der J. V. A. in de laat ste jaren en haar vooruitzichten. D.; voor zitter dankte eiken sprsker afzonderlijk. Mede waren afgevaardigden tegcm* oordig van de navolgende vereenigingen: Dc al gem. Ned. vrouwen-vredebond, de J. A. N. V., de bond van Soc. Dem. stud clubs, de Ned. bond van abstinent studeerenden, de jongeren vredes federatie. Voorts waren verschillende félicitatie-telegrammen en ■brieven ingekomen. Van de handteekening in het gedenkboek werd druk gebruik ge maakt. Ongeveer 175 leden van de J. V. A. waren aanwezig, toen de algem. voorz. dc Hr. H. Wijk des avonds om 7 uur het eigenlijke congers opende, waarna hij het woord ver leende aan Ir. P'. Schut, die sprak over „De oorlogsdreiging in Azië en Nederlands rol' Het belangrijkste knooppunt van de wereld geschiedenis, aldus spreker, ligt heden weer in het verre Oosten. Daar is „de stille oceaan" het tooneel geworden van een steods stijgend wereldverkeer en een voort durend scherper wordenden concurrentie strijd. Door het optreden van Japan zijn de tegenstellingen zoodanig toegespitst, dat al gemeen het dreigend oorlogsgevaar in het verre Oosten erkend wordt. De belangrijk ste vragen, die zich hier voordoen, zijn ten eerste: Is het oorlogsgevaar acuut? De structuurwijziging, welke zich in het eco nomisch leven voltrekt, verhoogt de kans op een botsing, o.a. tusschen het gele en blanke ras. Een belang van de lste orde is in deze hoe de gebeurtenissen in China zich verder zullen ontwikkelen. Een tweede vraag is, welke rol Nederland bij een even- tueele botsing zal vervullen. Door het bezit van zijn koloniën is de kans voor ons land om neutraal te blijven op nul te stellen. Mochten de bestrijders van den oorlog, door alle krachten in te spannen, den vrede niet kunnen handhaven, dan wordt Nederland in den strijd betrokken. Zondagmiddag werd door Drs. J. H. Rut- Jflnk <een lezing gehouden over het onder werp: Do dreigende luchtoorlog en lucht bescherming. Vooraf werd nog door een af gevaardigde der Vlaamscho Jongeren Vre des actie een groet uitgebracht. Spreker gaf achtereenvolgens ccn over zicht van de oudere giftgassen aangewend in den grooten oorlog en hun inwerking op menschen, die in 't algemeen zeer veelzij dig en gecompliceerd kan zijn. Het waren chemische verbindingen, dio reeds lang be kond waren. Na den oorlog waren het voor al nieuwe verbindingen, welke aan een on derzoek werden onderworpen. Hierbij werd in hoofdzaak gezocht naar stoffen met groo- te persistentie en van geringe vluchtigheid. Voorts naar supra-stoffen, die gasmaskers kunnen passeeren. Een nieuwe groep vor men ook dc z.g.n. netclgasscn, welke bij ge ringe concentratie reeds hevig kunnen in werken. Vervolgens behandelde spreker do kwes tie van het onbruikbaar maken \an gasbe- scheriningsmiddelen, als gasmaskers e.d., verder do verschillende wijzen waarop in den laatsten oorlog van gas gebruik ge maakt werd cn de mogelijkheden hiervan in een toekomstigen oorlog, waarbij in elk geval ook het psychisch effect groot zal zijn Do bctcekenis der indlvidueele en collec tieve gasbescherming werd vo)r elk in 't bizonder nagegaan. Tot slot zette spreker zijn standpunt uiteen ten opzichte van d.? officieele luchtbescherming. In len namiddag sprak ds. H. f. Mispel blom Beyer over: „Wat kunnen de anti-mi- litairistcn in Nederland doen?" De oorlog, aldus spreker, is te zien als een even nood lottig als onvermijdelijk gevolg van den meedoogenloozen strijd tusschen Klassen, volken en rassen. Een onderzoek hierbij van de ziel, zal tot het inzicht Josden, dat men het militairisme niet op uni'itairisti- sche wijze kan bestrijden zonder zelf tr.ili- tairistisch te worden, m.a.w., dat men het langs den wegvan arbeidzamen opbouw moet trachten te boven te komen. De anti mill- tairistcn in Nederland kunnen er toe b'j dragen om allen schijn op dit gebied in icderen vorm te ontmaskeren. Door deze op bouwende critiek kunnen zij althans op Jit punt de crisis vruchtbaar inakeo Zij k in nen dit alles echter slechts dan, als bun be ginsel een levensbeginsel is, dat zich als gezindheid op alle levensgebied-:.!! open baart. Geen zaak dus van oppirtuniUit, maar van innerlijke noodzakelijkheid. Al leen zóó zullen zij trouw kunnen blijven te midden van het bederf der polit.ekt p* *- tijen, tegenover de sluipende dictatuur, in dc stoffelijke cn moreelo crisis dezer dagen, Zij zullen zich kunnen aaneensl )i*cn op grond van dit beginsel: eerbied voor het le ven, eerbied voor den mensch. Op elke lezing volgde er een d>scuvsie. OÏn half vier werd de cónferintie door den voorzitter gesloten. Bandoeng, 3 Sept. (Aneta). In een be spreking omtrent den stand van zaken van do Nederlandsch-Japansche onderhandelin gen meldt het „A.I.D. de Preangerbode", dat men van de zijde der Nederlandsche dele gatie met de vastlegging van gegevens om tot bepaalde resultaten te komen, gereed i3. Er is een schema opgesteld, waarin de pe rioden zijn aangegeven, waarbinnen bepaal de onderdeelen moeten zijn afgewerkt. De Japansche delegatie zal dit hebben te aan vaarden. Zoo dit niet mocht geschieden is het vrij zeker dat de onderhandelingen zul len worden afgebroken. De hoofdzaak zal zijn de leverantie van suiker uit Ned.-Indië aan Japan. Waar Ja pan door de productie op Formosa op sui- kergebied selfsupporting is, zal moeten wor den overgegaan tot inperking van die cul tuur op Formosa. Het „A.I.D. de Preanger bode" vernam, dat er een goede kans bo staat dat Japan deze eisch zal inwilligen. Dit. resultaat zal echter niet door de con ferentie worden bereikt, doch langs diplo matieken en consulairen weg worden ver kregen. Hierbij dient voor oogen te worden ge houden, dat een overeenkomst zal worden gesloten, zich uitstrekkend over een perio de van vijf jaren, waarin de aankoopen van 6uiker door Japan gestadig zullen vermeer deren. Voorts is er nog 6prake van den expoH van tapioca en vezelstoffen naar Japan echter niet tot belangrijke quanta. Woensdag 5 Septemh**. Huizen. 301.5 M. 8.008.15 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Morgenconcort. Gramo foonmuzick. 10.3011.00 Morgondionst te leiden door Ds. II J. Westerink. Geref. Predikant, to Tienboven (U.) 11.0012.00 Concert door het ensemble Van der Horst (viool, klarinet, cello en piano). 12.1512.30 Gramofoonmuziek. 12.301.16 Vervolg concert door het ensemble Van dor Horst. 1.152.00 Bespeling van het N.C.R.V.-Orgel door L. B1AAUW. 2.003.00 Gramofoonplatcnconcort. 3.003.30 Leen van Chr. Lectuur. 3.303.45 Ninon Vallin, sopraan, zingt met pianobegeleiding van Roynaldo Hahn. 4.005.00 Vioolrecital door Jan Keessen. Aan den vleugel: Alcx Adema. 5.006.00 Kinderuurtje te lelden door Mej. D. Boelhouwer, te Rottordam. Zang: Mevr. G. E. de JongSronkhorst, to Hilversum. Piano: Mej. Ge- sina Stronkhorst, to 's-Gravcnhage. 6.006.30 Orkestmuziek. 7.007.16 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau. 7.157.30 Gramofoonmuziek of „een greep uit het dagelüksch gebeuren." 7.308.00 Gramofoonplaten-halfuurtje. 8.000.00 Bespeling van het N.C.R.V.-orgel. door Ronald Parker. 8.158.25 Intermezzo. 9.009.30 Spreker: Prof. Dr. A. v. Veldhuizen, te Groningen: „De Haagsche Flora op dit mo ment". (III). 9.3011.00 Concert door ccn Kamercnsemble o.l.v. H. Hermann. Orgel: Simon C. Jansen. 10.00 Persberichten van het Persbureau Vaz Dias to Amsterdam. 11.0012.00 Gramofoonplatcnconcert. O. v. d. B. 6.307.30 Uitzending van het Onderwijsfonds voor do Scheepvaart. Do heer A. Banning, direc teur van do binnenvaartschool te Amsterdam en de heer L. K. A. van Duuren, Voorzitter van de Examen-Commissio voor Macehinist bU de Bin nenvaart, geven een toelichting bü de lessen voorkomende in het weekblad „De Binnenvaart." Hilversum. 1875 M. V.A.R.A. 8.01 Gramofoonmuziek. 9.30 Onze Keuken. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.16 Uitzending voorde Arbeiders in dc Conti nubedrijven. „De Stempelaar". Een schets van S. Franke, voor to dragen door Jan Lemaire Kleln- Ensemblc o.l.v. Frits Bakels. 12.01 Klcin-Eensemble o.l.v Frits Bakels. 1.01 Dc Flierefluiters, o.l.v. Jan van der Horst. 2.00 Voor de vrouwen. 2.15 Dc Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 3.00 Voor de kinderen. 6.30 Orgelspel door Joh. Jong. 6.01 Muzikaal allerlei, m.m.v. Joop Carlquist, hawaiin-guitaar; Eug. Charmon, zang en accor deon; Jan Mulder, saxofoon; Jan Vogel, piano. 6.40 Uit do Roode Jougdboweging. Jon Peters spreekt over: „Arbeidersjeugd, sluit do gelede ren". 6.50 Men vraagt! cn wo draaien gremo- foonplatcn waarom gevraagd Is. 7.06 Sportuitzcnding. Nederlandsche Arbeiders Sport Bond. Nabeschouwing over de Nationale Korfbaldag te Utrecht cn beschouwing over de а.s. voetbalcompetitie door Ario Boer. 7.20 Orgelspol door Cor Steun. 7.40 „Hoe helpen w'd do werkloozo jeugd?" Le zing door Dr. W. J. Smit, inspecteur b\j het Ge meentelijk Onderwijs te Schiedam. 8.03 Uitzending van het groote opcnluchtcon- ccrt op het H.F.C.-tcrrein te Haarlem. 9.30 Persbureau Vas Dias en Varia. 9.45 „Het einde van de „Union". Een hoorspel van Ernst Johannscn, vertaald door Marticn Be versluis, o.l.v. Willem van Cappellcn. 10.45 Gramofoonmuziek. Brussel (Vlaamschc uitz). 321.9 M. 12.17 Gramofoonmuziek. 1.20 Concert door orkest. 5.20 Pianorecital door Emma Bü'rebicr. 5.50 Gramofoonmuziek. б.35 Symphonie concert m.m.v. solisten. 7.35 Gr.Vmofoonmuziek. 8.20 Concert Omroeporkest. 9.20 Vervolg concert. 10 2011.20 Gramofoonmuziek. Brussel (Fransche uitz.) 483.9 M. 12.15 Concert Omroeporkest. IJ20 Gramofoonmuziek. I.50 Zang. 2.052.20 Gramofoonmuziek. 5.15 Gramofoonmuziek. 5.50 Zang m.m.v. piano. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Spaansche volksmuziek. 8.20 Concert door kwartet. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.30 Concert door orkest. 10.20 Gramofoonmuziek. Daventry, 1500 M. II.20 Gramofoonplaton. 12.20 Orgelconcert. I.05 Concert door Orkest o.l.v. F. Thomas, m.m.r. bariton. 2.20 Concert door orkest. 3.20 Pianorecital door C. Dixon. 3.36 Concert door orkest m.m.v. viool. 5.05 Gramofoonplaten. 6.50 Orgelconcert. 7.20 Concert dooï orkest m.m.v. zang 9.35 Concert. 10.40 Zang door sopraan. II.1512.20 Dansmuziek. Deutschlandscnder, 1671 M. 6.35 Concert uit Koningsbergen. 10.30 Zwabische muziek. 12.15 Concert door Symphonieorkest. I.20 Gramofoonplaten. 3.35 Kinderkoorzang. 5.209.50 Uitzending van den Rükspartudag 1934 te Nümberg. .50 Gramofoonplaten. 10.4011.00 Uitzending van den Rijkspartijdag tc Nümberg. II.2012.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1261 M. 12.20 Concert door strijkorkest. 3.20 Gramofoonplaten. 3.50 Concert door Instrumentaal Ensemble. 8.20 Concert door leden van het Omroeporkest, 0.05 Concert Omroeporkest. 9.55 H. Bruusgaard zingt liederen van L. Rosen* ftld. 10.30 Vervolg orkestconcert. 11.2012.50 Dansmuziek. Parüs (Radio Paris) 1648.4 M. 7.05 Gramofoonplaten. 8.208.60 Gramofoonplaten^ 10.3511.50 Orkestconcert. 2.352.20 Concert door orkest. 7.20 Gramofoonplaten. 9.05 Concert door orkest. 10.50 Dansmuziek.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 7