AMERSFOORTSCH DAGBLAD BLINDEN TOCH NAAR SCHOOL DE SNELTAX FEUILLETON HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct Woensdag 5 September 1934 33e Jaargang No. 57 Het nuttige werk der Prins Alexander Stichting UIT DE S.D.A.P. Tel. 1354 Tel. 743 SOVJET-RUSLAND EN DE VOLKENBOND Dr. ARUNDALE NAAR ONS LAND DE FREGATVOGEL In 1932 is te Huizen (N.-H.) een prachtige inrichting geopend voor lager- en vakon derwijs voor blinde kinderen. Het aloude „Instituut tot Onderwijs van Blinden", reeds in 1808 opgericht, werd verlaten en samen met het „Gesticht voor volwassen blinden" te A'dam betrok een groot gedeel te van al wat blind i6 in Nederland hier een nieuw, liefderijk tehuis. Prachtige gebouwen met centrale verwar ming, frissche slaapzalen, ruime schoollo kalen en werkplaatsen, een groot muziek- gebouw met concertzaal pianocellen cn leszaal, maken deze instelling tot de beste van Nederland, tot de modernste van ge- fcee) Europa. Samenwerken met de Prins Alexander Stichting te Huis ter Heide, heeft men ruimte voor 180 kinderen cn 50 volwassenen. Liefdadig Nederland kan trotsch zijn op deze instellingen, want wat geven deze go- bouwen met het geschoolde personeel, alles onder toezicht van 6chool-, oog- cn tand arts, niet een prettig onderwijs, een goede verzorging en dus een grooto levensvreug de aan allen, die door bet missen van het licht hunner oogen toch al zooveel bij an deren ten achter staan Uitstekend lager on derwijs met uitgebreid leerplan, vakonder wijs, dat opleidt voor organist, piano- en zangleeraar, beiaardier, stenotypist, mas seur, radio-telefonie, rijwielmontage, man den-, raatten- en borstelmaker, en boven dien voor meisjes het omgaan met brei- en naaimachine en weeftoestel! Het korte bestek van dit artikel dwingt, om niet te veel te vertellen, maar, omdat de Prins AlexanderStichting te Huis tur Heide in onze nabijheid l;gt, kunnen we den gang van zaken hier wel iets uitvoe riger beschouwen. Oorspronkelijk een zelfstandig onderwijs instituut, i6 ze sinds 1924 met het Instituut te Huizen ten nauwste verbonden. Deze sa menwerking, onder leiding van den alge- meenen directeur, dr A. II. J. Belzer, te Bu6sum, is een zegen geweest voor beide inrichtingen en dus ook voor de blinde be volking van Nederland. Niet alleen, dat de kinderen van onder 14 jaar cn daarboven nu gescheiden werden, wat niet anders dan ten goede kon komen aan hun opvoeding, maar ook kwam er aan do P. A. S. door een verbouwing meer ruimte, konden er dus meer klassen gevormd worden en behoef de dus niet meer groot cn klein in één klas te zitten, zooals dit anders het geval was. Het succes van dit alles bleek al meer en meer. In 1928 moest al weer vergroot worden cn toen er in 1930 zich al weer ruimtetekort voordeed, besloot het bestuur dezen keer de oplossing te zoeken door een apart gebouw to stichten voor het achter lijke blinde kind. Dat dit ju iet gezien was, blijkt hieruit, dat het „Prinses Juliana Pa viljoen", in 1930 geopend, al ruim een jaar lang laboreert aantekort aan ruimte. In 1924 had de P. A. S. ruimte voor 20 leerlingen, door verbouwing in 1924 werd dit 3(3, in 192S voerde men het op tot 50, in 1930 tot 70. En al6 we nu weten, dat gedurende die 10 jaar steeds de plaatsen onmiddellijk be zet waren en 135 leerlingen naar Amster dam of Huizen werden overgeplaatst om dat zo 14 jaar waren geworden, dan ziet men. wat deze inrichtingen moesten ver werken in deze korte 6panne tijds. We ge ven hiornevens een grafiek, die ons heel duidelijk toont, in welken grootcn bloei zich het Instituut cn haar zuster, de Prins Alexander Stichting, moge verheugen Na 1932 dacht men met de uitbreidingen klaar te zijn gekomen, ook al, omdat toch de groote, massale inrichting te Hu'zcn nu ook heel wat meer kon opnemen, dan het oude instituut te Amsterdam. Maar men had misgerekend. want ook dit is al weer meer dan vol. En de P. A. S met baar ruimte voor 70 leerlingen herbergt er op het oogenblik bijna 100 En na de vacantio komen er weer tien nieuwe leeningen bij. De toestand is dan ook meer dan kritiek Gelukkig zijn er door het bestuur al maat regelen genomen. Dit oeeft n.l. dezen keer redding gebracht door het oprichten van een geheel nieuw ijistituut te Haren (Groningen) Het plan is deze inrichting te openen op 1 Januari 1935 en de kinderen uit de vier noordelijke pro vincies naar hier over te plaatsen. Onge twijfeld wordt er nu in een leemte voor zien. Het Noorden des lands bezit een zeer goed doofstommen-instituut, verder scholen voor achterlijken, vacantietehuizen enz., maar voor het blinde kind heeft dit gedeel te van ons land niets En daar de inrichting ook neutraal is, 6taat ze dus voor elkeen open. In godsdienstonderwijs wordt van zelfsprekend voorzien, ieder kind ontvangt dit geheel volgens den wensch der ouders. In de contracten wordt trouwens hierin voorzien. Dat de nieuwe inrichting, die plaats biedt voor 60 A 70 leerlingen, toekomst heeft, ge- looven we zeker, daar er nu te Huizen en Huis ter Heide al 30 leerlingen uit het Noor den des lands onderwijs ontvangen. En daar de jongens en meisjes nu dichter bij huis blijven, zal de toeloop ongetwijfeld grooier worden. En op de andere beide in Openlachtschool te Hulzen (N.H.) Kinderen van de Prins Alexander Stichting, spelende in hei bosch. richtingen komt er weer plaats voor pupil len uit de overige provincies. Wanneer nu 1 Januari 1935 is verschenen, dan heeft ons land een drietal uitstekend ingerichte blindenscholen met internaat en centrale vakschool; geografisch, met het oog op de woonplaats der kinderen, gond over ons land verdeeld; alle drie co- makkelijk te bereiken en in de onmiddel lijke nabijheid van een groote stad (van belang met het oog op muziekopleiding en oogheelkundige klinieken) cn alle drie ge vestigd op neutralen grondslag, zoodat iedereen dus toegang heeft en niemand dus om zijn godsdienstige overtuiging van blin denonderwijs verstoken behoeft te blijven. Nog eens, liefdadig Nederland kan trutsch zijn op deze prestatie; het heeft ons land, wat blindenonderwijs betreft, aan den spits gebracht van heel Europa. In deze tijden van crisis en slapte doet het prettig aan, dat deze instellingen zoo bloeien; dat de ouders van blinde kinderen hoe langer hoe meer inzien, dat de plaats voor onderwijs en opvoeding van hun jon gen of inei6je niet thuis, maar de school is is een verblijdend feit En nu er toch weer volop plaats is met 1 Januari (voor totaal 250 leerlingen), verzoeken we onze lezers (essen), de namen en adressen op te geven van blinde en halfblinde kinderen in hun jmgeving. Men wende zich tot de Prins Alexander Stichting te Huis ter Heide of het Instituut te Huizen. Wie in dit alles erg veel belang stelt, wil men daar gaarne ook eens op bezoek zien. Wie hiervoor geen gelegenheid heeft, vrage de brochure „Voorheen en T'.ans" Joor J Niering te Huis ter Heide (IJ.), fran co wordt ze u onmiddellijk toegezonden. Hij (zij) zal hierdoor een goed beeid krijgen van alles, wat er in deze groote, vriende lijke gebouwen gebeurt. Men zal dan tot de overtuiging komen, dat voor de misdeelde blinde kind?ren go- stadig en liefdevol wordt gearbeid door een geschoold personeel, dat hier in den waren zin des woords school en gezin samenwer ken met als einddoeldat ook voor den blinde onze schoone wereld openligt. BIJZONDERE POSTSTEMPELS. De correspondentie, welke ter post wordt bezorgd op de nationale postzegeltentoon- etelling te Amsterdam of tijdens den 25sten philatelistendag aldaar, zal in beide geval len van een afdruk van een bijzonderen poststempel worden voorzien. Dr. Wibaut neemt ontslag als lid van het partijbestuur Blijkens bet verslag van de vergadering van het partijbestuur der S.D.A.P. in de Ar beiderspers is de heer F. M. Wibaut, die van zijn ziekte is hersteld, weder in de ver gadering tegenwoordig geweest. Do heer Wibaut, die echter slechts korten tijd de vergadering bijwoonde, kwam van het Par tijbestuur afscheid nemen, daar zijn doktor hem vermindering van werk had voorge schreven. Nadat de heer Wibaut voor het lidmaatschap van het PB. bedankt had, bracht de voorzitter hem oen woord van dank voor het vele werk, dat hij voor de Partij in deze functie heeft verricht en sprak den wensch uit, dat Wibaut nog vele jaren met zijn schriftelijke» arbeid de Par tij van voorlichting zal kunnen dienen. De heer Vliegen sloot zich als oudsle Partijbe stuurder bij de woorden van den voorzitter aan. Ingekomen was een uitnoodiging van de V.V.S.U tot het bijwonen van een bijeen komst, waartoe waren opgeroepen de C.P.H. R.S.P., O.S.P., etc., ten einde te zamén een comité te vormen voor hei behoud van den vrede en te protesteeren tegen de bedrei ging van Sovjet-Rusland in het Oosten door Japan. liet Partijbestuur besloot aan dezen op roep geen gevolg te geven. Besproken werd een brief van de C.P.H., waarin dc Partij wordt voorgesteld om op den 16en September gezamenlijk te demon- streeren voor een aantal eischen. Ook hier op besloot het Partijbestuur niet in te gaan. Het P.B. nam het besluit om In den ver volge in alle stukken, van het P.B uitgaan de, de spelling Marchant te gebruiken. DRAND TE HEESCEL Heescli, 4 September. Hedenavond te ruim negen uur heeft nabij den Rijksweg Grave—Den Bosch onder de gemeente Heescli een zware brand gewoed, waarbij de boerderij van den lieer L. van Orsouw in de asch werd gelegd. Ook de gehele inboedel, een groot aan tal landbouwwerktuigen, voorraden hooi en stroo werden door het vuur vernield. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De schade wordt door verzekering gedekt. De brand was uitgebroken in het ach terhuis. De Goedkoopste en Ruimste taxi ie dezer stede. Naar Uw vacanlieoord, maakt dan gebruik van onze speciale Reisauto's met koflcrrekken. Zeer lage tarieven Naar buitenland vraagt prijs. Luxe 4 en 7 pprs. auto's te huur Betrouwbaar personeel hekend In binnen- en buitenland G. LENSINR. Je ondernemer Nederland niet voor toelating Naar van officieeio ztjdo wordt medegedeeld, kan niet verdacht worden, dat Nederland vóór toe lating van Sovjet-Rusland tot den Volkenbond zal stemmon. De vraag of Nederland zal tegen-stemmen dan wel zich onthouden, moet voorshands nog open blijven. Amsterdam, 4 Sept. Do niouwo presi dent der Theosofische Vereeniving. dr G. S. Arundale, die in Juli uit Briusch Indië is vertrokken voor een reis via Italië naar de Vereenigdo Staten, zal in de tweede helft van September op zijn terugreis een bezoek aan Nederland brengen, waarbij hij eunige lezingen zal houden cn besprekingen zal voeren over het werk der Theosofische Ver- eeniging in do naasto toekomst. Op het program staan o.a. de volgende bijeenkom sten- Woensdag 19 September 1G uur, Tafelron de, Besant Hall, Huizen; 20 uur: openbare lezing in de Tempo' te Amsterdam. Tol straat 156, over: „The Future of the Theo- sophical Society". Donderdag 20 September 20 uur: lezing voor leden der T. V in het gebouw de Rnyteretraat 67. den Haag, over: „My work a6 President of the Theosophical Sociely Vrijdag 21 September 20 uur, ver gadering met de algemeen secretarissen der Europeesche afdeolingcn der T. V. Zaterdag 22 September 20 uur: vergadering met het bestuur der Nederlandsche afdeeling en de voorzitters en secretarissen der Loges Zon dag 23 September 15 uur, lezing voor ledan der T. V. in de Tempel te Amsterdam over: „The Magie of the Secret Doctrine'; om 20 uur lezing voor leden in het zelfde gebouw over het leven en werken in het hoofd kwartier in Adyar, Britsch Indië, waarbij een film zal worden vertoond DE ZENDER TE HUIZEN Wordt 1 Januari bulten werking gesteld en ook overdag vervangen door Kootwijk. Naar het Hdbl. verneemt, zal van I Ja nuari af de lange-golf zender te Huizen buiten gebruik worden gesteld. Ook over dag zullen dan do uitzendingen via den rijk6zender Kootwijk geschieden, tot t.z.t de Nederlandsche zenderkwestio definitief zal zijn opgelost. Niet al te traag, noch al te snel, Dan gaan de dingen wonder wel. door GEORGE OWEN BAXTER naar den Amerikaanschen roman bewerkt door J. M. P. 28 „Wat is er gebeurd?" „Ik bad Asprey tegen den muur met mijn revolver op zijn hoofd gericht- Dat jong lag dood langs den spoorweg, dat dacht ik tenminste. Wel, hij was niet dood, hij kwam in de deuropening achter mij en schoot het wapen uit mijn hand". Hij stak zijn rechterhand uit en verwij derde een zakdoek, welke er om gewikkeld was. Tusschen duim en wijsvinger was een wond zichtbaar en aan den rug van do hand was een rood-en-blauwe plek. „Je kunt nu geen wapen meer hantee- ren," merkte neef Edgar op. „Niet?" grijnsde Renney, „dat idee heeft al eens een man het leven gekost! Mijn linker is even good als mijn rechterhand". Hij bewees dit door een revolver met de linkerhand ergens vandaan te tooveren en dadelijk weer te doen verdwijnen. „Het heeft tijd en oefening gekost om dat te doen", merkte hij op. Neef Edgar keek toe en nam goede nota. „Renney", zeide hij, „geef toe dat je een idioot geweest bent door dien man Geraldi te onderschatten." „Onderschatten, je zuster!" antwoordde de bandiet. „Ik wist, dat hij glad was, niet zoo glad als het uitkwam, maar handig ge noeg. Wel, hij sloop mij eenvoudig voorbij. Ik zat hem achterna, zooals ik nog nooit een man heb nagezeten. Ik dacht, dat ik hem van het dak van een spoorrijtuig had geschoten, ik zag hem er af vallen; de hemel weet, wat een man meer zou kunnen doen. Daarvoor had ik hem al in een ge vangenis doen opsluiten, maar er zijn geen gevangenissen gemaakt om hem vast te houden, de hel zou er aan te pas moeten komen, naar het schijnt". Neef Edgar luisterde, overwoog cn wa? gerust gesteld. „Renney", zcido hij, „er zijn menschen, die nooit een mislukking excuseeren Ik ben niet zoo; integendeel, ik geloof, dat ik jo van nu af aan meer kan vertrouwen dan tevoren". „Chef", zeide Renney langzaam, ,.ik weet niet hoe het uit te drukken, maar als ik Geraldi te pakken kon krijgen, dan zou ik bereid zijn het volgende oogenblik te accep teeren wat voor mij is weggelegd". Er lag een rustige overtuiging in dit gezegdes welke geheel bevredigde. Edgar Asprey knikte. „Je wilt het spoor dus ook verder volgen?" vroeg hij. „Ik wensch niets anders". „Dan zal ik je zeggen hoe dat spoor te kruisen; die twee zijn natuurlijk op weg naar den gouverneur". „Zoo? Dan zal ik ze daar wel te pakken krijgen". „Als je zonder ophouden rijdt, een paard is vlugger dan een trein van hier naar de hoofdstad. Ik zal je een paard geven cn een brief". „Ik ga dadelijk op weg". „Wacht even. Neem eens aan, dat je Geraldi ontmoet, Renney. Wat zou je met hem kunnen doen?" ,.Hem dooden, chef, zoo zeker als..." „Ben je daar zoo zeker van?" Renney dacht na5 alles wel beschouwd was er geen reden om zoo optimistisch te zijn. „Neen", gaf hij eindelijk toe. „Ik weet het niet, ik ben bereid de kans te wagen, dat is alles. Hoe het zal uitpakken, kan ik niet raden; ik denk, dat de kansen gelijk zullen zijn". „Zoo mag ik het hooren", antwoordde Asprey. „Opsnijden is goed voor gekken. En dan, nu je niet zekerder kunt zijn, hebben wij een tweeden man noodig". „Juist, dat zou beter zijn". „Ken je lui, die we kunnen huren?" „Ik ken er genoeg, maar geen jongens, die in een geval als dit zouden kunnen hel pen". „Waarom niet? Waarom niet? Is die Geraldi van ijzer? Is hij niet te treffen met looden kogels?" „Misschien wel, ik weet het niet, maar dat wil ik wel zeggen, niet elke mannetjes putter, die je in het vuur brengt, zal met hem in contact komen. Het gemakkelijkste in de wereld is een bende te bevechten". „Goed dan, wat stel je dan voor?" „Ik zal het overdenken. Wat kan ik beta len?" „Hoeveel heb je noodig?" „Met een duizend kan ik het klaarspelen met elk van de lui, die ik ken". „Zooveel kun je krijgen". „Ik hel) nu alleen nog maar het paard noodig om te kunnen vertrekken". „Er is nog iets anders om op te wachten, dat is de brief, dien ik je zal meegeven". „Goed, ik zal wachten". „Ben jo al eens in de hoofdstad geweest?" „Zeker, ik heb daar (wee jaar gewoond. „Ken je de politici?" „Allemaal". Je bent een tijdlang bij Bill Sandy Johnson in dienst geweest, hè?" „Ja." „Nu, Renney, die is een zaak, die mij kan maken en breken, begrijp je? En het is een boodschap, die ik niet rnet de post kan zenden, die moet persoonlijk worden over gebracht". „Je bent begonnen mij te vertrouwen, ga maar verder", antwoordde Renney. „Wie is de baas van de bende in dc hoofdstad.?" „De Gouverneur". „Natuurlijk, staat er iemand achter den gouverneur?" „Ja, hij heeft een vriend". „Zijn naam?" „Lachende Joe Green". „Ken je dien?" „Als een boek". „Ga dan naar Joe Green en zeg hem, dat je van mij komt". „Zal dat voor hem waarde hebben?" „Zooveel," zeide Asprey kalm, .dat je geen geld op tafel behoeft te leggen; mijn belofte zal voldoende zijn". „Dat klinkt goed". „Je kunt J°e Green zeggen, dat Robert Asprey op weg is om den gouverneur te spreken om gratie te verkrijgen voor den dood van Sam Lapaz vijf jaar geleden. Je weet van dien moord af?" „Alles". „Zeg aan Green, dat als hij dat voorko men kan, hij een flinke cheque van mij zal krijgen. Ken jo hem genoeg om te weten, wat zijn prijs is?" „Die is hoog". „Natuurlijk, voor zooiets. Nu, Renney, ik Iaat liet bedrag aan jou over. Ik kan vijf tigduizend dollar neertellen op het oogen blik, dat ik weet, dat dc gouverneur gewei gerd heeft de zaak van Robert Asprey te herzien. Zie zelf tot zaken to komen met Green en als je hem voor minder krijgen kunt, dan mag je het verschil houden". Renney knipperde met de oogen en slikte. „Ik heb het gehoord", zeide hij, „wat voor zekerheid kan ik krijgen, chef?" „Zekerheid, zekerheid?" riep Asprey uit, „man, je weet al genoeg om mij met een woord tc ruïnceren". Renney knikte. „Ga regelrecht naar do hoofdstad en zoek Green op. Mijn neef heeft de plaats mis schien al voor jou bereikt, maar als jo hard rijdt, zul je daar zijn, voordat er iets defi nitiefs gedaan is; bewerk Green!" „Heeft hij invloed op den gouverneur? Is de gouverneur ook een schurk?" ,.De gouverneur is zoo eerlijk als goud, een idioot, die zijn bed niet wil opmaken. Maar Green ging met hem school; hij ge looft in Green, alsof hij zijn broer was. Is dat duidelijk?" „Zoo klaar als de dag", grijnsde Renney. „Ga dan naar Sam Lorenz. Ik zal je daar ontmoeten en dan zullen wij voor een paard zorgen". (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5