BeidanopNo.42 MIDDENSTANDSCONGRES TE AMSTERDAM HULDIGING VAN EDO BERGSMA KLEINHANDELAREN IN LEVENSMIDDELEN Hebt U een Taxi of Auto noodig? UIT DE STAATSCOURANT Valscbheid in geschrifte en oplichting HUMORHOEKJE Hulde aan de nagedachtenis van J. S. Meuwsen. Offi- cieele ontvangst Amsterdam, 4 Sept. lieden en morgen komt de Koninklijke Nederl. Middenstands bond in vergadering bijeen. Voor het begin van deze bijeenkomst is het bestuur van den Bond. vergezeld van eenigo vooraan- staanto middenstanders naar de begraaf plaats „Zorgvlied" gegaan om daar een hulde te brengen aan den stichter van den Bond, wijlen den heer J. S. Meuwsen. Door den heer Ed. G. Schürmann, voor zitter van den Bond, werd eraan herinnerd, dat in 1902 door wijlen Meuwsen de Lan delijke Bond werd gesticht. Door zijn be zielende kracht heeft hij veel tot stand gebracht. Hij was ook de stuwkracht van de eerste Middenstands-Tentoonstelling in 1909. De geest van Meuwsen, zoo zette spr. uiteen, leeft nog altijd bij ons voort. Veel- leed is hem gespaard gebleven door dezen tijd niet meer mee te maken. Spr. hoopt dat door de kracht, die van hem uitging de middenstand weer betere tijden mag beleven. Hierop werd een krans op het graf ge legd en dankte een zoon van wijien den heer Meuwsen voor de hulde. Ontvangst door het Gemeente bestuur. In het restaurant van de „Almitcnto" ontving hedenmorgen het Gemeentebestuur de leden van het Middenstandscongres. Ter ontvangst waren aanwezig behalve de waarnemende burgemeester Mr. G. J. D V. Kropman de wethouders W. Boissevain, G. Boas, J. Rustige en I. H. J. Vos. zoomede vele gemeenteraadsleden De waarnemen de burgemeester Mr. Kropman, weer er op dat de maand September te Amsterdam staat in het middelpunt van den midden stand. Het gemeentebestuur verheugt zich daarover. Immers deze feiten bewijzen, dat de middenstand die ongetwijfeld veel en hard heeft geleden, door de crisis, deze niet alleen hecfi doorstaan, maar reeds tracht zijn positie te versterken. Dit is zei spr. een zaak van primaire beteckenis voor Nederland, dus ook voor Amsterdam. De maatschappelijke waarde en ook de staat kundige beteekenis- van een levenden en sterken middenstand kunnen niet te hoog worden gewaardeerd. Is de middenstand levend on sterk, dan zijn er do meest gun stige factoren aanwezig v.oor een zedelijk sterk gezinsleven, fundament voor iedere welgeordende samenleving. Sprekende over het aanstaande congres verzekerde do heer Kropman, dat het ge meentebestuur de besluiten van dat con gres met aandacht zal volgen. Voorts wees spr. er op, dut het gemeente bestuur sedert enkele jaren geregeld en of ficieel contact hcpft met den Amstcrdam- schen middenstand cn den Levoiismidde- lenraad. Deze samenwerking heeft het ge mcentebestuur geleerd dat de middenstand over uitstekende organisaties beschikt en zelf bezig is misstanden uit den weg te rui men, die een krachtig leven belemmeren. De overheid wenscht in deze aanmoedigend en aanvullend op te treden. Spr. riep ver volgens^ de leden van den Middenstands bond een hartelijk welkom toe en vroeg de belangstelling voor Amsterdam, dat ook zijn moeilijkheden heeft. De voorzitter van den Kon. Ned. Midden standsbond, de heer E. G. Schürmann, dankt den waarnemenden burgemeester voor zijn hartelijke woorden. Hij wijst cr op, dat er veel overeenkomst is tusschen Amsterdam en den Middenstand. Wanneer de Middenstand in goeden doen ls, is hij de grootste werkgever, zoodat de welvaart van den middenstand cn die van de gemeente hand in hand gaan. Spr. dankte voor de goede woorden van den bur gemeester en hoopt dat er een gezonde ver houding zal blijven bestaan tusschen Mid denstand en de Gemeente. Hierna bleven de aanwezigen nog ecni- gen tijd gezellig bijeen. Amsterdam, 4 September. Hedenmid dag werd in Krasnapolsky de algemeene vergadering gehouden van den Kon. Ned. Middenstandsbond. De heer .1. J Korff, voorzitter van de Algemeene Winkcliers- vereeniging te Amsterdam, heette «Ie ver gadering in de hoofdstad welkom, waar de bakermat is van den Bond. Als secretaris van het uitvoerend comité van du „Almi- tento" dankt spr., dat het congres tijdens de tentoonstelling wordt gehouden De voorzitter, de heer Ed. G Schürmann, dankte den heer Korff en deelt mee, dat een krans gelegd is op het graf van wijlen den heer Meuwsen Voorts deelt spr. mee, dat behalve de Banketbakkersvereeniging de Ned. Bond van Sigarenw ïnkeliersvercetii- gingen met 1200 leden zich hij den Bond heeft aangesloten Tenslotte deelt de voorzitter mee, dat de heer A. Ingcnool .Ir. zijn functie als direc teur van het Bondshureaii met 1 Januari 1935 wegens gezondheidsredenen zal neer leggen. In den loop van het jaar zal gele genheid bestaan van den heer Ingcnool af scheid te nemen. Het jaarverslag van den secretaris en het financieel verslag van den penning meester, zoomede de bcgrooting van 1935 werden na enkele opmerkingen goedge keurd. Een vooistel van de Algemeene winke liersvereniging te Amsterdam inzake de bevoorrechting der coöperatie en de Naam- looze Vennootschap inzake belastingvrije reserveering van winsten werd verwezen naar den Middenstandsraad, dio deze zaak in behandeling heeft. Een voorstel van dezelfde vereeniging in zake vestigingseischen wordt verwezen naar het congres van den volgenden dag. Ook een voorstel omtrent de verleening van verordenende bevoegdheid aan den Middenstandsraad wordt verwezen naar het congres. Besloten werd het zittende bestuur te doen aanblijven tot 1 Januari 1935. Het voorgestelde beginselprogram wordt na uitvoerige discussie aanvaard. Vervol gens is aan de orde het rapport van dr. J. A. A. Bakker over „Ouderdomsverzor ging der kleine zelfstandige middenstan ders". Dr. Bakker, voorzitter van den Raad van Arbeid te Nijmegen (ichtle zijn rapport toe. Spr. wenschtc verplichte verzekering, die later vrijwillig kan worden voortgezet, als- med&verplichle verzekering van inwonende kinderen. Spr. maande tot voorzichtigheid aan om deze verzekering in handen van middenstandsorganisaties te leggen. Op' dit oogenblik verdient zulks via de Raden van Arbeid aanbeveling. Spr. is van meening, dat we aan den drempel slaan van een corporatieve ordening, ook in verband met de sociale verzekering. Het is noodig, dat thans reeds de bonden zich met elkaar ver staan, om de verschillende stroomingen aan één tafel te krijgen, want het nijpt met betrekking tot de verzorging van den ouden dag voor den middenstander. Daarom doet het spr. genoegen, dat door de Utrechtsche Handelsvereeniging een motie is ingediend om deze zaak door een commissie te laten behandelen. De motie-Utrecht (instelling commissie) wordt z. h. s. aangenomen. Ook de behandeling van het rapport van de commissie inzake het verplicht lid maatschap van stands- cn vakorganisatie wordt door zijn nauw verband mot het congresonderwijs naar het congres van Woensdag verwezen De voorzitter schorschte daarop de mid dagvergadering. De avondvergadering was hoofdzakelijk gewijd aan statutenwijziging Men schrijft ons: De groote dag nadert, de flag waarop Edo Bersgina, onze Bcrgsma, herdenkt zijn 50- jarig voorzitterschap van den A.N.W.B.-Toe- ristenbond voor Nederland. Een halve eeuw do leider te zijn van em bond, die algemeen is, zooals er geen andeie «•rganisatie in Nederland is, die populair is, zooals geen andere vereeniging in Nederland ooit heeft weten te bereiken er. die zoovee.l leden telt als geen andere hier te lande -- zn'k oen man, zulk een ..figuur'* is een ze) I z.lamheid in do samenleving. Edo Bergsma is voor den A.Nr W.B vijfc.'g jaar lang. méér geweest dan een leider. Hii was van den hond het hart en de ziel. Hij was het middelpunt, waaromheen een grooic schare van mannen cn vrouwen, van grij/e en van jonge lieden zich schaarden als om een Vader. Men wist in zijn handen 'Ion A N W.B. veilig en men speurde in alles wa» van den Bond uitging zijn hand. De 'evens- kracht van den A.N.W.B., dat was Bergsma zijn vooruitzi:ndc blik wees de richting, zijn blijmoedig optimisme wist bergen te verzot ten, zijn bezonken oordeel gaf vertrouwen, zijn rijke ervaring waakte voor dwaling, zijn geboren leiderschap werkte bezielend. 21 September zal het een halve eeuw ge leden zijn, dat F,do Bergsma twee cn win tig jaar was hij oud! het voorzitterschap van den A.N.W.B. aanvaardde. Dien dag te herdenken is plicht van elk g<«ed Vaderlander. Nederland bereidt den grooten dag voor. Een huldeblijk zal hem dien dag worden aangeboden. Het moet een huldeblijk zijn van een dankLare natie, die •ui gelegenheid krijgt een barer groote zonen nog hij zijn leven te-eeren. Wie nog niet zijn gave voor dit schoone doel geofferd heeft, kan het alsnog doer. Penningmeester van liet huldigingscom'té is de heer A. Piérson, Bankier te Amsterdam. Heerengracht 200, gironummer 237000 (mini mum 25 cent). De groote dag nadert: 21 September 1934. HET VLAGGETJE MET DE DRIE PIJLEN. Bij scliriftolijk vonnis heeft de Haagsche kantonrechter, mr Reyers, vrijgesproken den Haagschen broodbezorger H. L., aan wien was ten la6te gelegd, dat hij op zijn rijwiel een vlaggetje heeft gevoerd, waarop waren afgebeeld drie naar beneden gerich te pijlen, welk vlaggetje volgens de dagvaar ding de uitdrukking was van een sociaal democratisch streven, althans van een in den ruimsten zin des woords, socialistisch streven. De kantonrechter heeft overwogen, dat de raadsman van verd mr Ti. Alsbach, hepfl naar voren gebracht, dat dit vlaggetje uit drukking was van een anti fascistisch stre ven welk begrip volgens mr. Alsbach te ruim was om een bepaald staatkundig stre ven genoemd te worden. Mr Reyres was van meening, dat anti fascistisch streven wel een bepaald staat kundig 6treven is. doch dit was niet ten laste gelegd. Het soc dem. of socialistisch streven is hier niet bewezen, op grond waar van L. is vrijgesproken. De cisch van het O.M. luidde 10 boete, subs. 4 dagen hechtenis. DEELNEMING UIT ALLE KRINGEN. Na Schaper's sterven. Wij lezen in Het Volk: De familie van onzen betreurden Schaper heeft de laatste dagen een stroom van be wijzen van innige deelneming ontvangen. Uit alle boeken van het land'en uit alle kringen der bevolking, kwamen brieven en telegrammen. Zeer vele partijgenooten, on genoemde zoowel als vooraanstaanden, ga ven van hun medegevoel blijk. Kamerleden van vrijwel alle politieke schakeeringen zonden eveneens hun bewijzen van rouw beklag. De familie Schaper ontving voorts bewij zen van deelneming van de ministers Co- lijn, Deckers en Slotemaker do Bruine, van de commissarissen der Koningin Fockema Andreae en Jhr. van Karnebeek en van den voorzitter der Tweede Kamer jhr. Ruys de Beerenbrouck. Een internationaal congres te Amsterdam Amsterdam, 4 Sept. Na van 1927 af jaarlijks gccongressccrd te hebben in Berlijn Douai, Essen, Parijs, Weenen en Romo, is het de hoofdstad des lands, die het zevende internationaal congres der In ternationale Vereeniging van Kleinhande laren in Levensmiddelen binnen haar mu ren ontvangt. Vanmorgen is de opening van dit congres, waarvan de Internationale Raad gistermiddag heeft vergaderd en dat gehouden wordt tot en met 5 September in do aula van het Koloniaal Instituut, ge schied door den heer Gottfr. H. Crone, voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. De heer Crone, die zijn rede uitsprak, na dat de Internationale Bondsvoorzitter, de heer J. Lauri (Zwitserland) een kort woord van welkom had gesproken, had onder zijn groot gehoor mede een aantal officieels be langstellenden, o.w. de hoeren Dr. Ch. E. H. Boissevain, afgevaardigde van de Interna tionale Kamer van Koophandel te Parijs, Mr. Ch. P. van F.eghen, vice-voorzitter van de afdeeling Grootbedrijf van de Kamer van Koophandel en enkele leden van het corps consulaire. Spreker gaf uiting aan zijn groote waar deering over het feit dat dc kleinhande laren, waarvan het aantal, in tegenstel ling met den groothandel, zoo veel grooter is en de belangen meer verschillend, een dergelijke internationale organisatie heeft kunnen verwezenlijken. Op het gebied van de levensmiddelen kan veel worden be reikt: wat Nederland betreft, is de regee ring van grooten steun geweest door het terrein te helpen verkennen. Een goede samenwerking is onmisbaar; dit moge al leen reeds blijken uit het feit dat ultimo December 1933 oris land 40.000 zaken telde, waar kruidenierswaren werden verkocht. Van deze zaken waren er 31.000 zuivere kruidenierswinkels. Spreker deed voorts uitkomen dat te Amsterdam de Levens- middclenraad een zeer werkzaam lichaam is Van het nationale weer naar het inter nationale terrein overgaande, gaf spreker tenslotte uiting aan den wenscli, dat het congres erin slagen zal. vele van de ge stelde doeleinden te verwezenlijken (ap plaus). Hierna volgden begroetings-redevoerln- gen van den Internationalen Bondsvoor zitter. den reeds genoomden heer J. Lauri, van den Italiaanschcn consul te Amster dam. van Dr. Ch. E. H. Boissevain, die getuigenis aflegde van do belangstelling, welke do Internationale Kamer van Koop handel te Parijs vobr het wer* van het congres heeft en tenslotte van den heer Joh. Balder, voorzitter van den Federatie ven Bond van Winkelorganisaties in het- Koloniale Warcnvak „F«'bowinko". welke organisatie als gastvrouwo voor dit con gres optreedt. Uit de woorden van den heer Balder bleek, dat aan dit congres afgevaardigden deelnemen uit Frankrijk, Engeland Oos tenrijk, Duitschland. België. Italië. Noor wegen, Zweden en Tsjecho-Slowakije. Dc uitvoerige congresagenda vermeldt een groot aantal referaten over belangrij ke strijdvragen, op den kleinhandel be trekking hebbend, in het bijzonder het le- vcnsmiddelcnbedrijf. Amsterdam, 4 September. Het ge meentebestuur heeft hedenmiddag den deelnemers aan het congres van de Inter nationale Vereeniging van Kleinhandela ren in Levensmiddelen in de vergaderzaal voor het Militicgebouw een ontvangst be reid. Met den waarnemend burgemeester, den heer mr. G. C J. D Kropman, die een be groetingsrede hield, waren daar ter be groeting van het internationale gezelschap aanwezig de wethouders dr. I. II. J. Vos en Jac. Rustige, alsmede ecnige gemeente raadsleden. Nadat de heeren J. Lauri. de Zwitser- sche internationale Bondsvoorzitter, na mens het congres cn de heer Joh. Balen als de nationale Bondsvoorzitter den waarne mend burgemeester voor zijn rede en het bestuur der gemcento voor de ontvangst had dankgezegd, bleef het gezelschap, ter wijl de thee werd geserveerd, nog gerui- men tijd in gezellig samenzijn bijeen. Wat den congresdag van vandaag be treft. kan nog worden medegedeeld, dat de afgetreden bestuursleden Fritz Borrmann (Duitschland) en dr. Bruni (Italië) tot eere leden van de Internationale Vereeniging zijn benoemd. In do middagzitting heeft mr. J. J. R. Schrnal. hoofdcommies bij het Departe ment van Economische Zaken, het congres namens den minister een welkom toege roepen en het een vruchtdragenden arbeid toegewenscht. Minister Stecnberghe zal morgenmiddag bii zijn bezoek aan de Micldenstandstentoon stelling in het R.A.I.-gebouw gelegenheid hebben de congressisten van bet onder havige congres en van dat van den Kon. Nederlandschen Middenstandsbond te be groeten. Dc internationale Bondsvoorzitter, de heer J. Lauri (Zwitserland) is ter vergade ring tot voorzitter herbenoemd. Voorts werd besloten minstens eenmaal in de twee jaar te congresseeren. RAADSKELDER WORDT GESLOTEN. In verband met de slechte bedrijfsresul taten zal de Raad6kelder te Maastricht Za terdag 8 dezer definitief gesloten worden. GEWELDIGE DRUKTE BIJ DE HAAGSCHE RECHTBANK. Op de rol van de eer6te zitting na de va- cantie van de civiele Kamer der Haagsche rechtbank kwamen ruim 1500 zaken voor. Verleend de eeremeaaillc der Oranje-Nas sauorde in goud aan A R. Harmsen en in zilver aan M Boekhout, onderscheiden lijk voorzitter en redacteur van het Hoofd bestuur van den Eersten Nederlandschen Bond van Oud-ondeVofficieren van Land- en Zeemacht en Koloniën Met ingang van 15 September benoemd lot burgemeester van Baarle-Nassau II. J. M. Hofland. Herbenoemd (ot burgemeester van Buur- nialsen F. W. baron van der Borch (ot .Ver volde; Overschie f. C Baurnan, Westdon- ^eradoel J L. Ooos'erhoff; Maastricht mr. L. B J. van Oppen; Urmond V. W Ru ij pers, secretaris. Eervol ontslagen als adjunct-commies bij 1en Pensioenraad mej II J. Barre veld \ve- aens aangaan van een huwelijk. Op verzoek eervol ontslagen als adjunct commies bij den Pensioenraad mej. J. M. S. Wij nan ts. Op verzoek eervol ontslagen met dank voor de langdurige diensten, met ingang van I October G de Vries, als burgemeester van Zuid l) O rn. Met ingang van 1 September op verzoek eervol ontslagen W. A. P. Kcrssemakers als burgemeester van Raai te. Bij K B. is toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille in zilver aan: D. v. d Jagt, chef der Kantoor- expeditie bij» de firma II. C. Wijers te Dor drecht; is toegekend id aan A. J. Beekmeijcr, noekhoudembij de N.V Erven P. Noordhoff's Uitgeverszaak te Groningen (bij bevorde ring): is toegekend id. in brons aan T de Jong, timmermansknecht bij den heer B Posthu mus Ie Pingjum. gemeente Wonseradeel; is toegekend id. aan 11 F W Windhorst, typograaf bij de N V Rottcrdamsch Nieuws blad te Rotterdam. Bij beschikking van den minister van On- lerwijs, K. en W. is voor het tijdvak van 17 September 1934 tof en met 30 September 1935 benoemd tot conservator bij de seologie •n mineralogie aan de Rijksuniversiteit te Groningen dr Ph. II Kuencn. Bij K 1» is opnieuw benoemd tot secreta ris van den Onderwijsraad II W. Tilanue te s Gravenhage; is op verzoek een o! ontslagen R. de Vries als lecraar aan de Rijks hoogere burger school te Drachten. Bij K.B is aan ir. P D C. Kley op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoog leeraar aan de Technische Iloogeschool te Delft mot dankbetuiging voor de in deze betrekking bewezen diensten. Bij K.B. zijn bevorderd tot luitenant ter zee der 2e klasse die der 3e klasse W. J. Reijnierae, A. N. baron van Steenwijk, G. J Platerink, R. Ritscma van Eek, J. A. Age- link van Rentergen, H. T. Koppen, J J. C. Korthals Altcs, L. E. II. Reesor, J. F. Drijf hout van Hooff, P. S. Agema, J. H. Geer lings, II. Rob, Jhr. P L M. van Geen, W. J. de Vries, J. J Steensma, B. M. C. Braat, en J. L. van Meeuwen; tot officier van den marinestoomvaart dienst der 2e klasse de officieren van den marinestoomvaartdienst 'der 3e kl. W. D. Reitsma en M. A. Tei;er; is met ingang va.. 1 September benoemd tot officier van gezondheid der 2e kl. bij de Koninklijke Marine J. C. van Epen; is aan den luitenant ter zee der 2e kl. bij de Koninklijke Marinereserve J. T. Kort op zijn verzoek eervo! ontslag uit den dienst verleend. Bij K.B. is op het daartoe door hen ge daan verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst aan den reserve-eerate-luitenant G. J. F. Pruim, van het regiment wielrijders en aan den reserve eerate-luitenant der militaire administratie G. Hamer, van de schoolcompagnie van den motordienst. Bij K.B. zijn benoemd bij het reserveper- soneel der landmacht, bij den geneeskundi gen dienst der landmacht, bij den militai ren veterinairen dienst lot reserve-paarden arts der tweede klasse, de heer H. Huitema, veearts, en de rcserve-eerste-luftenant J. ten Brink, van het 20e regiment infanterie, de laat6te onder gelijktijdig eervol ontslag uit zijn tegenwoordige betrekking. Bij K.B. is benoemd: bij bet reserve-per soneel der landmacht, bij het wapen der infanterie, bij den vrij willigen landstorm, bij het vrijwillig landstormkorps motor- dienst. tot rescrve-tweede-luitenant voor spe ciale diensten, de dienstplichtige sergeant J. F. Zwaan, van het 21e Regiment infanterie. Een Amersfoortsche architect en promotorin hooger beroep voor het Amsterdamsche Hof Amsterdam, 4 Sept. Het Gerechts hof zette vandaag, na interlocutoir arrest, de behandeling voort van de strafzaak te gen den 40-jarigcn architect G. C. de V. te Amersfoort, die zich terzake van valsch- heid in geschrifte te verantwoorden had. Verdachte zou n.l. valsche handteekenin- gen hebben geplaatst onder afschriften van contracten of onder concept-contracten, opdat deze stukken gebruikt zouden kun nen worden om bij verschillende personen geld los te krijgen. De verdachte was taxateur voor den „promotor" J. II., met wicn de advocaat mr. J. V. Ie Utrecht samenwerkte. II. was in relatie getreden met den eigenaar van een groot landgoed te Hooghalen, dat deze wenschtc te verkoopen. Tegelijk was hij in relatie gekomen met een tandarts lo Am sterdam, die geneigd was een buitenplaats te koopen, die H. hem voor een zeer billij ken prijs had aangeboden. Het was H. echter alleen te doen om gegevens te ver krijgen teneinde contracten te kunnen op stellen. waarop hij bij derden voorschot ten zou kunnen krijgen. Hij stelde daarom samen met zijn com pagnon mr. V bovengenoemde stukken op en verzocht verdachte De V. hieronder de namen van kooper en verkooper van het landgoed te plaatsen. De V voldeed aan dit verzoek cn H trachtte zijn slag te slaan door de „geteckende" stukken aan een koopman te Hilversum te toonen en deze om f 1500 voorschot te vragen. De V. had niet met don koopman gepraat, hij had in den auto gewacht. De koopman was echter niet op het verstrekken van een voorschot ingegaan. Verdachte verklaarde do namen onder de stukken gezet te hebben op verzoek van H. en Mr. V.. hij had alleen de namen gezet, géén handteekening had hij echter nagemaakt. De procureur-generaal, mr. Harinxma thoe Slooten eischte wegens valschheid in geschrifte twee jaar gevangenisstraf met aftrek van drie maanden voorarrest. Op 2 Juli wees het Hof een interlocutoir arrest, waarbij een nader getuigenverhoor werd bevolen. Thans werd de cx-ütrpchtsche advocaat als getuige gehoord, hij geeft toe bij de conferentie met den Hilversumschon koop man aanwezig te zijn geweest: hij wist toen echter niet precies wat er in de con tracten stónd. Volgens getuige was ook verdachte te goeder trouw. De procureur-generaal persisteert bij zijn gehouden requisitoir (twee jaar gevan genisstraf met aftrek van vijf maanden voorarrest). De verdedger Mr. A Sternheim pleit op juridische gronden nietigheid van de dag vaarding, subs, dringt hij aan op clemen tie. r Arrest 19 September. Daarna werd de zaak voort gezet tegen don 44-jarige» „promotor" J. H.. verdacht van oplchting. De man had een dame voor gespiegeld haar 6000 ter leen te kunnen verstrekken uit den verkoop van een nog niet voltooid bouwwerk. Daartoe moest hij vooruit 1500 als provisie uitleggen De 1500 zou hij terugkrijg,an zoodra de ver koop tot stand was gekomen, dan ook zou zij 0000 van JI. ter leen krijgen. Voorts had hij een koopman te Den Haag bewo gen tot afgifte van 200 als voorschot voor de omzetting van diens zaak in een N.V. Hiervan kwam echter niets en zoowel do dame als do koopman waren bun geld kwijt. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis geëischt. waarbij II. we gens oplichting tweemaal Repleegd, werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De beide gedupeerden legden thans ter zitting nog enkele verklaringen af, bet ge tuigenverhoor leverde echter geen nieuwe gezichtspunten op. De procureur-generaal, Mr. A. baron van Harinxsma thoe Slooten persisteerde- hij zijn reeds gehouden requisitoir (drie jaar met aftrek van twee maanden voorarrest). De verdediger, Mr. Ariens, bepleitte cle mentie. Arrest 18 September. „Kun Ie nu niets doen zonder ie mopperen. Harold Ik vroeg ]e enkel en alleen maar wat heen en weer te rijden, totdat de baby sliep." (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6