Sport Tijdschriftee H. MASSA fa. M. R. M. öosterveen GEZAGSCRISIS IN DE A.R. PARTIJ Onze Postvliegers onderweg Bloemententoonstelling te Baarn NEDERL. KAMPIOEN SCHAPPEN In Wijnen een groote sorteering belegen kwaliteiten Slijterij HET WERELDUUR RECORD Nieuwe Uitgaven Langestraat 42 - Tel. 77 DE BEN030IGDE VISCH even bestellen bij GLASTRA'S VISCHHANDEL FAILLISSEMENTEN Ontevredenheid met den gang van zaken. Een bijeenkomst te Zeist Zeist Op initiatief van de A. R. Ge- meenteraadsleden, de II.H. F. H C. Jan sen en J. II. van Lonkhuyzen te Zeist, werd op Maandag 3 Sept. j.l. een ver gadering bijeengeroepen van geestver wanten, om zich te bezinnen op de ver schillende vragen, die zich in de huidige politieke constellatie voordoen. De heer Jansen, het woord verkrijgend, herinnert aan do vergadering die in Maart j.l. werd gehouden, waarop deze een ver volg is. Sindsdien is er weinig of niets veran derd in de officieele A. R. partij. Alleen de ontevredenheid neemt ziender oogen toe. De Staatkundig Geref. Partij groeit nog steeds. Vele A. R voelen zich in de partij niet meer thuis. Wie dit alles aan kleinig heden zou willen toeschrijven, vergist zich zeer. Kleinigheden worden daar het sterkst gevoeld, waar men beseft innerllik reeds van elkander vervreemd te zijn De oor zaak van dit verschil van inzicht moet voor een deel gezocht worden in het ver schil van visie op de taak der Overheid.. De oude leuze van Groen van Prinste rer, het uitgangspunt van de A. R. Partij: „Tegen de Revolutie het Evangelie," ne uien wij zonder voorbehoud over. Met dat Evangelie in de hand schuilen wij niet in één bepaalde kerk. Wij gevoe len ons één met allen, die deze leus met. volle instemming herhalen. Dat, Evange lie heeft, zijn eischen. Die eischen mogen in het politieke leven, theoretisch niet en practiseh niet op één lijn gesteld worden, met welk staatkundig inzicht ook. Het Evangelie geeft geen stelsel, waar voor wij gelljkherechtigheid bedingen naast andere politieke stelsels. Het Evangelie heeft absolute normen. Daar zij een volk. dat er zich voor buigt. Daar zij een Over heid. die zich Overheid weet bij de gra tie Gods. Alle beginsel, dat zich verheft tegen het beginsel des Evangelies, moet tegenge staan worden, niet omdat het in het krach tenspel van een aantal partijen niet past, maar omdat het een gevaarlijk beginsel is. Waar hst Evangelie werkt, daar is vrijheid, maar alleen de vrijheid van het Evangelie. D't beginsel huldigen de tegen woordige leidslieden der A. R. Partij he laas slechts op de basis der gelijkgerech tigdheid van alle politieke inzichten. Haar actie eindigt bij het protest De opvatting, door Dr. Kuyper eerst aar zelend naar voren gebracht, en door zijn volgelingen tot in de uiterste consequen tie doorgedacht en gepropageerd, dat de Overheid rechtstreeks niets te maken heeft met de geestelijke ontwikkeling van het volk. werd zelfs kerkelijk gesanctionneerd. door het tusschen haakjes plaatsen van de bekende passage van art. 36. Daardoor wordt toegelaten, dat in de samenleving en in de Raadszalen van Gemeente. Pro vincie en Rijk, elke theorie gepropageerd mag worden, die in een menschelijk brein kan opkomen, tot de meest goddelooze toe; dat door middel van de pers de volksziel kan bedorven worden. Daardoor wordt toe gelaten dat in de publieke Raadszalen Marxist en Communist hun opruiende taal kunnen blijven spreken. Met dit alles gaat ons volk ten gronde. Duizenden in ons land zien dit als wij. Zullen wij wachten tot, hetzij communis me, hetzij fascisme zich ook in ons land met de geestelijke zaken gaan bemoeien? In den tijd. waarin wij leven, waarin blijkt, dat ons land de ergste crisis, die er be staat, de gezagscrisis, nog allerminst te boven is; waarin te duchten valt, dat zij die mede door de houding der Chr. partij en ook riet te boven zal komen: in een tijd, waarin voorts dreigen alle bezwaren van de dictatuur, is 't dringend noodig, dat, wie het gezag eeren het willen her stellen naar den cisch van Gods Woord. Dat kost inspanning. Dat gaat door ver dachtmaking heen. Dat gaat op feilen strijd aan. Maar ook de sympathie van vele" zal ons niet onthouden worden. Ne dat eenige vragen waren beantwoord en de inleider eenige punten nog breeder had toegelicht, besloot de vergadering in beg'nsel tot oprichting van een verecni- girg en benoemde zij een commissie die tot opdracht kreeg na te gaan welke stappen gedaan kunnen worden, waarna met alge- mcene stemmen de volgende motie werd aangenomen: De vergadering enz., gehoord de besprekingen, daar ge voerd, van oordeel, dat de denkbeelden, die in de A. R. Partij overheerschen, het haar onmogelijk maken in de ge- gezagscrisis, die ook ons land door maakt, het standpunt in to nemen, dat naar den eisch der Heilige Schrift noodzakelijk is; van oordeel, dat de A. R. Partij krachtens haar uitgangspunt terug heeft te keeren tot de overtuiging, dat de Overheid zich niet slechts zijde lings, maar ook rechtstreeks beeft te bemoeien met de geestelijke ontwikke ling des volks; besluit contact te zoeken met alle geestverwanten, van welke kerkelijke formatie ook, die deze overtuiging deelen, teneinde gezamenlijk te trach ten haar opnieuw erkenning te ver schaffen in het politieke leven van ons volk. Pelikaan Snip Riistvog. 30—8 Amsterdam 5—9 Boedapest Belgrado 3 J8 Athene 4i Mersamatruh Cairo 31-8 Gaza Rutbawells 3— S Bagdad 1—9 Boeshir Djask 2-9 Karachi 2—9 Jodpoer 1-9 Allahabad 3—9 Cal-ut ta 3ie Akvab Rangoon 4—9 Bangkok 30-8 5—9 Singapore 29-8 5—9 Medan Batavia 29-8 5—9 Vertrek van het eerstvolgend post vliegtuig van Amsterdam 13 September. Baarn. Ook dit jaar houdt de Oud- Leerlingenvereeniging „Studie en Vriend schap" in het Hotel het Kasteel van Ant werpen weer een onderlinge tentoonstel ling van bloemen, die Dinsdagmiddag °m drie uur voor het publiek werd open ge steld. De benedenzalen en een bovenzaal vun dat hotel bevatten een schat van de mooi ste bloemen; de groepen, de fantasiestuk ken enz. zijn alle eenig in hun soort. Heel veel werk is aan deze tentoonstelling voorafgegaan; zelfs moest nachtrust wor den opgeofferd om alle groepen op lijd klaar te krijgen. Het is een lust voor de oogen in die zalen cenigen tijd to vertoe ven; vooral de dahliasoorten zijn prachtig. Dp een groot bloemstuk wordt de oprich ting dezer nog jeugdige vereeniging jn het jaar 1627 gememoreerd. Veel werk heeft vereischt de constructie van een vliegma chine. waarvan de wanden opgewerkt zijn met over elkaar geschoven bladeren van den zilverpopulier. Jammer, dat deze groep niet voldoende tot haar recht kwam in deze zaal. Reeds den eersten dag kwamen veel be zoekers dezen bloemenschat bewonderen. De Jury voor deze tentoonstelling be stond uit de heeren: M. van Schaffelaar, te Baarn, G. -Nöordanus, te Hilversum en J. Kors. te Bilthovcn. Naar wij vernamen heeft deze commissie zeer streng gekeurd. De bekroningen werden als volgt toege kend: H. Suik. 1ste prijs voor mooiste fantasie stuk; 1ste prijs voor mooiste fruitmand; lste prijs voor mooiste grafwerk; 3de prijs voor mooiste groep, verguld zilveren me daille. Joh. van Leusden en H. A. van Wouden berg, lste prijs voor mooiste groep, gou- de medaille met lof der Jury. E. Nagel. 2de prijs voor mooiste fanta siestuk; 2de prijs voor mooiste groep, kleine gouden medaille. H. Hornsveld Jr., lste prijs voor mooiste mand; 2de prijs voor mooiste vaas. W. Pelt en J. Verwoerd, 2de prijs voor mooiste grafwerk. G. van Lambalgen, 2de prijs voor mooi ste mand bronzen medaille. A. Morren on G. Muts. groep zilveren medaille. B. Roest en M Muts, groep bronzen me daille. A. Rebel, J. van Dijk en J. van Eek, groep bronzen medaille. DE BRAND IN DE CUNERAKERK. De oorzaak. Rh en en. Het voorloopige polltie-on- dorzoek inzake den brand in de Cunera- kerk heeft volgens Het Volk uitgewezen, dat inderdaad het gebruik van een benzine lamp door een der op het dak werkende loodgieters oorzaak is geweest. De betrokken loodgieter heeft verklaard, om kwart voor twaalf nog te hebben ge soldeerd op de plaats, waar de brand ont dekt werd Het hout onder de leien heeft eerst eenigen tijd gebrand, zonder dat dit van buiten af te zion was, terwijl de lood gieters reeds voor twaalf uur het dak van de kerk verlaten hebben. Op het dak van de kerk verhief zich een torentje, dat nauwkeurig volgens het mo del van den groooten Cunera-toren was gebouwd Dit torentje is, toen het dak in stortte, mee naar beneden gevallen. Men zal al het mogelijke doen, om het weer op to bouwen. AUTO-ONGELUK BIJ NIJKERK. Slechts materieele schade. Nijkerk, 5 Aug. Op den rijksstraatweg AmersfoortNijkerk, in de nabijheid van laatstgenoemde plaats, heeft vanavond te half tien een auto-ongeluk plaat6 gehad, dat gezien de omstandigheden nog zeer goed is afgeloopen. Een luxe auto, di* achter een autobus reed. passeerde dezen met een 6nelbeld van ongeveer 60 K.M. Direct toen de auto vóér den bus reed, verloor de bestuurder van de luxe-auto door onverklaarbare oorzaak de macht over z'n stuur, met het gevolg, dat de wagen tegen een boom reed en vervol gens over den kop sloeg. Wonder boven wonder kwamen de inzittenden er vrijwel zonder verwondingen af; alleen de chauf feur klaagde over last van zijn arm, terwijl twee dames door het voorval overstuur wa ren geraakt. Dc auto werd slechts licht be schadigd. LAW NT EN NIS De uitslagen van den tweeden dag Amsterdam, 5 September. De tweede dag der nationale tenniskampioenschappen werd wederom begunstigd door prachtig weer Orn half tweo werd begonnen en tot half acht 'savonds duurden de wedstrijden uit de verschillende ronden voort. De resultaten luidden: Damesenkelspel. tweede ronde: Mevr. Jonquièro sl. mevr. van Gulick 6—3 6-1. Mej. A. Kcrckhoff sl. mevr. de Jong 7—5 6-2. Mej. T. de Jong s'. mej. Sluis 57, 6—2, 6—4. Derde rondo: Mevr. Meyer sl. rnej. R Mechel 6—4, 63. Mevr. Jonquière sl. mej. v. Herwijnen 6-1. 6-1 Mej. A. Kcrckhoff sl. mevr. Reydon 7—5, 86. Heerenenkelspel. Twe.edo ronde: Marinkelle sl. Rompu 75 7—5. Kerssemakers sl. Lissauer 9—7, 6—2. Hoeke sl. Hogeweg 64, 6—3. Ketjen sl. Spierenburg 3—6, 62, 62. Rodius sl. van Munster van Ileuven 15—17 60, 6-1. Derde ronde: De Graaf sl Boon 86. 16, 63. De Brauw sl Rubens 62, 63. Hoving sl Klautz fi0, 61. Wetselaar sl. Hoeke 36, 62, 60 Borren sl. Jacobsen 6—2, 7—9, 64. Van Olst sl. Bakker 75, 63. Ketjen sl. Rodius 60, 6—2. Vierde ronde: Hughan sl. Wetselaar 62, 26, 108. Damesdubbelspel. Eerste ronde: Mej. F. Terwindt en mej. A. Knottenbelt 6l. mevr Siegraond—Donk en mej. Staal 6-1. 6-0. Mevr. Mechel en mej. Mechel sl. de da mes van de Wal cn de Vilder 6—4, 7—5. HeerendnbbelspeL Eerste ronde: Hoving en Spierenburg sl. Poll en Ver meulen 60, 6—2. Tweede ronde: Hoving en Spierenburg tegen Ketjen en Wiener w.o. Gemengd dubbelspel. Eerste rondo: Mej. Sluis en Ketjen el. mej. v. d. Wal en Calisse 6—1, 6—3. Mej. Michel en de Brauw sl. den heer en mevr. Verkley 6—0, 6—2. Mej. Bensdorp en Bloemhof el. mej. T. de Jong en Marinkelle 108, 63. Twe de ronde: Heer en mevr. Koopman sl. mej. Meyer en van Swol 16—14, 6—3 Mej. Terwindt en v. Rompu sl. mevr. Jon quière en Kersemach r6 1—6, 63, 60. DAVIS CUP 1935. Joegoslavië wint van Hongarije met 32. Boedapest, 4 September (V.D.). De beide laatste enkelspelen van den Davis Cup wedstrijd Hongarije—Joegoslavië, die wegens den regen moesten worden ver schoven, zijn thans gespeeld en hebben een eindoverwinning voor Joego-Slavië opgele verd van 3—2. Puncec (Joego-Slavië) won van Straub (Hongarije( 6—3, 6—4, 7—5. De partij tusschen Gabrowitz (Hongarije) en Schaffer (Joego-Slavië) werd bij 6—3, 64. 5—2 wegens regen afgebroken. De wedstrijdleiding besloot aan den Hongaar wegens diens voorsprong de overwinning too te kennen. De eindstand was derhalve 32 voor Joego-Slavië. Tennis. TILDEN SLAAT COCHET De wedstrijden te Marseille tusschen de Fransche en Amerikaansche beroepsspe lers hebben successen voor de Amerikanen gebracht. Tilden sloeg Cochet met 7-5, 6-3, 6-2, terwijl Tilden en Gledhill van Cochet en Ramillon wonnen met 8-6, 3-6, 6-1, 6-3. Er werd gebruik gemaakt van de nieuwe Dunlop tennisballen. Do wedstrijden, die zeer interessant waren, werden door een talrijk publick gevolgd. Zwemmen. TARIS NAAR AUSTRALIË De bekende Fransche zwemmer, die in Maagdenburg overwinningen behaalde en kort geleden als eerste aankwam in den wedstrijd „Dwars door Parijs", gaat een tournee door Australië maken, waarvoor hij eind October zal vertrekken uit Mar seille. Wielrennen. VAN DER LINDEN PROFESSIONAL De sprinter van der Linden, de bekende amateur, zal reeds Zondag September a.9. als professional uitkomen op de Veka- baan te Amsterdam, in tegenstelling met zijn aanvankelijk plan om pas in October tot de beroepsklasse over te gaan. Natuur en Techniek. In de Augustus-aflevering van Natuur en Techniek, uitgave Elsevier'6 Uitgevers Mij. te Amsterdam, opent Dr. F. C. Busch de reeks van bijdragen met een geïllustreerd artikel over De Oudste bewoners van het Gooi, waarin inededeelingen worden ge daan over do resultaten van de jongste op gravingen. A. Bouwcns geeft onder den titel „Ontmoetingen met Zijne Majesteit een beschouwing over leeuwen in het wild; W. K. A. Burghardt schrijft over den ondergang der reuzen, waarbij hij meer speciaal bet oog heeft op de verdwijning van het oerwoud on het verrijzen van het culiuurbosch in Australië, Ir. F. C. J. Dinge- man6 geeft een zeer lezenswaardige be schouwing over „Huizen als fabriekswerk", waarbij hij het experiment in rationeeleo woningbouw als geslaagd beschouwt. H. Kleibrink Jr. zet zijn artikelenreeks over „Hoe maak ik zelf een ccnvoudigen teles coop?" voort, terwijl Dr. B. Grimmo dc even belangrijk als interessante vraag behandelt waar men bij onweer moet schuilen in ver band met do mogelijkheid van bliksemin slag. Vervolgens bevat deze wederom goed verzorgde aflevering een artikel over Rockefeller's Radiostad, waar de techniek in dienst van kun6t en ontspanning is, bene vens een zeer lezenswaardige en uitvoerige bijdrage van Dr. H. Engel over het opprik ken van insecten. Havik 41 Tel. 292 WIELRENNEN De Hollandsche renner De Wolff zal, zoo als wij reeds gemeld hebben, op Zondag 9 September een aanval doen op het wereld- uur-rccord. Wij laten hieronder de geschie denis van dit record in data cn cijfers vol gen. 11 Mei 1893: 35 K.M. 235 Henri Deegrange (Frankrijk) in Parij6. 31 Oct. 1894: 3S K.M. 220 Julee Dubois (Frankrijk) in Parijs. 30 Juli 1897: 39 K.M. 240 Maurice (België), in Parijs 9 Juli 1898: 40 K.M. 781 Hamilton (Ameri ka) in Denver. 24 Aug. 1965: 41 K.M. 110 L. Petit Breton (Frankrijk) in Parijs. 20 Juni 1907: 41 K.M. 510 Marcel Berthet (Frankrijk) in Parij6. 22 Aug. 1912: 42 K.M. 122 Oscar Egg (Zwit serland) in Parijs. 27 Juli 1913: 42 K.M. 306 R. Weise (Duitsch- land) in Berlijn. 7 Aug. 1913: 42 K.M. 741 Marcel Berthet (Frankrijk) in Parijs. 21 Aug. 1913: 43 K.M. 525; Oscar Egg (Zwitserland) in Parijs. 20 Sept. 1913: 43 K.M. 775 Marcel Berthet (Frankrijk) in Parijs. 18 Juni 1914: 44 K.M. 247 Oscar Egg (Zwit serland) in Parijs. 29 Aug. 1933 44 K.M. 777 Richard (Frank rijk) in St. Truiden. De poging van Slaats. dezer dagen te Wageningcn, is mislukt, maar naar wij vernemen zal men spoedig weer een twee den aanval kunnen verwachten van Slaats, die ongetwijfeld kans maakt het record te verbeteren. Ruitersport. RITMEESTER SCHUMMELKETEL NAAR INDIE. Amsterdam, 5 September. Met het ra-s. „Marnix van St. Aldegonde" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" is heden naar Nederlandsch Indië vertrokken de bekende Nederlandsche ruiter Ritmeester K. J. Schummelketel. Ritmeester Schummelketel, die door zijn f milie vergezeld wordt, heeft ons land de laatste jaren verscheidene malen met suc ces op internationale concourses hippique vertegenwoordigd. De Levende Dieren der Wereld. Verschenen is de dertiende aflevering van De Levende Dieren der Wereld, uitgave van Elseviers Uitgevers Mij. te Amsterdam In deze aflevering worden naast het ver volg van het in de vorige aflevoring aange vangen hoofdstuk over de slangen, achter eenvolgens behandeld de kikvorschen de padden, de salamanders, de longvisschen en chimera'6, de klipvisschen, zoearboelen, zeebrasems, sohorpioenvlsschen, slijmkop- pen, draadvisschen, ombervisschen en zwaardvi69chen, voortö de makreelon, 6not- tolven, pijlbaarzen, alsmede de stekelbaar zen, geepen en vliegende visschen. Ook deze aflevering bevat wederom zeer vele illustraties, welke een indruk geven van den vorm dezer vele voor ons zoo vreemde visschen. WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL. Warme kaas-sandwiches. 12 zeer dunne sneedjes casinabrood, 100 gr. gruyère kaas, 30 gr. Delfia of Delfrite of boter. Bedek 6 van de sneedjes met een daarop passend vrij dik plakje kaas, leg er de andere sneedjes als bovenlaagje op, neeru rondom elke sandwich de korstjes weg en snijd ze middendoor. Maak het vet heet in de koekepan en bak ze vlug aan weerskanten bruin en knap pend. VOOR DE MIDDAGTAFEL. Kabeljauw en enveloppe met Holland sche saus. Aardappelen. Worteltjes. Tapioca met vruchtensaus Bereiding: Kabeljauw, zout, peper, peterselie, 80 gr. bloem, 2 lepels slaolie, 2 d.L. lauw water, 2 eieren, A theelepel zout, en peper. Zuiver de visch van de vellen cn graten en verdeel het vleesch in stukken van 75 100 gram. Wrijf ze in met zout en peper Zeef de bloem, vermeng haar met het water, de olie, de eierdooiers, het zout en wat peper. Werk het deeg goed door en laat het een uur rusten. Roer vlak voor het bakken do stijfgeklopte eiwitten er door. Dompel vervolgens de stukken visch in het deeg en bak zo dan in niet te heet vet gaar cn bruin Houd de stukken warm, laat ze uitlekken, schik ze op een schotel en garneer ze met wat peterselie. Voor de saus: 2 eierdooicis, 125 gr. boter, 1 eetlepel azijn, lVt theelepel citroensap, wat zout Zet een pannetje au bain-Marie, doe de boter, de eierdooiers, de azijn en wat zout er in, verwarm en roer het mengsel tot het gaat binden; maak de saus af met zout en citroensap en dien baar onmiddellijk op. UTRECHTSCHESTHAAT <0. TcL 92 Door de Arrondiesements-Rcchibank te Utrecht zijn failliet verklaard: M. Dubbelman, behanger en stoffeerder, Culemborg, Prïjscheslraat 10. Rechter-com- missaris mr. T. J. Dorhout Mees; curator mr. S. Rink te Tiel. P. de Wit, los arbeider en veehouder, de Waard. Rechter-commissaris mr. T. J. Dor hout Mee6; curator mr. A. T. v. d. Bosch, Woerden. A. B. H. Ockeloen, beambte b. d. Ned. Spoorwegen (lichtdrukker), Utrecht, Peli kaanstraat 28bis. Rechter-commissaris mr. T. J. Dorbout Mees; curator mr. G. Kramer, Utrecht. O. Beitler, kruidenier, Hoogland, Liend°rt scheweg D 72bis. Rechter-commissaris mr. T. J. Dorhout Mees; curator mr. H. J. van Urk, Amersfoort. J. C. Bleyerveld, voorheen kweeker, thans bloemist, Amersfoort, Langstraat 80. Rech ter-commissaris mr. T. J. Dorhout Mees; cu rator mr. dr. M. Tydeman, Amersfoort. P. Eig'eman, bouwondernemer (uitvoerder) Amersfoort, v. Effenlaan 17. Rechter-com missaris mr. T. J. Dorhout Mce6; curator mr J. Schuitemaker, Amersfoort. V. E. C. J. Hcyboer, Utrecht, Oudekerk straat 38. Rechter-commissaris mr. T. J. Dor hout Mees; curator mr. E. W. Hoenders. Utrecht. Geëindigd is het faillissement van: J. Ducaneaux, Utrecht, Weerdsingel VV.Z. 39. Curator mr. J. A. Star Busmann, Utrecht. Geëindigd door opheffing wegens gebrek aan 'actief. W. van Dijk. groentenhandelaar, Utrecht, Croeselaan 195 thans v. d. Mondestraat 129. Curator mr. A. K. H. S. Hartsma Muiier, Utrecht. Geëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. G. Groenendijk, handelaar in fijne vleesch waren. Montfoort, Hoogstraat. Curator mr. J. Roelse, Utrecht. Geëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. H. van Zuidam, expediteur, Tricht, gem. Buurmalsen. Curator mr. S. Rink, Tiel. Geëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. W. Tielkemeyer, Utrecht. Curator mr. A. B. Adrian. Utrecht. Geëindigd door bet verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met eene uUkee- ring van 5.471 F. C. O. M. Hombach, destijds wonende te Bilt hoven, thans te Brussel. Curator mr. H. N. J Bink, Utrecht. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeeling6lijst met eene uitkee- ring van 0.0649 G. Kamperman, melkhandelaar. Utrecht. Curator mr. B. van den Hemel, Utrecht. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslij6t met eene uitkee- ring van nihil

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 2