AMERSFOORTSCH DAGBLAD FEUILLETON Donderdag 6 September 1934 33 e Jaargang No. 58 TWEEDE BLAD DE BEGRAFENIS VAN J. H. A. SCHAPER TEGEN LOONARBEID NA WETTELIJKE DAGTAAK UIT DE STAATSCOURANT OFFICIER UIT DIENST ONTSLAGEN DE FREGATVOGEL Een indrukwekkende rouwstoet gaat op naar de begraafplaats Esserveld Groningen, 5 Sept. Op de begraaf plaats Esserveld te Groningen heeft heden middag onder enorme belangstelling de ter aardebestelling plaats gehad van het stof felijk overschot van wijlen den heer J. II. A. Schaper, sociaal-democratisch lid der Tweede Kamer, medeoprichter der sociaal democratische arbeiders partij in Neder land. Voor het huis van dr. Schaper, zoon van den overledene, aan der Radesingel, van waar de uilvaart plaats had, stelden zich tegen 2 uur do lange, naar schatting dui zend personen omvatlende stoet zich op Voor op ging het muziekcorps ..Door het Volk, voor het Volk", daar achter twintig groepen gewestelijke afgevaardigden, de af- deeling Groningen van de S.D A.P., ver schillende afgevaardigden van plaatselijke vakvereenigingen, A.J C enz. Daar achter volgde do lijkwagen, waaraan was gehecht een groote krans met roode linten, daar achter twaalf volgwagens, waarin familie leden en vrienden, en vervolgens de ledf-n van de A.J.C., die een lange rij kransen droegen. De stoet werd gesloten door ver schillende sociaal-democratische verceni- gingen, die hun vaandels met rouw had den omfloerst, of daaraaD een zwart lint hadden bevestigd. In den stoet liepen of reden mede de le den van het Partijbestuur, de heeren Koos Vorrink, Woudenberg, ds. W. Banning. Rib- bius Peleticr, do bestuursleden van hot N.V.V. E Kupers. C. v. d. Lende, L. Dans en A. v. d. Walle, de Tweede Kamerleden mr. dr. G. v. d. Bergh, ir. Albarda, P. Hiemslra, W. v. d. Sluys, J. v. d. Heyde, ir. Cramer, W. II. Vliegen, ter Laan. l'aber, W. Drop, W. van Braambeek, dr. J. v. d. Tempel en W. Drces; dc Eerste Kamerleden de Zeeuw eu Ossendorp. de directeur van do Arbei derspers H. IJ. van der Veen en vertegen woordigers van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling; de oud-partij-voorzitters prof. mr. Bonger en J. Oudegeest en bet Amster- damsch Sociaal-Democratisch gemeente raadslid Pothuis. Een bericht van verhindering en brieven van rouwbeklag waren ingekomen van mi nister-president dr. II. Colijn en den voor zitter van de Tweede Kamer jbr. mr. Ruys do Beerenbrouck. Langs den weg die moest worden afgelegd stonden de menschen in vier rijen dik ge schaard. Op Esserveld, waar de stoet ecist na vie ren aankwam, spraken de heeren W. II. Vliegen, namens het partijbestuur der S.D. A.P., ir. J. W. Albarda, namens de Kamer fractie, E. Kupers, namens het N.V.V., Tuin, namens bet gewest Groningen der S.D.A.P, Brok, namens bet gewest Drente en voorts nog de burgemeester van Hoogezand, Bar rels en de wethouder van Vcendam, Spiek man. Dr. Schaper, een zoon van den overledene, dankte voor de belangstelling. Het zangkoor van de „Stem des Volks" te Groningen zong, voordat de kist in het graf wetd neergelegd een strijdlied. Op de begraafplaats waren o.m. nog aan wezig de Tweede Kamerleden Duys, F. E. H, Ebels en dr. Biercma, alsmede de secretaris van de gemeente Groningen en twee Gro- ningscbe wethouders. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS VOOR HET KIND Verdeeling van de opbrengst De Ned. Bond tot kinderbescherming beeft dezer daaen aan 384 vereenigingen cn instellingen bet haar toekomende aan deel in de opbrengst der weldadigheids- postzegels. welke zijn uitgegeven van 11 Dec. 1033 tot en met 10 Jan. 1934, verzon den. Uitgekeerd werd. f 132.826.44. Hiervan kwam: a. aan instellingen voor achterlijke kin deren f 11 678.31 b. aan instellingen voor zieke cn zwakke kinderen f 28.338,15 c. aan Instellingen voor verwaarloosde jeugd f 85.945.79 d. aan instellingen voor blinde, doove, doofstomme kinderen f C.864,16 Adres van de vier r.'k. centrale sociale organisaties aan den raad van ministers Dc besturen van Je vier R.K. Centrale So ciale Organisaties ir Nederland, n I. do .V- gemcene R.K. Werkgeversvereniging, het R.K. Werkliedenverbond, de Ned. R K. Boe ren- en Tuindersbond en de Nod. R.K. Mid denstandsbond, hebben verleden jaar aan den Raad van Ministers verzocht, maatre gelen 1e willen nemen tot beperking vui bet door de crisisomstandigheden toegeno men euvel van het verrichten van arbeid voor derden na verrichte dagtaak, door al lereerst aan het overheids- cn semi-over- beidspersoncel onmogelijk te maken op deze wijze aan arbeiders en middenstanders een ongelijke concurrentie aan to doen en door derhalve te bevorderen, dat in hel algemeen voor het overheidspersoneel oen verbod wordt uitgevaardigd van het verrichten van arbeid voor derden. Do organisaties hebben daarop van den toenmaligen voorz. van don Raad v. Min. een antwoord ontvangen, blijkens hclwe'K de Regeering maatregelen, als gevraagd, niet door de omstandigheden geboden acht te. Anderzijds was de toenmalige Regeering van oordeel, dat door zulk een verbod een scherpe tegenstelling zou ontstaan tu6schen dc arbeidsverhoudingen in do vrije maat schappij en die in den overheidsdienst. De Regeering zou hier tegenover de ambtena ren iels doen, dat op overeenkomstige gron den op veel ruimer terrein zou moeten gel den. De genoemde organisaties hebben onlangs gemeend zich tor zake opnieuw lot don Raad van Ministers te moeten wenden in een brief, waarin zij verklaarden: ..Inderdaad leeft ook in onze organisaties het gevoelen, dat met maatregelen alleen te gen nevenarbeid van overheidspersoneel niet kan worden volstaan. In het vrije be drijf evenzeer als in den overheidsdienst is de arbeid voor derden na wcttelijken ar beidsiijd. naar het oordeel van onze orga nisaties als een sociaal kwaad te bcschou wen. Uitermate sterk wordt dit euvel ge voeld in de huidige moeilijke tijdsomstan digheden, nu het meer dan ooit gewenscht is. dat de nog te verrichten werkzaamheden blijven in handen van het bestaande be drijfsleven en zoo de werkloosheid wordt te gengegaan, althans niet wordt vergroot. Op treden van de overheid tegen dezen vorm van dubbel verdienen achten wij speciaal in dezen tijd een juisten maatregel van cri- sispolitiek. Wij veroorloven ons uw Raad te verzoe ken deze aangelegenheid opnieuw in over weging te willen nemen en te willen bevor deren, dat zoowel voor het overheidsperso neel als voor het particuliere bedrijfsleven ccn verbod van arbeid voor derden na wet telijke dagtaak lot 6tand komt". (N. R. Ct. Benoemd bij het wapen der Genie tot luit.-generaal de gcneraal-majoor M. Raaij- maakers van den staf der genio, inspecteur der Genie, tevens hoofd der 5de afdceling van het Departement van Defensie. Mot ingang van 1 Nov. op verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst ter zake van langdurigen dienst dc luit.-generaal Raaljmuakcrs voornoemd; Benoemd tot kolonel de luitenant-kolonel J. de Jongh, cornmanJant van het corps luchtdoelartillenc. Benoemd bij het wapen der Genie bij den staf van het wapen tot generual-majoor, inspecteer der genie tevens hoofd der 5de afdceling van het Departement van Defen sie do kolonel G. C. Beltman, commandant van het regiment genietroepen. Benoemd tot Broeder in de orde van den Ncdcrlandschcn Leeuw de schrijver eerste klasse van het Departement van Defensie F. L. N. van der Ven. Met ingang van 1 September is bevorderd tot kapitein Ier zee de Kapitein-luitenants ter zeo R. P. van de Wetering bijgenaamd de Rooij en S. van Ramshorst. Benoemd bij het wapen der artillerie bij den staf van het wapen lot kapitein-maga zijnmeester, dc kapitein II. de Groot van het regiment motorartillerie. Met ingang van I September bij het de partement van Defensie benoemd tot re ferendaris in vasten dienst dc hoofdcom mies A. de Vos en tot hoofdcommies in vas ten dienst de commies P Both Met ingang van 16 October is eervol ont slagen uit den zeedienst dc luitenant 1°" zee 2e klasse II. F. Bach Kolling en met ingang van 1 October dc luitenant ter zee 1c klasse P. A. Gallas. Met ingang van 1 November is benoemd bij het wapen der infanterie tot luitenant- generaal, generaal-majoor C. J. II van der Horst van den staf infanterie, Gouverneur Koninklijke militaire academie; tot gencraal-mnjoor, de kolonel H. G. Kep- pel Hesselink, commandant der Ve Infan teriebrigade; tot kolonel, de luitenant-kolonels II. Ileet-r jans, W. J. Arriéns en O P. Bcnnewitz, on derscheidenlijk van het 22e, het 3e en hel le regiment infanterie; bij hel wapen der artillerie tot luilenant- genoraa! de generaal-majoor II A. F. G. van Ennel Scherer, commandant der 11Ic di visie, tevens bevelhebber in de 3e militaire afdeeling; tot kolonel, de luitenant-kolonel R II. A. van den Wall Bake, commandant van het korps der rijdende arlillcrio; bij hel. wapen der Koninklijke Marechaus see tot kolonel de luitenant-kolonel II. L. E. G. J. Wcmer, commandant lo divisie der Koninklijke Marechaussee. Met ingang van 1 November op verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst tör zake van langdurige/).dien6t de luite nant-generaals van der Horst, van Ermel Scherer, allen voornoemd; de kolonel R. J. Hoffman, commandant der Ille Infanteriebrigade; de kolonel G. L. M. Higly, commandant der He ArtiJIeriebrigade; de kolonels Heetjans, Arriëns, Bennewitz, van den Wall Bake en Werner, allen voor noemd; de luitenant-kolonels G. II. II. G. Bon hommc van den staf der .Ve Infantcricbri gade; J. F. Wickman, commandant van het 10c regiment infanterie; M. F. J. Phaff, com mandant van het regiment Jagers; D. A. W. van der Moer, commandant van het regi ment motorartilleric; de majoor van dc militaire administratie H. Nijenbuis, van bet 6e regiment infante rie; de kapitein, plaatselijk-adjudant J. Zel- veldcr van den plaatselijken staf. Met ingang van 1 November is benoemd tot generaal-majoor, commandant der life Divisie, de kolonel J. F. van der Vijver, van den generalen staf toegevoegd aan den chef van den generalen staf; bij het wapen der infanterie tot kolonel, onderscheidenlijk commandant van de Ve en van dc Ille Infanteriebrigade, de luite nant-kolonels jlir. D. de Brauw en I. J. Froger, resp. commandant van het regiment Grenadiers en van het 12e Regiment infan terie; bij het wapen der cavalerie, bij den 6taf van dit wapen, tot Gouverneur der Konink lijke militaire academie de luitenant-kolo nel II. C. G. Baron van Lawick, comman dant van het regiment wielrijders met eer volle ontheffing van hot tegenwoordig com mando; bij het wapen der artillerie, bij den 6taf van hel wapen tot generaal-majoor, de ko lonel J. II. Carstcns, van dien staf inspec teur der artillerie; bij het reserve-personeel der landmacht bij het wapen der artillerie tot reserve-lui- tcnant-kolonel bij den staf der IVe Artille riebrigade dc eervol ontslagen luitenant-ko lonel der artillerie van der Moer voor noemd is aan de luitenant-generaals van der Horst, van Ermel Scherer, allen voornoemd Hr Ms. dank betuigd voor de veeljarige an belangrijke diensten door hen aan den lan de bewezen; is aan mr. F. J. D C. Egler van Wisse- kerke in verband met het bereiken der wet telijke leeftijdsgrens met 1 Sept. eervol ont slag verleend als kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Brielle met dank. Bij K B is op het daartoe door hen ge- dón n verzoek le een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den reserve-kapitein I. II Misset var. het tóe reg. infanterie; ,2e. een eervol ontslag als zoodanig ver leend uit den militairen dienst aan de res. eerslc-luitenants II. II. Kerkhof van hot 2e reg. infanterie, J. A de Groot van het 17e rog infanterie cn M Voogd van het le reg. infanterie; i.s aan den res. eerste-luitcnant T. D Ze- gers van het 7e reg veldartillerie een eer vol ontslag verleend uit dcu militairen dienst; is met ingang van 5 September 1934 een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst nan den res. luitenant-kolonel P. W C. v. Aspcrcn van het dienstvak der inten- dance; is aan den res. eerste-luitenant II. J. v. Andel van hot 4e reg veldartillerie een eer vol ontslag verleend uit den militairen dienst; is aan den reserve ecrste-luit. II. G. Ca- pclle van het 11e reg infanterie een eervol ontslag uil den militairendienst verlcond Bij K R. is Ie rekenen van 21 Juli 1934 be noemd hij het reserve-personeel der land macht, hij het wapen der infanterie, tot ros. eerste-luitenant bij zijn tegenwoordig regi inent, de res. tweede-luitenant J. S. van der Wal, van het 8e reg. infanterie; zijn, mot ingang van 16 Augustus 1934 be noemd bij liet reserve-personeel der land macht, bij het wapen der infanterie, bij de luchtvaartafdeeling tot reserve-tweede-lui tenant met bestemming voor den dienst van vlieger, de reserve-sergeanten T. H. Leeg- stra, G. W. de Zwaan, II. J. Diehl, L. J. Jans sen, M. S. Rab en G Geering, allen vlieger van die, afdeeling; is, tc rekenen van 31 Juli 1934, benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen dei* genie, hij het korps ponton niers en torpeclisten, tot reserve-eerste-lui- tenant J. Poel, van dat korps; is, op het daartoe door hen gedaan ver doek, een eervol ontslag als zoodanig ver end uit den militairen dienst, aan den es-tweede-luitenant J. M Ledebocr, van het 3e reg. infanterie, en een eervol ontshig uit den militairen dienst, aan den res.-eer sle-luitenant voor speciale diensten J. II. Boelen, van het Vrijwillig Landstormkorps Motordienst. Bij K.B. is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau mej. E. J. Aafjes, hestu rende zuster van het Diaconcssenhuis te Hilversum. Bij beschikking van den minister van On dcrwijs. Kunsten en Wetenschappen is be noemd tot Berichtgever van het Rijksmu seum voor Oudheden te Leiden: L. D. Keus, gepensionneerd kapitein der Infanterie te Venlo. Bij beschikking van den minister van Economische Zaken is, met ingang van 18 September 1934, benoemd tot assistent aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, A. Rienkes aldaar. Nieuw soort dienstweigering Voor den Krijgsraad tc 's-IIertogenboscli is gisteren een eigenaardige zaak behan deld, een geval van ongehoorzaamheid, van dienstweigering zooals, naar do audi teur militair opmerkte, nog niet is voor gekomen. Dc 32-jarige reserve lc luit. L. A. J. M. van de le tirailleur compagnie van het reg. wielrijders had op 3 Juli geweigerd te voldoen aan het bevel van zijn regi mentscommandant luit. kol. baron van Lawick om de verklaring tc onderteeke nen dat hij had ontvangen do legerorders 1933 no. 59, 79 M.A. en 1931 no. 68 (han delende over het gebod der regeering voor militairen om lid te zijn van daarin ge noemde vereenigingen). Na op hot straf bare ervan gewezen te zijn, had bckl. vol hard in zijn weigering om aan het dienst bevel te voldoen. Bekl. zeide dit geweigerd le hebben om dat hij door de onderteekening van do verklaring do consequentie aanvaardde van don inhoud der legerorders, wat hij niet wcnschtc te doen. De. president vroeg aan bckl. of hij lid is van ccn der door de regeering verboden vereenigingen, waarop deze verklaarde niet te kunnen antwoorden. De president zcido het dan wel te weten. Een der leden van den krijgsraad wees erop dat bekl. dc zaak verkeerd zag Als militair is hij onvoorwaardelijk verplicht te gehoorzamen. liet onderteekenen van de verklaring heeft voor hem geen andere con sequentie dan de mcdedccling dat dc leger orders door hem worden ontvangen. Dat hij 't met den inhoud niet eens was, «kon hij op andere wijzo doen blijken RekI. was het daar niet mee eens en hield staande, dat onderteekening een be wijs was, dat hij het met den inhoud pens was. Als militair wordt hem door die or ders onthouden wat hem als burger ge oorloofd is. Bekl heeft op een daartoe ont vangen wenk ontslag uit den dienst aan gevraagd Dit ontslag is nog niet afgeko men. De auditeur militair vond hierin aanlei ding geen ontslag te cischen. Hij bepaalde er zich toe wegens ongehoorzaamheid twee weken gevangenisstraf te eischen. Door mr. II. Brans te Amsterdam werd vrijspraak gepleit. De krijgsraad veroordeelde bckl tot 14 dagen gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst: aldus de Maasbode BRIEVENMALEN VOOR H.M/S JOHAN MAURITS VAN NASSAU. In verband met de reis van II.M.'s flol- tieljevaartuig „Johan Maurits van Nassau" van Willemstad (Curacao) naar Colon en terug, zullen aan de opvarenden brieven malen worden toegezonden: naar Curacao voor het laatst op 9 September a.s. met den trein van 10.04 uit Amsterdam Daarna worden brievenmalen verzonden naar Colon op 18 September met de boot van Hoek van Holland naar Harwich en met de treinen van 1915 van Amsterdam en 21.53 van Rotterdam. Do na 21 September ontvangen correspon dentie wordt weder naar Curacao gezonden. UITSTEL VAN HERHALINGSOEFENIN GEN EN EERSTE OEFENING. Officieele medetieeling. In verband met de te Nieuwe Tonge voorkomende gevallen van roodvonk, wordt voor allo dienstplichtigen, aldaar verblijvend, die in September voor herha lingsoefeningen of eerste oefening in wer- kelijkcn dienst moeten komen die op komst tot nader order uitgesteld. Ilct is met het leven als met een lelio in een donkeren vijver. Juist in dc zwaarste tijden bloeit vaak liet geluk. door GEORGE OWEN BAXTER I naar den Arnerikaanschen roman bewerkt door J. M. P. 29 HOOFDSTUK XXIII. Id zijn omzwervingen om de wereld had Geraldi menig fijn paard bereden, maar nooit een als Zuleiklia; zij reed over de heuvels als de wind on scheen haar berij der even goed in het oog te houden als den weg en Geraldi liet haar met grooto snel heid gaan. Hij dacht aan de waarschuwing van den kleinen pandhuishoudcr betref fende de gewilligheid van het paard, maar was zelf geen slecht kenner van het uit houdingsvermogen van paarden. Daarbij, hij had snelheid noodig. Robert Asprey was direct van de bergen naar de hoofd stad van den staat gereden en hoewel zijn weg de moeilijkste van de tweo was, was hij toch korter dan die. van Geraldi cn waarschijnlijk zou l)ij de stad het eerst hereiken. v Voor dat geval hadden zij een rendez vous afgesproken; Asprey behoefde daar echter niet voor onbepaalden tijd te wach ten, maar zou door gaan en trachten roet den gouverneur in contact te komen. Tien minuten spreken met dezen sterken en eer lijken man zou alles kunnen veranderen en het spel in dc handen van Robert As prey, wat zijn neef Edgar ook zou trachten te doen. Maar het was hoog noodig, dat do bespreking en het resultaat er van geheim zouden blijven, anders zou Edgar Asprey. beangst door de eerste geruchten, met hei. grootste gedeelte van het fortuin van zijn neef kunnen vluchten. Om al deze redenen waren snelheid, ge heimhouding cn handigheid noodig en hoe wel Geraldi bcreiJ was te houwen op de kracht en den moed van zijn bondgenoot wenschle hu toch ter plaatse te zijn, wan neer de troebele wateren waren bereikt. Ilii reed dus met groolcn spoed voert en zag dat hij de mijlen met ongelooflijk geraas cn vlugheid achter zich liet. Tweemaal hij het oversteken van riviertjes deed hij de merrie halt houden om haar op adem tc laten komen en haar af te wrijven. Daarna ging hij weer verder. Twee heuvelruggen hadden zij reeds be klommen cn weder afgedaald cn toen de zon onderging, liet Geraldi het bosch ach ter zich en kwam aan een breeden weg, waarover hij snel rijden kon. Tenslottè be reikte bij een hoogte met een landelijk ho tel aan den rechter hand cn links een uit zicht op de stad, beneden in het dal. Dc stad lag uitgestrekt in een perfect verlicht patroon en de gele stralen flikkerden ver weg over de kalme oppervlakte van het meer, waaraan de stad gelegen was. Daar was het eindpunt, maar hier was het rendezvous. Hijzelf kende de plaats niet, maar Robert Asprey, die de streek goed kende, had deze plek gekozen. In een bosch liooge pijnboomen er dichtbij zouden zij elkander ontmoeten; wie er liet eerst was, zou ccn uur wachten cn. in geval het Geraldi zou zijn. moest hij blijven wachten en met lussc'nenpoozen van nog geen uur in het bosch komen. Geraldi reed tusschen de boomen rond cn gaf het fluitsignaal van drie korte stooten. Toen er geen antwoord kwam, wachtte hij en probeerde het opnieuw, maar nog kreeg hij geen antwoord: daarop keerde hij weer naar het hotel terug. Voor zichzelf gaf h' er niets om. maar het paard was bezvveei cn hij verlangde er naar het af le koelen to voeden en gestald to hebben; na zulk een behandeling zou het paard weer friscb zijn. Hot was een groot, uitgestrekt en com fortabel uitziend hotel, hier kwamen de politici van de hitte in de kleine stad uit blazen en gaven zich over aan den heer lijken koelen bergwind. Zij waren er op dit oogenblik ook; luide stemmen weerklonken door de vensters van een privé-eetzaal. toen Geraldi de binnenplaats achter het gebouw opreed. De stal zag er eveneens groot en ruim uit. Iiij nam het zadel af, vroeg om een zware deken, die hij over Zuleiklia wierp en be gon haar rond te leiden om af te koelen; zij volgde hem als een hond, stond stil als hij stil stond, liep als hij liep, zoodat het touw van het halster nooit strak stond. Zij was geen gewoon paard, maar scheen mensc c- lijk versland te hebben in dat mooie ho"»fJ De lucht was kil en droog, met een wei nig wind juist koud genoeg om het noo dig te maken snel te loopen, zoodat de hoe ven van het paard in een regelmatig rhyth me over de keien van de binnenplaats klonken. Een staljongen bood aan Zuleiklia af te stappen, maar liet antwoord werd af geslagen en hij keerde terug naar den groep pratende jongens aan de staldeur, waar een enkele lantaarn de du'-' 's van den stal deed uitkomen, vanwaar het stampen van paardenhoeven en het rui schen van hooi naar buiten drong. Een jongen kwam uit het hotel en voeg de zich bij de anderen; hij was erg opgs wonden. „De duvel is los!" zcidc hij. „Waar?" irocg er een uit de groep. „Waar? Waar Lachende Joc is natuur lijk". „Is kolonel Green er dan vanavond?" „Zeker, ccn half uur geleden gekomen". „Ik heb zijn span niet gezien". „Hij kwam met meneer Loftus". „Dien schurk?" „Twee schurken, dat is een paar!" „Ik ga hooger", zeido de pas aangeko mene. „Er is nog een stel oplichters, lui uit het Oosten, dat maakt twee paar!" „Zijn dat ook zulke gokkers?" „Die? Die zijn gladder dan olie; ze kun nen je zakken rollen, terwijl jc ze goeden morgen wenschl". „Wat is er aan den gang?" „Er zal genoeg aan den gang zijn zoodra zij kunnen gaan spelen". „Wat weerhoudt hen dan?" „Ze zoeken een vijfden man om mee te doen". „God hclpe den man, die meo doei!" „Jullie kent Green en Loftus wel! En 'le vingers van die anderen tintelen van on geduld; ze moesten gaan zitten en met ill-» geweld wat eenentwintigen, honderd 1.1- lars per spel. Ik ga terug om le kijken, wat er gebeurt. Het zal gauw spaak loopen!" Geraldi stond stil, gaf Zuleiklia aan een staljongen over en drpntelde wat voor het hotel heen cn weer. Zijn hart was geheel bij de zaak van Robert Asprey en ziin dien ter; liij wcnschto niets liever, dan liet werk door tc zetten, maar toch was het nieuws van de vier rijke lui, die allen verlangicü om te kaarten en die geld als water ver teerden, een grnole verleiding voor hem. Dij had nu al ccnige dagen achtereen het ,>ad der dougd bewandeld cn deugd terwiUo van de deugd had hem nooit aangestaan. Met een diepe zucht liep liij achter langs 't hotel en bereikte weer het dennenbosch. Weer floot hij cn weer was er slechts ledig heid als antwoord. Geraldi wandelde terug, maar hij wilde liet hotel niet naderen, voor alles wilde hij het ont loopen, maar terwijl hij op en neer liep, bevond hij zich bij eiken toer dichter en dichter bij liet grooto ge bouw er heen getrokken als door een mag- ne'ischc aantrekkingskracht. Hij liep langs een open raam, toen daar uit een luide stem dreunde: „Zeg, Charlie, kunnen jij en Joe niet een man zien te ha len, te lecnen of tc stelen? We hebben nu lang genoeg gewacht en mijn keel is zoo droog als kurk!" Dat was te veel voor den fregatvogel; bij snelde naar de bar van liet hotel, liep er binnen en vond spoedig den weg naar de leeszaal, aan het einde waarvan hij in eer kleine kamer de luide stemmen van de on geduldige spolers hoorde. Geraldi nam een krant, keck die achte loos door, wipte achterover in zijn stiel cn geeuwde, cn terwijl hij achteloos leunde, schoot de portefeuille in zijn binnenzak wat naar voren, zoodat deze gemakkelijk zichtbaar was voor een ieder, die er op zoj letten en er waren personen, die er op let ten! (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5