AMERSFOORTSCH DAGBLAD PROCLAMATIE VAN HITLER Schuschnigg tegen de socialisten Donderdag 6 September 1934 33 e Jaargang No. 58 DE REVOLUTIE DER NAT.-SOCIALISTEN REDE VAN HITLER BEMIDDELING IN HET TEXTIEL-CONFLICT De verhouding tot Duitschland LUCHTAANVALLEN OP BRUSSEL DE STEMMING IN HET SAARGEBIED Zij heeft volkomen in vervulling doen gaan wat van haar kon worden gehoopt" Neurenberg, 5 Sept. (Reuter). Bij do opening van het partijcongres beeft gouw leider AVagner de proclamatie van Hitier voorgelezen, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: Sedert den eersten partijdag van München zijn slechts iets meer dan elf jaar verloo- pen. Ook buitenstaanders zullen van den zesden partijdag der beweging, den vierden in Neurenberg, een indruk krijgen van de macht der beweging en de bizon-lere go aardheid van haar wezen zoowel als van baar organisatie. Kr bestaat ter wereld vrij wel geen demonstratie van politiekcn aard, die zoozeer als deze karakteristiek de neer 6Chende politieke idee en de daarin gefu.'i deerde staatsmacht tot uiting brengt. Wij bebben waarlijk recht terug te kijken op vijftig weken, waarin meer en grootere dim gen zijn geschied dan menigmaal in vijftig jaren van vroegere Duitsche geschiedenis Twee feiten willen wij als historische pun ten noemen. Ten eerste: het jaar van Sop tember 1933 tot September 1934 heeft de definitieve vestiging van de nationaal socia listische macht in Duitschland gebracht. Het concres der overwinning was het begin van een voortzettingsslrijd, in den loop waarvan door ons de eene vijandige stelling na de andere genomen werd Ten tweede deze periode wa6 echter voor de nationaal socialistische staatsleiding tevens een jaar van geweldigen constructieven en produc tieven arbeid. Daaruit volgt een noodzakelijke en aan geen twijfel onderhevige constateering: De nationaal-socialistische revolutie is beëindigd al6 revolutionnaire, om de macht aangebonden 6trijd. Zi.' heeft als revolutie volkomen in ver vulling doen gaan wat van haar kon wor den gehoopt. Deze constateering is juist, aangezien bij iedere revolutie maar al te gemakkelijk door fantasten of belangheb benden de grenzen van het mogelijke mis verstaan of bewust over het hoofd gezien worden. Er bestaat geen revolutie als duurzaam phenoraeen, die niet zou moeten lelden tot volkomen anarchie. De beteekcni6 eener revolutie kan slechts zijn tegenstanden, die door de algemeen* traagheid van den tijd, door aan tradbie gebonden belangen of door kwaden wii wor den opgericht tegen een doelmatige en daarmede natuurlijke en noodzakelijke ont wikkeling uit den weg te ruimen door een daad van het volk, dat zichzelf helpt en daarmede zich in noodweer bevindt. Daar, waar zich dergelijke gebeurtenissen echter in eeuwige afwisseling herhalen, verschijnen geen beheerschende ideeën of dwingende levensnoodzakelijkheden als op drachtgevers der revolutionnaire opstanden, maar verschijnt de misdadige eerzucht van enkele naar de macht 6trevendo usurpato ren. Deze permanente revoluties leiden tot ruT neering van ieder volks-, economisch on staatsleven. Zij vormen geen uitbarstingen van een onderdrukten strijd tot zelfbehoud van een volk. maar eenvoudig machtsge vechten van naar buit begeerige politici. Waarachtige revoluties zijn slechts denk baar als poging van een nieuwe roeping, die de volkswil op deze wijze een histori sche opdracht geeft. Daarom kan een revo lutie op zichzelf nooit een program verwer kelijken Zij kan slechte aan die krachten vrijp baan geven, welke zich een bepaald program hebben voorgeschreven en zich de verwerkelijking ten doel 6tellen. Revoluties heffen 6leohts machtstoestanden op. De rp volutie alleen verandert feitelijke toestan den. Gelijk de wereld niet van oorlogen leeft, leven de volken niet van revolutip. In beide gevallen kunnen hoogstens voor waarden voor een nieuw leven worden ge schapen. Wee echter, wanneer de daad der vernieling niet in dienst staat van epn he tere en daarmede hoogere idee, maar uit sluitend den nihilistischen oorlog der ver nietiging dient en daarmede, in plaats van een beteren, nieuwen opbouw, eeuwige haai tengevolge hppft. Ren zoodanige revolutie leidt tot niets of beters dan tot een wereld oorlog. die in een waanzinnig dictaat rijn afschuwelijke vervulling, d. w. z. voortzet ting, vindt. Wanneer derhalve do revolutie slechts van secundaircn aard kan zijn, ligt de pri maire beteekenis in de idee en het in een programma vastgelegde willen. Een zooda nige doelstelling echter is alleen verplich tend voor den afloop van een zoodanigen opstand. Doordat deze doelstelling oorspron kelijk nooit uit het geheel van een revolu tionaire massa, maar steeds uit het intuï tieve inzicht van een enkeling of van enkele weinige personen ontstaat, kunnen ook slechts deze personen het historisch karak ter door de vervulling van hun program be houden Want terwijl honderdduizenden be reid zijn te strijden voor een ideaal, ver wachten zij, dat de «schepper van dat ideaal voor de verwerkelijking daarvan zorg draagt. Temeer valt verantwoordelijkheid op hen, die als uitleggers en vormgevers van de verlangens der massa tevens gewor den zijn tot openlijke verkondigers en daar medd leiders van een volk. En deze leiding van het volk heeft thans ln Duitschland de macht tot alles! Wie wil bestrijden, dat de nationaal-6o- cialistisoho beweging geworden is tot onbe perkt hart van het Duitsche rijk? Het is niet van belang of de nationaal- socialistische macht van Duitschland de een of andere fout heeft. Het kan niet wor den bestredpn, dat de?e macht het beste is wat het nationaal-socialisme ean geestelij ke en creatieve kracht, aan capaciteit van organisatie en leiding bezit. „De nationaahsocialistische staatss leiding capituleert voor niemand" Neurenberg, 5 Sept. (VD) Op de „Kulturtagung" der N.S D.A.P. heeft rijks kanselier Hitler een rede gehouden, waar in hij o.a het volgende zeide: „Di» natuur houdt er van, lango perio den van rustige ontwikkeling af te wis sclcn door een tijdperk van vulciinische onrust on stormachtige omwentelingen Ons heeft het lot toegedacht, te ieven in het midden of aan het einde van een fier gelijke omwenteling. In den jongster chaos van sterven on vergaan heeft ons volk een zware slag getroffen, de zwaarste, se dert zijn intrede in de wereldgeschiedenis. Duitschland heeft gestaan in het middel punt van de crisis der laatste 150 jaar toen in November 1918 do Marxistisch stoot ook ons volk trof, was zijn va den of standhouden beslissend voor een wereld ontwikkeling van ongekende afmetingen Slechts het onverstand van geestelijk dwergen kan zich inbeelden, dat het buisje wistisch worden van Duitschland voor de rest van de wereld geen groote beteekenis zou hebben gehad Maar ook ditmaal Duitschland de golfbreker geweest van een vloed die Europa met zijn welvaart cultuur onder zich zou hebben begraven De nationaal socialistische revolutie heeft het nationale bestaan voor de toekomst verzekerd en de dreigende verschijnsel* i van vernietiging overweldigd en uitge roeid. Daarmee wordt voor ons volk de periode van chaotische verwarring afge sloten en een nieuwe, zegenrijke opbouw ingeleid. De organisatie van den ge boren aanleg. De nationale revolutie is geen toevallige omstandigheid geweest. De strijd om de macht in den staat, de laatste phase van de worsteling'en de definitieve overwin nlng, zij moesten onvermijdelijk komen als het natuurlijke verloop van een good gewaardeerde en goedgelelde procedure Het was een juist inzicht en een helder overleg, die noodig waren om de voorwaar den tc scheppen voor het plaats vinden van een nationale verheffing in enkele maanden. Het uitgangspunt voor dit zicht lag in een nauwkeurige analyse van de samenstelling van ons volk Het is de gedachte van de organisatie van den aan geboren aanleg. De nationaal-socialistische revolutie zou nooit gelukt zijn zijn als niet een wereld beschouwing aan haar ten grondslag lag Een beweging die op de hechte basis van een wereldbeschouwing gegrondvest is, geeft haar leiding de mogelijkheid in koel overleg een doel onder oogen te zien volgens alle regelen van de kunst het mogelijke te bereiken. Wee, wanneer een staatsleiding zich bij de uitvoering van l< haar gegeven opdracht door betweters of criticasters op een dwaalspoor laat bren gen om die wegen niet te zoeken, die vol gens menschelijk inzicht bij de geringste offers en met de grootste waarschijnlijk heid toch het in het oog gevatte doel doen bereiken. Nationaal-socialistlscbe op. voeding. Metamorphose van Dnitsche volk. hot Voortgaande schetst Hitier de ontwikke ling van de partij in het Duitsche volk in hel afgeloopen jaar. Hij komt hierbij tol de conclusie dat het Duitsche rijk in deze twaalf maanden met groote snelheid ge wonnen is voor de nationaal socialistische leer en daarmede als gemetamorphoseerd is tot een geweldige kracht. Wij kunnen thans, aldus de proclamatie, het trotsche bewustzijn hebben uitvoerder te zijn van den wil van het volk. Daarom zullen wij ook iedere poging tegen de lei ding van de nationaal socialistische bewe ging en van het rijk een daad van geweld uit te richten, neerslaan en ih den kiem verstikken, waarvandaan deze poging ook moge komen. Wij weten allen aan wie de natie haar opdracht heeft gegeven. Wee hem, die dit niet weet of het vergeet. In het Duitsche volk zijn revoluties steeds zeldzaam geweest. De betweters, die door kritiek op de taktiek zouden willen bewijzen, dat zij zelf tot leiding geroepen zijn, zijn altijd talrijk geweest Het is noodig. dat men «laarte genover hard en vastbesloten blijft. De nationaal-socialistische beweging heeft haar revolutie niet aangevangen omdat zij de taktiek van haar voorgangers niet vol doende achtte, maar omdat de basis van dat régime volgens de wereldopvatting vol komen fout en dwalend was. Het natio naal-socialisme is een wereldopvatting. De verwerkelijking daarvan staat mijlen bo ven iedere daad van zuiver in bezit nemen der staatsmacht. Te regeeren over 68 mil- lioen mcnschen is moeilijk. Uit deze 68 millioen zlelsdragers van een gedachte te maken is duizendmaal moeilijker. Er be staat geen twijfel aan, dat van hoog tot laag duizenden en tienduizenden vroeger niet tot ons behoorende medewerkers in nerlijk meer en meer tot de nationaal-so cialistische idee zijn gekomen en velen zijn. innerlijk misschien zelfs onbewust, reeds thans trouwe dienaren van onze be weging geworden. De nationaal socialistische staatsleiding weet wat zij wil en wil wat zij weet. Zij is vastbesloten de haar gegeven macht uit te oefenen. Zij capituleert voor niemand. Twee kunnen niet op een plaats staan en waar wij eenmaal staan, staat geen an der. Alleen wanneer van betweters en -cri ticasten geen spoor meer over is, zal ech ter het Duitsche wonder verder stralend het leven van ons volk vormen en bepa ler» Roosevelt zal een corns missie benoemen New-York, 5 Sept. (Reuter). Sloan Is van meening. dat ten minste eon deel van de arbeiders aan het werk is gebleven. De secretaris der federatie van arbeiders in de zijde-industrie verklaarde, dat 80 der arbeiders niet meer werkten. Vooral in het Zuiden nemen de stakers een agressieve houding aan tegen de werkwilligen. Mor gen wordt te New York een conferentie ge houden van 200.000 arbeiders in het klco dingbedrijf om te stemmen voor een even tueclc aansluiting bij dc stakingsbeweging. Washington, 5 Sept. (Reuter). Ui' Patterson wordt bericht, dat 22.J00 arbeiders in do zijde industrie opdracht hebben gc- kiugen in staking tc gaan. In New England werken 157.010 arbeiders en staken 76 000 In Pennsylvania zijn deze cijfers respee tievelijk 50.000 cn 30 000 cn in de staten Noord- en Zuid Carolina 7-1.000 éh S0.000 Washington, 5 Sept. (ReuterRoose velt zal een commissie bonoemen, die be middelend zal optreden in het textielcon- f.1 iet. Roosevelt heeft dit besluit genomen na een verzoek van het nationale arbeidsco- mité De commissie zal uit drie leden be staan. Overgcns gelooft men, dat het niet in de bedoeling van den president ligt, tot federale interventie over te gaan. Volgens een gepubliceerde statistiek zijn op het oogenblik 301 000 arbeiders in sla king. In de kunstzijdefabrieken te Pater- son in New Jersey hebben vandaag 20.000 arbeiders het werk neergelegd Kr worden slechts enkele incidenten gemeld, maar de autoriteiten vreezen, dat er gewelddaden gepleegd zullen worden, tengevolge van het ageeren der extremistische elementen. Sloan, een der voornaamste fabrikan ten. heeft verklaard, dot de door Roosevelt te bonoemen commissie door do werkge vers met instemming zal worden begr«>et. In dc staten New Jersc, Noord- en Zuid Carolina en Georgia heeft de staking zich uitgebreid Op verschillende plaatsen zijn sabotage daden gepleegd en hier en daar is met traangasbommen geworpen. Ken aantal werkgevers hebben hun fabrieken vrijwil lig gesloten teneinde hun werklieden niet bloot te stollen aan do bedreigingen der stakers. Het bericht, dat Roosevelt een be- middelingscommissie zal benoemen heeft bij de stakingsleiders eenige opwinding veroorzaakt. DE STERRENHEMEL 5-12 SEPT. 1934, 22 h MT. (23 h ZT.). I Ster yd 3« grootte, of kkW Ster 2* grootte Ster I* gr. :l^ Melkweg Wettelijk Ingeschreven btj bet Bureau */d Industrieel ca Eigendom onder No. 64233 OmSIEKV? WIE MAAN LAATSTE KVAKTIER ©NIEUWE MAAN ZUID VENUS® MAES0 JUPITEfcQ) -ÏTURNUS Bovenstaand kaartje stelt voor den ster renhemel in Nederland, des avonds te ne gen uur Middelbare Tijd, (tien u. Zomer tijd), gelijk aan 19 b 57 min Sterretljd. In tegenstelling met gewone landkaarten vindt men hier het Westen rechts, het Oos ten links van den beschouwer getec-kend. Dat is bij sterrekaarten noodzakelijk en ge- gebmikelijk, teneinde te verhoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschij nen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten opkomen, naar het Zuiden stijgen cn in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechte dèt kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, 1an is do oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het ZZW naar het NXO., door.de sterrenbeelden Schutter, Arend, Zwaan, Cassiopeia, Perseus en Wa gen man 'n gebogen stippellijn; zij duidt de ïging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van do stcrercbccldcn; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijf letters geteekend. De middaghoogte van de zon verandert deze maand van 461/2° tot 35°; de dagboog de tijd dat zij boven den horizont staat), neemt af van 13 h 40 min tot 11 h 40 min. Zaterdag 22 September passeert do zon don equator; Zondag 23 begint do Herfst. Do schijngestalten der maan zijn: N.M 9 Sept; EK: 16 Sept.; V.M.; 23 Sept L.K 30 Sept. Op dit kanrtjo komen nog geen maantjes voor, aangezien dat. he mellichaam des avonds 10 uur nog niet op Is DE PLANETEN Op onzo kaartjes volgen wij den loop dor vier planeten Ve.nus, Mars, Jupiter en Sa- turnus. Deze maand ia er weinig van te zien dos avonds. Venus (ai 3.4) is morgenster In dei\ Leeuw: Mars (m 1.8) eveneens, doch In den Kreeft Jupiter (m 1.3) Is reeds onder; hij is avondster in do Maagd, nabij Spica, on slechte Saturnus (m 0.6) komt deze maand regelmatig op onzo kaartjes voor. Zijn Rechte Klimming nepmt af van 21 h 46 min tot 21 h 40 min; zijn Zuider declina tie neemt toe van 14° .59' tot 15° 331. (m magnitude hélderheid, vergele ken met een ster van de le grooto, die m 1.0 heeft.) Abonnee te H. Aan uw verzoek om een nog Iets meer populaire verklaring vap het kaartje hopen wij t.g t. te voldoon. De Oosienrijksche regeering zal ie Genève geen klachten indienen tegen de machthebbers ie Berlijn Manoeuvresdie drie dagen en nachten duren Brussel, 4 Sept. (Reuter). Op 5, 6 en 7 dezer zullen hier cn in de omstreken, zoo wel des nachts als overdag, luchtmanoeu vres worden gehouden. Er zullen op Biussol een aantal luchtaan vallen ondernomen worden en alle mi Ido len, welke in tijd van oorlog voor de be scherming der stad moeten dienen, zullen werking worden gesteld. De te houden oefeningen kunnen in twee groote categorieën worden verdeeld: in demonstratie oefeningen cn mobilisatie oefe ningen. De demonstratie oefeningen hebben meer in het bijzonder betrekking op de in dividueele opleiding der reddingsbrigades Do mobilisatie oefeningen hebben ten doel de bestudeering van do organisatorische maatregelen in het algemeen Deze moeten dus aangepast zijn aan denk beeldige toestanden, zooals die in werke lijkheid na een bombardement zouden kun nen zijn. Onder degenen, die de manoeuvres zullen bijwonen, bevindt zich ook de Nederlandschc luitenant Van Zwinden Koopmans, voorts kolonel Maitrot, chef van den staf van de Fransche territoriale luchtverdediging, ver gezeld van kapitein Lavaysse van den gene ralen staf en kapitein Du Bnis van de le "ivisie (Rijssel), luitenant kolonel Field, Britsch luchtvaart attaché tc Parijs en de Kngclsche commandant Andrew, de .Tapan- sche commandant Akijnma en zijn landge noot de kapitein van den gezondheidsdienst Masouda cn tenslotte de Italiaansche ma joor Duca, We en en, 4 Sopt. (Reuter). Het Neue Wiener lageblatt publiceert een mededee ling, die boniskanselier dr. Sohuschnigg naar aanleiding van de persontvangst van gisteren te Innsbruck gedaan heeft aan een vertegenwoordiger van een voormalig socialistisch blad to Innsbruck. Dc bonds kanselier heeft volgen* dit blad opge merkt: „Wij hebben reeds sedert maanden ze kere verlichtingen aangebracht Geleide lijk zijn ontslagen uit het concentratie kamp ten uitvoer gelegd, of processen te gen minder ernstig betrokkenen bij de re volte van Februari j.l gestaakt. Wij heb ben ons de verantwoordelijke leiders uitgezonderd op het standpunt gesteld, dat een pacificatie van Oostenrijk mogelijk maakt. Ik zeg echter openlijk, dot de bondsregeering geen enkele renaissance van de socialistische ideologio kan toela ten Wij zouden bereid zijn vrede tc 6luilcn, wanneer niet de invloed der emigratie merkbaar was Wij kunnen niet dulden, dat nieuwe baarden van onrust gevormd worden en juist in den laateten tijd heeft do Oostenrijksohe emigratie weer een bij zonder krachtige activiteit getoond. Zij zendt ihegale pamfletten en wapenen op dii laatste feit wil ik in het bijzon der den nadruk leggen naar Oosten rijk. Wanneer de Oosten rij ksche emigratie zich rustig houdt, is voor ons op hetzelfde oogenblik de Februari affaire geliqui deerd Op vragen omtrent de toekomstige ont wikkeling van de verhouding van Oosten rijk rot Duitschland. wees de bondskanse lier op den economise hen kant van epn verzoening, die voor Oostenrijk en voor de economische samenwerking in Europa van groot belang is. Oostenrijk zal te Genève geen klachten indienen over de nationaal- socialistische daden van geweld. Het daar over bijeengebrachte materiaal is echter zoo omvangrijk dat. wanneer dit noodig macht zijn, te allen tijde de mogelijkheid bestaat daarmede in het openbaar te tre den. Betreffende de geruchten over de oprich ting van een Oostenrijksoh legioen in Zuid- Slavië zeide de bondskanselier, dat tot duöverre 6lechte ia vastgesteld, dat een aantal opstandelingen uit Karinthlë ga-» vlucht is niar Zu'd Slavisch gebied en daar thans vertoeft Ook wordt er over ge* sproken, dat da vluchte'ingen zich geor ganiseerd hebben en dat veischeidene lei- dera u;t München zich in Züid Slavië zou den bevinden. Dat alles zijn echter onbe vestigde berichten. De mededeelingen van den bondskanse lier werden aangevuld door den bondscom- miss ai is voor den Heimatdienst Adam, die bij de ontvangst aanwezig was. Deze deelde o.a. mede, dal hij voornemens Is af gelegen gendarmoriejC6ten to voorzien van uitstekende draa, Uooze ontvang-installa tie*' De volledige uitvoering dezer plan nen is nog slechts een kwestie van finan ciering. Wat de Habsburgscho kwestie betreft, verklaarde A lam, dat een restauratie niet actueel is. Alleen do vermogensaangele- genheden zullen worden geregeld en hun ongegronde uitwijz.ng worden Ingetrok ken. Frankrijks kansen zijn gering Visby, 4 Sept. Het Zweedsche lid van de internationale commi66ie voor het Saar- plebisciet, regeeringspresident Kohdo. is gis teren uit Saarbrücken alhier aangekomen. In een onderhoud met een vertegenwoordi ger van het dagblad Gottlaenninger ver klaarde Rohde, dat het werk voor het ple bisciet goede vorderingen maakt. De kics- ijsten voor de geheele bevolking van het Saargebied zijn reeds gereed Men verwacht op den dag der verkiezing uit het buiten- and in het Saargebied 50 tot 60.000 stem gerechtigden. Gevraagd zal worden: Dultsch- and of status quo. Voor Frankrijk zullen vrijwel geen stemmen worden afgegeven. Het Saargebied moet als Duilsch worden beschouwd Het Duitsche front heeft een zeer krachtige positie en beheerscht de pro- paeanda-aotivitoit geheel. Over het geheel, aldus Rohde, heerscht op het oogenblik groote rust. Noemenswaardige politieks misdaden zijn niet voorgekomen. Rohde keert Vrijdag a.s. naar Saarbrücken terug, vanwaar hij zich voor belangrijke be sprekingen naar Genève begeeft. ELLY BEINHORN IN GUATEMALA, Mexico, 5 Sept. (Reuter). De Duitsche vliegster F.lly Beinhorn is Dinsdag om 12.28 uur. komende u:t San José op Costa Rica, in Guatenualastad geland.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 9