IA. SCHOTERMAN Zn. 1928 CT FMHIflN WIJNHANDEL OR IjIV&RRJR\JL F GEVESTIGD 1878 - UTR.STR. 17 TEL. 145 DE MIDDENSTAND VERGADERT VEILINGNIEUWS DE CUNERAKERK TE RHENEN SIERKUNST N.V. V erkoQpIügee DE FINANCIEN VAN SOEST xnfiïü?/ s i m—aa— per flesch f 1.45, per anker f 58. - invloed en alom Ier wereld zorgen zij er voor onrust, angst cn wantrouwen te wek ken. Dat de zaken to Genève zoo'n droeven loop hebben genomen, moet mede voor een belangrijk gedeelte worden toegeschreven aan de actie van op buit en baat beluste particuliere wapenindustrieelen, wier gewe ten. naar het Bijbelsche woord getuigt, als met een brandijzer is toegeschroeid en die er niet voor terugdeinzen 6troomen bloede te laten vergieten terwille van onredelijk hooge dividenden en tantièmes. Amsterdam, 6 Sept. In de middag vergadering van gisteren waren de prae- adviseurs aan het woord ter beantwoor ding van de gemaakte opmerkingen. Prof. Veraart verdedigde uitvoerig de meening, dat slechts publiekrechtelijke organisatie van alle middensfandsbedrij- vcn de afdoende oplossing in de economi sche moeilijkheden kan brengen. Dit zal geen der middenstanders zijn zelfstandig heid ontnomen en voert niet tot staafs-so- cialisme. Spr. wekte op tot solidariteit on der de middenstanders. Professor C. W. d c Vries is geen voor stander van ongebreideld individualisme. Spr. meent niet, dat elk individu, die het eigenbelang behartigt, ook het algemeen belang behartigt. Spr. heeft ook een vast denkbeeld over de concurrentie. Er is een nuttige menschelijkc concurrentie in het belang van de consumenten, maar er is cok een moordende concurrentie, die alle prijzen noodcloos verhoogt. Spr. ineent, dat de middenstandsorganisaties zelf hier over geen punt van onderscheid kunnen maken. Spr. meent dat het groote vraag stuk van dezen dag niet is vrijheid of dwang, maar eigen organisatie der groe pen, gepaard met overheidsmaatregelen, waar de groepen te kort schieten. Spr. wenschte ook in dezen lijd de tegenwoor dige samenwerking en ordening zooveel mogelijk te willen houden buiten de macht van de centrale regeering. De heer F. L. van der Leen w vindt het een ramp, dat zooveel politici zich te veel bemoeien met economische kwesties cn hun mecning wenschen op te dringen aan de massa. Spr. waarschuwt er tegen om zich niet te begeven in een avonturen- politiek. Spr. is een voorstander van be- vestigingseischen. zooals vakbekwaamheid en het kunnen dragen van een deel van het financieel risico. Regeling van bevei liging naar behoefte is naar sprekers mee ning niet door te voeren, omdat men de consumenten niet in de hand heeft. Men dient, zegt spr., op de basis van het be staan nieuwe toestanden op te bouwen. De heer L. de Groot is van meening, dat uit den Middenstand zelf de hulp moet komen ,die velen van de Regeering wen schen. Prof. dr. J. G. Ch. Vol m er zegt in zijn betoog dat de oude leer staatsonthouding heeft gepredikt. Productie en distributie zijn niet anarchistisch zoolang in den kos- tendon prijs een stevige rem voor de con currenten is gelegen. Tegen inmenging van het staatsgezag b°staat. geen bezwaar. Spr. noemt het geen nadeel dat de staats- rnolen langzaam maalt. Het kan goed zijn rm datgene wat snel een tijdelijke verzie- ning eischt, aan andere organen op te dra gen. In dat opzicht kunnen publiekrech telijke bedrijfsorganisaties regelend optre den. Door den inleider wordt sterk aange drongen op het aaneensluiten van den middenstand. Daardoor kan hij de regee ring eensgezind voorlichten, hetgeen de middenstand noodig heeft. Spr. waarschuwt tegen het beperken van te veel aan bedrijven. Ook de vreps roor het grootbedrijf lijkt spr. overdreven. De bloei van een zaak ligt in den regel aan den leider van een zaak. Na het betoog van prof. Vol m er. zei de de voorzitter, dat hij geen conclusies zal voorstellen: hii vraagt machtiging voor het bestuur om richtlijnen samen te stel len Deze richtlijnen zullen dan gezonden worden aan verschillende vereenigingen, waar zij in studie genomen kunnen wor den. In een volgend congres kunnen dan de resultaten worden besproken en kan een uitspraak volgen Aldus werd besloten. Het congres is daarna met de gebruike lijke plichtplegingen gesloten. l{unii(?Ti \vii WEEK-END WEERKANSEN Onze weerkundige medewerker schrijft ons: De algemecne weersgesteldheid nam, vooral over het Vasteland, sedert de vorige week een gunstige wending, waardoor het zomersch karakter van den tijd vóór de laatste afkoeling terugkeerde. Blijkbaar heerscht dus nog steeds de tendens tot mooi weer, die het kenmerk was van den geheelen zomer, en dit in aanmerking ne mende zijn de algemecne vooruitzichten voor het weer tegen het einde der week en het begin der nieuwe nog hoopvol. De diepe depressie, die aan het begin der week liet weer ernstig dreigde te ver storen, trok slechts met een kleine storing voorbij. Terwijl dit weerbericht wordt op gemaakt, volgt een nieuwe depressie, die ten Zuidwesten van Ierland ligt, haar op, en de geringe daling van den barometer toont aan, dit dc invloed dezer opvolgende depressie bij ons toeneemt. Aanvankelijk scheen de kans heel groot, dat zich een gebied van lioogen druk zou uitbreiden over Midden-Europa, waarvan het gevolg zou zijn, dat liet weor eenige dagen achtereen mooi, droog, zonnig en rustig zou blijven. Inderdaad ontwikkelde zich de luchtdruk ver leeling in dien zin. De allerlaatste weerberichten duiden ech ter op een grootcre kans, dat het eenigs- zins anders kan loopen. De gesignaleerde depressie zal zeer waarschijnlijk in samen werking met een andere over Polen groote luchtmassa's aan de Zuidzijde van dit ge bied van hoogen druk. afzuigen, waardoor het verzwakt zal wórden. Daartegenover staat, dat hierdoor de wind een Oostelijke richting krijgt en dat het weer voorloopig droog cn overdag vrij warm zal zijn. Het in het Noord-westen voorbijtrekken der depressie zal niet zon der eenigen invloed op de weersgesteldheid bij ons blijven maar hoogstwaarschijnlijk zal die invloed niet verder gaan dan een tijdelijk toenemende bewolking met plaat selijke lichts regenbuitjes en misschien enkele electrische ontladingen. Mogelijk komt liet niet eens tot deze veranderiing en zal het weer droog cn licht bewolkt blij ven. Wat dit betreft zijn de vooruitzichten onzeker. Wat den wind betreft is het meest waarschijnlijk, dat deze eerst Oostelijk znl zijn, later door het Zuiden naar het Zuid westen zal loopen. Bij verdere daling van den barometer zal men rekening moeten houden met de hierboven genoemde ongunstigste wending (dus met kans op eenigen lichten regen), terwijl bij stalionnairen of licht stijgenden barometer de storing als voorgetrokken kan worden beschouwd en het weer dus droog zal blijven, later met omloopendcn wind. (Nadruk verboden). Soest. Door Notaris Dammers alhier werd in het café Butsclaar aan den Korten Brinkweg publiek verkocht: I. de villa Laanzicht met erf. tuin en schuurtje aan de Anna Paulonalaan no. 2 groot 3.10 A. Verkocht aan A. de Lichte voor 4800. II. Een burgerwoonhuis met timmer manswerkplaats, waarin diverse machines erf en grond aan den Langen Brinkweg no. 23, groot 5.90 A. Opgehouden voor 4900.—. III. Het recht van erfpacht tot 1 Janu ari 1954 van een burgerwoonhuis met schuur, erf en grond aan den Hartweg no. 17. gr. 3.10 A. Erfpachtcanon 24 per jaar. Niet geveild. IV Een .woonhuis met loods, erf en grond aan don Schoutenkampweg 8a. Groot 2.80 A. Kooper de heer C. van Ee te Soest voor 2125. De gevaren der particuliere wa penindustrie. OnthulUnSen, die te denken geven. Eén der meest ontstellende dingen is, dat, terwijl de bevolkingen der verschil lende landen in de wereld over het alge meen geen oorlog willen, omdat deze voor hen dood, verderf cn ontreddering betce- kent, de gewapende conflicten toch telkens opnieuw uitbreken. Is er dan een bizon- dcre macht, die dc volkeren tegen hun wil in de ellende stort? Dezo vraag kan onge twijfeld positief worden beantwoord en stellig had Hitler, de leider van het Duit- sche volk, gelijk, toen hij dezer dagen op het nationaal-socialistische congres te Neu renberg een opmerking maakte, die hierop neerkwam, dat het niet do volkeren zijn, die elkaar wenschen to bestrijden, maar kleine groepen van internationale ophit sers, die er belang bij hebben oorlogen in 't leven te roepen, omdat deze oorlogen hun enorme voordeelen bezorgen; die zelf de ophitsers echter zorgen er voor zelf niet aan den oorlog deel te nemen. Tot die in ternationale ophitsers bchooren niet in de laatste plaats vele kopstukken van dc par ticuliere wapenindustrie, heigeen wel sinds lang door velen instinctief werd gevoeld, maar wat niet altijd rechtstreeks kon wor den bewezen. Recente onthullingen hebben echter een verbijsterend licht geworpen op het doen en laten der wapentuigvervaar digers. Zooals men weet, stelt sinds enkele da gen een enquêtecommissie van den Ameri- kaanschen senaat een op ongeveer drie weken berekend onderzoek in naar dc ge dragingen van de wapenfabrikanten. Het doel van het onderzoek is onder moer om na te gaan, of er een internationaal con cern bestaat, welks leden elkaar de bewa- peningsopdrachten wederkeerig toeschui ven, de bewapeningsplannen en wapenpa- tentcn aan regeeringen verraden, die hun opdrachten verstrekken en bovendien te gen elke ontwapening ageeren. O a. werden de president en twee direc teuren der Electric Boat Company ver hoord, de eenige particuliere Amerikaan- sche firma, die duikbooten bouwt. Zij ga ven openlijk toe, dat zij een omvangrijke overeenkomst met de Engelschc bewape ningsfirma Vickers cn Armstrong te Lon don hadden gesloten; bun patenten wer den o.m. ook bij den bouw van Japanscbe onderzeeers gebruikt en zij hadden sir Basil Zaharof. den Griekschen millionair en kanonnenkoning, die aan reusachtige wapéhlevcringstransacties al jaren lang Cnorme sommen heeft verdiend, voor op drachten der Spaansche regeering bijna een millioen dollar als belooning voor diens bemiddeling uitbetaald. Dc Electric Boat Company heeft van eiken in heel de wereld gebouwden onderzeeër tantièmes ontvangen. De enquêtecommissie heeft zich even eens uitvoerig bezig gehouden met dc En- gelsch-Amerikaansche duikbootleveranties aan Zuid-Amerika. Daarbij kwam aan het licht, dat de Amerikaanschc Electric Boat Company profiteerde van den invloed der marinemissies van de Ver. Staten, om „za ken" te doen, vooral met Peru en Brazi lië. Vastgesteld werd, dat de Electric Boat Campagny aan Juan Leguia, den zoon van den toenmaligcn Pcruaanschen president, gTOote bedragen als steekpenningen uitbe taalde, om de Peruaansche regeering, die toch al dik in de schulden zat, te bewogen tot aankoop van verouderde onderzeeërs en tot het verleenen van belangrijke conces sies aan Noord-Amerikaansche petroleum- concerns en scheepvaartlijnen; men wilde het erop aansturen, dat Peru een nieuwe leening ten bedrage van 18 millioen dol lar voor bewapeningsdoeleinden aanging. Deze reeds bij voorbaat waardelooze Pe ruaansche leening werd in 1928 door ban ken der Ver. Staten het publick „aange smeerd", waarvoor Leguia een douceurtje moet hebben ontvangen van 450.000 dollar. Het onderzoek wees voorts uit, dat een zoon van Clemenceau vele jaren lang agent der firma Vickers was en dat de Electric Boat Company in 1923 een reis naar Europa betaalde voor de echtgenoote en den zoon van den Amcrikaanschcn kapitein Howe, die destijds leider was van de marinemissie der Vereenigde Staten. Aan de verdere onthullingen ontleenen wij nog, dat de Peruaansche agent der Electric Boat Company een poging deed zij het tevergeefs om als Peruaansch afgevaar digde aan de ontwapeningsconferentie deel te nemen, teneinde daar sabotage-arbeid tc verrichten; de Boliviaansche revolutie in 1920 werd met geld van dc bewapenings concerns gefinancierd; dezelfde bewape- ningsconcerns brachten achtereenvolgens zoowel Peru al6 Chili ertoe ieder zes duik booten aan te koopen, terwijl zij Columbiè ertoe wisten over te halen zich twee rivier- kanonneerbooten aan te schaffen. De bewa- pcningsindustrieel sir Basil Zaharof moet in het geheel twee millioen van de Electric Boat Company, waarvan hij aandeelhouder is, voor patenten hebben ontvangen Dc vroegere Peruaansche marine-attaché te Washington, Aubrj*, die voor de Electric Boat Company in Zuid-Amerika „werk zaam" is geweest, ontving voor 't gebruik maken van patenten 326.000 dollar Ook heeft men getracht contracten met Japan te siuiten. doch daarvan is tenslotte niets gekomen. Kortom: de resultaten van het onderzoek, 'dat de Amerikaansche Senaatscommissie bezig is in te stellen, bevestigt reeds nu overduidelijk het toch al 6inds geruiraen lijd bijna tot zekerheid gegroeide vermoe den. dat er een internationaal georganiseerd bewapeningsconcern bestaat, dat op stelsel matige wijze alle pogingen, om in de wereld tot vrede to komen, op misdadige wijze dwarsboomt, kunstmatig conflicten in het leven roept, omdat een conflict, wanneer de omstandigheden „gunstig" zijn, immers zich kan ontwikkelen tot een oorlog, die de prachtigste winstkansen biedt. Op slinksche wtjze trachten de leveranciers van 't moor dend wapentuig invloed to krijgen op tal van kranten, politici brengen zij onder hun WOUTER PAAP Benoemd aan do R.K, Kerk- muziekschool. Onze muziekmedewerker de heer Wou4er Paap, is als opvolger van Johan Win- nubst aan dc R.K. Kerkmuziekschool te Utrecht benoemd tot leeraar in harmonie leer en algemecne muziekleer.. TASCH MET F. 200 GESTOLEN. Hilversum, 6 Sept. Ton nadeele van een alhier wonende dame werd giste ren een handtasch. welke even op de toon bank van een winkel in de Kerkstraat was gelegd, gestolen. De tasch hield onder meer een bedrag aan geld van ongeveer 200 gul den in. Bezoek van auioriteiten R h e n e n, 5 Sept Van alle kanten blijkt belangstelling te bestaan voor den brand van den Cunerakcrk met zijn beroemden toren Gisteren arriveerden alhier o.a. de heeren: D. J. J. A de Leur en O. Baron van Wassenaar, resp voorzitter en secreta ris van den Utrechtscben Provincialen Brandwcerbond, om zich persoonlijk een beeld van de gevolgen van den brand te komen vormen. Zij complimenteerden den Rhenenschen brandweer met de wijze waarop deze ernstige brand door dit corps was aangevat met krachtige samenwerking van de brandweerenrpten van verschillen de omliggende gemeenten. In den laten namiddag kwam nog de Commissaris der Koningin in dit gewest zich van den ramp op de bJogte steden. Ook het publiek bleef van alle zijden toestroomen, om de gevol gen van den brand te aanschouwen. Hedenmiddag brachten de heeren: Dr. Kalff, directeur van het Rijksbureau voor Monumentenzorg en Prof. Ir. van der Steur lid van dat Genootschap, een bezoek aan de kerk. In verban 1 met het vergevorderde seizoen, zat een definitieve herstelling dit jaar waarschijnlijk niet meer kunnen plaats hebben De wijze waarop deze her t-telling uiteindelijk znl geschieden, staat nog geenszins vast. We', znl een nooddak geconstrueerd worden, terwijl het orgel en het sch:one oxaal benevens de preekstoel voorloopig beschermd zijn tegen het val lend gesteente en doorlekkend water. Waar ook de electrisohe verlichting vernield is, zou dit wellie.it een schoone gelegenheid zijn om het kerkinterieur van een meer passende verlichting dan tot nog toe aan wezig Ie voorzien, bijv door het aanbren gen van koperpn kronen Misschien zullen voor dit doel ter zijner tijd gelden verza meld worden. De kerkdiensten zullen voorloopig in di verse openbare gebouwer gehouden wor den. Het Inwendige der kerk wordt nog steeds door een talrijke schare bezichtigd tegen betaling van een matigen entreeprijs. UTRECHTSCHEWEG 90a Volledige woninginrichting. Handgeweven Tafel- en Divankleeden. Orrefors Zweedsch Kristal. Leerdam Kunstnijverhcidsglas en goedkoopc serie. Groote keuze Damestasschen. In de Toonzaal Tentoonstelling Etsén en Schilderijen van Willem Witsen van 8 t.m. 27 Sept. Toegang vrij. B A A R N. 13 September. La Promenade, verkoop van antiek en meubilair, 10 uur. 13 en 20 September. Hotel la Promenade. Verkoop van de buitenplaats Rozenburg, Prins Hendriklaan 110. 2. 2 uur n.m. 1 4 September. Nassaulaan 1, verkoop van een inboedel, 10 uur. 26 September. Hotel Central, verkoop van dc villa „Lc Chalet" aan den Koningsweg no. 8. 8 uur n.m. SOEST. 18 September. De Gouden Ploeg. Veiling van dc landbouwerswoning Birkstraat 92. 11 uur v.m Aanvullend subsidie maatschappelijk hulpbetoon DS MODEL POLITIE VAKSCHOOL BESTAAT VIJFTIEN JAAR. Hilversum. Op 10 en 11 September zal het feit herdacht worden, dat de Model Politie Vakschool alhier 15 jaar geleden door wijlen minister Th. Heemskerk voor geopend verklaard werd. Door een commis sie van oud-politie6cliolieren, welke com missie bestaat uit do heeren A. J. Veenhof, C. J. Schön, M. v. d. Ploeg en J. B. Water man, is een programma samengesteld van de verschillende gebeurtenissen, welke op genoemde dagen plaats vinden. Op 10 Sep tember, 'smiddag6 om twaalf uur, zal in het Palace-liotel aan de vak-commissie een hul deblijk aangeboden worden. Het officieele programma, dat van een aantal foto's voorzien is, bevat korte inlei dingen van den burgemeester van Hilver sum, den heer J. M. J. H. Lambooy, van den commissaris van Hilversum, den heer A. L. van Beusekom, van den Amcrsfoort- schen commissaris, den heer G. Goorhuis, van den directeur der 6Chool, den heer mr. P. Frima en van den Hilversumschen in specteur mr. W. de Bouter. DIPLQMAZ WEMMEN TE BAARN. Baarn. In de gemeentelijke bad- en zweminrichlin A had heden voor de tweede maal in dit seizoen het diplomazwemmen plaats. De proef, bestaande uit 150 M. borst- zwemmen, 25 M. rugzwemmen en 50 M. ge kleed zwemmen werd met goed gevolg afge legd door de volgende dames en heeren: Dames: Th. van Hoogenhuyzen, Madelei ne de Jonge van Zwijnsbergen, M. Beuker, T. Jager, T. von der Hake, E. van Mill, T. van Dorp, mevr. C xsijnse, mevr. Bcijer, mevr. Voogt. Heeren: J. Gehrels, D. Middendorp, II. van Harten, J de Kruijff, N. Egberts, S. Post- ma, D. Wijnja, J. Martens. GEORGANISEERD OVERLEG. Soest. Periodiek treden als leden van het georganiseerd overleg af de heeren A. Endendijk en G. J. Groolewal. Zij zijn ter stond herkiesbaar. Als plaatsvervangende leden treden af de heeren J S. van Duren en A. de Nies. B. en W. stellen voor hen weder te her benoemen. CENTRALE SLACHTPLAATS. Soest. Aftredend is dit jaar mr. J. II. van Doorne als commissaris der N.V. Cen trale Slachtplaats B. en W. bieden de volgende voordracht aan: 1. Mr. J. H. van Doorne. 2. A. Endendijk. 3. J. Strooband EERVOL ONTSLAG. Soe6t. B en W. stellen voor eervol ont slag te verleenen, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd aan den gemeente-ontvanger J. L. Alders en aan den gemeentewerkman J. II. Gijtenbeek, beiden met dankbetuiging voor de door hen in hun betrekking bewezen diensten aan de ge meente. IN EIGEN BEHEEa.. Soest. Tot 2 keer toe heeft men gepro beerd de verbetering van de speelplaats van de Openb. school in de Kerkebuurt aan te besteden. Steeds was de laagste inschrijver aanmerkelijk boven de raming. Vandaar dat B. en W. nu ten tweede male den raad ad- viseeren dit werk in eigen beheer te doen uitvoeren. Soest. B. en W. schrijven aan den Raad. Bij schrijven d.d. IS Juli j.l. doelde het maatschappelijk hulpbetoon te Soest ons college mede, dat tot op dien datum op den dienst 1934 bevelschriften tot betaling wa ren afgegeven tot een bedrag van rond ƒ36.000, waaronder naar sohatting een be drag van rond ƒ8000 was begrepen wegens uitgaven veroorzaakt door het buiten wer king 6tellen der gemeentelijke steunrege ling voor werkloozen en de stopzetting der werkverschaffing op 28 April j.l. Zooals U bekend is, bedraagt het in de gemeente-begrooting voor 1934 voor ge noemde instelling uitgetrokken subsidie ƒ41.700. Aanvulling van dit subsidie is der halve onvermijdelijk. Wij hebben maatschappelijk hulpbetoon doen weten, dat wij bereid waren Uwen Raad voor te stellen nog een bedrag van f 15.000, als subsidie voor het loopende jaar te zijner beschikking te stellen, doch dat het er bij het doen van uitgaven re kening mede diende te houden, dat met het oog op den steeds meerdere zorg ba renden toestand der gemeente-financiën voor het loopende jaar in geen geval een hooger subsidie kan worden verleend. In verband met het vorenstaande 6tellen wij u voor 't in de begrooting voor 1934 voor maat schappelijk hulpbetoon geraamd subsidie te verhoogen met ƒ15.000. Dekking dezer uitgaven kan plaats hebben uit volgn. 539 der gemeente-begrooting „steun aan werk loozen". Op dezen post is tot heden uitge geven 4718.46, terwijl de raming 40.000 bedraagt. GEEN HOOGER2 STEUNBEDRAGEN. Soest. B. en W. schrijven aan den Raad: Wij bieden U hierbij aan een adres van den Kerkeraad der Ned. Ilerv. Gemeente, d.d. 20 Juli '34, waarin wordt verzooht de steungelden en de giften van Maatschap pelijk Hulpbetoon te verhoogen. In verband met bovenstaand verzoek deelen wij Uwen Raad mede, dat rekening houdende met de financiën van de gemeente, het verhoogen van den steun niet vel mogelijk is en het College op grond van zijn finantieele ver antwoordelijkheid moet voorstellen adres santen te berichten, dat moeilijk gelden be schikbaar zijn te stellen voor toekenning van hoogere ondersleuning. GEMEENTELIJKE WERK VERSCHAFFING. Soest. B en W. schrijven aan den Raad: Hierbij bieden wij U aan een door den Chr. Besturenbond alhier tot Uwen Raad gericht adres d.d. 24 Augustus 1934. Daarin wordt het verzoek gedaan te wil len bevorderen, dat van gemeentewege overgegaan wordt tot het uitvoeren van werken in werkverschaffing met rijkssub sidie, en tevens verzocht de uitzending naar de Rijkswerkverschaffing te willen beëindigen. Wij stellen U voor, adressant te berich ten, dat al wordt tot z.g. gemeentelijke werkverschaffing overgegaan, het in de be doeling ligt de uitzending naar de Rijks werkverschaffing toch door te zetten. GEEN ONTHEFFING. Soest. B. en W. stellen voor geen ont heffing tc verleenen van art. 15 der Bouw verordening aan J. Wijnands alhier voor den bouw van 3 woningen onder één kap aan de Schriklaan, aangezien het plan in strijd is met liet in voorbereiding zijnde ont- werp-uitbreidingsplan.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 2