DE MATCH EUWE—ALJECHIN DE MINIATUUR TOUR DE FRANCE OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP HET Y KAMPIOEN Onze Postvliegers onderweg PIJNKIJKE VOETEN?? JOH. BOTTINGA NEDERL. KAMPIOEN- SCHAPPEN FRANKRIJK WINT HUMORHOEKJE SCHAKEN De wedstrijd om het wereldkampioenschap tusschen den titelhouder Aljechin en onze Nederlandsche schaakmeester Aljechin zal aanvangen in October 1935, wanneer het ge lukken mag de finnncieele grondslagen zoo hecht te maken dat men op 1 Januari 1935 definitief do match met Aljechin kan vast stellen. Eu we heeft Donderdagmiddag op een pers conferentie, waar het Nederlandsch Comité iéts over haar plannen heeft meegedeeld in enkele woorden zijn eigen meening over zijn vooruitzichten verteld. Na enkele inlei dende woorden van den heer Levenbach, die Eu we hulde bracht voor zijn schaak presta ties van dit jaar. verleide onze 6chaakkain pioen iets over zijn wedstrijden in Zürich en Rusland Zooals het in Zurich mij meegeloopen is. aldus Euwe, zoo Is het mij in Rusland te gen geloopen. Ziekt- verhinderde mij daar om mij zoo te conceutreeren als in Zurich, al moet ik er nadrukkelijk bij zeggen dat het iroede resultaat dy Russen volkomen verdiend was door hun capaciteiten Ik beschouwde de wedstrijden in Zurich en Rusland echter ui» een goede gelegen heid om 'e leeren. het was mij niet te doen om punten. In Zurich heeft Aljechin zeer goed ge spoeld, ikzelf had daal trouwens ook sue ces. In de partijen tegen mij heeft Alje chin echter niet zoo'n krachtig optreden ge toond als in de overigen. Ligt dit aan mijn 6pel? Zoo ja. dan 1 dit een gunstige fac tor. die iets belooft. Wij hebben in Z rich beiden beter ge speeld dan tevoren, ik was echter in Febru ari optimistischer gestemd dan nu. Deze laatste opmerking van Euwe deed eenigo vragen stellen, waarbij bleek, dat er geen reden is voor minder optimisme. Im mers, zoowel Euwe alö Aljechin hebben beter gesoeejd in Zurich dan zij tot dat tournooi hadden gedaan, zoodat zij in dit opzicht golijk etaaa. Al wil Euwe, in be scheidenheid. zijn prestaties iets lager aan slaan. het is zeer duidelijk, dat ook het- gean hij bereikte, go'.de resultaten voor on ze schaakmeester deed beloven. Wij zijn overigens vai. meening, dat Euwe in Ruöland zieker was dan hij misschien zelf wel voelde. Wanneer hij weer geheel hersteld is, zal hij zeker in staat zijn zich te trainen tot de sterkste tegenstander die Aljechin tegenover zich kan krijgen. Dat wordt bevestigd door het opvallend ver schijnsel dat over de geheele wereld men groote belangstelling heeft voor den wed strijd Aljechin—Euwe en dat nergens ter wereld een candidaat is genoemd, die voor onze schaakmeester voor een wed strijd om den wereldtitel in aanmerking komt Dr. MAX EUWE. uitgenoodisJ de heeren Euwe, mr. Goud smit en dr. van der Meulen. Verder zullen de heeren Tuschinsky en van Lier een cabaretavond organiseeren. waarvan de opbrengst ten bate van het co mité zal komen Nadere bijzonderheden zul len nog bekend worden gemaakt. Over het geheele land vindt het voorbe reidende werk goede voortgang. Er zijn een 700 donatieboekjes geplaatst door de plaat selijke sub-comité'6. Natuurlijk moet er nog bard gewerkt worden vóór men definitief de match zal kunnen vaststellen. Tenslotte kunnen wij nog meedeelen, dat de F I. d. E haar goedkeuring voor deze wedstrijd tusschen Aljechin en Euwe om het wereldkampioenschap heeft gegeven en dat bovendien Euwe de officieele candidaat van het bestuur van de F Ld E. i6. Voor zijn prestaties in Zurjcn en Rus land zullen de gezamenlijke Amsterdam- sche schaakclubs Euwe op 13 September huldigen. Het Carlton-hotel ls daartoe door de di rectie welwillend beschikbaar gesteld. Wij vertrouwen dat op deze openbare huldiging onze schaakmeester Ruwe moge blijken, dat heel Nederland een levendige betlangstelling voor zijn prestaties koestert Het zal een aansporing voor hem kunnen ztjn in den strijd or> den eeretltel van de schaakwereld zijn beste krachten te geven want., de kans is er. dat een Nederlander voor ons land deze titel veroveren zal! WATERPOLO Dr. ALJECHIN. Euwe /al, naar hij verder meedeelde, deel- rièrnen aan het Kersttournooi te Hastings, waar hij vermoedel!jl. Aljechin zelf. Fohr en Lilienthal zal ontmoeten, terwijl mis schien de Russische schaakmeester Bodwin nik zal deelnemen. Misschien kan Euwe eind October nog een oefenwedstrijd spelen mét Lilienthal, de *onge schaker die in ons land vertoeft, die dom Euwe tot de aller- éterksten gerekend wordt, op gelijke hoog te met Flohr. Vele bekende spelere hebben zich voor oefenwedstrijden aangeboden, ook zelfö (Ja pablanca. Er i6 dus eer. zeer groote belang stelling over de geVele wereld. Het voorbereidend werk. Het comité beeft vele plannen om de fi- nancieéle grondslagen zoo hecht mogelijk te tnaken en ondervindt daarbij een zeer groo te medewerking. De heeren F. W. en E. C. Goudsrait heb ben aangeboden een bridge-drive te leiden, die 3 October in het Carlton-hotel te Am sterdam zal worde-i gehouden voor de pro pageering van de match Men kon zich voor deelname aanmelder bij mr. E. C. Goud 6mit. Heerengracht 429 te Amsterdam. De heer Han Hollander zal op 8 October ten bate van het comité een causerie hou den In Krasnapolsky te Amsterdam over zijn ervaringen als radioreporter. Voor de pauze zal hij een algemeene causerie hou den en na de pauze eenige bekende Neder landsche figuren interviewen, waartoe zijn De wedstrijd A.Z.—D.J.K. brengt geen beslissing De beslissingswedstrijd om de onderste plaats in de eerste klasse A tusschen A.Z. en D.J.K. in het Sportfondsenbad te Am sterdam Donderdagavond heeft geen beslis sing gebracht, daar de wedstrijd na ver lenging 2—2 eelijk eindigde. In het begin was A.Z. sterker en scoorde door Bannenberg, waarna Raiting den stand nog opvoerde tot 2—0, waarmee de rust kwam. D.J.K. speelde na de hervatting veel beter en Senff maakte een tegen-goal Zeeger van A.Z. wordt uit het water gestuurd en met 6 tegen 7 spelend weet D.J.K. door Kreffer 6 sec. voor het einde gelijk te maken. De verlenging bracht geen wijziging en do wedstrijd moet worden overgespeeld. IJ—H.P.C. Deze wedstrijd om het kampioenschap van de eerste kla6se A heeft een overwin ning gebracht van het IJ, de kampioenen van 1933. In den beginne was H.P.C. sterker, het leek dat zij het afdeelingskampioenschap zouden winnen. Wel scoorde het IJ het eerst na een goede rush van Co Köhler, maar Kooyman maakt gelijk met een goed doorgespeelde bal van Mooi, zoodat de rust kuam met 1 1. Köhler trok er na de rust weer tusschen uit, Mooi blijft liggen, maar Köhler schiet over; Mooi krijgt dan den bal. plaatst naar Kooyman en het is 2—1 voor H.P.C Bohlander maakt echter gelijk met een achterwaarts schot, het IJ wordt sterker en Van Oostrum Soede scoort tweemaal na snol opzwemmen, zoodat het einde komt met 42 voor het IJ. dat dus om het lands kampioenschap zal moeten spelen mot II. Z. en P.C Automobilisme. DE JULIERPASSE IN DEN WINTER OPEN. De K.N.A.C. meldt, dat de Julierpas van Chur naar St. Moritz dezen winter voor het automobiclverkeer zal worden openge houden. Daardoor wordt een doorgaande autoverbindiing tusschen Noord cn Zuid over de in winterkleed gehulde Alpen ge schapen. Talrijke werkzaamheden, welke het openhouden van den pas vergemakke lijken zijn reeds geschied. Verwarmde lood sen voor de werklieden en een speciale loods voor do sneeuwploeg ziju gereed, zoo dat het mogelijk is ook bij zwaren sneeuw val, den weg voor het autoverkeer ten spoedigste vrij te maken. Oehoe Ptïütto Rijstvo* 6—9 33-1 Amsterdam 6—9 Boedapest Belgrado 3J-8 Athene MersHiiiatruh Cairo Gaxe 31-S nutbawelle llAgdad Boeahlr 1—9 Diaak Karachi 2—9 Jodpoer Allahahad 1-9 Cal.-utta Akyab Bantoon 4—9 Bangkok 6—9 5-9 Sin ga pore 5—9 Medan 6-9 Batavia 5—4 f w Vertrek van bet eerstvolgend post- vliegtuig van Amsterdam 13 September VRAAGT INLICHTINGEN BIJ Supinator Servies LANGESTRAAT 28 TEL. 59. LAW NT EN NIS Laatste acht bij de heeren; laatste vier bij de dames De uitslagen van Donderdag luiden: Dames-enkelspel: Derde ronde: Mej, Hillen sJ. mej. T. de Jong 61, 62. Kwarteindstrtjden: Mej. Rollin Couquerque sl Mevr. Jon- quère 6—2, 6—1. Mej. Belzer slaat Mevr. Meyer 6—2. 62. Mej. van Lindonk sl. mej. A. Kerckhoff 6-0. 6-1. Mej. Terwindt. sl. mej. Hillen 61, 6—2. Heerenenkelspol: Derde ronde: Marlnkello sl. Kcrssemakors i—6, 6i, 6-3. Achtste finale: Koopman sl. van Olst 36. 6—1, 6i, 6-3. W, Heynen sl. Hoving 61, 61, 61. Karstcn sl. Ketjen 0—1, 04, 6—1. Van Eyk sl. Marinkelle 2—6. 9—'1, 1—6, 6—4. 60. Timmer sl. Borren 6—:1, 62, 61. Leembruggen sl. de Graaf 6—1, 7—5, 6-3. Scheurleer sl. de Brauw 02, 6—3, 60. Hoerendubbelspel: tweede ronde: De Graaf en Jacob6en sl. v. d. Steur cn Ketjen 10—8. 6—2. Damesdubbelspel: tweede ronde: Mej Belzer cn mej. A. Kerckhoff sl. mej. Mechel en mevr. Mechel 6—2. 6—1. Mej Rollin Couquerque en mevr. Jon- quière sl. rnej. T. de Jong en Mevr. Koop man 01. G1. Gemengd dubbelspel. eerste ronde: Mej. E van Herwijnen en Boon sl. mej. ITarftog lleyes cn Rubens G1, 61. tweede ronde: Mej. Terwindt en v. Rompu sl. mej. Sluis en Ketjen 86 57, 75. Mevr. Koopman en Koopman sl. mej. A Kerckhoff cn Wetselaar 0—1, 30, 9—7. Mej Bensdorp en Bloemhof sl. mej. Mechel en De Brauw 04, 03. Kwart-finale: Mej. Rollin Couquerque en Timmer M. mej. Terwindt en v. Rompu 64, G3. Kwartfinale heeren-enke'spel: Hughan sl Heynen 6*-3, G4. 86. Gemengd dubbelspel* Tweede ronde: E. van Herwijncn en Boon sl. Mevr. Revdon cn Fcith 2—0, G— 4, 75. Heerendubbelspel Scheurleer en Karstcn sl. Hoving cn Spierenburg 01, 8—G, 4G. 63. WIELRENNEN Voetbal. ENGELSCHE LEAGUE. De resultaten van Woensdag. Londen, 5 September (V.D.). De heden gespeelde wedstrijden van de Engelsche League hadden de volgende resultaten: Eerste divisie: Arsenal—Blackburn Rovers 40. Derby County—Huddersfleld Town 4—1. Liverpool—Manchester City 2—1. Portsmouth—Middlesborough 1—0. Sunderland—Grimsby Town 30 Tweede divisie: Brentford—Fulham 10. Van Vliet neemt op overtuigende wijze revanche op den Italiaan Pola Amsterdam, 0 September. Ongeveer 20.000 toeschouwers woonden hedenavond do wedstrijden in het Stadion bij. In afwij king van de gewone nummers als stayers- wedstrijden en sprintwedstrijden waren do sterkste wegrenners geëngageerd van Frankrijk, Italië, België, Duitschland en Nederland, om elkaar o.m. in een omnium- landcnwedstrijd cn voorts in een kleine „Tour de France" te ontmoeten. Het pro gramma opende met een eere-ronde van den winnaar van don Tour de France van dit jaar, den Franschman Antonin Magne, die onder de tonen van de Marseillaise een eere-ronde reed, hartelijk toegejuicht door het publiek. Vervolgens kwam het eerste gedeelte van den omniumlandcnwedstrijd, namelijk de wedstrijd over 6 K.M met vier klassemen ten, waarvoor startten Lapebio en Speicher voor Frankrijk, Morclli en Di Paco voor Italië, J. Wauters en S Maes voor België, Stocpel en Kudzbnch voor Duitschland en Van Oers en Bogaert voor Nederland. Het re8uilant vnn dit eerste gedeelte was, dat Frankrijk met 21 punten de leiding heeft, voor Italië met 12 punten, Nederland met 0, Duitschland met drie en België met twee punten Do tijd over G K.M. bedroeg 8 minuten 24% sec. Po|a, de amateur-wereldkampioen sprint reed vervolgens eon eere ronde en daarna werd direct aangevangen met den eersten rit van den sprintwedstrijd voor amateurs, te verrijden in zes ritten, telkons over on geveer 550 meter, tusschen Pola (Italië) en den kampioen van Nederland van der Lin- don, die hiermede tevens zijn laatsten wed strijd als amateur reed. Op het laatste rechte eipd werd von der Linden dermate gehinderd door Pola, dat de jury den Italiaan distanceerde naar de tweede plaats, ofschoon hij don rit gewon nen had. Tijd was 14 sec Op verzoek van den sportleven Van der Linden werd be sloten dezen rit over te rijdon Ondanks energieke pogingen van den Nederlander gelukte het hem niet den Italiaan op de laatsto meters te passeeren. Uitslag: 1. Pola, tijd laatste 200 meter 14% sec. 2. v. d. Linden. In den tweeden rit tusschen van Vliet en den Duitschen kampioen Merkens won van Vliet met gering verschil. Uitslag: 1. Van Vliet, tijd 12% sec. 2. Merkens. Een van de meest belangwekkende num mers kwam toen, nadat de wereldkam pioen der professionals op den weg van dit jaar, de Belg Kaers, oen eere-ronde had uereden, n.l. een achtervolgingswedstrijd in twee ritten en een beslissing, telkens over maximaal 5 K.M. De eerste rit ging tus schen den Franschman Magne en don Hollander Pellenaars. Pellenaars nam di rect een kleinen voorsprong. Magne deed in de laatste ronden krachtige pogingen zijn achterstand te nivellecren, maar Pelle naars won fraai in den tijd van 6 min. 48 •*ec. met flinken voorsprong, ongeveer der tig meter. In den tweeden rit startte de Nederland sche Zesdaagsche rijder Pijnenburg tegen den professional wereldkampioen op den weg, Kaers (België), liep regelmatig uit, vergrootte zijn voorsprong en op drie ron den voor de finish kon hij den Belg ten slotte in den rug zien. De tijd van Pij nenburg was G sec. sneller dan drie van Pellenaars. terwijl het verschil tusschen Pijnenburg en Kaors niet minder dan 190 meter bedroeg. Pijnenburg en Pellenaars kwamen dus voor de finale in aanmer king. Thans volgden de derde en de vierde rit van den sprintwedstrijd voor ama teurs. In den derden rit startte Pola (Italië) te gen Merkens (Duitschland), doch deze moest worden afgebeld wegens een val van den Italiaan. Na den vierden rit werd deze match overgereden en Pola werd door den Duitscher verrast, die won met 13 sec. over de laatsto 200 meter. Uitslag: 1. Merkens; 2. Pola op 1 lengte. De vierde rit tusschen van Vliet en van der Linden, de beide Nederlandsche Aries, werd door van Vliet gewonnen van kop af. Uitslag: 1. Van Vliet, tijd laatste 200 me ter 12sec.; 2. v. de Linden. Het tweede gedeelte van den omniumlan dcnwedstrijd bestond uit een wedstrijd over 1 K.M. tegen het horloge. Voor Frank rijk startte Vietto, die de K.M. in 1 mi nuut 20 sec. reed. Als tweedo startte de Italiaan Cazzulani, die een tijd noteerde van 1 min. 20% sec. Als derde volgde de Belg Vervaecke, die een lek bandje kreeg. Daarop volgde de Duitscher Risch, die een tijd noteerde van 1 min. 22% sec. Voor Nederland startte van der Ruit, die zeer I snel over de baan ging en alhoewel hij in de tweede ronde Iets verslapte was zijn tijd toch do beste, namelijk 1 min. 19% sec. Als laatste startte Vervaecke, die ineens zeer snel over de baan ging, maar juist sec. meer noodig had dan onze land genoot. Het resultaat van dit tweede gedeelte van den omnium-landenwedstrijden was dus: 1. Nederland 5 punten, België drie pnt, Frankrijk twee pnt., Italië 1 pnt. en Duitschland 0 pnt. Tenslotte volgden de beide laatste mat ches k deux van don sprintwedstrijd voor amateurs. In den vijfden rit woil Merkens gemak kelijk van Van der Linden. Uitslag: 1. Merkens, tijd laatste 200 mc- tor 15% sec.; 2. v. d. Linden. De zesde rit tusschen Pola en van Vliet moest dus de beslissing brengen. Iïet werd een revanche van Leipzig. Van Vliet nam meteen den kop. Bij het ingaun van de laatsto bocht trachtte de wereld kampioen naast Van Vliet te komen. Van "liet ving hem op cn was bij bet ingaan van het laatsto rechte eind roods onbe twist winnaar. Onder groot enthousiasme reed van Vliet als winnaar in het totaal- klassement hij had al zijn ritten gewon nen een eere-ronde. De einduitslag van den sprintwedstrijd was :1. Van Vliet (Nederland) 3 pnt.; 2. Merkens (Duitschland) 4 pnt.; 3. Pola (Ita lië) 5 pnt. cn 4. Van der Linden (Neder land) G pnt. Het derde gedeelte van den omnium- landenwedstrijd was ccn wedstrijd over 10 K.M. (20 ronden) met safety-gangmaking. Voor Frankrijk reed Magne, voor ltaltë Martano, voor België Rebry, voor Duitsch land Geyer en voor Nederland Valontljn, vijf renners, die momenteel als de sterk- dten wegrenners van hun land beschouwd worden. De andere deelnemers tradon op als gangmakers voor hun landgcnooten Magne werd gemakkelijk eerste met Mnr- tnno op de tweede plaats, daarop volgde Rebry, vervolgens Valentijn cn als laatste de winnaar van de Ronde van Zwitserland, Geyer. Frankrijk behaalde hiermede 5 pun ten, Italië 3 punten, België 2 punten en Nederland 1 punt, waardoor Frankrijk den omniumlandcnwedstrijd won. De ploeg van het winnende land, bestaan de uit Magne, Lapebio, Speicher cn Vietto, maakte onder de tonen van de Marseillaise cn gehuldigd niet bloemen een eererondje. Als laatste num mer voor de pauze werd de finale gere den van de achter volging over 5 K.M. tusschen Pellenaers en Pijnenburg Pij nenburg won gemak kelijk dit zeer zwa re nummer met 190 M. voorsprong op Pellenaers met een tijd van G minuten 48 sec. Na de pauze werd Ie z.g. „Kleino Tour lo France" gereden, aver 45% KM., met 24 klassementen. Voor Frankrijk reden Magne, Lapebie, Vietto en Speicher; voor Italië: Martano, Morelü, Cazzulani en Di Paco; voor Bel gië: Vervaecke, S Macs, Rebry en Wou ters; voor Duitschland: Geyer, Stoepel, Kutzbach en Risch; voor Nedorland: v. d. Ruit, Valentijn, van Oers en Bogaert. Bo vendien reden do Nederlanders Pijnenburg en Pellenaers en de Belg Kaers als z.g in- dividueelen mee. De einduitslag van de „Tour de France" werd aldus- 1. Brescianl (Italië) 51 p., 1 u. 3m. 30 sec. 2. Pijnenburg (Ned.) 44 p. 3. Rebry (België) 44 p. 4. Wauters (België) 37 p. 5. Lapebie (Frankrijk) 29 p. 0. Dipaco (Italië) 25 p. 7. Speicher (Frankrijk) 19 p. 8. A. Magne (Frankrijk) 0 p. De andere renners waren een of meer ronden achter. Landenklassement: 1. Frankrijk 48 p. 3 ronden winst. 2. België 115 p. 2 ronden winst. 3. Italië 45 p. -f 1 ronde wins* 4. Nederland 15 p. 5. Duitschland 4 p. PIJNENBURG. Nee meneer, ik heb een heel weinig bewogen leven gehad. Ik kan me geen enkel ongeluk of zoo iets te binnen brengen, dat jó nou bepaald buitengewoon zou kenne noeme. (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 7