Dr. J. A. NEDERBRAGT DRAMA TE HAARLEM DE ECONOMISCHE POLITIEK DER REGEERING Rede van dr. H. v. d. Valk voor de Chr. Werkgevers DE EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAPPEN FRAAIE SUCCESSEN DER HOLLANDSCHE SPRINTERS Wim Kaan verbetert Ned. record A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TELEFOON 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE r.® Benoemd tot voorzitter van den havenraad voor Dantzig *s-Gravenhage, 7 September. Naar wij vernemen, is dr. J. A. Nederbragt, administrateur, chef van de Economische en Consulaire Directie aan het departe ment van Buitcnlandsche Zaken, met in gang van 1 October a.s. benoemd tot voor zitter van den Havenraad voor Danzig. Omtrent deze benoeming van onzen landgenoot kan het volgende worden me degedeeld. De Havenraad in Danzig berust op de artt. 19 tot en met 28 van het Verdrag van Parijs van 9 November 1920. dat werd gesloten tus- schen Polen cn de Vrije Stad Danzig. Deze havenraad is samengesteld uit 'n gelijk aantal com missarissen. aange wezen door de Pool- schc Regeering cn de Vrije Stad, en wel uit verfegen- DR. NEDERBRAGT. woordigers van de economische belan gen van de beide landen. Taak van den Raad is, binnen de grenzen van de Vrije Stad de directie, administratie en exploi tatie te voeren van de havens, de waterwe gen en de spoorwegen, voorzoover dezo in bet bijzonder de havens bedienen en van de etablissementen, voor zooveel deze tot de exploitatie dier havens behooren. Do voorzitter van den Raad wordt be noemd krachtens overeenkomst tusschen de Poolsche Regeering en de Regeering van de Vrije Stad. bij gebreke waarvan de voor zitter wordt benoemd door den Raad van den Volkenbond, in welk geval de voorzit ter de Zwilsersche nationaliteit moet heb ben. Tot dusver was het voorzitterschap in Zwitsersche handen. In het onderhavige geval zijn de beide Regeeringen het eens geworden over de vervulling van de bestaande vacature en heeft do Poolsche Regeering zich tot dr. Nederbragt gewend om hem namens de beide Regeeringen uit te noodigen het voor zitterschap te willen aanvaarden. Dr. Ne derbragt heeft deze benoeming aangenomen en hij zal zich in verband daarmede met terwoon te Danzig moeten vestigen. De voorzitter van den Havenraad beslist als arbiter in alle gevallen, waarin door staking van stemmen tusschen de Poolsche en Danziger commissarissen anders geen beslissing zou vallen. Dr. Nederbragt heeft in de laatste twee jaren herhaaldelijk deel uitgemaakt van commissies tot beslechting van geschillen tusschen Polen en de Vrije Stad Danzig en hij was o.a. arbiter in een commissie, dio over vraagstukken van veredclingsverkeer van Danzig had te beslissen in een zeer groot aantal gevallen. Aangaande zijn levensloop zij medege deeld, dat hij, geboren te Heieren op 28 Februari 1S80, van 18941-907 in een boek handel en uitgeverszaak werkzaam was. Van 1907—1919 was hij parlementair over zichtschrijver van de Standaard en leeraar M.O. Staatsinrichting. Intusschen had hij zich in 1913 als student aan de Ncderland- sche Handels-Hoogesehool te Rotterdam la ten inschrijven, waar hij de colleges volgde totdat hij in 1918 aan die hoogeschool pro moveerde tot doctor, een titel, toen voor de eerste maal aan een afgestudeerde van die hoogeschool toegekend. Op 3 Maart 1919 werd dr. Nederbragt benoemd tot refondn- ris aan het denartement van Buitcnland sche Zaken en op 1 Juli 1921 werd hij be vorderd tot administrateur en benoemd tot chef van de Directie van Economische Za ken aan dat departement. Dr- Nederbragt was o.a voorzitter van do Commissie voor de Handelsverdragen, correspondeerend lid van het Economisch Comité van deri Volkenbond cn voorzitter van de Commissie voor de onderhandelin gen over handelsverdragen. Zijn voornaam ste werken zijn: ..Korte lessen in Staats recht cn Economie" (1916), „Pénétration pacifique in China" (het proefschrift, waar op hij promoveerde), „Proeve eener theo rie der economie naar Christelijke belijde nis" (1921) en „Handelsverdragen en han- delsverdragspolitiek" (1929). Dr. Nederbragt is ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, officier in het Legioen van Eer, comman deur Polonia Restituta, commandeur 2e kl. in de Orde van do Witte Roos van Finland, commandeur Ie kl (groot-officier) in de orde van Wasa van Zweden, commandeur in de Kroonorde van België, o.a. lieer W. had uit medelijden met O. hiervan geen aangifte gedaan Vermoedelijk is deze O. gisteravond weer op bezoek gekomen. Waarschijnlijk heeft hij in de veronderstel ling, dat er niemand thuis was, weer geld willen stelen, doch is daarbij door het meisje betrapt. Vermoedelijk heeft hij haar toen geworgd cn na het geldkistje wegge nomen te hebben, brand gesticht om de sporen van zijn daad uit te wisschen. Er zijn aanwijzingen, dat O. naar het buiten land is gevlucht. In verband hiermede is aan de politie van de grensplaatsen het signalement van O. opgegeven. Het meisje blijkt geworgd te zijn. Haarlem, 7 Sept. In het diaconessen huis alhier heeft dr. Hulst uit Leiden hedenmorgen sectie verricht op het lijk van het 18-jarige meisje E. van Wever, dat gis teravond onder verdachte omstandigheden na een brand in de ouderlijke woning is overleden. De sectie heeft uitgewezen, dat het meisje vermoedelijk is geworgd, in elk geval is rookverstikking niet de doodsoor zaak. Uit het politie-onderzoek is verder geble ken, dat het meisje buiten goedvinden van de ouders omgang had met zekere O., vroe ger bediende van haar vader, die sinds eenigen tijd niet meer hier ter stede woon de. Zoo nu en dan bezocht hij de familie wel eens en bij een zijner bezoeken had hij zelfs kans gezien uit het geldkistje, dat thans gestolen is, geld weg te nemen. De Verlaging van kapitaalrente en nemen van monetaire maats regelen gewenschl? In de gisteren gehouden vergadering van do Christelijke Werkgeversvereniging ie Amsterdam beeft dr. H. van der Valk van Rotterdam een rede gehouden over de economische politiek van de regcering. Hij acht den economischen en financieelen toe stand van Nederland zeer bedenkelijk en zeide, dat ons land en Frankrijk de goudlanden de duurste landen van de wereld waren. De landbouw wordt hier te sterk beschermd, daarentegen de uitvoer- bedrijveh in het geheel niet of hoogst on voldoende. Nederland leeft op te hoogen voet en teert volgens een recente bereke ning op het oogenblik in. M.a.w. de reser ves nemen sterk af. Spr. noemde twee mo gelijkheden, die het evenwicht In onze volkshuishouding kunnen herstellen. In dien de regeering het vraagstuk van de vaste lasten niet tot een oplossing brengt, zullen afgezien van een verlaging van den landbouwsteun, die absoluut noodza kelijk is loonen en salarissen nog aan zienlijk naar beneden moeten. Dit acht spr economisch onjuist en sociaal onrechtvaar dig. Het hquidaheproces moet niet worden geremd door prijspolitieke maatregelen, d.w.z dat er geen rente en geen pacht mag worden uitgekeerd, indien doze economisch niet bestaat. De vaste lasten moeten ver minderen. In de eerste plaats door een ver laging van de kapitaalrente over de ge- beelo linie. Door afschrijving van die ka pitalen, welke verloren zijn, maar door kunstmatige prijsopdrijving en belastingen nog onaangetast blijven, en verlaging van alle verdere lasten Dit moet gepaard gaan met verlaging van den landbouwsteun, ver laging van loonen eii salarissen, cn t«n slotte verlaging van belastingen, waarbij het geheel in harmonisch verband moet worden gebracht Dit veronderstelt natuur lijk tevens een groote bezuiniging op de staatsuitgaven. Dan is een a.inzicnlijke ver laging van de kosten van het levensonder houd te verkrijgen. Met bot mindere inko men kan meer worden gedaan dan vroeger. Niet alleen de arbeid, ook het kapitaal zal offers moeten brengen, niet alleen wat de rente, maar ook wat de hoofdsom betreft. Spr. wees er op, dat dit proces met groote moeilijkheden gepaard zal gaan. De tweede mogelijkheid ziet spr. in mo netaire maatregelen. Als het eerste alterna tief echter niet door te voeren is, zal tot monetaire maatregelen moeten worden overgegaan. Daarmee is het evenwicht dan nog niet geheel hersteld. Andere maatrege len zullen de monetaire politiek moeten aanvullen. Doch het voordeel is, dat alle crisismaatregelen dan een juist uitgangs punt kunnen vinden in bet in goud ver laagde kostenpeil. Bevreesd voor een stij ging van de kapitaalrente behoeft men niet te zijn. In geen enkel land ter wereld heeft depreciatie daartoe geleid. Bovendien zal de toestand van de openbare financiën zonder twijfel verbeteren. Hoewel dr. Van der Valk de economische politiek van de regeering niet kan verdedigen, maande bij tot voorzichtigheid in de beoordeeling van de crisismaatregelen. De regeering staat voor een herculestaak en om deze te vol einden verdient zij ieders medewerking. De regeering heeft in het afgeloopen jaar reeds veel tot stand gebracht. Doch het is eveneens in het belang van de regeering om te luisteren besloot spr. naar de ad viezen van die kringen uit practijk en we tenschap, die door nauwgezette studie tot do overtuiging zijn gekomen, dat do econo mische politiek van ons land zich op den verkeerden weg bevindt. ATHLETIEK SPELLING MARCHANT TE AMSTERDAM. Amsterdam, 7 Sept. Naar wij verne men hebben B. en W. van Amsterdam be den besloten op alle openbare 6Cholen te Amsterdam, dc nieuwe spelling Marchant in tc voeren. Nieuw wereldrecord speerwerpen van Matti Jaervinen, die 76.66 M. wierp. Turijn, 7 Sept. (V.D.). Op den eersten dag der Europeesche ath- letiekkampioenschappen hebben on ze landgenooten het er uitstekend afgebracht. Zoowel Berger als Os- endarp op de 100 Meter als Kaan in de 110 Meter hordenloop wisten zich door hun fraaie prestaties in de finale te plaatsen. Een wereld record is op dezen eersten dag rccd6 gevallen. Matti Jaervinen, de be kende Finsche speerwerper en we reldrecordhouder, slaagde er n.l. in zijn eigen wereldrecord van 7610 Meter met ruim een halven Meter te verbeteren. Wat het verloop van dezen eersten dag betreft, des morgene werd reeds een aan vang gemaakt m°t de series 1500 Meter hardloopen en het polstpkhoog6pringen. In het polstokhoogspringen moesten dc 17 deelnemende athleten minimum 3.60 Meter halen om zich voor den eindstrijd, welke des middags plaats vond, te plaatsen. In derdaad gelukte dit aan alle athleten, zon dat allen zich voor den eindstrijd konden klassceren. Er werden drie series over 1500 Meter ge- loopen. Uit elke serie werden dc vier eerst- aankomenden geplaatst in den eindstrijd, welke ook al des middags werd gehouden. In de eerste 6crie liep onze landgenoot F eens tra mee in een veld van zes ath- 'eten. Deze serie was bijzonder sterk be zet, o.m. kwam de Olympischo kampioen B'ccali hierin uit. Fecnstra eindigde als zesde en was daarmede uitgeschakeld. De resultaten der drie series waren: Eerste serie: 1. Schaumburg (Duitschland) tijd 4 min 2.4 sec.; 2. Beccali (Italië) tijd 4 min. 3.2 sec.; 3. Normand (Frankrijk) tijd 4 min. 3.4 sec.; 4. Jurlau (F.sthland) tijd 4 min 4.2 sec. Niet geplaatst Puchberger (Oostenrijk) cn Fe ens tra (Nederland). Tweede serie: 1. Geracrt (België) tijd 4 min. 1.2 sec.; 2. Dr. Martin (Zwitserland) tijd 4 min. 1.8 see.; 3. Kusocinsky (Polen) tijd 4 min. 1.8 6ec.; 4. Gerati (Italië). Niet geplaatst: Hnsek (Tsjechoslovakije) en Proon (Ksthland). Derde serie: 1. Szabo (Hongarije) tijd 4 min 19 6ec 2. Malilainen (Finland); 3. Goix (Frankrijk). In deze serie startten slechts drie loopers Openingsplechtigheid en de* filé der deelnemers. In liet Mussolinisladion waren des mid dags ongeveer 3000 toeschouwers toen de eerste Europeesche kampioenschappen offi cieel werden geopend De weersomstandig heden waren uitstekend, misschien iets te warm. Er stond vrijwel geen wind, de vlag gen der deelnemende landen hingen slap langs de masten. Om half 3 precies kwamen de athleten der deelnemende landen het stadion binnen Voorop ging (volgons de Italiaansche na men der landen) Oostenrijk, daarna kwam Bulgarije, vervolgens defileerden België, Tsjechoslovakije, Denemarken, Esthland, Finland, Frankrijk, Duitschland, Grieken land, Joegoslavië, Letland. Lithauen, Luxem burg, Noorwegen, Nederland, Polen, Roe menië, Zweden, Zwitserland en Hongarije, terwijl Italië als gastheer de rij sloot. De landen stelden zich voor de eerctri- bune op, waar de president van de I A.A.F, de heer S. Edström (Zweden) een korte toespraak hield. Hij schetste de beteekenis van dezo eerste Europeesche kampioen schappen en zegde Turijn en den Italiaan- echen Bond dank voor de organisatie en de hartelijke ontvangst. Hierna verklaarde Ed ström do eerste Europeesche kampioen schappen voor geopend. Polstokhoogspringen. Het resultaat was: 1. en Europeesche kampioen Wegner (Duitschland) 4 Meter; 2. Ljundberg (Zwe den) 4 Meter; 3. Lindroth (Finland) 3.90 Me ter; 4. Zsuffka (Hongarije) 3.90 Meter; 5 Ramadier (Frankrijk) 3.90 Meter. Hoogspringen. Het resultaat van dit nummer was: 1. en Europeesch kampioen Kotkas (Finland) 2 Meter; 2. Hal vorsen (Noorwegen) 1.97 Meter; 3. Perasolo (Finland) 1.97 Meter; 4. Wein- kotz (Duitschland) 1.94 Meter; 5. Ladeweg (Duitschland) 1.85 M. 100 Meter hardloopen. Hoe Berger en Osendarp in de finale kwamen. De 100 Meter hardloopen werd in 4 series geloopen. In de eerste serie kwamen slecht6 drie loopers uit. De Zwitser Tacnni werd winnaar in 11.1 sec. voor den Duitecher Borchmeyer. Vijf athleten startten in de tweede serie, n.l. Berger (Nederland), Don delinger (Frankrijk), Ki vit is (Letland), Ma- riani (Italië) en Jud (Zwitserland). S. EDSTRÖM, voorzitter van de internationale athletiek-foderatie. Deze serie leverde een onbetwiste zege op voor onzen nationalen kampioen Chris Berger. Hij liep de serie in 10.6 sec., een tijd. die later alleen nog door den Hongaar Sir werd bereikt in de demifinale. Als tweede arriveerde de Zwitser Jud, ter wijl de Italiaan als derde aankwam. Deze drie loopers plaatsten zich dus in de halve finale. De Franschman Dondelinger werd vierde. De derde 6erie werd gewonnen door den Duitscher Homberger met een tijd van 11.1 sec. voor den Italian"! Di Bias. In de laatste serie startte onze tweede vertegenwoordiger, G'scndarp. Daar slechts drie athleten in deze serie uitkwa men, n.l. Sir (Hongarije), R. Paul (Frank rijk) en onze landgenoot die dus allen drie in de halve finaie werden geplaatst gaven de loopers nie' het uiterste. Sir werd eerste in den tijd van 11 sec. met Osendarp op de tweede plaats. In de eerste halve finale 6tartte Osen darp wederom tegen Sir, terwijl als der de sterke tegenstander Borchmeyer hierin meeliep. Sir liep den afstand in 10.0 sec. Borchmeyer werd tweede na scherpen strijd met Osendarp, die zich intusschen door de derde plaat*, te bezetten voor den einstrijd klasseerde. In de tweede finale won Berger van kop af. Direct na den start nam hij de lei ding en won in 10.7 sec. voor den Zwitser Haenni. In dc finale, die Zaterdag wordt geloopen komen uit onze landgenooten Berger en Osendarp, de Duitschers Borchmeyer en Homberger, de Hongaar Sir en de Zwitser Haenni. Berger bevindt zich momenteel in uitstekende conditie en men hoopt op een overwinning van hem op Sir en Borchmeyer 400 Meter series. In het nummer 400 Meter hardloopen werden drie series geloopen. De twee eerst- aankomenden uit elke serie plaatsten zich direct in de finale, welke morgen wordt ge loopen. De resultaten der drie series waren: Eerste serie: 1. Metzner (Duitschland) 48 3 sec.; 2. Rabaglino (Italië) 49 sec. Tweede serie: 1. Boisset (Frankrijk) 48.9 sec.; 2. Tavcrnari (Italië) 49 sec. Derde serie: 1. Skawinsky (Frankrijk) 48.5 sec.; 2. Von Wachenfcldt (Zweden) 49.1 sec. 110 Meter horden. Kaan ver betert Nederlandsch record en plaatst zich in de finale. De 110 Meter horden werd in vier series geloopen. In de e nste 6erie won de Hongaar Kovacs in den tijd van 15.2 sec. voor den Duitscher E. Wegner. Wederom werden uit e.ke se rie de drie eerstaankomenden in de halve finale geplaatst. In de eerste scrio werd Kovacs (Hongarije) eerste met een tijd van 15.2 6cc. De tweede 6crie werd gewonnen door den Oostenrijker Leitner. In de derde serie liep onze landgenoot Wim Kaan mee. Hij liep een fraaie race pn eindigde met den Italiaan Valle op de tweede plaats. Eerste werd de Griek Man- dikas in den tijd van 15.1 sec. De Duitscher Wel6cher werd vierde en werd dus door Kaan geëlimineerd. De vierdo 6erie werd door den Noor Al- brechtsen gewonnen. In de eerste halve finale startte Kaan. Hij nam de leiding en had nog voor de laatste horde een voorsprong op den Hongaar Ko vacs. Deze wist hem op den eindstreep met miniem verschil te slaan in den tijd van 14,9 6ec. Voor Kaan werd dezelfde tijd ge noteerd, zoodat hij te Turijn een nieuw Ne derlandsch record vestigde. De tweede halve finale werd gewonnen door den Duitscher Wegner in den tijd van 14.9 sec. met den Italiaan Valle op de twee de plaats in 15 sec. Voor do finale, welke Zaterdag geloopen wordt, plaatsten zich dus Kovacs (Honga rije), Wegner (Duitschland), Wim Kaan (Nederland), Valle (Italic). Albrechtson (Noorwegen) en Leitner (Oostenrijk). Do hei de laat6ten kwamen in de demifinales elk als derde aan. Matti Jaervinen verbetert het (zijn) wereldrecord. Matti Jaervinen, de Finsche wereldrecord houder, werpt den laatsten tijd niet bene den de 70 Meter met de speer. Hij liet te Tu rijn zijn concurrenten verro achter zich. Met een worp van 76.66 Meter verbeterde hij zijn éigen wereldrecord met 56 c.M. en behaalde daarmede voor Finland den twee den Europeescben titel. Zijn landgenoot Sippala bezette do twee de plaats met ccn worp van 69.97 Meter. Beccali wint de 1500 Meter. De finale van do 1500 Meter hardloopen leverde een fraaien strijd op tusschen den wereldrecordhouder Beccali en den Hon gaar Szabo. De laatste nam de leiding, maar de Duitscher Schaumburg ging weldra al leen aan het hoofd. Na 1000 Meter passeer den zoowel Beccali als Szabo den Duitscher gemakkelijk. In een fraaien eindspurt won Beccali in den goeden tijd van 3 min. 54.6 sec. met Szabo op de tweede plaats. De der de plaats werd door Normand (Frankrijk) bezet, dio Schaumburg nog op het laatste moment passeerde. Het resultaat was: 1 en Europeesch kam pioen Beccali (Italië) tijd 3 min. 54.6 6ec.; 2. Szabo (Hongarije) tijd 3 min. 55.2 sec.; 3. Normand (Frankrijk); 4. Schaumburg (Duitschland). 10.000 Meter voor den Fin Solminen. De 10.000 Meter werd een strijd tusschen drie loopers, n.l. de Finnen Salminen en Askola en den Deen Henry Nielsen. De rest van liet veld kwam niet voor een zege in aanmerking. Steeds meer liepen de Finnen uit en in de laatste ronde kon de wereld recordhouder Nielsen zijn beide tegenstan ders niet meer bijhouden. Salminen en As- kola spurtten fraai, waarbij Salminen won n den tijd van 31 min. 2.6 sec. Tweede werd Askola (Finland) in den tijd van 31 min. 3.2 6ec.; 3. Henry Niclsei (Denemarken) tijd 31 min. 27.4 sec. De andere loopers waren bijna een minuut achter op Nielsen. Na den eersten dag. Vijf nummers werden dus op dezen eer sten dag reeds beslist.. Drie overwinningen van Finland waren het resultaat, een zege voor Duitschland en 1 voor Italië. Vanzelfsprekend is do stemming in het Hollandsche kamp opperbest. Tot nu toe sloegen onze landgenooten een uitstekend figuur en met spanning worden de resul taten van den tweedon dag afgewacht. 1 Richting-V erkeer Dit roode bord met witte streep beteckent: gesloten voor alle ver keer in deze richting lieden geëtaleerdWILTON KAPETTENAXMINSTER KARPETTEN HAARVELOURS KARPETTEN. Toonzaal 200 Ml 18 Modelkamers BEEKENST. LAAN 10 OPGERICHT 1909 „Het is zijn verdiende loon. Vera. Hij zat er altijd maar over te zeuren, dat hij bulten de platgetreden paden wilde wandelen, en nu ls zijn wetsch vervuld I" (Humorist),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6