R.O.H.Y.P." Fa. M- H. VAN RAALTE Fa. M. H. VAN RAALTE Beursoverzicht RADIOZENDER DROITWIC IN DIENST GENOMEN Co VAN DIJK Het nieuwe station, dat in de plaats van Daventry is gekomen Tusschen den eersten B.B.C.-zendcr 2 L.O. die in November 1922 in dienst werd ge steld met een energie van 1 K.W. en Droit wich, dat met zijn 150 K.W. Donderdag avond voor het eerst officieel in den aether was. ligt feitelijk de geheel© ontwikkeling van dit modelbedrijf von den Brilschen omroep opgesloten. Droitwich is bedoeld alö tweelingstation, een langegolf-zender voor 1500 M. on een zender van 50 K.W. ter vervanging van enkele regional stations, op de bekende golflengten, di© wij nog altijd kort noe men, maar die in het Engelsche spraakge bruik de juister© benaming van medium wave lengths bekomen hebben. De regional zender komt eerst in het begin van 1935 gereed. De energie van deze installatie zal in verhouding tot den lange-golf-zender slechts beperkt zijn en wol op 50 K.W. Daventry, dat 9 jaar trouwen dienst ach ter den rug heeft, bleek steeds meer van te ongunstige ligging en te geringe energie om behoorlijk© ontvangst over het geheele Engelsche taalgebied te verzekeren. De ont vangst van Droitwich in Wales, Noord-Ier- lancl en Schotland zal beduidend sterker zijn. Het station is gelegen aan den weg van Droitwich naar Birmingham, ongeveer drio mijlen ten Noorden van Droitwich en nauwkeurig op 10 K.M. afstand van Bir mingham, op een plaats, die na lang onder handelen met verschillende departementen daarvoor beschikbaar werd gesteld. Zendinstallatie een novum. H°t gebouw, waarin de zender is onder gebracht, werd Jn denzeifdeu stijl opge'.rok ken als dit van den voor enkele jaren ge stichten regional-zender. De inrichting van den zender verschilt echter belangrijk van de tot nu toe gebezigd© zendinstallaties en beteekent nog een novum. Voor de eerste maal werd namelijk gebruik gemaakt van het nieuw© Mareoni-systeem van serie-mo dulatie. Hierbij worden de hoofd-modulatie lampen in eerie met de lampen van één van de trappen hoogfrequentversterking geschakeld. De plaatspanning van do mo dulatielampen wordt gevarieerd overeen komstig de laagfrequent-input op de roos ters en op deze wijze wordt ook de plaat- spanning van de hoogfrequentlampen ge varieerd, dio met de modulatielampcn in serie staan. Dit procédé vindt plaats in de voorlaatste trap, waarvan de energie on geveer 30 K.W. bedraagt. Tot nu toe werd in de B.B.C.-zenders gebruik gemaakt van de Heising-modulatie bij ongeveer 200 watt. De zender bestaat feiiolijk uit 5 deelcn, d© modulator in de ©indtrap uitgerust met vier 10 K.W. watergekoeld© lampen, met een plaatspanning van 10.000 volt, een drie traps versterker, geheel separaat opgesteld, waarvan do laatste trap vier 15 K.W. lam pen bevat, 2 versterker-éénheden in push- pullschakeling uitgerust met een viertal geheel nieuw ontworpen lampen met een output van elk 50 K.W. bij een anodespan- ning van 20.000 Volt. En als laatste deel de spoelen cn afsteminstallatie. De anode spanning wordt verkregen met behulp van een tweetal kwikdamp gelijkrichters twee generators. De geheele krachtvoorzie ning is ondergebracht in een apart gebouw, een viertal generators zijn hiervoor opge steld op een blok beton van 900 ton, rus tende op kurken kussens. Do antenne hangt tusschen twee raasten van 700 voet hoogte, terwijl allo koppelings elementen in tweevoud uitgevoerd zijn ten einde grootere bedrijfszekerheid te verkrij gen. De aard© wordt gevormd door een stervormig net van tien mijl koperdraad, ongeveer één voet onder den grond inge graven. Het koelwater voor d© lampen wordt verkregen uit een apart reservoir met een inhoud van 300.000 gallons. Voorloopig zal Droitwich 1500 M. 's mor gens te hooren zijn van 10.35 tot 12.15, ter wijl tevens de gebruikelijke dansmuziek, welke 's avonds de programma's afsluit, via den nieuwen zender uitgezonden zal worden. Eerst in October zullen de ver schillende telefoonkabels gereod zijn, die permanent gebruik van den nieuwen zen der mogelijk maken, terwijl ook dan ge acht wordt voldoend© bedrijfszekerheid Verkregen te zijn. die een definitieve clo sing-down van Daventry zal toestaan. (Telegraaf). VAN ONZE VEEMARKTEN. isler den laatsten tijd zoo'n geringen kooplust is op onze gebruiksveemarkten willen we eens enkele vergelijkingen ma ken met het vorige jaar. Wo zullen dan zien dat er verschillende gronden zijn welk© ten nadeel© van dit jaar zijn aan te merken. Het vorig jaar was de handel in den zomer aeker ook niet beter dan nu, feitelijk was /toen de omzetting nog geringer dan thans. De handel is het vorige jaar pas opgeleefd na de eerste week in September Dit jaar bleef de aanvoer van versch melkvee meer aanhouden en, wat zeer abnormaal schijnt, d© vraag bleef zelfs tijdens de felle droogte pog -tamelijk aanhouden, .Na de droogt© is de vraag het sterkst bekoeld en geeft nu zelfs het aanzien van een slecht-e toekomst voor de herfst. Maakten we nu alleen een vergelijking met den tijd waarin de handel verbeterde, dan zouden we ook nu den 9lechtcn tijd achter den rug hebben, echter zooals wo al opmerkten zijn de gronden waarop de omzetting steunt dit jaar in nadeel. De vecprijzen zijn wel steeds terug geloopon, maar zijn toch altijd nog boven die wolke 't vorig jaar om dezen tijd be steed werden; toon gold een goede gebruiks koe van 140 tot 170 gulden. Eerst later zijn deze prijzen sterk opgeloopen, ten slotte door de onnatuurlijk© opdrijving ver boven do waarde uit. Juist deze abnormale prijsverhooging heeft dit jaar den handel ongunstig beïn vloed. Men moest terug naar den prijs, welke meer overeenstemde met de waarde, terwijl de hoog© prijs, welke er voor het kalfsvee besteed werd, do productie daarvan heeft aangezet; vandaar dat het aanbod ruimer zal zijn. Van grooten invloed is ook het feit, dat onze consumptiemelkers gebonden zijn aan een taxe welke per aantal liters per koe is vastgesteld; de vraag naar goed melk vee zal daardoor zeer ten onrecht© niet meer zoo noodig geoordeeld worden. Dit is ook geheel in strijd met de steeds en nog gehul digde opvatting, welke ons veebedrijf be- heerscht: n.l. een zoo hoog mogelijk opge voerde productie per koe met hoog vetge halte. Ook wij huldigen dit standpunt, maar achten het zeer tegenstrijdig dat hij, welke nu dit standpunt het meest benaderd, het grootste aantal liters melk produceerd welke feitelijk verliesgevend zijn. Er is dan ook al een strooming op de markt merk baar, welke niet meer zoonis voorheen een melkkoe met een hooge productie eischen, men is met minder tevreden. Wij zien in deze ontwikkeling een duurder worden on zer melkproductie, welk© ook het bedrijf zal drukken. Mede door het bovenmatig steunen der akkerbouw is het krachtvoer veel hooger in prijs dan het vorige jaar; de winter laat zich dan ook veel duurder aanzien. De ge complicoerdheid van het veehoudersbedrijf laat niet toe, dat men het verband er op onnatuurlijke wijze uithaalt; het eene be drijf zal daardoor noodlottig het andere treffen in zijn bestaansmogelijkheid. De slechte toestand in ons veebedrijf is dan ook nog lang niet opgelost door de genomen regeeringsmaatregelen, er is veel vrijheid tot ontwikkeling ingeboet zonder dat de uit komst bevredigend is. De inzet dezer week is geheel een voort zetting van den toestand, zooals dozo in het einde der vorige week zich openbaarde. Mindere kooplust met zakkende prijzen. Botterdam had een ruimeren aanvoer van kalf- en melkvee, de handel had een zeer moeizaam verloop, terwijl alles niet ge plaatst werd. Er was minder vraag naar holfvee dan vorige week. België kocht zeer weinig. Een goede jonge melkkoe bleef nog het best nan den prijs; oude melkkoeien met een groote productie slecht verkoopbaar In varevee was de handel ook flauwer on nan welijks prijshoudend. Graskalveren met wat korter aanbod ook al niet beter, voor den dood niet geheel prijshoudend. De slachtveemarkt onderging weinig ver andering, de goede kwaliteit blijft goed aan don prijs, van 0.60 tol 0.64 per K.G, go- slacht, de mindere soorten wel wat flauwer, maar kan toch wel geplaatst worden; het aanbod is niet ruim. Stieren konden goed geplaatst worden tegen ruim de vorige weeksprijzen. De vette kalverenmarkt heeft naar om standigheden een tamelijk bevredigend ver loop. De goede kwaliteit kan goed geplaatst worden in prijzen van 0.22 tot 0.26 per pond levend, de mindere soort van f 0.12 tot 0.22. Op de varkensmarkt is een likje meer omzet waar te nemen, hoewel in den prijs zoo goed als geen verandering merkbaar is. besteed wordt voor do goed© soort van 14 tot 15Vi cent. Op do magere markt is ook iets meer vraag naar mestvarkens. H AFD. WITTE GOEDEREN Corsetten. Corselets. „Two-tay Swretch" Corsetten in lengte en breedte rekbaar. Bustehouders Hautana, Jarretel-gordels. HEERENONDERKLEEDING Jaeger, zuiver wollen kwaliteit. Half wol, Pantalons met elastiek. Flanellen zonder mouw. Combinaisons. Ribana Ondergoederen. LANGESTRAAT 37 Wilt U in hat bezit komen van een onbelast huis, wendt U dan om inlichtingen tot: BEEKENSTEINSCHELAAN 30 Amersfoort Vertegenwoordiger N.V. Bouwkas Rohyp. ZONDAG 9 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. KAAS-OVERZICHT. Bij matige aanvoeren was de handel ge woon. Volstrekt niet vlug, en bijna aan den tragen kant. De prijzen zijn iets lager dan 14 dagen geleden. Alleen komt het bij zeer hooge uitzondering voor, dat één boer voor zijn partij kaas en nog al hoogere prijs maakt, dan alle ander© boeren. Er is nog al wat van den aanvoer verhandeld in prij zen, van pl.m. 20 tot 22 en ook wel 23 ct. p.p, Beneden 20 ct. gingen ook véél wagens naar de waag, maar dat was dan minder of meer afwijkende kwaliteit. Over het betalen van onze buren: Duitsch- land, hebben wij roods herhaaldelijk ge schreven; geen wonder, want dit ^and neemt ongeveer de helft af van onzo ge heel© productie volvette Goudsche boeren kaas Het is dus zonder twijfel van groot belang to achten, hoe het zaken doen met dit land gaat. Momenteel is dat ver van aangenaam. Duitschers zijn beste kaas- kenners en zijnnog al lastig op de kwaliteit. Méérzo hebben veel moeite om aan hun fin. verplichtingen op tijd te kunnen voldoen. Op het oogenblik althans zijn er bizonder veel moeielijkhedcn, ech ter mogen wij gerust zeggen, dat wellicht el weer een of andere regeling tot stand zal komen, door middel van Claering bij voorbeeld, om de kaas niet alleen t© leve ren want men vréégt onze kaas zeer sterkmaar óók geld to ontvangen. Jammer, dat vooraanstaande mannen in Duitschiand som9 zoo'n somber geluid laten hooren over de financien. Men is daar érm, zeer arm, en ondanks de beste be doelingen wellicht, niet in staat om aan zijn fin. verplichtingen geheel te voldoen. Ons informeeren bij den handel hoeft weinig resultaat soms. Het geeft ons den indruk, dat men zelf soms niet weet, wat men doen moetkoopen of niet. Ongetwij feld zouden de handelaren, evenals de kaas boeren, graag spoedige verbetering in het zuivelbedrijf en den handel zien We mee- non dat deze wensch ook bij vele buiten het zuivelbedrijf wel geuit wordtMr. Kamp zeide het zoo juist, enkele dagen geleden door de radio Nederland is in de eerste plaats een land van zuivel, waarbij éllen belang hebben 1 V.A.R.A. 8.30 Tydaein. .SI Morgenrood (Otto dc Nobel). ,,De Stem des Volks" afd. Rotterdam met begeleiding van het Philharmonisch Genootschap aldaar. Het geheel o.l.v. Hendrik Altink. (Gramofoonplaat). 8.35 Tuinbouwhalfuurtjc. S. S. Lantinga spreekt over: „Herfstbolgewassen". 9.05 Postduivenbcrichtcn. 9.07 Orgelspel door Joh. Jong op het VA.R.A.- orgel. 9.30 Sociale gedachten in 'de wcrcld-litcratuur. f. Programma gewu'd aan den grooten Deenschcn arbeidcrsdichter Martin Andersen Nexö, ter ge legenheid van z'yn öBsten verjaardag. 10.00 Tijdsein. 10 01 V.A.R.A.-orkest o.l.v. Hugo dc Groot. 10.30 Joseph Schmidt en Elisabeth Schumann zingen. (Gramofoonmuzick). 10.45 V.A.R.A.-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 11.15 Van Staat en Maatschappij, door A Plcysier, secretaris van de V.A.R.A. 11.30 V.A.R.A.-orkest o.l.v. Hugo de Groot. A.V.R.O. 12.00 Tijdsein. 12.01 Het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 12.40 Causerie door H. Dieperink: „Het schil derij van de maand" (Avro-kalcndcr). 1.00 Omroeporkest, 1.30 Studio-concert door de „Plumstcad Band" van hot Leger des Heils uit Londen o.l.v. kapel meester F. Dockerill. 2.00 Boekenhalfuur. Dr. P. H. Ritter Jr. be spreekt „Erasmus van Rotterdam" van Stefan Zwelg. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kurhaus te Schcveningen. Matinéc door het Residentie-Orkest o.l.v. Ignaz Neumark. Vic toria Binnendijk, alt. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 Sportuitslagen Vaz Dias. 5.00 Sluiting. V.A.RA. 5.00 Tijdsein. 5.01 V.A.R-A.-orkest o.l.v. Hugo do Groot. 5.40 Sport van den dag. Dc Europeesche Athle- tlekkampioenschappcn to Turyn. Beschouwing door W. Kamlag. 6.00 Sluiting. V.P.R.O. 6.00 Lezing: Het vrijzinnig godsdienstig ge meenschapsleven. Het begin van den nieuwen cursus. Spreker: A. J. van Leuson, arts te Vclscn. 6.45 Wjjdingsdicnst in de studio. Spreker: Ds. W. F. II. ter Braak, Lobith. Muzikale medewer king: Anno Marie Boezaardt, zang. André Ver- moeren, piano. A.V.R.O. 8.00 Tjjdsein. 8.01 Nieuws- en sportberichten Vaz Dias. 8.15 Aansluiting met het Concertgebouw te Am- stordam. Concertgebouw-orkest onder leiding van Eduard van Beinum. Soliste: Hans Gruys, zang. 9.05 Radio-iournaal. 9.20 Het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 10.30 Groote militaire taptoe, uit te voeren in Rotterdam door de Kon. Mil. Kapel van het Reg. Grenadiers cn het Korps Tamboers en Pij pers van de afd. Mariniers (o.l.v. sergt.-maj. C. Witteveen); het geheel o.l.v. kapt.dirccteur der Kon. Mil. Kapel C. L. Walther Boer. 11.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 12.00 Sluiting. Huizen, 801.5 M. N.C.R.V. 8.30 Morgenwijding door Dr. J. H. Gunning JHzn. Zang: Mej. C. de Jager, sopraan. Orgelbe geleiding: C. van Drieënhuizen. Onderwerp: „Sionsblik" in Zwitserland. Een bergpreek voor menschon van de vlakte. K.R.O. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Orgelprogramma. 10.00 Hoogmis uit dc Parochiekerk „Do Liefde te Amsterdam. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Do K.R.O.-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 1.00 „Vrijheid en Recht in Nederland" door Z.Exc. Minister J. R. M. van Schaik. 1.30 De K.R.O.-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 2.10 Boeken en Schrijvers. Norbert van Gennep, oen pelgrim op aarde, door Jac. Schreurs M.S.C., besproken door L. v. d. Broeke. 2.30 Concert door het Harmonie-orkest „St, Gregorius de Groote", o.l.v. Joh. Bonte, m.m.v. het R.K. Knapenkoor „Matrozcnkoor" o.l.v. Th. E. van Elfcren. (Aansluiting met het Gobouw voor K. en W., Don Haag). 3.00 Restanton. In de uitstalkast van een An- tiquar. (Gramofoonmuziek). 4.15 Ziekonlof uit 's Hertogenbosch. N.C.R.V. 5.00 Gewijde muziek. (Gr, platen). 5.15 Klokgelui. 5.20 Inleidend orgelspel. 5.30 Kerkdienst uit de Goref. Kerk, Stations straat, Ermelo. Voorganger: Ds. B. van Halsema, Geref. Pred. Na beëindiging van den dienst tot 7.45:, Gewy- de piuziek. <(Gra_m.pl.), K.R.O. 7.45 Gramofoonmuziek. 7.50 Blindenzorg, door Kapolaan Brandenhof. S.15 Operette-Concert door het K.R.O.-Orkest o.l.v. Joh. Gerritsen m.m.v, Willy Vos Mendcs, tenor. 9.00 Persbureau Vaz Dias. 9.05 Zeg het met spreekwoorden, door Estel Voordracht door Léon van der Hulst. 9.25 Gramofoonmuzick. 9.30 Vervolg K.R.O.-orkcst. 10.15 Persbureau Vaz Dias. 10.20 Vervolg K.R O.-orkcst. 10.40 Epiloog door het Klein Koor o.l.v. Jos. Pickkers. Brussel, 321,9 M. Vlaamschc uitzending. 10.20 Gramofoonmuzick. 11.20 Concert door Salonorkest. I.20 Berichten. Hierna tot 2.20: Concert door Max Alexis cn zijn orkest. 5.20 Gramofoonmuzick. In de pauze: Sport nieuws. 6.20 Pianorecital door J. Brennct. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.05 Ccllorccital door Theo van Hambcrgh. 8.20 Concert door het Omroeporkest m.m. van Daisy Grace, zang. 10.20 Berichten. Hierna tot 12.20: Concert door José Schnyders en z\jn orkest. Brussel, 483.9 M. Frnnsche uitz. 10.20 Concert door Salon-orkest, II.20 Gramofoonmuzick. 12.15 Weerbericht. Hierna Max Alexys en zijn Ol'kcst. 1.20 Berichten. Hierna tot 2.20 Concert door het Omroeporkest. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Concert door het Salon-orkest. 8.20 Militair concert. 10.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Concert door José Schnyders en zyn orkest uit „Ancienne Bel- gique" te Brussel, Deutschlandsendor (Rjjkszcndor). 1571 M. 6.00 Opercttemuiek (Gr.pl.) 6.50 Gramofoonmuziek. Droitwich (cx-Daventry), 1500 M. 12.50 Concert door het Leslie Bridgcwatcr kwin tet m.m.v. N. d'Argel (sopraan). I.50 Liszt-recital door M. Rcovo (piano). 3.20 Gramofoonmuziek (Derde acte van Gounod's „Faust"). 4.05 Concert door Reginald King en zijn orkest. 5.20 Orgelconcert door C. H. Trevor. 6.05 Kamermuziek door het Lyra-kwartet m.m.v M. Rodker (alt). 7.40 Concert door S. Logan (bariton) cn I. Schlacn (viool). ".50 Albert Sandler en zy'n Park Lane Hotel orkest m.m.v. Th. Tuson (sopraan). MAANDAG 10 SEPTEMBER Hilversum, 1875 M. A.V.R.O. 8.00 Tijdsein. 8.01 Gramofoonmuzick. 10.01 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Mr. Ph. C. La Chapellc draagt voor: „Ro me, liefde on een lcclljko tiuam", door H. (J. Wolk II.00 Orgelconcert door Piet van Egmond Jr., m.m.v. Honk van Wezel, cello. 12.00 Tijdsein. 12.01 Lunchconcert door Kovacs Lajos cn zjjn orkest. Intermezzi: gramofoonmuziek. 2.15 Gramofoonmuzick. 2.80 Twee kindcrschetsen, voor te dragen door Drs. P. Dykcma: a. De blauwe das; b. Pim's wraak. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Zcndcroverschakeling:. 4.15 Gramofoonmuzick. 4.30 Viool-recital door E. S. Tillema. Aan den vleugel: Cor de Groot Jr. 5.00 Concert door Tuschinski's Select Salon orkest o.l.v. Max Tak. 6.35 Dr. L. Hcycrmans spreekt over „Diphterie en haar bestrijding". 6.45 Piano-recital door Anatolo Kitain. 7.15 Fransche gramofoonplatcn, verzameld door Mcrkclbach. 7.45 Causerie door W. Grnadt van Roggen: „De 31ste Nedcrlandsche Jaarbeurs". 8.00 Tydscin. 8.01 Nieuwsberichten Vaz Dias. 8.05 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Gorharz. lectuur. Voorgelezen van G. F. Haspels. 9.00 Disco-causerie door Max Tak: „Mocstord der Franscho opera's". 9.45 Concert door het Omroeporkest o.l.v, Nica Gorharz, m.m.v. Hans Schouwman. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Omroeporkest. Dansen-programmn. 11.00 Nieuwsberichten Vaz Dias. 11.10 Aansluiting van „The IIouso of Lords" to Den Haag. Concert door „The Original Dutch Ramblers" o.l.v. Theo Uden Mosman, j 12.00 Tijdsein cn sluiting. Huizen, 301.5 M. N.C.R.V. 8 00 Tijdsein. 8.01 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Morgenconcert. (Gram.muziek). 10.30 Morgendienst door Ds. E. Grocncvcld, Ncd. Herv. predikant. 11.00 Lezen van Chr. wordt uit „Zee cn Heide", 11.30 Gramofoonmuzick. 12.00 Politieberichten. 12.15 Gramofoonmuzick. 12.30 Onze Zang- cn Muzickverecn. Concert d. het Kinderkoor „Melodia" to Rotterdam. Dir.: H. W. dc Wolff. Pianobcgcl.: Mevr. M. dc Graaf- Schroot. 2.00 Uitzending voor scholen. „Weet je 't ook?" door S. Stemerding. 2.35 Gramofoonmuziek. 2.45 Wenken voor dc keuken, door Mevr. M. Adrian-Meckcns: .Eenige lekkere schoteltjes". 3.15 Gramofoonplatcn-halfuurtjc. 3.45 Zenderverzorging. 4.00 Bijbellezing door Ds. H. Bakker, Ncd. Hcrv. Pred. Zang: Mej. C. do Jager. Orgelbegeleiding: Fr. Gorter. 5.00 Bespeling N.C.R.V.-orgel door den organist S. P. Visser. 6.00 Koorplaten. (Gram.muziek). 6.30 Vragenuurtje. 6.58 Zcndcroverschakeling. 7.00 Politieberichten en Persberichten Ncd. Chr. Persbureau. 7.15 Vragenuurtje. 7.45 Uitzending von dc 20c Maranatha-Confe- rentie in Hotel Boschlust te Zeist. 9.15 Concert door het N.C.R.V.-Klcinorkest oJ. v. Piet v. d. Hurk. 10.00 Persbureau Vaz Dias. Vervolg concert. 11.00 Gramofoonmuzick. Brussel, 321,9 M. Vlaamschc uitzending. 12.17 Wecsbericht. Opcrottcconccrt door Salon- orkest. 1.20 Berichten. Hierna tot 2.20: Gramofoonmu zick. 5.15 Berichten. Concert door het Omroeporkest. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert door het Radio-Symphonieorkcst. 10.20 Berichten. Hierna tot 11.20: Gramofoon muzick. Brussel, 483.9 M. Franscho uitz. 12.15 Weerbericht. Gramofoonmuzick. I.20 Berichten. Hierna tot 2.20 Concert door het Salon-orkest. 6.35 Concert door het Salon-orkest. 7.35 Gramofoonmuzick. 8.20 Piano-recital door mej. G. Tambuyser. 9.05 Concert uit het Casino tc Vichy o.l.v. van Emil* Cooper. Deutschlandscndcr (Rykszendcr) 1571 M. 12.20 Concert uit Brcslau door het SilCzische Gouw-Symphonic-orkest o.l.v. W. Mundry. 8.85 Pianoductten door Herbert Jaeger en Willi Stech. II.2012.20 Gramofoonmuzick. Droitwich (cx-Daventry), 1500 M. Nationaal programma. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Orgelconcert door Tom Jenkins. 1.05 Gramofoonmuziek. I.35 Het Western Studio-orkest o.l.v. Fr. Tho mas. M. m. v. R. Williams (bariton). 2.50 Gramofoonmuziek. 6.05 Concert door L. Phillips (cello) en A. Mukle (piano). 7.50 Concert door D. Owen (alt) cn F. Richard son (bas). 8.20 Dansmuziek door het Café Colette-orkcst m.m.v. Aranka von Major, Leo Mussi cn Dino Gal- vani. 10.20 Coatcs-concert door het B.B.C.-orkest o.l.v don componist. II.1512.20 Het Grosvenor IIouso Dansorkest o.l.v. S. Lipton. De overige nationale zenders slui ten om 11.15. De afgeloopen week bracht noch op in ternationaal politiek, noch op monetair ge bied feiten van groote draagwijdte. Aange zien echter in de uiterst verwarde verhou dingen ook geenerlei verbetering van eeni- gerlei beteekenis viel te constateeren, wa ren de beurzen, behalve Amsterdam, wei nig interessant. Wat speciaal betreft de Amerikaansche beurs, zoo toonde deze in de weken ach ter ons een loom en traag beeld met ge- riDge omzetten en op een bescheiden schaal wisselend koersniveau. Meer en meer blijkt, dat de Amerikaansche specu latie zich van de effectenbeurs voorloopig heeft teruggetrokken en de aandacht op de goederenmarkten concentreert. Het komt ons echter voor, dat de verhoudingen op de effectenbeurzen althans nog gezonder zijn dan op de goederenbeurzen. In tegenstelling met Amerika was Am sterdam niet lusteloos gestemd en het is verheugend te constateeren, dat men hier gedurende de afgeloopen week vrijwel ge heel op eigen compas heeft gezeild. Daar toe bestaan o.i. goede gronden. Onze Kolo niën hebben zich op merkwaardigen wijze aan een lager niveau aangepast en zooals reeds in ons vorig bericht vermeld, hebben sommige onzer voornaamste koloniale pro ducten zich eenigszins uit de klauwen van het monster „prijsdaling" losgemaakt. Wij nomen in dit verband suiker, tabak, rubber, tin en thee. Er bestaat alle grond om aan te nemen, dat de verbeterde positie dezer producten niet een tijdelijk vleugje is, maar inderdaad zal standhouden. Het zijn alle onontbeerlijke levensbehoeften en het be treft artikelen die niet overal geproduceerd kunnen worden. Suiker blijft voorloopig nog ten achter, maar ook hier zal de droogte o.i. een rol van belang spelen. Vele econo men met een practischen kijk op zaken hechten aan de droogteperiode van den af geloopen zomer een zeer groote beteeke nis. Speciaal voor rubber blijven de berich ten gunstig luiden Voorts trokkéö de discussies in den Volksraad over de concessie-verleening op Zuid-Bantam wederom de aandacht. In een tijd als déze, waarin zich vele aangetrokken Wijven gevoelen tot het goud, ook uit beleg gingsoogpunt, verdient de opkomende goud industrie in Nederlandsch-Indië o.i. speciale aandacht, al zal deze industrie nimmer met zulke winsten kunnen werken als in Zuid- Afrika, aangezien dezelfde kosten, niet ver laagd worden door de depreciatie van de landsmunt. Wij blijven voor aandeelen Ex ploitatie Maatschappij „Nederlandsch-Indie" vast gestemd. Ook tabaksaandeelen hielden zich in de afgeloopen weck goed, zullen echter in de komende week den invloed van de Duit- sche maatregelen ondervinden. In de Fransche toestanden kwam weinig wijziging. Met gelangstelling volgt men de Fransche politiek. Aandacht blijft trekken, dat vooraanstaande politici wederom met valuta-depreciatie spelen en inderdaad zijn de verhoudingen in Frankrijk alles behalve eenvoudig, want hoe men het klaar wil spelen om het prijs-niveau te drukken en de begrooting sluitend te maken zonder be- lastingverhooging en tevens de nationale munt ongerept te handhaven, is niet goed in te zien. Wij gelooven echter, dat de enorm groote rijkdom van het Fransche volk de regeering in staat zal stellen om aan de eenmaal gevolgde politiek van het handha ven van den gouden standaard vast te houden. Voor Duitschiand bracht de afgeloopen week de opzienbarende rede van Schacht. Véél nieuws bracht deze rede niet uit, alleen zou het misschien voor de geheele wereld nog niet zoo slecht zijn, indien Duitschiand zijn betalingen officieel staak te en een algeheele reorganisatie teweeg bracht. De Nederlandsche beleggingsmarkt bleef vast van ondertoon. Uit de koersen van In dische obligatiën moet men nu reeds con- cludeeren, dat de conversie der Indische leeningen een succes zal worden. Daarenbo ven gaat het converteeren van gemeenle- leeningen, zij het ook meer en meer in on- derhandschen vorm, geleidelijk verder. Sterk de aandacht trokken aan het eind van de week 6 pCt. Dollars Rotterdam. Rotterdam zal zeer zeker het oog ge richt moeten houden op het consolideeren van het uitermate groote vlottende schuld. Het moment hiervoor is op het oogenblik niet ongunstig, maar een bezwaar hiertoe vormt ongetwijfeld de houding der gemeen te inzake de dollar-obligaties. Uit uien hooide zou het ons niet verwonderen, in dien de gemeente op den ingeslagen weg niet voortging, maar een regeling voor deze quaestie op dezelfde wijze zou zoeken als de Nederlandsche regeering dit voor de In dische dollar-leeningen heeft gedaan. Teekenend voor de verhoudingen op de beleggingsmarkt is, dat de 3'/2% Nederland zich goed op pari of iets daarboven kan handhaven. (Nadruk verboden.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 7