1000 N.R.V.'ers te Utrecht bijeen DE BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID DEMONSTRATIEF CONGRES VAN HET N.V.V. Voor de eerste maal een reünie „Singing in the rain" Onze Postvliegers onderweg HUMORHOEKJE Het verbond richt zich met een urgentieprogram tot de Regeering en het Nederlandsche volk Het Nederlandsch Verbond van Vakvercc- nigingen heeft Zaterdagavond en Zondag te Utrecht een druk bezocht demonstratief congres gehouden in verband met de steeds grooter wordende nood der werkloozen. De heer S. de la Bella Jr., secretaris van het Verbond, heeft het congres geopend met een woorcl to wijden aan de nagedachtenis van den heer J. H. Schaper. Terwijl allen opstonden, herinnerde spr, er aan. dat deze veel voor de arbeiders heeft gedaan en wees in het bijzonder op zijn strijd voor verkor ting van den arbeidstijd. Spr. deelde mede, dat op het congres o.a. vertegenwoordigd waren 30 hoofdbesturen van vakorganisaties, door 287 afgevaardig den en 128 bestuurdersbonden door 355 af gevaardigden, benevens 12 federaties van Destuurdersbonden. De Kamerfracties van de 6 grooto partijen waren tot deze verga dering uitgenoodigd, alleen de S.D.A.P. was vertegenwoordigd. Ten slotte verwelkomde spr. den heer Kees Mertens als vertegenwoordiger van het Belgische Vakverbond, de heeren Vor- rink en Drees als vertegenwoordigers van liet partijbestuur der S.D.A.P. en de heeren v. d. Tempel en Mendels, die aanwezig wa ren onderscheidenlijk namens de soc-dem. Tweede en Eerste Kamerfractie. Inleiding E. Kupers. De heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V„ heeft daarna een uitvoerige inlei ding gehouden. Spr. wees er op, dat volgens de jongste gegevens het aantal werkloozen in de wereld 22 millioen bedraagt. Dat de productie en de distributie tot een chaos zijn geworden, achtte spr. de scherpste aan klacht tegen het huidige stelsel. Ongetwij feld valt in de indexcijfers van de wereld productie een verbetering te eonstateeren, doch die lichte opleving heeft zich in ons land, gezien het steeds grooter wordend aantal werkloozen, bijna niet voorgedaan. Tal van Nederlandsche arbeiders zijn uit Duitschland teruggekeerd. Verder wordt ons land in de laatste jaren overstroomt met buitcnlandschc arbeidskrachten. Wij zijn in principe geen voorstanders van we ring van vreemde arbeidskrachten, doch dan moet te dien aanzien tusschen de ver schillende landen wederkeerigheid bestaan; nu is het een kwestie van zelfbehoud. Wat we noodig hebben in ons land, zeide spr., is een doelbewuste welvaartspolitiek, niet alleen voor het crisistijdperk, doch ook voortdurend. Een plan voor werkverruiming op groote schaal ontbreekt nu. De tijd van den ongebonden vrijhandel behoort tot het verleden, hetgeen spr nader uiteenzette, waarna hij er op wees, dat aan de uitbrei ding van de binnenlandschc markt meer aandacht moet worden geschonken. Verbetering kan z.i. alleen gevonden wor den door uitbreiding van industrie. We eischen dan, zeide spr., meer werkver ruiming en meer industrialisatie. Van het met zooveel bombarie aangekondigde plan van werkverruiming van do regeering, is nog niets terechtgekomen. In de plaats van voor de uitvoering van dit plan een flink bureau te vestigen, is daarvoor aan het departement een afdeelinkje ingericht. Tegen dit sollen met de belangen van werk loozen protesteerde spr. met alle kracht. Een veel grooter bedrag dan GO millioen zal .voor werkverruiming noodig zijn. De arbeiders* die bij het plan voor werkver ruiming betrokken zijn, hebben loonsverla ging aanvaard, pr. critiscerde in dit verband op scherpe wijze hetgeen in „De Nederland sche Werkgever" van deze weck over de arbeidersloonen is geschreven. Naast uitbreiding van het toegestaan be drag van GO millioen gulden voor werkver ruiming dringen wij aan, aldus spr., op in stelling van induslriebanken. Spr. bepleitte verder de wenschelijkheid van het verleencn van exportcredietcn, waar aan z.i. ook voor de toekomst meer aandacht moet worden geschonken. Verder stelde spr. in het licht, dat de tijd gunstig is om over te gaan tot den bouw van arbeiderswoningen, dit in verband met de sterke daling van den prijs der bouw materialen en de in de bouwnijverheid inge voerde sterke rationalisatie. Werkverruiming, zeide spr., beteekent ni?t alleen, dat er weer arbeiders te werk wor den gesteld, doch is ook weer indirecte werk verschaffing door het scheppen van meer koopkracht en is dus een voordeel voor den middenstand. 'Alleen door een verkorting van den arbeidstijd zal een deel dier werkloozen weer een plaats in het productieproces kun nen vinden. Van daar ons voorstel tot invoe ring van de 40-urige werkweek. Waarom, aldus spr., voert de regeering het voorstel van den Hoogen Raad van Arbeid niet uit? De invoering van de 40-urige werkweek als crisismaatregel /ou beteekenen, dat onge veer 40.000 arbeiders te werk gesteld zouden kunnen worden. De regeering. zeide spreker, heeft maar een doel voor oogen, d. i. doorvoering van de deflatie, aanpassen van ons prijspeil aan dat van de internationale markt. Ten aanzien van de loonen en werkloozensteun wordt dit proces zonder eenigen schroom voortgezet. Ook zij, die niet of slechts weinig door de crisis getroffen zijn, zij die bezitten, zul len ook offers moeten brengen. Indien de regeering door wettelijke maatregelen en door hulp van de gemeenten deze in staat stelde de leeningen te converteeren tot een rentetype van 3 pet., dan zou er een min- E. KUPERS. der jaarlij kschc belasting op do schouders der gemeenten worden geiegd van onge veer 30 millioen, een besparing niet alleen voor het heden, maar ook voor de toe komst, een besparing, die beteekent lagere belastingen, maar bovendien ook lagen prijzen voor gas, water en electriciteit. Do Nederlandsche Spoorwegen hebben leenin gen aangegian tot een bedrag van ruim 400.000 millioen. Voor leeningen tot een bedrag van ruim 300 millioen wordt nog een rente betaald van 3A, 4, VA en 5 pet. Verlaging van deze rente, nu het bedriji noodlijdend is geworden, tot 3 pet., zou een beduidende verlaging van den rentelast be teekenen, waardoor het bedrijf niet langer noodlijdend zou zijn, maar rendabel. Maar de groote kapitaalbezitters en de levens- en brandverzekeringmaatschappijen, de spaarbanken verzetten zich met hand en land tegen een verdere verlaging van de rente dan tot 4 pet Dc regeering leent zelf tegen 4 pet. en stelt zich garant voor de groote Indische conversieleening van hetzelfde rentetype. Spr. vroeg waarom doet dc regeering dit ook niet voor Neder landsche gemeenten? Het is meer dan er gerlijk, dat zij Rotterdam en andere sleden cok in dit opzicht in den steek laat. Voor alles is noodig huurverlaging van arbeiderswoningen. Veel arbeiders betalen nu reeds V* van hun loon aan huishuur van werkloozen, ondersteunde arbeiders is het dikwijls V* van de uitkecring. Het meest geëigende middel is dc instelling van huurcommissies, om tot verlaging van de huur van arbeiderswoningen te gera ken. Daarnaast dringen wij aan op de in stelling van een staatshypothcekbank. Spr. besprak dan den cisch. dat de werk- loozcnzorg rijkszorg moet zijn. Het rijk- kan allerlei belastingbronnen aanvoeren, wat de gemeenten niet kunnen. Na besprekig van de steunregeling 1931 en dc mindere uitkecring aan de gemeen ten in volgende jaren, deelde spr. mede, dat de regecring thans weer een nieuwe regeling in zake den werkloozensteun heeft ontworpen, welke voor 1935 zal gelden. Er zal gesticht worden een werkloosheids fonds met een bijdrage van het rijk van ten hoogste 46 millioen, terwijl daarnaast in dit fonds wordt gestort een deel van de opbrengst van dc belastingen, welke de ge meenten thans heffen. IIcl voordeel van deze nieuwe regeling is, dat het onder scheid vervalt tusschen crisis-werkloozen en niet-crisis-werkloozen, terwijl er een gelijkmatige vcrdeeling van de lasten over het geheele land zullen plaats hebben, doch het groote nadeel is, dat een aantal ge meenten, die tot nu toe eenige vrijheid van beweging hadden, allerlei bezuinigingen op sociaal gebied zullen moeten toepassen. Het rijk stort nu wel 46 millioen in het fonds, doch in dit bedrag zit ongeveer 25 millioen subsidies aan werkverschaffingen (voor waardevolle objecten), zoodat zij de gemeente inzake de uitkeeringen voorwerk- loozcnzorg met 21 millioen subsidieert, ter wijl de gemeenten zelf 64 millioen betalen. Spr. besprak dan, op welke wijze de werkloozenzorg als rijkszorg kan worden uitgevoerd. Spr. wil dan een heffing in eens van 1%, van alle vermogens boven dc f 16.000 (opbrengst ten minste 100 millioen) en daarnaast een crisis-inkomstenbelasting, (opbrengst ongeveer 20 millioen). Verder heeft de heer Albarda in de Kamer gepleit ora de helft van de werkloozenondersteu- ning te brengen ten laste van den kapitaal- dienst, dus daarvoor te lecnen. Voorts ziet spr. vermeerdering van in komsten voor het rijk, door belasting van Nederlanders in het buitenland, en door betere controle op de belastingheffing zelve. De tijden zijn moeilijk, ook voor de regee- iring, zeide spr., maar het is een redelijke eisch, dat de regeering al het mogelijke .doet om de werkloosheid te bestrijden. Dit con gres, zeide spr. ten slotte, richt zich niet al leen tot de regeering, het richt zich ook tot het geheele Nederlandsche volk, om met vereende krachten den ramp, die. ons be dreigt, voor zoover dat mogelijk is van ons af te wenden. Spr. wekte de arbeiders op tot grootere machtsvorming, welke aller eerst noodig is om onwillige werkgevers en een onwillige overheid tot rede te brengen. Godachtcnwisseling. Nadat de hoer Vorrink namens het par tijbestuur der S.D.A.P. het congres veel suc ces had toegewenscht, volgde een uitvoerige gedachtenwisseling, waarbij verschillende punten nog naar voren werden gebracht. Zoo vestigde de afgevaardigde van de sub- organisatie van het hotel- en café-restau rant-personeel de aandacht op het groote aantal vreemde arbeidskrachten in dit be drijf; hij deeldo mede, dat onder het 1 lö man tellende personeel van lint Grand Ho tel te Scheveningcn er slechts één Holland sere kelner was, terwijl van het personeel van het cafe-restaurant Lids te Amsterdam 70 man 35 buitenlanders waren. De heer Kupers heeft de verschillende debaten in het kort beantwoord. sxas* TWEEDE DAG. 'T3T~ Zondag werd het Congres van het N.V.V. voortgezet. De vergadering stond onder lei ding van den heer E. Kupers. In de ochtendvergadering sprak de heer H. Lindeman over: De eischen der moderne vakbeweging. De heer Lindeman ving zijn betoog aan met er op te wijzen, dat voor de werkloozen onder de nieuwe regeering niet veel verbe terd is. De voornaamste oorzaak van alle misère is, dat de nieuwe regeering er toe overging om de subsidie aan de gemeenten belangrijk te verlagen. Belangrijke bezuini ging werd verkregen door het feit, dat op zeer consequente wijze de loonen opnieuw be paald werden. Deze loonen werden natuurlijk vastgesteld op een lager niveau, zoodat daardoor steunverlagingen werden toege past. Deze bezuinigingen echter hadden niet tot gevolg dat er zooveel bespaard werd, dat de regeering genoeg had aan de be schikbare 46 millioen. Maar dc regeering weigert dit ruiterlijk te bekennen en te ver klaren dat een suppletoirc begrooting noo dig is. De steunverlagingen stuitten op ver zet en voor het eerst in dezen crisistijd vie len er in ons land dooden. En dit alles had voorkomen kunnen worden. Niemand heeft ons in ons verzet gesteund, eerst toen ge weld in het geding kwam protesteerde men ook uit andere kringen. Maar toen kwam hot protest te laat. Toch toonen deze pro testen aan, dat het duidelijk wordt, dat de toestand onhoudbaar is. Ook in de kringen der Roomschc arbeiders heerscht groote verontwaardiging. Wij zullen tot deze men- schcn moeten zeggen: Zorg enoor dat Uw beweging zoo sterk mogelijk achter en naast onze actie gaat staan. Maar bij pro testen alleen mag het niet blijven. Het zal de plicht zijn van hen wien het nog betrekkelijk goed gaat om de ergste nood te lenigen. Dit congres wil het begin zijn \an een nieuwe groote actie, waarbij allen die het in Nederland met ons eens zijn, gelegenheid krijgen zich achter ons te stellen. Spreker kan zich niet \oorstcllcn, dat, wanneer man voor man gaat praten met hen die nog over bezit beschikken en daarbij elke politieke gedachte laat varen, het Nederlandsche volk zoo slecht zou zijn om te weigeren enkele tientallen millioenen op te brengen om aan alle ellende een eind te maken. Spreker ging er daarna toe over om en kele eischen en verlangens nader te be spreken. Spreker zette tenslotte uiteen, hoe het verbond zijn actie denkt te voeren. Aan de gemeenteraden zal verzocht worden zich achter het urgentieprogramma te plaatsen. Raambiljetten en manifesten zullen worden verspreid. Dc actie wordt ingegaan onder dc leuze: „Waar een wil is, is een weg; tegen pauperisme en voor het behoud van de volkskracht!" Na een korte pauze bestond er gelegen heid tot discussie. Daarvoor gaven zich een 25-tal sprekers op. Vooraf voerde echter de lieer Mertens, secretaris van het Belgisch vakverbond het woord. Hij dankte het N.V.V. voor dc uit- noodiging en voor ondervonden steun in den strijd. In België waren in December 1.1. 31S.OOO werkloozen bij 9 millioen inwoners. In Juni 1.1. was dit getal gestegen tot 328.000. Hij trok vervolgens een parallel tusschen België en Nederland en wees erop, dat overal dezelfde toestanden worden aange troffen. Urgentieprogram. Het gesprokene op het congres was ten slotte vervat in het volgende urgentie- program: 1. Verhooging der thans algemeen te laag geachte steunnormen. 2. Verhooging der percentages in het bij zonder voor de arbeiders met lage loonen en groote gezinnen. 3. Handhaving termijn van 24 weken, hoogere uitkecring voor „uitgetrokkenen". 4. Verstrekking van een „wintertoeslag" met ingang van 1 Octóber. 5. Belangrijke verhooging van dc rijks bijdrage voor het Nationaal Crisis-Comité, ten einde dc werkloozen op ruimere schaal van klceding en dekking te kunnen voor zien. 6. Ruimere beschikbaarstelling van goed- koopc boter en beschikbaarstelling van goedkoope aardappelen. 7. Dwingende maatregelen van regee- ringswegc tegen gemeentebesturen, die na laten stcunregelen in te voeren, of zeer lage steunnormen handhaven, of de steunrege ling zeer schriel uitvoeren. 8. Opheffing van het verschil tusschen crisis- en andere werkloozen. Opname van alle valide werkloozen in de steunregeling. 9. Handhaving van de grondslagen en vaststelling van redelijke arbeidsvoorwaar den in de werkverschaffingen; stopzetting van het werken voor de steun (contra-prestatie). 10. Wettelijke regeling der werkloosheids verzekering en in afwachting daarvan voor 1935 ruimere subsidie, ten einde de kassen in staat te stellen aan haar verplichtingen te voldoen. 11. Financicele steun aan jeugdige werk loozen. 12 Uitvoering van werkobjecten door en voor de jeugd. 13. Verlenging van de leerplicht. 14. Snellere uitvoering van dc werken krachtens het werkfonds 1934 en belangrijke verhooging van het bedrag van 60 millioen gulden. 15. Maatregelen van Overheidswege om de huren van arbeiderswoningen verlaagd te krijgen, mede door weder-instelling van wettelijke huurcommissies. 16. Krachtige bevordering van arbeiders woningbouw door gemeenten en bouwver- eenigingen, door op ruime schaal beschik baarstelling van rijksvoorschotten. 17. Oprichting van een Staats-Hypotheek- bank. 18. Stichting van regeeringswege van een industriebank, ter bevordering van de Nederlandsche industrie. Ondanks eenige tegenwerkende factoren, waarvan de regen de voornaamste was, kan deze dag als geslaagd worden beschouwd Niet minder dan 3 6 groote A.T.O.- touring-cars waren gisteren benoo- digd, om do ruim duizend leden der Nederlandsche Reis Vereeni ging te vervoeren, die van heinde en verre naar de Domstad waren saamgestroomd, om in Utrecht's schoone dreven hun eerste reünie te houden. In massaal gelid en keurig op nummer volgorde stond het enorme aantal licht grijze bussen gistermorgen geschaard voor de garages in de Moreelselaan en op het binnenplein van het A.T.O.-bedrijf. Hoewel de organisatie keurig in orde was, werd het oorspronkelijk vastgestelde vertrekuur van negenen verschoven tot kwart voor tien. Maar dat kwam, omdat er nog velen per trein na regen uur aankwamen. Ten slotte echter had ieder een plaats gevon den en kon het vertreksignaal gegeven wor den, waarna de onafzienbare reeks bussen zich in beweging zette, om via de singels, waar talloozen de „grijze rups" naoogden, den Biltscheweg te bereiken. In een straf tempo ging het langs de Bilt naar Zeist, waar bij het Bisonpark halt werd gehou den. Dédr was het., dat een gedeelte van de buspassagiers uitstapte, om ondanks den dreigenden hemel manmoedig den twee- urigen wandeltocht door het Zeisterbosch en over de Lcusderheide naar het Theehuis Socsterdal te aanvaarden. Dc overigen gin gen per bus langs den straatweg naar Doorn en Maarn, waar bij het chalêt St. Helenaheuvel uitgestapt zou worden, om van het panorama te genieten en wat bloeiende erica te plukken, doch daar de regen in stroomen was gaan vallen, had niemand den euvelen moed het beschut tend dak te verlaten en derhalve tuften de touring-cars maar ineens langs do Leus- der-heidc naar het Belgisch Monument, dat ondanks het gezapig motregentje door eenige honderden „genomen" werd. Vervolgens voor de lunch naar het Thee huis Socsterdal, waar de prachtige papie ren lakens op de in den tuin staande tafels tot vieze, klefferige papierrimpels verre gend waren. Dat zag er minder hoopvol uit! Doch geen nood: in de ruime binnen zaal en in do serres bleken onafzienbare tafels de gasten tot aanzitten te nooden. Toen de meestcn gezeten waren, kwamen de wandelaars in zicht. Zij waren niet eens zoo doorweekt als men verwacht had. Een hartelijk hoera'tje was hun welver diende loon. Nadat een fotograaf de bussen (met pas sagiers) twee voor twee gekiekt had, werd omstreeks het uur van twee de tocht her vat. De zon, die even om een hoekje ge gluurd had (direct werd het lied „Die Sonne gcht auf" ingezet), verdween weer en nieuwe regenbuien ontlastten zich boven de daken -van de touring-cars. Doch de in zittenden daarvan trokken er zich wijselijk bitter weinig van aan; onder vroolijlc ge kout werden oude vriendschapsbanden her- nieilwd en nieuwe aangeknoopt en liistig werd gezongen van Sarie Mareis, Einmal am Rhein, Du schwarzer Zigeuner, Singing in the rain, Marie Louise en wat ge maar verder wilt noemen. Het geheele-repertoire van populaire liederen passeerde de revue! De rit ging langs Huis ter Heide, de Gcro-fnbriek, Woudenberg en Maarsbergen naar de Graftombe van Nellestein, die even bezocht werd. Daarna over Leersum, Amerongen en Rhcnen, naar den Grebbe- berg, waar opnieuw het parool „tippelaars vóór" weerklonk Door het reeds langza merhand in herfstgewaad getooide boscb werd in een „frissche" bui naar de oriën- tecrtafcl gewandeld en vervolgens naar de uitspanning de Grebbe. Daar liep de boel hopeloos mis, slechts een zeer klein deel van de reizigers kon een zitplaats bemach tigen, honderden anderen hokten samen in een paar kleine zaaltjes en de rest stond buiten in den regen of bleef (hetgeen bij nader inzien nog het verstandigst was) in de bus zitten. Om half zes werd liet laatste deel van den tocht aanvaard: langs den grooten lieirweg naar Utrecht terug, waar de bus sen tegen zeven uur op het Vreeburg arri veerden. Vijfhonderd N. R. V.'ers vercenigden zich daar in de boven- en benedenzalen van hotel Noord-Brabant aan een feestelijken disch, waar nog menig opgewekt lied de tafels en borden deed dreunen... Het is ongeloofelijk jammer, dat de or ganisators van de N. R. V.-reünie gisteren zulk abominabel weer getroffen hebben en ook betreurenswaardig dat het bij de uit spanning de Grebbe spaak liep. Dat waren twee tegenwerkende factoren, waarvan voornamelijk de eerste héél zwaar telde. De heer J. Panman, de voorzitter van de N. R. V., bekende in een kort toe spraakje aan het diner ruiterlijk, dat men één zeer belangrijk ding vergeten had, na melijk... een afspraakje met het meteoro logisch instituut te De Bilt te maken! Hij hoopte echter, dat dit den volgenden keer ook in orde zou zijn! Dat de reünist3n er onder de gegeven omstandigheden van gemaakt hebben wat zij konden (en dat was beusch nog heel wat!) pleit voor den goeden geest der N. R. V.-leden, die met jeugdig enthou siasme voor een, als geheel beschouwd, ge slaagden dag gezorgd hebben TE SNEL DOOR DE BOCHT. Een slachtoffer te betreuren. Soesterberg, 9 Sept. Hedenavond omstreeks half acht wilde de chauffeur van een vrachtauto van de firma P. Kert- mant uit Amsterdam, rijdende op den be tonweg tegenover Zonnegloren de bocht daar in den weg met een vaart van 70 K.M. doorrijden. Uit den aard der zaak gelukte hem dat niet, zoodat do chauffeur de macht over zijn wagen kwijt raakte. Hij reed eerst een dunnen eikeboom geheel onderstebo ven, en botste vervolgens tegen een 6teenen paal en daarna nog eens tegen een boom aan. De wagen werd door een en ander zwaar beschadigd. Zoo werd de geheele vooras met de wielen en al onder den wa gen uit geslagen, terwijl de auto een gat van ongeveer een halven Meter in den grond maakte. De chauffeur bekwam slechts eenige schamp- en snijwonden, maar zijn medepassagier was er erger aan toe. Deze werd door de voorruit geslingerd en kwam eenige meters verder op den weg tereoht. Drie doktoren, die spoedig bij de hand waren, achtten overbrenging naar het ziekenhuis dc Lichtenberg te Amers foort noodzakelijk; per E.H.B.O.-auto werd het slachtoffer daarheen vervoerd. Nader vernemen wij, dat de 22-jarige jongeman aan zijn verwondingen is oven leden. A Oehoe Rijstvog. 6-9 Amsterdam 6-9 Boedapest Belgrado Athene 7—9 Mersainatruh Cairo Gaza Rutbawells 8—0 Bagdad Boeshir Djask Karachi Jodpoer 8—9 Allahabad Calcutta 7—9 Akyab Rangoon Bangkok 6—9 Singapore 5—9 Medan Batavia 5-9 r Vertrek van bet eerstvolgend post- vliegtuig van Amsterdam 13 September. „Beloof me, dat Je niet te ver gaat, Hendrik, denk er aan, je bent alles vat lk heb." (London ODlnlon)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 10